Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 DEC, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

100m

10.40 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Florö, NOR 6.6
10.52 Jens Löfgren 86 Malmö Jönköping 17.6
10.55 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Sundsvall 25.7
10.56 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Novi Sad, SRB 23.7
10.58 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 1.8
10.62 Daniel Persson 82 Malmö Malmö/S 1.8
10.65 Edmund Yeboah 88 Hässelby Gävle 17.7
10.66 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Vaasa, FIN 22.8
10.69 Fredrik Johansson 86 IF Göta Jönköping 17.6
10.69 Nasser Sebabi 82 Falun Gävle 17.7
10.70 Emil Zail 87 Spårvägen Malmö/S 1.8
10.70 Per Strandquist 87 Malmö Boise, ID 4.4
10.73 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 31.5
10.73 Erik Karlsson 87 Växjö Växjö 6.6
10.81 David Sennung 91 Ullevi Växjö 6.6
10.81 Carlos Fröjd 90 Strömstad Göteborg/S 9.6
10.87 Odain Rose 92 IFK Umeå Gävle 17.7
10.88 Jonathan Rickardsson 91 Sandhem Jönköping 17.6
10.91 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sundsvall 25.7
10.91 Niklas Larsson 85 Hässelby Västerås 9.8
10.92 Daniel Almgren 79 Hässelby Berlin, GER 19.8
10.94 Cedric Ullberg 92 Ymer Västerås 11.9
10.96 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Berlin, GER 19.8
10.98 Hamza Kamara 90 Tjalve Norrköping 30.5
10.99 David Kallebäck 89 Varberg Kalmar 15.7
medvind
10.50 Jens Löfgren 86 Malmö Jönköping 17.6
10.60 Daniel Persson 82 Malmö Uddevalla 25.7
10.67 Fredrik Johansson 86 IF Göta Skara 29.8
10.71 Carlos Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 13.6
10.78 Andreas Andersson 91 Hässleholm Hässleholm 26.7
10.78 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Skara 29.8
10.80 Cedric Ullberg 92 Ymer Karlskrona 14.8
10.82 Jonathan Rickardsson 91 Sandhem Jönköping 17.6
10.83 Patrik Andersson 91 Kville Uddevalla 25.7
10.89 Björn Boström 87 Lund Hässleholm 26.7
10.92 Daniel Almgren 79 Hässelby Stockholm/S 31.7
10.95 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 10.6
10.96 Love Fältström 91 Hammarby Norrköping 30.5
10.98 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Rovaniemi, FIN 19.7

200m

20.56 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg/U 30.8
21.01 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Novi Sad, SRB 25.7
21.06 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Novi Sad, SRB 24.7
21.11 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Malmö/S 3.8
21.34 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sundsvall 25.7
21.35 Carlos Fröjd 90 Strömstad Novi Sad, SRB 24.7
21.36 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Huddinge 9.8
21.37 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 25.7
21.46 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 3.8
21.80 Emil Zail 87 Spårvägen Malmö/S 3.8
21.80 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Huddinge 9.8
21.82 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm/S 1.7
21.84 Simon Johansson 87 IF Göta Västerås 17.5
21.93 Nicklas Nilsson 87 Bromma Huddinge 9.8
21.94 Cedric Ullberg 92 Ymer Karlskrona 16.8
22.02 Erik Karlsson 87 Växjö Jönköping 21.5
22.02 David Kallebäck 89 Varberg Zürich, SUI 28.8
22.06 Jesper Lang 92 Malmö Göteborg/U 30.8
22.07 Daniel Almgren 79 Hässelby Malmö/S 2.8
22.20 Andreas Andersson 91 Hässleholm Karlskrona 16.8
22.20 Patrik Andersson 91 Kville Halmstad 19.7
22.21 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Mariehamn, FIN 29.6
22.23 Niklas Larsson 85 Hässelby Eskilstuna 13.6
22.24 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Hässleholm 23.8
22.27 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Kungälv 21.6
22.27 Dan Englesson 88 Tjalve Huddinge 9.8
medvind
21.19 Fredrik Johansson 86 IF Göta Jönköping 17.6
21.28 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Florö, NOR 6.6
21.87 Patrik Andersson 91 Kville Uddevalla 26.7
21.92 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Jönköping 17.6
22.02 Nasser Sebabi 82 Falun Skara 29.8
22.10 David Sennung 91 Ullevi Karlskrona 16.8
22.13 Hamza Kamara 90 Tjalve Norrköping 30.5

