Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 22 augusti 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K UTE 2005

Årsbästa K 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 1 MAR, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2005.

100m

11.42 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 28.8
11.50 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg 28.8
11.55 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg 28.8
11.58 Lena Aruhn 70 Ume FI Nice, FRA 12.5
11.71 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 18.7
11.83 Mariama Sambou 88 Huddinge Marrakech, MAR 13.7
11.83 Stina Smibacker 83 Växjö Sollentuna 28.6
11.97 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Söderhamn 12.8
12.03 Malin Henriksson 78 Västerås Falun 4.6
12.05 Maria Teilman 86 Hammarby Sätra 7.8
12.07 Nina Törnqvist 87 Finish Mannheim, GER 18.6
12.07 Evelina Lunner 86 Västerås Helsingborg 9.7
12.08 Carolina Eriksson 88 Hässelby Sollentuna 28.6
12.10 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Göteborg 2.7
12.10 Linnéa Collin 89 Helsingborg Halmstad 16.7
12.12 Anna Ek 87 Klippan Helsingborg 9.7
12.15 Linda Berntsson 87 Varberg Helsingborg 19.8
12.16 Frida Claesson 84 Alingsås Helsingborg 10.7
12.20 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Helsingborg 19.8
12.21 Julia Skugge 88 Glanshammar Örebro 7.8
12.23 Elin Backman 88 Helsingborg Göteborg 2.7
12.24 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 9.7
12.25 Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs Hudiksvall 16.6
12.26 Kim Petersson 90 Lund Gävle 11.9
12.27 Emma Björkman 86 IF Göta Söderhamn 12.8
12.27 Julia Tollin 89 Åre Hudiksvall 12.8
okänd vind
12.05 Anna Ek 87 Klippan Halmstad 15.7
12.08 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Halmstad 15.7
medvind
11.66 Emma Green 84 Örgryte Sävedalen 8.9
11.97 Anna Ek 87 Klippan Klippan 5.6
11.98 Carolina Eriksson 88 Hässelby Enskede 18.6
12.03 Evelina Lunner 86 Västerås Helsingborg 10.7
12.06 Anneli Melin 76 Helsingborg Helsingborg 10.7
12.09 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Gävle 23.7
12.12 Frida Claesson 84 Alingsås Helsingborg 10.7
12.13 Julia Skugge 88 Glanshammar Gävle 23.7
12.17 Mfon Etim 85 Ullevi Sävedalen 4.6
12.18 Elin Backman 88 Helsingborg Helsingborg 9.7
12.26 Emma Salomonsson 84 Mölndal Helsingborg 10.7
12.26 Nina Runvik 87 Lund Helsingborg 10.7

200m

23.28 Carolina Klüft 83 Växjö Karlstad 22.6
23.32 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 27.8
23.47 Lena Aruhn 70 Ume FI Donnas, ITA 13.7
23.47 Jenny Kallur 81 Falun Gävle 19.6
24.02 Stina Smibacker 83 Växjö Helsingborg 21.8
24.16 Emma Green 84 Örgryte Gold Coast, AUS 12.11
24.31 Emma Rienas 82 IF Göta Göteborg 3.7
24.32 Anneli Melin 76 Helsingborg Karlstad 22.6
24.42 Carolina Eriksson 88 Hässelby Göteborg 28.8
24.44 Louise Gundert 80 Lidingö Helsingborg 20.8
24.45 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Söderhamn 14.8
24.45 Emma Björkman 86 IF Göta Sollentuna 29.5
24.57 Ellinor Stuhrmann 77 Tjalve Helsingborg 15.5
24.64 Frida Claesson 84 Alingsås Borås 21.6
24.65 Sofie Persson 87 Helsingborg Göteborg 3.7
24.67 Mariama Sambou 88 Huddinge Göteborg 3.7
24.73 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Erfurt, GER 14.7
24.78 Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs Göteborg 3.7
24.86 Frida Persson 89 Helsingborg Göteborg 3.7
24.90 Nina Runvik 87 Lund Göteborg 3.7
24.98 Louise Martin 87 Hässelby Göteborg 3.7
24.98 Elin Backman 88 Helsingborg Göteborg 3.7
24.99 Anna Ek 87 Klippan Söderhamn 14.8
25.02 Malin Henriksson 78 Västerås Västerås 30.7
25.05 Julia Tollin 89 Åre Göteborg 28.8
okänd vind
medvind
24.57 Frida Claesson 84 Alingsås Helsingborg 9.7
24.57 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 9.7
obekräftat
Manuell tidtagning

