Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1987-1989, P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.12 Daniella Busk 93 Malmö Göteborg/U 27.6
12.31 Ida Hansen 93 Arvika Västerås 11.9
12.36 Jessica Östlund 93 Hässelby Västerås 11.9
12.42 Anna Hildingsson 93 Lerum Växjö 14.8
12.42 Sara Österberg 93 Hammarby Växjö 14.8
12.44 Matilda Hellqvist 93 Orient Västerås 11.9
12.48 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Habo 6.6
12.49 Caroline Larsson 93 Orient Norrköping 21.5
12.51 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Växjö 14.8
12.51 Isabel Annerfalk 93 Hagen Jönköping 17.6
12.52 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Västerås 11.9
12.53 Jenny Melin 93 Strand Västerås 11.9
12.56 Marine Alfredsson 93 Rånäs Norrtälje 24.6
12.64 Rebecka Nilsson 93 Ullevi Sävedalen 30.5
12.65 Madeleine Eriksson 93 Gefle Växjö 14.8
12.66 Emma Hermansson 93 Villstad Habo 19.9
12.68 Nicole Uddén 93 IK Sisu Alvesta 7.6
12.71 Julia Wigren 93 Gefle Leksand 8.8
12.79 Angelica Karlsson 93 Tanum Västerås 11.9
12.81 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 9.8
medvind
12.19 Ida Hansen 93 Arvika Västerås 11.9
12.30 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Jönköping 9.5
12.33 Jenny Melin 93 Strand Västerås 11.9
12.36 Matilda Hellqvist 93 Orient Uddevalla 25.7
12.39 Caroline Larsson 93 Orient Uddevalla 25.7
12.39 Isabel Annerfalk 93 Hagen Uddevalla 25.7
12.50 Marine Alfredsson 93 Rånäs Västerås 11.9
12.54 Emma Hermansson 93 Villstad Jönköping 9.5
12.61 Madeleine Eriksson 93 Gefle Västerås 11.9
12.62 Caroline Ståhl 93 Örebro Örebro 30.8
12.71 Angelica Karlsson 93 Tanum Västerås 11.9
12.77 Sara Rönnby 93 Enhörna Oskarshamn 3.5
12.80 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Hässleholm 26.7

200m

24.64 Ida Hansen 93 Arvika Göteborg/U 30.8
24.93 Daniella Busk 93 Malmö Växjö 16.8
25.30 Anna Hildingsson 93 Lerum Växjö 16.8
25.50 Emma Hermansson 93 Villstad Göteborg/U 28.6
25.51 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Jönköping 17.6
25.58 Matilda Hellqvist 93 Orient Sävedalen 31.5
25.71 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Stockholm/S 1.8
25.72 Jessica Östlund 93 Hässelby Falun 23.8
25.72 Sara Österberg 93 Hammarby Huddinge 9.8
25.83 Jasmine Burestam 93 Huddinge Lerum 23.5
25.85 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Växjö 16.8
25.85 Nicole Uddén 93 IK Sisu Göteborg/U 28.6
25.86 Jessica Bloodworth 93 Tranås Lerum 23.5
25.93 Madeleine Eriksson 93 Gefle Falun 23.8
25.97 Marine Alfredsson 93 Rånäs Växjö 16.8
26.11 Caroline Larsson 93 Orient Uddevalla 26.7
26.20 Eleonor Broström 93 Linköping Göteborg/U 28.6
26.29 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Falun 23.8
26.30 Sara Rönnby 93 Enhörna Huddinge 9.8
26.32 Angelica Karlsson 93 Tanum Kil 9.8
medvind
25.99 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
26.00 Isabel Annerfalk 93 Hagen Skara 29.8
26.06 Lisa Duffy 93 Bromma Göteborg/U 28.6

