Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M UTE 2005

Årsbästa M 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 20 JAN, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2005.

100m

10.36 Daniel Persson 82 Malmö Hässleholm 31.7
10.56 Per Strandquist 87 Malmö Karlstad 18.7
10.56 Jimisola Laursen 77 Malmö Göteborg 2.7
10.59 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg 2.7
10.61 Christofer Sandin 79 Mölndal Karlstad 18.7
10.61 Johan Engberg 81 IF Göta Karlstad 22.6
10.63 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Söderhamn 12.8
10.63 Edmund Yeboah 88 Hässelby Oslo, NOR 29.7
10.66 Erik Wahn 80 Sundsvall Helsingborg 10.7
10.77 Pontus Nilsson 82 Malmö Borås 21.6
10.80 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Kvarnsveden 18.6
10.84 Fredrik Johansson 86 IF Göta Kil 5.6
10.85 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Göteborg 2.7
10.85 Peter Johansson 81 Ullevi Göteborg 18.6
10.86 Nasser Sebabi 82 Hofors Helsingborg 10.7
10.88 John Lundvik 83 Växjö Hässleholm 31.7
10.90 Erik Karlsson 87 Växjö Borås 21.6
10.90 Simon Johansson 87 Kil Gävle 9.9
10.91 Djordje Djekic 85 Malmö Söderhamn 12.8
10.92 Niclas Broström 77 IF Göta Eskilstuna 18.6
10.93 Daniel Petersson 80 Växjö Hässleholm 31.7
10.96 Oskar Åhberg 89 Solna Göteborg 1.7
10.96 Patrik Lövgren 75 Malmö Helsingborg 19.8
10.97 Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne Gävle 23.7
10.97 Daniel Almgren 79 Hässelby Huddinge 30.7
okänd vind
medvind
10.49 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsingborg 10.7
10.52 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Bratislava, SVK 7.6
10.56 Erik Wahn 80 Sundsvall Helsingborg 10.7
10.59 Johan Engberg 81 IF Göta Cottbus, GER 5.6
10.71 Nasser Sebabi 82 Hofors Helsingborg 10.7
10.73 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Helsingborg 10.7
10.74 Pontus Nilsson 82 Malmö Halmstad 15.7
10.77 Djordje Djekic 85 Malmö Helsingborg 10.7
10.82 Erik Karlsson 87 Växjö Hässleholm 31.7
10.82 Daniel Petersson 80 Växjö Hässleholm 31.7
10.84 John Lundvik 83 Växjö Kalmar 20.7
10.97 Gustav Sewall 85 Malmö Leiden, NED 11.6

200m

20.46 Johan Wissman 82 Helsingborg Karlstad 18.7
21.14 Erik Wahn 80 Sundsvall Lappeenranta, FIN 21.7
21.15 Jimisola Laursen 77 Malmö Göteborg 28.8
21.22 Christofer Sandin 79 Mölndal Helsingborg 21.8
21.30 Per Strandquist 87 Malmö Söderhamn 14.8
21.41 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Söderhamn 14.8
21.55 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sollentuna 29.5
21.58 Mattias Claesson 86 Hässelby Sollentuna 29.5
21.67 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Leiden, NED 11.6
21.68 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sollentuna 29.5
21.70 Erik Lundvik 85 Växjö Karlskrona 7.8
21.70 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Karlstad 18.7
21.79 Niklas Larsson 85 Hässelby Söderhamn 14.8
21.81 Joni Jaako 86 Tjalve Söderhamn 14.8
21.81 Brian Sulusi-Sjöö 77 Gefle Helsingborg 20.8
21.86 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Helsingborg 20.8
21.86 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Helsingborg 20.8
21.91 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Helsingborg 9.7
21.99 Fredrik Sturesson 82 Helsingborg Göteborg 3.7
22.01 Pontus Nilsson 82 Malmö Karlstad 18.7
22.04 Simon Johansson 87 Kil Söderhamn 14.8
22.08 Oskar Åhberg 89 Solna Göteborg 28.8
22.12 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 3.7
22.23 Nasser Sebabi 82 Hofors Gävle 22.7
22.24 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Gävle 23.7
okänd vind
medvind
20.26 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsinki, FIN 9.8
21.65 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Helsingborg 9.7
21.71 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Helsingborg 9.7
21.82 Johan Hed 80 Mölndal Beaumont, TX 28.4
21.84 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Karlstad 18.7
21.98 Simon Johansson 87 Kil Helsingborg 9.7
Manuell tidtagning
22.1m Daniel Petersson 80 Växjö Hässleholm 30.7