400m

52.40 Lena Aruhn 70 Ume FI Gävle 18.6
53.98 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 22.6
54.14 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Helsingborg 20.8
54.49 Sofie Persson 87 Helsingborg Karlstad 22.6
54.76 Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs Göteborg 27.8
55.22 Louise Gundert 80 Lidingö Cottbus, GER 5.6
55.39 Nadja Petersen 78 Huddinge Sätra 7.8
55.49 Ellinor Stuhrmann 77 Tjalve Helsingborg 15.5
55.59 Erica Mårtensson 79 IF Göta Karlstad 22.6
55.84 Frida Persson 89 Helsingborg Malmö 29.5
55.84 Elin Wiik 85 Hässelby Söderhamn 12.8
55.94 Anneli Melin 76 Helsingborg Lyngby, DEN 4.6
56.08 Therese Ahlepil 76 Rånäs Sollentuna 27.5
56.17 Louise Fredriksson 80 IF Göta Sollentuna 27.5
56.20 Linda Olsson 81 Falun Eskilstuna 18.6
56.42 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Söderhamn 12.8
56.45 Johanna Hallberg 79 Hässelby Göteborg 2.7
56.55 Elin Backman 88 Helsingborg Göteborg 27.8
56.56 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 27.5
56.57 Victoria Joäng 89 Trelleborg Eslöv 22.5
56.57 Josefin Magnusson 89 Södra Sandby Göteborg 27.8
56.79 Malin Henriksson 78 Västerås Falun 4.6
56.79 Frida Flodström 87 Tureberg Sätra 7.8
56.81 Louise Martin 87 Hässelby Kristiansand, NOR 27.8
56.93 Carolina Nylén 79 Täby Västerås 31.7

800m

2:05.78 Johanna Hallberg 79 Hässelby Malmö 16.8
2:05.87 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Göteborg 14.6
2:06.27 Frida Flodström 87 Tureberg Mannheim, GER 19.6
2:06.34 Louise Fredriksson 80 IF Göta Helsingborg 20.8
2:06.55 Kajsa Haglund 81 Hässelby Malmö 16.8
2:06.91 Elin Wiik 85 Hässelby Helsingborg 20.8
2:06.96 Therese Ahlepil 76 Rånäs Turku, FIN 5.6
2:07.25 Jenny Holmroos 86 Västerås Malmö 16.8
2:08.04 Hanna Karlsson 79 Malmö Malmö 16.8
2:08.21 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Mannheim, GER 19.6
2:08.39 Ida Lindström 86 Täby Göteborg 3.7
2:08.47 Linda Olsson 81 Falun Helsingborg 20.8
2:08.61 Johanna Nilsson 83 Högby Göteborg 3.7
2:08.81 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm 15.5
2:08.89 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 7.8
2:09.27 Malin Kemi 75 Spårvägen Göteborg 3.7
2:09.53 Carolina Nylén 79 Täby Malmö 16.8
2:10.32 Lisa Nauclér 84 Täby Eagle Rock, CA 7.5
2:10.91 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Göteborg 3.7
2:11.03 Marlin Brown 75 Spårvägen Helsingborg 19.8
2:11.11 Rebecca Ringström-Larsson 77 Spårvägen Karlstad 18.7
2:11.17 Sara Trané 85 Mölndal Göteborg 3.7
2:11.53 Jenny Olsson 85 Örebro Söderhamn 13.8
2:11.97 Moa Westman 86 Rånäs Norrtälje 11.7
2:12.00 Lisa Forsberg 89 Falun Göteborg 28.8
obekräftat

1500m

4:13.36 Johanna Nilsson 83 Högby Sacramento, CA 11.6
4:19.16 Ulrika Johansson 75 Rånäs Sollentuna 28.6
4:20.96 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg 2.7
4:20.99 Hanna Karlsson 79 Malmö Helsingborg 21.8
4:21.37 Kajsa Haglund 81 Hässelby Göteborg 14.6
4:23.68 Annika Gerner 75 Spårvägen Sollentuna 28.6
4:27.82 Frida Flodström 87 Tureberg Sollentuna 28.6
4:27.93 Lisa Blommé 78 Hässelby Sollentuna 28.6
4:29.29 Marlin Brown 75 Spårvägen Helsingborg 21.8
4:29.40 Lisa Haglund 81 Heleneholm Norrtälje 11.7
4:29.66 Rebecca Ringström-Larsson 77 Spårvägen Norrtälje 11.7
4:29.82 Ann Johansson 85 Täby Helsingborg 21.8
4:30.95 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 28.6
4:33.49 Hanna Bremler 83 Tyresö Atlanta, GA 13.5
4:34.40 Malin Kemi 75 Spårvägen Sollentuna 28.6
4:34.43 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Helsingborg 10.7
4:34.64 Jenny Sjöström 78 Falun Helsingborg 21.8
4:35.13 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Västerås 31.7
4:35.32 Lisa Nauclér 84 Täby Azusa, CA 8.4
4:35.49 Lena Melbäck 81 Spårvägen Västerås 31.7
4:35.57 Carola Eriksson 81 Rånäs Västerås 31.7
4:35.64 Nina Andersson 85 Helsingborg Helsingborg 10.7
4:35.65 Petra Kindlund 85 Falun Nashville, TN 22.4
4:36.31 Ann Carlsson 81 Ymer Halmstad 16.7
4:36.86 Moa Westman 86 Rånäs Västerås 31.7

