Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M UTE 2006

Årsbästa M 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 26 NOV, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2006.

100m

10.45 Johan Wissman 82 Helsingborg Karlskrona 12.6
10.47 Edmund Yeboah 88 Hässelby Mannheim, GER 7.7
10.50 Daniel Persson 82 Malmö Karlskrona 12.6
10.51 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Kil 4.6
10.53 Johan Engberg 81 IF Göta Karlstad 21.6
10.60 Per Strandquist 87 Malmö Huddinge 4.8
10.65 Christofer Sandin 79 Mölndal Pretoria, RSA 27.1
10.65 Patrik Lövgren 75 Malmö Hässleholm 30.7
10.77 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Huddinge 4.8
10.78 Erik Wahn 80 Sundsvall Secunda, RSA 20.1
10.79 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Nyköping 6.8
10.80 Philip Nossmy 82 Malmö Jönköping 21.6
10.82 Nasser Sebabi 82 Hofors Karlskrona 12.6
10.82 Simon Johansson 87 IF Göta Huddinge 4.8
10.82 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Nyköping 4.8
10.82 Erik Karlsson 87 Växjö Mannheim, GER 7.7
10.84 John Lundvik 83 Växjö Karlskrona 12.6
10.84 Robert Kronberg 76 Kville Jönköping 21.6
10.86 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Söderhamn 18.8
10.86 Fredrik Johansson 86 IF Göta Kil 4.6
10.89 Niclas Broström 77 IF Göta Borås 10.6
10.89 Sebastian Öberg 86 Tureberg Huddinge 4.8
10.89 Henrik Olausson 73 Houston, TX 6.5
10.90 Joakim Blaschke 77 KA2 Athens, GA 6.5
10.91 Christian Sjöberg 84 Mariestad Kil 4.6
okänd vind
10.90 Daniel Petersson 80 Växjö Kalmar 23.9
medvind
10.37 Daniel Persson 82 Malmö Jönköping 21.6
10.45 Johan Wissman 82 Helsingborg Riga, LAT 27.5
10.49 Christofer Sandin 79 Mölndal Jönköping 21.6
10.56 Patrik Lövgren 75 Malmö Jönköping 21.6
10.66 Philip Nossmy 82 Malmö Jönköping 21.6
10.77 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Rakvere, EST 3.6
10.78 Erik Eriksson 80 Örbyhus Skellefteå 29.7
10.79 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Kalmar 13.5
10.79 Jens Löfgren 86 Villstad Jönköping 21.6
10.81 Henrik Olausson 73 El Paso, TX 15.4
10.81 Pontus Nilsson 82 Malmö Klippan 4.6
10.86 Christian Sjöberg 84 Mariestad Torsby 20.5
10.87 Daniel Almgren 79 Hässelby Rakvere, EST 3.6
10.88 Emil Zail 87 Kristianstad Klippan 4.6

200m

20.38 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg/U 10.8
21.08 Johan Engberg 81 IF Göta Sundsvall 27.7
21.23 Per Strandquist 87 Malmö Mannheim, GER 8.7
21.35 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sollentuna 16.7
21.43 Christofer Sandin 79 Mölndal Kassel, GER 8.6
21.49 Fredrik Johansson 86 IF Göta Huddinge 6.8
21.56 Simon Johansson 87 IF Göta Sundsvall 27.7
21.57 Erik Wahn 80 Sundsvall Sundsvall 27.7
21.65 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Huddinge 6.8
21.77 Sebastian Öberg 86 Tureberg Huddinge 6.8
21.77 Erik Karlsson 87 Växjö Mannheim, GER 8.7
21.82 Nasser Sebabi 82 Hofors Sundsvall 27.7
21.84 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Karlskrona 12.6
21.86 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Thessaloniki, GRE 1.7
21.87 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sollentuna 28.5
21.94 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle Sollentuna 16.7
21.94 Joni Jaako 86 Tjalve Gavà, ESP 4.6
21.94 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö/He 6.6
22.05 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg/U 9.7
22.10 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Huddinge 11.6
22.13 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Eksjö 14.6
22.16 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Eksjö 14.6
22.18 Lars Fridén 86 Ymer Ängelholm 26.8
22.23 Emil Zail 87 Kristianstad Ängelholm 26.8
22.24 Daniel Norgren 90 Kville Halmstad 23.7
medvind
21.01 Johan Engberg 81 IF Göta Sundsvall 27.7
21.36 Erik Wahn 80 Sundsvall Secunda, RSA 20.1
21.48 Erik Karlsson 87 Växjö Huddinge 6.8
21.51 Simon Johansson 87 IF Göta Huddinge 6.8
21.77 Emil Zail 87 Kristianstad Huddinge 6.8
21.98 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sollentuna 28.5
22.00 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Sätra 20.9
22.15 Nicklas Nilsson 87 Bromma Huddinge 6.8
22.21 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Sätra 25.5

