Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 31 JAN, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2006/2007.

60m

6.74 Edmund Yeboah 88 Hässelby Göteborg/Sc 31.1
6.80 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg 24.2
6.81 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 20.1
6.81 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Göteborg 24.2
6.85 Nasser Sebabi 82 Hofors Göteborg 24.2
6.87 Christofer Sandin 79 Ullevi Göteborg 24.2
6.87 Daniel Persson 82 Malmö Göteborg 24.2
6.90 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 24.2
6.93 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö 11.3
6.94 Jens Löfgren 86 Malmö Malmö 27.1
6.96 Niclas Broström 77 IF Göta Karlstad 27.1
6.99 Lars Fridén 86 Ymer Göteborg 13.1
7.00 Robert Kronberg 76 Kville Borås 21.1
7.02 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Bollnäs 10.2
7.02 Emil Zail 87 Malmö Malmö 27.1
7.02 Rafael Askros 81 Ullevi Sätra 3.2
7.03 Juan Pettersson 84 Spårvägen Sätra 3.2
7.05 Adam Andersson 91 Skellefteå Haparanda 20.1
7.05 Jonas Mårtensson 88 Villstad Malmö 27.1
7.05 André Brännström 87 Skellefteå Sätra 3.2
7.06 Henrik Olausson 73 Houston, TX 10.2
7.06 Linus Thörnblad 85 Malmö Lund 13.1
7.06 Dennis Carlsson 90 Alvesta Nyköping 18.2
7.06 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Halmstad 3.3
7.07 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg 24.2

200m

20.73 Johan Wissman 82 Helsingborg Stuttgart, GER 3.2
21.74 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 10.2
21.78 Christofer Sandin 79 Ullevi Göteborg 24.2
22.00 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg 24.2
22.42 Linus Thörnblad 85 Malmö Malmö 21.1
22.60 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 24.2
22.61 Niklas Larsson 85 Hässelby Sätra 28.1
22.64 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Sätra 11.2
22.71 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö 27.1
22.79 Johan Kågeman 86 Tureberg Sätra 11.2
22.79 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Bollnäs 20.1
22.80 Sebastian Öberg 86 Tureberg Eskilstuna 10.2
22.80 Mattias Claesson 86 Hässelby Sätra 20.1
22.83 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sätra 20.1
22.84 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Malmö 21.1
22.85 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sätra 20.1
22.91 Tobias Biberg 90 Tureberg Västerås 21.1
22.97 Daniel Norgren 90 Kville Göteborg 13.1
23.03 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Sätra 14.1
23.04 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 14.1
23.09 Gustav Sommerholt 89 Danderyd Eskilstuna 6.1
23.10 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Sätra 11.2
23.15 Dennis Karanda 89 Malmö Malmö 20.1
23.16 Frans Bjellerup 87 Tureberg Sätra 28.1
23.21 Robin Kruse 90 Upsala Västerås 27.1

400m

46.17 Johan Wissman 82 Helsingborg Birmingham, GBR 3.3
47.61 Mattias Claesson 86 Hässelby Aubière, FRA 9.2
47.74 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 10.2
47.95 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg 10.2
48.54 Joni Jaako 86 Tjalve Nyköping 18.2
48.80 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 25.2
49.05 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Malmö 27.1
49.17 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Malmö 18.2
49.20 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 13.1
49.49 Victor Lohr 87 Orient Nyköping 18.2
49.54 Johan Kågeman 86 Tureberg Sätra 20.1
49.89 Johan Svensson 89 Kalmarsund Malmö 27.1
50.14 John Andersson 88 Nyköping Stockholm/G 20.2
50.29 Niclas Åkerström 88 Ymer Nyköping 17.2
50.45 Nicholas Coleman 90 Västerås Nyköping 18.2
50.47 Leo Silvén-Möller 88 Huddinge Sätra 20.1
50.50 Martin Johansson 88 Västerås Stockholm/G 20.2
50.67 Per Johnsson 84 Söderhamn Göteborg 24.2
50.69 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Nyköping 17.2
50.76 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Sätra 28.1
50.77 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Malmö 27.1
50.79 Daniel Norgren 90 Kville Göteborg 10.2
50.79 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Nyköping 17.2
50.82 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Sätra 27.1
50.88 Daniel Jacksén 88 Spårvägen Sätra 28.1
Manuell tidtagning
50.7m Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg 3.2

