Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 februari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 7 NOV, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1988-89, P17/F17: Födda 1990, P16/F16: Födda 1991, P15/F15: Födda 1992, P14/F14: Födda 1993 - plus ev 94:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.62 Oskar Åhberg 89 Solna Uddevalla 24.8
10.98 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Uddevalla 24.8
11.01 Jonas Mårtensson 88 Villstad Karlskrona 18.6
11.07 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Karlskrona 18.6
11.10 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Nässjö 4.8
11.13 Fredrik Höög 89 Udd Uddevalla 24.8
11.13 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Uddevalla 24.8
11.15 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg/U 30.6
11.15 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 7.7
11.22 Robin Lundgren 89 Katrineholm Sollentuna 25.5
11.24 Markus Sparrman 89 Ymer Göteborg/U 30.6
11.27 Amir Shaker 89 Eskilstuna Västerås 29.7
11.28 Magnus Berglund 89 Lomma Eslöv 20.5
11.29 Dan Englesson 88 Östhammar Enköping 14.7
11.35 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 26.5
11.37 Martin Rolander 89 Trollhättans SK Uddevalla 24.8
11.38 Dennis Muniale Olsson 88 Västerås Västerås 26.5
11.39 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Danderyd 1.9
11.43 Mikael Boije af Gennäs 89 Mölndal Uddevalla 28.7
11.44 Daniel Idenfors 88 Umedalen Sundsvall 24.7
medvind
10.88 Jonas Mårtensson 88 Villstad Uddevalla 24.8
10.99 Markus Sparrman 89 Ymer Uddevalla 24.8
11.01 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Uddevalla 24.8
11.04 Amir Shaker 89 Eskilstuna Gävle 14.9
11.20 Dennis Karanda 89 Malmö Gävle 14.9
11.21 Josua Gustafsson 88 Ullevi Halmstad 14.7
11.27 Martin Rolander 89 Trollhättans SK Trollhättan 16.6
11.29 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Uddevalla 24.8
11.30 Alexander Lundholm 88 Tumba Gävle 22.9
11.34 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Jönköping 20.6
11.34 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Uddevalla 24.8
11.35 Jonas Nilsson 89 Finish Gävle 14.9
11.39 Jonathan Helsing 89 Hökensås Trollhättan 16.6
11.43 Rasmus Hansson 89 Sävedalen Sävedalen 18.8

200m

21.97 Oskar Åhberg 89 Solna Esbjerg, DEN 1.9
22.46 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Uddevalla 25.8
22.46 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Sätra 30.5
22.53 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Göteborg/U 1.7
22.56 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Jönköping 20.6
22.62 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Eksjö 5.8
22.68 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Norrköping 19.8
22.74 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg/U 1.7
22.80 Jonas Mårtensson 88 Villstad Göteborg/U 1.7
22.81 Tomas Olsson 89 Kil Uddevalla 25.8
22.82 Fredrik Höög 89 Udd Göteborg/U 1.7
22.86 Johan Eriksson 88 Ärla Huddinge 15.8
22.86 Olle Bywall 89 Valbo Sollentuna 26.5
22.89 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Uddevalla 25.8
22.90 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Halmstad 14.7
22.98 Daniel Jacksén 88 Spårvägen Sollentuna 27.5
22.99 David Kallebäck 89 Varberg Huddinge 17.6
23.00 Dan Englesson 88 Östhammar Eskilstuna 6.6
23.11 Marcus Carlsson 89 Kristianstad Göteborg/U 1.7
23.11 Gustav Sommerholt 89 Danderyd Danderyd 13.5
medvind
21.61 Oskar Åhberg 89 Solna Uddevalla 26.8
22.01 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Uddevalla 25.8
22.01 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Uddevalla 26.8
22.38 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Uddevalla 26.8
22.39 Josua Gustafsson 88 Ullevi Mannheim, GER 23.6
22.43 Erik Åselius 89 Upsala Uppsala 15.8
22.48 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Uddevalla 26.8
22.57 Carl Dahllöf 88 Ullevi Uddevalla 25.8
22.61 Fabian Fallgren 89 Åhus Uddevalla 25.8
22.69 Tomas Olsson 89 Kil Uddevalla 26.8
22.75 Magnus Berglund 89 Lomma Trelleborg 10.6
22.85 Dennis Muniale Olsson 88 Västerås Västerås 28.7
22.91 Robin Nordenberg 89 Kil Gävle 21.7
23.00 Jonas Nilsson 89 Finish Hässleholm 28.7
23.11 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 21.7

