Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2009

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 16 APR, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2008/2009.

60m

6.77 Jens Löfgren 86 Malmö Göteborg 14.2
6.78 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Bollnäs 28.2
6.80 Per Strandquist 87 Malmö Nampa, ID 27.2
6.80 Oskar Åberg 89 Solna Bollnäs 28.2
6.85 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Göteborg 8.3
6.86 Erik Karlsson 87 Växjö Florö, NOR 21.2
6.86 Daniel Persson 82 Malmö Malmö 31.1
6.86 David Sennung 91 Ullevi Göteborg 8.3
6.87 Emil Zail 87 Malmö Göteborg 8.3
6.89 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Göteborg 8.3
6.91 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Göteborg 22.2
6.93 Henrik Bäckström 92 KA2 Karlskrona 21.2
6.94 Carlos Fröjd 90 Strömstad Borås 17.1
6.95 Christian Sjöberg 84 IF Göta Göteborg 14.2
6.95 Adam Andersson 91 Skellefteå Skellefteå 7.2
6.95 Simon Johansson 90 Ullevi Göteborg 8.3
6.96 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg 8.3
6.96 Jonas Mårtensson 88 Växjö Göteborg 8.3
6.98 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 24.1
6.98 Odain Rose 92 IFK Umeå Göteborg 8.3
6.99 Edmund Yeboah 88 Hässelby Houston, TX 20.2
6.99 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 31.1
7.01 Patrik Andersson 91 Kville Borås 18.1
7.01 Albert de Caprétz 92 Malmö Malmö 24.1
7.01 Andreas Andersson 92 Bollnäs Bollnäs 31.1
7.01 Morgan Ohlström 91 Rånäs Göteborg 8.3

200m

20.93 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 25.1
21.53 Per Strandquist 87 Malmö Nampa, ID 28.2
22.01 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö 1.2
22.05 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö 1.2
22.08 Oskar Åberg 89 Solna Malmö 25.1
22.09 Niklas Larsson 85 Hässelby Sätra 25.1
22.21 Carlos Fröjd 90 Strömstad Malmö 31.1
22.22 Marvin Tay 90 Malmö Malmö 25.1
22.26 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sätra 25.1
22.28 Nicklas Nilsson 87 Bromma Västerås 18.1
22.29 Dennis Karanda 89 Malmö Malmö 1.2
22.37 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Malmö 25.1
22.49 Robin Kruse 90 Upsala Bollnäs 31.1
22.51 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 25.1
22.54 Andreas Andersson 92 Bollnäs Bollnäs 17.2
22.61 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Huddinge 11.1
22.63 Eric Johansson 86 Ullevi Borås 18.1
22.65 David Sennung 91 Ullevi Borås 18.1
22.66 Henrik Encke 84 Hässelby Karlskrona 11.1
22.69 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Sätra 8.2
22.80 Niklas Liberg 86 Lund Göteborg 14.2
22.80 Filip Lööv 92 Kil Karlstad 25.1
22.81 Tobias Block 93 Mölndal Karlstad 25.1
22.82 Albert de Caprétz 92 Malmö Malmö 25.1
22.84 Cedric Ullberg 92 Ymer Göteborg 14.2
22.84 Jonas Mårtensson 88 Växjö Malmö 25.1

400m

45.89 Johan Wissman 82 Helsingborg Torino, ITA 7.3
47.63 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Stockholm/G 18.2
47.81 Mattias Claesson 86 Hässelby Sätra 21.2
48.14 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Leipzig, GER 1.2
48.82 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm/G 18.2
49.27 Tor Pöllänen 87 Hässelby New York, NY 20.2
49.56 Dennis Karanda 89 Malmö Göteborg 8.3
49.71 Johan Eriksson 88 Tureberg Göteborg 8.3
49.72 Anton Asplund 90 Ume FI Göteborg 7.3
49.83 Niklas Larsson 85 Hässelby Glasgow, GBR 31.1
49.83 Johan Henningsson 90 Bollnäs Göteborg 8.3
49.84 Sebastian Öberg 86 Tureberg Stockholm/G 18.2
50.01 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg 8.3
50.05 Marvin Tay 90 Malmö Göteborg 7.3
50.07 Daniel Norgren 90 Kville Göteborg 14.2
50.16 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sätra 8.2
50.20 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 17.1
50.44 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Göteborg 7.3
50.54 Erik Smedhs 91 Mora Göteborg 7.3
50.55 Christopher Svensson 85 Helsingborg Sätra 21.2
50.57 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg 14.2
50.58 Markus Johansson 90 Ume FI Göteborg 7.3
50.72 Johan Svensson 89 Spårvägen Karlskrona 10.1
50.74 Jesper Madsen 88 Finish Göteborg 7,3
50.80 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Göteborg 7.12