3000m

9:23.90 Christin Johansson 78 Kville Karlstad 18.7
9:23.97 Lisa Blommé 78 Hässelby Lappeenranta, FIN 21.7
9:24.01 Ulrika Johansson 75 Rånäs Lappeenranta, FIN 21.7
9:37.56 Anneli Fransson 78 Rånäs Karlstad 18.7
9:44.06 Flo Jonsson 78 Spårvägen Karlstad 18.7
9:44.10 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Waltham, MA 4.6
9:51.63 Anna Rahm 81 Rånäs Umeå 22.6
9:55.88 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Norrköping 21.7
9:55.90 Lisa Haglund 81 Hässelby Eksjö 15.6
9:56.17 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Lambertseter, NOR 14.6
9:58.38 Nina Andersson 85 Helsingborg Karlstad 18.7
9:59.09 Maria Åkesson 76 Dunedin, NZL 5.11
9:59.14 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Sollentuna 27.5
9:59.20 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Helsingborg 8.7
9:59.65 Marie Nilsson 81 IF Göta San Diego, CA 19.3
10:00.66 Dorothea Carlsson 76 Kville Eksjö 15.6
10:02.5m Ida Nilsson 81 Högby Göteborg 27.8
10:04.51 Kim Blomkvist 84 Ärla Karlstad 18.7
10:08.50 Emma Åkesson 86 Åhus Lappeenranta, FIN 21.7
10:08.60 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Aix-les-Bains, FRA 22.5
10:10.24 Karin Sennvall 80 Start Örebro 7.8
10:11.31 Anita Nordenström 75 Mora Mora 4.9
10:11.8m Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 28.8
10:12.16 Helena Olofsson 78 Rånäs Umeå 22.6
10:15.41 Lena Melbäck 81 Spårvägen Karlstad 18.7
obekräftat
9:59.1m Ida Nilsson 81 Högby Helsingborg 21.8

5000m

15:39.45 Ida Nilsson 81 Högby Walnut, CA 15.4
15:46.89 Christin Johansson 78 Kville Heusden-Zolder, BEL 23.7
16:11.30 Lisa Blommé 78 Hässelby London, GBR 6.8
16:23.15 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 11.7
16:34.79 Anna Rahm 81 Rånäs Norrtälje 11.7
16:48.45 Karin Sennvall 80 Start Helsingborg 21.8
17:03.25 Kim Blomkvist 84 Ärla Palo Alto, CA 25.3
17:06.1m Lena Gavelin 74 Trångsviken Krokom 15.8
17:07.37 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Sätra 7.8
17:08.76 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Jönköping 22.6
17:13.48 Helena Olofsson 78 Rånäs Helsingborg 21.8
17:16.79 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Norrtälje 11.7
17:17.16 Susanna Damm 75 Flemingsberg Helsingborg 21.8
17:26.3m Åsa Höög 71 Kumla Karlskoga 11.6
17:26.38 Anna von Schenck 73 Flemingsberg Stockholm 5.10
17:27.81 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Gainesville, FL 24.3
17:30.51 Carolina Martinez 80 Björnstorp Helsingborg 21.8
17:33.11 Annica Wenngren-Andersson 71 Hässelby Karlstad 22.6
17:38.07 Elisabeth Engström 78 Mora Norrtälje 11.7
17:38.21 Anna Stavlind 70 Kisa Linköping 31.8
17:38.49 Anna Lindh 74 Rånäs Enskede 22.6
17:40.97 Marie Nilsson 81 IF Göta Gainesville, FL 24.3
17:42.93 Madeleine Hedberg 83 Motala Söderhamn 14.8
17:48.55 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Norrtälje 11.7
17:49.13 Nina Andersson 85 Helsingborg Söderhamn 14.8

10000m

34:12.95 Anna Rahm 81 Rånäs Barakaldo, ESP 2.4
34:27.31 Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 28.8
34:56.91 Anneli Fransson 78 Rånäs Göteborg 28.8
35:12.33 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Göteborg 21.5
35:31.03 Helena Olofsson 78 Rånäs Stockholm 31.8
35:32.90 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Göteborg 21.5
35:44.75 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm 31.8
35:49.6m Dorothea Carlsson 76 Kville Oskarshamn 6.7
35:50.0m Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Göteborg 28.6
36:01.63 Karin Sennvall 80 Start Göteborg 21.5
36:18.54 Maria Ghizzoni 67 IF Göta St Paul, MN 21.5
36:32.9m Anita Nordenström 75 Mora Mora 23.8
36:37.96 Anna von Schenck 73 Flemingsberg Stockholm 31.8
37:04.55 Maria Lundgren 72 Malmö Helsingborg 19.8
37:31.61 Letu Abraha 77 Sundbyberg Stockholm 31.8
37:36.29 Ann Björklund 71 Studenterna Norrtälje 15.6
37:42.9m Anna Stavlind 70 Kisa Mjölby 16.8
38:23.05 Andrea Lundberg 90 Lerum Helsingborg 19.8
38:57.5m Annika Kihlström 74 Solvikingarna Göteborg 28.6
39:07.95 Agneta Jonsson 56 Skavsåret Hallunda 10.5
39:15.53 Gabriella Ragnerstam 76 Start Garphyttan 16.8
39:15.7m Paula Wass 68 Kville Göteborg 28.6
39:20.42 Marianne Fricke 62 Hässelby Stockholm 31.8
39:44.22 Madeleine Wedin-Shemweta 68 Flemingsberg Stockholm 31.8
39:45.59 Victoria Sporre 72 Gotland Lerwick, GBR 11.7

