Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M INNE 2006

Årsbästa M 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 14 MAR, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2005/2006.

60m

6.68 Daniel Persson 82 Malmö Malmö 21.1
6.77 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 28.1
6.82 Edmund Yeboah 88 Hässelby Sätra 25.2
6.82 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Västerås 4.3
6.84 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg 18.2
6.87 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 14.1
6.90 Patrik Lövgren 75 Malmö Karlskrona 11.2
6.91 Nasser Sebabi 82 Hofors Sätra 25.2
6.92 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 18.2
6.94 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 28.1
6.95 Niclas Broström 77 IF Göta Sätra 25.2
6.96 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Malmö 28.1
6.97 Oskar Åhberg 89 Solna Malmö 28.1
6.98 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 25.2
6.98 Jens Löfgren 86 Villstad Malmö 26.2
6.98 Peter Johansson 81 Ullevi Malmö 28.1
6.98 Djordje Djekic 85 Trelleborg Malmö 4.2
6.99 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 4.2
7.00 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Västerås 4.3
7.01 John Lundvik 83 Växjö Göteborg 4.2
7.03 Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne Västerås 4.3
7.04 Kim Freiburghaus 86 Lomma Lund 14.1
7.06 Michel Tornéus 86 Tumba Sätra 14.1
7.06 André Brännström 87 Skellefteå Skellefteå 19.2
7.06 Rafael Askros 81 Ullevi Sätra 22.1
7.06 Erik Eriksson 80 Örbyhus Umeå 25.1
7.06 Daniel Petersson 80 Växjö Malmö 4.2
7.06 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Västerås 4.3

200m

20.89 Johan Wissman 82 Helsingborg Sätra 26.2
21.75 Per Strandquist 87 Malmö Sätra 26.2
21.82 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 14.1
21.89 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Göteborg 18.2
21.90 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 26.2
22.11 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö 29.1
22.14 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg 18.2
22.15 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 26.2
22.27 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sätra 5.2
22.37 Oskar Åhberg 89 Solna Malmö 29.1
22.46 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 5.2
22.48 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Västerås 4.3
22.56 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 22.1
22.60 Niklas Larsson 85 Hässelby Malmö 29.1
22.65 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 4.2
22.67 Nasser Sebabi 82 Hofors Västerås 28.1
22.76 Mattias Claesson 86 Hässelby Sätra 26.2
22.81 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Malmö 5.2
22.85 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 25.2
22.88 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sätra 15.1
22.90 Johan Kågeman 86 Tureberg Nyköping 4.2
22.94 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sätra 26.2
22.94 Victor Lohr 87 Orient Malmö 28.1
22.95 Mikael Jakobsson 81 IF Göta Sätra 22.1
22.98 Jimmie Johnsson 85 Finish Sätra 25.2
överlång bana
22.83 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Ames, IA 10.2

400m

47.26 Johan Wissman 82 Helsingborg Stockholm/G 2.2
47.31 Mattias Claesson 86 Hässelby Glasgow, GBR 28.1
47.57 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sätra 26.2
47.71 Joni Jaako 86 Tjalve Sätra 26.2
48.05 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 18.2
48.16 Mikael Jakobsson 81 IF Göta Sätra 22.1
48.42 Henrik Encke 84 Hässelby Västerås 5.3
48.63 Tor Pöllänen 87 Hässelby Västerås 5.3
48.70 Johan Kågeman 86 Tureberg Västerås 5.3
48.92 Albin Johansson 81 Hässelby Malmö 28.1
48.93 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Malmö 28.1
49.00 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Västerås 5.3
49.37 Niklas Larsson 85 Hässelby Stockholm/G 2.2
49.83 Mario Krestalica 78 Hässelby Sätra 25.2
49.84 Niclas Rysjö 84 Hammarby Västerås 4.3
50.15 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Västerås 5.3
50.26 Christopher Svensson 85 Helsingborg Göteborg 18.2
50.26 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Västerås 22.1
50.29 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 4.2
50.38 Erik Karlsson 87 Växjö Västerås 5.3
50.43 Per Johnsson 84 Söderhamn Stockholm/G 2.2
50.51 John Andersson 88 Nyköping Västerås 5.3
50.57 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sätra 4.2
50.58 Erik Lundvik 85 Växjö Karlskrona 11.2
50.60 Robin Nordenberg 89 Kil Västerås 5.3
överlång bana
50.47 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Murfreesboro, TN 25.2