400m

46.17 Jimisola Laursen 77 Malmö Salamanca, ESP 6.7
46.23 Johan Wissman 82 Helsingborg Stockholm 26.7
46.53 Mattias Claesson 86 Hässelby Sollentuna 27.5
46.80 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm 26.7
46.97 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm 26.7
47.04 Joni Jaako 86 Tjalve Kaunas, LTU 21.7
47.61 Fredrik Johansson 86 IF Göta Kaunas, LTU 21.7
47.91 Erik Lundvik 85 Växjö Söderhamn 13.8
48.12 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Helsingborg 19.8
48.17 Niklas Larsson 85 Hässelby Söderhamn 13.8
48.34 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sollentuna 29.5
48.52 Albin Johansson 81 Hässelby Sollentuna 27.5
48.75 Johan Hed 80 Mölndal Huntsville, TX 14.5
48.75 Daniel Almgren 79 Hässelby Turku, FIN 28.5
48.79 Adam Sewall 87 Malmö Helsingborg 19.8
48.88 Per Johnsson 84 Söderhamn Söderhamn 12.8
48.90 Jan Olszowy 82 Spårvägen Göteborg 2.7
48.95 Simon Johansson 87 Kil Sollentuna 29.5
48.95 Johan Kågeman 86 Tureberg Söderhamn 13.8
49.01 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Woerden, NED 27.8
49.04 Gustav Sewall 85 Malmö Söderhamn 13.8
49.15 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sollentuna 27.5
49.27 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg 3.7
49.40 Erik Folke 86 Västerås Västerås 31.7
49.45 Victor Lohr 87 Orient Mannheim, GER 18.6

800m

1:47.29 Rickard Pell 79 Hammarby Dessau, GER 27.5
1:47.34 Rizak Dirshe 72 Malmö Milano, ITA 1.6
1:47.95 Mattias Claesson 86 Hässelby Malmö 16.8
1:48.84 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Uden, NED 25.6
1:49.66 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg Helsingborg 20.8
1:49.71 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Karlstad 18.7
1:50.08 Jan Olszowy 82 Spårvägen Sollentuna 28.6
1:50.48 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 7.8
1:50.56 Albin Johansson 81 Hässelby Heusden-Zolder, BEL 23.7
1:50.58 Erik Emilsson 82 Malmö Eagle Rock, CA 7.5
1:50.64 Mohammed Bashir 87 Ullevi Mannheim, GER 19.6
1:50.79 Johan Bagge 84 IF Göta Stockholm 26.7
1:50.83 Karl Borgö 80 Ymer Helsingborg 19.8
1:51.17 Göran Olofsson 77 Malmö Helsingborg 19.8
1:51.19 Johan Klinteskog 81 Hammarby Uden, NED 25.6
1:51.22 Tor Pöllänen 87 Hässelby Göteborg 3.7
1:51.28 Niclas Rysjö 84 Hammarby Uden, NED 25.6
1:51.28 Jacob Cedertun 82 Hammarby Huntsville, TX 15.5
1:51.32 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg 3.7
1:51.39 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Helsingborg 19.8
1:51.85 John Lindström 83 Tureberg Sollentuna 28.5
1:52.21 Johan Walldén 87 Gefle Norrtälje 11.7
1:52.40 Mattias Fager 83 Tjalve Göteborg 3.7
1:52.63 Ken Pihlblad 78 Malmö Malmö 16.8
1:52.65 John Laselle 79 Tureberg Karlstad 18.7

1500m

3:44.56 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Göteborg 14.6
3:44.70 Rizak Dirshe 72 Malmö Nijmegen, NED 20.5
3:45.24 Henrik Skoog 79 Spårvägen Leverkusen, GER 23.7
3:45.37 Mounir El Guerouaoui 76 Hässelby London, GBR 6.8
3:45.38 Erik Emilsson 82 Malmö Köbenhavn, DEN 23.8
3:45.58 Per Jacobsen 77 IF Göta Göteborg 14.6
3:45.61 Thomas Johansson 81 Sävedalen London, GBR 6.8
3:45.74 Oskar Käck 82 Hagen Göteborg 14.6
3:46.22 John Laselle 79 Tureberg Merksem, BEL 27.8
3:46.24 Mustafa Mohamed 79 Hälle Sollentuna 28.6
3:46.61 Johan Wallerstein 78 Malmö Norrtälje 11.7
3:47.20 Rachid Benjira 74 Hässelby Göteborg 14.6
3:47.93 Olle Walleräng 85 Hammarby London, GBR 6.8
3:47.99 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Baton Rouge, LA 26.3
3:48.14 John Lindström 83 Tureberg Jönköping 31.5
3:48.17 Ken Pihlblad 78 Malmö Köbenhavn, DEN 23.8
3:49.71 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sollentuna 28.6
3:51.42 Jacob Cedertun 82 Hammarby Helsingborg 20.8
3:51.73 Henning Tunek 86 Akele Uden, NED 25.6
3:52.03 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Northridge, CA 2.4
3:52.62 Niklas Österberg 73 Rånäs Helsingborg 20.8
3:53.40 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Stockholm 26.7
3:53.72 Mattias Norling 77 Tureberg Göteborg 14.6
3:54.14 *Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Stockholm 26.7
3:54.18 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Karlstad 22.6

