Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 12 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



 

Tidsprogram med svenska ögon


Sammanställningen redovisar det av Internationella Friidrottsförbundet fastställda "slutliga" tidsprogrammet (angivet i svenska tider).

Observera dock att ändringar i det "definitiva" tidsprogrammet erfarenhetsmässigt görs ända in i det sista. Oftast är ändringarna marginella, dvs det kan handla om flyttningar 5-10-15 minuter i någon riktning för ett antal grenar.

I programmet nedan har vi lagt in det svenska aviserade deltagandet.

(Naturligtvis är deltagandet i semifinaler och finaler inte givet på förhand utan beroende av utfallet av närmast föregående tävlingsrond. Endast i mångkamp och på sträckor från 10000m och uppåt är det "final direkt".)

 

Fredag Lördag Söndag Måndag Tisdag Onsdag Torsdag Fredag Lördag Söndag

 

Uppdaterat: 5 oktober 2019

 
FREDAG 27 SEPTEMBER  
15.30 M Längd / kval Thobias Montler (gr2)(direktkval 8.15)
15.35 M 100m / kval  
15.40 K Slägga / kval 1  
16.10 K 800m / försök Lovisa Lindh (h5, kl 16.46)(topp-3 + 6 tider
16.30 K Stav / kval Michaela Meijer (gr1), Angelica Bengtsson (gr2),
    (direktkval 4.60, höjningar 4.20-4.35-4.50-4.55-4.60)
17.05 M 100m / försök  
17.10 K Slägga / kval 2  
17.40 K Höjd / kval Erika Kinsey (gr2)(direktkval 1.94,
    höjningar 1.80-1.85-1.89-1.92-1.94)
17.55 K 3000m hinder / försök  
18.25 M Tresteg / kval  
18.45 M 5000m / försök  
19.35 M 400m häck / försök  
-    
22.59 K Marathon / FINAL Johanna Bäcklund, Cecilia Norrbom, 
    Charlotta Fougberg
     
LÖRDAG 28 SEPTEMBER  
15.15 M Diskus / kval 1 Simon Pettersson (direktkval 65.50)
15.30 K 100m / försök  
16.15 M 800m / försök Andreas Kramer (h1, kl 16.15)(topp-3 + 6 tider)
16.30 M Stav / kval Armand Duplantis (gr2)(direktkval 5.75)
16.45 M Diskus / kval 2 Daniel Ståhl (direktkval 65.50)
17.05 M 400m häck / semi  
17.45 M 100m / semi  
18.15 K 800m / semi  
18.25 K Slägga / FINAL  
19.00 Mix 4x400m / försök  
19.40 M Längd / FINAL Thobias Montler
20.10 K 10000m / FINAL  
21.15 M 100m / FINAL  
-    
22.30 K 50 km gång / FINAL  
22.30 M 50 km gång / FINAL Anatole Ibáñez
     
SÖNDAG 29 SEPTEMBER  
19.01 K Stav / FINAL Angelica Bengtsson
    (höjningsschema 4.50-4.70-4.80 + 5 cm)
19.05 M 200m / försök  
20.20 K 100m / semi  
20.45 M Tresteg / FINAL  
20.55 M 800m / semi  
21.35 Mix 4x400m / FINAL  
22.20 K 100m / FINAL  
-    
22.30 K 20 km gång / FINAL  
     
MÅNDAG 30 SEPTEMBER  
15.30 K Spjut / kval 1  
16.05 K 200m / försök  
17.00 K Spjut / kval 2  
17.20 K 400m / försök  
19.05 M 110m häck / försök  
19.30 K Höjd / FINAL  
19.50 M 200m / semi  
20.15 M Diskus / FINAL Daniel Ståhl, Simon Pettersson
20.20 M 5000m / FINAL  
20.50 K 3000m hinder / FINAL  
21.10 K 800m / FINAL  
21.40 M 400m häck / FINAL  
     
TISDAG 1 OKTOBER  
15.30 M Slägga / kval 1  
15.35 M 400m / försök  
15.50 M Höjd / kval  
16.30 K 400m häck / försök  
17.00 M Slägga / kval 2  
17.15 M 3000m hinder / försök  
19.05 M Stav / FINAL Armand Duplantis
    (höjningsschema 5.55-5.70-5.80-5.87 + 5 cm)
19.50 K 400m / semi  
20.20 K Spjut / FINAL  
20.35 K 200m / semi  
21.10 M 800m / FINAL  
21.40 M 200m / FINAL  
     