400m

58.49 Åsa Söderlund 93 Västerås Gävle 19.7
58.58 Sara Rönnby 93 Enhörna Stockholm/S 9.9
58.81 Evelina Åhman 93 Sundsvall Växjö 14.8
58.88 Nicole Uddén 93 IK Sisu Västerås 13.9
58.91 Daniella Busk 93 Malmö Hässleholm 26.7
59.22 Jessica Bloodworth 93 Tranås Tranås 27.9
59.53 Johanna Busk 93 Enhörna Västerås 13.9
60.09 Matilda Olausson 93 Ymer Växjö 14.8
60.15 Emmy Bärjegård 93 Leksand Växjö 14.8
60.59 Frida Åhsberg 93 Villstad Norrköping 22.8
60.80 Sara Jernfält 93 Örebro Västerås 12.9
60.83 Ida Linder 93 Tumba Huddinge 8.8
60.91 Emelie Bley 93 Tjalve Växjö 14.8
61.03 Melina Nordstrom 93 Hellas Huddinge 8.8
61.71 Ellinor Norman 93 Hellas Göteborg/U 27.6
61.81 Tove Starfelt 93 Bromma Göteborg/U 27.6
61.85 Annie Dahlgren 93 Lerum Olofström 21.5
62.07 Madelene Eriksson 93 Gefle Stockholm/S 1.7
62.11 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Jönköping 2.6
62.20 Amanda Folkebrant 93 Hellas Sollentuna 7.6

800m

2:13.20 Sara Rönnby 93 Enhörna Huddinge 27.8
2:15.78 Johanna Busk 93 Enhörna Stockholm/S 1.8
2:16.46 Frida Johansson 93 Täby Stockholm/S 1.8
2:17.42 Jenny Håland 93 Tumba Västerås 12.9
2:17.51 Viktoria Ämting 93 Hellas Huddinge 9.8
2:17.54 Ida Holm 93 Lerum Borås 13.6
2:17.82 Jessica Bloodworth 93 Tranås Växjö 16.8
2:18.97 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Stockholm/S 1.8
2:20.15 Julia Forsmark 93 Stål Stockholm/S 1.8
2:20.35 Malin Strand 93 Istrum Lidköping 22.8
2:20.70 Emmy Bärjegård 93 Leksand Stockholm/S 1.8
2:22.05 Julia Jakobsson 93 Skellefteå Gävle 19.7
2:22.56 Therese Moberg 93 Ånge Huddinge 27.8
2:22.69 Amanda Folkebrant 93 Hellas Sätra 31.5
2:23.04 Ellinor Norman 93 Hellas Göteborg/U 28.6
2:23.99 Johanna Gateman 93 Strömstad Nadderud, NOR 13.6
2:24.07 Jennifer Himaj 93 Örgryte Halmstad 19.7
2:25.37 Jasmine Burestam 93 Huddinge Kópavogur, ISL 14.6
2:26.12 Josefin Ellmarker 93 Orient Norrköping 21.5
2:26.39 Amelie Andersson 93 Villstad Skruv 16.5

1500m

4:40.35 Johanna Busk 93 Enhörna Göteborg/U 27.6
4:43.20 Jenny Håland 93 Tumba Västerås 11.9
4:44.63 Frida Johansson 93 Täby Västerås 11.9
4:47.87 Malin Strand 93 Istrum Borås 13.6
4:49.75 Julia Forsmark 93 Stål Västerås 11.9
4:49.87 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Stockholm/S 2.8
4:50.29 Viktoria Ämting 93 Hellas Sollentuna 7.6
4:54.5m Julia Jakobsson 93 Skellefteå Sundsvall 13.6
4:57.03 Therese Moberg 93 Ånge Västerås 11.9
4:57.51 Amelie Andersson 93 Villstad Västerås 11.9
5:03.21 Jennifer Himaj 93 Örgryte Göteborg/S 26.5
5:03.43 Rebecca Andersson 93 Strömstad LK Sävedalen 30.5
5:05.06 Michaela Hallqvist 93 Falun Västerås 17.5
5:06.03 Ida Holm 93 Lerum Västerås 11.9
5:11.89 Petra Andersson 93 Linnéa Enskede 23.5
5:14.05 Kristin Edquist-Servold 93 IF Göta Göteborg/U 27.6
5:18.84 Anna Ringdahl 93 Eslöv Jönköping 21.5
5:22.68 Maria Larsson 93 Mölndal Jönköping 21.5
5:23.80 Eline Henriksson 93 Skövde Västerås 11.9
5:24.53 Johanna Hultgren 93 Ludvika Stockholm/S 2.8