800m

1:49.56 Rickard Pell 79 Hammarby Stockholm/G 2.2
1:49.72 Mattias Claesson 86 Hässelby Stockholm/G 2.2
1:49.93 Albin Johansson 81 Hässelby Stockholm/G 2.2
1:51.06 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Albuquerque, NM 25.2
1:51.46 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sätra 26.2
1:51.80 Tor Pöllänen 87 Hässelby Sätra 26.2
1:52.36 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm/G 2.2
1:53.32 Niclas Rysjö 84 Hammarby Stockholm/G 2.2
1:53.40 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 5.2
1:53.87 Jacob Cedertun 82 Hammarby Houston, TX 4.2
1:54.65 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sätra 18.2
1:54.72 Philip Aagaard 82 Spårvägen Sätra 18.2
1:54.74 Fredrik Björklund 86 Hälle Stockholm/G 2.2
1:55.14 Patrik Carlsson 88 Rånäs Stockholm/G 2.2
1:55.32 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Stockholm/G 2.2
1:55.33 Patrik Andersson 86 Hälle Stockholm/G 2.2
1:55.49 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 25.2
1:56.29 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 5.2
1:56.50 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.2
1:57.05 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Västerås 28.1
1:57.25 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Eskilstuna 12.2
1:57.91 Mario Krestalica 78 Hässelby Sätra 15.1
1:57.96 Fredrik Jäwert 86 Hälle Göteborg 4.2
1:58.18 Saibou Kebbeh 88 Malmö Malmö 29.1
1:58.40 Alexander Persson 89 Klippan Malmö 29.1
överlång bana
1:50.41 Erik Emilsson 82 Malmö Ames, IA 11.2

1500m

3:48.73 Olle Walleräng 85 Hammarby Eskilstuna 11.2
3:49.59 John Laselle 79 Tureberg Göteborg 18.2
3:51.66 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Göteborg 18.2
3:52.34 Per Jacobsen 77 IF Göta Eskilstuna 11.2
3:55.42 Rizak Dirshe 72 Malmö Sätra 26.2
3:56.26 Henrik Skoog 79 Spårvägen Sätra 22.1
3:57.19 Philip Aagaard 82 Spårvägen Eskilstuna 11.2
3:58.20 Niklas Österberg 73 Rånäs Västerås 29.1
3:58.48 Fredrik Björklund 86 Hälle Malmö 28.1
4:00.77 David Nilsson 87 Högby Malmö 28.1
4:00.95 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Västerås 29.1
4:01.37 Oskar Danielson 88 Söderköping Sätra 4.2
4:01.55 Patrik Carlsson 88 Rånäs Västerås 29.1
4:01.98 *Gaute Bere 75 Malmö Malmö 26.2
4:02.16 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Sätra 19.2
4:02.71 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sätra 19.2
4:02.72 Johan Lindberg 80 Upsala Eskilstuna 11.2
4:02.77 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 14.1
4:02.90 Albert Mollén 85 Söderköping Eskilstuna 11.2
4:03.59 Rachid Benjira 74 Hässelby Sätra 25.2
4:03.71 Fredrik Swahn 77 Rånäs Eskilstuna 11.2
4:04.93 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Sätra 4.2
4:05.88 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Västerås 3.3
4:05.91 Oskar Landin 87 Spårvägen Västerås 4.3
4:06.08 Linus Nilsson 83 Enhörna Sätra 14.1
överlång bana
4:03.76§ Erik Emilsson 82 Malmö Seattle, WA 28.1

1 mile

4:08.87 Jacob Gustafsson 84 Ullevi New York, NY 4.2
4:13.39 Jacob Cedertun 82 Hammarby Houston, TX 4.2
4:17.69 Thomas Johansson 81 Sävedalen Houston, TX 18.2
överlång bana
4:03.76 Erik Emilsson 82 Malmö Seattle, WA 28.1
4:09.60 Jacob Cedertun 82 Hammarby Ames, IA 11.2

