Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2010

Uppdaterat: 27 augusti 2010
 
Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott. TV-utbudet av friidrott blir även den här sommaren omfattande.

 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2010.

Räkna med att listan kommer att uppdateras och kompletteras kontinuerligt under vår och sommar med både nya tävlingar och sändningstider.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhandssammandrag, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
MAJ        
8 Gala Osaka, JPN TV4Sport 07.30-10.00
13   Friidrottskväll SVT2 22.00-22.30
14 DL Doha, QAT SVT2 18.00-20.00
19 Gala Daegu, KOR TV4Sport 11.55-14.30
23 DL Shanghai, CHN TV4 14.00-16.00
27 Gala Ostrava, CZE TV4Sport 17.45-20.10
27 Gala Ostrava, CZE Euro (22.45-00.15)
31 Gala Chania, GRE TV4Sport 16.50-19.00
JUN        
3   Friidrottskväll SVT1 22.30-23.00
4 DL Oslo, NOR SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
5 Mar Stockholm Marathon TV4 13.45-17.15
6 Gala Bydgoszcz, POL TV4Sport 18.20-20.30
8 Gala Warszawa, POL TV4Sport 17.45-20.35
9 Gala Huelva, ESP TV4Sport (21.30-23.30)
9   Friidrottskväll SVT1 22.45-23.15
10 DL Roma, ITA SVT1 20.00-22.00
12 DL New York, NY TV4 22.30-00.30
14 Gala Praha, CZE TV4Sport 18.00-20.05
19 LagEM Fana, NOR (Super L) Euro 17.00-20.00
20 LagEM Fana, NOR (Super L) TV4Sport (11.00-14.10)
20 LagEM Fana, NOR (Super L) TV4Sport 15.05-18.00
20 LagEM Fana, NOR (Super L) Euro 16.30-18.00
26 Gala Wattenscheid, GER Euro 16.30-18.30
JUL        
1 FGP Sollentuna GP TV4Sport 19.00-21.00
      TV4 (23.30-24.00) 
2 Gala Madrid, ESP TV4Sport 20.00-22.00
3 DL Eugene, OR TV4 22.00-00.00
7 Gala Rethymno, GRE TV4Sport 16.10-18.55
7   Friidrottskväll SVT1 23.00-23.30
8 DL Lausanne, SUI SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
9 Gala Barcelona, ESP TV4Sport 19.30-21.45
10 DL Gateshead, GBR SVT2 18.30-20.00 +
        20.00-20.30
10 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport 19.15-22.00
13 Gala Liège, BEL TV4Sport 19.45-22.05
15 FGP Karlstad TV4Sport 19.00-21.00
      TV4 (23.30-24.00)
16 DL Saint Denis, FRA TV4 21.00-23.00
21 JVM Moncton, CAN TV4Sport (14.30-18.30)
22 JVM Moncton, CAN TV4Sport (17.00-20.40)
22 DL Monaco, MON TV4 21.00-23.00
23 JVM Moncton, CAN TV4Sport (17.00-20.30)
24 JVM Moncton, CAN TV4Sport (14.35-17.55)+
      TV4Sport (20.00-23.45)
25 JVM Moncton, CAN TV4Sport (20.00-23.00)
26   Inför EM TV4 19.30-20.00
27 EM Barcelona, ESP TV4 10.00-14.00 +
      TV4 18.30-22.00 +
    ("Late night") TV4 22.40-23.10
27 EM Barcelona, ESP Euro 08.00-14.30 +
      Euro 19.00-22.30
28 EM Barcelona, ESP TV4 10.00-13.30 +
      TV4 18.00-22.00 +
    ("Late night") TV4 23.10-23.40
28 EM Barcelona, ESP Euro 08.00-13.00 +
      Euro 18.15-22.45
29 EM Barcelona, ESP TV4 10.00-13.30 +
      TV4 18.00-22.00 +
    ("Late night") TV4 22.40-23.10
29 EM Barcelona, ESP Euro 10.00-13.00 +
      Euro 18.15-22.15
30 EM Barcelona, ESP TV4 09.00-13.00 +
      TV4 18.00-22.15 +
    ("Late night") TV4 22.40-23.10
30 EM Barcelona, ESP Euro 07.30-12.30 +
      Euro 18.15-22.30
31 EM Barcelona, ESP TV4 10.00-12.30 +
      TV4 17.30-20.00 +
      TV4Sport 19.55-21.20 +
      TV4 21.15-21.35 +
    ("Late night") TV4 21.40-22.00
31 EM Barcelona, ESP Euro 10.00-12.45 +
      Euro 17.45-22.30
AUG        
1 EM Barcelona, ESP TV4 10.00-12.30 +
      TV4 19.00-22.30 +
    ("Late night") TV4 22.30-23.00
1 EM Barcelona, ESP Euro 10.00-12.30 +
      Euro 19.30-22.30
5   Friidrottskväll SVT1 21.45-22.15
6 DL Stockholm/DN Galan SVT2 19.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
10 FGP Göteborg TV4Sport 19.00-21.00
      TV4 (23.30-24.00)
13 DL London, GBR TV4 21.00-23.00
14 DL London, GBR TV4 15.30-17.30
18   Friidrottskväll SVT1 22.00-22.30
19 DL Zürich, SUI SVT1 20.00-22.00
20 SM Falun SVT1 23.00-23.20
21 SM Falun SVT1 21.30-22.00
22 SM Falun SVT1 23.00-23.20
22 Gala Berlin, GER TV4Sport 15.00-17.00
24 Gala Villeneuve d'Ascq,FRA TV4Sport 18.50-21.30
27 DL Brussel, BEL TV4 20.00-22.00 
27 vFIN Helsinki, FIN SVT1 17.00-18.00 +
      SVT2 18.00-18.15 +
      SVT1 18.15-19.15 +
      SVT2 19.15-21.00
28 vFIN Helsinki, FIN SVT2 16.00-20.00
29 Gala Rieti, ITA TV4Sport (23.00-02.00)
SEP        
4 CCup Split, CRO SVT2 17.00-20.30
5 CCup Split, CRO SVT1 17.00-18.00 +
      SVT2 18.00-20.00
5 Lopp Stockholm/Tjejmilen TV4 (23.25-23.55)
 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mycket mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringprogram med anledning av VM, dels lär det bli repriserade sammandrag av många direktsändningar.