Halvmarathon

1:15.27 Anna Rahm 81 Rånäs Göteborg 21.5
1:16.45 Mia Larsson 81 Kville Göteborg 21.5
1:17.01 Anneli Fransson 78 Rånäs Stockholm 10.9
1:17.02 Lisa Blommé 78 Hässelby Los Palacios, ESP 18.12
1:17.55 Christin Johansson 78 Kville Göteborg 21.5
1:18.08 Helena Olofsson 78 Rånäs Stockholm 10.9
1:18.11 Elisabeth Engström 78 Mora Göteborg 21.5
1:19.09 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Falsterbo 30.7
1:19.10 Anna von Schenck 73 Flemingsberg Stockholm 10.9
1:20.22 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Oslo, NOR 2.10
1:20.38 Maria Åkesson 76 Dunedin, NZL 11.9
1:20.46 Åsa Höög 71 Kumla Göteborg 21.5
1:21.01 Karin Elf 80 Start Göteborg 21.5
1:21.17 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm 10.9
1:21.19 Anja Lindberg 76 Spårvägen Göteborg 21.5
1:21.51 Camilla Andersson 71 Hässelby Göteborg 21.5
1:22.05 Cecilia Fager 75 Kville Göteborg 21.5
1:22.19 Karin Schön 62 Kville Stockholm 4.6
1:22.20 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Berlin, GER 25.9
1:22.33 Katarina Johansson 71 Kville Göteborg 21.5
1:22.41 Hanna Smedstad 76 Sundsvall Göteborg 21.5
1:22.46 Karin Harnesk 80 SIF Skellefteå Vännäs 7.5
1:22.54 Petra Thomasson 77 Göteborg 21.5
1:23.02 Ann Björklund 71 Studenterna Stockholm 10.9
1:23.08 Johanna Ottosson 76 Havelock North, NZL 10.4

Marathon

2:36.35 Anna Rahm 81 Rånäs Torino, ITA 17.4
2:44.30 Helena Olofsson 78 Rånäs Firenze, ITA 27.11
2:44.43 Malin Ewerlöf-Krepp 72 Spårvägen Stockholm 4.6
2:45.32 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Berlin, GER 25.9
2:47.07 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Berlin, GER 25.9
2:48.00 Anna von Schenck 73 Hässelby Milano, ITA 4.12
2:48.59 Mia Larsson 81 Kville Stockholm 4.6
2:56.20 Ann Björklund 71 Studenterna Milano, ITA 4.12
2:57.02 Johanna Ottosson 76 Auckland, NZL 30.10
2:57.53 Ulrika Janemon 66 Hässelby Ballarat, AUS 14.1
2:58.49 Hanna Salander 77 Hässelby Stockholm 4.6
2:59.04 Cecilia Fager 75 Kville Stockholm 4.6
2:59.08 Camilla Johansson 73 Hässelby Amsterdam, NED 16.10
2:59.50 Therese Hagersjö 77 New York, NY 6.11
3:00.07 Lilian Magnusson 68 Stockholm 4.6
3:01.40 Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 4.6
3:03.00 Jenny Jansson 76 Kattisavan Umeå 8.10
3:03.12 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Stockholm 4.6
3:03.27 *Tiffany Strand 76 Hässelby Berlin, GER 25.9
3:04.08 Karin Schön 62 Kville Stockholm 4.6
3:06.47 Sara Grenmark 82 Hässelby Berlin, GER 25.9
3:07.05 Ylva Samuelsson 59 Lulekamraterna Stockholm 4.6
3:07.17 *Anja Auvinen 61 Mälarhöjden Stockholm 4.6
3:07.30 Pia Rondahl 83 Stockholm 4.6
3:10.01 Meta Steinbach-Olsson 67 Team Blekinge Dresden, GER 23.10

