Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 13 DEC, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

100m

11.50 Lena Berntsson 78 Ullevi Malmö/S 1.8
11.54 Emma Rienas 82 IF Göta Sundsvall 25.7
11.67 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 1.7
11.80 Julia Skugge 88 Glanshammar Hallsberg 14.6
11.85 Elin Backman 88 Helsingborg Karlskrona 14.8
11.85 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sundsvall 25.7
11.90 Malin Ström 86 Bollnäs Sundsvall 25.7
11.92 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Kuortane, FIN 13.6
11.95 Mathilda Hultgren 89 Ymer Göteborg/U 27.6
11.98 Louise Kronlund 90 Falun Karlskrona 14.8
11.98 Martina Salander 92 Fredrikshof Bressanone, ITA 9.7
12.01 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Huddinge 7.8
12.03 Petra Larsson 90 Gefle Karlskrona 14.8
12.03 Emelie Svensson 89 Ullevi Uddevalla 25.7
12.08 Elin Östlund 91 Örebro Karlskrona 14.8
12.08 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Sollentuna 6.6
12.08 Stephanie Olsson 91 KA2 Sollentuna 6.6
12.12 Elina Palmquist 91 IF Göta Västerås 11.9
12.12 Daniella Busk 93 Malmö Göteborg/U 27.6
12.17 Elin Westerlund 90 KA2 Karlskrona 14.8
12.19 Linnea Alstermark 92 Hammarby Karlskrona 14.8
12.20 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Norman, OK 25.4
12.25 Andrea Nybäck 90 Westmannia Torsby 30.5
12.27 Mary Ann Andreasson 92 Arvika Västerås 11.9
12.27 Lynette Morgan 91 Malmö Pretoria, RSA 27.3
12.27 Fanny Lüppert Thomson 90 Täby Göteborg/U 27.6
okänd vind
12.15 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Daytona Beach, FL 21.3
medvind
11.78 Julia Skugge 88 Glanshammar Glanshammar 21.5
11.99 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne San Antonio, TX 27.3
12.18 Lynette Morgan 91 Malmö Pretoria, RSA 27.3
12.19 Ida Hansen 93 Arvika Västerås 11.9
12.25 Erika Brandt 92 Mölndal Strömstad 12.7
12.25 Sandra Törnros 95 Gefle Sätra 14.6
12.27 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Karlskrona 6.7

200m

23.66 Lena Berntsson 78 Ullevi Leiden, NED 13.6
23.84 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 29.8
24.19 Emma Rienas 82 IF Göta Leiden, NED 13.6
24.20 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Beograd, SRB 10.7
24.20 Mathilda Hultgren 89 Ymer Halmstad 19.7
24.31 Elin Backman 88 Helsingborg Halmstad 19.7
24.37 Martina Salander 92 Fredrikshof Bressanone, ITA 11.7
24.40 Malin Ström 86 Bollnäs Sundsvall 25.7
24.53 Rebecca Högberg 84 Örebro Gävle 17.7
24.59 Elin Östlund 91 Örebro Mannheim, GER 14.6
24.61 Sandra Wagner 92 Örebro Karlskrona 15.8
24.64 Ida Hansen 93 Arvika Göteborg/U 30.8
24.67 Petra Larsson 90 Gefle Gävle 28.7
24.68 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Göteborg/U 28.6
24.69 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/U 28.6
24.74 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Karlskrona 6.7
24.75 Josefin Magnusson 89 Malmö Göteborg/U 28.6
24.79 Emma Magnusson 85 Växjö Stockholm/S 1.7
24.83 Louise Kronlund 90 Falun Sundsvall 25.7
24.84 Stephanie Olsson 91 KA2 Karlskrona 15.8
24.85 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Göteborg/U 28.6
24.92 Nadja Casadei 83 Lidingö Berlin, GER 15.8
24.92 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Göteborg/U 28.6
24.93 Daniella Busk 93 Malmö Växjö 16.8
24.93 Charlotte Johansson 86 Lidingö Uddevalla 26.7
medvind
24.08 Mathilda Hultgren 89 Ymer Karlskrona 16.8
24.21 Elin Backman 88 Helsingborg Karlskrona 16.8
24.65 Stephanie Olsson 91 KA2 Karlskrona 16.8
24.77 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sätra 14.6
24.78 Nadja Casadei 83 Lidingö Norrköping 30.5
24.84 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Värnamo 31.5

