Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 25 juni 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2014

 

Uppdaterat: 4 september 2014


Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.
 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsälskare har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och ev specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för vintern/våren 2014.

Listan nedan är inte på något sätt slutgiltig utan lär uppdateras mer eller mindre kontinuerligt när det tillkommer tävlingar eller sker ändringar i sändningstider m m.

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhands- eller "delay"-sändning, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
MAJ        
9 DL Doha, QAT SVT2 18.00-20.00
11 Gala Tokyo, JPN TV12 07.00-10.00
17 Hmar GöteborgsVarvet SVT1 12.30-15.00
18 DL Shanghai, CHN TV12 14.00-16.00
21 Gala Beijing, CHN TV4Sport 13.30-15.30
24 WRel Nassau, BAH TV12 23.25-03.00
      Euro2 23.30-03.00
25 WRel Nassau, BAH TV12 23.25-03.00
      Euro2 24.00-03.00
31 Mar Stockholm Marathon TV4 11.30-15.30
31 DL Eugene, OR TV12 22.00-00.00
         
JUN        
2 Gala Bydgoszcz, POL TV4Sport (21.20-00.10)
5 DL Roma, ITA SVT1 20.00-22.00
7 Gala Szczecin, POL TV12 (19.35-22.35)
8 Gala Marakech, MAR Euro2 20.15-22.00
9 Gala Praha, CZE TV4Sport (20.30-22.25)
11 DL Oslo, NOR SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
12 Gala Huelva, ESP TV4Sport 18.40-21.50
14 FGP Göteborg/S TV12 16.00-18.00
14 DL New York, NY TV12 23.00-01.00
17 Gala Ostrava, CZE TV4Sport 17.55-20.00
      Euro2 18.00-20.00
21 LagEM Braunschweig, GER (Super L) TV4 12.30-17.00
      Euro 12.15-17.30
22 LagEM Braunschweig, GER (Super L) TV4 12.30-17.00
      Euro 14.30-17.00
26 FGP Sollentuna TV12 19.00-21.00
         
JUL        
3 DL Lausanne, SUI TV12 20.00-22.00
5 LagSM Borås SVT1 13.00-14.30 +
16.00-17.00
5 DL Saint Denis, FRA TV12 20.00-22.00
11 DL Glasgow, GBR SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
12 DL Glasgow, GBR SVT1 16.00-18.00
15 Gala Luzern, SUI Euro2 19.30-21.30
16 FGP Karlstad TV4Sport 19.00-21.00
16 Gala Liège, BEL TV4Sport (21.00-23.10)
18 DL Monaco, MON TV4 20.00-22.00
19 Gala Heusden-Zolder, BEL TV4Sport 18.55-21.30
22 JVM Eugene, OR TV4Sport 18.50-22.50
23 JVM Eugene, OR TV12 02.10-06.10
      Euro2 (08.30-10.30)
      TV4Sport 18.50-00.10
24 JVM Eugene, OR TV12 02.20-06.10
      Euro2 (08.30-10.30)
      TV4Sport 18.50-22.20
25 JVM Eugene, OR TV12 02.45-06.00
      Euro2 (08.30-10.30)
      TV4Sport 18.50-00.00
26 JVM Eugene, OR TV12 02.40-06.10
      Euro2 (08.30-10.30)
      TV12 23.15-02.45
      Euro2 23.30-02.00
27 JVM Eugene, OR TV12 23.45-02.10
      Euro2 24.00-02.30
         
AUG        
1 SM Umeå SVT2 (21.45-22.15)
2 SM Umeå SVT2 (18.30-19.00)
3 SM Umeå SVT2 (18.30-19.00)
12 EM Zürich, SUI TV4 10.00-14.00 +
17.00-22.00
      Euro 10.00-14.00 +
17.00-21.15
13 EM Zürich, SUI TV4 10.00-15.20 +
17.45-22.00
      Euro 09.15-17.00 +
17.45-22.05
14 EM Zürich, SUI TV4 10.00-13.00 +
17.15-22.00
      Euro 09.00-13.30 +
17.15-22.15
15 EM Zürich, SUI TV4 10.00-12.30 +
18.00-22.00
      Euro 09.00-13.00 +
17.45-22.15
16 EM Zürich, SUI TV12 09.00-12.00
      TV4 14.45-18.15
      Euro 08.45-11.45 +
14.45-18.00
17 EM Zürich, SUI TV12 09.00-12.00
      TV4 14.45-18.00
      Euro 08.45-11.30 +
14.45-17.45
  EM Dokument Zürich TV4 18.00-19.00
21 DL DN Galan SVT2 19.30-21.00  +
      SVT1 21.00-22.00
23 Gala Warszawa, POL TV12 17.00-19.05
24 DL Birmingham, GBR SVT2 (18.00-20.00)
28 DL Zürich, SUI SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
30 vFIN Helsinki, FIN SVT2 17.00-21.00
31 vFIN Helsinki, FIN SVT2 12.30-16.10
31 Gala Berlin, GER TV4Sport 16.00-17.55
         
SEP        
5 DL Brussel, BEL TV12 20.00-22.00
7 LL Tjejmilen TV4 (17.25-17.55)
7 Gala Rieti, ITA TV4Sport 17.00-19.00
13 CCup Marrakech, MAR TV12 19.25-23.10
14 Hmar Stockholm TV12 (18.00-18.25)
14 CCup Marrakech, MAR TV12 18.25-22.10


 

 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringinslag med anledning av evenemang som DN Galan och EM, dels lär det bli repriserade sammandrag av vissa direktsändningar.

Observera även att många sändningar går parallellt på webben i Play-kanaler liksom att rena webbsändningar från friidrottstävlingar blir allt vanligare.