800m

1:47.39 Mattias Claesson 86 Hässelby Stockholm/G 20.2
1:49.88 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Stockholm/G 20.2
1:50.51 Albin Johansson 81 Hässelby Glasgow, GBR 27.1
1:50.96 Johan Klinteskog 81 Hammarby Stockholm/G 20.2
1:51.43 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Albuquerque, NM 24.2
1:51.69 Rickard Pell 79 Hammarby Sätra 3.2
1:52.78 Karl Borgö 80 Alingsås Sätra 3.2
1:52.93 Philip Aagaard 82 Spårvägen Stockholm/G 20.2
1:52.98 Johan Kågeman 86 Tureberg Sätra 3.2
1:53.01 Ken Pihlblad 78 Malmö Sätra 3.2
1:53.95 Adam Sewall 87 Malmö Göteborg 24.2
1:54.08 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg 10.2
1:54.20 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Göteborg 24.2
1:54.26 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm/G 20.2
1:55.50 Joni Jaako 86 Tjalve Sätra 11.2
1:55.65 Martin Stjernlöf 87 Tureberg Stockholm/G 20.2
1:55.71 Erik Folke 86 Västerås Stockholm/G 20.2
1:55.79 Saibou Kebbeh 88 Malmö Malmö 28.1
1:55.93 Erik Emilsson 82 Hammarby Sätra 11.2
1:55.98 Patrik Carlsson 88 Rånäs Stockholm/G 20.2
1:56.02 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg 24.2
1:56.02 Olle Olofsson 88 Bollnäs Göteborg 24.2
1:56.03 William Taudien 88 Ärla Stockholm/G 20.2
1:56.39 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 4.2
1:56.63 Eric Hagelin 89 Akele Göteborg 24.2
överlång bana
1:50.66 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Seattle, WA 10.2

1500m

3:41.57 Rizak Dirshe 72 Malmö Stuttgart, GER 3.2
3:46.64 Rickard Pell 79 Hammarby Eskilstuna 10.2
3:50.18 Erik Emilsson 82 Hammarby Stockholm/G 20.2
3:50.86 Ken Pihlblad 78 Malmö Stockholm/G 20.2
3:51.30 John Laselle 79 Tureberg Sätra 27.1
3:51.55 Philip Aagaard 82 Spårvägen Sätra 4.2
3:52.15 Henrik Skoog 79 Spårvägen Sätra 27.1
3:52.52 Rachid Benjira 74 Hässelby Stockholm/G 20.2
3:52.95 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Sätra 27.1
3:53.68 Oskar Danielson 88 Norrköping Göteborg 24.2
3:54.9m Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/G 20.2
3:58.55 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Nyköping 18.2
3:59.31 Eric Hagelin 89 Akele Nyköping 18.2
4:00.60 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Nyköping 18.2
4:00.78 David Nilsson 87 Högby Eskilstuna 10.2
4:01.00 Niklas Österberg 73 Rånäs Västerås 28.1
4:01.11 Tor Pöllänen 87 Hässelby Nyköping 18.2
4:01.57 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Nyköping 18.2
4:01.75 Albert Mollén 85 Norrköping Nyköping 18.2
4:01.83 Viktor Ekelund 89 Malmö Nyköping 18.2
4:02.04 Marcus Gustafsson 88 Norrköping Nyköping 17.2
4:02.06 Patrik Carlsson 88 Rånäs Nyköping 18.2
4:02.22 Anton Danielson 90 Norrköping Sätra 4.2
4:02.4m Oskar Käck 82 Hagen Sätra 20.1
4:02.49 Saibou Kebbeh 88 Malmö Nyköping 17.2