3000m

10:14.73 Johanna Busk 93 Enhörna Eskilstuna 13.6
10:19.56 Johanna Nissén Karlsson 93 Lidköping Huddinge 27.8
10:23.56 Frida Johansson 93 Täby Huddinge 9.8
10:27.09 Malin Strand 93 Istrum Växjö 14.8
10:33.59 Jenny Håland 93 Tumba Växjö 14.8
10:41.60 Rebecka Andersson 93 Strömstad LK Oslo, NOR 24.5
10:45.36 Julia Forsmark 93 Stål Mora 6.9
10:47.81 Jennifer Himaj 93 Örgryte Lerum 18.6
10:47.89 Lovisa Dandebo 93 Trollhättans IF Lerum 18.6
10:48.1m Kristin Edquist Servold 93 IF Göta Karlstad 3.6
10:48.99 Amelie Andersson 93 Villstad Högby 12.7
11:13.37 Julia Jakobsson 93 Skellefteå Skellefteå 9.6
11:22.82 Ellinor Norman 93 Hellas Stockholm/S 3.9
11:25.98 Emma Rutgersson 93 Sävedalen Göteborg/S 26.5
11:29.47 Therese Moberg 93 Ånge Växjö 14.8
11:48.75 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Västerås 13.9
11:53.89 Johanna Apelryd 93 Hälle Västerås 13.9
12:00.14 Helen Andreasson 93 Orient Västerås 13.9

1500m hinder/76.2

5:00.30 Jenny Håland 93 Tumba Göteborg/U 29.8
5:07.22 Julia Forsmark 93 Stål Västerås 12.9
5:09.74 Viktoria Ämting 93 Hellas Växjö 16.8
5:14.76 Johanna Nissén-Karlsson 93 Lidköping Lidköping 22.8
5:19.32 Malin Strand 93 Istrum Växjö 16.8
5:29.57 Therese Moberg 93 Ånge Västerås 12.9
5:34.55 Kristin Edquist-Servold 93 IF Göta Västerås 17.5
5:38.60 Josefin Ellmarker 93 Orient Västerås 12.9
5:42.42 Ida Holm 93 Lerum Sävedalen 30.5
5:47.81 Sofie Wilhelmsson 93 Västerås Västerås 17.5
5:48.81 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Växjö 16.8
5:49.06 Johanna Hultgren 93 Ludvika Göteborg/U 26.6
5:57.43 Louise Augustsson 93 Istrum Växjö 16.8
6:14.42 Johanna Apelryd 93 Hälle Västerås 12.9
6:15.74 Jessica Brandt 93 Hakarpspojkarna Jönköping 21.5

