Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 9 december 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Carro och pressen

Ackrediteringar och presskonferenser

Här hittar du information om ackrediteringsansökningar till aktuella arrangemang och information om kommande presskonferenser.
 

Aktuella medieackrediteringar
 

4 juni, Asics Stockholm Marathon
Information: Lorenzo Nesi, presschef 070-88 66 444, lorenzo.nesi@gmail.com
http://stockholmmarathon.triciclo.se/Press/Others/PressForm_se.asp

16 juni, Bauhaus-galan, Stockholm
Information: John-Eric Ericsson, presschef 070-147 90 47, john-eric.ericsson@stadionklubbarna.com
http://stockholm.diamondleague.com/media/ https://portal.diamondleague.com/account/signin?ReturnUrl=%2F

28 juni, Folksam Grand Prix Sollentuna
Information: Ulf Saletti, tävlingsledare 070-340 48 04, ulf.saletti@marathon.se
www.folksamgrandprix.se/SollentunaGP/2016

15 juli, Folksam Grand Prix, Göteborg
Information: Anna Linner Bassani, tävlingsledare 070-790 38 84, anna.l.bassani@goteborgfriidrott.se
www.folksamgrandprix.se/GoteborgGP/2016

27 juli, Folksam Grand Prix, Karlstad
Information: Johan Engberg, tävlingsledare 073-035 00 55, johan.engberg@ifgota.se
www.folksamgrandprix.se/KarlstadGP/2016  

26-28 augusti, Friidrotts-SM, Sollentuna
Information: Martin Kjell, tävlingsledare 076 649 20 27, kansli@turebergfriidrott.se
www.smfriidrott.com/tavling/friidrotts-sm-2016
www.smfriidrott.com/media_form/1861

3-4 september, Finnkampen, Tammerfors
www.ruotsiottelu.fi/finnkampen-i-tammerfors
www.ruotsiottelu.fi/pa-svenska/ackreditering
 

Kommande presskonferenser


3 juni, inför Asics Stockholm Marathon,
kl 13.00, Stockholms Stadion

Anmälan senast 1 juni kl 12.00 till Anders Szalkai, szalkai@marathon.se

15 juni, inför Bauhaus-galan,
prel kl 11.00,
Hotell Scandic Star Sollentuna
Information: John-Eric Ericsson, presschef 070-147 90 47, john-eric.ericsson@stadionklubbarna.com

27 juni, inför Folksam Grand Prix Sollentuna
Information: Ulf Saletti, tävlingsledare 070-340 48 04, ulf.saletti@marathon.se

4 och 5 juli, inför EM, Amsterdam
Information: Fredrik Trahn, presschef 070-913 67 96, fredrik.trahn@friidrott.se

14 juli, inför Folksam Grand Prix Göteborg
Information: Anna Linner Bassani, tävlingsledare 070-790 38 84, anna.l.bassani@goteborgfriidrott.se

16 juli, inför junior-VM i Bydgoszcz Polen, Stockholm
Information: Magnus Fridell, kommunikatör 073-506 21 74, magnus.fridell@friidrott.se

26 juli, inför Folksam Grand Prix, Karlstad
Information: Johan Engberg, tävlingsledare 073-035 00 55, johan.engberg@ifgota.se
 
 




 
Mer information:
Fredrik Trahn, presschef Svensk Friidrott, 070-913 67 96, fredrik.trahn@friidrott.se
Följ all friidrott på www.friidrott.se och på @svenskfriidrott #svenskfriidrott

 

Kontaktperson

Magnus Fridell

Magnus Fridell

a 073-506 21 74
e-post

Kontaktperson

Fredrik Trahn

Fredrik Trahn

a 010-476 53 31
e-post

Pressmeddelanden

Samtliga pressmeddelanden finns att läsa och hämta.

Pressmeddelanden

Mediaguide

Mediaguide

Mediaguider med fakta och bilder på aktiva i landslaget. Nedladdningsbara som PDF-filer.

Mediaguider

Pressbilder

Pressbilder

Högupplösta pressbilder godkända för nyhetspublicering.

 Pressbilder

Ackrediteringar

Pressackrediteringar till olika arrangemang och information om kommande presskonferenser.

Ackrediteringar

Logotyper

Logotyper i olika varianter och format anpassad för webb och tryck. Grafisk profil för Svenska friidrottsförbundet.

Logotyper