800m

1:47.83 Mattias Claesson 86 Hässelby Torino, ITA 6.3
1:50.72 Rizak Dirshe 72 Malmö Karlskrona 22.2
1:51.24 Anton Asplund 90 Ume FI Stockholm/G 18.2
1:51.28 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Albuquerque, NM 24.1
1:51.85 Joni Jaako 86 Tjalve Glasgow, GBR 31.1
1:52.09 Albin Johansson 81 Hässelby Bollnäs 1.3
1:52.83 Erik Emilsson 82 Hammarby Sätra 8.2
1:53.34 John Laselle 79 Tureberg Sätra 24.1
1:53.48 Per Synnerman 71 Hammarby Lidingö/B 14.2
1:53.95 Eric Hagelin 89 Hässelby Stockholm/G 18.2
1:54.20 Daniel Norberg 78 Hammarby Lidingö/B 14.2
1:54.27 Marcus Hallbäck 92 Bålsta Stockholm/G 18.2
1:54.58 Johan Walldén 87 Gefle Bollnäs 28.2
1:54.64 Johan Henningsson 90 Bollnäs Sätra 8.2
1:54.76 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Lidingö/B 14.2
1:54.87 Christopher Svensson 85 Helsingborg Stockholm/G 18.2
1:55.03 Henrik Astfors 87 Västerås Stockholm/G 18.2
1:55.07 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Bollnäs 28.2
1:55.19 Jonas Leandersson 91 Malmö Malmö 1.3
1:55.22 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg 22.2
1:55.44 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Bollnäs 28.2
1:55.7m Birger Ohlsson 68 New York, NY 22.1
1:55.85 Tor Pöllänen 87 Hässelby New York, NY 23.1
1:56.17 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg 14.2
1:56.19 Klas Persson 91 Nyköping Sätra 24.1
överlång bana
1:50.93 Anton Asplund 90 Ume FI Mustasaari, FIN 12.2

1500m

3:44.38 *Adnan Agar 80 Hässelby Stockholm/G 18.2
3:45.86 Olle Walleräng 85 Spårvägen Bollnäs 1.3
3:46.04 *Adil Bouafif 78 Hässelby Lidingö/B 14.2
3:46.81 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Stockholm/G 18.2
3:46.87 Rizak Dirshe 72 Malmö Bollnäs 1.3
3:47.68 John Laselle 79 Tureberg Lidingö/B 14.2
3:49.44 Erik Emilsson 82 Hammarby Bollnäs 1.3
3:52.49 *Jakob Hannibal 81 Spårvägen Stockholm/G 18.2
3:52.96 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Lidingö/B 14.2
3:53.20 Fredrik Johansson 86 Växjö Lidingö/B 14.2
3:53.26 Erik Johansson 89 Hässelby Göteborg 8.3
3:54.08 Kalle Johansson 89 Hässelby Göteborg 8.3
3:54.24 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Göteborg 8.3
3:54.81 Jonas Leandersson 91 Malmö Malmö 31.1
3:55.17 Rachid Benjira 74 Hässelby Stockholm/G 18.2
3:55.29 Henrik Löfås 83 Upsala Stockholm/G 18.2
3:55.64 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg 22.2
3:55.71 Henrik Skoog 79 Spårvägen Sätra 31.1
3:56.08 Niklas Österberg 73 Rånäs Lidingö/B 14.2
3:56.47 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Sätra 8.2
3:56.67 Anton Danielson 90 Norrköping Bollnäs 1.3
3:57.25 Johan Walldén 87 Gefle Göteborg 8.3
3:57.3m Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/G 18.2
3:57.81 Patrik Andersson 86 Hälle Göteborg 22.2
3:58.45 Marcus Hallbäck 92 Bålsta Sätra 8.2