400m

53.01 Rebecca Högberg 84 Örebro Malmö/S 2.8
53.04 Sandra Wagner 92 Örebro Göteborg/U 29.8
53.49 *Stine M Tomb 86 Hammarby Malmö/S 2.8
53.53 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Malmö/S 2.8
54.22 Josefin Magnusson 89 Malmö Malmö/S 2.8
54.40 Sofie Persson 87 Helsingborg Memphis, TN 21.3
54.55 Charlotte Johansson 86 Lidingö Malmö/S 2.8
54.65 Ulrika Johansson 80 Växjö Göteborg/U 27.6
54.92 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Hässleholm 26.7
54.94 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 1.7
55.20 Elin Moraiti 91 Falun Karlskrona 15.8
55.39 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Gävle 22.8
55.68 Sofia Thorin 89 Örebro Oslo, NOR 3.7
56.20 Lovisa Lindh 91 Ullevi Karlskrona 15.8
56.24 Lotta Lindsén 90 Tureberg Karlskrona 15.8
56.41 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/S 9.6
56.45 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Eskilstuna 13.6
56.57 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Stockholm/S 1.7
56.61 Elin Backman 88 Helsingborg Halmstad 19.7
56.65 Emilia Granqvist 90 Östersund Bollnäs 11.7
56.65 Frida Flodström 87 Tureberg Norwalk, CA 18.4
57.00 Rebecca Moyo 91 Hakarpspojkarna Jönköping 21.5
57.01 Helene Nordquist 80 Täby Göteborg/S 9.6
57.11 Caroline Andersson 92 IF Göta Göteborg/U 29.8
57.22 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Gävle 19.7

800m

2:03.58 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Amsterdam, NED 8.8
2:04.13 Sofia Öberg 90 Lidingö Leiden, NED 13.6
2:06.37 Lovisa Lindh 91 Ullevi Mannheim, GER 14.6
2:06.65 Frida Flodström 87 Tureberg Los Angeles, CA 2.5
2:07.03 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Beograd, SRB 11.7
2:07.68 Sofie Persson 87 Helsingborg Baton Rouge, LA 18.4
2:08.00 Ulrika Johansson 75 Rånäs Eskilstuna 13.6
2:08.15 Nadja Casadei 83 Lidingö Szczecin, POL 28.6
2:08.54 Elin Moraiti 91 Falun Karlskrona 16.8
2:08.58 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Bressanone, ITA 9,7
2:08.94 Rebecca Högberg 84 Örebro Gävle 22.8
2:09.10 Elin Wiik 85 Hässelby Leiden, NED 13.6
2:09.26 Sandra Wagner 92 Örebro Karlskrona 16.8
2:10.73 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Mannheim, GER 14.6
2:10.90 Lisa Forsberg 89 Falun Karlskrona 16.8
2:11.19 Ulrika Johansson 80 Växjö Stockholm/S 1.7
2:11.37 Elin Andersson 90 Lund Karlskrona 16.8
2:11.69 Maria Westher 90 Karlskoga Gävle 22.8
2:12.18 Jenny Olsson 85 Örebro Gävle 22.8
2:12.65 Samia Adan 90 Hässelby Göteborg/S 9.6
2:12.72 Maria Jangsten 89 Sävedalen Princeton, NJ 17.4
2:12.94 Josefine Koskinen 89 Enhörna Göteborg/S 9.6
2:13.04 Caroline Högardh 92 Halmstad Karlskrona 16.8
2:13.07 Petra Kindlund 85 Huddinge Huddinge 27.8
2:13.20 Sara Rönnby 93 Enhörna Huddinge 27.8

1500m

4:14.12 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Cardiff, GBR 15.8
4:16.48 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm/S 31.7
4:23.41 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Mannheim, GER 13.6
4:24.44 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 22.8
4:24.82 Sofia Öberg 90 Lidingö Göteborg/S 9.6
4:25.50 Lisa Blommé 78 Hässelby Malmö/S 2.8
4:27.20 Sara Trané 85 Mölndal Seattle, WA 2.5
4:27.93 Lisa Forsberg 89 Falun Karlskrona 15.8
4:28.03 Lovisa Lindh 91 Ullevi Mannheim, GER 13.6
4:30.27 Isabellah Andersson 80 Hässelby Karlskrona 6.7
4:30.44 Madeleine Larsson 81 Hässelby Göteborg/S 22.8
4:30.69 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Göteborg/U 29.8
4:31.10 Hanna Karlsson 79 Malmö Malmö/S 2.8
4:31.30 Lena Örn 88 Spårvägen Karlskrona 15.8
4:32.02 Sara Sjöqvist 89 Täby Karlskrona 15.8
4:32.28 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg/U 30.8
4:32.54 Linn Nilsson 90 Hälle Karlskrona 15.8
4:32.75 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Mannheim, GER 13.6
4:33.32 Lina Alainentalo 92 Hässelby Sollentuna 25.6
4:33.33 Petra Kindlund 85 Huddinge Sollentuna 25.6
4:33.55 Klara Bodinson 90 Lidingö Karlskrona 6.7
4:36.14 Elin Borglund 91 Sävedalen Malmö/S 2.8
4:36.40 Tove Berg 77 Spårvägen Stockholm/S 1.7
4:36.74 Sandra Lundberg 89 Hässelby Auburn, AL 18.4
4:36.87 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Austin, TX 1.4

