Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 DEC, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

100m

10.42 Per Strandquist 87 Malmö Vaasa, FIN 23.6
10.51 Johan Wissman 82 Helsingborg Sundsvall 24.7
10.55 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Jönköping 1.9
10.58 Johan Engberg 81 IF Göta Vaasa, FIN 23.6
10.62 Oskar Åhberg 89 Solna Uddevalla 24.8
10.63 Fredrik Johansson 86 IF Göta Uddevalla 24.8
10.69 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Göteborg/U 8.9
10.73 Emil Zail 87 Malmö Borås 9.6
10.75 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Uddevalla 24.8
10.79 Christofer Sandin 79 Ullevi Lapinlahti, FIN 22.7
10.81 Nasser Sebabi 82 Hofors Karlskrona 18.6
10.81 Jens Löfgren 86 Malmö Helsingborg 8.7
10.83 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sundsvall 24.7
10.83 André Brännström 87 Skellefteå Uddevalla 24.8
10.84 Erik Karlsson 87 Växjö Helsingborg 26.5
10.86 Erik Wahn 80 Sundsvall Jönköping 1.9
10.87 Henrik Olausson 73 Ymer Austin, TX 21.4
10.87 Simon Johansson 87 IF Göta Sollentuna 25.5
10.88 Sebastian Öberg 86 Tureberg Uddevalla 24.8
10.89 Daniel Persson 82 Malmö Eslöv 20.5
10.91 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle Sundsvall 24.7
10.91 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 28.7
10.92 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/U 30.6
10.94 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sundsvall 24.7
10.96 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Helsingborg 8.7
medvind
10.44 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsingborg 8.7
10.53 Johan Engberg 81 IF Göta Stockholm/S 14.6
10.68 Jens Löfgren 86 Malmö Jönköping 20.6
10.71 Christofer Sandin 79 Ullevi Stockholm/S 14.6
10.73 Emil Zail 87 Malmö Skruv 19.5
10.74 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm/S 14.6
10.77 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Helsingborg 8.7
10.78 Daniel Persson 82 Malmö Helsingborg 8.7
10.82 Victor Lohr 87 Orient Uddevalla 28.7
10.84 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Uddevalla 24.8
10.85 Niclas Broström 77 IF Göta Uddevalla 28.7
10.88 Jonas Mårtensson 88 Villstad Uddevalla 24.8
10.90 Christian Sjöberg 84 IF Göta Sollentuna 25.5
10.91 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Huddinge 15.8
10.94 Erik Nordström 86 Hammarby Stockholm/S 14.6
10.94 Niklas Larsson 85 Hässelby Kalmar 18.7
10.94 Carlos Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 24.8

200m

20.30 Johan Wissman 82 Helsingborg Stuttgart, GER 23.9
20.97 Fredrik Johansson 86 IF Göta Jönköping 1.9
21.09 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg/U 9.9
21.40 Christofer Sandin 79 Ullevi Jönköping 1.9
21.51 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sundsvall 24.7
21.58 Simon Johansson 87 IF Göta Valbonne, FRA 23.6
21.66 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Huddinge 15.8
21.68 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Karlstad 26.7
21.72 Victor Lohr 87 Orient Uddevalla 29.7
21.83 Erik Wahn 80 Sundsvall Eskilstuna 12.8
21.85 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/U 1.7
21.87 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 30.5
21.90 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 30.5
21.91 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Sätra 19.9
21.97 Oskar Åhberg 89 Solna Esbjerg, DEN 1.9
21.97 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Tallinn, EST 22.7
22.03 Erik Karlsson 87 Växjö Helsingborg 27.5
22.05 Mikael Sandin 82 Mölndal Uddevalla 29.7
22.07 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle Gävle 20.7
22.07 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 25.8
22.10 Nasser Sebabi 82 Hofors Borås 9.6
22.12 Joni Jaako 86 Tjalve Norrköping 4.7
22.14 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Uddevalla 25.8
22.15 Mathias Dufournier 90 Viking Göteborg/U 1.7
22.20 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Uddevalla 25.8
medvind
21.01 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Göteborg/U 9.9
21.40 Simon Johansson 87 IF Göta Trollhättan 16.6
21.61 Oskar Åhberg 89 Solna Uddevalla 26.8
21.65 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Göteborg/U 9.9
21.76 Erik Wahn 80 Sundsvall Halmstad 14.7
21.76 Daniel Norgren 90 Kville Uddevalla 26.8
21.84 Sebastian Öberg 86 Tureberg Uddevalla 26.8
21.87 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Uddevalla 26.8
21.87 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sollentuna 27.5
21.88 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Halmstad 14.7
21.97 Erik Karlsson 87 Växjö Uddevalla 26.8
22.01 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Uddevalla 25.8
22.01 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Uddevalla 26.8
22.17 Robin Kruse 90 Upsala Uddevalla 26.8