400m

48.42 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Malmö/S 2.7
49.15 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Huddinge 16.6
49.30 Oskar Åhberg 89 Solna Huddinge 16.6
49.44 Johan Svensson 89 Kalmarsund Sollentuna 27.6
49.82 David Kallebäck 89 Varberg Gävle 15.9
50.01 Adam Tegelström 89 Skellefteå Luleå 15.7
50.01 Dennis Karanda 89 Malmö Gävle 16.9
50.06 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Uddevalla 24.8
50.15 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Nässjö 4.8
50.29 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Huddinge 16.6
50.29 Daniel Jacksén 88 Spårvägen Göteborg/U 30.6
50.39 Niclas Åkerström 88 Ymer Göteborg/U 30.6
50.44 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Nässjö 4.8
50.47 Johan Eriksson 88 Ärla Gävle 22.7
50.49 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Sollentuna 27.6
50.50 Robin Nordenberg 89 Kil Gävle 22.7
50.52 Martin Johansson 88 Västerås Sollentuna 27.5
50.59 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Gävle 22.7
50.72 Viktor Sundberg 88 Märsta Uppsala 8.7
50.94 Erik Åslin 89 Sundsvall Östersund 9.6

800m

1:50.99 Johan Svensson 89 Kalmarsund Karlskrona 18.6
1:51.59 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Malmö/S 2.7
1:52.23 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sollentuna 26.5
1:53.06 Eric Hagelin 89 Akele Göteborg/S 1.8
1:53.91 André Kahlström 88 Gotland Uddevalla 26.8
1:54.40 Olle Olofsson 88 Bollnäs Uddevalla 26.8
1:54.60 John Eliasson 89 Sävedalen Sävedalen 7.7
1:55.21 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Karlskrona 18.6
1:55.42 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/U 1.7
1:55.44 Saibou Kebbeh 88 Malmö Karlskrona 18.6
1:55.55 Patrik Carlsson 88 Rånäs Karlstad 26.7
1:55.93 Håkan Runvik 89 Lund Trelleborg 10.6
1:56.00 Kristoffer Fransson 89 Valbo Gävle 21.7
1:56.08 William Taudien 88 Ärla Göteborg/U 1.7
1:56.13 Tim Sundström 89 Örebro Halmstad 13.7
1:56.27 Martin Lindqvist 88 Malmö Sollentuna 26.5
1:56.46 Viktor Weidenmo 88 Hagen Lerum 21.6
1:56.49 Johan Hydén 89 Akele Norrköping 15.8
1:56.87 Joakim Johansson 88 Örgryte Sävedalen 7.7
1:56.90 Martin Nilsson 89 Malmö Karlskrona 18.6

1500m

3:50.98 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Göteborg/S 1.8
3:54.51 Eric Hagelin 89 Akele Sollentuna 27.6
3:54.88 Oskar Danielson 88 Norrköping Malmö/S 2.7
3:56.00 Marcus Åberg 88 Norrköping Göteborg/U 30.6
3:56.02 Marcus Gustafsson 88 Norrköping Malmö/S 2.7
3:57.07 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Malmö/S 2.7
3:57.11 Johan Hydén 89 Akele Norrköping 14.8
3:59.07 Kalle Johansson 89 Hässelby Esbjerg, DEN 2.9
3:59.74 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Stockholm/S 20.8
4:00.85 Tim Sundström 89 Örebro Göteborg/U 30.6
4:01.05 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Stockholm/S 7.8
4:01.21 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Göteborg/U 30.6
4:02.85 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg/U 30.6
4:03.36 Olle Olofsson 88 Bollnäs Västerås 29.7
4:03.41 Saibou Kebbeh 88 Malmö Köbenhavn, DEN 13.6
4:03.77 Martin Lindqvist 88 Malmö Sollentuna 27.5
4:04.36 Viktor Weidenmo 88 Hagen Uddevalla 24.8
4:06.79 Kristoffer Fransson 89 Valbo Stockholm/S 8.8
4:07.32 Joakim Johansson 88 Örgryte Sävedalen 24.7
4:07.50 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Sävedalen 24.7