3000m

9:21.8m Isabellah Andersson 80 Hässelby Malmö/S 3.8
9:23.37 Ulrika Johansson 75 Rånäs Karlstad 23.7
9:24.1m Ida Nilsson 81 Högby Leiria, POR 21.6
9:32.4m Lisa Blommé 78 Hässelby Malmö/S 3.8
9:46.83 Madeleine Larsson 81 Hässelby Karlstad 23.7
9:47.09 Anneli Österberg 78 Rånäs Eskilstuna 13.6
9:47.55 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm/S 3.9
9:49.44 Louise Wiker 79 Hässelby Eskilstuna 13.6
9:51.68 Tove Berg 77 Spårvägen Eskilstuna 13.6
9:51.81 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Karlstad 23.7
9:52.01 Sara Sjöqvist 89 Täby Eskilstuna 13.6
9:53.39 Sandra Lundberg 89 Hässelby Knoxville, TN 10.4
9:55.13 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Karlskrona 16.8
9:55.48 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Sollentuna 5.6
9:57.12 Klara Bodinson 90 Lidingö Karlskrona 16.8
9:59.65 Sandra Södergren 89 Gnistan Malmö/He 17.6
9:59.67 Linn Nilsson 90 Hälle Karlskrona 16.8
10:02.13 Karin Sennvall 80 Hässelby Glanshammar 21.5
10:02.22 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Leiria, POR 20.6
10:02.70 Maria Borglund 91 Sävedalen Karlstad 23.7
10:03.42 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Huddinge 27.8
10:04.18 Hanna Bartholomew 83 Studenterna Stockholm/S 3.9
10:06.14 Lisa Larsen 90 Täby Mora 6.9
10:07.10 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 19.5
10:09.21 Elin Borglund 91 Sävedalen Karlskrona 16.8

5000m

15:45.08 Isabellah Andersson 80 Hässelby Malmö/S 3.8
15:50.62 Ida Nilsson 81 Högby Malmö/S 3.8
15:51.68 Lisa Blommé 78 Hässelby Malmö/S 3.8
16:17.49 Ulrika Johansson 75 Rånäs Malmö/S 3.8
16:38.54 Tove Berg 77 Spårvägen Sollentuna 25.6
16:55.36 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Mustasaari, FIN 21.7
17:01.54 Hanna Bartholomew 83 Studenterna Stockholm/S 9.9
17:02.53 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Stockholm/S 20.9
17:05.46 Anneli Österberg 78 Rånäs Gävle 22.8
17:05.67 Johanna Bohlin 90 Norrköping Malmö/S 3.8
17:08.93 Karin Sennvall 80 Hässelby Gävle 22.8
17:10.35 Sandra Lundberg 89 Hässelby Oxford, MS 2.5
17:15.15 Marie Eriksson 86 Tväråselet Malmö/S 3.8
17:18.54 Lena Gavelin 74 Trångsviken Krokom 18.8
17:28.85 Jenny Johannesson 76 Hässelby Jönköping 11.8
17:29.02 Lena Eliasson 81 Hässelby Stockholm/S 1.7
17:30.13 Sandra Södergren 89 Gnistan Olofström 22.6
17:33.89 Frida Aspnäs 87 Norrköping Motala 16.6
17:37.68 Susanna Damm 75 Huddinge Västerås 17.5
17:38.04 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Malmö/S 3.8
17:38.21 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Stockholm/S 9.9
17:38.23 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Eslöv 10.6
17:39.62 Susanne Grimfors 77 Studenterna Stockholm/S 23.6
17:39.83 Maria Sandström 90 Malmö Malmö/S 3.8
17:42.75 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 17.5

10000m

33:32.72 Isabellah Andersson 80 Hässelby Malmö/S 1.8
34:34.82 Karin Sennvall 80 Hässelby Oslo, NOR 24.5
35:19.02 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Göteborg/U 30.8
35:22.25 Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg/U 30.8
35:22.27 Anna von Schenck 73 Hässelby Göteborg/U 30.8
35:24.33 Anneli Österberg 78 Rånäs Oslo, NOR 24.5
35:35.86 Tove Berg 77 Spårvägen Stockholm/S 25.8
35:36.34 Johanna Bohlin 90 Hässelby Malmö/S 1.8
35:42.41 Anna Rahm 81 Rånäs Malmö/S 1.8
35:50.56 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Oskarshamn 7.6
36:16.72 Jenny Johannesson 76 Hässelby Malmö/S 1.8
36:26.33 Louise Wiker 79 Hässelby Malmö/S 1.8
36:29.36 Marie Eriksson 86 Tväråselet Malmö/S 1.8
36:39.18 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Malmö/S 1.8
36:48.83 Susanna Damm 75 Huddinge Stockholm/S 25.8
36:50.6m Cecilia Kleist 82 Akele Mjölby 18.8
36:54.79 Jenny Jansson 76 Kattisavan Skellefteå 10.9
37:09.7m Annika Eriksson 80 Trångsviken Jönköping 10.10
37:20.42 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Sundsvall 13.6
37:39.48 Helena Wallin 81 Solvikingarna Malmö/S 1.8
38:03.14 Kajsa Berg 79 Huddinge Malmö/S 1.8
38:23.8m Johanna Eriksson 81 Motala Mjölby 18.8
38:30.0m Lotta Lennartsson 69 Start Glanshammar 10.8
38:34.07 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Oskarshamn 7.6
38:37.6m Paula Wass 68 Kville Göteborg/S 17.9

