Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 21 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2008

Uppdaterat: 16 september 2008
 
Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott. TV-utbudet av friidrott blir även den här sommaren omfattande.

 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2008.

Listan nedan är inte på något sätt slutgiltig utan lär komma att uppdateras mer eller mindre kontinuerligt med ändringar i sändningstider liksom tillkommande/bortfallande tävlingar.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhandssammandrag, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats Kanal Sändningstid
MAJ        
9 Gala Doha, QAT TV4Sport 17.00-20.40
10 Gala Osaka, JPN TV4Sport 07.30-10.00
18 ½mar GöteborgsVarvet TV4Sport (19.00-20.00)
24 Gala Hengelo, NED TV4Sport  
31 Mar Stockholm Marathon TV4 13.30-17.30
31 Gala Zaragoza, ESP TV4Sport 19.00-21.00
JUN        
1 GL Berlin, GER TV4 15.00-17.00
3 FGP MAI Galan TV4 (21.00-22.00)
6 GL Oslo, NOR TV4 20.00-22.00
12 Gala Ostrava, CZE TV4Sport  
12 Gala Ostrava, CZE Euro 18.45-20.45
21 ECup Annecy, FRA Euro 14.45-18.00
21 ECup Istanbul, TUR SVT1 14.55-18.00
22 ECup Istanbul, TUR SVT2 14.55-18.00
22 Ecup Annecy, FRA Euro (18.15-20.00)
24 FGP Göteborg GP TV4Sport (21.00-22.00)
27 Gala Villeneuve d'Ascq, FRA TV4Sport 20.00-22.15
JUL        
1 Gala Bydgoszcz, POL TV4Sport (21.30-)
1 Gala Bydgoszcz, POL Euro 18.15-20.00
5 Gala Madrid, ESP TV4Sport 20.00-22.45
8 FGP Sollentuna GP TV4 21.00-22.00
8 Gala Reims, FRA TV4Sport 20.00-22.00
9 Gala Thessaloniki, GRE TV4Sport 18.00-20.30
10 JVM Bydgoszcz, POL Euro 17.30-20.15
11 GL Roma, ITA TV4 20.00-22.00
11 JVM Bydgoszcz, POL Euro 18.15-20.00
11 JVM Bydgoszcz, POL Euro (23.30-00.30)
13 Gala Athina, GRE Euro 19.00-20.30
13 Gala Athina, GRE SVT2 (22.05-23.05)
13 Gala Athina, GRE Euro (22.30-23.00)
16 Gala Liège, BEL TV4Sport 19.45-22.00
18 GL Saint Denis, FRA TV4 20.00-22.00
20 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport 19.00-22.00
21   Inför DN Galan SVT1 20.30-21.00
22 Gala DN Galan SVT* 19.00-22.00
22 Gala DN Galan Euro 20.15-22.00
25 Gala London, GBR TV4 18.00-21.00
25 Gala London, GBR Euro 20.00-22.00
26 Gala London, GBR Euro (21.00-22.00)
28 FGP Karlstad GP TV4 (21.00-22.00)
29 Gala Monaco, MON TV4Sport 19.40-23.00
29 Gala Monaco, MON Euro 20.00-22.45
AUG        
1 Gala Wattenscheid, GER Euro 20.00-22.00
1 SM Västerås SVT1 (22.30-22.50)
2 SM Västerås SVT1 (22.45-23.05)
3 SM Västerås SVT2 (22.00-22.30)
15 OS Beijing, CHN SVT  
15 OS Beijing, CHN Euro  
16 OS Beijing, CHN SVT  
16 OS Beijing, CHN Euro  
17 OS Beijing, CHN SVT  
17 OS Beijing, CHN Euro  
18 OS
Beijing, CHN
SVT  
18 OS Beijing, CHN Euro  
19 OS Beijing, CHN SVT  
19 OS Beijing, CHN Euro  
20 OS Beijing, CHN SVT  
20 OS Beijing, CHN Euro  
21 OS Beijing, CHN SVT  
21 OS Beijing, CHN Euro  
22 OS Beijing, CHN SVT  
22 OS Beijing, CHN Euro  
23 OS Beijing, CHN SVT  
23 OS Beijing, CHN Euro  
24 OS Beijing, CHN SVT  
24 OS Beijing, CHN Euro  
29 GL Zürich, SUI TV4 20.00-22.00
29 vFIN Helsinki, FIN SVT24 17.00-20.50
29 vFIN Helsinki, FIN SVT1 (21.00-22.00)
30 vFIN Helsinki, FIN SVT2 16.00-20.00
31 Gala Gateshead, GBR TV4Sport (23.00-02.15)
31 Lopp Tjejmilen/Stockholm TV4 24.00-00.30
SEP        
2 Gala Lausanne, SUI SVT (21.30-23.00)
2 Gala Lausanne, SUI Euro 20.00-22.00
5 GL Brussel, BEL TV4 20.00-22.00
6 Gala Paris, FRA TV4Sport (24.00-03.00)
7 Gala Rieti, ITA TV4Sport 17.00-19.15
7 Gala Rieti, ITA Euro 17.30-19.15
9 Gala Zagreb, CRO Euro 18.15-20.00
10 Gala Rovereto, ITA TV4Sport 20.00-22.00
13 WAF Stuttgart, GER SVT* 15.20-18.30
13 WAF Stuttgart, GER Euro 15.15-16.30 +
        (17.30-18.45)
14 WAF Stuttgart, GER SVT 13.50-17.00
14 WAF Stuttgart, GER Euro 13.30-16.45
17 Gala Szczecin, POL Euro 17.30-20.00
20 Gala Shanghai, CHN Euro 14.30-16.00
 

 

* = Sändning skiftar mellan SVT1 och SVT2.

 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mycket mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringprogram med anledning av OS, dels lär det bli repriserade sammandrag av många direktsändningar.