5000m

14:23.83 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Hengelo, NED 22.7
14:49.17 Erik Johansson 89 Hässelby Uddevalla 26.8
14:53.27 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Esbjerg, DEN 1.9
14:59.67 Marcus Gustafsson 88 Norrköping Uddevalla 26.8
15:03.91 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/U 29.6
15:15.33 Marcus Åberg 88 Norrköping Uddevalla 26.8
15:47.73 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Uddevalla 26.8
16:28.80 Anton Lerståhl 89 Lidköping Göteborg/U 29.6
16:33.77 Emil Andersson 88 Ärla Eskilstuna 12.6
16:48.00 Björn Martinsson 88 Trollhättans IF Uddevalla 26.8
16:57.22 Andreas Ydrefors 88 IK Sisu Jönköping 13.5
16:58.83 Jonas Blombacke 88 Morjärv Härnösand 16.6
16:59.77 Olle Olofsson 88 Bollnäs Söderhamn 10.5
17:01.56 Linus Lagergren 89 Sävedalen Göteborg/U 29.6
17:02.35 Rickard Nyman 88 Norrköping Norrköping 26.5
17:03.53 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Uddevalla 26.8
17:07.91 Henok Weldgbriel 89 Spårvägen Sätra 20.6
17:17.19 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Uppsala 22.8
17:18.45 Robert Åkerblom-Andersson 89 Rånäs Uddevalla 26.8
17:19.30 Carl Gärdsell 89 Örgryte Göteborg/U 29.6

2000m hinder/91.4

5:58.89 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg/U 29.6
6:05.58 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Huddinge 15.8
6:08.30 Markus Liwing 89 Gefle Uddevalla 24.8
6:10.04 Mattias Karlsson 89 Åsbro Huddinge 15.8
6:13.98 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Uddevalla 24.8
6:14.17 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Lidköping 5.8
6:16.67 Joakim Johansson 88 Örgryte Uddevalla 24.8
6:22.06 Eric Wretström 88 Graal Göteborg/U 29.6
6:23.63 Emil Andersson 88 Ärla Uddevalla 24.8
6:30.58 Anders Pettersson 89 Klippan Gävle 15.9
6:33.33 Lars Drageryd 89 Örebro Gävle 15.9
6:36.47 Ola Thorängen 89 IF Göta Göteborg/U 29.6
6:39.01 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Norrtälje 1.9
6:39.3m Johan Blomberg 88 Ullevi Göteborg/S 13.8
6:45.15 Henok Weldgbriel 89 Spårvägen Huddinge 15.8
6:48.38 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Uddevalla 24.8
6:50.77 Rikard Emilsson 89 Hovslätt Villstad 28.7
6:54.38 Mattias Jonsson 89 Enhörna Huddinge 15.8
6:57.69 Eric Olsson 89 Sävedalen Sävedalen 2.6

110m häck/100.0

14.13 Josua Gustafsson 88 Ullevi Hengelo, NED 21.7
14.33 Markus Sparrman 89 Ymer Göteborg/U 1.7
14.39 Amir Shaker 89 Eskilstuna Västerås 27.7
14.48 Theo Söderberg 89 Finish Gävle 15.9
14.70 Jonathan Eklund 88 Hammarby Västerås 27.7
14.73 Vuk Djekic 88 Malmö Göteborg/U 1.7
14.89 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 27.7
14.91 Niclas Åkerström 88 Ymer Uddevalla 25.8
15.17 Marcus Persson 89 Ullevi Uddevalla 25.8
15.23 Rasmus Nim 89 Gäddede Uddevalla 25.8
15.45 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 22.7
15.63 Fredrik Linansky 89 Klippan Helsingborg 7.7
15.71 Alexander Smith 89 Finish Göteborg/U 1.7
15.75 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 15.9
15.75 Tony Lind 88 Falköping Gävle 15.9
15.91 Johan Wallhammar 89 Bromma Sollentuna 27.5
15.91 Philip Hébert-Wegmann 88 Hässelby Västerås 27.7
16.01 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 9.8
16.03 Julius Haight 89 Örgryte Uddevalla 25.8
16.28 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 8.7
medvind
14.06 Markus Sparrman 89 Ymer Uddevalla 25.8
14.21 Amir Shaker 89 Eskilstuna Uddevalla 25.8
14.56 Jonathan Eklund 88 Hammarby Uddevalla 25.8
14.80 Niclas Åkerström 88 Ymer Uddevalla 25.8
15.79 Jesper Madsen 88 Finish Vellinge 17.6