Halvmarathon

1:11.35 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 12.9
1:16.59 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 12.9
1:17.29 Lena Gavelin 74 Trångsviken Firenze, ITA 29.11
1:18.13 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Stockholm 12.9
1:18.18 Anna von Schenck 73 Hässelby Stockholm 12.9
1:18.26 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Vännäs 9.5
1:18.42 Johanna Bohlin 90 Hässelby Stockholm 12.9
1:18.59 Jenny Johannesson 76 Hässelby Stockholm 12.9
1:19.06 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm 12.9
1:19.17 Anneli Österberg 78 Rånäs Göteborg 16.5
1:19.42 Camilla Lindholm 74 IS Göta Göteborg 16.5
1:19.45 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Göteborg 16.5
1:20.08 Jenny Jansson 76 Kattisavan Vännäs 9.5
1:20.25 Therese Hagersjö 77 Den Haag, NED 14.3
1:20.48 Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägen London, GBR 26.4
1:21.02 Cecilia Fager 75 Hässelby Stockholm 12.9
1:21.22 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 27.9
1:21.34 Anne Martikainen 67 Oxelösund Vännäs 9.5
1:21.47 Johanna Ottosson 76 Auckland, NZL 1.11
1:21.57 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Stockholm 30.5
1:22.13 Josephine Johansson 83 Villstad Falsterbo 19.9
1:22.28 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 12.9
1:23.42 Catharina Sundelöf 66 Huddinge Paris, FRA 8.3
1:24.01 Annika Szalkai 68 Spårvägen Malmö 18.4
1:24.21 Annika Eriksson 80 Trångsviken Firenze, ITA 29.11

Marathon

2:33.52 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 30.5
2:37.11 Lena Gavelin 74 Trångsviken Firenze, ITA 29.11
2:44.59 Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägen London, GBR 26.4
2:45.46 Cecilia Fager 75 Hässelby Amsterdam, NED 18.10
2:47.06 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Stockholm 30.5
2:48.13 Jenny Johannesson 76 Hässelby Frankfurt, GER 25.10
2:49.02 Therese Hagersjö 77 New York, NY 1.11
2:52.22 Maria Andersson 79 IS Göta Växjö 17.10
2:52.50 Johanna Bohlin 90 Hässelby Stockholm 30.5
2:53.28 Heléne Willix 74 Spårvägen New York, NY 1.11
2:55.11 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Firenze, ITA 29.11
2:55.29 Jenny Jansson 76 Kattisavan Stockholm 30.5
2:57.45 Marlene Persson 70 Vattudalen West Palm Beach, FL 6.12
2:57.53 Annika Eriksson 80 Trångsviken Firenze, ITA 29.11
2:57.58 Anne Martikainen 67 Oxelösund Växjö 17.10
2:58.54 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Treviso, ITA 29.3
2:59.39 Josephine Johansson 83 Villstad Växjö 17.10
3:00.36 Hanna Bartholomew 83 Studenterna Stockholm 30.5
3:01.32 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 30.5
3:03.12 Jaana Jobe 57 Solvikingarna Frankfurt, GER 25.10
3:04.09 Annica Karlsson 77 Studenterna Frankfurt, GER 25.10
3:05.13 Birgitta Karlsson 69 Skövde Mariestad 22.8
3:07.31 Carina Dandebo 62 Trollhättans IF Stockholm 30.5
3:10.15 Sandra Halvarsson 79 Morjärv Överkalix 27.6
3:10.40 Siv Persson 70 Målilla-Mörlunda Stockholm 30.5

3000m hinder/76.2

9:38.88 Ulrika Johansson 75 Rånäs Berlin, GER 15.8
9:50.73 Ida Nilsson 81 Högby Malmö/S 2.8
10:10.01 Lina Alainentalo 92 Hässelby Malmö/S 2.8
10:12.38 Lena Örn 88 Spårvägen Göteborg/S 9.6
10:21.20 Sara Trané 85 Mölndal Walnut, CA 16.4
10:22.21 Klara Bodinson 90 Lidingö Novi Sad, SRB 25.7
10:59.69 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 9.6
11:13.12 Jenni Eiremo 89 Davis, CA 11.4
11:27.96 Cecilia Norrbom 88 Tureberg Gävle 17.7
12:12.01 Christina Hultman 91 Huddinge Gävle 17.7
12:16.09 Johanna Sjögren 81 IF Göta Fana, NOR 7.10
12:57.64 Madeleine Edbom 90 Daytona Beach, FL 20.4