400m

44.56 Johan Wissman 82 Helsingborg Osaka, JPN 29.8
46.14 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Eskilstuna 11.8
46.33 Fredrik Johansson 86 IF Göta Stockholm/S 7.8
47.12 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Eskilstuna 11.8
47.66 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Gävle 16.9
47.82 Joni Jaako 86 Tjalve Göteborg/U 30.6
47.86 Tor Pöllänen 87 Hässelby Stockholm/S 14.6
48.04 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Stockholm/S 22.8
48.09 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Rhodos, GRE 5.7
48.11 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Ostrava, CZE 11.7
48.42 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Malmö/S 2.7
48.45 Victor Lohr 87 Orient Eskilstuna 11.8
48.64 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Stockholm/S 22.8
48.72 Niklas Larsson 85 Hässelby Uddevalla 25.8
48.89 Sebastian Öberg 86 Tureberg Karlskrona 18.6
48.96 Daniel Norgren 90 Kville Oslo, NOR 19.8
48.96 Daniel Almgren 79 Hässelby Nyköping 4.8
49.02 Nicholas Coleman 90 Västerås Stockholm/S 22.8
49.07 Johan Kågeman 86 Tureberg Uddevalla 25.8
49.15 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Huddinge 16.6
49.15 Martin Hajdu 83 Malmö Vellinge 16.6
49.15 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 26.5
49.30 Oskar Åhberg 89 Solna Huddinge 16.6
49.40 Albin Johansson 81 Hässelby Gävle 22.7
49.44 Johan Svensson 89 Kalmarsund Sollentuna 27.6

800m

1:46.43 Mattias Claesson 86 Hässelby Osaka, JPN 30.8
1:48.15 Rickard Pell 79 Hammarby Göteborg/S 1.8
1:48.18 Tor Pöllänen 87 Hässelby Karlskrona 18.6
1:48.31 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sollentuna 27.6
1:49.56 Albin Johansson 81 Hässelby Leiden, NED 9.6
1:50.04 Johan Klinteskog 81 Hammarby London, GBR 25.8
1:50.36 Henrik Astfors 87 Västerås Malmö/S 2.7
1:50.82 *Adnan Agar 80 Hässelby Västerås 17.8
1:50.99 Johan Svensson 89 Kalmarsund Karlskrona 18.6
1:51.4m Rizak Dirshe 72 Malmö Stockholm/S 7.8
1:51.48 Joakim Löfwing 84 Hammarby Malmö/S 2.7
1:51.48 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Karlstad 26.7
1:51.52 Karl Borgö 80 Alingsås Karlskrona 18.6
1:51.59 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Malmö/S 2.7
1:51.77 John Laselle 79 Tureberg Karlstad 26.7
1:51.92 Johan Bagge 84 IF Göta Karlstad 26.7
1:51.95 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Stockholm/S 14.6
1:52.23 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sollentuna 26.5
1:52.69 Philip Aagaard 82 Spårvägen Sollentuna 26.5
1:52.71 Ken Pihlblad 78 Malmö Västerås 17.8
1:52.99 Anton Asplund 90 Ume FI Gävle 16.9
1:53.06 Eric Hagelin 89 Akele Göteborg/S 1.8
1:53.27 Joakim Daun 82 Spårvägen Stockholm/S 7.8
1:53.32 Adam Sewall 87 Malmö Sävedalen 1.9
1:53.34 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg/S 1.8
obekräftat
1:53.00 Joakim Daun 82 Spårvägen ?, CRC ?.6

1500m

3:39.30 Rizak Dirshe 72 Malmö Heusden-Zolder, BEL 28.7
3:44.17 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg/U 8.9
3:44.5m Jacob Gustafsson 84 Ullevi Göteborg/S 1.8
3:45.2m Erik Emilsson 82 Hammarby Göteborg/S 1.8
3:45.7m Henrik Skoog 79 Spårvägen Göteborg/S 1.8
3:46.55 *Adil Bouafif 78 Hässelby Stockholm/S 7.8
3:46.74 Johan Wallerstein 78 Malmö London, GBR 25.8
3:47.00 John Laselle 79 Tureberg Merksem, BEL 25.8
3:47.21 Philip Aagaard 82 Spårvägen Stockholm/S 7.8
3:47.64 Rickard Pell 79 Hammarby Gävle 22.7
3:47.87 Rachid Benjira 74 Hässelby Karlskrona 18.6
3:48.36 *Adnan Agar 80 Hässelby Stockholm/S 7.8
3:48.49 Daniel Lundgren 85 Tureberg Karlskrona 18.6
3:48.71 Per Jacobsen 77 IF Göta Köbenhavn, DEN 4.6
3:48.91 Henrik Ahnström 81 Hälle Göteborg/S 1.8
3:48.92 Michael Öhman 79 Sävedalen Malmö/S 2.7
3:49.12 Johan Bagge 84 IF Göta Stockholm/S 20.8
3:49.13 Ken Pihlblad 78 Malmö London, GBR 25.8
3:50.08 *Thérence Mbonabirama 86 Hammarby Malmö/S 2.7
3:50.98 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Göteborg/S 1.8
3:51.48 Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Göteborg/S 1.8
3:51.82 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Sävedalen 24.7
3:53.48 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Malmö/S 2.7
3:53.85 Johan Klinteskog 81 Hammarby Sollentuna 27.6
3:53.97 Fredrik Björklund 86 Hälle Jönköping 29.5