300m häck/91.4

37.43 Amir Shaker 89 Eskilstuna Uddevalla 26.8
37.55 Niclas Åkerström 88 Ymer Uddevalla 26.8
37.78 Johan Edvinsson 88 Upsala Uddevalla 26.8
39.26 Jesper Madsen 88 Finish Uddevalla 26.8
39.49 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg/U 29.6
39.60 Muhanad Abdul Karim 88 Eskilstuna Uddevalla 25.8
39.64 Johan Eriksson 88 Ärla Uddevalla 26.8
39.90 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 25.8
39.90 Fredrik Linansky 89 Klippan Hässleholm 28.7
40.12 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 22.7
40.26 Robin Nordenberg 89 Kil Gävle 16.9
40.26 Alexander Smith 89 Finish Hässleholm 28.7
41.29 Sebastian Ekman 88 Tjalve Göteborg/U 29.6
41.35 Erik Jakobsson 88 Gefle Uddevalla 25.8
41.44 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Gävle 16.9
41.50 Anders Tallryd 88 Östersund Gävle 22.7
41.57 Marcus Carlsson 89 Kristianstad Göteborg/U 29.6
41.69 Robin Eriksson-Göbel 89 Sävedalen Uddevalla 25.8
41.87 Rikard Karlsson 89 Kil Göteborg/U 29.6
41.99 Joacim Andersson 89 Väsby Huddinge 15.6

Höjd

2.14 Emil Svensson 89 Växjö Sävedalen 3.6
2.06 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg/U 30.6
2.03 David Kallebäck 89 Varberg Gävle 14.9
2.03 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Uddevalla 25.8
2.02 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Ängelholm 19.8
2.01 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 22.7
2.01 Linus Karlsson 88 Falun Uddevalla 25.8
1.98 Erik Jakobsson 88 Brattås Kil 10.6
1.98 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 26.5
1.96 Johan Andersson 89 Spårvägen Gävle 14.9
1.95 Mattias Green 88 Trelleborg Vellinge 17.6
1.95 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Gävle 22.7
1.95 Oskar Persson 88 Ullevi Kungälv 24.6
1.94 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Kalmar 18.7
1.93 Markus Nilsson 89 Malmö Gävle 14.9
1.93 Erik Olsson 89 Bore Torsby 26.5
1.93 Oscar Adolfsson 88 Orient Uddevalla 28.7
1.92 Oskar Rybo 89 Kville Kungälv 24.6
1.91 Freddie Gärd 89 Skeninge Jönköping 12.5
1.91 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Oskarshamn 5.5

Stav

5.11 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Eskilstuna 10.8
4.91 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Esbjerg, DEN 2.9
4.80 Björn Johansson 88 Västerås Gävle 20.7
4.52 John Gustafsson 88 Skellefteå Luleå 15.7
4.52 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Uddevalla 26.8
4.38 Jonathan Eklund 88 Hammarby Uddevalla 26.8
4.38 Rasmus Nim 89 Gäddede Uddevalla 26.8
4.34 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lerum 27.5
4.24 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 27.5
4.20 Johan Ramberg 89 Örgryte Alingsås 1.9
4.10 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 8.7
3.93 Daniel L Persson 88 Gefle Gävle 10.7
3.90 Olof Hjertman 88 Växjö Högby 13.5
3.82 Daniel Östling 88 Lidingö Uddevalla 26.8
3.74 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Lerum 27.5
3.70 Martin Sundqvist 89 Örbyhus Örbyhus 17.6
3.50 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Gävle 16.9
3.40 Richard Olsson 89 IF Göta Enköping 15.7
3.35 Johan Andersson 89 Spårvägen Gävle 16.9
3.20 Fredrik Linansky 89 Klippan Eslöv 23.9