100m häck/84.0

13.74 Emma Magnusson 85 Växjö Göteborg/U 30.8
13.86 Elin Westerlund 90 KA2 Göteborg/U 30.8
13.90 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Stockholm/S 1.7
13.94 Ellinore Hallin 87 Växjö Zürich, SUI 28.8
13.94 Isabell Englund 91 Malmö Malmö/S 3.8
13.95 Moa Larsson 85 Ullevi Stockholm/S 1.7
14.01 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Mannheim, GER 13.6
14.17 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
14.18 Nadja Casadei 83 Lidingö Szczecin, POL 27.6
14.20 Elina Palmquist 91 IF Göta Göteborg/U 28.6
14.36 Fatima Makakala 89 Hammarby Provo, UT 24.4
14.42 Ellen Sääw 90 Falun Sävedalen 31.5
14.46 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Princeton, NJ 18.4
14.47 Maja Rogemyr 91 IF Göta Göteborg/U 28.6
14.50 Andrea Nybäck 90 Westmannia Novi Sad, SRB 25.7
14.53 Frida Linde 90 Täby Rakvere, EST 6.6
14.56 Jane Runesson 90 Gnistan Växjö 6.6
14.72 Emelie Haaparanta 88 Täby Sollentuna 7.6
14.80 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Högby 4.7
14.85 Josefin Svensson 89 Växjö Karlskrona 16.8
14.89 Zehra Jusupovic 92 Åhus Hässleholm 23.8
14.89 Josephine Rohr 91 Bålsta Göteborg/U 28.6
14.92 Emilia Rundqvist 88 Växjö Växjö 6.6
14.95 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Göteborg/U 28.6
14.96 Caroline Tegel 90 Trollhättans FIK Göteborg/U 28.6
medvind
13.72 Elin Westerlund 90 KA2 Karlskrona 16.8
13.84 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Malmö/S 3.8
13.97 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Karlskrona 16.8
14.13 Maja Rogemyr 91 IF Göta Karlskrona 16.8
14.18 Elina Palmquist 91 IF Göta Karlskrona 16.8
14.27 Fatima Makakala 89 Hammarby Mesa, AZ 10.4
14.32 Andrea Nybäck 90 Westmannia Karlskrona 16.8
14.71 Josephine Rohr 91 Bålsta Eskilstuna 5.9
14.88 Lisa Linnell 91 Ljungby Eskilstuna 5.9

400m häck/76.2

57.96 Sofie Persson 87 Helsingborg Gainesville, FL 17.5
58.10 Ulrika Johansson 80 Växjö Luzern, SUI 15.7
58.24 *Stine M Tomb 86 Hammarby Göteborg/S 9.6
58.27 Frida Persson 89 Hammarby Kaunas, LTU 17.7
59.06 Rebecca Högberg 84 Örebro Malmö/S 3.8
59.64 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Stockholm/S 1.7
59.97 Charlotte Johansson 86 Lidingö Malmö/S 3.8
59.97 Emilia Granqvist 90 Östersund Malmö/S 3.8
60.99 Frida Linde 90 Täby Vaasa, FIN 22.8
61.44 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Malmö/S 2.8
61.75 Louise Martin 87 Hässelby Göteborg/U 26.6
62.30 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Lyngby, DEN 31.5
62.60 Ellinor Rosenqvist 89 Tjalve Karlskrona 16.8
62.80 Sara Bley 91 Tjalve Olofström 21.5
63.14 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 17.5
63.38 Jennie Hurkmans 84 Lidingö Malmö/S 2.8
63.57 Josefine Kvist 89 Austin, TX 2.4
63.59 Rebecca Moyo 91 Hakarpspojkarna Habo 19.9
63.63 Jessica Bloodworth 93 Tranås Habo 19.9
63.67 Caroline Enberg 87 Täby Västerås 17.5
63.93 Frida McCabe 92 Lund Jönköping 21.5
63.97 Freja Jernstig 92 Tanum Sollentuna 6.6
64.10 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Gävle 18.7
64.23 Karolina Busznyak 84 Tumba Gävle 18.7
64.42 Emmy Koskinen 89 Enhörna Sollentuna 6.6

Höjd

1.96 Emma Green 84 Örgryte Malmö/S 2.8
1.88 Erika Wiklund 88 Trångsviken Kil 6.6
1.86 Ebba Jungmark 87 Mölndal Kaunas, LTU 18.7
1.82 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Karlskrona 14.8
1.82 Anna Alexson 87 Spårvägen Kil 9.8
1.81 Ellen Björklund 90 Lund Malmö/S 2.8
1.76 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Beograd, SRB 10.7
1.75 Louise Lindberg 91 Trollhättans FIK Göteborg/U 26.6
1.75 My Nordström 90 Norrköping Göteborg/U 26.6
1.75 Camilla Löf 90 Orient Uddevalla 26.7
1.75 Ellinore Hallin 87 Växjö Szczecin, POL 27.6
1.75 Nadja Casadei 83 Lidingö Szczecin, POL 27.6
1.74 Lisa Thelander 93 Halmstad Västerås 12.9
1.73 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 21.5
1.72 Ida Virdebrant 94 Växjö Växjö 15.8
1.72 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Enskede 23.5
1.72 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Szczecin, POL 27.6
1.72 Sofie Skoog 90 Ekshärad Kil 6.6
1.71 Sofie Björklund 93 Båstad Helsingborg 11.7
1.71 Lisa Engman 94 Kil Göteborg/U 28.6
1.71 Linn Gustavsson 92 Ymer Göteborg/U 29.8
1.70 Linnea Linjamaa 91 Frösön Västerås 13.9
1.70 Jasmine Burestam 93 Huddinge Täby 16.5
1.70 Daniella Eriksson 87 Västerås Västerås 17.5
1.70 Estelle Montler 91 Göteborgs KIK Stockholm/S 2.8
1.70 Adriana Janic 96 Malmö Göteborg/U 26.6
1.70 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Angered 6.6

