Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 15 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Uppdaterat: 3 juli 2018


Om du inte kan vara plats själv under en viss tävling är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.

 

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.
 

Tider inom parentes nedan markerar efterhands- eller "delay"-sändning, i övrigt gäller i princip "live".

 


Datum Tävling Plats Kanal Sändningstid
         
MAJ        
Diamond League Doha, QAT TV12 18:00-20:00 
12 Diamond League Shanghai, CHN TV4 13:00-15:10
26 Diamond League Eugene, USA SVT1 22:00-00:00
31 Diamond League Rom, ITA TV4/TV12 20:00-22:00
JUN        
2 Stockholm Marathon Stockholm TV4  
Diamond League Oslo, NOR SVT 20:00-22:00
10 Diamond League Stockholm SVT 15:15-18:00
28 Folksam GP Sollentuna SVT  
30 Diamond League Paris, FRA TV12 20:00-22:00
JUL        
4 Stavgala Lausanne, SUI Sportkanalen 18:00-20:00
5 Diamond League Lausanne, SUI TV4/TV12 20:00-22:00
5 UEM Györ, HUN Euro 1 (21:30-00:00)
6 Lag-SM Helsingborg SVT1&2  
6 UEM Györ, HUN Euro 1 10:00-13:45
      Euro 1 16:00-21:25
7 UEM Györ, HUN Euro 1 16:45-19:10
8 UEM Györ, HUN Euro 1 17:45-20:55
10 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 07:55-11:35
        14:55-18:35
11 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 07:55-
        15:10-19:30
12 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 08:25-11:30
        16:35-20:30
13 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 08:25-13:15
        16:25-20:35
13 Diamond League Rabat, MAR SVT 21:00-23:00
14 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 08:25-11:45
      CMore Sport 11:55-17:00
15 JVM Tammerfors, FIN Sportkanalen 12:00-14:30
20 Diamond League Monaco SVT 20:00-22:00
21 Diamond League London, GBR SVT 16:00-18:00
22 Diamond League London, GBR SVT 15:00-17:00
25 Folksam GP Karlstad SVT  
AUG        
7 EM Berlin, GER SVT  
8 EM Berlin, GER SVT  
9 EM Berlin, GER SVT  
10 EM Berlin, GER SVT  
11 EM Berlin, GER SVT  
12 EM Berlin, GER SVT  
18 Diamond League Birmingham, GBR TV4/TV12 15:00-17:00
18 Folksam GP Göteborg SVT  
24 SM  Eskilstuna SVT  
25 SM Eskilstuna SVT  
26 SM Eskilstuna SVT  
30 Diamond League Zürich, SUI SVT 20:00-22:10
31 Diamond League Bryssel, BEL TV4/TV12 20:00-22:10
31 Finnkampen Tammerfors, FIN SVT  
SEP        
1 Finnkampen Tammerfors, FIN SVT  
8 Kontinentalcupen Ostrava, CZE TV4/TV12  
9 Kontinentalcupen Ostrava, CZE TV4/TV12