3000m

7:49.27 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/G 20.2
7:52.59 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stuttgart, GER 3.2
8:12.01 John Laselle 79 Tureberg Praha, CZE 3.2
8:12.03 Oskar Käck 82 Hagen Sätra 20.1
8:14.03 Rickard Pell 79 Hammarby Sätra 20.1
8:14.88 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Praha, CZE 3.2
8:22.29 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg 24.2
8:26.87 Erik Emilsson 82 Hammarby Sätra 20.1
8:30.31 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Göteborg 24.2
8:30.75 *Thérence Mbonabirama 86 Hammarby Göteborg 24.2
8:31.67 Niklas Österberg 73 Rånäs Göteborg 24.2
8:33.67 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Allston, MA 9.2
8:34.1m David Andersson 81 klubb? Falun 25.2
8:35.41 Henrik Löfås 83 Upsala Västerås 27.1
8:35.83 Fredrik Swahn 77 Rånäs Västerås 27.1
8:35.84 Johan Lindberg 80 Upsala Västerås 27.1
8:38.17 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 13.1
8:39.58 David Nilsson 87 Högby Göteborg 24.2
8:40.76 Fredrik Johansson 86 Växjö Gainesville, FL 13.1
8:41.35 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 24.2
8:41.86 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 20.1
8:44.57 Jonas Andersson 77 Högby Karlskrona 11.2
8:46.37 Marcus Gustafsson 88 Norrköping Göteborg 24.2
8:47.1m William Lind 85 Sävedalen Falun 25.2
8:47.32 Mathias Borg 85 Ullevi Göteborg 10.2
överlång bana
8:39.46 Fredrik Johansson 86 Växjö Johnson City, TN 16.2

5000m

15:31.73 Fredrik Swahn 77 Rånäs Sätra 20.1

60m häck/106.7

7.59 Robert Kronberg 76 Kville Göteborg 25.2
7.87 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Göteborg 25.2
7.95 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 25.2
8.05 Christian Sjöberg 84 IF Göta Malmö 28.1
8.06 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 25.2
8.18 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Göteborg 25.2
8.19 Markus Sparrman 89 Ymer Göteborg 25.2
8.22 Björn Barrefors 87 Hammarby Göteborg 25.2
8.28 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 25.2
8.38 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Malmö 21.1
8.40 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Bollnäs 11.2
8.50 Niclas Åkerström 88 Ymer Göteborg 25.2
8.51 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 28.1
8.52 Patrik Melin 71 Gefle Bollnäs 11.2
8.53 Samuel Lindén 86 Falun Falun 27.1
8.59 Jonathan Eklund 88 Hammarby Sätra 4.2
8.61 Odd Wiking 86 Växjö Malmö 28.1
8.62 Eric Ringdahl 70 Tureberg Göteborg 25.2
8.63 Nicklas Nilsson 87 Bromma Karlstad 28.1
8.71 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 9.12
8.92 Jonas Elgered 87 Hammarby Bollnäs 11.2
8.95 Andreas Andersson 84 Sävedalen Göteborg 13.1
8.98 Theo Söderberg 89 Finish Malmö 21.1
9.04 Johnny Ulinder 84 Ume FI Umeå 13.1
9.06 Sebastian Holmberg 87 Lomma Nyköping 17.2

Höjd

2.38 Linus Thörnblad 85 Malmö Göteborg 25.2
2.38 Stefan Holm 76 Kil Göteborg 25.2
2.21 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg/Sc 31.1
2.16 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Nyköping 18.2
2.11 Oscar Karlsson 83 Alingsås Malmö 28.1
2.10 Emil Svensson 89 Växjö Nyköping 18.2
2.09 Daniel Lennartsson 88 Växjö Karlskrona 13.1
2.05 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Malmö 20.1
2.05 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 25.2
2.03 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Karlskrona 10.2
2.03 Joakim Strömvall 87 IF Göta Nyköping 18.2
2.03 Richard Huldén 86 IF Göta Karlstad 24.2
2.01 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Malmö 20.1
2.00 Johan Andersson 89 Spårvägen Sätra 13.1
2.00 Yannick Tregaro 78 Örgryte Banská Bystrica, SVK 13.2
2.00 Carl Rönnow 90 Danderyd Nyköping 18.2
2.00 Lukas Odell 90 Trelleborg Malmö 28.1
2.00 Linus Karlsson 88 Falun Falun 3.2
2.00 Oscar Adolfsson 88 Orient Eskilstuna 6.1
1.98 Niclas Liedberg 88 Hammarby Sätra 11.2
1.98 Jonathan Carbe 90 Örgryte Nyköping 18.2
1.98 Björn Barrefors 87 Hammarby Malmö 20.1
1.97 Josua Gustafsson 88 Ullevi Bollnäs 10.2
1.97 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Malmö 10.3
1.97 Jesper Granlund 86 Huddinge Sätra 28.1
1.97 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 28.1