3000m

7:56.21 Henrik Skoog 79 Spårvägen Norrtälje 11.7
8:07.32 Per Jacobsen 77 IF Göta Malmö 16.8
8:08.31 Oskar Käck 82 Hagen Malmö 16.8
8:11.00 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Tampere, FIN 12.6
8:15.02 Erik Emilsson 82 Malmö Westwood, CA 5.3
8:17.80 Erik Petersson 80 Mölndal Norrtälje 11.7
8:20.12 Rachid Benjira 74 Hässelby Sollentuna 27.5
8:20.50 Joakim Johansson 76 Hälle Malmö 16.8
8:24.5m Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 28.8
8:24.52 Björn Bergström 79 Kvarnsveden Norrtälje 11.7
8:27.52 Niklas Österberg 73 Rånäs Sollentuna 27.5
8:32.08 Peter Öhman 76 Spårvägen Sollentuna 27.5
8:32.32 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Sollentuna 27.5
8:33.46 Tony Berglund 75 IFK Umeå Umeå 22.6
8:33.68 Tim Kerro 84 IFK Umeå Umeå 22.6
8:34.41 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Nadderud, NOR 17.6
8:34.51 Tomas Johnsson 77 Tureberg Sollentuna 27.5
8:34.79 Peter Gross 85 Trollhättans IF Trollhättan 18.6
8:36.05 Johan Lindberg 80 Upsala Gävle 24.7
8:36.22 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Gävle 24.7
8:37.10 Pär Wikberg 83 Skellefteå Norrtälje 11.7
8:38.07 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 22.6
8:38.97 Linus Nilsson 83 Enhörna Norrtälje 11.7
8:39.00 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Gävle 11.9
8:39.79 Björn Ahlepil 80 Rånäs Norrtälje 11.7

5000m

13:32.43 Henrik Skoog 79 Spårvägen London, GBR 6.8
13:48.03 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 28.8
13:49.91 Oskar Käck 82 Hagen Heusden-Zolder, BEL 23.7
13:50.37 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Walnut, CA 15.4
14:03.36 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Köbenhavn, DEN 6.6
14:11.36 Per Jacobsen 77 IF Göta Göteborg 28.8
14:19.19 Erik Petersson 80 Mölndal Köbenhavn, DEN 6.6
14:23.17 Mats Granström 83 Eksjö Södra Arnhem, NED 22.6
14:23.46 Olle Walleräng 85 Hammarby Chiba, JPN 23.11
14:31.27 Joakim Johansson 76 Hälle Sävedalen 8.9
14:35.33 Peter Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 1.7
14:43.51 Björn Bergström 79 Kvarnsveden Helsingborg 21.8
14:48.15 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Fana, NOR 19.8
14:50.84 Lars Johansson 85 Brittatorp Sävedalen 5.6
14:51.59 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 1.7
14:53.23 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Sätra 7.8
14:54.49 Erik Emilsson 82 Malmö Los Angeles, CA 30.4
14:55.8m Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 31.8
14:58.20 Tim Kerro 84 IFK Umeå Umeå 5.6
14:59.40 Tony Berglund 75 IFK Umeå Tromsö, NOR 2.7
14:59.98 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 1.7
15:00.49 Thomas Johansson 81 Sävedalen Göteborg 1.7
15:01.01 Johan Modig 77 Pan-Kristianstad Helsingborg 21.8
15:01.22 Fredrik Swahn 77 Rånäs Huddinge 12.6
15:03.26 Linus Nilsson 83 Enhörna Enskede 22.6
obekräftat
14:55.0m *Alfred Shemweta 70 Hässelby Helsingborg 19.8
14:56.0m Said Regragui 74 Hässelby Helsingborg 19.8

10000m

29:08.19 Oskar Käck 82 Hagen Göteborg 27.8
29:14.22 Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 27.8
29:30.47 Erik Petersson 80 Mölndal Göteborg 21.5
29:44.22 Said Regragui 74 Hässelby Helsingborg 19.8
30:10.05 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Helsingborg 19.8
30:12.21 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg 21.5
30:34.04 Kristian Algers 75 Enhörna Helsingborg 19.8
30:42.64 Lars Johansson 85 Brittatorp Göteborg 21.5
30:59.11 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Helsingborg 19.8
31:06.88 Mats Granström 83 Eksjö Södra Göteborg 21.5
31:08.59 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm 5.10
31:10.63 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Fana, NOR 21.8
31:20.61 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm 31.8
31:29.04 Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm 5.10
31:30.65 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Skellefteå 7.9
31:35.64 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Helsingborg 19.8
31:42.31 Fredrik Swahn 77 Rånäs Stockholm 31.8
31:48.66 Henrik Örnstedt 78 IF Göta Stockholm 5.10
31:52.10 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm 31.8
31:56.89 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Skellefteå 7.9
31:57.4m Anders Hultgren 80 IF Göta Trelleborg 12.6
32:02.97 Pär Wikberg 83 Skellefteå Skellefteå 7.9
32:06.55 Anders Dahl 64 Högbo AIK Gävle 24.8
32:19.2m Dan Enqvist 74 IF Göta Sunne 31.8
32:25.36 *Jason Matthews 74 Studenterna Stockholm 5.10