3000m

7:57.09 Henrik Skoog 79 Spårvägen Valencia, ESP 11.2
8:04.81 Joakim Johansson 76 Hälle Praha, CZE 4.2
8:08.12 John Laselle 79 Tureberg Praha, CZE 4.2
8:09.17 Mustafa Mohamed 79 Hälle Sätra 25.2
8:13.64 Henrik Ahnström 81 Hälle Sätra 25.2
8:13.91 Per Jacobsen 77 IF Göta Sätra 25.2
8:25.87 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Västerås 28.1
8:26.00 Johan Wallerstein 78 Malmö Sätra 25.2
8:26.85 Niklas Österberg 73 Rånäs Västerås 28.1
8:27.03 Thomas Johansson 81 Sävedalen Houston, TX 4.2
8:33.92 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sätra 25.2
8:38.80 Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 6.1
8:40.00 Fredrik Swahn 77 Rånäs Sätra 5.2
8:40.63 Linus Nilsson 83 Enhörna Eskilstuna 6.1
8:41.83 Henrik Löfås 83 Upsala Sätra 5.2
8:42.88 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 4.2
8:43.56 Johan Lindberg 80 Upsala Örebro 12.2
8:43.68 Anders Holmberg 84 Hammarby Sätra 25.2
8:44.44 Henrik Örnstedt 78 IF Göta Eskilstuna 6.1
8:44.93 Oskar Nordenbring 85 Malmö State College, PA 28.1
8:45.71 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sätra 5.2
8:48.83 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Stange, NOR 19.2
8:50.20 Mathias Lidson 78 Kumla Sätra 28.1
8:51.5m Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 4.2
8:51.84 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Sätra 5.2

5000m

13:39.71 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/G 2.2
14:12.07 Henrik Ahnström 81 Hälle Stockholm/G 2.2
14:19.29 Per Jacobsen 77 IF Göta Stockholm/G 2.2
15:10.46 Linus Nilsson 83 Enhörna Sätra 28.1

60m häck/106.7

7.83 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg/Sc 8.2
7.92 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 18.2
8.02 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 4.2
8.10 Christian Sjöberg 84 Mariestad Göteborg 18.2
8.11 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 14.1
8.21 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Umeå 25.1
8.25 Björn Barrefors 87 Hammarby Sätra 26.2
8.31 Henrik Encke 84 Hässelby Sätra 26.2
8.41 Michael Railsback 84 Gefle Johnson City, TN 10.3
8.50 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 18.2
8.50 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 22.1
8.50 Samuel Lindén 86 Falun Västerås 5.3
8.52 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Nyköping 12.3
8.58 Erik Larsson 80 Gotland Mustasaari, FIN 19.2
8.58 Jonatan Falk 86 Lerum Västerås 5.3
8.60 Patrik Melin 71 Gefle Nyköping 12.3
8.60 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Nyköping 12.3
8.63 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 15.1
8.65 Henrik Weisbach 79 Örgryte Karlskrona 12.2
8.69 Eric Ringdahl 70 Tureberg Sätra 15.1
8.72 Daniel Almgren 79 Hässelby Nyköping 12.3
8.76 Andrus Klaar 75 Spårvägen Nyköping 12.3
8.76 Odd Wiking 86 Växjö Västerås 5.3
8.78 Mikael Väyrynen 76 Tumba Sätra 15.1
8.79 Pär Malmros 83 Bollnäs Bollnäs 17.1

Höjd

2.34 Linus Thörnblad 85 Lund Banská Bystrica, SVK 14.2
2.30 Stefan Holm 76 Kil Moskva, RUS 11.3
2.18 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg/Sc 8.2
2.11 Peter Blom 79 Lidingö Sätra 14.1
2.11 Oscar Karlsson 83 Alingsås Borås 29.1
2.10 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Malmö 29.1
2.06 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Karlskrona 14.1
2.06 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 4.2
2.05 Richard Huldén 86 IF Göta Västerås 3.3
2.04 Erik Jakobsson 88 Brattås Karlstad 29.1
2.03 Anton Ekman 85 Finish Sätra 26.2
2.03 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Västerås 3.3
2.02 Daniel Almgren 79 Hässelby Nyköping 11.3
2.02 Andreas Liljegren Nilsson 80 Finish Malmö 26.2
2.01 Conrad Öster 88 Södra Sandby Lund 14.1
2.01 Samuel Lindén 86 Falun Bollnäs 4.2
2.01 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Västerås 5.3
2.01 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Västerås 5.3
2.01 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Västerås 5.3
2.00 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Göteborg 18.2
2.00 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Västerås 22.1
2.00 Mattias Grundberg 75 Ullevi Malmö 5.2
1.99 Markus Nilsson 89 Malmö Malmö 21.1
1.98 Johan Redborg 81 Tureberg Sätra 5.2
1.97 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Malmö 29.1