ONSDAG 2 OKTOBER  
15.35 M Tiokamp / 100m Fredrik Samuelsson (h2, kl 15.43)
15.45 K Kula / kval Fanny Roos (gr2)(direktkval 18.40)
16.05 K Sjukamp / 100m häck  
16.30 M Tiokamp / längd Fredrik Samuelsson (gr1)
16.35 K 1500m / försök Yolanda Ngarambe (h2, kl 16.47)(topp-6 + 6 tider)
17.00 K Diskus / kval 1  
17.15 K Sjukamp / höjd  
17.25 K 5000m / försök  
17.50 K Tiokamp / kula Fredrik Samuelsson (gr2)
18.25 K Diskus / kval 2 Vanessa Kamga (direktkval 63.00)
19.05 M 110m häck / semi  
19.30 K Sjukamp / kula  
19.35 M 400m / semi  
19.40 M Tiokamp / höjd Fredrik Samuelsson (gr1)
20.05 K 400m häck / semi  
20.40 M Slägga / FINAL  
20.50 K Sjukamp / 200m  
21.35 K 200m / FINAL  
21.55 M 110m häck / FINAL  
22.15 M Tiokamp / 400m Fredrik Samuelsson (h2, kl 22.23)
     
TORSDAG 3 OKTOBER  
15.35 M Tiokamp / 110m häck Fredrik Samuelsson (h2, kl 15.43)
15.40 K Tresteg / kval  
16.30 M Tiokamp / diskus 1  
17.15 K Sjukamp / längd  
17.35 M Tiokamp / diskus 2 Fredrik Samuelsson
18.05 M Tiokamp / stav 1  
18.20 M Kula / kval 1  
19.05 M Tiokamp / stav 2 Fredrik Samuelsson
19.10 K Sjukamp / spjut  
19.40 M Kula / kval 2 Wictor Petersson (direktkval 20.90)
21.00 M 1500m / försök Kalle Berglund (h3, kl 21.24)(topp-6 + 6 tider)
21.05 M Tiokamp / spjut 1  
21.35 K Kula / FINAL  
22.00 K 1500m / semi Yolanda Ngarambe (s2, kl 22.12), (topp-5 + 2 tider)
22.10 M Tiokamp / spjut 2 Fredrik Samuelsson
22.50 K 400m / FINAL  
23.05 K Sjukamp / 800m  
23.25 M Tiokamp / 1500m Fredrik Samuelsson
     
FREDAG 4 OKTOBER  
19.05 M 1500m / semi Kalle Berglund (s1, kl 19.05)(topp-5 + 2 tider)
19.15 M Höjd / FINAL  
19.40 K 4x100m / försök  
20.00 K Diskus / FINAL  
20.05 M 4x100m / försök  
20.30 K 400m häck / FINAL  
20.45 M 3000m hinder / FINAL  
21.20 M 400m / FINAL  
22.30 M 20 km gång / FINAL Perseus Karlström
     
LÖRDAG 5 OKTOBER  
15.30 M Spjut / kval 1  
16.15 K 100m häck / försök  
16.50 K Längd / kval Tilde Johansson (gr2)(direktkval 6.75)
17.00 M Spjut / kval 2 Kim Amb (direktkval 84.00)
18.55 K 4x400m / försök  
19.05 M Kula / FINAL  
19.25 M 4x400m / försök  
19.35 K Tresteg / FINAL  
19.55 K 1500m / FINAL  
20.25 K 5000m / FINAL  
21.05 K 4x100m / FINAL  
21.15 M 4x100m / FINAL  
-    
22.59 M Marathon / FINAL Adhanom Abraha
     
SÖNDAG 6 OKTOBER  
18.05 K 100m häck / semi  
18.15 K Längd / FINAL  
18.40 M 1500m / FINAL Kalle Berglund
18.55 M Spjut / FINAL Kim Amb
19.00 M 10000m / FINAL  
19.50 K 100m häck / FINAL  
20.15 K 4x400m / FINAL  
20.30 M 4x400m / FINAL  
     

 






























































 

>