400m

46.51 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Helsinki, FIN 25.8
46.86 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sollentuna 15.7
47.35 Mikael Jakobsson 81 IF Göta Stellenbosch, RSA 13.1
47.36 Mattias Claesson 86 Hässelby Huddinge 17.8
47.37 Joni Jaako 86 Tjalve Stockholm/S 25.7
47.67 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Århus, DEN 19.8
47.86 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Stockholm/S 25.7
48.29 Niklas Larsson 85 Hässelby Stockholm/S 25.7
48.30 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Thessaloniki, GRE 30.6
48.38 Daniel Almgren 79 Hässelby Woerden, NED 19.8
48.64 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Huddinge 10.6
48.65 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Rakvere, EST 3.6
48.71 Sebastian Öberg 86 Tureberg Stockholm/S 23.8
49.07 Henrik Encke 84 Hässelby Huddinge 10.6
49.15 Victor Lohr 87 Orient Stockholm/S 17.9
49.22 Tor Pöllänen 87 Hässelby Huddinge 5.8
49.22 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg/U 8.7
49.32 Adam Sewall 87 Malmö Kalmar 30.9
49.33 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg Sätra 15.8
49.33 Albin Johansson 81 Hässelby Sopot, POL 19.8
49.35 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Stockholm/S 17.9
49.51 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg/U 8.7
49.55 Mario Krestalica 78 Hässelby Sollentuna 26.5
49.55 Odd Wiking 86 Växjö Rakvere, EST 3.6
49.57 Daniel Norgren 90 Kville Leppävaara, FIN 26.8
Manuell tidtagning
49.0m Mattias Fager 83 Tjalve Västerås 30.7

800m

1:46.46 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlskrona 12.6
1:48.29 Rickard Pell 79 Hammarby Warszawa, POL 18.6
1:48.77 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö/S 22.8
1:48.97 Tor Pöllänen 87 Hässelby Mannheim, GER 8.7
1:49.05 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg Solihull, GBR 24.6
1:49.18 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Heusden-Zolder, BEL 22.7
1:49.45 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Provo, UT 29.4
1:50.62 Joakim Löfwing 84 Hammarby Malmö/S 22.8
1:51.07 Mattias Fager 83 Tjalve Karlstad 20.7
1:51.09 Erik Emilsson 82 Malmö Westwood, CA 29.4
1:51.11 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg/U 9.7
1:51.16 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Nivelles, BEL 24.6
1:51.83 Johan Bagge 84 IF Göta Karlstad 20.7
1:51.99 Albin Johansson 81 Hässelby Sollentuna 27.5
1:52.17 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö/S 22.8
1:52.49 Mohammed Bashir 87 Ullevi Mannheim, GER 8.7
1:52.57 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Norrtälje 3.7
1:52.59 Johan Klinteskog 81 Hammarby Göteborg/U 9.7
1:52.64 John Laselle 79 Tureberg Karlstad 20.7
1:52.68 Niclas Rysjö 84 Hammarby Huddinge 6.8
1:52.68 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg/U 9.7
1:52.85 Ken Pihlblad 78 Malmö Köbenhavn, DEN 24.8
1:53.06 *Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Karlstad 20.7
1:53.08 Johan Svensson 89 Kalmarsund Leppävaara, FIN 26.8
1:53.17 Philip Aagaard 82 Spårvägen Sollentuna 27.5

1500m

3:38.47 Rizak Dirshe 72 Malmö Stockholm/S 25.7
3:40.04 Joel Bodén 83 Hälle Stockholm/S 25.7
3:43.01 Olle Walleräng 85 Hammarby Uden, NED 3.6
3:46.54 Henrik Ahnström 81 Hälle Karlskrona 12.6
3:46.60 Rachid Benjira 74 Hässelby Stockholm/S 25.7
3:46.94 Johan Wallerstein 78 Malmö Helsinki, FIN 25.8
3:47.44 John Laselle 79 Tureberg Malmö/S 22.8
3:48.19 Per Jacobsen 77 IF Göta Malmö/S 22.8
3:48.38 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Palo Alto, CA 1.4
3:48.38 *Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Malmö/S 22.8
3:48.91 Ken Pihlblad 78 Malmö Malmö/S 22.8
3:49.00 Oskar Käck 82 Hagen Karlskrona 12.6
3:49.18 Jacob Cedertun 82 Hammarby Austin, TX 7.4
3:49.37 Henrik Skoog 79 Spårvägen Karlskrona 12.6
3:49.51 Rickard Pell 79 Hammarby Helsinki, FIN 25.8
3:49.58 Erik Emilsson 82 Malmö Westwood, CA 29.4
3:50.43 Mats Granström 83 Eksjö Södra Sävedalen 11.8
3:50.95 Joakim Löfwing 84 Hammarby Huddinge 5.8
3:51.90 Michael Öhman 79 Sävedalen Sävedalen 11.8
3:52.12 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Sävedalen 11.8
3:52.75 Fredrik Björklund 86 Hälle Karlskrona 12.6
3:53.71 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 25.7
3:54.17 Philip Aagaard 82 Spårvägen Jönköping 30.5
3:54.18 Henning Tunek 86 Akele Huddinge 5.8
3:54.65 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Huddinge 5.8