Stav

5.35 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Göteborg/Sc 31.1
5.30 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Malmö 27.1
5.16 Pawel Szczyrba 81 KA2 Malmö 3.2
5.00 Johan Carlsson 85 Malmö Nyköping 17.2
4.98 Marcus Lindh 76 KA2 Göteborg 24.2
4.86 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Göteborg 24.2
4.86 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg 24.2
4.86 Håkan Jedhammar 81 Växjö Göteborg 24.2
4.86 Petter Olson 91 Malmö Göteborg 24.2
4.85 Reine Eklund 77 Örgryte Malmö 27.1
4.74 Alexander Igelström 74 Ullevi Göteborg 24.2
4.74 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg 24.2
4.74 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 24.2
4.70 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Nyköping 17.2
4.70 Björn Johansson 88 Västerås Falun 27.1
4.63 Martin Lundqvist 86 Huddinge Sätra 14.1
4.60 Johan Ramberg 89 Örgryte Nyköping 17.2
4.60 Gustav Andhill 79 Alingsås Borås 21.1
4.55 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Falun 27.1
4.53 Björn Barrefors 87 Hammarby Bollnäs 11.2
4.53 Jonathan Eklund 88 Hammarby Bollnäs 11.2
4.53 Josua Gustafsson 88 Ullevi Bollnäs 11.2
4.53 Patrik Melin 71 Gefle Bollnäs 11.2
4.50 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Sätra 27.1
4.40 John Gustafsson 88 Skellefteå Skellefteå 10.2
4.40 Robert Warensjö 90 Nyköping Birmingham, GBR 24.2

Längd

7.50 David Frykholm 80 Malmö Malmö 3.2
7.46 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 25.2
7.42 Per Strandquist 87 Malmö Nyköping 17.2
7.25 Andreas Otterling 86 Örebro Malmö 21.1
7.24 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Malmö 28.1
7.14 Erik Henrysson 79 Örebro Örebro 13.1
7.00 Björn Barrefors 87 Hammarby Göteborg 25.2
7.00 Björn Wilson 90 Orient Malmö 28.1
6.97 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg 24.2
6.95 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö 28.1
6.94 Hannes Palm 87 Mölndal Göteborg 24.2
6.92 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 13.1
6.92 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Nyköping 17.2
6.92 Hans Lämås 88 IF Göta Nyköping 17.2
6.91 Petter Olson 91 Malmö Malmö 10.3
6.89 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Sätra 14.1
6.87 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 21.1
6.83 Paul Thuvesson 84 Vittsjö Malmö 28.1
6.80 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 20.1
6.79 Daniel Lennartsson 88 Växjö Bollnäs 10.2
6.79 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Bollnäs 10.2
6.79 Nicholas Coleman 90 Västerås Västerås 21.1
6.77 Christian Hedman 87 Falkenberg Halmstad 3.2
6.74 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Sätra 14.1
6.73 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 20.1
6.73 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 28.1

