Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 16 APR, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2007/2008.

60m

6.79 Daniel Persson 82 Malmö Malmö 19.1
6.79 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 23.2
6.79 Edmund Yeboah 88 Hässelby New York, NY 24.2
6.82 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Eskilstuna 2.3
6.82 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Malmö 23.2
6.87 Oskar Åhberg 89 Solna Malmö 19.1
6.87 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö 9.2
6.88 Christofer Sandin 79 Ullevi Göteborg 2.2
6.89 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Malmö 23.2
6.90 Jens Löfgren 86 Malmö Malmö 19.1
6.90 Emil Zail 87 Malmö Malmö 9.2
6.95 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg/Sc 29.1
6.98 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 19.1
6.99 Jonas Mårtensson 88 Villstad Malmö 19.1
6.99 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 26.1
7.00 Carlos Fröjd 90 Strömstad Göteborg 2.2
7.01 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Eskilstuna 2.3
7.01 Johan Engberg 81 IF Göta Malmö 23.2
7.02 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Moskva, RUS 16.2
7.02 John Svensson 86 Kville Eskilstuna 2.3
7.03 Juan Pettersson 84 Spårvägen Sätra 12.1
7.03 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Malmö 26.1
7.04 Torbjörn Eriksson 71 Falun Falun 16.2
7.05 Sebastian Öberg 86 Tureberg Västerås 20.1
7.06 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Umeå 12.1
7.06 André Brännström 87 Skellefteå Skellefteå 17.2
7.06 Lars Fridén 86 Ymer Göteborg 9.2
tvivelaktigt resultat
6.89 Linus Malmborg 74 Heleneholm Lund 12.1
6.92 Kim Freiburghaus 86 Lomma Lund 12.1
7.05 Sebastian Holmberg 87 Lomma Lund 12.1

200m

20.91 Johan Wissman 82 Helsingborg Stuttgart, GER 2.2
21.73 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Malmö 24.2
22.00 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Malmö 24.2
22.02 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö 20.1
22.07 Christofer Sandin 79 Ullevi Reykjavik, ISL 20.1
22.13 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Malmö 24.2
22.15 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Wien, AUT 29.1
22.24 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 27.1
22.31 Dennis Karanda 89 Malmö Malmö 24.2
22.39 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 27.1
22.41 Oskar Åhberg 89 Solna Malmö 26.1
22.49 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sätra 13.1
22.61 Jonathan Carbe 90 Örgryte Malmö 26.1
22.64 Carlos Fröjd 90 Strömstad Borås 19.1
22.64 Robin Kruse 90 Upsala Västerås 26.1
22.75 Niklas Liberg 86 Lund Malmö 23.2
22.79 Petter Olson 91 Malmö Karlskrona 17.2
22.80 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö 20.1
22.87 David Östling 90 Rånäs Västerås 26.1
22.89 Adam Andersson 91 Skellefteå Umeå 22.1
22.90 Jonathan Waltersson 85 Bollnäs Bollnäs 2.2
22.91 Björn Skoglund 91 Bollnäs Bollnäs 2.2
22.93 Erik Nordström 86 Hammarby Sätra 13.1
22.93 Marvin Tay 90 Malmö Malmö 20.1
22.94 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Sätra 13.1
22.94 Emil Zail 87 Malmö Malmö 27.1
överlång bana
22.79 Jonathan Waltersson 85 Bollnäs Luleå 26.1
22.83 Edmund Yeboah 88 Hässelby South Bend, IN 9.2

400m

46.04 Johan Wissman 82 Helsingborg Valencia, ESP 9.3
47.62 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm/G 21.2
48.57 Joni Jaako 86 Tjalve Malmö 24.2
48.63 Henrik Encke 84 Hässelby Malmö 23.2
48.69 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Eskilstuna 2.3
48.73 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Eskilstuna 2.3
48.77 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Glasgow, GBR 26.1
48.85 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sätra 3.2
49.04 Dennis Karanda 89 Malmö Eskilstuna 2.3
49.34 Tor Pöllänen 87 Hässelby Sätra 10.2
49.57 Johan Svensson 89 Kalmarsund Eskilstuna 2.3
49.92 Sebastian Öberg 86 Tureberg Eskilstuna 2.3
50.00 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Malmö 23.2
50.04 Niklas Liberg 86 Lund Malmö 10.2
50.10 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 12.1
50.38 Johan Eriksson 88 Ärla Stockholm/G 21.2
50.40 Daniel Norgren 90 Kville Göteborg 9.12
50.55 Johan Kågeman 86 Norrköping Eskilstuna 1.3
50.56 William Taudien 88 Ärla Eskilstuna 9.2
50.68 Fabian Willskytt 87 Kville Marion, IN 16.2
50.73 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Sätra 12.1
50.75 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Malmö 23.2
50.89 Elias Amado 86 Falun Eskilstuna 1.3
50.89 Petter Olson 91 Malmö Malmö 20.1
51.01 Malte Fibel 91 Bromma Eskilstuna 2.3