3000m

7:59.40 Mustafa Mohamed 79 Hälle Kungälv 25.6
8:00.63 Henrik Skoog 79 Spårvägen Nijmegen, NED 24.5
8:08.67 Oskar Käck 82 Hagen Kungälv 25.6
8:12.41 Rachid Benjira 74 Hässelby Valbonne, FRA 30.6
8:16.13 Mats Granström 83 Eksjö Södra Göteborg/U 5.8
8:16.71 Johan Wallerstein 78 Malmö Göteborg/U 5.8
8:19.69 Per Jacobsen 77 IF Göta Praha, CZE 18.6
8:20.28 *Thérence Mbonabirama 86 Boden Malmö/S 22.8
8:21.72 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Sollentuna 26.5
8:24.0m Peter Gross 85 Trollhättans IF Uddevalla 29.7
8:24.36 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Malmö/S 22.8
8:27.40 Niklas Österberg 73 Rånäs Sollentuna 26.5
8:27.5m Michael Öhman 79 Sävedalen Uddevalla 29.7
8:28.17 Fredrik Johansson 86 Växjö Sollentuna 26.5
8:28.87 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Malmö/S 22.8
8:31.03 *Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Sollentuna 26.5
8:31.2m Henrik Ahnström 81 Hälle Praha, CZE 17.6
8:32.04 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Sollentuna 26.5
8:33.95 Erik Widing 87 Tureberg Sollentuna 26.5
8:35.52 Lars Johansson 85 Brittatorp Halmstad 21.7
8:35.6m Henry Gross 85 Trollhättans IF Uddevalla 29.7
8:36.0m Jonas Andersson 77 Högby Kalmar 25.11
8:37.04 Erik Johansson 89 Hässelby Leppävaara, FIN 26.8
8:37.89 Kalle Johansson 89 Hässelby Leppävaara, FIN 26.8
8:38.43 Emil Lerdahl 82 Hammarby Gävle 23.7

5000m

13:27.01 Henrik Skoog 79 Spårvägen Kassel, GER 8.6
13:56.95 Henrik Ahnström 81 Hälle Heusden-Zolder, BEL 22.7
14:05.28 Oskar Käck 82 Hagen Sollentuna 14.7
14:18.73 Mats Granström 83 Eksjö Södra Sollentuna 14.7
14:25.26 Rachid Benjira 74 Hässelby Köbenhavn, DEN 6.6
14:26.06 Peter Gross 85 Trollhättans IF Sollentuna 14.7
14:29.24 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Sollentuna 14.7
14:30.25 Andreas Karlsson 78 Ärla Sollentuna 14.7
14:30.45 *Therence Mbonabirama 86 Boden Göteborg/U 7.7
14:32.50 Niklas Österberg 73 Rånäs Sollentuna 14.7
14:32.83 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 14.7
14:34.82 Henry Gross 85 Trollhättans IF Sollentuna 14.7
14:38.79 Lars Johansson 85 Brittatorp Jönköping 21.6
14:39.94 Erik Petersson 80 Mölndal Norrtälje 3.7
14:50.60 Erik Emilsson 82 Malmö Westwood, CA 29.4
14:51.77 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Oslo, NOR 13.7
14:53.36 Markus Torgeby 76 Ullevi Karlstad 21.6
14:54.17 Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 21.6
14:54.90 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg/U 7.7
14:57.25 Johan Lindberg 80 Upsala Uppsala 24.8
14:57.66 Niclas Jonasson 76 Rånäs Uppsala 24.8
14:59.55 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sollentuna 14.7
14:59.58 Pär Wikberg 83 Skellefteå Sollentuna 14.7
15:00.04 Fredrik Swahn 77 Rånäs Sollentuna 14.7
15:00.27 Jonas Andersson 77 Högby Jönköping 9.9

10000m

30:04.25 Rachid Benjira 74 Hässelby Reykjavik, ISL 25.5
30:11.49 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Helsinki, FIN 26.8
30:12.20 Per Jacobsen 77 IF Göta Antalya, TUR 15.4
30:19.24 Mats Granström 83 Eksjö Södra Helsinki, FIN 26.8
30:23.56 Said Regragui 74 Hässelby Sollentuna 16.7
30:24.43 Joakim Johansson 76 Hälle Antalya, TUR 15.4
30:31.69 Oskar Käck 82 Hagen Sollentuna 16.7
30:40.38 Jonas Andersson 77 Högby Oskarshamn 26.8
30:57.69 Erik Petersson 80 Mölndal Sollentuna 16.7
30:58.43 Henry Gross 85 Trollhättans IF Sollentuna 16.7
30:58.52 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Oslo, NOR 7.6
31:11.47 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Sollentuna 16.7
31:13.33 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Sollentuna 16.7
31:17.59 Niklas Österberg 73 Rånäs Norrtälje 21.6
31:22.28 Johan Lindberg 80 Upsala Norrtälje 21.6
31:30.19 Erik Öhlund 80 Hälle Sollentuna 16.7
31:34.01 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Skellefteå 7.9
31:34.64 Kristian Algers 75 Enhörna Huddinge 20.5
31:37.01 Linus Nilsson 83 Enhörna Huddinge 20.5
31:40.38 Tony Berglund 75 IFK Umeå Skellefteå 7.9
31:48.64 Fredrik Swahn 77 Rånäs Stockholm/S 4.10
31:55.11 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Stockholm/S 4.10
31:55.87 Anders Dahl 64 Högbo AIK Gävle 6.9
31:58.39 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm/S 4.10
32:00.32 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sollentuna 16.7