100m häck/76.2

13.90 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Göteborg/U 28.6
14.09 Ida Hansen 93 Arvika Västerås 12.9
14.30 Jasmine Burestam 93 Huddinge Göteborg/U 28.6
14.36 Evelina Strömberg 93 Sundsvall Växjö 16.8
14.48 Michaela Meijer 93 Örgryte Eskilstuna 5.9
14.62 Jessica Bloodworth 93 Tranås Eskilstuna 5.9
14.70 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 7.6
14.77 Charlotte Skogström 93 Täby Växjö 16.8
14.87 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Västerås 12.9
14.95 Johanna Bromark 93 Tierp Gävle 19.9
15.01 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 24.6
15.01 Emma Ehrlin 93 Ärla Eskilstuna 5.9
15.02 Ellen Hjort 93 Örebro Växjö 16.8
15.24 Lina Marcussen 93 Lerum Uddevalla 26.7
15.25 Frida Löfvenborg 93 Mölndal Borås 14.6
15.36§ Julia Wigren 93 Gefle Stockholm/S 1.7
15.36 Elin Magnusson 93 Växjö Högby 12.7
15.52 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Lerum 9.8
15.53 Sofie Pettersson 93 Katrineholm Eskilstuna 22.8
15.56 Mathilda Stjärnfeldt 93 Åhus Helsingborg 11.7
medvind
14.56 Charlotte Skogström 93 Täby Växjö 16.8
14.99 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 11.8
15.12 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 18.6
15.37 Sofie Pettersson 93 Katrineholm Växjö 16.8

300m häck/76.2

43.19 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Stockholm/S 2.8
43.84 Jessica Bloodworth 93 Tranås Västerås 13.9
45.09 Jasmine Burestam 93 Huddinge Falun 23.8
45.37 Ida Hansen 93 Arvika Stockholm/S 2.8
46.01 Hanna Edvardsson 93 Västerås Växjö 16.8
46.10 Åsa Söderlund 93 Västerås Falun 23.8
46.12 Emma Ehrlin 93 Ärla Västerås 13.9
46.50 Josefin Edwall 93 Bromma Stockholm/S 3.9
46.56 Johanna Bromark 93 Tierp Västerås 13.9
47.17 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Västerås 13.9
47.22 Melina Nordström 93 Hellas Stockholm/S 3.9
47.23 Sofie Wilhelmsson 93 Västerås Sollentuna 6.6
47.67 Lovisa Grönros 93 Hammarby Växjö 15.8
48.01 Linnea Zackrisson 93 Kvarnsveden Kvarnsveden 13.6
48.10 Ida Linder 93 Tumba Växjö 15.8
48.29 Elin Magnusson 93 Växjö Karlskrona 13.6
48.54 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 9.8
48.55 Johanna Tysell 93 Tureberg Hallsberg 14.6
48.79 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Västerås 13.9
48.80 Sofi Stahring 93 Östhammar Gävle 19.7

Höjd

1.74 Lisa Thelander 93 Halmstad Västerås 12.9
1.73 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 21.5
1.72 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Enskede 23.5
1.71 Sofie Björklund 93 Båstad Helsingborg 11.7
1.70 Jasmine Burestam 93 Huddinge Täby 16.5
1.67 Alexandra Hjorth 93 Upsala Gävle 10.5
1.67 Caroline Andersson 93 Gefle Växjö 14.8
1.67 Julia Wigren 93 Gefle Växjö 14.8
1.67 Mathilda Stjärnfeldt 93 Åhus Eslöv 24.5
1.67 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sollentuna 6.6
1.64 Hanna Edvardsson 93 Västerås Växjö 14.8
1.63 Lina Löfqvist 93 Tierp Märsta 6.9
1.62 Jessica Bloodworth 93 Tranås Kópavogur, ISL 13.6
1.62 Erika Eskilsson 93 Malmö Göteborg/U 27.6
1.61 Isabel Annerfalk 93 Hagen Lidköping 22.8
1.61 Erika Axelsson-Lusth 93 Habo Uddevalla 26.7
1.61 Michaela Meijer 93 Örgryte Eskilstuna 5.9
1.61 Felicia Berglind 93 Hanviken Stockholm/S 9.9
1.60 Vendela von Corswant 93 Mölndal Mölndal 23.8
1.59 Mathilda Sjödin 93 Skellefteå Stockholm/S 2.8
1.59 Linnea Killander 93 Malmö Värnamo 31.5