Längd

7.06 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 26.7
6.99 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 30.6
6.94 Emil Svensson 89 Växjö Växjö 9.6
6.93 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Gävle 15.9
6.91 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Jönköping 29.5
6.87 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Eskilstuna 10.8
6.87 Fabian Fallgren 89 Åhus Uddevalla 25.8
6.86 Magnus Berglund 89 Lomma Trelleborg 10.6
6.84 David Kallebäck 89 Varberg Vejle, DEN 23.6
6.77 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Gävle 21.7
6.70 Jonathan Eklund 88 Hammarby Nyköping 4.8
6.66 Theo Söderberg 89 Finish Lund 1.9
6.66 Erik Persson 89 Malmö Uddevalla 25.8
6.65 William Svärd 89 Ullevi Göteborg/U 30.6
6.64 Björn Johansson 88 Västerås Gävle 21.7
6.63 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 15.9
6.63 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Lerum 26.5
6.59 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 7.8
6.58 Jimmy Stenström 89 Tullinge-Tumba Huddinge 17.6
6.57 Vuk Djekic 88 Malmö Göteborg/U 30.6
medvind
7.19 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 21.7
7.02 Fabian Fallgren 89 Åhus Helsingborg 8.7
6.91 Magnus Berglund 89 Lomma Stockholm/S 9.8
6.79 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Lerum 26.5
6.79 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Västerås 28.7
6.71 Per Jonsson 88 Dals Södra Gävle 21.7

Tresteg

14.89 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg/U 1.7
14.64 Erik Persson 89 Malmö Esbjerg, DEN 2.9
14.62 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Växjö 9.6
14.45 Karl Wilsborn 89 Växjö Gävle 14.9
14.40 Jonathan Söderling 88 Hammarby Huddinge 15.6
14.19 David Kallebäck 89 Varberg Göteborg/U 1.7
14.17 Niklas Fagersson 88 Ullevi Göteborg/U 1.7
14.12 Mikael Brinnen 89 Gefle Gävle 14.9
14.01 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 1.7
13.80 Tomas Olsson 89 Kil Gävle 14.9
13.78 William Svärd 89 Ullevi Göteborg/U 1.7
13.60 Erik Olsson 89 Örgryte Halmstad 14.7
13.56 Johannes Bergkvist 89 Trångsviken Gävle 14.9
13.30 Fredrik Nydahl 89 Ullevi Göteborg/S 22.5
13.13 Rasmus Nim 89 Gäddede Östersund 19.8
13.09 Richard Olsson 89 IF Göta Kil 10.6
13.02 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Göteborg/U 1.7
13.01 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Göteborg/U 1.7
12.87 Jesper Berggren 89 Sävedalen Karlskrona 26.5
12.83 Mattias Brunström 88 IF Göta Uddevalla 26.8
okänd vind
12.90 Jesper Berggren 89 Sävedalen Sävedalen 18.8
medvind
15.06 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Växjö 9.6
13.49 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Villstad 2.9
13.43 Johan Andersson 89 Spårvägen Uddevalla 26.8
13.09 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Uddevalla 26.8

Kula/6.0

17.26 Ulf Ankarling 88 IF Göta Nyköping 2.6
16.39 Anders Lundell 88 Arvika Uddevalla 26.8
15.37 David Hällgren 88 Växjö Uddevalla 26.8
15.26 Emil Svensson 89 Växjö Uddevalla 26.8
14.63 Olof Hjertman 88 Växjö Växjö 9.6
14.42 Jari Kemi 88 Huddinge Uddevalla 26.8
14.36 Richard Johansson 88 Mariestad Lidköping 5.8
14.29 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Lerum 26.5
14.27 Johnny Karlsson 89 Strömsund Gävle 14.9
14.17 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 29.3
14.12 Gustav Erben 89 Ymer Halmstad 14.7
13.81 Markus Mattisson 88 Vittsjö Hässleholm 28.7
13.75 Tobias Thor 88 Upsala Falun 12.5
13.66 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Gävle 14.9
13.44 Robert Bergqvist 88 Hässelby Hässelby 16.5
13.40 Filip Vivlund 89 Heleneholm Vellinge 12.8
13.30 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Tranås 16.6
13.28 Simon Spejare 89 Östersund Sollentuna 27.5
13.11 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 29.7
13.06 Robin Lundgren 89 Katrineholm Gävle 14.9

