Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 21 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2013
 

Uppdaterat: 4 september 2013


Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.
 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och ev specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2013.

Listan nedan är inte på något sätt slutgiltig utan lär uppdateras mer eller mindre kontinuerligt när det tillkommer tävlingar eller sker ändringar i sändningstider m m.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar sammandrag i efterhand, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
MAJ        
5 Gala Tokyo, JPN TV4Sport 07.00-10.00
10 DL Doha, QAT SVT2 18.00-20.00
12 Gala Belém, BRA TV4Sport (19.00-21.00)
18 Hmar GöteborgsVarvet SVT1 12.45-15.00
18 DL Shanghai, CHN SVT2 14.00-16.00
19 Gala Ponce, PUR (18.5) TV4Sport 01.00-04.00
21 Gala Beijing, CHN TV4Sport 14.00-16.00
25 DL New York, NY TV4** 19.00-21.00
         
JUN        
1 Mar Stockholm Marathon TV4 11.30-15.35
1 DL Eugene, OR SVT2 22.05-00.00
6 DL Roma, ITA SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
8 Gala Bydgoszcz, POL TV4Sport 19.45-21.45
10 Gala Praha, CZE TV4SportX 18.00-20.00
11 Gala Moskva, RUS TV4Sport 15.00-17.30
12 Gala Huelva, ESP TV4SportX 19.40-22.20
13 DL Oslo, NOR TV4 20.00-22.00
15 FGP Göteborg/S TV4Sport 15.00-16.55
15 Gala Szczecin, POL TV4SportX 17.30-20.30
22 LagEM Dublin, IRL (First L) TV4 14.30-18.05
22 LagEM Gateshead (Super L) TV4Sport (18.00-22.20)
23 LagEM Dublin, IRL (First L) TV4Sport 14.30-17.45
23 LagEM Gateshead (Super L) Euro 15.30-19.00
      TV4Sport (20.30-01.00)
27 FGP Sollentuna TV4Sport 19.00-21.00
27 Gala Ostrava, CZE TV4SportX 18.30-21.10
      Euro 19.00-21.00
28 Gala Reims, FRA TV4SportX 20.45-22.30
30 DL Birmingham, GBR TV4** 16.00-18.00
30 Gala Zjukovskij, RUS TV4Sport 18.00-20.10
         
JUL        
4 DL Lausanne, SUI SVT1 20.00-22.00
6 DL Saint Denis, FRA SVT1 20.00-22.00
7 Univ Kazan, RUS Euro2 07.00-12.30 +
16.30-19.00
8 Univ Kazan, RUS Euro2 07.00-12.00 +
16.00-19.45
9 Univ Kazan, RUS Euro2 07.00-10.00 +
13.30-15.00 +
18.00-20.15
10 Gala Liège, BEL TV4SportX 20.00-22.00
10 Univ Kazan, RUS Euro2 08.00-11.00 +
15.00-17.00 +
18.30-20.00
11 Univ Kazan, RUS Euro2 18.30-20.00
11 JEM22 Tampere, FIN TV4SportX 16.00-19.45
12 Univ Kazan, RUS Euro2 19.00-20.00
12 JEM22 Tampere, FIN TV4SportX 16.55-20.45
13 JEM22 Tampere, FIN TV4SportX 16.00-20.00
13 Gala Moratalaz, ESP TV4Sport 20.00-22.00
13 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport (22.00-00.30)
14 JEM22 Tampere, FIN TV4Sport 13.00-17.30
14 JEM22 Tampere, FIN Euro (22.30-00.15)
17 Gala Luzern, SUI Euro2 20.00-21.30
18 JEM19 Rieti, ITA Euro 17.45-20.15
19 DL Monaco. MON TV4 20.00-22.00
19 JEM19 Rieti, ITA Euro 17.45-20.15
23 FGP Karlstad TV4Sport 19.00-21.00
26 DL London, GBR TV4 21.00-23.00
27 DL London, GBR TV4 16.00-18.00
         
AUG        
10 VM Moskva, RUS TV4** 07.30-10.30 +
11.55-19.00 +
        dokumentär
      Euro 07.30-10.30 +
12.00-18.45
11 VM Moskva, RUS TV4** 07.00-12.00 +
16.30-20.00 +
        dokumentär
      Euro 07.00-11.15 +
15.00-20.00
12 VM Moskva, RUS TV4** 07.20-10.30 +
16.30-20.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 07.30-10.00 +
16.45-20.00
13 VM Moskva, RUS TV4** 07.20-11.00 +
16.45-20.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 07.30-10.30 +
16.45-20.00
14 VM Moskva, RUS TV4** 07.30-10.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 06.30-09.00
15 VM Moskva, RUS TV4** 07.20-10.00 +
16.45-20.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 07.30-09.00 +
17.00-19.30
16 VM Moskva, RUS TV4** 07.20-10.30 +
16.45-20.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 07.30-09.30 +
17.00-19.30
17 VM Moskva, RUS TV4** 13.25-18.30 +
        dokumentär
      Euro 13.30-18.00
18 VM Moskva, RUS TV4** 13.45-17.00 +
        magasin +
dokumentär
      Euro 14.00-17.00
22 DL DN Galan SVT2 19.30-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
29 DL Zürich, SUI TV4Sport 20.00-22.00
30 SM Borås SVT2 (22.15-22.30)
31 SM Borås SVT2 (18.00-18.45)
         
SEP        
1 SM Borås SVT2 (18.30-19.00)
1 Gala Berlin, GER TV4SportX 16.00-17.55
6 DL Brussel, BEL SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
7 LK Finnkampen SVT1 13.30-17.50
8 LL Tjejmilen TV4 (16.30-17.00)
8 LK Finnkampen SVT1 13.45-17.30
8 Gala Rieti, ITA TV4Sport (18.30-21.00)
15 Hmar DN Sthlm Halvmara TV4 (16.00-16.30)


** = Sänds parallellt utan avbrott i TV4 Sport Extra

 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringinslag med anledning av evenemang som DN Galan, VM och Finnkampen, dels lär det bli repriserade sammandrag av vissa direktsändningar.

Observera även att många sändningar går parallellt på webben i Play-kanaler liksom att rena webbsändningar från friidrottstävlingar blir allt vanligare.