Stav

4.37 Angelica Bengtsson 93 Växjö Växjö 16.8
4.15 Michaela Meijer 93 Örgryte Karlskrona 14.6
3.17 Lisa Nilsson 93 Skellefteå Skellefteå 8.8
3.05 Emmy Bärjegård 93 Leksand Mora 6.9
3.02 Jenny Jansson 93 Östhammar Örebro 29.8
2.95 Erika Nyström 93 Motala Västerås 11.9
2.85 Emma Karlsson 93 Västerås Västerås 11.9
2.82 Camilla Sandström 93 Hanviken Trollbäcken 6.6
2.75 Lina Häger 93 Falköping Västerås 11.9
2.70 Matilda Hultberg 93 Norrköping Norrköping 21.5
2.68 Emma Eneros 93 Kalmarsund Kalmar 15.7
2.65 Frida Eriksson 93 Skellefteå Gävle 19.7
2.65 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Falun 23.8
2.60 Teresia Tollstern-Landin 93 Huddinge Västerås 17.5
2.50 Caroline Andersson 93 Gefle Falun 23.8
2.50 Annie Johansson 93 IFK Umeå Umeå 30.5
2.35 Josefine Roth 93 Eslöv Hässleholm 25.7
2.30 Matilda Nilsson 93 Täby Västerås 17.5
2.20 My Larsson 93 IK Sisu Norrköping 21.5
2.20 Elin Svedlund 93 Haparanda SKT Piteå 9.8
provisorisk bana
4.18 Michaela Meijer 93 Örgryte Recklinghausen, GER 22.5

Längd

5.80 Daniella Busk 93 Malmö Helsingborg 12.7
5.74 Matilda Hellqvist 93 Orient Helsingborg 12.7
5.71 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 27.6
5.66 Jessica Bloodworth 93 Tranås Växjö 15.8
5.61 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Växjö 15.8
5.58 Stina Ek 93 Klippan Växjö 15.8
5.57 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 18.7
5.56 Angelica Karlsson 93 Tanum Västerås 13.9
5.56 Anna Hildingsson 93 Lerum Göteborg/U 27.6
5.53 Johanna Panboon 93 Skellefteå Västerås 13.9
5.48 Rebecca Mwakisopile 93 Hellas Sätra 31.5
5.47 Michaela Meijer 93 Örgryte Västerås 13.9
5.47 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Arvika 25.7
5.46 Julia Wigren 93 Gefle Västerås 13.9
5.45 Lisa Sernbrandt 93 Huddinge Västerås 13.9
5.42 Ida Hansen 93 Arvika Arvika 25.7
5.40 Sara Österberg 93 Hammarby Göteborg/U 27.6
5.36 Erika Eskilsson 93 Malmö Göteborg/U 27.6
5.35 Madeleine Eriksson 93 Gefle Stockholm/S 1.8
5.34 Susanna Bäcker 93 Malmö Helsingborg 12.7
medvind
5.86 Stina Ek 93 Klippan Växjö 15.8
5.62 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Göteborg/S 26.5
5.57 Julia Wigren 93 Gefle Växjö 15.8
5.37 Erika Håkansson 93 Finish Vellinge 8.8

Tresteg

12.26 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Växjö 16.8
12.06 Elina Rapp 93 IK Sisu Göteborg/U 28.6
11.92 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 28.6
11.74 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Västerås 11.9
11.59 Matilda Hellqvist 93 Orient Norrköping 21.5
11.42 Hanna Jängnemyr 93 Mölndal Växjö 16.8
11.42 Erika Axelsson-Lusth 93 Habo Habo 22.8
11.22 Emma Ehrlin 93 Ärla Hässleholm 25.7
11.22 Susanna Bäcker 93 Malmö Göteborg/U 28.6
11.01 Emma Backström 93 Falun Västerås 17.5
10.92 Ida Andersson 93 Sävsjö Eksjö 9.8
10.68 Linnea Zackrisson 93 Kvarnsveden Gävle 17.7
10.66 Frida Rydberg 93 Arvika Arvika 19.9
10.64 Annie Johansson 93 IFK Umeå Umeå 30.5
10.60 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Huddinge 7.8
10.55 Kristin Dahlin Hedqvist 93 Viking Göteborg/U 28.6
10.46 Elin Jönsson 93 Varberg Varberg 9.8
10.40 Stina Karlsson 93 Sundbyberg Sätra 31.5
10.40 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Habo 6.6
9.86 Jessica Hallerth 93 Hellas Huddinge 7.8
okänd vind
10.85 Annie Johansson 93 IFK Umeå Skellefteå 8.8
medvind
11.41 Emma Ehrlin 93 Ärla Växjö 16.8
10.96 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Växjö 16.8
10.64 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Jönköping 9.5
10.45 Jasmine Burestam 93 Huddinge Tranås 27.9
10.41 Stina Karlsson 93 Sundbyberg Sätra 31.5