Diskus/1.75

54.31 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 15.5
51.23 Johnny Karlsson 89 Strömsund Helsingborg 8.7
48.83 Anders Lundell 88 Arvika Arvika 28.7
47.54 Peter Edfors 89 Sollefteå Gävle 16.9
46.70 David Hällgren 88 Eksjö Södra Halmstad 15.7
44.30 Björn Johansson 88 Västerås Uddevalla 24.8
43.63 Tobias Thor 88 Upsala Falun 12.5
42.80 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg/S-K 6.5
41.96 Erik Markusson 89 Bore Kil 4.8
41.31 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 8.7
40.97 Jari Kemi 88 Huddinge Uddevalla 24.8
40.46 Jonathan Gren 88 Örgryte Falköping 18.8
40.27 Martin Gren 89 Falköping Falköping 7.9
40.22 Gustav Erben 89 Ymer Borås 11.8
39.87 Rasmus Nim 89 Gäddede Falun 2.8
39.34 David Olsson 88 Hammarby Huddinge/J 21.7
39.19 Filip Vivlund 89 Heleneholm Malmö/S-K 18.7
38.98 Richard Olsson 89 IF Göta Karlstad/M 18.8
37.78 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Nyköping 5.8
37.75 Olof Hjertman 88 Växjö Helsingborg 8.7

Slägga/6.0

66.51 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Esbjerg, DEN 1.9
59.28 Tommy Nordin 88 Trångsviken Helsingborg 6.7
56.54 Daniel Larsson 89 Filipstad Torsby 26.5
54.17 Johnny Karlsson 89 Strömsund Gävle 14.9
50.74 Simon Spejare 89 Östersund Uddevalla 25.8
49.73 Niklas Nyström 89 Nyköping Nyköping 18.8
49.67 Andreas Adolfsson 89 Bore Arvika 29.7
47.95 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Gävle 14.9
47.91 Anders Johansson 89 Kil Arvika 29.7
47.61 Anders Eriksson 89 Udd Gävle 14.9
47.61 Anders Lundell 88 Arvika Torsby 6.8
47.35 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 24.6
45.59 Peter Edfors 89 Sollefteå Krokom 5.8
44.88§ Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 20.9
44.20 Daniel Pettersson 89 Kil Arvika 29.7
44.05 Marcus Karlsson 89 Gnesta Gnesta 27.9
44.04 Klas Göransson 89 Hovslätt Halmstad 13.7
39.15 Robert Lindberg 88 Skellefteå Skellefteå 12.8
38.84§ Christoffer Bierich 89 Ullevi Stockholm/S 14.6
38.43§ Mikael Sundler 88 Bore Karlstad/M 23.9

Spjut/800

71.50 Mikael Sundler 88 Bore Torsby 26.5
66.85 Joni Kaartinen 89 Bergsjön Torsby 26.5
63.73 Joachim Ivarsson 89 Udd Pihtipudas, FIN 5.7
60.34 Axel Håkansson 88 Ystad Eslöv 20.5
59.44 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Gävle 16.9
56.28 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Göteborg/U 29.6
55.74 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Huddinge 17.6
54.60 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad/M 23.9
54.59 Richard Olsson 89 IF Göta Karlstad/M 25.9
54.15 Erik Markusson 89 Bore Karlstad/M 9.7
53.71 Martin Gren 89 Falköping Jönköping 12.5
53.48 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lerum 27.5
53.37 Björn Johansson 88 Västerås Gävle 16.9
53.09 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Lerum 27.5
53.06 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Stockholm/S 9.8
52.46 Oscar Wallin 89 Hakarpspojkarna Uddevalla 24.8
51.72 Robert Lindberg 88 Skellefteå Luleå 27.5
51.41 Tony Lind 88 Falköping Trollhättan 16.6
51.03 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Uppsala 8.7
50.52 Marcus Persson 89 Ullevi Gävle 16.9
skoltävling
56.74 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Kalmar 30.5

Tiokamp/P19

6.779 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lerum 27.5
6.779 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Nyköping 5.8
6.770 David Kallebäck 89 Varberg Uddevalla 8.7
6.736 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 27.5
6.444 Jonathan Eklund 88 Hammarby Nyköping 5.8
6.319 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Lerum 27.5
5.680 Rasmus Nim 89 Gäddede Nyköping 5.8
5.633 Fredrik Linansky 89 Klippan Eslöv 23.9
5.582 Richard Olsson 89 IF Göta Enköping 15.7
5.096§ Nils-Göran Nilsson 88 Täby Gävle 23.9
4.886§ Dan Englesson 88 Östhammar Enköping 15.7
4.848§ Jimmy Stenström 89 Tullinge-Tumba Gävle 23.9
4.665 Robert Lindberg 88 Skellefteå Skellefteå 19.7
4.531§ Markus Liwing 89 Gefle Gävle 23.9
4.371§ Joacim Andersson 89 Väsby Gävle 23.9