Halvmarathon

1:06.08 Said Regragui 74 Hässelby Göteborg 13.8
1:06.09 Lars Johansson 85 Brittatorp Göteborg 13.5
1:06.19 Kristian Algers 75 Enhörna Roma-Ostia, ITA 5.3
1:06.24 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm 2.9
1:06.49 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Göteborg 13.5
1:07.06 Kent Claesson 71 Spårvägen Göteborg 13.5
1:07.28 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Berlin, GER 2.4
1:07.40 *Rubin McRae 73 Hässelby Göteborg 13.5
1:07.42 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Göteborg 13.5
1:07.54 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 13.5
1:07.57 Markus Torgeby 76 Ullevi Göteborg 13.5
1:08.24 Patrik Engström 77 Studenterna Riva del Garda, ITA 12.11
1:08.25 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Kodal, NOR 26.8
1:08.51 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Lisboa, POR 26.3
1:08.55 Jonas Larm 73 Hässelby Göteborg 13.5
1:09.19 Erik Öhlund 80 Hälle Stockholm 20.5
1:09.20 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 13.5
1:09.31 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Stockholm 2.9
1:09.36 Runar Höiom 67 Alingsås Göteborg 13.5
1:09.47 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Göteborg 13.5
1:10.07 Jonas Buud 74 Mora London, GBR 23.4
1:10.12 Anders Szalkai 70 Spårvägen New York, NY 5.11
1:10.19 Linus Nilsson 83 Enhörna Riva del Garda, ITA 12.11
1:10.25 Johan Pettersson 69 Motala Göteborg 13.5
1:10.29 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Montbéliard, FRA 24.9
sträcka ej kontrollmätt
1:09.22 Runar Höiom 67 Alingsås Kungsbacka 22.4

Marathon

2:14.52 Said Regragui 74 Hässelby Treviso, ITA 12.3
2:19.37 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Wroclaw, POL 23.4
2:21.08 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå London, GBR 23.4
2:22.23 Kent Claesson 71 Spårvägen Stockholm 3.6
2:22.28 Jonas Buud 74 Mora London, GBR 23.4
2:23.28 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Rotterdam, NED 9.4
2:23.59 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Rotterdam, NED 9.4
2:25.26 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 3.6
2:26.14 Erik Öhlund 80 Hälle Stockholm 3.6
2:26.37 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Arlington, VA 29.10
2:28.27 Kristian Algers 75 Enhörna Göteborg 13.8
2:28.56 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 3.6
2:29.19 Anders Szalkai 70 Spårvägen New York, NY 5.11
2:30.50 Lars Andén 77 Heleneholm Hamburg, GER 23.4
2:32.08 Erik Wickström 82 Ymer Göteborg 7.10
2:33.04 Raimo Korhonen 69 Näshulta Stockholm 3.6
2:33.04 Emil Lerdahl 82 Hammarby New York, NY 5.11
2:33.10 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm 3.6
2:33.51 Per Åsberg 68 Rånäs Paris, FRA 9.4
2:34.09 Peter Fallenius 64 Valencia, ESP 19.2
2:34.29 Runar Höiom 67 Alingsås Stockholm 3.6
2:35.19 Johan Dahl 71 Högbo AIK Stockholm 3.6
2:35.24 *Torben Pedersen 72 Hässelby Berlin, GER 24.9
2:35.37 Johan Sundkvist 78 Sävedalen Göteborg 7.10
2:35.39 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Frankfurt, GER 29.10

3000m hinder/91.4

8:14.67 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/S 25.7
8:25.96 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/S 25.7
8:38.80 Per Jacobsen 77 IF Göta Bydgoszcz, POL 1.6
8:39.60 Henrik Ahnström 81 Hälle Norrtälje 3.7
8:47.55 Erik Emilsson 82 Malmö Palo Alto, CA 31.3
9:08.17 Daniel Lundgren 85 Tureberg Århus, DEN 20.8
9:08.73 Rachid Benjira 74 Hässelby Norrtälje 3.7
9:15.11 Jacob Cedertun 82 Hammarby Karlstad 21.6
9:22.55 Johan Lindberg 80 Upsala Sollentuna 15.7
9:24.35 *Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Karlstad 21.6
9:26.76 Jan Amnéus 79 Väsby Sätra 15.6
9:28.98 Mattias Borg 85 Ullevi Karlstad 21.6
9:30.12 Fredrik Johansson 86 Växjö Karlstad 21.6
9:37.15 Fredrik Sohlberg 72 Studenterna Sollentuna 15.7
9:41.38 David Nilsson 87 Högby Eskilstuna 3.9
9:42.28 Peter Hinsell 69 IS Göta Söderhamn 19.8
9:42.96 Erik Scheller 87 Spårvägen Eskilstuna 3.9
9:43.95 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Hammarby Sätra 25.5
9:55.87 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Karlstad 21.6
9:59.52 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Tuscaloosa, AL 18.3
9:59.66 Anders Soovik 76 Mölndal Kungälv 25.6
10:02.79 Markus Liwing 89 Gefle Sätra 25.5
10:06.98 Martin Gidewall 76 Tumba Sätra 15.6
10:09.58 Daniel Pettersson 77 IFK Umeå Pello, FIN 2.7
10:11.02 Joakim Engström 82 Kongahälla Kungälv 25.6

