Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 21 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2015

 

Uppdaterat: 4 augusti 2015


Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.
 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsintresserade har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och ev specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2015.

Observera även att många sändningar går parallellt på webben i Play-kanaler liksom att rena webbsändningar från friidrottstävlingar blir allt vanligare.

Listan nedan är inte på något sätt slutgiltig utan det kommer att löpande ske uppdateringar med kanaler, sändningstider, nya tävlingar osv.
 

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhands- eller "delay"-sändning, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
         
MAJ        
15 DL Doha, QAT TV12 18.00-20.00
17 DL Shanghai, CHN SVT1 13.00-15.00
23 Hmar GöteborgsVarvet SVT1 12.30-15.00
26 Gala Ostrava, CZE Euro2 (22.38-00.04)
30 Mar Stockholm Marathon TV4 11.30-15.30
30 DL Eugene, OR SVT1 22.00-00.00
         
JUN        
4 DL Roma, ITA TV12 20.00-22.00
7 DL Birmingham, GBR TV4 16.00-18.00
11 DL Oslo, NOR TV12 20.00-22.00
13 DL New York, NY SVTkunskap 19.00-20.00 +
      SVT2 20.00-21.00
16 Gala Rabat, MAR (går 14.6) Euro2 (11.15-12.30)
20 LagEM Tjeboksary, RUS (Super L) SVT1 13.50-17.50 +
      SVT2 17.50-18.20
      Euro 14.00-18.30
21 LagEM Tjeboksary, RUS (Super L) SVT1 13.50-18.00 +
      SVT2 18.00-18.20
      Euro 14.30-18.30
25 FGP Sollentuna SVTPlay 18.30-20.30
      SVT2 21.45-22.05
25 Gala Turku, FIN Euro2 18.00-20.00
27 USAm Eugene, OR Euro2 22.00-00.05
28 USAm Eugene, OR Euro2 22.00-00.00
         
JUL        
1 LagSM Sundsvall SVTPlay 14.00-19.00
      SVT1 17.00-18.00 +
      SVT2 18.00-19.00
4 DL Saint Denis, FRA SVT1 20.00-22.00
8 Univ Gwangju, KOR Euro1 11.15-13.00
9 Univ Gwangju, KOR Euro1 09.00-13.00
9 JEM22 Tallinn, EST Euro2 15.30-19.00
9 DL Lausanne, SUI SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
10 Univ Gwangju, KOR Euro1 10.00-13.00
10 JEM22 Tallinn, EST Euro2 18.30-20.00
11 Univ Gwangju, KOR Euro1 09.15-13.00
11 JEM22 Tallinn, EST Euro2 17.50-20.00
12 Univ Gwangju, KOR Euro1 10.00-12.30
12 JEM22 Tallinn, EST Euro2 (22.00-24.00)
14 Gala Luzern, SUI Euro1 19.30-22.00
16 UVM Cali, COL (dag 1) Euro2 (09.00-11.00)
17 UVM Cali, COL (dag 2) Euro2 (09.00-11.00)
17 DL Monaco, MON SVT2 20.00-21.00 +
      SVT24 21.00-22.00
17 JEM Eskilstuna SVT1 16.00-18.00**
18 UVM Cali, COL (dag 3) Euro2 (09.00-11.00)
18 JEM Eskilstuna SVT1 15.30-17.50 +
      SVT2 17.50-18.30**
19 JEM Eskilstuna SVT1 14.45-17.55**
19 UVM Cali, COL (dag 4) Euro2 (09.00-11.00)
19 UVM Cali, COL (dag 5) Euro2 21.30-00.45
22 FGP Karlstad SVT2 (21.45-22.05)
24 DL London, GBR TV12 21.00-23.00
25 DL London, GBR TV4 16.00-18.00
30 DL Stockholm (SBA) SVT  
         
AUG        
7 SM Söderhamn SVT2 (21.45-22.00)
8 SM Söderhamn SVT2 (21.30-22.00)
9 SM Söderhamn SVT2 (18.30-19.00)
22 VM Beijing, CHN SVT1 01.30-07.10 +
      SVT1 11.00-16.00
      Euro 01.30-07.30 +
        12.15-15.30
23 VM Beijing, CHN SVT1 02.25-07.00 +
      SVT1 12.00-16.00
      Euro 02.30-07.00 +
        12.15-15.30
24 VM Beijing, CHN SVT1 03.25-06.00 +
      SVT1 12.30-16.00
      Euro 03.30-06.15 +
        13.00-15.45
25 VM Beijing, CHN SVT1 12.30-15.30
      Euro 13.00-15.15
26 VM Beijing, CHN SVT1 03.25-06.10 +
      SVT1 12.30-16.00
      Euro 03.30-06.30 +
        13.00-15.45
27 VM Beijing, CHN SVT1 03.25-06.00 +
      SVT1 12.30-15.30
      Euro 03.30-06.15 +
        13.00-15.15
28 VM Beijing, CHN SVT1 02.25-06.45 +
      SVT1 12.30-16.00
      Euro 02.30-07.00 +
        10.15-15.45
29 VM Beijing, CHN SVT1 01.25-06.40 +
      SVT1 11.00-16.00
      Euro 01.30-12.15 +
        12.30-15.30
30 VM Beijing, CHN SVT1 01.25-04.30 +
      SVT1 12.00-15.00
      Euro 01.30-04.30 +
        12.30-14.45
SEP        
3 DL Zürich, SUI TV12 20.00-22.00
5 FGP Göteborg SVT  
11 DL Brussel, BEL SVT 20.00-22.00
12 vFIN Stockholm SVT  
13 vFIN Stockholm SVT  


** = Fortsätter sedan till tävlingarnas slut ca kl 20 i SVT Play som också sänder hela första finalpasset den 16 juli.

 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringinslag med anledning av evenemang som Stockholm Bauhaus Athletics och VM, dels lär det bli repriserade sammandrag av vissa direktsändningar.