Halvmarathon

1:04.23 Kent Claesson 71 Spårvägen den Haag, NED 19.3
1:05.16 Said Regragui 74 Hässelby den Haag, NED 19.3
1:07.07 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Stockholm 10.9
1:07.13 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Falsterbo 30.7
1:07.41 Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 21.5
1:07.48 Lars Johansson 85 Brittatorp Falsterbo 30.7
1:08.05 Anders Szalkai 70 Spårvägen London, GBR 17.4
1:08.14 *Rubin McRae 73 Hässelby Falsterbo 30.7
1:08.27 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Falsterbo 30.7
1:08.33 Erik Öhlund 80 Hälle Göteborg 21.5
1:08.33 Rachid Benjira 74 Hässelby Falsterbo 30.7
1:08.44 Magnus Bergman 68 Enhörna Falsterbo 30.7
1:08.45 Andreas Carlborg 72 Spårvägen den Haag, NED 19.3
1:08.57 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 21.5
1:09.11 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Vännäs 7.5
1:09.14 Andreas Brodin 72 IKS Umeå Vännäs 7.5
1:09.19 Måns Höiom 69 Studenterna Salsomaggiore, ITA 27.2
1:09.30 Anders Hultgren 80 IF Göta Pepparholm-Malmö 18.6
1:09.31 Kristian Algers 75 Enhörna Firenze, ITA 27.11
1:09.37 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 14.5
1:09.56 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Berlin, GER 3.4
1:10.00 Jonas Buud 74 Mora Stockholm 10.9
1:10.04 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 21.5
1:10.22 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Drammen, NOR 3.9
1:10.26 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Gävle 8.5
obekräftat
1:10.02 Runar Höiom 67 Alingsås Kungsbacka 23.4

Marathon

2:18.23 Said Regragui 74 Hässelby Venezia, ITA 23.10
2:19.16 Kent Claesson 71 Spårvägen Stockholm 4.6
2:19.22 Kristian Algers 75 Enhörna Firenze, ITA 27.11
2:19.36 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Amsterdam, NED 16.10
2:20.51 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Firenze, ITA 27.11
2:21.27 Anders Szalkai 70 Spårvägen London, GBR 17.4
2:23.26 Måns Höiom 69 Studenterna Salsomaggiore, ITA 27.2
2:23.31 Runar Höiom 67 Alingsås Stockholm 4.6
2:25.29 Peter Koskenkorva 67 Hässelby Milano, ITA 4.12
2:26.24 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 4.6
2:26.54 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 4.6
2:26.56 Jonas Buud 74 Mora New York, NY 6.11
2:27.02 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Oslo, NOR 2.10
2:27.41 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 8.10
2:28.40 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm 4.6
2:30.36 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Venezia, ITA 23.10
2:30.51 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Arlington, VA 30.10
2:32.00 Mustafa Mohamed 79 Hälle Sevilla, ESP 27.2
2:32.57 Lars Hansen 69 Graal Växjö 15.10
2:33.10 Robert Ögren 67 Skillingaryd Berlin, GER 25.9
2:34.04 Henrik Östling 76 Enhörna Stockholm 4.6
2:34.22 Johan Dahl 71 Högbo AIK Stockholm 4.6
2:35.20 Jens Jonasson 79 Akele Amsterdam, NED 16.10
2:35.31 Reima Hartikainen 63 Skövde Stockholm 4.6
2:35.51 *Jason Matthews 74 Studenterna Stockholm 4.6

3000m hinder/91.4

8:15.51 Mustafa Mohamed 79 Hälle Saint Denis, FRA 1.7
8:30.10 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm 26.7
8:30.86 Per Jacobsen 77 IF Göta Sollentuna 28.6
8:34.80 Erik Emilsson 82 Malmö Sacramento, CA 10.6
8:34.89 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Sacramento, CA 8.6
9:06.04 Rachid Benjira 74 Hässelby Helsingborg 20.8
9:14.08 Johan Lindberg 80 Upsala Enskede 8.6
9:18.95 Peter Öhman 76 Spårvägen Enskede 8.6
9:19.24 Erik Scheller 87 Spårvägen Kristiansand, NOR 27.8
9:25.75 Fredrik Johansson 86 Växjö Kristiansand, NOR 27.8
9:25.84 Jan Amnéus 79 Väsby Helsingborg 20.8
9:26.91 Björn Ahlepil 80 Rånäs Sollentuna 28.6
9:36.03 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Hammarby Stockholm 15.5
9:39.19 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Borås 24.9
9:41.83 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Kungälv 26.6
9:42.77 Fredrik Sohlberg 72 Studenterna Uppsala 3.7
9:43.62 Daniel Hejdström 79 Gotland Lerwick, GBR 10.7
9:52.66 Anders Soovik 76 Mölndal Helsingborg 15.5
9:54.68 Joakim Engström 82 Kongahälla Kungälv 26.6
10:01.72 Daniel Westerberg 82 Åsjön Tromsö, NOR 3.7
10:01.92 Mattias Borg 85 Ullevi Karlstad 22.6
10:10.90 Mikael Forsling 66 Järvsö Gävle 22.7
10:13.02 Jan Westerberg 80 Haparanda FI Tromsö, NOR 3.7
10:13.44 Peter Hinsell 69 IS Göta Visby 5.8
10:16.38 John Olsson 72 Helsingborg Helsingborg 15.5