3000m hinder/76.2

9:48.85 Ida Nilsson 81 Högby Gävle 18.6
10:06.44 Christin Johansson 78 Kville Sävedalen 4.6
10:21.73 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Göteborg 28.8
10:26.98 Maria Åkesson 76 Dunedin, NZL 26.11
10:29.58 Ulrika Johansson 75 Rånäs Göteborg 28.8
10:51.22 Helena Olofsson 78 Rånäs Helsingborg 20.8
10:51.37 Marie Nilsson 81 IF Göta Walnut, CA 15.4
10:53.13 Hanna Holst 85 Växjö Uden, NED 25.6
11:26.65 Petra Kindlund 85 Falun Monroe, LA 30.4
11:30.21 Rebecca Ringström-Larsson 77 Spårvägen Helsingborg 20.8
11:46.31 Katharina Johansson 71 Kville Sävedalen 4.6

100m häck/84.0

12.65 Susanna Kallur 81 Falun Hengelo, NED 29.5
12.85 Jenny Kallur 81 Falun Helsinki, FIN 10.8
13.15 Carolina Klüft 83 Växjö Götzis, AUT 28.5
13.59 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Norrtälje 11.7
13.81 Johanna Sjöström 86 Västerås Sätra 7.8
13.97 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Helsingborg 21.8
14.04 Lina Quick 80 Gefle Göteborg 3.7
14.04 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Helsingborg 15.5
14.20 *Paula Preisner 83 Ullevi Karlstad 22.6
14.21 Erika Persson 88 IF Göta Västerås 16.6
14.22 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Erfurt, GER 14.7
14.22 Camilla Kramar 86 Huddinge Västerås 16.6
14.30 Michelle Railsback 82 Gefle Flagstaff, AZ 14.5
14.32 Emma Magnusson 85 Växjö Malmö 29.5
14.36 Åsa Carlsson 72 Spårvägen Norrtälje 11.7
14.53 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Mannheim, GER 19.6
14.64 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Jyväskylä, FIN 2.7
14.65 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 2.7
14.72 Annette Ekberg 81 Lidingö Louisville, KY 26.5
14.74 Frida Blomqvist 87 Hökensås Söderhamn 13.8
14.84 Malin Ericsson 80 Enköping Västerås 16.6
14.88 Marie Barenfeld 85 Växjö Turku, FIN 28.5
14.90 Moa Larsson 85 Orient Uddevalla 19.6
14.96 Fatima Makakala 89 Hammarby Stockholm 15.5
15.05 Louise Martin 87 Hässelby Västerås 29.7
okänd vind
14.46 Annette Ekberg 81 Lidingö Blair, NE 7.5
medvind
13.74 Lina Quick 80 Gefle Karlstad 18.7
14.71 Marie Barenfeld 85 Växjö Skruv 21.5

400m häck/76.2

56.20 Louise Gundert 80 Lidingö Sollentuna 28.6
57.71 Nadja Petersen 78 Huddinge Helsingborg 20.8
57.90 Anneli Melin 76 Helsingborg Göteborg 27.8
58.09 Erica Mårtensson 79 Växjö Karlstad 22.6
59.06 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Helsingborg 19.8
59.49 Frida Persson 89 Helsingborg Helsingborg 19.8
59.93 Louise Martin 87 Hässelby Helsingborg 19.8
61.59 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Söderhamn 13.8
62.64 Sara Trané 85 Mölndal Söderhamn 13.8
63.04 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 8.6
63.12 Charlotte Johansson 86 Lidingö Kristiansand, NOR 28.8
64.26 Nadja Casadei 83 KA2 Karlskrona 21.5
64.26 Ronja Fjellner 89 Slagnäs Tromsö, NOR 2.7
64.69 Marlin Brown 75 Spårvägen Karlstad 22.6
65.46 Sara Voltaire 84 Täby Sätra 7.8
65.59 Elin Martinsson 88 Gefle Stockholm 15.5
65.99 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Lerum 23.6
66.00 Jessica Jansson 81 Heby Queens, NY ??.4
66.24 Eva Olofsson 80 Eslöv Helsingborg 19.8
66.26 Erika Jonasson 88 Växjö Värnamo 18.9
66.68 Ida Gillerfors 85 Gotland Lerwick, GBR 14.7
67.26 Jessica Hermansson 88 Eslöv Karlskrona 21.5
67.50 Frida Simfors 91 Hakarpspojkarna Borås 24.9
67.80 Mariell Olsson 90 Strömstad Borås 24.9
68.02 Emma-Maria Norén 88 Halmstad Trelleborg 24.9