3000m

8:01.44 Mustafa Mohamed 79 Hälle Sollentuna 27.6
8:01.48 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/S 7.8
8:06.45 Oskar Käck 82 Hagen Sollentuna 27.6
8:07.43 *Thérence Mbonabirama 86 Hammarby Sollentuna 27.6
8:09.95 Kristian Algers 75 Enhörna Göteborg/S 1.8
8:10.87 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg/S 1.8
8:15.34 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Göteborg/S 1.8
8:16.52 Rachid Benjira 74 Hässelby Sollentuna 27.6
8:18.87 Mats Granström 83 Spårvägen Sollentuna 27.6
8:20.54 Daniel Lundgren 85 Tureberg Göteborg/S 1.8
8:21.12 David Nilsson 87 Högby Sollentuna 27.6
8:21.38 Markus Torgeby 76 Ullevi Göteborg/S 1.8
8:22.11 Erik Petersson 80 Mölndal Göteborg/S 1.8
8:25.88 Lars Johansson 85 Enhörna Göteborg/S 1.8
8:26.02 Johan Wallerstein 78 Malmö Västerås 17.8
8:28.67 *Adnan Agar 80 Hässelby Sollentuna 25.5
8:28.80 Peter Gross 85 Hässelby Göteborg/S 1.8
8:29.56 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 27.6
8:31.01 Niklas Österberg 73 Rånäs Sollentuna 25.5
8:33.21 Kent Claesson 71 Spårvägen Sollentuna 25.5
8:33.70 Patrik Engström 77 Studenterna Sollentuna 27.6
8:33.97 Emil Lerdahl 82 Hammarby Göteborg/S 1.8
8:34.45 Patrik Tjärdal 73 Spårvägen Göteborg/S 1.8
8:34.63 Oskar Danielson 88 Söderköping Sollentuna 25.5
8:36.02 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Gävle 17.5
obekräftat
8:33.2m Henrik Skoog 79 Spårvägen Ferrara, ITA 7.4

5000m

13:25.37 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Heusden-Zolder, BEL 28.7
13:32.08 Mustafa Mohamed 79 Hälle Kassel, GER 6.6
13:41.57 Henrik Skoog 79 Spårvägen Kassel, GER 6.6
13:49.51 Oskar Käck 82 Hagen Heusden-Zolder, BEL 28.7
14:00.60 Kristian Algers 75 Enhörna Merksem, BEL 25.8
14:05.39 Henrik Ahnström 81 Hälle Heusden-Zolder, BEL 28.7
14:05.49 *Therence Mbonabirama 86 Hammarby Heusden-Zolder, BEL 28.7
14:11.60 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen London, GBR 25.8
14:20.07 Per Jacobsen 77 IF Göta Eskilstuna 12.8
14:23.83 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Hengelo, NED 22.7
14:24.22 Mats Granström 83 Spårvägen Malmö/S 2.7
14:25.82 Niklas Österberg 73 Rånäs Malmö/S 2.7
14:26.53 Jonas Andersson 77 Högby Högby 11.7
14:36.21 Henry Gross 85 Hässelby Växjö 10.6
14:38.14 Lars Johansson 85 Enhörna Jönköping 20.6
14:38.20 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Lapinlahti, FIN 22.7
14:40.74 Erik Petersson 80 Mölndal Köbenhavn, DEN 4.6
14:46.99 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Luleå 14.7
14:48.46 Markus Torgeby 76 Ullevi Göteborg/U 29.6
14:48.66 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Lawrenceville, NJ 6.5
14:48.93 Emil Lerdahl 82 Hammarby Eskilstuna 12.8
14:49.17 Erik Johansson 89 Hässelby Uddevalla 26.8
14:49.20 David Nilsson 87 Högby Sätra 20.6
14:52.96 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Göteborg/U 29.6
14:53.27 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Esbjerg, DEN 1.9

10000m

29:16.93 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Eskilstuna 10.8
29:38.74 Kristian Algers 75 Enhörna Eskilstuna 10.8
29:41.90 Oskar Käck 82 Hagen Eskilstuna 10.8
29:44.61 Jonas Andersson 77 Högby Eskilstuna 10.8
29:51.7m Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sollentuna 27.6
29:59.8m Henry Gross 85 Hässelby Sollentuna 27.6
30:05.18 Mats Granström 83 Spårvägen Eskilstuna 10.8
30:19.40 Henrik Ahnström 81 Hälle Kerava, FIN 27.5
30:20.97 Erik Petersson 80 Mölndal Eskilstuna 10.8
30:31.47 Markus Torgeby 76 Ullevi Eskilstuna 10.8
30:50.86 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Neerpelt, BEL 2.6
30:56.82 Lars Johansson 85 Enhörna Eskilstuna 10.8
31:00.6m Peter Gross 85 Hässelby Sollentuna 27.6
31:02.00 Niklas Österberg 73 Rånäs Sätra 18.9
31:03.18 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Eskilstuna 10.8
31:07.24 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 18.9
31:11.41 Oskar Landin 87 Spårvägen Eskilstuna 10.8
31:28.3m Fredrik Swahn 77 Rånäs Stockholm/S 10.10
31:36.0m Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm/S 10.10
31:37.01 Emil Lerdahl 82 Hammarby Eskilstuna 10.8
31:41.70 Anders Dahl 64 Högbo AIK Gävle 11.9
31:45.49 Pär Wikberg 83 Skellefteå Skellefteå 6.9
31:59.02 Henrik Löfås 83 Upsala Eskilstuna 10.8
32:05.22 Johan Olsson 77 Kvarnsveden Kvarnsveden 28.8
32:17.62 Mikael Lindberg 84 Edsbyn Gävle 11.9