Stav

4.37 Angelica Bengtsson 93 Växjö Växjö 16.8
4.21 Hanna-Mia Persson 78 Växjö Göteborg/S 22.8
4.16 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 11.7
4.16 Petra Olsen 90 Malmö Karlskrona 14.8
4.15 Michaela Meijer 93 Örgryte Karlskrona 14.6
4.05 Lisa Wälitalo 82 KA2 Göteborg/S 22.8
4.05 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Lerum 9.8
4.00 Victoria Bengtsson 90 Växjö Vaasa, FIN 22.8
4.00 Isabell Lilja 87 Malmö Karlskrona 6.7
3.90 Alissa Söderberg 94 Malmö Karlskrona 6.7
3.85 Sara Eriksson 91 Ullevi Helsingborg 11.7
3.85 Klara Persson 80 Spårvägen Malmö/S 2.8
3.82 Anna Nilson 91 Malmö Göteborg/U 26.6
3.82 Nathalie Busk 91 Malmö Göteborg/U 26.6
3.78 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Karlskrona 14.8
3.77 Caroline Ivarsson 85 Malmö Malmö/S 2.8
3.75 Sophie Jensen 92 Malmö Hässleholm 25.7
3.60 Emelie Gustafsson 88 Malmö Malmö/He 17.6
3.58 Linda Carlsson 90 Ymer Karlskrona 14.8
3.55 Lisa Lantz 92 Växjö Hässleholm 25.7
3.53 Theresia Nyberg 92 Göteborgs KIK Karlskrona 16.8
3.51 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Malmö/He 29.8
3.45 Erika Drageryd 89 Örebro Gävle 19.7
3.42 Sofie Hallström 92 Örebro Örebro 30.5
3.40 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Sandviken 19.5
provisorisk bana
4.18 Michaela Meijer 93 Örgryte Recklinghausen, GER 22.5

Längd

6.53 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/S 9.6
6.31 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Malmö/S 3.8
6.15 Erica Jarder 86 Spårvägen Göteborg/U 27.6
6.12 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg/U 27.6
6.12 Nadja Casadei 83 Lidingö Rakvere, EST 7.6
6.02 Angelica Ström 81 Gefle Jönköping 21.5
6.01 Erika Brandt 92 Mölndal Göteborg/U 30.8
6.00 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Strömstad 12.7
5.99 Linda Berntsson 87 Mölndal Göteborg/U 27.6
5.94 Malin Marmbrandt 85 Västerås Randall's Island, NY 9.5
5.93 Elina Palmquist 91 IF Göta Göteborg/U 27.6
5.89 Johanna Froode 90 Udd Göteborg/U 27.6
5.89 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Malmö/S 3.8
5.88 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Västerås 12.9
5.86 Ida Carlsson 91 Oskarshamn Göteborg/U 27.6
5.84 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 11.9
5.83 Sofia Lund 86 Hässelby Malmö/S 3.8
5.82 Erika Wiklund 88 Trångsviken Sätra 31.5
5.80 Daniella Busk 93 Malmö Helsingborg 12.7
5.78 Sofie Lindesten 88 Hellas Karlskrona 15.8
5.77 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Habo 19.9
5.77 Ellen Björklund 90 Lund Jönköping 21.5
5.76 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Karlskrona 15.8
5.75 Elin Sångberg 92 Strand Västerås 12.9
5.74 Matilda Hellqvist 93 Orient Helsingborg 12.7
medvind
6.20 Linda Berntsson 87 Mölndal Malmö/S 3.8
6.00 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Växjö 15.8
5.97 Malin Marmbrandt 85 Västerås Malmö/S 3.8
5.94 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Habo 19.9
5.87 Ida Carlsson 91 Oskarshamn Skruv 16.5
5.86 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Karlskrona 15.8
5.86 Stina Ek 93 Klippan Växjö 15.8
5.86 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Malmö/S 3.8
5.84 Josefin Svensson 89 Växjö Enköping 26.7
5.78 Zehra Jusupovic 92 Åhus Västerås 12.9
5.77 Sofie Sandberg 85 Örebro Örebro 29.8
5.76 Ellinore Hallin 87 Växjö Kaunas, LTU 18.7
5.76 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg/U 26.6