Höjd

2.03 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Sheffield, GBR 21.8
1.97 Emma Green 84 Örgryte Helsingborg 20.8
1.94 Carolina Klüft 83 Växjö Götzis, AUT 28.5
1.84 Erika Wiklund 88 Trångsviken Helsingborg 20.8
1.81 Jenny Isgren 81 Spårvägen Helsingborg 20.8
1.80 Ebba Jungmark 87 Mölndal Mannheim, GER 19.6
1.78 Helena Redborg 83 Tureberg Helsingborg 20.8
1.78 Angelica Johansson 83 Hälle Sävedalen 4.6
1.75 Anna Alexson 87 Kyrkhult Kristiansand, NOR 28.8
1.73 My Nordström 90 Tiwaz Hudiksvall 14.8
1.73 Hanna-Mia Persson 78 Kalmarsund Göteborg 2.9
1.72 Sara Arwald 90 Pallas Göteborg 3.7
1.72 Stina Ekholm 89 Ullevi Hudiksvall 13.8
1.71 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Nyköping 18.6
1.71 Erica Jarder 86 Spårvägen Söderhamn 14.8
1.70 Diana Gren 88 Fredrikshof Enskede 9.6
1.70 Ellen Björklund 90 Lund Göteborg 3.7
1.70 Frida Blomqvist 87 Hökensås Jönköping 31.5
1.70 Daniella Eriksson 87 Enköping Eskilstuna 19.6
1.70 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Karlstad 22.6
1.70 Andrea Åhlin 86 Strömstad Uddevalla 19.6
1.70 Adina Engström 90 Mölndal Uddevalla 31.7
1.70 Åse Thorsen 89 Lerum Gävle 10.9
1.70 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Gävle 22.7
1.69 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sollentuna 29.5
1.69 Johanna Höglund 84 Upsala Huddinge 30.7
1.69 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Karlskrona 21.5
1.69 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Huddinge 30.7
1.69 Anna-Karin Sörling 89 Ärla Hudiksvall 13.8
i skiljehopp

Stav

4.45 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Sollentuna 28.6
4.36 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte Helsingborg 20.8
4.25 Linda Persson 81 Växjö Göteborg 3.7
4.15 Maria Rendin 82 Örgryte Norrtälje 11.7
4.05 Klara Persson 80 Spårvägen Halmstad 16.7
4.05 Emelie Gustafsson 88 Malmö Lyngby, DEN 4.6
3.91 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Sollentuna 28.6
3.81 Alissa White 74 Hässelby Sollentuna 28.6
3.75 Isabell Lilja 87 Malmö Göteborg 1.7
3.75 Cecilia Jansson 85 Göteborgs KIK Uddevalla 31.7
3.67 Michelle Railsback 82 Gefle Flagstaff, AZ 13.5
3.65 Maria Mossberg 71 Malmö Karlskrona 6.8
3.65 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg 7.9
3.64 *Alisa Dimante 88 Malmö Malmö 28.5
3.57 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Helsingborg 20.8
3.55 Caroline Ivarsson 85 Malmö Karlskrona 6.8
3.51 Victoria Bengtsson 90 Växjö Kalmar 25.9
3.47 Lotta Hultin 85 Hässelby Göteborg 1.7
3.47 Jenny Truuberg 82 Spårvägen Göteborg 3.7
3.40 Erika Drageryd 89 Örebro Gävle 9.9
3.35 Linda Dexlin 79 Malmö Malmö 11.6
3.34 Natalie Karlsson 86 Råby-Rekarne Göteborg 1.7
3.33 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Göteborg 3.9
3.32 Hanna Påhlsson 89 Malmö Hudiksvall 12.8
3.32 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Hudiksvall 12.8

Längd

6.87 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 7.8
6.41 Emma Green 84 Ullevi Helsingborg 21.8
6.29 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Helsingborg 21.8
6.14 Camilla Johansson 76 Växjö Karlstad 22.6
6.12 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Karlstad 22.6
6.09 Linda Berntsson 87 Varberg Göteborg 1.7
6.07 Lina Quick 80 Gefle Helsingborg 20.8
6.05 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 2.7
6.04 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 10.9
5.94 Erika Persson 88 IF Göta Göteborg 2.7
5.93 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Gävle 9.9
5.92 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg 1.7
5.90 Sara Brankell 81 Mölndal Helsingborg 20.8
5.86 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Ystad 17.9
5.81 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Gävle 10.9
5.80 Julia Lärkert 89 Lidingö Gävle 11.9
5.75 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Gävle 11.9
5.73 Erica Wall 80 Söderhamn Helsingborg 20.8
5.71 Elin Andersson 86 Hässelby Göteborg 1.7
5.70 Sofia Lund 86 Hässelby Sollentuna 28.5
5.65 Malin Marmbrandt 85 Enköping Norrtälje 24.8
5.65 Ellinore Hallin 87 Enköping Enköping 24.8
5.65 Emma Palmér 90 Malmö Hässleholm 31.7
5.63 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Nyköping 19.6
5.62 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Gävle 23.7
okänd vind
medvind
6.92 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg 28.8
6.33 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö Göteborg 28.8
6.08 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg 2.7
5.90 Julia Lärkert 89 Lidingö Gävle 11.9
5.87 Elin Andersson 86 Hässelby Söderhamn 12.8
5.81 Sara Arwald 90 Pallas Gävle 9.9
5.74 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 15.5
5.65 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Nyköping 19.6
5.64 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Eskilstuna 19.6
obekräftat