Halvmarathon

1:04.54 Lars Johansson 85 Enhörna Den Haag, NED 17.3
1:05.34 Henrik Skoog 79 Spårvägen Riva del Garda, ITA 18.11
1:06.19 Henrik Ahnström 81 Hälle Göteborg 12.5
1:06.38 Said Regragui 74 Hässelby Ras Al Khaimah, UAE 9.2
1:07.01 Erik Petersson 80 Mölndal Praha, CZE 24.3
1:07.26 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg 12.5
1:07.36 Jonas Andersson 77 Högby Göteborg 12.5
1:07.52 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Göteborg 12.5
1:08.09 Kristian Algers 75 Enhörna Firenze, ITA 25.11
1:08.11 Rachid Benjira 74 Hässelby Göteborg 12.5
1:08.30 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 12.5
1:08.35 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Göteborg 12.5
1:08.54 Patrik Engström 77 Studenterna Riva del Garda, ITA 18.11
1:09.03 Magnus Bergman 68 Enhörna Stockholm 1.9
1:09.31 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Stockholm 1.9
1:09.34 Jonas Buud 74 Mora Amsterdam, NED 21.10
1:09.40 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 1.9
1:09.45 Anders Österlund 73 Västerås SOK Stockholm 1.9
1:09.49 Runar Höiom 67 Alingsås London, GBR 22.4
1:09.58 Staffan Wennerstad 78 Studenterna Göteborg 12.5
1:10.04 Emil Lerdahl 82 Hammarby Göteborg 12.5
1:10.04 Johan Olsson 77 Kvarnsveden Örebro 18.8
1:10.06 *Rubin McRae 73 Hässelby Göteborg 12.5
1:10.07 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Milano, ITA 2.12
1:10.30 Linus Nilsson 83 Enhörna Den Haag, NED 17.3

Marathon

2:20.08 Lars Johansson 85 Enhörna Sevilla, ESP 11.2
2:20.37 Said Regragui 74 Hässelby Singapore, SIN 2.12
2:21.45 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Milano, ITA 2.12
2:22.16 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Berlin, GER 30.9
2:23.42 Jonas Buud 74 Mora Amsterdam, NED 21.10
2:26.23 Runar Höiom 67 Alingsås London, GBR 22.4
2:27.15 Linus Nilsson 83 Enhörna Reggio Emilia, ITA 9.12
2:28.20 Kent Claesson 71 Spårvägen Stockholm 9.6
2:29.07 Emil Lerdahl 82 Hammarby Berlin, GER 30.9
2:29.22 Johan Olsson 77 Kvarnsveden Berlin, GER 30.9
2:29.23 Lars Andén 77 Heleneholm Frankfurt, GER 28.10
2:29.38 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Stockholm 9.6
2:30.20 Jens Jonasson 79 Akele Frankfurt, GER 28.10
2:31.11 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 9.6
2:31.43 Anders Szalkai 70 Spårvägen New York, NY 4.11
2:31.45 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm 9.6
2:32.06 Andreas Gabrielsson 78 Ymer Berlin, GER 30.9
2:32.17 Johan Hamrin 78 Sävedalen Bovallstrand 8.12
2:32.33 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 9.6
2:32.40 Anders Fransson 81 Rånäs Mariehamn, FIN 28.10
2:33.06 Henrik Östling 76 Enhörna Hamburg, GER 29.4
2:33.50 Jan Troeng 81 Rånäs Firenze, ITA 25.11
2:34.05 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Frankfurt, GER 28.10
2:36.50 Michael Kälebo 79 Halmstad Frankfurt, GER 28.10
2:36.55 Johan Eriksson 68 Kopparberg Säter 28.4

3000m hinder/91.4

8:05.75 Mustafa Mohamed 79 Hälle Heusden-Zolder, BEL 28.7
8:31.72 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/S 7.8
8:34.66 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 26.7
8:53.88 Daniel Lundgren 85 Tureberg Manchester, GBR 9.6
8:54.38 Erik Emilsson 82 Hammarby Karlstad 26.7
8:54.63 Henrik Ahnström 81 Hälle Göteborg/U 8.9
9:10.55 Abderrahmane Sosse 76 Hässelby Eskilstuna 11.8
9:10.56 Rachid Benjira 74 Hässelby Eskilstuna 11.8
9:13.00 Fredrik Johansson 86 Växjö Eskilstuna 11.8
9:15.90 Markus Torgeby 76 Ullevi Karlstad 26.7
9:19.07 Eric Senorski 89 Örgryte Esbjerg, DEN 2.9
9:22.10 Mathias Borg 85 Ullevi Karlstad 26.7
9:22.72 David Nilsson 87 Högby Sävedalen 7.7
9:24.78 Erik Petersson 80 Mölndal Helsingborg 26.5
9:30.64 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Växjö 9.6
9:32.00 Peter Hinsell 69 IS Göta Värnamo 18.8
9:33.64 Johan Lindberg 80 Upsala Västerås 26.5
9:33.86 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Karlstad 26.7
9:40.44 Andreas Jansson 82 Hakarpspojkarna Helsingborg 26.5
9:44.91 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Hammarby Västerås 26.5
9:51.58 Markus Liwing 89 Gefle Esbjerg, DEN 2.9
9:53.32 Runar Höiom 67 Alingsås Karlskrona 26.5
9:58.03 Andreas Lundqvist 79 IK Sisu Helsingborg 26.5
9:59.59 Jan Amnéus 79 Väsby Eskilstuna 11.8
10:07.22 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Karlskrona 26.5