Tresteg

13.31 Angelica Ström 81 Gefle Malmö/S 1.8
13.24 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Malmö/S 1.8
12.95 Anna Alexson 87 Spårvägen Karlskrona 16.8
12.94 Ekanem Etim 92 Ullevi Stockholm/S 1.7
12.92 Lynn Johnson 94 Ullevi Malmö/S 1.8
12.92 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 31.5
12.90 Kajsa Levin 83 Mölndal Malmö/S 1.8
12.76 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Malmö/S 1.8
12.65 Malin Marmbrandt 85 Västerås Malmö/S 1.8
12.38 Sofie Lindesten 88 Hellas Enskede 16.6
12.26 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Växjö 16.8
12.17 Hanna Tjernell 89 Hellas Karlskrona 16.8
12.06 Elina Rapp 93 IK Sisu Göteborg/U 28.6
12.01 Malin Andersson 90 Habo Vaasa, FIN 22.8
12.00 Ellen Björklund 90 Lund Karlskrona 16.8
12.00 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Karlskrona 16.8
11.99 Olivia Klüft 92 Växjö Västerås 13.9
11.98 Caroline Taxén 94 Enköping Enskede 4.7
11.92 Helena Redborg 83 Tureberg Sätra 14.6
11.92 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 28.6
11.81 Sara Wilkinson 80 Spårvägen Malmö/S 1.8
11.77 Stina Nilsson 87 Ume FI Skellefteå 14.7
11.74 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Västerås 11.9
11.74 Nathalie Nagy 92 Mölndal Göteborg/U 28.6
11.74 Sara Olsson 90 Finish Göteborg/U 28.6
medvind
12.93 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Växjö 16.8
11.82 Josephine Rohr 91 Bålsta Västerås 13.9

Kula/4.0

17.36 Helena Engman 76 Riviera Eskilstuna 13.6
15.49 Carolina Hjelt 86 Huddinge Karlstad/ST 22.7
14.97 Catarina Andersson 77 Hässelby Göteborg/S 22.8
14.24 Ellinore Hallin 87 Växjö Karlskrona 15.8
14.19 Frida Åkerström 90 Huddinge Vaasa, FIN 23.8
14.03 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Malmö/S 1.8
13.97 Linda Nestorsson 75 Ullevi Sollentuna 25.6
13.83 Mikaela Johansson 84 Ärla Gävle 17.7
13.54 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 9.9
13.53 Nadja Casadei 83 Lidingö Szczecin, POL 27.6
13.12 Teres Christensson 89 Mölndal Trollhättan 24.5
13.11 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Karlskrona 16.8
12.99 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 27.6
12.79 Anna Wikström 87 Tumba Karlskrona 15.8
12.69 Elinor Forssander 88 Hässelby Hässelby 17.6
12.67 Frida Linde 90 Täby Karlskrona 16.8
12.63 Amanda Öberg 90 IF Göta Torsby 30.5
12.62 Annika Petersson 79 Gefle Stockholm/S 1.7
12.38 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Karlskrona 15.8
12.34 Jenny-Lee Angbah 90 Västerås Västerås 9.8
12.33 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Göteborg/S-K 9.9
12.29 Tracey Andersson 84 Trelleborg Hässleholm 23.8
12.27 Jenny Johansson 88 Västerås Falun 10.9
12.17 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Huddinge 8.8
11.97 Josephine Rohr 91 Bålsta Eskilstuna 5.9

Diskus/1.0

61.11 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsingborg 7.7
58.65 Sofia Larsson 88 IF Göta Göteborg/S 9.6
50.55 Elinor Forssander 88 Hässelby Puerto de la Cruz, ESP 15.3
48.87 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Malmö/S 3.8
48.71 Jenny Johansson 88 Västerås Göteborg/S 22.8
48.60 Angela Åkeson 79 IF Göta Gävle 18.7
48.45 Sandra Andersson 90 Arvika Novi Sad, SRB 25.7
48.35 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Helsingborg 12.7
47.60 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Helsingborg 7.7
46.57 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 9.7
46.38 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 13.9
46.03 Anna Wikström 87 Tumba Göteborg/U 28.6
44.60 Anna Jonasson 91 Bore Västerås/Ap 12.9
43.81 Catarina Andersson 77 Hässelby Helsingborg 26.7
43.67 Amanda Öberg 90 IF Göta Karlstad/M 25.5
43.22 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 2.6
42.76 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Västerås/Ap 12.9
42.75 Frida Åkerström 90 Huddinge Göteborg/U 28.6
42.49 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta Skara 29.8
42.39 Julia Wiberg 92 Contact Göteborg/U 28.6
42.30 Lena Björk 76 Hofors Huddinge/J 7.8
40.97 Ida Storm 91 Malmö Västerås/Ap 12.9
40.62 Heidi Schmidt 93 Täby Jönköping 17.6
40.57 Matilda Berglund 92 Växjö Skruv 16.5
40.35 Karolina Pedersen 87 Ullevi Göteborg/S-K 2.9