3000m

7:53.81 Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm/G 18.2
7:54.05 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/G 18.2
7:54.43 Johan Wallerstein 78 Lund Stockholm/G 18.2
7:55.89 Oskar Käck 82 Hälle Stockholm/G 18.2
8:18.89 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Lidingö/B 24.1
8:19.01 *Adil Bouafif 78 Hässelby Bollnäs 28.2
8:19.83 Alexander Söderberg 88 Spårvägen New York, NY 6.2
8:23.51 Per Sjögren 79 Örebro Bollnäs 28.2
8:26.32 Henrik Löfås 83 Upsala Lidingö/B 24.1
8:27.93 Niklas Österberg 73 Rånäs Lidingö/B 24.1
8:30.08 Mathias Borg 85 Ullevi Göteborg 7.2
8:31.02 Jonas Legernes 91 Ullevi Lidingö/B 24.1
8:31.84 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg 14.2
8:33.18 Fredrik Johansson 86 Växjö Norrköping 1.2
8:33.62 Oskar Landin 87 Spårvägen Sätra 8.2
8:40.04 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Lidingö/B 24.1
8:40.16 Patrik Andersson 86 Hälle Bollnäs 28.2
8:40.6m William Lind 85 Sävedalen Falun 22.2
8:40.67 Fredrik Johansson 85 Ullevi Bollnäs 28.2
8:40.9m Jerker Lysell 89 Rehn Falun 22.2
8:41.63 Rachid Benjira 74 Hässelby Bollnäs 28.2
8:43.07 Olle Kalered 90 Norrköping Norrköping 1.2
8:43.45 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 8.2
8:45.13 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 14.2
8:45.98 Oskar Danielson 88 Norrköping Norrköping 1.2

60m häck/106.7

7.77 Robert Kronberg 76 Kville Florö, NOR 21.2
8.02 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Bollnäs 1.3
8.04 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 14.2
8.07 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Bollnäs 1.3
8.08 Björn Barrefors 87 Hammarby College Station, TX 28.2
8.10 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Göteborg/Sc 29.1
8.17 Andreas Andersson 87 Upsala Bollnäs 1.3
8.17 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 21.2
8.22 Henrik Encke 84 Hässelby Karlskrona 11.1
8.29 Marcus Persson 89 Ullevi Göteborg 7.3
8.32 Anton Forsberg 91 Tureberg Sätra 8.2
8.38 Daniel Almgren 79 Hässelby Västerås 15.3
8.38 Amir Shaker 89 Eskilstuna Göteborg 7.3
8.39 Petter Olson 91 Malmö Malmö 25.1
8.40 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg 7.3
8.46 Marvin Tay 90 Malmö Malmö 25.1
8.50 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Västerås 15.3
8.58 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Sätra 1.2
8.58 Rasmus Nim 89 Gäddede Huddinge 11.1
8.62 Theo Söderberg 89 Malmö Vellinge 7.2
8.68 Alexander Smith 89 Finish Göteborg 7.3
8.73 Martin Kallur 91 Falun Falun 24.2
8.82 Rasmus Carlsson 88 Falun Västerås 15.3
8.91 Jonas Elgered 87 Hammarby Västerås 15.3
8.94 Andreas Andersson 84 Sävedalen Göteborg 21.2

Höjd

2.36 Linus Thörnblad 85 Malmö Banská Bystrica, SVK 11.2
2.21 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Glasgow, GBR 31.1
2.12 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Karlskrona 21.2
2.11 Jan-Erik Wanhainen 71 IFK Göteborg Malmö 24.1
2.11 Carl Rönnow 90 Olympique Bollnäs 28.2
2.11 Richard Huldén 86 IF Göta Sätra 8.2
2.09 Emil Svensson 89 Växjö Göteborg 8.3
2.09 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Göteborg 8.3
2.08 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 24.1
2.05 Lukas Odell 90 Trelleborg Vellinge 7.2
2.04 Arlind Shaluni 92 Norrköping Norrköping 1.2
2.04 Daniel Lennartsson 88 Växjö Karlskrona 21.2
2.04 Marcus Lundquist 91 Rånäs Sätra 31.1
2.03 Petter Olson 91 Malmö Västerås 14.3
2.03 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Göteborg 8.3
2.02 Tim Brodin 90 Örebro Sätra 21.2
2.02 Kristian Olofsson 90 Ymer Falköping 24.1
2.01 Oscar Adolfsson 88 Orient Norrköping 1.2
2.01 Martin Eriksson 83 Örgryte Bollnäs 28.2
2.00 Mattias Green 88 Trelleborg Malmö 1.2
2.00 Adam Chiguer 91 Huddinge Huddinge 10.1
2.00 Johan Andersson 89 IF Göta Karlstad 12.3
2.00 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 7.12
1.99 Oliwer Åstrand 92 Ymer Falköping 24.1
1.98 Patrik Bagge 85 Brattås Borås 17.1