800m

1:48.37 Mattias Claesson 86 Hässelby Stockholm/G 21.2
1:51.28 Johan Klinteskog 81 Hammarby Lidingö/B 16.2
1:52.20 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Glasgow, GBR 26.1
1:52.47 Johan Bagge 84 Ume FI Stockholm/G 21.2
1:52.51 Rickard Pell 79 Hammarby Sätra 27.1
1:53.12 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Malmö 24.2
1:53.98 Albin Johansson 81 Hässelby Malmö 23.2
1:54.1m Anton Asplund 90 Ume FI Umeå 5.2
1:54.12 Johan Svensson 89 Kalmarsund Malmö 23.2
1:54.15 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sätra 27.1
1:54.39 Peter Gustafsson 86 Ullevi Nampa, ID 16.2
1:54.43 Johan Walldén 87 Gefle Malmö 23.2
1:54.60 John Laselle 79 Tureberg Sätra 19.1
1:54.83 Olle Olofsson 88 Bollnäs Malmö 23.2
1:54.91 Henrik Astfors 87 Västerås Sätra 10.2
1:54.98 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Sätra 19.1
1:55.28 Johan Hydén 89 Akele Linköping 7.2
1:55.51 Eric Hagelin 89 Akele Linköping 7.2
1:55.88 Christian Tunek 89 Akele Stockholm/G 21.2
1:56.59 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg 9.2
1:56.75 Kristoffer Fransson 89 Valbo Sätra 27.1
1:56.76 Martin Stjernlöf 87 Tureberg Stockholm/G 21.2
1:56.79 Fredrik Björklund 86 Hälle Göteborg 16.2
1:56.8m Markus Johansson 90 Ume FI Umeå 5.2
1:57.68 Patrik Carlsson 88 Rånäs Stockholm/G 21.2
obekräftat
1:55.71 Birger Ohlsson 68 New York, NY 8.3

1500m

3:47.83 John Laselle 79 Tureberg Lidingö/B 16.2
3:50.22 Erik Emilsson 82 Hammarby Lidingö/B 16.2
3:50.53 Olle Walleräng 85 Hammarby Sätra 2.2
3:50.56 Rickard Pell 79 Hammarby Sätra 2.2
3:50.85 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 24.2
3:51.54 Mattias Claesson 86 Hässelby Sätra 2.2
3:52.41 *Thérence Mbonabirama 86 Hammarby Sätra 2.2
3:53.22 Erik Johansson 89 Hässelby Eskilstuna 2.3
3:53.65 Kalle Johansson 89 Hässelby Eskilstuna 2.3
3:53.70 Philip Aagaard 82 Spårvägen Lidingö/B 16.2
3:53.80 Henrik Skoog 79 Spårvägen Sätra 26.1
3:53.90 Johan Hydén 89 Akele Eskilstuna 2.3
3:54.58 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Lidingö/B 16.2
3:54.98 Fredrik Björklund 86 Hälle Eskilstuna 2.3
3:55.15 Robin Leandersson 88 Malmö Eskilstuna 2.3
3:57.17 Gustav Tynelius 81 Malmö Lidingö/B 16.2
3:57.36 Fredrik Johansson 86 Växjö Eskilstuna 2.3
3:58.34 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Lidingö/B 16.2
3:58.96 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg 16.2
3:59.01 Eric Senorski 89 Örgryte Malmö 26.1
3:59.33 Erik Widing 87 Tureberg Eskilstuna 2.3
3:59.36 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 2.2
3:59.71 Johan Bagge 84 Ume FI Umeå 29.1
4:00.73 Hannes Hedvall 81 Studenterna Eskilstuna 9.2
4:00.88 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Göteborg 16.2