110m häck/106.7

13.43 Robert Kronberg 76 Kville Oslo, NOR 29.7
13.81 Philip Nossmy 82 Malmö Helsingborg 21.8
14.16 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 3.7
14.22 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 28.8
14.43 Christian Sjöberg 84 Mariestad Ventspils, LAT 29.5
14.82 Dennis Acson 81 Örgryte Helsingborg 21.8
14.87 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Helsingborg 15.5
14.91 Michael Railsback 84 Gefle Louisville, KY 27.5
14.94 Henrik Encke 84 Hässelby Karlstad 22.6
14.96 Henrik Värendh 69 Spårvägen Karlstad 22.6
15.00 Andreas Andersson 87 Upsala Ludvika 12.6
15.15 Henrik Weisbach 79 Örgryte Helsingborg 21.8
15.18 Magnus Norberg 79 Huddinge Stockholm 15.5
15.18 Björn Lundin 82 Växjö Helsingborg 15.5
15.25 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Oskarshamn 22.5
15.30 Eric Ringdahl 70 Tureberg Fana, NOR 20.8
15.33 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Turku, FIN 29.5
15.38 Erik Larsson 80 Gotland Lerwick, GBR 14.7
15.42 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Helsingborg 21.8
15.49 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge 31.7
15.50 Patrik Melin 71 Gefle Karlstad 22.6
15.59 Daniel Almgren 79 Hässelby Turku, FIN 29.5
15.60 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 29.5
15.72 Michel Tornéus 86 Tumba Eskilstuna 22.5
15.77 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 29.5
okänd vind
14.53 Michael Railsback 84 Gefle Blair, NE 7.5
14.68 Michael Railsback 84 Gefle Blair, NE 2.4
14.68 Michael Railsback 84 Gefle Blair, NE 7.5
14.79 Michael Railsback 84 Gefle Blair, NE 2.4
14.88 Michael Railsback 84 Gefle Fremont, NE 14.5
14.91 Michael Railsback 84 Gefle Crete, NE 23.4
medvind

400m häck/91.4

49.47 Mikael Jakobsson 81 IF Göta Göteborg 14.6
52.40 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Helsingborg 20.8
52.65 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 1.7
52.86 Magnus Norberg 79 Huddinge Helsingborg 19.8
53.65 Henrik Encke 84 Hässelby Helsingborg 20.8
53.94 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu New Orleans, LA 14.5
54.04 Jimmy Palm 79 Helsingborg Helsingborg 20.8
54.62 Joel Gustafsson 83 Hellas Söderhamn 13.8
54.95 Henrik Astfors 87 Västerås Helsingborg 19.8
55.26 Martin Burrows 73 Hälle Uddevalla 30.7
55.55 Tobias Ohlsson 86 Växjö Karlstad 22.6
55.99 Johan Edvinsson 88 Upsala Sätra 7.8
56.23 Sebastian Öberg 87 Hammarby Helsingborg 19.8
56.44 Markus Stålbom 83 Täby Söderhamn 13.8
56.99 Dan Lilja 86 Heleneholm Helsingborg 15.5
57.04 Pär Malmros 83 Bollnäs Sollentuna 28.5
57.80 Niclas Åkerström 88 Ymer Alingsås 21.5
57.92 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Söderhamn 13.8
58.06 Joel Blid 83 IF Göta Göteborg 1.7
58.50 Johan Klinteskog 81 Hammarby Stockholm 15.5
58.70 Andrus Klaar 75 Spårvägen Vallentuna 1.6
59.10 Camilo Karlström 89 Högby Högby 13.7
59.52 Erik Hagström 73 Mölndal Göteborg 1.7
59.53 Johan Helgesson 70 Hakarpspojkarna Trelleborg 24.9
60.06 Josua Gustafsson 88 Ullevi Karlstad 22.6
Manuell tidtagning
57.6m Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Värnamo 18.9