Stav

5.81 Alhaji Jeng 81 Örgryte Stockholm/G 18.2
5.36 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Potsdam, GER 7.2
5.14 Petter Olson 91 Malmö Västerås 15.3
5.05 Fredrik Skoglund 81 Spårvägen Bollnäs 1.3
4.99 Rasmus Carlsson 88 Falun Bollnäs 1.3
4.94 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Göteborg/N 25.1
4.93 Björn Barrefors 87 Hammarby Lincoln, NE 20.2
4.85 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg 7.2
4.82 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg 7.3
4.81 Marcus Lindh 76 KA2 Sätra 8.2
4.80 Reine Eklund 77 Örgryte Århus, DEN 22.2
4.72 Björn Johansson 88 Västerås Göteborg 7.3
4.71 Rasmus Nim 89 Gäddede Sätra 8.2
4.70 Robert Warensjö 90 Nyköping Birmingham, GBR 14.2
4.66 Viktor Fröberg 90 Kville Göteborg 7.3
4.65 Sebastian Axell 91 Lerum Malmö 8.2
4.64 Jonathan Eklund 88 Hammarby Västerås 15.3
4.64 Johan Ramberg 89 Örgryte Göteborg/N 25.1
4.64 Elias Palo 81 Haparanda SKT Haparanda 6.12
4.57 Andreas Duplantis 93 Stål Reno, NV 3.1
4.55 Simon Gyllensten 92 Örgryte Göteborg 14.2
4.51 Andreas Rydberg 90 Västerås Göteborg/N 23.1
4.51 Per Drageryd 91 Örebro Göteborg/N 23.1
4.45 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 7.2
4.44 Josua Gustafsson 88 Ullevi Västerås 15.3

Längd

7.95 Michel Tornéus 86 Tumba Glasgow, GBR 31.1
7.63 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Bollnäs 1.3
7.47 Per Strandquist 87 Malmö Nampa, ID 27.2
7.39 Andreas Otterling 86 Örebro Bollnäs 1.3
7.38 Björn Barrefors 87 Hammarby College Station, TX 13.3
7.30 David Frykholm 80 Malmö Karlstad 4.3
7.24 Robert Bagge 82 Mölndal Borås 18.1
7.23 Björn Wilson 90 Orient Göteborg 14.2
7.16 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg/Sc 29.1
7.12 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg 7.3
7.11 Erik Nordström 86 Hammarby Bollnäs 1.3
7.08 Hans Lämås 88 IF Göta Göteborg 7.3
7.04 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg 7.3
7.03 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Sätra 1.2
7.03 Erik Persson 89 Malmö Malmö 25.1
7.02 Minh Le 86 Malmö Karlskrona 21.2
7.00 Sebastian Ekstrand 86 Finish Vellinge 7.2
6.98 Alexander Wittlock 91 Hanviken Bollnäs 1.3
6.97 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Göteborg 7.3
6.94 Robin Lundh 87 IF Göta Göteborg 7.3
6.90 Adam Chiguer 91 Huddinge Sätra 3.1
6.86 Björn Boström 87 Lund Göteborg 7.3
6.84 Jonathan Eklund 88 Hammarby Västerås 14.3
6.82 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 1.2
6.79 Petter Olson 91 Malmö Malmö 25.1