110m häck/106.7

13.51 Robert Kronberg 76 Kville Osaka, JPN 29.8
14.21 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg/U 9.9
14.44 Rafael Askros 81 Ullevi Stockholm/S 14.6
14.44 Dennis Acson 81 Örgryte Lerum 28.8
14.54 Josua Gustafsson 88 Ullevi Mannheim, GER 22.6
14.58 Henrik Encke 84 Hässelby Helsingborg 7.7
14.67 Björn Barrefors 87 Hammarby Stockholm/S 14.6
14.76 Christian Sjöberg 84 IF Göta Eskilstuna 12.8
14.89 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Karlskrona 25.7
14.90 Markus Sparrman 89 Ymer Mannheim, GER 22.6
15.05 Andreas Andersson 87 Upsala Göteborg/U 1.7
15.06 Daniel Almgren 79 Hässelby Sollentuna 25.5
15.08 Erik Larsson 80 Gotland Szczecin, POL 8.7
15.14 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Nyköping 5.8
15.22 Amir Shaker 89 Eskilstuna Eskilstuna 12.8
15.22 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Genève, SUI 9.6
15.26 Samuel Lindén 86 Falun Eskilstuna 6.6
15.28 Theo Söderberg 89 Finish Eskilstuna 12.8
15.35 Eric Ringdahl 70 Tureberg Sollentuna 25.5
15.36 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Göteborg/U 1.7
15.39 Niclas Åkerström 88 Ymer Uddevalla 29.7
15.42 Patrik Melin 71 Gefle Nyköping 5.8
15.52 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 10.6
15.70 Henrik Weisbach 79 Örgryte Halmstad 14.7
15.75 Odd Wiking 86 Växjö Skruv 19.5
okänd vind
15.20 Samuel Lindén 86 Falun Gävle 20.7
medvind
14.46 Björn Barrefors 87 Hammarby Västerås 26.5
14.51 Josua Gustafsson 88 Ullevi Borås 9.6
14.59 Markus Sparrman 89 Ymer Borås 9.6
14.74 Samuel Lindén 86 Falun Szczecin, POL 8.7
14.84 Andreas Andersson 87 Upsala Uddevalla 25.8
15.20 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 25.8
15.20 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Karlstad 26.7
15.54 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 23.9

400m häck/91.4

51.26 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg/U 29.6
51.33 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg/U 9.9
51.88 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg/U 9.9
53.25 Daniel Almgren 79 Hässelby Eskilstuna 10.8
53.46 Niclas Åkerström 88 Ymer Göteborg/U 29.6
53.52 Mikael Jakobsson 81 IF Göta Stockholm/S 14.6
53.87 Johan Szabo 81 Väsby Sollentuna 27.6
54.17 Nicholas Coleman 90 Västerås Örebro 2.9
54.22 Nicklas Nilsson 87 Bromma Huddinge 16.6
54.36 Henrik Astfors 87 Västerås Uddevalla 26.8
54.48 Martin Burrows 73 Hälle Eskilstuna 11.8
54.79 Tobias Ohlsson 86 Växjö Uddevalla 26.8
54.91 Johan Edvinsson 88 Upsala Örebro 2.9
55.12 Samuel Lindén 86 Falun Eskilstuna 6.6
55.71 Björn Barrefors 87 Hammarby Uddevalla 26.8
55.91 Amir Shaker 89 Eskilstuna Esbjerg, DEN 1.9
56.18 Johan Eriksson 88 Ärla Eskilstuna 10.8
56.21 Fredrik Andersson 85 Huddinge Uddevalla 25.8
56.68 Jonas Elgered 87 Hammarby Stockholm/S 14.6
56.85 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Norrköping 15.8
56.98 Fredrik Linansky 89 Klippan Karlskrona 26.5
57.19 Petter Olson 91 Malmö Hässleholm 28.7
57.38 Camilo Karlström 89 Högby Villstad 2.9
57.41 Muhanad Abdul Karim 88 Eskilstuna Eskilstuna 10.8
57.76 Jesper Madsen 88 Finish Lyngby, DEN 3.6