400m

45.81 Johan Wissman 82 Helsingborg Leiria, POR 20.6
46.76 *Nil de Oliveira 86 Tureberg Malmö/S 2.8
46.96 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg/U 29.8
47.16 Fredrik Johansson 86 IF Göta Malmö/S 2.8
47.43 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Malmö/S 2.8
47.44 Niklas Larsson 85 Hässelby Malmö/S 2.8
47.68 Daniel Almgren 79 Hässelby Berlin, GER 19.8
47.77 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm/S 1.7
47.99 Joni Jaako 86 Tjalve Gävle 22.8
48.00 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlskrona 15.8
48.08 Tor Pöllänen 87 Hässelby Karlskrona 15.8
48.14 Anton Asplund 90 Ume FI Karlskrona 15.8
48.16 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Karlskrona 15.8
48.49 Johan Henningsson 90 Bollnäs Vaasa, FIN 22.8
48.71 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 30.5
48.89 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Malmö/S 2.8
48.89 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Göteborg/U 29.8
49.01 Oskar Åberg 89 Solna Halmstad 19.7
49.04 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Karlskrona 15.8
49.06 Petter Olson 91 Malmö Novi Sad, SRB 23.7
49.10 *Ragnar Frostasson 82 Ullevi Göteborg/U 27.6
49.12 Albin Johansson 81 Hässelby Gävle 19.7
49.20 Erik Smedhs 91 Mora Västerås 9.8
49.23 David Kallebäck 89 Varberg Eskilstuna 5.9
49.32 Henrik Encke 84 Hässelby Skruv 16.5

800m

1:46.36 Mattias Claesson 86 Hässelby Oslo, NOR 3.7
1:48.00 *Adnan Agar 80 Hässelby Karlskrona 6.7
1:48.39 Anton Asplund 90 Ume FI Göteborg/U 30.8
1:48.42 Joni Jaako 86 Tjalve Göteborg/U 30.8
1:48.59 Johan Walldén 87 Gefle Göteborg/U 30.8
1:50.20 Johan Svensson 89 Spårvägen Stockholm/S 1.7
1:50.30 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Huddinge 9.8
1:50.50 Håkan Runvik 89 Lund Karlskrona 16.8
1:50.53 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Karlskrona 16.8
1:50.61 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Huddinge 27.8
1:50.63 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Stockholm/S 1.7
1:50.67 Rizak Dirshe 72 Malmö Karlskrona 6.7
1:50.79 Albin Johansson 81 Hässelby Stockholm/S 1.7
1:50.92 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Bressanone, ITA 11.7
1:50.99 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:51.11 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Huddinge 27.8
1:51.38 Johan Bagge 84 Ume FI Celle Ligure, ITA 23.6
1:51.45 Johan Henningsson 90 Bollnäs Leiden, NED 13.6
1:51.52 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Huddinge 27.8
1:52.01 Jonas Leandersson 91 Malmö Karlskrona 16.8
1:52.42 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Malmö/S 2.8
1:52.49 Johan Klinteskog 81 Hammarby Beograd, SRB 10.7
1:52.53 Eric Hagelin 89 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:52.67 Victor Hedin 91 Huddinge Stockholm/S 31.7
1:52.79 Tajudin S Hassen 91 Kramfors Huddinge 9.8

1500m

3:40.40 Rizak Dirshe 72 Malmö Heusden-Zolder, BEL 18.7
3:40.73 Olle Walleräng 85 Spårvägen Barcelona, ESP 25.7
3:43.41 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Walnut, CA 17.4
3:44.01 Mustafa Mohamed 79 Hälle Nijmegen, NED 29.5
3:46.57 Jonas Leandersson 91 Malmö Karlskrona 6.7
3:46.60 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Göteborg/S 9.6
3:47.66 John Laselle 79 Tureberg Uden, NED 27.6
3:47.75 Johan Walldén 87 Gefle Malmö/S 2.8
3:48.18 *Adnan Agar 80 Hässelby Stockholm/S 1.7
3:48.18 Per Jacobsen 77 IF Göta Sollentuna 25.6
3:48.40 Johan Wallerstein 78 Lund Malmö/S 2.8
3:48.69 Per Sjögren 79 Örebro Sollentuna 25.6
3:49.00 Oskar Käck 82 Hälle Sollentuna 25.6
3:49.03 Johan Hydén 89 Akele Göteborg/S 9.6
3:49.38 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Malmö/S 2.8
3:50.19 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/S 22.8
3:50.41 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/S 22.8
3:50.99 Anton Danielson 90 Norrköping Sollentuna 25.6
3:51.04 Eric Senorski 89 Örgryte Nijmegen, NED 29.5
3:51.33 Daniel Lundgren 85 Tureberg Göteborg/S 9.6
3:51.82 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Waltham, MA 23.5
3:53.24 Anton Wåhlin 91 Linden Karlskrona 15.8
3:53.53 *Jeppe Thomsen 77 Malmö Malmö/S 1.8
3:54.03 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Karlskrona 6.7
3:54.06 Patrik Andersson 86 Hälle Göteborg/U 27.6