Tresteg

16.05 Andreas Otterling 86 Örebro Bollnäs 28.2
16.03 Anton Andersson 81 Örgryte Göteborg 14.2
15.48 Daniel Lennartsson 88 Växjö Göteborg 8.3
15.34 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg 8.3
15.23 Johan Attersand 74 Hammarby Sätra 25.1
15.11 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg 8.3
14.97 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 31.1
14.78 Ousainou Mbye 80 Örgryte Århus, DEN 22.2
14.74 Emil Bergqvist 91 Westmannia Göteborg/Sc 29.1
14.69 Erik Persson 89 Malmö Karlskrona 11.1
14.54 Rickard Karlsson 87 Olympique Bollnäs 28.2
14.54 Moteba Mohamed 90 Alingsås Göteborg 8.3
14.40 Johan Zetterberg 84 Strand Bollnäs 28.2
14.39 Vilhelm Roxling 91 KA2 Göteborg 8.3
14.34 Love Fältström 91 Hammarby Göteborg 8.3
14.18 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Göteborg 8.3
14.10 Carl Westberg 86 Hässelby Sätra 25.1
14.03 Simon Karlén 94 Arvika Borås 7.3
14.01 Ronald Kibirige 90 Västerås Sätra 8.2
14.00 Erik Ehrlin 90 Ärla Göteborg 8.3
13.97 Emil Afzelius 88 Bollnäs Göteborg 8.3
13.93 Mikael Brinnen 89 Gefle Bollnäs 6.1
13.83 Dastid Selmani 92 Lund Göteborg 8.3
13.76 Andreas Hemström 92 Örbyhus Göteborg 8.3
13.75 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg 8.3

Kula/7.26

18.35 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 9.1
17.90 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen New York, NY 6.2
17.80 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg 7.2
17.61 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Bollnäs 28.2
17.43 Mats Olsson 86 Järvsö Bollnäs 28.2
17.03 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 14.2
16.35 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Sätra 21.2
16.35 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg 8.3
15.76 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg 8.3
15.10 Bengt Pettersson 61 Huddinge Huddinge 27.12
15.05 Markus Mattisson 88 Vittsjö Karlskrona 13.12
15.03 Anders Lundell 88 Ullevi Göteborg 14.2
14.83 Arwid Koskinen 92 Huddinge Sätra 21.2
14.76 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Västerås 14.3
14.65 Philip Åman 77 Kville Göteborg 7.2
14.55 Marcus Janback 87 Fredrikshof Sätra 20.1
14.28 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Malmö 24.1
14.27 Björn Barrefors 87 Hammarby College Station, TX 13.3
14.09 Jonas Meyer 90 Strömstad Borås 17.1
14.04 Erik Larsson 80 Gotland Växjö 7.2
13.95 Christer Björkander 83 Lerum Karlstad 24.1
13.89 Johan Mörner 81 Örbyhus Västerås 8.2
13.80 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå 10.1
13.78 Magnus Håkansson 70 Valbo Huddinge 14.2
13.66 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 6.12

Vikt/18

18.51 Robert Alneroth 84 Gefle Bollnäs 1.3
18.45 Mattias Jons 82 Hässelby Bollnäs 1.3
16.07 Daniel Nyman 87 Växjö Bollnäs 1.3
15.99 Mats Olsson 86 Järvsö Bollnäs 1.3
14.17 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Bollnäs 1.3
14.03 Lennie Helander 75 Ymer Borås 17.1
13.82 Joakim Stenman 84 Huddinge Huddinge 17.1
13.34 Erik Romberg 90 Högby Borås 17.1
13.05 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå 18.2
12.89 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Borås 17.1
12.20 Alexander Messer 91 Alingsås Borås 17.1
11.56 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 7.2
11.55 Tomas Classon 62 Huddinge Huddinge 10.1

Sjukamp/M

5.795 Björn Barrefors 87 Hammarby College Station, TX 14.3
5.682 Petter Olson 91 Malmö Västerås 15.3
5.573 Daniel Almgren 79 Hässelby Västerås 15.3
5.236 Rasmus Carlsson 88 Falun Västerås 15.3
5.140 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Västerås 15.3
5.013 Josua Gustafsson 88 Ullevi Västerås 15.3
4.991 Jonathan Eklund 88 Hammarby Västerås 15.3
4.931 Jonas Elgered 87 Hammarby Västerås 15.3
4.310 Richard Olsson 89 IF Göta Västerås 15.3