Tresteg

17.44 Christian Olsson 80 Örgryte Karlsruhe, GER 11.2
16.18 Anton Andersson 81 Örgryte Stockholm/G 20.2
15.82 Martin Eriksson 83 Örgryte Malmö 20.1
15.56 Erik Eriksson 80 Hellas Göteborg 24.2
15.39 Johan Attersand 74 Hammarby Sätra 27.1
14.99 Sebastian Lindén 83 Mölndal Malmö 20.1
14.81 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Nyköping 18.2
14.75 Mathias Ström 87 Örgryte Nyköping 18.2
14.51 Sebastian Ekstrand 86 Finish Nyköping 18.2
14.32 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg 24.2
14.32 Adam Johansson 87 Skellefteå Sätra 3.2
14.28 Niclas Liedberg 88 Hammarby Göteborg 24.2
14.22 David Fridell 83 Spårvägen Stockholm/G 20.2
14.18 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg 3.3
14.10 Niklas Fagersson 88 Ullevi Nyköping 18.2
13.99 *Christian Skaar Thomassen 77 Örgryte Göteborg 3.2
13.94 David Ståhlberg 87 Örbyhus Västerås 28.1
13.92 Minh Le 86 Lidköping Nyköping 18.2
13.89 Erik Persson 89 Malmö Malmö 27.1
13.84 Emil Bergqvist 91 Westmannia Malmö 11.3
13.83 Sebastian Haglund 88 Södra Vi Nyköping 18.2
13.80 Johan Andersson 89 Spårvägen Nyköping 18.2
13.72 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Nyköping 18.2
13.70 Fredrik Nydahl 89 Ullevi Nyköping 18.2
13.70 Jens Marklund 90 Ymer Göteborg 3.3

Kula/7.26

19.22 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Ogden, UT 15.2
17.89 Magnus Lohse 84 Mölndal Albuquerque, NM 24.2
17.72 *Nicholas Fertitta 84 IF Göta Karlstad 27.1
17.34 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 11.2
17.23 Robert Melin 82 Bottnaryd Houston, TX 17.2
16.66 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 10.2
16.29 Axel Härstedt 87 Finish Göteborg 24.2
16.15 Mats Olsson 86 Järvsö Falun 27.1
16.13 Ibro Ribic 86 Falun Falun 3.2
15.61 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 3.2
15.55 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg 24.2
15.51 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg 10.2
15.10 Per Rosell 87 Ullevi Göteborg 24.2
15.03 Christer Björkander 83 Lerum Malmö 28.1
14.97 Torbjörn Karlsson 83 IF Göta Karlstad 20.1
14.85 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Bollnäs 10.2
14.80 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 27.1
14.67 Patrik Melin 71 Gefle Falun 20.1
14.42 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 6.1
14.34 Nicklas Eriksson 87 Hellas Nyköping 18.2
14.32 Bengt Pettersson 61 Huddinge Helsinki, FIN 22.3
14.13 Erik Larsson 80 Gotland Klintehamn 22.2
14.08 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Bollnäs 10.2
14.01 Anders Wikander 67 Helsingborg Helsingborg 10.2
14.00 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Eskilstuna 6.1

Vikt/18

18.56 Bengt Johansson 73 Västerås Västerås 21.1
18.54 Robert Alneroth 84 Gefle Karlstad 20.1
16.89 Mårten Ejdervall 74 IF Göta Karlstad 20.1
14.76 Lennie Helander 75 Ymer Göteborg 10.2
14.40 Mats Olsson 86 Järvsö Falun 27.1
14.19 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 7.2
14.13 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 10.2
14.00 Mikael Nyström 71 Linnéa Göteborg 24.2
13.97 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 3.2
13.60 Hans Källén 73 Strömsund Umeå 31.1
13.43 Joakim Stenman 84 Huddinge Sätra 13.1
13.35 Christer Björkander 83 Lerum Göteborg 24.2
13.26 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Falun 27.1
13.25 Ibro Ribic 86 Falun Falun 27.1
13.08 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Göteborg 3.2
12.27 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 13.1

Sjukamp/M

5.685 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Bollnäs 11.2
5.290 Odd Wiking 86 Växjö Bollnäs 11.2
5.173 Björn Barrefors 87 Hammarby Bollnäs 11.2
5.145 Patrik Melin 71 Gefle Bollnäs 11.2
5.097 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Bollnäs 11.2
4.953 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Bollnäs 11.2
4.733 Jonas Elgered 87 Hammarby Bollnäs 11.2
4.172 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Bollnäs 11.2
överlång bana
4.357 Patrik Bagge 85 Brattås Växjö 7.1