3000m

7:56.91 Olle Walleräng 85 Spårvägen Rehlingen, GER 1.6
8:00.64 Mustafa Mohamed 79 Hälle Rehlingen, GER 1.6
8:04.80 Oskar Käck 82 Hälle Rehlingen, GER 1.6
8:05.90 Henrik Skoog 79 Spårvägen Rehlingen, GER 1.6
8:13.15 Johan Wallerstein 78 Lund Kuortane, FIN 13.6
8:19.28 Magnus Jensen 84 Hammarby Solihull, GBR 18.7
8:19.30 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Rehlingen, GER 1.6
8:22.29 Per Sjögren 79 Örebro Gävle 19.7
8:24.25 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Uddevalla 25.7
8:24.41 Eric Senorski 89 Örgryte Sollentuna 25.6
8:27.22 Henry Gross 85 Hässelby Sollentuna 25.6
8:27.60 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Gävle 19.7
8:28.18 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Kvarnsveden 13.6
8:31.25 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sollentuna 25.6
8:31.80 Fredrik Johansson 85 Ullevi Uddevalla 25.7
8:31.90 Jonas Legernes 91 Ullevi Oslo, NOR 19.5
8:35.98 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Sollentuna 25.6
8:36.24 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Sollentuna 25.6
8:36.52 Anton Danielson 90 Norrköping Norrköping 3.10
8:36.87 Patrik Andersson 86 Hälle Huddinge 9.8
8:40.55 Philip Aagaard 82 Spårvägen Norrköping 3.10
8:41.11 David Nilsson 87 Högby Sollentuna 25.6
8:41.89 Mikael Andersson 86 Vallentuna Gävle 19.7
8:42.5m Linus Nilsson 83 Enhörna Södertälje 12.8
8:43.01 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Sätra 14.6

5000m

13:43.72 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg/S 9.6
13:46.82 Henrik Skoog 79 Spårvägen Göteborg/S 9.6
13:56.08 Olle Walleräng 85 Spårvägen Malmö/S 3.8
14:02.05 Johan Wallerstein 78 Lund Chiba, JPN 23.11
14:04.85 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 18.7
14:06.18 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 23.4
14:10.06 Jörgen Johansson 79 Spårvägen Malmö/S 3.8
14:12.39 Oskar Käck 82 Hälle Heusden-Zolder, BEL 18.7
14:28.80 *Adil Bouafif 78 Hässelby Malmö/S 3.8
14:29.62 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 9.6
14:30.27 Per Sjögren 79 Örebro Malmö/S 3.8
14:31.00 Magnus Jensen 84 Hammarby Göteborg/S 9.6
14:31.60 Henry Gross 85 Hässelby Karlskrona 6.7
14:32.55 Patrik Andersson 86 Hälle Göteborg/S 9.6
14:35.40 Anton Danielson 90 Norrköping Göteborg/S 9.6
14:35.52 David Nilsson 87 Högby Karlskrona 6.7
14:35.69 Fredrik Johansson 85 Ullevi Malmö/S 3.8
14:36.71 Erik Johansson 89 Hässelby Karlskrona 14.8
14:37.93 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Göteborg/S 9.6
14:41.43 Peter Gross 85 Hässelby Göteborg/S 9.6
14:41.51 Olle Kalered 90 Norrköping Uden, NED 27.6
14:42.35 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg/S 9.6
14:47.87 Per Jacobsen 77 IF Göta Västerås 17.5
14:48.81 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Göteborg/S 9.6
14:52.51 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Malmö/S 3.8

