Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2009

Uppdaterat: 11 september 2009
 
Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott. TV-utbudet av friidrott blir även den här sommaren omfattande.

 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2009.

Sedan den första upplagan av listan har det tillkommit ett antal tävlingar plus att sändningstider m m att korrigerats/kompletterats.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhandssammandrag, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
MAJ        
8 Gala Doha, QAT TV4Sport 17.00-20.15
17 ½mar GöteborgsVarvet TV4Sport (15.55-16.55)
30 Mar Stockholm Marathon TV4 13.45-17.15
JUN        
1 Gala Hengelo, NED TV4Sport 16.25-19.00
7 Gala Warszawa, POL TV4Sport (22.00-01.00)
8 Gala Praha, CZE TV4Sport 18.00-20.00
9 FGP Göteborg GP TV4 (21.00-22.00)
10 Gala Thessaloniki, GRE TV4Sport (22.00-00.25)
14 GL Berlin, GER TV4 15.00-17.00
17 Gala Ostrava, CZE Euro 18.00-20.25
17 Gala Ostrava, CZE TV4Sport (21.30-23.45)
20 LagEM Leiria, POR TV4Sport 16.30-20.20
20 LagEM Leiria, POR Euro 17.00-20.10
21 LagEM Leiria, POR TV4Sport 16.15-20.20
21 LagEM Leiria, POR Euro 16.30-20.15
25 FGP Sollentuna GP TV4 21.00-22.00
JUL        
3 GL Oslo, NOR TV4 20.00-22.00
4 Gala Madrid, ESP TV4Sport 19.00-22.00
7 Gala Lausanne, SUI TV4Sport 20.00-22.00
9 UVM Bressanone, ITA Euro 17.30-19.25
10 UVM Bressanone, ITA Euro 17.30-19.00
10 GL Roma, ITA TV4 20.00-23.00
11 UVM Bressanone, ITA Euro 17.30-18.45
12 UVM Bressanone, ITA Euro (18.30-19.45)
13 Gala Athina, GRE Euro 17.30-20.45
15 Gala Luzern, SUI Euro 20.30-22.00
17 GL Saint Denis, FRA TV4 20.00-22.00
18 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport 19.30-22.00
20 Gala Rethymno, GRE TV4Sport 16.40-19.20
23 FGP Karlstad GP TV4 (21.00-22.00)
23   Friidrottskväll SVT1 21.00-21.30
24 Gala London, GBR TV4Sport 18.45-21.30
25 Gala London, GBR TV4Sport 15.00-18.30
25 Gala Barcelona, ESP TV4Sport 19.00-22.30
28 Gala Monaco, MON SVT 20.15-22.45
28 Gala Monaco, MON Euro 20.00-22.25
30   Friidrottskväll SVT1 22.00-22.30
31 Gala Stockholm/DN Galan SVT 19.00-22.00
AUG        
1 SM Malmö SVT1 14.00-17.50
      SVT2 17.50-18.00
2 Gala Wattenscheid, GER Euro 13.00-15.00
2 SM Malmö SVT1 14.30-18.00
3 SM Malmö SVT24 19.30-21.00
6   Friidrottskväll SVT1 22.00-22.30
13   Friidrottskväll SVT1 21.50-22.20
14   I morgon börjar VM SVT1 21.00-21.30
15 VM Berlin, GER SVT  
15 VM Berlin, GER Euro  
16 VM Berlin, GER TV4  
16 VM Berlin, GER Euro  
17 VM Berlin, GER SVT  
17 VM Berlin, GER Euro  
18 VM
Berlin, GER
TV4  
18 VM Berlin, GER Euro  
19 VM Berlin, GER SVT  
19 VM Berlin, GER Euro  
20 VM Berlin, GER TV4  
20 VM Berlin, GER Euro  
21 VM Berlin, GER SVT  
21 VM Berlin, GER Euro  
22 VM Berlin, GER TV4  
22 VM Berlin, GER Euro  
23 VM Berlin, GER SVT  
23 VM Berlin, GER Euro  
28 GL Zürich, SUI TV4 20.00-22.00
29 vFIN Göteborg SVT2 16.50-20.00
30 vFIN Göteborg SVT1 14.40-17.55
30 Lopp Stockholm/Tjejmilen TV4 (23.50-00.20)
31 Gala Gateshead, GBR TV4Sport 14.50-18.30
SEP        
1 Gala Rovereto, ITA TV4Sport 21.00-23.15
1 Gala Zagreb, CRO (31.8) Euro (11.30-12.30)
4 GL Brussel, BEL TV4Sport 20.00-21.00 +
      TV4 21.00-22.00
6 Gala Rieti, ITA TV4Sport (20.00-22.55)
9 Gala Paris, FRA TV4Sport (22.00-24.30)
12 WAF Thessaloniki, GRE SVT2 17.05-20.00
13 WAF Thessaloniki, GRE SVT 17.05-20.30
13 WAF Thessaloniki, GRE Euro 18.45-20.30
20 Gala Shanghai, CHN Euro (18.45-20.30)
25 Gala Daegu, KOR TV4Sport 12.00-14.30
 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mycket mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringprogram med anledning av VM, dels lär det bli repriserade sammandrag av många direktsändningar.