Kula/3.0

14.45 Frida Johansson 93 Eslöv Växjö 16.8
14.43 Jennie Söderholm 93 Västerås Växjö 16.8
14.06 Emelie Bjuremo 93 Bore Västerås 9.8
13.51 Moa Eskilsson 93 Villstad Västerås 11.9
13.22 Malin Andersson 93 Heleneholm Västerås 11.9
13.21 Elina Rapp 93 IK Sisu Värnamo 31.5
13.04 Heidi Schmidt 93 Täby Huddinge 7.8
12.85 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Lidköping 19.9
12.60 Charlotte Skogström 93 Täby Sollentuna 7.6
12.08 Caroline Jönsson 93 Kalmarsund Skruv 16.5
11.98 Frida Tunemar 93 Skeninge Karlstad 5.9
11.79 Jessica Bloodworth 93 Tranås Jönköping 9.5
11.74 Maria Wennlund 93 Filipstad Västerås 11.9
11.60 Eleni Larsson 93 Huddinge Västerås 11.9
11.20 Maja Vastersson 93 Varberg Sävedalen 30.5
11.19 Annie Johansson 93 IFK Umeå Skellefteå 9.8
11.18 Anna Hall 93 Tjalve Enköping 25.7
11.13 Emma Ehrlin 93 Ärla Eskilstuna 5.9
10.94 Angelica Karlsson 93 Tanum Kil 9.8
10.91 Anna Hildingsson 93 Lerum Sävedalen 30.5

Diskus/1.0

40.62 Heidi Schmidt 93 Täby Jönköping 17.6
36.98 Malin Andersson 93 Heleneholm Eslöv 24.5
36.86 Moa Eskilsson 93 Villstad Norrköping 22-8
36.77 Maria Wennlund 93 Filipstad Västerås 13.9
36.25 Jennie Söderholm 93 Västerås Västerås 13.9
34.64 Caroline Jönsson 93 Kalmarsund Hässleholm 23.8
34.48 Kristine Granrud Aune 93 Östersund Steinkjer, NOR 16.5
32.89 Rebecka Johansson 93 Mariestad Mariestad 22.8
32.86 Nicole Kvist 93 Helsingborg Helsingborg 6.9
32.73 Maria Söderqvist 93 Heleneholm Malmö/S-K 24.6
32.59 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 14.9
31.97 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Lerum 9.8
31.71 Eleni Larsson 93 Huddinge Västerås 13.9
30.94 Emma Haaranen 93 Högbo GIF Västerås 13.9
30.56 Josefine Hagström 93 Istrum Herrljunga 7.6
28.36 Emelie Nordling 93 Vingarna Örnsköldsvik 6.6
28.24 Lina Ögren 93 Finspång Norrköping 22.8
28.12 Frida Tunemar 93 Skeninge Jönköping 9.5
27.99 Jennifer Backman 93 Kristinehamn Karlskoga 13.6
27.79 Vendela Strömbeck 93 Motala Motala 17.6