10000m

29:06.22 Oskar Käck 82 Hälle Oslo, NOR 24.5
29:36.93 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Ribeira Brava, POR 6.6
29:47.33 *Adil Bouafif 78 Hässelby Malmö/S 1.8
29:48.51 Henrik Skoog 79 Spårvägen Malmö/S 1.8
29:51.82 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Oslo, NOR 24.5
30:03.34 Henry Gross 85 Hässelby Oslo, NOR 24.5
30:17.44 Lars Johansson 85 Enhörna Malmö/S 1.8
30:18.28 Peter Gross 85 Hässelby Oslo, NOR 24.5
30:53.27 Andreas Åhwall 89 Hässelby Oslo, NOR 24.5
31:03.70 Oskar Landin 87 Spårvägen Stockholm/S 20.9
31:05.93 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Lawrenceville, NJ 2.5
31:07.28 Patrik Engström 77 Studenterna Stockholm/S 20.9
31:08.73 Mikael Andersson 86 Vallentuna Stockholm/S 25.8
31:20.69 Johan Olsson 77 Spårvägen Stockholm/S 25.8
31:21.00 Patrik Andersson 86 Hälle Stockholm/S 20.9
31:24.53 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Malmö/S 1.8
31:25.20 Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm/S 25.8
31:38.44 Mats Troeng 78 Rånäs Stockholm/S 25.8
31:50.77 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm/S 25.8
31:52.96 Oskar Majling 86 Hässelby Stockholm/S 25.8
31:53.44 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm/S 20.9
31:53.84 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm/S 25.8
31:54.30 Henrik Örnstedt 78 IF Göta Glanshammar 10.8
31:59.53 Mikael Lindberg 84 Edsbyn Bollnäs 19.5
32:08.5m Göran Sander 67 Solvikingarna Göteborg/S 17.9

Halvmarathon

1:05.11 Erik Petersson 80 Mölndal Den Haag, NED 14.3
1:05.40 *Adil Bouafif 78 Hässelby Frankfurt, GER 25.10
1:06.12 Lars Johansson 85 Enhörna Los Palacios, ESP 20.12
1:06.12 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Frankfurt, GER 25.10
1:07.06 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Vännäs 9.5
1:07.08 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 16.5
1:07.08 Said Regragui 74 Hässelby Marrakech, MAR 25.1
1:08.03 Rachid Benjira 74 Hässelby Göteborg 16.5
1:08.16 Jonas Buud 74 Mora Stockholm 12.9
1:08.20 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sevilla, ESP 22.2
1:08.31 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Stockholm 12.9
1:08.55 Andreas Svensson 81 Studenterna Stockholm 12.9
1:09.00 Mikael Lindberg 84 Edsbyn Stockholm 12.9
1:09.03 Henry Gross 85 Hässelby Göteborg 16.5
1:09.27 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Fredrikstad, NOR 29.3
1:09.38 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Den Haag, NED 14.3
1:09.38 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Göteborg 16.5
1:09.46 Oskar Landin 87 Spårvägen Stockholm 12.9
1:10.22 Philip von Rosen 85 Hässelby Glasgow, GBR 6.9
1:10.26 David Nilsson 87 Högby Dallas, TX 13.12
1:10.28 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg 16.5
1:10.46 Fredrik Johansson 85 Ullevi Stockholm 12.9
1:10.48 Peter Gross 85 Hässelby Göteborg 16.5
1:10.57 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Stockholm 12.9
1:11.01 Linus Nilsson 83 Enhörna Göteborg 16.5

Marathon

2:19.23 Said Regragui 74 Hässelby Marrakech, MAR 25.1
2:21.17 Lars Johansson 85 Enhörna Sevilla, ESP 22.2
2:22.53 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sevilla, ESP 22.2
2:24.37 Jonas Buud 74 Mora Stockholm 30.5
2:25.25 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Frankfurt, GER 25.10
2:25.49 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Firenze, ITA 29.11
2:26.21 Linus Nilsson 83 Enhörna Treviso, ITA 29.3
2:26.27 Mikael Lindberg 84 Edsbyn Monaco, MON 22.3
2:26.37 Emil Lerdahl 82 Hammarby Firenze, ITA 29.11
2:27.26 Rachid Benjira 74 Hässelby Frankfurt, GER 25.10
2:27.40 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Berlin, GER 20.9
2:28.32 Anders Österlund 73 Västerås SOK Kvarnsveden 7.11
2:28.54 Marek Poszepczynski 75 Enhörna Stockholm 30.5
2:30.12 Fredrik Johansson 85 Ullevi Frankfurt, GER 25.10
2:30.44 Lars Andén 77 Heleneholm Frankfurt, GER 25.10
2:31.01 Anders Fransson 81 Rånäs Firenze, ITA 29.11
2:31.39 Johan Olsson 77 Spårvägen Frankfurt, GER 25.10
2:31.40 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Beijing, CHN 18.10
2:32.41 Göran Sander 67 Solvikingarna Frankfurt, GER 25.10
2:32.50 Henry Gross 85 Hässelby Frankfurt, GER 25.10
2:33.01 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 10.10
2:33.06 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 30.5
2:33.37 *Brian Buchtrup Nielsen 76 Fredrikshof Berlin, GER 20.9
2:33.51 Markus Grönroos 79 Tjalve Berlin, GER 20.9
2:34.05 Magnus Hansson 76 Trelleborg Växjö 17.10