Höjd

2.35 Stefan Holm 76 Kil Stockholm/S 7.8
2.31 Linus Thörnblad 85 Malmö Shanghai, CHN 28.9
2.16 Joel Spolén 83 Örgryte Arnhem, NED 13.6
2.15 Staffan Strand 76 Hässelby Eskilstuna 12.8
2.15 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Karlskrona 18.6
2.14 Emil Svensson 89 Växjö Sävedalen 3.6
2.12 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 14.7
2.08 Oscar Karlsson 83 Alingsås Lerum 21.6
2.07 Richard Huldén 86 IF Göta Göteborg/U 30.6
2.06 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 26.5
2.06 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg/U 30.6
2.05 Lukas Odell 90 Trelleborg Göteborg/U 9.9
2.04 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Göteborg/U 30.6
2.03 David Kallebäck 89 Varberg Gävle 14.9
2.03 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Uddevalla 25.8
2.02 Carl Rönnow 90 Danderyd Göteborg/U 1.7
2.02 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Ängelholm 19.8
2.01 Joakim Strömvall 87 IF Göta Kil 10.6
2.01 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 22.7
2.01 Linus Karlsson 88 Falun Uddevalla 25.8
2.00 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 26.5
2.00 Daniel Almgren 79 Hässelby Visby 9.6
1.99 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Eskilstuna 12.8
1.99 Erik Larsson 80 Gotland Nyköping 4.8
1.98 Marcus Lundquist 91 Rånäs Norrtälje 1.9
1.98 Erik Jakobsson 88 Brattås Kil 10.6
1.98 Samuel Lindén 86 Falun Kvarnsveden 17.6
1.98 Kristian Olofsson 90 Ymer Villstad 2.6
1.98 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 26.5
1.98 Björn Barrefors 87 Hammarby Szczecin, POL 7.7

Stav

5.70 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg/S 1.8
5.70 Jesper Fritz 85 Malmö Debrecen, HUN 15.7
5.50 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg/S 1.8
5.30 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Göteborg/S 1.8
5.15 Deniz Mahshid 80 Örgryte Helsingborg 7.7
5.12 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Göteborg/U 29.6
5.11 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Eskilstuna 10.8
5.03 Marcus Lindh 76 KA2 Karlskrona 28.7
5.03 Pawel Szczyrba 81 KA2 Karlskrona 28.7
4.91 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Esbjerg, DEN 2.9
4.85 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö/S 2.7
4.80 Björn Johansson 88 Västerås Gävle 20.7
4.80 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg/U 29.6
4.78 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Karlskrona 28.7
4.76 Alexander Igelström 74 Ullevi Eskilstuna 10.8
4.76 Håkan Jedhammar 81 Växjö Stockholm/S 14.6
4.75 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg/S 1.8
4.73 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg/S 12.9
4.60 Gustav Andhill 79 Alingsås Halmstad 14.7
4.60 Erik Larsson 80 Gotland Szczecin, POL 8.7
4.58 Petter Olson 91 Malmö Göteborg/U 8.9
4.56 Reine Eklund 77 Örgryte Lerum 19.8
4.55 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Eskilstuna 10.8
4.52 John Gustafsson 88 Skellefteå Luleå 15.7
4.52 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Uddevalla 26.8
provisorisk bana
5.33 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Recklinghausen, GER 29.5

Längd

7.85 Michel Tornéus 86 Tumba Eskilstuna 11.8
7.65 David Frykholm 80 Malmö Malmö/S 2.7
7.52 Erik Larsson 80 Gotland Sävedalen 1.9
7.51 Per Strandquist 87 Malmö Köbenhavn, DEN 13.6
7.40 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Eskilstuna 11.8
7.40 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Göteborg/U 30.6
7.39 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg/U 30.6
7.36 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Eskilstuna 11.8
7.30 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 30.6
7.30 Daniel Almgren 79 Hässelby Nyköping 4.8
7.24 Kim Freiburghaus 86 Lomma Göteborg/U 30.6
7.23 Björn Wilson 90 Orient Karlstad 26.7
7.16 Björn Barrefors 87 Hammarby Göteborg/U 30.6
7.15 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Uddevalla 26.8
7.06 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 26.7
7.05 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Stenungsund 24.8
7.05 Hannes Palm 87 Mölndal Göteborg/U 30.6
7.00 Niclas Broström 77 IF Göta Eskilstuna 10.8
7.00 Anders Hansson 74 Heleneholm Vellinge 25.7
6.99 Erik Henrysson 79 Örebro Eskilstuna 10.8
6.99 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 30.6
6.98 Petter Olson 91 Malmö Stenungsund 24.8
6.96 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Nyköping 4.8
6.94 Emil Svensson 89 Växjö Växjö 9.6
6.93 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Gävle 15.9
medvind
7.75 David Frykholm 80 Malmö Eskilstuna 1.8
7.60 Per Strandquist 87 Malmö Celle Ligure, ITA 27.6
7.55 Erik Nordström 86 Hammarby Eskilstuna 11.8
7.50 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Krokom 17.7
7.19 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 21.7
7.18 Anders Hansson 74 Heleneholm Helsingborg 8.7
7.07 Andreas Andersson 92 Bollnäs Stenungsund 25.8
7.02 Fabian Fallgren 89 Åhus Helsingborg 8.7
6.95 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Värnamo 17.8
6.93 Patrik Olsson 87 Östersund Eskilstuna 10.8