3000m

7:54.20 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stuttgart, GER 2.2
7:59.9m Erik Sjöqvist 72 Enhörna Birmingham, GBR 16.2
8:10.59 Johan Wallerstein 78 Malmö Malmö 23.2
8:15.43 *Thérence Mbonabirama 86 Hammarby Sätra 10.2
8:16.19 Erik Emilsson 82 Hammarby Malmö 23.2
8:25.45 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Malmö 23.2
8:27.69 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sätra 10.2
8:31.87 Fredrik Johansson 86 Växjö Malmö 23.2
8:37.38 Erik Widing 87 Tureberg Sätra 10.2
8:38.4m Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 3.2
8:38.50 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Malmö 23.2
8:38.59 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 10.2
8:40.1m Per Sjögren 79 Örebro Falun 24.2
8:41.31 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Umeå 22.1
8:41.9m Pär Wikberg 83 Skellefteå Umeå 5.2
8:42.68 Tobias Lundgren 87 Spårvägen New Haven, CT 8.12
8:42.98 David Lövgren 90 IF Göta Malmö 23.2
8:45.23 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 2.2
8:46.1m William Lind 85 Sävedalen Falun 24.2
8:49.11 Lars Södergård 83 Studenterna Sätra 10.2
8:49.63 Fredrik Swahn 77 Rånäs Västerås 26.1
8:51.13 Hannes Hedvall 81 Studenterna Sätra 27.1
8:54.04 Anders Fransson 81 Rånäs Västerås 26.1
8:54.53 Cédric Schwartzler 74 Studenterna Sätra 10.2
8:55.56 Fredrik Johansson 85 Ullevi Göteborg 2.2

5000m


60m häck/106.7

7.67 Robert Kronberg 76 Kville Valencia, ESP 9.2
7.93 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Göteborg 9.2
8.06 Josua Gustafsson 88 Ullevi Eskilstuna 1.3
8.14 Björn Barrefors 87 Hammarby Eskilstuna 1.3
8.19 Markus Sparrman 89 Ymer Göteborg 9.2
8.26 Andreas Andersson 87 Upsala Eskilstuna 1.3
8.31 Henrik Encke 84 Hässelby Sätra 13.1
8.31 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Skellefteå 17.2
8.38 Michael Railsback 84 Gefle Lincoln, NE 23.2
8.38 Jonathan Eklund 88 Hammarby Eskilstuna 9.2
8.39 Amir Shaker 89 Eskilstuna Eskilstuna 9.2
8.42 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 16.3
8.50 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 16.3
8.54 Niclas Åkerström 88 Ymer Eskilstuna 1.3
8.54 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 16.3
8.54 Petter Olson 91 Malmö Malmö 24.2
8.57 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 12.1
8.58 Theo Söderberg 89 Finish Malmö 20.1
8.58 Björn Johansson 88 Västerås Falun 9.2
8.59 Eric Ringdahl 70 Tureberg Stange, NOR 17.2
8.62 Marvin Tay 90 Malmö Malmö 24.2
8.64 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 10.2
8.72 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Göteborg 16.3
8.73 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 6.1
8.79 Joel Thorén 87 Hässelby Göteborg 16.3
tvivelaktig start
8.25 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Sätra 10.2

Höjd

2.37 Stefan Holm 76 Kil Malmö 24.2
2.35 Linus Thörnblad 85 Malmö Malmö 24.2
2.15 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Malmö 24.2
2.11 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Malmö 24.2
2.10 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 16.2
2.09 Martin Eriksson 83 Örgryte Malmö 24.2
2.08 Richard Huldén 86 IF Göta Karlstad 27.1
2.06 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 15.3
2.06 Lukas Odell 90 Trelleborg Göteborg 9.2
2.05 Carl Rönnow 90 Danderyd Eskilstuna 2.3
2.05 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Aubière, FRA 22.3
2.05 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Malmö 26.1
2.04 Daniel Lennartsson 88 Växjö Växjö 6.1
2.03 Petter Olson 91 Malmö Göteborg 16.3
2.01 Jonathan Carbe 90 Örgryte Eskilstuna 2.3
2.00 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Sätra 12.1
2.00 Mattias Green 88 Trelleborg Vellinge 2.2
2.00 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Eskilstuna 2.3
2.00 Marcus Lundquist 91 Rånäs Eskilstuna 2.3
2.00 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö 27.1
2.00 Oskar Rybo 89 Kville Göteborg 9.2
1.99 Arlind Shaluni 92 Norrköping Sätra 8.3
1.98 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Sätra 10.2
1.98 Adam Chiguer 91 Huddinge Eskilstuna 2.3
1.98 Joel Thorén 87 Hässelby Eskilstuna 2.3
1.98 Johan Andersson 89 Spårvägen Västerås 20.1