3000m hinder/91.4

8:18.44 Mustafa Mohamed 79 Hälle Saint Denis, FRA 17.7
8:31.29 Per Jacobsen 77 IF Göta Bydgoszcz, POL 10.6
8:52.14 Daniel Lundgren 85 Tureberg Cardiff, GBR 15.8
8:52.28 Eric Senorski 89 Örgryte Watford, GBR 13.6
8:56.30 Jonas Legernes 91 Ullevi Vaasa, FIN 23.8
8:57.45 Fredrik Johansson 86 Växjö Malmö/S 2.8
9:06.75 Erik Emilsson 82 Hammarby Stockholm/S 1.7
9:12.18 Johan Lindberg 80 Upsala Malmö/S 2.8
9:21.45 Andreas Åhwall 89 Hässelby Malmö/S 2.8
9:23.86 *Tawakal Abdi Kadir 90 Växjö Vaasa, FIN 23.8
9:45.46 Johan Arnqvist 85 IF Göta Stockholm/S 1.7
9:46.90 Mattias Karlsson 89 Spårvägen Stockholm/S 1.7
9:47.29 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Sollentuna 6.6
9:47.71 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Gävle 17.7
9:49.47 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Oxford, MS 2.5
9:51.30 Andreas Svensson 81 Studenterna Sollentuna 6.6
9:56.55 Simon Sveder 91 Hällefors LK Gävle 17.7
10:05.83 Rikard Emilsson 89 Hakarpspojkarna Jönköping 21.5
10:11.00 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Sollentuna 6.6
10:11.12 Erik Martinsson 84 Akele Motala 17.6
10:13.05 Elias Arshi 89 Tjalve Jönköping 21.5
10:16.45 Oscar Andreasson 92 Sävedalen Hässleholm 23.8
10:18.80 Jimmy Wik 82 Kalmarsund Högby 5.7
10:19.48 Björn Hellgren 62 Kville Lahti, FIN 8.8
10:21.39 *Colm O'Callaghan 73 Huddinge Västerås 17.5

110m häck/106.7

13.64 Robert Kronberg 76 Kville Mölndal 20.9
13.67 Philip Nossmy 82 Malmö Stockholm/S 31.7
14.44 Rafael Askros 81 Falun Göteborg/S 22.8
14.46 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 3.4
14.51 Christian Sjöberg 84 IF Göta Västerås 17.5
14.52 Andreas Andersson 87 Upsala Göteborg/S 22.8
14.54 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg/S 22.8
14.61 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö/S 3.8
14.63 Marvin Tay 90 Malmö Malmö/S 3.8
14.63 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Göteborg/U 30.8
14.75 Henrik Encke 84 Hässelby Stockholm/S 1.7
14.86 Marcus Persson 89 Ullevi Strömstad 12.7
14.92 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg/S 9.6
15.00 Daniel Almgren 79 Hässelby Malmö/S 3.8
15.02 Theo Söderberg 89 Malmö Malmö/S 3.8
15.10 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 28.6
15.13 Petter Olson 91 Malmö Rakvere, EST 7.6
15.24 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Göteborg/S 22.8
15.24 Markus Sparrman 89 Ymer Uddevalla 26.7
15.38 Björn Johansson 88 Västerås Rakvere, EST 7.6
15.43 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Jönköping 21.5
15.46 Amir Shaker 89 Eskilstuna Málaga, ESP 30.5
15.50 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Gävle 17.7
15.51 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Uppsala 28.6
15.77 Erik Larsson 80 Gotland Eskilstuna 6.9
medvind
14.48 Andreas Andersson 87 Upsala Karlskrona 16.8
14.90 Jonathan Eklund 88 Hammarby Karlskrona 16.8
14.92 Theo Söderberg 89 Malmö Karlskrona 16.8
15.09 Markus Sparrman 89 Ymer Karlskrona 16.8
15.15 Björn Johansson 88 Västerås Karlskrona 16.8
15.54 Rasmus Ersson 90 Gefle Sätra 14.6