Stav

5.80 Alhaji Jeng 81 Örgryte Donetsk, UKR 12.2
5.40 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Malmö 21.1
5.40 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Malmö 28.1
5.25 Johan Carlsson 85 Malmö Karlskrona 12.2
5.22 Pawel Szczyrba 81 Malmö Malmö 21.1
5.02 Håkan Jedhammar 81 Växjö Malmö 21.1
5.01 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Västerås 3.3
5.00 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg 18.2
4.92 Fredrik Larsson 78 Huddinge Sätra 15.1
4.91 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sätra 28.1
4.86 Martin Lundqvist 86 Huddinge Västerås 4.3
4.85 Sebastian Zawadski 84 Malmö Karlskrona 12.2
4.85 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 4.2
4.84 Alexander Igelström 74 Ullevi Sätra 25.2
4.75 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Karlskrona 12.2
4.72 Marcus Lindh 76 Spårvägen Malmö 21.1
4.70 Erik Larsson 80 Gotland Nyköping 12.3
4.70 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Karlskrona 17.12
4.70 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Stockholm/G 2.2
4.63 Klas Persson 79 Spårvägen Sätra 22.1
4.62 Joakim Norman 84 Mölndal Malmö 21.1
4.61 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Sätra 4.2
4.58 Gustav Andhill 79 Alingsås Göteborg 18.2
4.56 Jovan Drazic 88 Malmö Västerås 3.3
4.56 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Västerås 3.3

Längd

7.52 David Frykholm 80 IF Göta Sätra 26.2
7.32 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Sätra 26.2
7.28 Anders Hansson 74 Heleneholm Sätra 26.2
7.27 Michel Tornéus 86 Tumba Sätra 22.1
7.24 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 18.2
7.21 Erik Larsson 80 Gotland Nyköping 11.3
7.21 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg 18.2
7.20 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Västerås 5.3
7.11 Erik Henrysson 79 Örebro Sätra 26.2
7.08 Daniel Almgren 79 Hässelby Sätra 26.2
7.05 Björn Barrefors 87 Hammarby Nyköping 11.3
7.03 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Karlskrona 14.1
6.97 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 11.3
6.96 Oskar Åhberg 89 Solna Västerås 4.3
6.93 Erik Eriksson 80 Örbyhus Malmö 22.1
6.93 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 26.2
6.85 Erik Green 86 Örgryte Göteborg 11.12
6.83 Hannes Palm 87 KA2 Västerås 5.3
6.81 Patrik Olsson 87 Östersund Sätra 4.2
6.81 Robin Lundh 87 Linköping Sätra 4.2
6.80 Marcus Dahlberg 83 Finish Malmö 4.2
6.79 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Sätra 26.2
6.79 Jonatan Falk 86 Lerum Västerås 5.3
6.78 William Swärd 89 Ullevi Västerås 4.3
6.72 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Eskilstuna 6.1

