Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2009

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 6 APR, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2008/2009.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.78 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 21.2
7.78 Hanna Kober 94 Lund Vellinge 7.2
7.81 Caroline Taxén 94 Enköping Sätra 14.12
7.93 Maja Svensson 94 Malmö Malmö 6.12
7.93 Sofia Andersson 94 Örbyhus Borås 7.3
7.95 Nikita Burton 94 Arboga Borås 7.3
7.96 Josefin Palm 94 Gefle Örebro 4.4
7.97 Julia Hässel 94 Tureberg Eskilstuna 7.2
8.00 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Haparanda 17.1
8.00 Amanda Odesjö 94 Alingsås Malmö 31.1
8.02 Linnea Björninger 94 Ymer Borås 7.3
8.04 Alissa Söderberg 94 Malmö Vellinge 7.2
8.06 Pauline Munters 94 Falun Falun/L 15.3
8.09 Alice Sjölén 94 Sundsvall Borås 7.3
8.12 Ida Virdebrant 94 Växjö Borås 7.3
8.13 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Växjö 24.1
8.14 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Malmö 6.12
8.17 Kajsa Jönsson 94 Malmö Malmö 31.1
8.17 Anna Backlund 94 Lund Malmö 6.12
8.17 Fanny Lindström 94 Athlet Borås 7.3

200m

25.39 Hanna Kober 94 Lund Borås 8.3
25.62 Caroline Taxén 94 Enköping Eskilstuna 6.1
25.62 Nikita Burton 94 Arboga Borås 8.3
25.87 Julia Hässel 94 Tureberg Eskilstuna 7.2
26.25 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 8.2
26.53 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Borås 8.3
26.58 Amanda Odesjö 94 Alingsås Malmö 31.1
26.81 Lovisa Nyrenström-Gidehag 94 Bromma Borås 7.3
26.82 Linnea Björninger 94 Ymer Göteborg 22.2
26.85 Ellen Mattsson 94 Stocksäter Borås 8.3
26.92 Jonna Kowalski 94 Tjalve Norrköping 13.12
26.94 Mia Border 94 Hanviken Sätra 24.1
26.96 Alice Sjölén 94 Sundsvall Ås 24.1
27.02 Josefin Palm 94 Gefle Bollnäs 17.2
27.02 Magdalena Sundström 94 Vingarna Skellefteå 8.2
27.03 Rebecca Svensson 94 Udd Borås 8.3
27.07 Kajsa Jönsson 94 Malmö Borås 7.3
27.12 Sanna Ohlström 94 Rånäs Västerås 8.2
27.25 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 15.2
27.29 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Sätra 15.2

1000m

3:00.51 Maria Larsson 94 Ullevi Borås 8.3
3:03.63 Agnes Sjöström 94 Westmannia Eskilstuna 7.2
3:03.95 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF Borås 8.3
3:04.14 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Göteborg 21.2
3:05.23 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Borås 8.3
3:09.26 Amanda Lönnqvist 94 Ystad Malmö 1.3
3:10.02 Anna Hedström 94 Täby Huddinge 11.1
3:10.05 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Huddinge 11.1
3:10.43 Frida Wihlborg 94 Finish Malmö 1.3
3:10.60 Alice Andersson 94 Ymer Borås 7.3
3:10.78 Josefine Malmborg 94 Habo Borås 7.3
3:11.30 Moa Enmark 94 Gefle Eskilstuna 7.2
3:12.25 Stina M Jansson 94 Gefle Eskilstuna 7.2
3:14.28 Fanny Sundquist 94 Åhus Malmö 1.3
3:14.73 Emma Forss 94 Hammarby Sätra 22.2
3:14.75 Linnea Ivarsson 94 Lerum Göteborg 1.3
3:15.09 Greta Graziani 94 Sätra 3.1
3:17.22 Evelina Beramand 94 Mölndal Göteborg 1.3
3:17.26 Isabelle Carlsson-Pallin 94 Mosjö Borås 7.3
3:19.32 Stina Åberg 94 Hammarby Sätra 14.2