400m häck/91.4

51.42 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Malmö/S 3.8
51.65 Niklas Larsson 85 Hässelby Malmö/S 3.8
52.56 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg/U 26.6
52.81 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg/U 30.8
52.91 Niclas Åkerström 88 Växjö Zürich, SUI 28.8
53.67 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlskrona 16.8
54.14 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/S 9.6
54.24 *James Parker 80 Helsingborg Malmö/S 2.8
54.32 Marcus Nilsson 91 Högby Malmö/S 2.8
54.45 Niklas Liberg 86 Lund Malmö/S 2.8
54.71 Henrik Astfors 87 Västerås Karlskrona 16.8
55.05 Rasmus Ersson 90 Gefle Malmö/S 3.8
55.09 Anton Forsberg 91 Tureberg Vaasa, FIN 22.8
55.31 Fredrik Linansky 89 Klippan Malmö/He 17.6
55.39 Martin Burrows 73 Hälle Malmö/S 2.8
55.85 Adam Björling 90 Kalmarsund Helsingborg 10.7
55.94 Jesper Madsen 88 Finish Karlskrona 16.8
56.19 Markus Johansson 90 Ume FI Sollentuna 25.6
56.32 Erik Lindahl 90 Kville Hässleholm 23.8
57.13 Joar Rüdrich 90 Märsta Gävle 22.8
57.55 Arvid Berglund 91 Tranås Habo 19.9
57.62 Andreas Nyberg 87 Hakarpspojkarna Karlskrona 15.8
57.76 Robin Nordenberg 89 IF Göta Karlskrona 15.8
58.21 Rasmus Nilsson Ebers 91 Huddinge Västerås 17.5
58.34 Fredrik Lindberg 73 Östersund Östersund 31.5

Höjd

2.31 Linus Thörnblad 85 Malmö Warszawa, POL 7.6
2.18 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Sollentuna 25.6
2.13 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Vaasa, FIN 22.8
2.13 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg/U 27.6
2.12 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 30.5
2.11 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Karlskrona 16.8
2.11 Emil Svensson 89 Växjö Halmstad 18.7
2.10 Carl Rönnow 90 Athletique Sollentuna 25.6
2.09 Lukas Odell 90 Trelleborg Enskede 4.7
2.06 Joel Spolén 83 Örgryte Gävle 22.8
2.06 Marcus Lundquist 91 Rånäs Kil 6.6
2.05 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Helsingborg 11.7
2.05 Oscar Adolfsson 88 Orient Mariestad 22.8
2.03 Alexander Håkansson 91 Umedalen Luleå 22.8
2.02 Jan-Erik Wanhainen 71 IFK Göteborg Lahti, FIN 2.8
2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 19.7
2.00 Fredrik Sangberg 90 Trollhättans FIK Uddevalla 25.7
2.00 David Kallebäck 89 Varberg Göteborg/U 27.6
2.00 Arlind Shaluni 92 Norrköping Norrköping 30.5
1.99 Daniel Almgren 79 Hässelby Berlin, GER 19.8
1.99 Petter Olson 91 Malmö Eskilstuna 5.9
1.98 Sebastian Nordström-Ärnbäck 91 Mölndal Västerås 11.9
1.98 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Lerum 9.8
1.97 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu Karlskrona 14.8
1.96 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.9
1.96 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 2.4
1.96 Richard Huldén 86 IF Göta Göteborg/U 27.6

Stav

5.65 Alhaji Jeng 81 Örgryte Berlin, GER 20.8
5.61 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm/S 31.7
5.60 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg/U 30.8
5.32 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Köbenhavn, DEN 6.8
5.12 Björn Johansson 88 Västerås Malmö/S 3.8
5.00 Petter Olson 91 Malmö Malmö/S 12.8
5.00 Rasmus Carlsson 88 Falun Kópavogur, ISL 14.6
5.00 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg/U 28.6
4.90 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 11.6
4.83 Rasmus Nim 89 Gäddede Göteborg/U 28.6
4.83 Reine Eklund 77 Örgryte Göteborg/U 28.6
4.82 Robert Warensjö 90 Nyköping Karlskrona 14.8
4.80 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Sundsvall 14.6
4.75 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Västerås 12.9
4.72 Andreas Duplantis 93 Stål Monroe, LA 29.4
4.71 Sebastian Axell 91 Lerum Göteborg/U 26.6
4.70 Fredrik Skoglund 81 Spårvägen Malmö/S 3.8
4.70 Johan Bremer 91 Ymer Lerum 9.8
4.67 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Karlskrona 15.8
4.66 Håkan Jedhammar 81 Växjö Stockholm/S 1.7
4.66 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg/U 28.6
4.61 Klas Persson 79 Spårvägen Sollentuna 7.6
4.60 Jonathan Jansson 91 Östhammar Västerås 13.9
4.60 Simon Gyllensten 92 Örgryte Karlskrona 16.8
4.58 Andreas Rydberg 90 Västerås Göteborg/U 26.6
4.58 Per Drageryd 91 Örebro Göteborg/U 26.6
provisorisk bana
5.33 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Recklinghausen, GER 22.5