Stav

5.71 Alhaji Jeng 81 Örgryte Donetsk, UKR 16.2
5.55 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 23.2
5.30 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Potsdam, GER 9.2
5.07 Pawel Szczyrba 81 KA2 Malmö 19.1
5.07 Fredrik Skoglund 81 Spårvägen Malmö 23.2
5.06 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg 2.2
4.95 Joakim Norman 84 Mölndal Malmö 23.2
4.94 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Göteborg 16.3
4.87 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 29.2
4.83 Marcus Lindh 76 KA2 Sätra 26.1
4.76 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 2.2
4.72 Björn Barrefors 87 Hammarby Västerås 29.2
4.72 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Västerås 29.2
4.72 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Västerås 29.2
4.65 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Malmö 23.2
4.65 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Malmö 23.2
4.64 Petter Olson 91 Malmö Göteborg 15.3
4.64 Sebastian Axell 91 Lerum Göteborg 15.3
4.64 Simon Gyllensten 92 Örgryte Göteborg 15.3
4.64 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg 16.3
4.64 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 16.3
4.60 Robert Warensjö 90 Nyköping Birmingham, GBR 23.2
4.54 Andreas Rydberg 90 Västerås Göteborg 16.3
4.52 Alexander Igelström 74 Ullevi Göteborg 9.2
4.50 Klas Persson 79 Spårvägen Huddinge 16.2
4.50 Johan Ramberg 89 Örgryte Malmö 26.1
4.50 Adam Chaszczynski 89 Västerås Eskilstuna 9.2

Längd

7.70 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg/Sc 29.1
7.40 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 3.2
7.39 David Frykholm 80 Malmö Göteborg/Sc 29.1
7.30 Erik Nordström 86 Hammarby Sätra 19.1
7.16 Björn Barrefors 87 Hammarby Malmö 24.2
7.16 Petter Olson 91 Malmö Malmö 24.2
7.15 Robert Bagge 82 Mölndal Malmö 24.2
7.15 Andreas Andersson 92 Bollnäs Sätra 8.3
7.11 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 15.3
7.07 Hans Lämås 88 IF Göta Eskilstuna 1.3
7.07 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 20.1
7.05 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 27.1
7.02 Anders Sjöström 83 Mölndal Malmö 27.1
6.97 Robin Lundh 87 IF Göta Västerås 20.1
6.96 Björn Wilson 90 Orient Eskilstuna 1.3
6.95 *Judel Kibondo 86 Sundbyberg Sätra 19.1
6.93 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Eskilstuna 1.3
6.93 Cristian Antivilo 77 Hässelby Sätra 27.1
6.87 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg 15.3
6.87 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Karlstad 26.1
6.85 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg 15.3
6.84 Erik Persson 89 Malmö Eskilstuna 1.3
6.84 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Göteborg 15.3
6.79 Minh Le 86 Malmö Eskilstuna 1.3
6.79 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 15.3
6.79 Fredrik Persson 86 Gefle Västerås 20.1