60m häck/76.2

8.71 Sofia Andersson 94 Örbyhus Borås 8.3
8.89 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 6.12
8.92 Alice Sjölén 94 Sundsvall Borås 8.3
8.96 Pauline Munters 94 Falun Falun 24.1
9.00 Josefin Palm 94 Gefle Borås 8.3
9.05 Josefine Myrén 94 Udd Borås 8.3
9.09 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 21.2
9.10 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Växjö 8.2
9.10 Mia Border 94 Hanviken Borås 8.3
9.11 Ida Virdebrant 94 Växjö Karlskrona 22.2
9.14 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Karlstad 24.1
9.15 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Borås 8.3
9.24 Frida Hartzell 94 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
9.30 Hanna Kober 94 Lund Malmö 25.1
9.36 Tove Eurén-Magnusson 94 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
9.37 Josefine Sandelius 94 Hammarby Borås 8.3
9.41 Lisa Engman 94 Kil Västerås 14.3
9.41 Anna Birgersson 94 Karlskoga Borås 8.3
9.45 Erica Lantz 94 Växjö Karlskrona 11.1
9.49 Farydah Inoussa 94 Hässelby Borås 8.3

Höjd

1.67 Ida Virdebrant 94 Växjö Borås 8.3
1.66 Lisa Engman 94 Kil Karlstad 7.2
1.65 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 22.2
1.65 Emmy Olson 94 Gefle Borås 8.3
1.64 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Västerås 14.3
1.63 Matilda Ribaeus 94 IF Göta Borås 8.3
1.62 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Sätra 14.12
1.61 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 14.3
1.60 Sara Schnorrenberger 94 Bergaström Borås 18.1
1.60 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Linköping 18.1
1.60 Amanda Bills 94 Hässelby Nyköping 28.3
1.60 Sara Johansson 94 Lund Malmö 6.12
1.58 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 14.3
1.58 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 7.2
1.57 Emma Gunnarsson 94 KA2 Karlskrona 13.12
1.57 Rima Beyed 94 Lund Malmö 24.1
1.57 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Borås 8.3
1.56 Tove Eurén-Magnusson 94 Göteborgs KIK Lerum 17.1
1.55 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sätra 14.2
1.55 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 14.3
1.55 Petra Levtchuk 94 Mosjö Örebro 5.4
1.55 Josefin Möller 94 Luleå Skellefteå 7.2

Stav

3.90 Alissa Söderberg 94 Malmö Borås 7.3
3.36 Erica Lantz 94 Växjö Göteborg/N 23.1
3.28 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Borås 7.3
3.02 Nina Jakobsson 94 Skellefteå Borås 7.3
3.00 Olivia Axell 94 Lerum Göteborg 23.11
2.83 Tove Hedberg 94 Västerås Västerås 18.1
2.80 Emma Norss 94 Södertälje IF Borås 7.3
2.70 Malin Gillman 94 Stocksäter Örebro 4.4
2.68 Jessica Nilsson 94 Stocksäter Borås 7.3
2.60 Ida Normark 94 Skellefteå Skellefteå 28.12
2.60 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 7.2
2.56 Emma Bengtsson 94 Örebro Borås 7.3
2.54 Matilda Malmborg 94 Sundbyberg Sätra 31.1
2.50 Filippa Bystedt 94 Skellefteå Umeå 1.3
2.43 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Piteå 23.11
2.41 Nina Magnusson 94 Falköping Falköping 24.1
2.40 Anna Hermansson 94 Hovslätt Malmö 1.2
2.38 Malin Linder 94 Kristinehamn Borås 7.3
2.36 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 7.2
2.35 Emelie Persson 94 KA2 Karlskrona 22.2
2.35 Julia Carls 94 Hanviken Huddinge 9.1

Längd

5.88 Caroline Taxén 94 Enköping Borås 8.3
5.65 Maja Svensson 94 Malmö Karlskrona 21.2
5.60 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg/Sc 29.1
5.60 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Borås 8.3
5.54 Alissa Söderberg 94 Malmö Vellinge 7.2
5.47 Josefin Palm 94 Gefle Sätra 22.2
5.42 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Västerås 14.3
5.42 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Malmö 25.1
5.34 Hanna Kober 94 Lund Malmö 25.1
5.33 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 7.2
5.25 Pauline Munters 94 Falun Falun 24.1
5.22 Erica Lantz 94 Växjö Karlskrona 10.1
5.20 Josefin Myrén 94 Udd Borås 8.3
5.17 Emmy Olson 94 Gefle Gävle 19.3
5.15 Ida Virdebrant 94 Växjö Karlskrona 10.1
5.15 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 31.1
5.11 Lisa Engman 94 Kil Västerås 14.3
5.11 Josefine Sandelius 94 Hammarby Karlstad 25.1
5.08 Jonna Kowalski 94 Tjalve Huddinge 11.1
5.06 Mia Border 94 Hanviken Sätra 14.2