Slägga/4.0

68.00 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Bottnaryd 28.6
67.99 Tracey Andersson 84 Trelleborg Göteborg/S-K 19.5
64.54 Emma Johannesson 84 Ullevi Bottnaryd 28.6
63.92 Marie Hilmersson 81 Falun Arvika 26.7
62.99 Karolina Pedersen 87 Ullevi Göteborg/S-K 19.5
60.98 Rebecka Kvist 83 Alvesta Halmstad 18.7
60.94 Ida Storm 91 Malmö Halle, GER 23.5
60.60 Karin Engström 83 Spårvägen Sätra 31.5
59.87 Mikaela Johansson 84 Ärla Norman, OK 9.5
58.91 Josefin Berg 85 IF Göta Laramie, WY 15.5
55.73 Elinor Forssander 88 Hässelby Karlskrona 15.8
54.77 Malin Johansson 92 Strömsund Karlskrona 16.8
54.58 Petra Öberg 89 Nyköping Huddinge/J 9.8
54.48 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Bottnaryd 28.6
54.40 Linn Jonsson 92 Strömsund Krokom 9.8
54.37 Johanna Rydberg 88 Västerås Helsingborg 10.7
53.71 Amanda Eriksson 90 Bore Kil 21.5
52.49 Eleni Larsson 93 Huddinge Växjö 16.8
51.50 Nike Hermans 90 Huddinge Sätra 31.5
51.42 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Karlskrona 14.8
51.28 Anna Zachrisson 82 Ullevi Göteborg/S-K 4.7
50.95 Jennifer Höglund 90 Gefle Sätra 3.5
50.91 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
50.84 Annika Hjelm 86 Huddinge Västerås 17.5
50.72 Emelie Larsson 92 Huddinge Huddinge/J 9.8

Spjut/600

56.15 Annika Petersson 79 Gefle Malmö/S 2.8
55.91 Anna Wessman 89 Växjö Kaunas, LTU 19.7
50.13 Marléne Lindström 85 Ununge Sollentuna 6.6
49.97 Emelie Larsson 91 Ullevi Västerås 11.9
47.66 Matilda Elfgaard 92 Habo Göteborg/U 29.8
46.74 Malin Andersson 93 Heleneholm Malmö/S 2.8
46.27 Marie Barenfeld 85 Växjö Nyköping 6.6
46.11 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Karlskrona 16.8
45.51 Isabell Gradin 88 Hässelby Malmö/S 2.8
45.43 *Mari Klaup 90 Örgryte Sävedalen 30.5
44.54 Jennie Hurkmans 84 Lidingö Västerås 7.8
44.43 Emilia Amb 92 Bålsta Arvika 26.7
43.90 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås 6.9
43.56 Frida Linde 90 Täby Szczecin, POL 28.6
43.14 Ellinore Hallin 87 Växjö Szczecin, POL 28.6
42.88 Anna Boberg 87 Sävedalen Umeå/V 30.5
42.51 Emma Haaranen 93 Högbo GIF Bollnäs 11.7
42.20 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Karlskrona 14.8
42.14 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Habo 6.6
40.89 Pernilla Wittikko 88 Huddinge Boden 7.6
40.57 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Ängelholm 12.9
40.32 Sofie Linnér 90 IFK Umeå Umeå/V 30.5
39.32 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Bollnäs 11.7
39.14 Victoria Johansson 92 Tranås Västerås 11.9
39.07 Frida Ohlsson 94 Bore Karlstad 5.9

Sjukamp/K

6.004 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Beograd, SRB 11.7
5.905 Nadja Casadei 83 Lidingö Szczecin, POL 28.6
5.635 Ellinore Hallin 87 Växjö Szczecin, POL 28.6
5.533 Frida Linde 90 Täby Szczecin, POL 28.6
5.441 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Szczecin, POL 28.6
5.059 Josephine Rohr 91 Bålsta Eskilstuna 6.9
5.057 Josefin Svensson 89 Växjö Enköping 26.7
5.040 Andrea Nybäck 90 Westmannia Novi Sad, SRB 26.7
4.953 Lisa Linnell 91 Ljungby Eskilstuna 6.9
4.928 Sabina Winqvist 91 Göteborgs KIK Kópavogur, ISL 14.6
4.502 Emilia Eklund 91 Upsala Enköping 26.7
4.467 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 26.7
4.389 Josefine Kvist 89 Davis, CA 26.3
4.350 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Eskilstuna 6.9
4.241 Angelica Engberg 89 Hässelby Täby 17.5
4.139 Emelie Haaparanta 88 Täby Täby 17.5
4.137 Sara Bley 91 Tjalve Eskilstuna 6.9
4.099 Rakel Ekendahl 91 Hässelby Eskilstuna 6.9
3.975 Jessica Robson 89 Järvsö Mesa, AZ 26.3
3.850 Jessica Hermansson 88 Eslöv Eslöv 27.9
3.744 Caroline Hartung 90 Lidköping Lerum 24.5
3.660 Caroline Ivarsson 85 Malmö Eslöv 27.9
3.632 Alexandra Johansen 91 Lidköping Lerum 24.5
3.456 Johanna Enqvist 90 Eslöv Eslöv 27.9
3.455 Moa Rydqvist 90 Lidköping Lerum 24.5

>