Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 29 mars 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


På TV sommaren 2016

 

Uppdaterat: 29 augusti 2016


Näst att vara på plats själv är TV-sändningar det bästa sättet att uppleva friidrott.
 

Som hjälp i planeringen för alla friidrottsintresserade har vi nedan sammanställt de evenemangssändningar från friidrottstävlingar (galor, landskamper, mästerskap, maror m m) och ev specialprogram om friidrott som har aviserats av svenskspråkiga TV-kanaler för sommaren 2016.

Observera även att många sändningar går parallellt på webben i Play-kanaler liksom att rena webbsändningar från friidrottstävlingar blir allt vanligare.

Listan nedan är inte på något sätt slutgiltig utan det kommer att löpande ske uppdateringar med kanaler, sändningstider, nya tävlingar osv.
 

OBS: Erfarenhetsmässigt förändras direktsändningar från idrottsevenemang inte sällan i ett ganska sent skede, framförallt vad gäller start- och sluttider. Kontrollera därför alltid tider m m i tillgängliga aktuella programtablåer.

Tider inom parentes nedan markerar efterhands- eller "delay"-sändning, i övrigt gäller i princip "live".

 
Datum Typ Plats/Tävling Kanal Sändningstid
         
MAJ        
6 DL Doha, QAT SVT2 18.00-20.00
14 DL Shanghai, CHN TV4Sport 13.00-13.30 +
      TV12 13.30-15.00
20 Gala Ostrava, CZE Euro2 17.00-19.30
21 Hmar GöteborgsVarvet SVT1 12.30-14.55
22 DL Rabat, MAR TV12 19.00-21.00
28 DL Eugene, OR TV12 22.00-00.00
         
JUN        
2 DL Roma, ITA SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
4 Mar Stockholm TV4  
5 DL Birmingham, GBR SVT2 15.00-17.00
6 Gala Praha, CZE Euro2 18.00-20.00
9 DL Oslo, NOR SVT2 20.00-21.00 +
      SVT1 21.00-22.00
12 Gala Kingston, JAM Euro2 (08.30-10.30)
14 Gala Luzern, SUI Euro1 19.30-21.55
16 DL Stockholm SVT2 19.30-21.00 +
      SVT24 21.00-22.00
28 FGP Sollentuna SVTPlay 18.30-20.30
      SVT2 (21.45-22.05)
         
JUL        
5 EM Amsterdam, NED SR P4 19.00-21.40
6 EM Amsterdam, NED TV12  
      Euro  
7 EM Amsterdam, NED TV12  
      Euro  
8 EM Amsterdam, NED TV12  
      Euro  
9 EM Amsterdam, NED TV12  
      Euro  
10 EM Amsterdam, NED TV12  
      Euro  
13 LagSM Norrköping SVT  
15 FGP Göteborg SVTPlay 18.30-20.30
      SVT1 (21.45-22.05)
15 DL Monaco, MON TV12 20.00-22.00
15 UEM Tbilisi, GEO Euro2 14.00-19.15
16 UEM Tbilisi, GEO Euro2 14.45-17.45
17 UEM Tbilisi, GEO Euro2 15.10-19.15
19 JVM Bydgoszcz, POL TV12 09.30-12.45
      TV12 17.00-21.10
20 JVM Bydgoszcz, POL TV12 09.30-13.30
      TV12 18.00-19.00 +
      TV4Sport 19.00-21.45
      TV12 (22.00-00.45)
      Euro2 18.00-21.40
21 JVM Bydgoszcz, POL TV12 09.30-12.00
      TV12 18.00-21.35
      Euro2 19.00-21.25
22 JVM Bydgoszcz, POL TV12 09.30-12.25
      TV12 18.00-21.45
      Euro2 18.00-21.40
22 DL London, GBR SVT1 21.00-23.00
23 DL London, GBR SVT2 16.00-18.00
23 JVM Bydgoszcz, POL TV12 09.30-12.15
      TV4Sport 17.00-18.00 +
      TV12 18.00-20.00
      Euro2 17.00-19.55
24 JVM Bydgoszcz, POL TV12 (20.00-22.00)
      Euro2 16.00-18.00
27 FGP Karlstad SVTKunskap 19.00-20.25
      SVTPlay 18.30-20.30
      SVT1 (21.45-22.05)
         
AUG        
12 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
13 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
14 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
15 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
16 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
17 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
18 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
19 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
20 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
21 OS Rio de Janeiro, BRA Viasat  
25 DL Lausanne, SUI TV12 20.00-22.00
26 SM Sollentuna SVT  
27 DL Saint Denis, FRA TV12 20.00-22.00
27 SM Sollentuna SVT  
28 SM Sollentuna SVT  
         
SEP        
1 DL Zürich, SUI SVT1 20.00-22.00
3 vFIN Tampere, FIN SVT2 16.00-19.30
4 vFIN Tampere, FIN SVT1 12.30-16.15
9 DL Brussel, BEL TV12 20.00-22.00


 

Anm: Förutom de redovisade specialsändningarna kommer det säkerligen att bli mer friidrott i TV. Dels lär det förekomma en hel del förhands- och kringinslag med anledning av evenemang som Stockholm Bauhaus Athletics, EM och OS, dels lär det bli repriserade sammandrag av vissa direktsändningar.