Tresteg

12.33 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg 21.2
12.15 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 21.2
11.81 Caroline Taxén 94 Enköping Västerås 8.2
11.34 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 21.2
10.79 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Borås 7.3
10.73 Julia Eriksson 94 Ullevi Göteborg 22.11
10.60 Julia Gustavsson 94 Frövi Örebro 1.2
10.53 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 15.2
10.48 Rebecka Svensson 94 Udd Karlskrona 22.2
10.39 Josefin Myrén 94 Udd Karlskrona 22.2
10.37 Emma Norss 94 Södertälje IF Borås 7.3
10.29 Isabell Maijala 94 Westmannia Sätra 21.2
10.21 Amanda Fransson 94 Kongahälla Malmö 31.1
10.20 Lisa Engman 94 Kil Karlstad 7.2
10.19 Moa Karlin Josefsson 94 Sävedalen Göteborg 1.3
10.16 Elin Larsson 94 Falkenberg Göteborg 6.12
10.14 Maria Lundgren 94 Finish Malmö 1.3
10.13 Emma Olsson 94 Kil Karlstad 7.2
10.10 Denise Sandell 94 Wedevåg Örebro 30.11
10.10 Linnéa Samuelsson 94 Hakarpspojkarna Göteborg 6.12

Kula/3.0

13.03 Erica Lantz 94 Växjö Borås 7.3
12.44 Malin Stenmark 94 Sundsvall Sundsvall 22.2
12.01 Julia Ihrsén 94 Enköping Borås 7.3
12.00 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 6.12
11.99 Jonna Nilsson 94 Contact Karlskrona 10.1
11.81 Stina Petersson 94 Ljungby Borås 7.3
11.78 Mathilda Larsson 94 Falun Bollnäs 31.1
11.58 Mia Border 94 Hanviken Huddinge 9.1
11.50 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg 21.2
11.40 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 21.2
11.30 Erica Glimsholt 94 Arboga Örebro 28.2
11.14 Sara Sandström 94 Luleå Haparanda 17.1
11.09 Johanna Ivarson 94 Ymer Borås 7.3
11.07 Matilda Brandtberg 94 Trosa Nyköping 28.3
11.01 Michaela Stålarm 94 Haparanda SKT Haparanda 21.2
10.98 Jennifer Forsberg 94 Väsby Sätra 1.2
10.97 Jenny Södrén 94 Rånäs Västerås 7.2
10.89 Freja Liljedahl 94 Gefle Borås 7.3
10.74 Ida Sundkvist 94 Westmannia Örebro 5.4
10.61 Julia Gustafsson 94 Frövi Örebro 6.12

Femkamp/F15-17

4.316 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Västerås 14.3
4.237 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 14.3
4.039 Erica Lantz 94 Växjö Västerås 14.3
3.881 Mia Border 94 Hanviken Sätra 5.2
3.874 Lisa Engman 94 Kil Västerås 14.3
3.820 Tova Eurén-Magnusson 94 Göteborgs KIK Västerås 14.3
3.804 Stina Petersson 94 Ljungby Västerås 14.3
3.637 Julia Gustafsson 94 Frövi Västerås 14.3
3.595 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 14.3
3.590 Farydag Inoussa 94 Hässelby Västerås 14.3
3.569 Sofia Johnsson 94 Hässelby Västerås 14.3
3.505 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Linköping 18.1
3.454 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Västerås 14.3
3.402 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 11.1
3.030 Linnea Blomberg 94 Hässelby Sätra 5.2
3.011 Isabelle Maijala 94 Westmannia Västerås 11.1
2.970 Karolina Hall 94 Hanviken Västerås 14.3
2.961 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 17.1
överlång bana
4.062 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 8.2
3.734 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Växjö 8.2

>