110m häck/106.7

13.52 Robert Kronberg 76 Kville Göteborg/U 11.8
13.77 Joakim Blaschke 77 KA2 Karlskrona 28.7
13.90 Philip Nossmy 82 Malmö Jönköping 21.6
14.65 Rafael Askros 81 Ullevi Turku, FIN 2.7
14.73 Christian Sjöberg 84 Mariestad Göteborg/U 9.7
14.76 Dennis Acson 81 Örgryte Sollentuna 16.7
14.79 Björn Barrefors 87 Hammarby Karlskrona 12.6
14.91 Henrik Encke 84 Hässelby Sollentuna 16.7
14.99 Josua Gustafsson 88 Ullevi Mannheim, GER 7.7
15.01 Michael Railsback 84 Gefle Crete, NE 22.4
15.15 Erik Larsson 80 Gotland Rakvere, EST 4.6
15.17 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Rakvere, EST 4.6
15.31 Andreas Andersson 87 Upsala Karlstad 20.7
15.38 Eric Ringdahl 70 Malmö/S 22.8
15.44 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Uppsala 2.7
15.49 Daniel Almgren 79 Hässelby Falun 3.9
15.53 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Falun 3.9
15.56 Patrik Melin 71 Gefle Woerden, NED 20.8
15.59 Samuel Lindén 86 Falun Moss, NOR 18.6
15.72 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 11.6
15.83 Andrus Klaar 75 Spårvägen Sätra 21.5
15.91 Odd Wiking 86 Växjö Jönköping 30.5
15.99 Henrik Balkander 79 Lerum Lerum 20.8
16.07 Johan Szabo 81 Väsby Sätra 15.6
16.07 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Kalmar 23.9
okänd vind
14.87 Michael Railsback 84 Gefle Fremont, NE 6.5
14.97 Michael Railsback 84 Gefle Fremont, NE 6.5
15.84 Henrik Balkander 79 Lerum Lerum 22.6
medvind
14.54 Rafael Askros 81 Ullevi Karlstad 21.6
14.55 Henrik Encke 84 Hässelby Karlstad 21.6
14.70 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg/U 5.8
14.77 Björn Barrefors 87 Hammarby Sätra 25.5
14.82 Michael Railsback 84 Gefle Seward, NE 12.5
15.11 Andreas Andersson 87 Upsala Sätra 25.5
15.28 Eric Ringdahl 70 Geithus, NOR 2.7
15.33 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 25.5
15.88 Håkan Jedhammar 81 Växjö Karlstad 21.6
15.94 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 21.6

400m häck/91.4

51.44 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg/U 7.7
52.58 Niklas Larsson 85 Hässelby Huddinge 17.8
52.67 Daniel Almgren 79 Hässelby Helsinki, FIN 25.8
53.21 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sollentuna 15.7
54.24 Peter Andersson 76 Täby Norrtälje 3.7
54.28 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Fort Worth, TX 22.4
54.57 Henrik Astfors 87 Västerås Eskilstuna 2.9
54.86 Johan Edvinsson 88 Upsala Eskilstuna 2.9
55.08 Johan Szabo 81 Väsby Sätra 14.6
55.34 Niclas Åkerström 88 Ymer Huddinge 17.8
55.70 Fredrik Tallryd 86 Östersund Huddinge 6.8
56.37 Tobias Ohlsson 86 Växjö Huddinge 6.8
56.40 Gustav Lindström 81 Lund Göteborg/U 7.7
56.59 Adam Björling 90 Kalmarsund Kalmar 23.9
56.78 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Kalmar 23.9
57.67 Joel Gustafsson 83 Hellas Sollentuna 14.7
57.75 Marcus Uussalu 88 Mölndal Norrköping 25.5
58.30 Josua Gustafsson 88 Ullevi Norrköping 25.5
58.41 Fredrik Linansky 89 Klippan Karlskrona 20.8
58.78 Jonas Elgered 87 Hammarby Karlstad 21.6
58.82 Johan Eriksson 88 Ärla Södertälje 14.6
59.22 Sebastian Ekman 88 Tjalve Linköping 20.6
59.25 Fredrik Andersson 85 Huddinge Sätra 25.5
59.27 Per Björkman 65 Stockholms FTF Söderhamn 18.8
59.50 Johan Helgesson 70 Hakarpspojkarna Karlskrona 20.8
Manuell tidtagning
59.4m Victor Lohr 87 Orient Norrköping 20.8