Höjd

2.36 Stefan Holm 76 Kil Roma, ITA 8.7
2.26 Linus Thörnblad 85 Lund Vellinge 3.8
2.16 Joel Spolén 83 Örgryte Kil 7.8
2.14 Peter Blom 79 Lidingö Karlstad 18.7
2.14 Thomas Bipella 84 Örgryte Karlstad 18.7
2.13 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 2.7
2.13 Oscar Karlsson 83 Alingsås Göteborg 2.7
2.09 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Söderhamn 13.8
2.07 Samuel Lindén 86 Falun Söderhamn 13.8
2.07 Anton Ekman 85 Finish Halmstad 16.7
2.07 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Göteborg 2.7
2.06 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Gävle 22.7
2.05 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Västerås 12.6
2.04 Richard Huldén 86 IF Göta Kil 7.8
2.04 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Göteborg 2.7
2.03 Stefan Grundberg 82 Beaver Falls, PA 8.4
2.03 Erik Sikström 80 Spårvägen Karlstad 22.6
2.02 Mattias Grundberg 75 Ullevi Göteborg 18.6
2.01 Linus Karlsson 88 Falun Gävle 24.7
2.01 Niclas Liedberg 88 Hammarby Gävle 24.7
2.00 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 26.3
2.00 Per Nordlund 69 Upsala Stockholm 15.5
2.00 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 13.6
2.00 Jonas Carlsson 86 Växjö Växjö 28.5
2.00 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg 3.7
2.00 Daniel Almgren 79 Hässelby Turku, FIN 28.5
2.00 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Söderhamn 14.8
i skiljehopp
2.18 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 2.7

Stav

5.73 Patrik Kristiansson 77 KA2 Malmö 16.8
5.65 Alhaji Jeng 81 Örgryte Stockholm 26.7
5.40 Jesper Fritz 85 Malmö Erfurt, GER 16.7
5.35 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Karlskrona 7.8
5.26 Johan Carlsson 85 Malmö Göteborg 1.7
5.15 Pawel Szczyrba 81 Malmö Malmö 8.9
5.15 Deniz Mahshid 80 Örgryte Halmstad 16.7
5.00 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Göteborg 14.6
5.00 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sollentuna 29.5
5.00 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Göteborg 14.6
5.00 Alexander Igelström 74 Ullevi Halmstad 16.7
4.90 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sollentuna 29.5
4.90 Fredrik Larsson 78 Huddinge Enskede 9.6
4.86 Håkan Jedhammar 81 Växjö Karlstad 22.6
4.85 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Gävle 11.9
4.84 Petter Barck 84 Växjö Göteborg 3.7
4.84 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 3.7
4.75 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Vellinge 11.9
4.70 Klas Persson 79 Spårvägen Enskede 9.6
4.67 Gustav Andhill 79 Alingsås Göteborg 3.7
4.60 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 30.4
4.60 Martin Lundqvist 86 Huddinge Enskede 18.6
4.55 Joakim Norman 84 Mölndal Karlskrona 7.8
4.54 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg 27.8
4.50 Bo Jacobsson 72 Gotland Lerwick, GBR 14.7
4.50 John Gustafsson 88 Skellefteå Gävle 22.7
4.50 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg 3.7
provisorisk bana
5.75 Alhaji Jeng 81 Örgryte Chiari, ITA 6.9

Längd

7.94 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg 2.7
7.79 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Göteborg 14.6
7.67 David Frykholm 80 IF Göta Helsingborg 20.8
7.39 Anders Hansson 74 Heleneholm Helsingborg 20.8
7.35 Håkan Johansson 74 Sollefteå Karlstad 18.7
7.32 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Sollentuna 28.6
7.27 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 2.7
7.21 Anton Andersson 81 Örgryte Lerum 7.8
7.16 Andreas Hedström 81 Hässelby Karlstad 22.6
7.15 Daniel Almgren 79 Hässelby Gävle 22.7
7.15 Jonatan Falk 86 Lerum Söderhamn 14.8
7.10 Erik Larsson 80 Gotland Visby 18.6
7.04 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg 2.7
7.04 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Hudiksvall 13.8
7.02 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Helsingborg 20.8
6.99 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 2.7
6.98 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 2.7
6.95 Håkan Tunander 81 Hässelby Karlstad 18.7
6.95 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Söderhamn 14.8
6.93 Mikael Lilja 87 Heleneholm Helsingborg 15.5
6.92 Erik Henrysson 79 Örebro Västerås 16.6
6.91 *Ruben Kiefer 74 Gefle Karlstad 22.6
6.91 Björn Barrefors 87 Falköping Egersund, NOR 17.9
6.91 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 10.9
6.90 Anders Sjöström 83 Mölndal Söderhamn 13.8
okänd vind
medvind
7.84 David Frykholm 80 IF Göta Göteborg 27.8
7.41 Håkan Johansson 74 Sollefteå Umeå 9.6
7.41 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Karlstad 18.7
7.27 Daniel Almgren 79 Hässelby Turku, FIN 28.5
7.21 Jonatan Falk 86 Lerum Nyköping 18.6
7.21 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 2.7
6.97 Erik Green 86 Örgryte Sävedalen 8.9
6.94 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 12.6
6.91 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Huddinge 12.6
6.90 Andreas Block 73 Ullevi Göteborg 2.7
skoltävling
skoltävling