Tresteg

13.74 Camilla Johansson 76 Växjö Göteborg 14.6
13.15 Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalen Göteborg 3.7
13.00 Mfon Etim 85 Ullevi Söderhamn 12.8
12.99 Sara Brankell 81 Mölndal Helsingborg 20.8
12.68 Anna Alexson 87 Kyrkhult Helsingborg 20.8
12.59 Ellen Valgeborg 83 Enköping Söderhamn 12.8
12.42 Sara Sköldin 85 Kville Västerås 29.7
12.38 Maria Augutis 90 Ullevi Hudiksvall 14.8
12.37 Malin Marmbrandt 85 Enköping Uppsala 16.8
12.33 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 22.7
12.30 Izehi Ileso 89 Ullevi Karlstad 22.6
12.28 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg 3.7
12.27 Johanna Olander 79 Örgryte Helsingborg 19.8
12.27 Elin Husén 87 Hellas Göteborg 3.7
12.13 Anna Larsson 78 Ullevi Göteborg 14.6
12.07 Jenny Isgren 81 Spårvägen Karlstad 22.6
12.07 Caroline Lundahl 91 KA2 Lidköping 10.9
12.06 Martina Wahnström 87 Ullevi Söderhamn 13.8
12.01 Camilla Eriksson 88 Västerås Gävle 11.9
12.00 Lydia Saka 79 Österhaninge La Jolla, CA 23.4
12.00 Frida Blomqvist 87 Hökensås Göteborg 3.7
11.99 Kajsa Levin 83 Mölndal Uddevalla 31.7
11.95 Edina Shehu 89 Hammarby Enskede 18.6
11.95 Moa Bergsten 83 Hässelby Karlstad 22.6
11.93 Malin Hamrén 86 Bollnäs Gävle 22.7
okänd vind
12.54 Doreen Nagawa 82 Ullevi Waverly, IA 28.5
12.17 Doreen Nagawa 82 Ullevi Alliance, OH 7.5
11.96 Doreen Nagawa 82 Ullevi Naperville, IL 13.5
medvind
13.39 Emma Green 84 Örgryte Sävedalen 8.9
12.43 Sara Sköldin 85 Kville Eskilstuna 18.6
12.38 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 28.8
12.07 Kajsa Levin 83 Mölndal Göteborg 14.6
obekräftat

Kula/4.0

16.13 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Karlstad 18.7
15.97 Helena Engman 76 Riviera Helsingborg 20.8
15.85 Catarina Andersson 77 Hässelby Göteborg 28.8
15.36 Linda Nestorsson 75 Ullevi Helsingborg 20.8
15.10 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsingborg 20.8
15.02 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 6.8
14.80 Carolina Hjelt 86 Huddinge Sätra 7.8
14.31 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 9.7
14.17 Marie Barenfeld 85 Växjö Turku, FIN 28.5
13.85 Karin Olsson 75 Helsingborg Göteborg 14.6
13.70 Veronica Karlsson 80 Strömsund Nacogdoches, TX 16.4
13.23 Mikaela Johansson 84 Ärla Tucson, AZ 18.3
13.22 Anna Wikström 87 Tumba Gävle 11.9
13.22 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 2.7
13.16 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Enskede 9.6
13.08 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Herrljunga 4.9
12.65 Karin Larsson 81 Garphyttan Glanshammar 22.6
12.63 Annika Larsson 70 Gefle Stockholm 15.5
12.47 Tracey Andersson 84 Heleneholm Helsingborg 15.5
12.44 Maria Bengtsson 88 Växjö Skruv 21.5
12.12 Marie Hilmersson 81 Falun Falun 28.9
12.03 Pia Ankarling 86 IF Göta Karlstad 22.6
12.02 Rebecka Kvist 83 Alvesta Söderhamn 13.8
11.99 Lina Engren 77 Hässelby Hässelby 15.10
11.92 Anneli Johansson 69 Ume FI Umeå 4.6

Diskus/1.0

61.26 Anna Söderberg 73 Ullevi Praha, CZE 26.6
53.93 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 3.8
53.55 Veronica Karlsson 80 Strömsund Bloomington, IN 28.5
52.53 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 10.7
48.25 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Vénissieux, FRA 17.6
47.00 Angela Åkeson 79 Kil Uddevalla 30.7
46.92 Marie Hilmersson 81 Falun Helsingborg 20.8
46.85 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Hässelby 11.5
45.99 Catarina Andersson 77 Helsingborg Helsingborg 21.8
45.64 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Stockholm 15.5
45.38 Linda Nestorsson 75 Ullevi Herrljunga 4.9
44.81 Anna Wikström 87 Tumba Norrtälje 11.7
44.62 Karin Engström 83 IF Göta Söderhamn 13.8
44.36 Lena Björk 76 Hofors Gävle 6.9
43.39 Carolina Hjelt 86 Huddinge Söderhamn 14.8
43.09 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Malmö 22.7
42.33 Caroline Höglund 85 IF Göta Sollentuna 28.5
42.25 Elinor Forssander 88 Mariestad Hudiksvall 13.8
41.81 Anneli Johansson 69 Ume FI Umeå 11.7
41.63 Kristina Jacobsson 76 Huddinge Huddinge 12.6
41.00 *Uta Lenhardt 75 Heleneholm Helsingborg 15.5
40.52 Mikaela Johansson 84 Ärla Coolidge, AZ 1.4
40.41 Johanna Wikström 87 Huddinge Sollentuna 28.5
39.91 Karolina Pedersen 87 Ullevi Söderhamn 14.8
39.67 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta Hudiksvall 13.8