Tresteg

17.56 Christian Olsson 80 Örgryte Saint Denis, FRA 6.7
17.10 Anton Andersson 81 Örgryte Eskilstuna 12.8
16.06 Andreas Otterling 86 Örebro Sävedalen 1.9
15.92 Johan Attersand 74 Hammarby Sävedalen 1.9
15.73 Martin Eriksson 83 Örgryte Sierra Nevada, ESP 14.7
15.55 Erik Eriksson 80 Örbyhus Sävedalen 1.9
15.04 Henrik Sahlström 77 Gefle Eskilstuna 12.8
15.03 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg/S 1.8
14.99 Carl Westberg 86 Falun Eskilstuna 6.6
14.98 David Frykholm 80 IF Göta Eskilstuna 12.8
14.89 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg/U 1.7
14.80 Sebastian Ekstrand 86 Finish Uddevalla 25.8
14.77 Ousainou Mbye 80 Örgryte Eskilstuna 12.8
14.64 Erik Persson 89 Malmö Esbjerg, DEN 2.9
14.62 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Växjö 9.6
14.58 Emil Bergqvist 91 Westmannia Göteborg/U 8.9
14.54 Mikael Lilja 87 Pallas Vellinge 25.7
14.45 Karl Wilsborn 89 Växjö Gävle 14.9
14.40 Jonathan Söderling 88 Hammarby Huddinge 15.6
14.40 Sebastian Lindén 83 Mölndal Helsingborg 26.5
14.39 Jimmie Johnsson 85 Finish Lund 5.6
14.36 Adam Johansson 87 Skellefteå Uddevalla 25.8
14.30 David Östling 90 Rånäs Göteborg/U 8.9
14.28 David Fridell 83 Spårvägen Stockholm/S 14.6
14.22 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Göteborg/U 1.7
medvind
16.27 Martin Eriksson 83 Örgryte Sierra Nevada, ESP 14.7
15.33 Carl Westberg 86 Falun Eskilstuna 6.6
15.06 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Växjö 9.6
15.03 Mathias Ström 87 Örgryte Gavà, ESP 30.6
14.30 Alen Rakovic 82 Ullevi Stockholm/S 14.6

Kula/7.26

18.14 *Nicholas Fertitta 84 IF Göta Karlstad 26.7
17.70 Stefan Blomqvist 65 Örgryte Abilene, TX 17.5
17.42 Magnus Lohse 84 Mölndal San Diego, CA 12.5
17.35 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Eskilstuna 12.8
17.12 Andreas Gustafsson 75 Hagen Bottnaryd 1.7
16.97 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Nyköping 1.9
16.93 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Nyköping 1.9
16.61 Robert Melin 82 Bottnaryd Eskilstuna 12.8
16.34 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 6.10
16.15 Håkan Andersson 76 Väsby Eskilstuna 6.6
16.03 Anders Axlid 66 Ullevi Eskilstuna 12.8
15.73 Axel Härstedt 87 Finish Uddevalla 26.8
15.61 Torbjörn Karlsson 83 IF Göta Karlstad/M 4.5
15.57 Staffan Jönsson 81 Hässelby Eskilstuna 12.8
15.55 Mats Olsson 86 Järvsö Nyköping 2.6
15.47 Per Rosell 87 Ullevi Helsingborg 5.8
15.45 Mattias Jons 82 Hässelby Falun 14.10
15.31 Linus Bernhult 75 Huddinge Huddinge 27.8
15.29 Bengt Pettersson 61 Huddinge Riccione, ITA 7.9
15.27 Philip Åman 77 Ullevi Sävedalen 3.6
15.21 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 28.4
15.18 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Karlstad/M 18.9
15.03 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 23.9
14.83 Christer Björkander 83 Lerum Halmstad 14.7
14.83 Erik Larsson 80 Gotland Nyköping 4.8

Diskus/2.0

65.77 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Salinas, CA 17.5
57.18 Staffan Jönsson 81 Hässelby Helsingborg 17.7
56.84 Robert Melin 82 Bottnaryd Des Moines, IA 25.5
56.14 Axel Härstedt 87 Finish Helsingborg 17.7
55.80 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 8.11
54.62 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Helsingborg 17.7
53.67 Per Rosell 87 Ullevi Halle, GER 20.5
52.54 Kristian Pettersson 71 Växjö Stockholm/S 14.6
50.79 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 29.12
50.55 Axel Bernhult 71 Huddinge Eskilstuna 11.8
50.46 Johan Persson 80 Falun Uppsala 8.7
49.94 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 13.7
49.27 Anders Holmström 78 Örebro Västerås 27.7
48.47 Linus Bernhult 75 Huddinge Sätra 29.5
48.27 Patrik Melin 71 Gefle Nyköping 5.8
48.24 Philip Åman 77 Ullevi Helsingborg 5.8
47.85 *Nicholas Fertitta 84 IF Göta Karlstad/M 13.10
47.53 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 6.9
46.76 Magnus Lohse 84 Mölndal San Diego, CA 12.5
46.74 *Vesteinn Hafsteinsson 60 Helsingborg Helsingborg 26.5
46.48 Tommy Johansson 71 Väsby Huddinge/J 21.7
45.46 Mats Olsson 86 Järvsö Falun 2.8
45.45 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sollentuna 11.10
45.31 Niklas Trennéus 72 Alingsås Sävedalen 18.8
45.01 Torbjörn Karlsson 83 IF Göta Torsby 28.4

