Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2017

 

Uppdaterat: 28 augusti 2017


Om du inte kan vara plats själv under en viss tävling är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.
 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsintresserade har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror med mera) och ev. specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2017. Denna sida kommer kompletteras under utomhusäsongens gång.
 

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.
 

Tider inom parentes nedan markerar efterhands- eller "delay"-sändning, i övrigt gäller i princip "live".

 

Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
         
JUN        
DL Roma, ITA SVT2 20.00-21.00 
8 DL Roma, ITA SVT1 21.00-22.00
13 Gala Turku, FIN Eurosport 1 18.00-20.55
15 DL Oslo, NOR SVT1 20.00-22.00
18 DL Stockholm SVT1 15.30-18.00
23 LagEM Super Lille, FRA Eurosport 1 16.45-20.15
24 LagEM First Vaasa, FIN C More Sport 12.15-16.35
24 LagEM Super Lille, FRA Eurosport 1 14.00-18.15
25 LagEM First Vaasa, FIN C More Sport 12.15-16.35
25 LagEM Super Lille, FRA Eurosport 1 13.00-17.15
29 FGP Sollentuna SVT2 (21.45-22.15)
         
JUL        
1 DL Paris, FRA TV4 19.30-22.00
6 DL Lausanne, SUI SVT  
7 Lag-SM Borås SVTplay  
9 DL London, GBR TV4 15.00-17.00
11 FGP Göteborg SVT1  
11 Gala Luzern, SUI Eurosport 1 19.30-21.30
13 Ung-VM  Nairobi, KEN Eurosport 1 17.15-19.25
13 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 10.00-13.00
13 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 16.00-19.50
14 Ung-VM  Nairobi, KEN Eurosport 1 17.45-18.45
14 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 10.00-12.25
14 JEM22 Bydgoszcz, POL TV4 Sport 12.25-13.30
14 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 16.00-20.50
14 JEM22 Bydgoszcz, POL Eurosport 1 (22.00-23.25)
15 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 15.45-21.00
15 JEM22 Bydgoszcz, POL TV12 10.00-12.30
15 JEM22 Bydgoszcz, POL Eurosport 2 (23.00-00.25)
16 JEM22 Bydgoszcz, POL TV4 Sport 16.00-21.00
16 Ung-VM  Nairobi, KEN Eurosport 2 (12.15-13.30)
16 Ung-VM Nairobi, KEN Eurosport 2 (22.30-23.30)
16 DL Rabat, MAR TV12 19.30-22.00
16 JEM22 Bydgoszcz, POL Eurosport 2 (23.30-00.25)
20 JEM19 Grosseto, ITA TV12 15.30-17.30
20 JEM19 Grosseto, ITA C more Sport 20.00-22.00
21 JEM19 Grosseto, ITA TV12 15.30-20.30
21 JEM19 Grosseto, ITA Eurosport 2 (22.30-00.00)
21 DL Monaco, FRA C more 19.30-20.15
21 DL Monaco, FRA TV4 20.15-22.00
22 JEM19 Grosseto, ITA TV12 09.00-12.00
22 JEM19 Grosseto, ITA TV4 Sport 15.00-20.00
22 JEM19 Grosseto, ITA Eurosport 1 (22.45-00.25)
23 JEM19 Grosseto, ITA TV4 Sport 15.15-20.30
23 JEM19 Grosseto, ITA Eurosport 2 (22.00-23.30)
25 FGP Karlstad SVT  
         
AUG        
         
4 VM London, GBR TV4 19.30-23.00
4 VM London, GBR  Eurpsport 1 19.30-23.15
5 VM London, GBR TV12 11.00-11.30
5 VM London, GBR TV4 11.30-14.30
5 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
5 VM London, GBR Eurosport 1 11.00-14.45
5 VM London, GBR Eurosport 1 19.45-23.00
6 VM London, GBR TV12 11.00-11.30
6 VM London, GBR Eurosport 1 11.00-15.00
6 VM London, GBR TV4 11.30-17.30
6 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
6 VM London, GBR Eurosport 1 19.35-23.10
7 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
7 VM London, GBR Eurosport 1 19.00-23.10
8 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
8 VM London, GBR Eurosport 1 19.45-23.10
9 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
10 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
10 VM London, GBR Eurosport 1  19.00-23.10
11 VM London, GBR TV4 11.00-15.00
11 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
11 VM London, GBR Eurosport 1  11.00-15.00
11 VM London, GBR Eurosport 1 17.45-23.10
12 VM London, GBR TV12 11.00-11.30
12 VM London, GBR TV4 11.30-16.00
12 VM London, GBR TV4 19.30-23.15
12 VM London, GBR Eurosport 1 11.00-18.15
12 VM London, GBR Eurosport 1 18.25-23.10
13 VM London, GBR TV12 09.00-11.25
13 VM London, GBR TV4 11.25-17.30
13 VM London, GBR TV4 19.30-23.00
13 VM London, GBR Eurosport 1 08.45-15.15
13 VM London, GBR Eurosport 1  19.30-23.00
14 VM London, GBR Eurosport 1  18.35-20.00
20 DL Birmingham, GBR SVT  
23 Univ Taipei, TPE Eurosport 1 11.00-14.45
24 DL Zürich, SUI TV12 19.30-22.00
24 Univ Taipei, TPE Eurosport 2 12.00-16.15
24 Univ Taipei, TPE Eurosport 1 (18.00-19.00)
25 SM Helsingborg SVT play 15.30-19.00
25 SM Helsingborg SVT2 19.30-20.00
25 Univ Taipei, TPE Eurosport 1  10.00-14.45
26 SM Helsingborg SVT play 14.00-17.00
26 SM Helsingborg SVT2 18.30-19.00
26 Univ Taipei, TPE Eurosport 1 10.00-13.30
26 Univ Taipei, TPE Eurosport 1 (18.00-19.00)
27 SM Helsingborg SVT play 12.00-15.30
27 SM Helsingborg SVT2 (23.00-23.30)
27 Univ Taipei, TPE Eurosport 2 (15.30-17.30)
27 Univ Taipei,TPE Eurosport 1  (18.00-19.00)
28 Univ Taipei, TPE Eurosport 1 11.00-15.00
         
SEP        
         
1 DL Bryssel, BEL SVT2 20.00-21.00
1 DL Bryssel, BEL SVT24 21.00-22.00
2 vFIN Stockholm SVT1 15.45-17.50
2 vFIN Stockholm SVT2 17.50-19.45
3 vFIN Stockholm SVT1 13.00-16-30

>