Höjd

2.34 Stefan Holm 76 Kil London, GBR 28.7
2.34 Linus Thörnblad 85 Lund Göteborg/U 9.8
2.25 Staffan Strand 76 Hässelby Sollentuna 14.7
2.22 Joel Spolén 83 Örgryte Celle Ligure, ITA 8.6
2.18 Oscar Karlsson 83 Alingsås Borås 10.6
2.13 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Århus, DEN 19.8
2.10 Thomas Bipella 84 Örgryte Kil 25.5
2.08 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Sätra 15.6
2.04 Johan Redborg 81 Tureberg Huddinge 10.6
2.04 Erik Jakobsson 88 Brattås Huddinge 5.8
2.04 Peter Blom 79 Lidingö Göteborg/U 8.7
2.03 Samuel Lindén 86 Falun Rakvere, EST 3.6
2.01 Kristian Olofsson 90 Ymer Nyköping 6.8
2.01 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg/U 8.7
2.00 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Trollhättan 17.6
2.00 Henrik Ögren 77 Östersund Sundsvall 20.5
2.00 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Eslöv 23.9
2.00 Oscar Adolfsson 88 Orient Motala 25.5
2.00 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Märsta 26.8
2.00 Daniel Almgren 79 Hässelby Rakvere, EST 3.6
2.00 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 5.8
2.00 Richard Huldén 86 IF Göta Göteborg/U 8.7
2.00 Emil Svensson 89 Växjö Göteborg/U 9.7
2.00 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Göteborg/U 9.7
1.99 Daniel Olofsson 84 Hässelby Huddinge 6.8

Stav

5.80 Alhaji Jeng 81 Örgryte Zjukovskij, RUS 24.6
5.60 Jesper Fritz 85 Malmö Sollentuna 16.7
5.56 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Karlskrona 27.7
5.55 Oscar Janson 75 Ullevi Sollentuna 16.7
5.35 Patrik Kristiansson 77 KA2 Modesto, CA 6.5
5.31 Pawel Szczyrba 81 Malmö Karlskrona 27.7
5.28 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Sollentuna 16.7
5.20 Håkan Jedhammar 81 Växjö Karlskrona 12.6
5.18 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg/U 5.8
5.03 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sätra 18.6
4.93 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sätra 18.6
4.85 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Härnösand 18.6
4.85 Martin Lundqvist 86 Huddinge Halmstad 22.7
4.81 Alexander Igelström 74 Ullevi Helsingborg 1.7
4.81 Reine Eklund 77 Örgryte Helsingborg 1.7
4.80 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Karlskrona 12.6
4.80 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Århus, DEN 19.8
4.80 Fredrik Larsson 78 Huddinge Eskilstuna 2.6
4.71 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Uddevalla 29.7
4.71 Gustav Andhill 79 Alingsås Uddevalla 29.7
4.71 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 4.8
4.68 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg/S 29.8
4.64 Klas Persson 79 Spårvägen Sätra 14.6
4.61 John Gustafsson 88 Skellefteå Huddinge 4.8
4.60 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Huddinge 11.6
4.60 Sebastian Zawadski 84 Malmö Huddinge 5.8
obekräftat
5.30 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Chula Vista, CA 20.5

Längd

7.68 Michel Tornéus 86 Tumba Genève, SUI 11.6
7.58 David Frykholm 80 IF Göta Stockholm/S 25.7
7.46 Christian Olsson 80 Örgryte Sollentuna 16.7
7.45 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Karlstad 20.7
7.42 Erik Larsson 80 Gotland Rakvere, EST 3.6
7.41 Robert Bagge 82 Mölndal Lerum 20.8
7.35 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Genève, SUI 11.6
7.32 Daniel Almgren 79 Hässelby Monzón, ESP 1.7
7.21 Erik Henrysson 79 Örebro Hallsberg 21.6
7.18 Anders Hansson 74 Heleneholm Sollentuna 16.7
7.16 Andreas Otterling 86 Örebro Hallsberg 21.6
7.14 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 6.8
7.11 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Göteborg/U 10.8
7.07 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg/U 8.7
7.06 Håkan Tunander 81 Hässelby Karlstad 20.7
7.00 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Falun 2.9
6.97 Fredrik Persson 86 Gefle Huddinge 5.8
6.95 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 8.7
6.93 Jimmie Johnsson 85 Finish Huddinge 5.8
6.88 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Helsingborg 2.7
6.88 Christian Hedman 87 Falkenberg Huddinge 6.8
6.87 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Huddinge 6.8
6.87 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 7.7
6.85 Vuk Djekic 88 Malmö Stockholm/S 16.9
6.85 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Vellinge 17.6
okänd vind
6.94 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 23.3
medvind
7.60 Erik Larsson 80 Gotland Rakvere, EST 3.6
7.50 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Kuortane, FIN 24.6
7.50 Daniel Almgren 79 Hässelby Rakvere, EST 3.6
7.30 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Rakvere, EST 3.6
7.27 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg/U 8.7
7.10 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg/U 8.7
7.06 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Helsingborg 2.7
7.01 Björn Wilson 90 Orient Leppävaara, FIN 26.8
6.98 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 8.7
6.95 Johan Zetterberg 84 Strand Huddinge 5.8
6.95 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg/U 8.7
6.91 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Stockholm/S 25.7
6.85 David Kallebäck 89 Varberg Stockholm/S 16.9