Tresteg

15.73 Erik Eriksson 80 Örbyhus Sätra 25.2
15.25 Johan Attersand 74 Hammarby Sätra 25.2
15.24 Martin Eriksson 83 Örgryte Sätra 25.2
14.97 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 28.1
14.96 Mattias Ström 87 Strömstad Sätra 25.2
14.92 Anders Sjöström 83 Mölndal Sätra 25.2
14.79 Sebastian Lindén 83 Mölndal Sätra 25.2
14.31 Daniel Falk 88 Lerum Västerås 4.3
14.30 Alen Rakovic 82 Ullevi Göteborg 18.2
14.27 David Ståhlberg 87 Örbyhus Västerås 4.3
14.19 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 22.1
14.16 William Swärd 89 Ullevi Göteborg 15.1
14.11 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sätra 25.2
14.11 Niklas Fagersson 88 IFK Göteborg Västerås 4.3
14.11 Erik Persson 89 Malmö Västerås 5.3
14.10 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Växjö 15.2
13.95 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Sätra 4.2
13.92 David Kallebäck 89 Varberg Västerås 5.3
13.87 Nuhi Amerllahi 90 Malmö Malmö 28.1
13.86 Mattias Flander 88 Ullevi Göteborg 18.2
13.78 Carl Westberg 86 Falun Bollnäs 17.1
13.77 Adam Johansson 87 Skellefteå Skellefteå 27.12
13.75 Jimmie Johnsson 85 Finish Västerås 4.3
13.72 Richard Andersson 87 Upsala Västerås 4.3
13.70 Henrik Attersand 84 Hammarby Västerås 4.3

Kula/7.26

18.95 Jimmy Nordin 79 Gefle Sätra 25.2
17.42 Mattias Jons 82 Hässelby Nampa, ID 24.2
17.06 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Houston, TX 18.2
16.78 Staffan Jönsson 81 Hässelby Nampa, ID 24.2
16.39 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 12.2
16.29 Robert Melin 82 Bottnaryd Lubbock, TX 21.1
16.24 Mats Olsson 86 Järvsö Västerås 5.3
16.11 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Sätra 25.2
15.81 Daniel Jomalm 74 Råby-Rekarne Sätra 25.2
15.29 Johan Pihlgren 86 Strand Sätra 25.2
15.19 Philip Åman 77 Ullevi Sätra 25.2
15.12 Gunnar Axlid 70 Ullevi Göteborg 18.2
15.09 Anders Constantin 82 Orient Allston, MA 11.2
15.01 Mikael Olander 63 Hakarpspojkarna Malmö 4.3
14.93 Per Rosell 87 Kalmarsund Karlskrona 15.1
14.84 Bengt Pettersson 61 Huddinge Sätra 25.2
14.78 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad 23.2
14.67 Erik Larsson 80 Gotland Malmö 29.1
14.57 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 20.1
14.36 Odd Wiking 86 Växjö Västerås 5.3
14.35 Patrik Melin 71 Gefle Sätra 18.2
14.21 Anders Wikander 67 Helsingborg Malmö 4.3
14.07 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sätra 4.2
14.02 Torbjörn Karlsson 83 Hagen Karlstad 23.2
13.96 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Umeå 14.1

Vikt/18

19.33 Bengt Johansson 73 Västerås Göteborg 18.2
17.55 Robert Alneroth 84 Gefle Sätra 26.2
15.23 Mats Olsson 86 Järvsö Falun 13.2
14.66 Sören Olsson 70 IF Göta Sätra 26.2
14.56 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 26.2
14.10 Gunnar Axlid 70 Ullevi Sätra 26.2
13.91 Håkan Åberg 63 Västerås Västerås 22.1
13.77 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 4.2
13.76 Joakim Stenman 84 Huddinge Nyköping 4.2
13.61 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 12.2
13.11 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 12.2
12.63 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Falun 6.2
12.26 Anders Bergström 66 Gefle Sätra 26.2

Sjukamp/M

5.416 Erik Larsson 80 Gotland Nyköping 12.3
5.396 Daniel Almgren 79 Hässelby Nyköping 12.3
5.195 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Nyköping 12.3
5.154 Odd Wiking 86 Växjö Nyköping 12.3
5.093 Samuel Lindén 86 Falun Nyköping 12.3
5.054 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Nyköping 12.3
4.871 Patrik Melin 71 Gefle Nyköping 12.3
4.765 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Nyköping 12.3
4.739 Andrus Klaar 75 Spårvägen Nyköping 12.3
4.559 Jonatan Falk 86 Lerum Nyköping 12.3
4.535 Henrik Balkander 79 Lerum Nyköping 12.3
4.511 Per Nordlund 69 Upsala Nyköping 12.3
4.483 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Nyköping 12.3
4.297 David Fridell 83 Spårvägen Nyköping 12.3