Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet (angivet i svenska tider).

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har vi lagt in det svenska aviserade deltagandet.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)


 

Uppdaterat: 12 augusti 2017

 
FREDAG 4 AUGUSTI  
20.00 M 100m / kval  
20.20 M Diskus / kval 1 Daniel Ståhl, Niklas Arrhenius (direktkval 64.50)
20.30 M Längd / kval Michel Tornéus (gr1)(direktkval 8.05)
20.35 K 1500m / försök Meraf Bahta (h3, kl 21.01)(topp-6 + 6 tider)
20.45 K Stav / kval Michaela Meijer & Lisa Gunnarsson (gr1),
    Angelica Bengtsson (gr2)(direktkval 460)
21.20 M 100m / försök  
21.45 M Diskus / kval 2 Simon Pettersson (direktkval 64.50)
22.20 M 10000m / FINAL  
     
LÖRDAG 5 AUGUSTI  
11.00 M Kula / kval  
11.05 K Sjukamp / 100m häck  
11.35 K Slägga / kval 1 Ida Storm (direktkval 71.50)
11.45 M 400m / försök  
12.00 K Tresteg / kval  
12.30 K Sjukamp / höjd  
12.45 K 100m / försök  
13.05 K Slägga / kval 2 Marinda Petersson (direktkval 71.50)
13.45 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 13.45)(topp-3 + 6 tider)
-    
20.00 K Sjukamp / kula  
20.05 M 100m / semi  
20.25 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson
20.35 K 1500m/ semi Meraf Bahta
21.05 M Längd / FINAL Michel Tornéus
21.10 K 10000m / FINAL Sarah Lahti
22.00 K Sjukamp / 200m  
22.45 M 100m / FINAL  
     
SÖNDAG 6 AUGUSTI  
11.00 K Sjukamp / Längd  
11.05 M 3000m hinder / försök Emil Blomberg (h1, kl 11.05, Napoleon 
    Solomon (h3, kl 11.39)(topp-3 + 6 tider)
11.40 M Stav / kval Armand Duplantis (gr1)(direktkval 5.75)
11.55 M Marathon / FINAL Mikael Ekvall, David Nilsson
12.05 M 400m häck / försök  
12.45 K Sjukamp / spjut 1  
12.55 K 400m / försök  
14.00 K Sjukamp / Spjut 2  
14.15 M 110m häck / försök  
15.00 K Marathon / FINAL Lisa Ring, Louise Wiker
-    
20.00 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
20.05 K Spjut / kval 1  
20.10 K 100m / semi  
20.40 M 400m / semi  
21.10 M 110m häck / semi  
21.30 K Spjut / kval 2  
21.35 M Kula / FINAL  
21.40 K Sjukamp / 800m  
22.15 M 800m / semi Andreas Kramer (s2, kl 22.33)(topp-2 + 2 tider)
22.50 K 100m / FINAL  
     
MÅNDAG 7 AUGUSTI  
19.30 M 200m / försök  
19.35 M Tresteg / kval  
20.00 K Slägga / FINAL  
20.30 K 400m häck / försök  
21.20 M 400m häck / semi  
21.25 K Tresteg / FINAL  
21.55 K 400m / semi  
22.30 M 110m häck / FINAL  
22.50 K 1500m / FINAL Meraf Bahta
     
TISDAG 8 AUGUSTI  
20.20 K Spjut / FINAL  
20.30 K 200m / försök  
20.35 M Stav / FINAL Armand Duplantis
21.35 K 400m häck / semi  
21.40 K Kula / kval Fanny Roos (gr2)(direktkval 18.30)
22.10 M 3000m hinder / FINAL  
22.35 M 800m / FINAL  
22.50 M 400m / FINAL  
     
ONSDAG 9 AUGUSTI  
20.05 K 3000m hinder / försök Charlotta Fougberg (h1, kl 20.05), Maria
    Larsson (h2, kl 20.23)(topp-3 + 6 tider)
20.10 K Längd / kval Khaddi Sagnia (gr2)(direktkval 6.70)
20.20 M Slägga / kval 1  
21.05 M 5000m / försök  
21.25 K Kula / FINAL  
21.50 M Slägga / kval 2  
21.55 M 200m / semi  
22.30 M 400m häck / FINAL  
22.50 K 400m / FINAL  
     
TORSDAG 10 AUGUSTI  
19.30 K 5000m / försök  
20.05 M Spjut / kval 1  
20.10 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr1), Sofie Skoog (gr2) (direktkval 1.94)
20.25 K 800m / försök Hanna Hermansson (h6, kl 21.10)(topp-3 + 6 tider)
21.20 M Tresteg / FINAL  
21.25 M 1500m / försök Kalle Berglund (h3, kl 21.49)(topp-6 + 6 tider)
21.35 M Spjut / kval 2  
22.05 K 200m / semi  
22.35 K 400m häck / FINAL  
22.50 M 200m / FINAL  
     
FREDAG 11 AUGUSTI  
11.00 M Tiokamp / 100m Fredrik Samuelsson (h3, kl 11.16)
11.10 K Diskus / kval 1  
11.45 K 100m häck / försök  
12.05 M Tiokamp / längd Fredrik Samuelsson (gr1)
12.15 M Höjd / kval  
12.35 K Diskus / kval 2  
13.55 M Tiokamp / kula Fredrik Samuelsson (gr1)
-    
18.00 M Tiokamp / höjd Fredrik Samuelsson (gr1)
20.05 K 100m häck / semi  
20.10 K Längd / FINAL  
20.35 K 800m / semi Hanna Hermansson (s1, kl 20.35)(topp-2 + 2 tider|)
21.10 M 1500m / semi Kalle Berglund (s2, kl 21.20)(topp-5 + 2 tider)
21.30 M Slägga / FINAL  
21.45 M Tiokamp / 400m  
22.25 K 3000m hinder / FINAL  
22.50 K 200m / FINAL  
     
LÖRDAG 12 AUGUSTI  
11.00 M Tiokamp / 110m häck  
11.35 K 4x100m / försök  
11.55 M 4x100m / försök  
12.00 M Tiokamp / diskus 1  
12.20 K 4x400m / försök  
12.50 M 4x400m / försök  
13.20 M Tiokamp / diskus 2  
15.15 M Tiokamp / Stav  
-    
18.30 M Tiokamp / spjut 1  
19.55 M Tiokamp / spjut 2  
20.05 K Höjd / FINAL  
21.05 K 100m häck / FINAL  
21.15 M Spjut / FINAL  
21.20 M 5000m / FINAL  
21.45 M Tiokamp /1500m  
22.30 K 4x100m / FINAL  
22.50 M 4x100m / FINAL  
     
SÖNDAG 13 AUGUSTI  
08.45 M/K 50 km gång / FINAL Anders Hansson
13.20 K 20 km gång / FINAL  
15.20 M 20 km gång / FINAL Anatole Ibáñez, Perseus Karlström
-    
20.00 M Höjd / FINAL  
20.10 K Diskus / FINAL  
20.35 K 5000m / FINAL  
21.10 K 800m / FINAL  
21.30 M 1500m / FINAL  
21.55 K 4x400m / FINAL  
22.15 M 4x400m / FINAL  
     

 

 

>