Slägga/4.0

68.44 Cecilia Nilsson 79 Ymer Nyköping 5.6
64.85 Tracey Andersson 84 Heleneholm Helsingborg 19.8
61.75 Marie Hilmersson 81 Falun Helsingborg 19.8
61.43 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 19.8
61.03 Karin Engström 83 IF Göta Nyköping 5.6
58.68 Josefine Berg 85 Östhammar Västerås 30.7
58.27 Karolina Pedersen 87 Ullevi Gävle 10.9
58.25 Emma Johannesson 84 Hovslätt Nyköping 5.6
56.62 Catarina Andersson 77 Helsingborg Karlstad 22.6
56.40 Annika Hjelm 86 Huddinge Sollentuna 29.5
55.31 Anna Söderberg 73 Ullevi Herrljunga 4.9
52.55 Frida Brolin 85 Ärla Västerås 30.7
52.11 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Nyköping 5.6
52.00 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Lawenceville, NJ 7.5
51.91 Maria Gustavsson 83 Hinden Bottnaryd 3.7
51.80 Mikaela Johansson 84 Ärla Tucson, AZ 5.3
51.75 Angelica Persson 88 Västerås Västerås 16.6
50.74 Anna-Karin Larsson 84 Strand Mesa, AZ 3.5
50.52 Linda Eriksson 87 Nyköping Göteborg 2.7
50.04 Johanna Rydberg 88 Västerås Göteborg 2.7
48.72 Elinor Forssander 88 Mariestad Hudiksvall 12.8
47.86 Emma Ståhlberg 86 Kilafors Söderhamn 12.8
47.71 Veronica Karlsson 80 Strömsund Baton Rouge, LA 26.3
47.62 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Karlskrona 21.5
47.02 Emma Jones 85 Ullevi Uddevalla 31.7

Spjut/600

56.24 Annika Petersson 79 Gefle Gävle 18.6
52.65 Mikaela Wieslander 81 Växjö Göteborg 27.8
52.05 Ellinor Widh 90 Pallas Karlskrona 7.8
50.47 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Helsingborg 21.8
49.62 Marléne Lindström 85 Ununge Helsingborg 21.8
49.56 Elinor Holgersson 84 Pallas Trelleborg 15.5
47.83 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Helsingborg 21.8
47.30 Anna Wessman 89 Växjö Gävle 10.9
47.20 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 7.8
44.88 Anna Boberg 87 Tibro Gävle 9.9
44.21 Izabel Savic 83 Ullevi Söderhamn 14.8
44.10 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Hudiksvall 13.8
43.59 Jenny Johansson 88 Västerås Hudiksvall 13.8
43.26 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 3.7
43.23 Martina Efraimsson 85 Motala Karlskrona 21.5
43.07 Katarina Eklöf 74 Huddinge Stockholm 15.5
41.64 Linda Åkerman 71 Halmstad Helsingborg 21.8
41.52 Linda Wicksell 80 Enköping Enköping 24.8
41.27 Madeleine Frykholm 84 IF Göta Karlstad 14.6
41.23 Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne Söderhamn 13.8
41.17 Sarah Lindberg 89 Bore Lillehammer, NOR 26.6
41.10 Rebecka Karlsson 79 Alvesta Helsingborg 9.7
40.64 Marie Barenfeld 85 Växjö Woerden, NED 28.8
40.57 Lina Persson 82 Brännan Örnsköldsvik 21.6
40.40 Isabell Gradin 88 Sundsvall Sundsvall 28.8

Sjukamp/K

6.887 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 7.8
5.633 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Erfurt, GER 15.7
5.238 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Turku, FIN 29.5
5.101 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 3.7
5.051 Marie Barenfeld 85 Växjö Turku, FIN 29.5
5.047 Annette Ekberg 81 Lidingö Louisville, KY 27.5
4.689 Johanna Höglund 84 Upsala Turku, FIN 29.5
4.327 Jessica Jansson 81 Heby Huddinge 31.7
4.185 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Nyköping 19.6
4.036 Jenny Davidsson 88 Hammarby Nyköping 19.6
3.965 Eva Olofsson 80 Eslöv Eslöv 18.9
3.357 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Lerum 29.5
3.263 Anna Hultberg 89 Katrineholm Katrineholm 11.9
3.239 Camilla Håkansson 87 Hammarby Gävle 18.9
3.015 Therese Wettler 87 Örebro Örebro 25.9

>