Längd

8.11 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg/U 27.6
7.52 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Götzis, AUT 30.5
7.51 David Frykholm 80 IF Göta Malmö/S 2.8
7.49 Björn Wilson 90 Orient Göteborg/U 27.6
7.44 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg/U 27.6
7.39 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Malmö/S 2.8
7.32 Björn Barrefors 87 Hammarby Tucson, AZ 2.4
7.29 Daniel Almgren 79 Hässelby Berlin, GER 19.8
7.27 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Vaasa, FIN 22.8
7.26 Hans Lämås 88 IF Göta Göteborg/S 22.8
7.25 Adam Johansson 91 Hakarpspojkarna Habo 19.9
7.22 Per Strandquist 87 Malmö Walnut, CA 17.4
7.22 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg/U 27.6
7.17 Erik Larsson 80 Gotland Eskilstuna 5.9
7.15 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 27.6
7.12 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 11.9
7.11 Andreas Andersson 92 Bollnäs Karlskrona 16.8
7.10 Alexander Wittlock 91 Hanviken Stockholm/S 10.9
7.08 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 27.6
7.07 Minh Le 86 Malmö Göteborg/S 22.8
7.02 Milan Jovanovic 90 Linköping Stockholm/S 2.8
7.01 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlskrona 15.8
7.00 Petter Olson 91 Malmö Novi Sad, SRB 23.7
6.97 Jonathan Eklund 88 Hammarby Stockholm/S 1.7
6.97 Björn Boström 87 Lund Karlskrona 15.8
6.97 Daniel Nordqvist 91 IF Göta Karlskrona 15.8
medvind
7.67 David Frykholm 80 IF Göta Lerum 18.6
7.59 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Göteborg/U 29.8
7.54 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Malmö/S 2.8
7.43 Robert Bagge 82 Mölndal Helsingborg 12.7
7.40 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 10.6
7.37 Minh Le 86 Malmö Helsingborg 12.7
7.09 Milan Jovanovic 90 Linköping Stockholm/S 2.8
7.06 Martin Bergqvist 90 Westmannia Sätra 31.5
7.02 David Kallebäck 89 Varberg Helsingborg 12.7
7.01 Oskar Paulsson 90 Lidköping Falköping 15.8
6.98 Jimmie Johnsson 85 Finish Helsingborg 12.7
6.97 Björn Boström 87 Lund Malmö/S 2.8

Tresteg

17.24 Christian Olsson 80 Örgryte Mölndal 24.7
15.71 Daniel Lennartsson 88 Växjö Göteborg/U 28.6
15.65 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg/S 22.8
15.64 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg/S 22.8
15.33 Mathias Ström 87 Örgryte Mölndal 24.7
15.31 Daniel Falk 88 Lerum Mölndal 24.7
15.21 David Frykholm 80 IF Göta Stockholm/S 1.7
15.18 Moteba Mohamed 90 Alingsås Vaasa, FIN 23.8
15.12 Johan Attersand 74 Hammarby Örebro 30.8
15.10 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 28.6
15.06 Emil Bergqvist 91 Westmannia Vaasa, FIN 23.8
14.77 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Stockholm/S 1.7
14.70 Mattias Karlsson 92 Enköping Göteborg/U 28.6
14.50 Ousainou Mbye 80 Örgryte Mölndal 24.7
14.49 Erik Persson 89 Malmö Halmstad 18.7
14.39 Simon Karlén 94 Arvika Arvika 25.7
14.38 Mikael Brinnen 89 Gefle Sätra 14.6
14.34 Rickard Karlsson 87 Athletique Karlskrona 16.8
14.33 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Mölndal 24.7
14.27 Dastid Selmani 92 Lund Karlskrona 14.8
14.21 Hans Lämås 88 IF Göta Karlstad 5.9
14.19 Ronald Kibirige 90 Västerås Karlskrona 16.8
14.14 Mattias Olander 92 Högby Göteborg/U 28.6
14.14 Jonathan Söderling 88 Hammarby Huddinge 9.8
14.10 Mattias Abulu 91 Ullevi Mölndal 23.8
14.10 Emil Afzelius 88 Bollnäs Söderhamn 9.6
medvind
15.70 Anton Andersson 81 Örgryte Málaga, ESP 30.5
15.64 Andreas Otterling 86 Örebro Sävedalen 31.5
15.16 Johan Attersand 74 Hammarby Örebro 30.8
14.65 Simon Karlén 94 Arvika Växjö 16.8
14.36 Jonathan Söderling 88 Hammarby Malmö/S 3.8
14.32 Fredrik Persson 86 Gefle Gävle 28.7
14.22 Ronald Kibirige 90 Västerås Västerås 7.8
14.13 Johan Lindqvist 90 KA2 Hässleholm 25.7
14.11 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Habo 19.9