Tresteg

16.18 Anton Andersson 81 Örgryte Malmö 23.2
15.39 Mathias Ström 87 Örgryte Eskilstuna 2.3
15.30 Erik Eriksson 80 Hellas Malmö 23.2
15.03 Anders Sjöström 83 Mölndal Malmö 26.1
14.98 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Malmö 23.2
14.91 Ousainou Mbye 80 Örgryte Malmö 23.2
14.75 Jonathan Söderling 88 Hammarby Sätra 2.2
14.74 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Malmö 23.2
14.73 Sebastian Ekstrand 86 Finish Eskilstuna 2.3
14.36 Carl Westberg 86 Hässelby Eskilstuna 2.3
14.36 David Östling 90 Rånäs Eskilstuna 2.3
14.28 Emil Bergqvist 91 Westmannia Eskilstuna 2.3
14.24 Mikael Brinnen 89 Gefle Eskilstuna 2.3
14.18 Karl Wilsborn 89 Växjö Växjö 6.1
14.18 Johan Andersson 89 Spårvägen Karlstad 8.3
14.18 Moteba Mohamed 90 Alingsås Göteborg 9.2
14.08 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg/Sc 29.1
13.96 Adam Johansson 87 Skellefteå Umeå 12.1
13.85 Mattias Olander 92 Högby Karlskrona 15.12
13.83 Johan Lindqvist 90 KA2 Malmö 26.1
13.81 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Sätra 9.3
13.77 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 2.2
13.74 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Eskilstuna 2.3
13.69 Vilhelm Roxling 91 KA2 Eskilstuna 2.3
13.63 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Eskilstuna 2.3

Kula/7.26

18.60 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg 2.2
17.81 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 9.2
17.19 Mats Olsson 86 Järvsö Malmö 23.2
16.57 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Malmö 23.2
16.15 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.2
16.08 Ulf Ankarling 88 IF Göta Malmö 23.2
16.05 Axel Härstedt 87 Malmö Malmö 23.2
15.94 Johan Pihlgren 86 Hässelby Falun 18.1
15.70 Per Rosell 87 Ullevi Göteborg 2.2
15.55 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg 2.2
15.36 Bengt Pettersson 61 Huddinge Aubière, FRA 19.3
15.23 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Eskilstuna 6.1
14.68 Torbjörn Karlsson 83 IF Göta Karlstad 19.1
14.24 Jerry Jönsson 73 Nyköping Sätra 12.1
14.15 Anders Lundell 88 Ullevi Göteborg 9.2
14.11 Björn Johansson 88 Västerås Falun 16.2
14.02 Magnus Håkansson 70 Valbo Örebro 15.12
13.99 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 16.2
13.96 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 15.3
13.78 Per Östlund 61 Hässelby Örebro 5.4
13.75 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 15.3
13.74 Odd Wiking 86 Växjö Malmö 27.1
13.53 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 15.3
13.53 Johan Mörner 81 Örbyhus Västerås 27.1
13.49 Joel Thorén 87 Hässelby Göteborg 15.3

Vikt/18

19.62 Mattias Jons 82 Hässelby Malmö 23.2
18.00 Robert Alneroth 84 Gefle Malmö 23.2
17.46 Stellan Kjellander 78 Malmö Malmö 23.2
16.90 Mårten Ejdervall 74 IF Göta Malmö 23.2
16.58 Jonas Birgersson 83 Nyköping Malmö 23.2
16.30 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Malmö 23.2
16.14 Staffan Jönsson 81 Hässelby Malmö 23.2
15.94 Markus Johansson 90 Säffle Malmö 23.2
15.51 Mikael Leindahl 65 Tjalve Nyköping 31.1
14.56 Lennie Helander 75 Ymer Malmö 23.2
14.46 Daniel Nyman 87 Växjö Borås 19.1
14.19 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 9.2
14.08 Mats Olsson 86 Järvsö Sätra 12.1
14.07 Mikael Nyström 71 Linnéa Solna 12.2
13.98 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Västerås 20.1
13.89 Joakim Stenman 84 Huddinge Huddinge 29.1
12.89 Tommy Kristiansen 86 Bore Karlstad 17.2
12.59 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Göteborg 9.2
12.38 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping 31.1

Sjukamp/M

5.577 Björn Barrefors 87 Hammarby Göteborg 16.3
5.531 Samuel Lindén 86 Falun Göteborg 16.3
5.505 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 16.3
5.244 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Göteborg 16.3
5.233 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 16.3
5.133 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 16.3
5.097 Joel Thorén 87 Hässelby Göteborg 16.3
5.094 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg 16.3
4.852 Jonas Elgered 87 Hammarby Göteborg 16.3
4.663 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 16.3
4.587 Niklas Bagge 87 Brattås Göteborg 16.3
4.400 Henrik Adolfsson 88 Hammarby Göteborg 16.3
4.390 Robert Bergqvist 88 Hässelby Göteborg 16.3
4.218 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Göteborg 16.3
överlång bana
5.106 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 6.1