Tresteg

17.67 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg/U 12.8
15.63 Anders Sjöström 83 Mölndal Sollentuna 15.7
15.63 Anton Andersson 81 Örgryte Karlstad 20.7
15.60 Martin Eriksson 83 Örgryte Torino, ITA 6.6
15.55 Erik Eriksson 80 Örbyhus Helsinki, FIN 25.8
15.39 Johan Attersand 74 Hammarby Sollentuna 15.7
15.34 Andreas Otterling 86 Örebro Norrtälje 3.7
15.25 Sebastian Lindén 83 Mölndal Sollentuna 15.7
15.24 David Frykholm 80 IF Göta Karlstad 21.6
15.01 Joel Spolén 83 Örgryte Stellenbosch, RSA 13.1
14.99 Carl Westberg 86 Falun Göteborg/U 9.7
14.91 Henrik Sahlström 77 Gefle Göteborg/U 9.7
14.87 Mattias Ström 87 Strömstad Huddinge 5.8
14.79 Mikael Lilja 87 Pallas Sollentuna 15.7
14.62 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 13.6
14.55 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Västerås 28.7
14.42 David Kallebäck 89 Varberg Sollentuna 15.7
14.35 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 9.7
14.33 William Swärd 89 Ullevi Leppävaara, FIN 26.8
14.29 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Stockholm/S 15.9
14.25 David Ståhlberg 87 Örbyhus Huddinge 5.8
14.19 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg/U 9.7
14.17 Jimmie Johnsson 85 Finish Huddinge 6.8
14.06 Johan Zetterberg 84 Strand Huddinge 6.8
14.05 Sebastian Haglund 88 Södra Vi Eksjö 14.6
medvind
16.36 Anton Andersson 81 Örgryte Doha, QAT 12.5
15.16 Henrik Sahlström 77 Gefle Göteborg/U 9.7
14.50 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 3.6
14.37 David Ståhlberg 87 Örbyhus Sollentuna 14.7
14.28 Jonathan Söderling 88 Spårvägen Västerås 28.7

Kula/7.26

19.18 Magnus Lohse 84 Mölndal Fort Collins, CO 25.3
18.92 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Antonio, TX 17.7
18.88 Jimmy Nordin 79 Gefle Gävle 25.7
18.07 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Sollentuna 16.7
16.93 Robert Melin 82 Bottnaryd Helsinki, FIN 25.8
16.88 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Arlington, TX 14.5
16.32 Staffan Jönsson 81 Hässelby Honolulu, HI 13.5
16.31 *Nicholas Fertitta 84 IF Göta Karlstad/M 30.9
16.21 Andreas Gustafsson 75 Hagen Helsinki, FIN 25.8
16.06 Anders Axlid 66 Ullevi Sollentuna 16.7
16.02 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Eskilstuna 1.8
15.96 Håkan Andersson 76 Väsby Sätra 25.5
15.90 Mattias Jons 82 Hässelby Honolulu, HI 13.5
15.74 Mats Olsson 86 Järvsö Århus, DEN 20.8
15.52 Johan Pihlgren 86 Strand Göteborg/U 9.7
15.51 Erik Larsson 80 Gotland Monzón, ESP 1.7
15.48 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 20.9
15.45 Linus Bernhult 75 Huddinge Sätra 25.5
14.96 Bengt Pettersson 61 Huddinge Huddinge 7.5
14.93 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 21.9
14.91 Anders Constantin 82 Orient Las Vegas, NV 1.4
14.82 Christer Björkander 83 Lerum Sävedalen 4.6
14.79 Daniel Jomalm 74 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 9.9
14.73 Thomas Hirvonen 80 Väsby Upplands Väsby 27.8
14.67 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg/U 5.8

Diskus/2.0

63.47 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 31.3
59.71 Staffan Jönsson 81 Hässelby La Jolla, CA 22.4
56.13 Robert Melin 82 Bottnaryd Austin, TX 26.5
53.97 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.7
53.73 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Nyköping 18.6
53.20 Linus Bernhult 75 Huddinge Eskilstuna 1.8
52.55 Kristian Pettersson 71 Växjö Växjö 9.9
51.36 Axel Bernhult 71 Huddinge Eskilstuna 1.8
50.93 Magnus Lohse 84 Mölndal Albuquerque, NM 29.4
50.92 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Orem, UT 14.6
50.39 Philip Åman 77 Ullevi Uddevalla 29.7
50.18 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 21.10
49.23 Jan-Erik Holmbom 80 Nedre Soppero Skellefteå 10.9
48.92 Per Rosell 87 Kalmarsund Halmstad 23.7
47.71 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 28.6
47.50 *Christer Sarin 78 IFK Umeå Umeå 13.6
46.79 Ibro Ribic 86 Falun Århus, DEN 20.8
46.63 Tommy Kristiansen 86 Bore Nyköping 18.6
45.93 Erik Larsson 80 Gotland Monzón, ESP 2.7
45.85 Anders Holmström 78 Örebro Gävle 14.5
45.78 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
45.76 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 8.10
45.69 Johnny Karlsson 89 Strömsund Gävle 22.7
45.61 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 1.5
45.56 Jimmy Nordin 79 Gefle Gävle 28.6

