Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2011

Uppdaterat: 26 augusti 2011 

Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott. TV-utbudet av friidrott blir även den här sommaren omfattande.

 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och specialprogram om friidrott som hittills har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2011.

Erfarenhetsmässigt bör listan alltid betraktas som "levande", dvs räkna alltså med att listan kommer att uppdateras och kompletteras kontinuerligt under sommaren vad gäller både tävlingar och exakta sändningstider.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhandssammandrag, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
MAJ        
6 DL Doha, QAT TV4 17.00-19.00
8 Gala Kingston, JAM TV4Sport 02.00-04.25
12 Gala Daegu, KOR TV4Sport 11.55-14.45
15 DL Shanghai, CHN SVT 14.00-16.00
26 DL Roma, ITA TV4Sport 20.00-22.30
26 Gala Rio de Janeiro, BRA TV4Sport 23.00-02.10
28 Mar Stockholm Marathon TV4 11.15-14.20 +
      TV4Sport 14.10-15.00
31 Gala Ostrava, CZE TV4Sport 17.30-20.30
31 Gala Ostrava, CZE Euro2 (19.00-21.30)
JUN        
2 Gala Huelva TV4Sport 20.25-23.10
3 Gala Bydgoszcz, POL TV4Sport 19.30-22.30
4 DL Eugene, OR SVT1 20.00-22.00
9 DL Oslo, NOR TV4Sport 19.45-22.00
11 FGP Göteborg GP TV4Sport 14.00-16.00
11 Gala Chania, GRE TV4Sport (18.00-20.20)
11 DL New York, NY SVT1 21.00-23.30
13 Gala Praha, CZE TV4Sport 18.00-20.00
18 LagEM Stockholm SVT1+2 14.45-18.15 
18 LagEM Stockholm Euro 14.45-18.00
19 LagEM Stockholm SVT1 14.45-17.55 
19 LagEM Stockholm Euro 16.30-18.00
25   USA-mästerskapen TV4Sport (14.30-15.55)
26   USA-mästerskapen TV4Sport (20.30-21.40)
27   USA-mästerskapen TV4Sport (17.00-18.00)
28 FGP Sollentuna TV4Sport 18.00-20.00
30 DL Lausanne, SUI TV11 20.00-22.00
JUL        
8 DL Paris, FRA SVT 20.00-22.00
9 UVM Villeneuve d'Ascq,FRA Euro 09.00-13.00 +
        (23.00-00.45)
9 Gala Madrid, ESP  TV4Sport (22.45-01.15)
10 DL Birmingham, GBR TV4Sport 19.00-21.00
14 JEM22 Ostrava, CZE Euro 17.30-20.00
15 JEM22 Ostrava, CZE Euro 10.00-12.30 +
        17.45-20.00
16 JEM22 Ostrava, CZE Euro 10.00-11.30 +
        (18.45-21.00)
16 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport 19.00-22.00
17 JEM22 Ostrava, CZE Euro (18.30-20.15)
21 JEM19 Tallinn, EST Euro 17.45-19.15
21 Gala Luzern, SUI Euro 19.30-21.45
22 JEM19 Tallinn, EST Euro 18.00-19.25
22 DL Monaco, MON SVT2 19.30-20.00 +
      SVT1 20.00-22.00 +
      SVT24 22.00-22.30
22 Gala Barcelona, ESP TV4Sport (22.00-00.35)
23 JEM19 Tallinn, EST Euro (12.30-13.30)
24 JEM19 Tallinn, EST Euro 18.00-19.30
29 DL Stockholm/DN Galan SVT 19.00-22.00
AUG        
2 FGP Karlstad GP TV4Sport 19.00-21.00
5 DL London, GBR SVT2 19.30-20.00 +
      SVT1 20.00-22.00
6 DL London, GBR SVT1 15.00-17.55
12 SM Gävle SVT2 (21.30-22.00)
13 SM Gävle SVT1 (21.00-21.30)
14 SM Gävle SVT1 (17.25-17.55)
16 Univ Shenzhen, CHN Euro2 14.00-14.30
17 Univ Shenzhen, CHN Euro2 14.00-15.30
18 Univ Shenzhen, CHN Euro2 14.00-16.00
19 Univ Shenzhen, CHN Euro2 14.00-15.30
21 Univ Shenzhen, CHN Euro2 12.00-13.00 +
      Euro2 14.00-15.00
27 VM Daegu, KOR SVT1 01.50-06.45 +
12.30-16.30
      Euro 02.00-10.05
        12.45-16.00
      Euro2 21.00-22.00
28 VM Daegu, KOR SVT1 01:50-07:45 +
09.30-14.15
      Euro 22.45-14.15
17.45-19.00
      Euro2 21.00-22.00
29 VM Daegu, KOR SVT1 02.50-06.00 +
      SVT2 06.00-06.45
      SVT1 11.30-15.15
      Euro 01.30-08.30
        10.00-15.00
        17.45-19.15
      Euro2 07.30-10.00
15.15-17.00
30 VM Daegu, KOR SVT1 02.50-06.00 +
      SVT2 06.00-06.45
      SVT1 11.50-15.15
      Euro 03.00-07.30
        10.00-15.00
        17.45-19.15
      Euro2 07.30-10.00
        15.15-17.00
31 VM Daegu, KOR SVT1 01.55-04.00 
      Euro 02.00-04.00
        10.00-13.00
        17.45-18.00
      Euro2 07.30-10.00
        15.00-17.00
SEP        
1 VM Daegu, KOR SVT1 02.50-06.00 +
11.30-14.45 
      Euro 03.00-06.00
        10.00-14.45
        17.45-19.15
      Euro2 07.30-10.00
        15.00-17.00
2 VM Daegu, KOR SVT1 02.50-05.45 +
11.30-14.45
      Euro 03.00-05.30
        10.00-14.45
        17.45-19.15
      Euro2 07.30-10.00
        15.00-17.00
3 VM Daegu, KOR SVT1 00.55-05.30 +
11.30-14.45
      Euro 02.00-05.00
        10.00-14.45
        17.45-19.15
      Euro2 15.15-17.00
3 Lopp Stockholm/Tjejmilen TV4  
4 VM Daegu, KOR SVT1 01.55-04.45 +
10.45-14.30 
      Euro 02.00-04.30
        10.00-14.15
        17.45-19.15
      Euro2 15.15-17.00
8 DL Zürich, SUI TV4 20.00-22.00
9 vFIN Helsinki, FIN SVT 17.45-21.30
10 vFIN Helsinki, FIN SVT 16.00-19.45
10 Gala Rieti, ITA TV4Sport 18.00-20.00
11 Gala Berlin, GER TV4Sport 15.00-17.00
16 DL Brussel, BEL SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
19 Gala Nice, FRA TV4Sport 19.15-20.00
 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mycket mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringprogram med anledning av VM, dels lär det bli repriserade sammandrag av en del direktsändningar.