Slägga/7.26

71.81 Bengt Johansson 73 Västerås Västerås/Ap 2.6
71.61 Mattias Jons 82 Hässelby Boise, ID 7.4
63.10 Mårten Ejdervall 74 IF Göta Torsby 1.9
62.71 Stefan Kvist 87 Alvesta Tranås 23.9
61.70 Stellan Kjellander 78 Växjö Helsingborg 6.7
60.47 Markus Johansson 90 Säffle Karlstad/M 29.12
59.72 Robert Alneroth 84 Gefle Eskilstuna 10.8
59.43 Hans Eriksson 86 Bore El Paso, TX 30.8
59.39 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Eskilstuna 10.8
58.10 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 3.6
57.88 Robert Melin 82 Bottnaryd Nacogdoches, TX 4.5
57.27 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 9.6
56.78 Per Karlsson 67 Växjö Eskilstuna 10.8
56.39 Daniel Nyman 87 Växjö Uddevalla 24.8
55.13 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 27.10
54.71 Mikael Leindahl 65 Tjalve Norrköping 30.9
54.70 Anton Leion 83 Växjö Växjö 1.9
54.66 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 29.4
53.96 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Uddevalla 24.8
53.85 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 5.7
52.65 Ibro Ribic 86 Falun Falun 11.4
52.62 Svante Söderlund 77 Bore Torsby 5.10
52.59 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Strömsund 22.9
52.17 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Herrljunga 17.6
51.80 Anders Constantin 82 Orient Riverdale, NY 20.10

Spjut/800

85.75 Magnus Arvidsson 83 KA2 Osaka, JPN 5.5
79.48 Jonas Lohse 87 Mölndal Uddevalla 25.8
78.97 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Göteborg/S 1.8
77.99 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Göteborg/S 1.8
74.41 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 27.5
72.11 Andreas Wulff 80 Växjö Pavia, ITA 13.5
71.76 Ingmar Veinberg 82 Spårvägen Huddinge 19.5
71.50 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 26.5
70.44 Mattias Eriksson 80 Huddinge Västerås 26.5
70.13 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 3.6
68.89 Markus Hayden 86 Valbo Falun 19.5
67.39 Marcus Persson 87 Arvika Arvika 29.7
66.85 Joni Kaartinen 89 Bergsjön Torsby 26.5
66.14 Pontus Thomée 87 Lerum Boise, ID 7.4
65.52 Lasse Haka 78 IF Göta Stockholm/S 14.6
65.35 Joakim Lindskog 86 Valbo Falun 19.5
63.76 Alexander Ottosson 87 Klippan Klippan 3.6
63.73 Joachim Ivarsson 89 Udd Pihtipudas, FIN 5.7
62.73 Joel Thorén 87 Hässelby Västerås 27.7
62.20 Olof Hansson 86 KA2 Göteborg/U 29.6
62.00 Gunnar Blomé 80 Lund Sävedalen 18.8
61.63 Magnus Lohse 84 Mölndal San Diego, CA 11.5
60.82 Patrik Melin 71 Gefle Enköping 15.7
60.37 Bengt Loo 62 Contact Hässleholm 29.7
60.34 Axel Håkansson 88 Ystad Eslöv 20.5

Tiokamp/M

7.870 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 27.5
7.592 Daniel Almgren 79 Hässelby Visby 10.6
7.509 Erik Larsson 80 Gotland Szczecin, POL 8.7
7.230 Samuel Lindén 86 Falun Szczecin, POL 8.7
7.174 Björn Barrefors 87 Hammarby Nyköping 5.8
7.174 Odd Wiking 86 Växjö Szczecin, POL 8.7
7.051 Johan Szabo 81 Väsby Nyköping 5.8
7.048 Patrik Melin 71 Gefle Enköping 15.7
6.969 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Nyköping 5.8
6.403 Joel Thorén 87 Hässelby Nyköping 5.8
6.349 Eric Nyberg 85 Lidingö Northridge, CA 16.3
6.239 Patrik Bagge 85 Brattås Uddevalla 8.7
6.156 Jonas Elgered 87 Hammarby Nyköping 5.8
6.105 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Woerden, NED 26.8
5.615 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 23.9
5.453 Martin Stenman Andersson 87 Upsala Northfield, MN 4.5
5.289 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Eslöv 23.9
5.096 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Gävle 23.9
5.049 Daniel Holm 86 Östhammar Enköping 15.7
4.900 Minh Le 86 Lidköping Uddevalla 8.7
4.886 Dan Englesson 88 Östhammar Enköping 15.7
4.848 Jimmy Stenström 89 Tullinge-Tumba Gävle 23.9
4.832 Johnny Ulinder 84 Älven Lerum 27.5
4.813 David Linde 86 Täby Gävle 23.9
4.745 Andreas Romin 91 Gefle Gävle 23.9