Slägga/7.26

71.31 Mattias Jons 82 Hässelby Sacramento, CA 9.6
70.96 Bengt Johansson 73 Västerås Västerås/Ap 28.7
64.46 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 1.8
62.75 Stellan Kjellander 78 Växjö Helsingborg 30.6
60.87 Anders Constantin 82 Orient Greensboro, NC 26.5
60.62 Stefan Kvist 87 Alvesta Tranås 24.9
60.19 Pär Järlebrant 84 Strömsund Västerås/Ap 10.6
58.68 Robert Melin 82 Bottnaryd Austin, TX 25.3
58.07 Mårten Ejdervall 74 IF Göta Sollentuna 14.7
57.90 Hans Eriksson 86 Bore Torsby 27.9
56.46 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 23.7
56.11 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 11.6
54.39 Daniel Nyman 87 Svenljunga Göteborg/U-K 8.7
54.35 Tomas Pyka 79 Gnistan Karlshamn 14.5
53.67 Jonas Hesselgren 83 IK Sisu Lafayette, LA 14.5
53.54 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 1.7
53.48 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 21.10
52.93 Svante Söderlund 77 Bore Torsby 6.10
52.92 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 12.5
52.80 Anders Bergström 66 Gefle Västerås/Ap 28.7
52.28 Jimmy Nordin 79 Gefle Bollnäs 1.7
51.92 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Strömsund 23.9
51.80 Magnus Lohse 84 Mölndal Provo, UT 12.5
51.67 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Torsby 20.9
51.59 Joakim Stenman 84 Huddinge Sätra 14.5

Spjut/800

81.75 Magnus Arvidsson 83 KA2 Celle Ligure, ITA 8.6
77.81 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Dessau, GER 26.5
72.63 Andreas Wulff 80 Växjö Karlstad 21.6
71.72 Mattias Eriksson 80 Huddinge Huddinge 11.6
70.38 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Kalmar 23.9
69.14 Lasse Haka 78 IF Göta Nyköping 20.8
66.90 Ingmar Veinberg 82 Spårvägen Nyköping 20.8
66.72 Marcus Hayden 86 Valbo Huddinge 4.8
66.62 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Huddinge 4.8
66.42 Jonas Lohse 87 Mölndal Norrköping 25.5
65.52 Marcus Persson 87 Arvika Eskilstuna 2.9
65.29 Tobias Wallström 83 Skellefteå Härnösand 18.6
64.10 Odd Wiking 86 Växjö Kalmar 23.9
63.90 Pontus Thomée 87 Lerum Sävedalen 7.9
63.53 Mikael Sundler 88 Bore Kil 4.6
63.28 Joachim Ivarsson 89 Udd Växjö 9.9
63.04 Peter Borglund 64 Söderhamn Söderhamn 22.6
62.95 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 23.7
62.47 Jesper Sandberg 85 Tjalve Norrköping 6.6
61.99 Adam Petersson 85 Alvesta Kalmar 30.9
61.80 Robert Ruuska 87 Sollefteå Sollefteå 6.6
61.63 Bengt Loo 62 Contact Söderhamn 18.8
61.47 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Härnösand 18.6
61.47 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 26.6
61.12 Alexander Ottosson 87 Klippan Helsingborg 1.7

Tiokamp/M

7.883 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Rakvere, EST 4.6
7.487 Erik Larsson 80 Gotland Rakvere, EST 4.6
7.404 Daniel Almgren 79 Hässelby Monzón, ESP 2.7
7.386 Odd Wiking 86 Växjö Rakvere, EST 4.6
7.138 Samuel Lindén 86 Falun Rakvere, EST 4.6
7.056 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Falun 3.9
7.012 Björn Barrefors 87 Hammarby Enköping 23.7
6.847 Patrik Melin 71 Gefle Woerden, NED 20.8
6.829 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Falun 3.9
6.643 Johnny Ulinder 84 Vingarna Moss, NOR 18.6
6.578 Andrus Klaar 75 Spårvägen Rakvere, EST 4.6
6.438 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 24.3
6.202 Johan Szabo 81 Väsby Scheessel, GER 30.7
6.152 Henrik Balkander 79 Lerum Falun 3.9
5.578 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Lerum 28.5
5.336 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Oskarshamn 24.9
5.049 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Eslöv 24.9
5.028 Janne Kemi 85 Huddinge Falun 3.9
5.016 *Miso Kalliokorpi 72 Trollhättans SK Lerum 28.5