Tresteg

16.43 Anton Andersson 81 Örgryte Gävle 19.6
15.96 Johan Attersand 74 Hammarby Norrtälje 11.7
15.55 Erik Eriksson 80 Örbyhus Norrtälje 11.7
15.36 Anders Sjöström 83 Mölndal Söderhamn 14.8
15.27 Mikael Lilja 87 Heleneholm Málaga, ESP 29.5
15.26 Martin Eriksson 83 Örgryte Málaga, ESP 29.5
15.25 Henrik Sahlström 77 Gefle Helsingborg 21.8
15.23 David Frykholm 80 IF Göta Karlstad 22.6
15.16 Sebastian Lindén 83 Falun Norrtälje 11.7
14.69 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Söderhamn 13.8
14.62 Carl Westberg 86 Falun Söderhamn 13.8
14.56 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 3.7
14.56 Rickard Karlsson 87 Bålsta Helsingborg 21.8
14.40 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg 3.7
14.25 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlstad 22.6
14.21 David Ståhlberg 87 Örbyhus Söderhamn 13.8
14.16 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Sätra 7.9
14.14 Adam Johansson 87 Skellefteå Skellefteå 30.7
14.03 Christian Bergmark 83 Skellefteå Söderhamn 14.8
14.01 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sollentuna 27.5
13.92 Mattias Ström 87 Strömstad Málaga, ESP 29.5
13.84 Niklas Fagersson 88 IFK Göteborg Göteborg 3.7
13.83 Richard Andersson 87 Upsala Göteborg 3.7
13.78 Henrik Attersand 84 Hammarby Söderhamn 14.8
13.78 David Fridell 83 Spårvägen Söderhamn 14.8
13.78 Klas Persson 79 Spårvägen Karlstad 22.6
okänd vind
medvind
14.72 Sebastian Ekstrand 86 Finish Söderhamn 13.8
14.61 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 22.7
14.27 Johan Andersson 89 Väsby Göteborg 3.7
14.14 Mattias Ström 87 Strömstad Málaga, ESP 29.5
14.05 Richard Andersson 87 Upsala Gävle 22.7
13.95 Niklas Fagersson 88 IFK Göteborg Helsingborg 8.7

Kula/7.26

19.74 Jimmy Nordin 79 Gefle Malmö 16.8
19.12 Magnus Lohse 84 Mölndal Söderhamn 12.8
18.17 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Antonio, TX 27.6
17.63 Henrik Wennberg 66 Upsala Austin, TX 8.10
17.18 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Fort Collins, CO 14.5
16.69 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Helsingborg 19.8
16.62 Mattias Jons 82 Hässelby Bottnaryd 2.7
16.48 Robert Melin 82 Bottnaryd Helsingborg 19.8
16.43 Anders Axlid 66 Ullevi Helsingborg 19.8
16.29 Håkan Andersson 76 Väsby Stockholm 15.5
15.95 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Fort Collins, CO 14.5
15.94 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 14.6
15.86 Per Rosell 87 Kalmarsund Högby 13.7
15.66 Gunnar Axlid 70 Ullevi Varberg 21.8
15.64 Philip Åman 77 Ullevi Torsby 28.5
15.55 Anders Larsson 66 Gefle Gävle 2.8
15.54 Anders Constantin 82 Orient Tempe, AZ 18.3
15.49 Erik Larsson 80 Gotland Lerwick, GBR 10.7
15.48 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Helsingborg 19.8
15.40 Staffan Jönsson 81 Hässelby Tulsa, OK 13.5
15.37 Linus Bernhult 75 Huddinge Enskede 8.6
15.24 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 30.4
15.10 Mats Olsson 86 Järvsö Bollnäs 21.6
15.05 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad 22.6
15.01 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Timrå 31.7

Diskus/2.0

60.33 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Salinas, CA 18.5
59.50 Henrik Wennberg 66 Upsala Austin, TX 8.10
57.13 Staffan Jönsson 81 Hässelby Helsingborg 21.8
56.10 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Helsingborg 10.7
56.07 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 4.7
54.97 *Hendrik Voll 80 Ullevi Göteborg 4.7
53.74 Kristian Pettersson 71 Växjö Helsingborg 15.5
53.65 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.9
53.62 Robert Melin 82 Bottnaryd Nyköping 5.6
53.53 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 30.4
52.79 Linus Bernhult 75 Huddinge Huddinge 2.7
51.58 Philip Åman 77 Ullevi Helsingborg 23.7
51.17 Magnus Lohse 84 Mölndal Fort Collins, CO 26.3
51.13 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 20.10
50.83 Tobias Melin 78 Bottnaryd Halmstad 17.7
50.29 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Uppsala 14.8
49.87 *Christer Sarin 78 IFK Umeå Umeå 25.9
48.82 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad 22.6
48.79 Anders Larsson 66 Gefle Stockholm 15.5
48.50 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Orem, UT 31.12
48.44 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 2.7
48.34 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 6.7
47.37 Jimmy Nordin 79 Gefle Karlstad 22.6
47.03 Lars Andersson 82 Älven Sollefteå 26.5
46.35 Tommy Johansson 71 Heleneholm Helsingborg 15.5