Slägga/4.0

52.49 Eleni Larsson 93 Huddinge Växjö 16.8
49.30 Maria Söderqvist 93 Heleneholm Halle, GER 24.5
47.74 Amanda Rydberg 93 Västerås Västerås/Ap 8.8
42.98 Maria Wennlund 93 Filipstad Västerås/Ap 12.9
42.89 Karolina Wäli Arvidsson 93 Ullevi Växjö 16.8
42.86 Liv Höckertin 93 Östersund Östersund 12.5
42.14 Josefine Larsson 93 Huddinge Göteborg/U-U 27.6
37.82 Karolin Jonsson 93 Östersund Strömsund 23.5
37.55 Elina Eriksson 93 Rånäs Norrtälje 9.5
37.41 Stephanie Ericson 93 Ullevi Göteborg/S 19.8
37.21 Ida Thörngren 93 Bore Växjö 16.8
36.77 Felicia Hast 93 Lomma Ängelholm 7.6
35.74 Emelie Henningsson 93 Bollnäs Bollnäs 28.7
34.40 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 14.9
31.88 Jennie Ekström 93 Ärla Eskilstuna 23.8
31.87 Viktoria Johansson 93 Herrljunga Herrljunga 30.9
31.11 Caroline Jönsson 93 Kalmarsund Olofström 21.5
30.80 Vendela Strömbeck 93 Motala Motala 16.6
30.16 Heidi Schmidt 93 Täby Täby 3.10
30.13 Cornelia Wikström 93 Ängelholm Växjö 16.8

Spjut/600

46.74 Malin Andersson 93 Heleneholm Malmö/S 2.8
42.51 Emma Haaranen 93 Högbo GIF Bollnäs 11.7
39.32 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Bollnäs 11.7
39.01 Alexandra Mrak 93 Råby-Rekarne Växjö 15.8
38.82 Emelie Bjuremo 93 Bore Växjö 15.8
38.68 Elina Rapp 93 IK Sisu Kalmar 15.7
35.75 Lina Ögren 93 Finspång Motala 5.8
35.45 Nicole Uddén 93 IK Sisu Kalmar 15.7
34.97 Amanda Murua 93 Hässelby Växjö 15.8
34.93 Charlotte Skogström 93 Täby Enköping 26.7
34.48 Vendela Strömbeck 93 Motala Motala 24.5
34.32 Cecilia Möller 93 Huddinge Västerås 12.9
33.77 Frida Tunemar 93 Skeninge Linköping 20.9
33.30 Alexandra Hjorth 93 Upsala Sätra 31.5
32.96 Emelie Aspdahl 93 Tjalve Motala 24.5
32.57 Karolin Hoppa 93 Tullinge-Tumba Hallunda 26.9
32.27 Heidi Schmidt 93 Täby Täby 29.8
31.60 Emma Hansson 93 IK Sisu Alvesta 7.6
31.53 Josefine Hagström 93 Istrum Trollhättan 24.5
31.33 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sollentuna 7.6

Sjukamp/F17

4.991 Jessica Bloodworth 93 Tranås Kópavogur, ISL 14.6
4.685 Jasmine Burestam 93 Huddinge Kópavogur, ISL 14.6
4.648 Charlotte Skogström 93 Täby Enköping 26.7
4.644 Michaela Meijer 93 Örgryte Eskilstuna 6.9
4.504 Emma Ehrlin 93 Ärla Eskilstuna 6.9
4.266 Anna Hildingsson 93 Lerum Lerum 24.5
4.233 Johanna Bromark 93 Tierp Gävle 20.9
4.034 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Lerum 24.5
3.799 Emma Hermansson 93 Villstad Villstad 14.6
3.796 Anna Hall 93 Tjalve Enköping 26.7
3.765 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 24.5
3.718 Sofie Pettersson 93 Katrineholm Eskilstuna 6.9
3.692 Emmy Bärjegård 93 Leksand Falun 4.7
3.130 Ida Linder 93 Tumba Gävle 20.9

>