Slägga/7.26

69.45 Mattias Jons 82 Hässelby Eugene, OR 23.4
69.42 Bengt Johansson 73 Västerås Göteborg 27.8
67.06 Per Karlsson 67 Växjö Helsingborg 20.8
65.15 Stellan Kjellander 78 Växjö Bottnaryd 3.7
64.29 Pär Järlebrant 84 Strömsund Söderhamn 12.8
62.82 Mikael Johansson 74 Hälle Helsingborg 20.8
62.35 Anders Constantin 82 Orient Princeton, NJ 14.5
62.16 Robert Alneroth 84 Gefle Nyköping 5.6
61.15 Mårten Ejdervall 74 Bore Karlstad 22.6
60.23 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Tempe, AZ 26.3
58.73 Robert Melin 82 Bottnaryd Eksjö 15.6
57.04 Hans Eriksson 86 Bore Torsby 2.10
56.98 Anton Leion 83 Växjö Malmö 13.2
55.90 Mathias Wennberg 72 Castor Austin, TX 8.10
55.17 Svante Söderlund 77 Bore Torsby 2.10
54.93 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.9
54.80 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 11.9
53.40 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 13.10
52.96 Anders Bergström 66 Gefle Gävle 30.8
52.81 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 6.7
52.64 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Strömsund 17.9
52.53 Joakim Stenman 84 Huddinge Huddinge 22.10
52.52 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 3.9
52.41 Peter Andersson 78 Gnistan Växjö 28.5
51.39 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Tulsa, OK 13.5

Spjut/800

80.31 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Gävle 19.6
78.54 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Helsingborg 20.8
77.83 Magnus Arvidsson 83 KA2 Hilversum, NED 4.9
76.17 Mattias Eriksson 80 Huddinge Stockholm 15.5
76.16 Andreas Wulff 80 Växjö Helsingborg 20.8
71.32 Mats Nilsson 75 Klippan Helsingborg 20.8
69.29 Lasse Haka 78 IF Göta Helsingborg 20.8
68.88 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Helsingborg 20.8
68.81 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Mersin, TUR 12.3
67.68 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Woerden, NED 28.8
67.61 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 7.8
66.58 Olof Hansson 86 KA2 Karlskrona 11.7
66.07 Marcus Hayden 86 Valbo Söderhamn 14.8
65.21 Ingmar Veinberg 82 Lidingö Täby 27.8
64.06 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 15.9
63.78 Elias Ericsson 82 Kalmarsund Helsingborg 19.8
63.27 Marcus Persson 87 Arvika Söderhamn 14.8
63.18 Jesper Sandberg 85 Tjalve Helsingborg 19.8
62.83 Ulf Petersson 84 Mölndal Mölndal 15.8
62.52 Nebez Kurban 72 Hässelby Karlstad 22.6
62.45 Gunnar Blomé 80 Lund Göteborg 1.7
61.80 Johan Sundström 69 Trollhättans SK Uddevalla 31.7
61.78 Patrik Melin 71 Gefle Huddinge 31.7
61.43 Magnus Lohse 84 Mölndal Fort Collins, CO 13.10
61.16 Kenneth Bergén 69 Huddinge Huddinge 20.7

Tiokamp/M

7.363 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Woerden, NED 28.8
7.265 Daniel Almgren 79 Hässelby Huddinge 31.7
7.108 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Turku, FIN 29.5
7.078 Erik Larsson 80 Gotland Turku, FIN 29.5
6.872 Patrik Melin 71 Gefle Huddinge 31.7
6.730 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Enköping 10.7
6.679 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Huddinge 31.7
6.410 Eric Nyberg 85 Lidingö Northridge, CA 17.3
6.350 Nils Pettersson 81 IF Göta Princeton, NJ 14.5
6.230 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 18.9
6.181 Johnny Ulinder 84 Vingarna Lerum 29.5
5.905 Henrik Weisbach 79 Örgryte Huddinge 31.7
5.430 Jonatan Falk 86 Lerum Maribor, SLO 3.7
5.340 Niclas Rysjö 84 Hammarby Gävle 18.9
5.235 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Skruv 4.9
5.024 Rickard Lundqvist 87 IK Sisu Skruv 4.9
4.930 Mikael Johansson 82 IK Sisu Skruv 4.9
4.858 Gabriel Berg 82 Östhammar Enköping 10.7
4.706 Magnus Lindfors 83 Östhammar Gävle 18.9
4.570 Bengt Pettersson 61 Studenterna Huddinge 31.7
4.511 David Gustafsson 73 Spårvägen Gävle 18.9