Kula/7.26

17.92 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg/S 26.5
17.87 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Malmö/S 2.8
17.80 Robert Melin 82 Bottnaryd Köbenhavn, DEN 6.8
17.50 Mats Olsson 86 Järvsö Eskilstuna 13.6
16.61 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 10.10
16.59 Axel Härstedt 87 Malmö Karlskrona 15.8
16.37 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Karlstad/M 8.9
16.35 Nicholas Fertitta 84 IF Göta Västerås 17.5
16.13 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Malmö/S 2.8
16.06 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 27.8
15.90 Mattias Jons 82 Hässelby Stockholm/S 1.7
15.83 Anders Holmström 78 Örebro Örebro 12.9
15.79 Yngve Wahlander 58 Falköping Broddetorp 15.7
15.78 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlskrona 15.8
15.72 Bengt Pettersson 61 Huddinge Huddinge 8.8
15.57 Torbjörn Karlsson 83 Istrum Herrljunga 7.6
15.55 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Eskilstuna 13.6
15.51 Marcus Mattisson 88 Vittsjö Karlskrona 15.8
15.36 Vittorio Gabrielli 77 Eskilstuna Eskilstuna 29.8
15.33 Arwid Koskinen 92 Huddinge Sollentuna 5.6
15.29 Anders Larsson 66 Gefle Lahti, FIN 2.8
14.99 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Berlin, GER 19.8
14.86 Erik Larsson 80 Gotland Mariehamn, FIN 29.6
14.83 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg/S-K 2.9
14.79 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Hässelby 18.5

Diskus/2.0

65.42 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Chula Vista, CA 5.5
60.26 Per Rosell 87 Ullevi Halle, GER 23.5
57.61 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 10.10
57.15 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg/S 22.8
57.04 Axel Härstedt 87 Malmö Helsingborg 9.7
56.30 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 27.9
54.59 Staffan Jönsson 81 Hässelby Malmö/S 1.8
51.55 Johnny Karlsson 89 Strömsund Gävle 18.7
50.11 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Malmö/S 1.8
49.70 Linus Bernhult 75 Örebro Örebro 18.7
48.57 *Magnus Hallgrimsson 76 Lund Hässleholm 23.8
48.38 Niklas Trennéus 72 Ymer Spikkestad, NOR 29.5
47.89 Mats Olsson 86 Järvsö Järvsö 1.7
47.26 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 3.10
46.79 Christoffer Karlsson 85 Skellefteå Skellefteå 28.6
46.67 Axel Bernhult 71 Huddinge Sätra 8.9
46.42 Robin Birgersson 90 Strömsund Krokom 8.8
46.29 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 5.9
46.26 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge/J 1.10
45.63 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 27.8
45.25 Björn Johansson 88 Västerås Eskilstuna 6.9
45.04 Micael Ljungberg 92 Nyköping Nyköping 19.9
45.04 Kristian Pettersson 71 Växjö Jönköping 21.5
44.67 Tommy Johansson 71 Väsby Sätra 31.5
44.59 Stefan Sundler 91 Bore Torsby 12.7

Slägga/7.26

74.23 Mattias Jons 82 Hässelby Nyköping/T 7.6
68.65 Markus Johansson 90 Säffle Karlstad/M 25.5
65.80 Robert Alneroth 84 Gefle Bollnäs 9.5
64.56 Hans Eriksson 86 Bore Des Moines, IA 25.4
64.47 Stefan Kvist 87 Alvesta Nyköping/T 7.6
64.14 Pär Järlebrant 84 Strömsund Krokom 9.8
63.17 Daniel Nyman 87 Växjö Malmö/S 2.8
62.71 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta West Point, NY 28.3
58.27 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Bottnaryd 28.6
58.15 Tommy Nordin 88 Trångsviken Karlskrona 15.8
57.70 Mårten Ejdervall 74 IF Göta Torsby 26.9
57.60 Kristian Nyman 90 Svenljunga Borås 28.8
57.18 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 26.7
56.99 Mikael Leindahl 65 Tjalve Nyköping/T 29.7
55.98 Ibro Ribic 86 Falun Torsby 30.5
55.55 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/T 15.7
55.30 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå/V 19.9
54.52 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 10.10
54.32 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping/T 12.9
54.18 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 27.9
53.52 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Västerås 6.6
53.09 Tony Settle 75 Eskilstuna Eskilstuna 29.8
52.90 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Umeå/V 19.9
52.87 Anders Constantin 82 Orient Riverdale, NY 12.9
52.75 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 4.7

Spjut/800

79.69 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Göteborg/U 30.8
77.41 Magnus Arvidsson 83 KA2 Doha, QAT 8.5
76.02 Jonas Lohse 87 Mölndal Göteborg/U 30.8
75.93 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Göteborg/U 30.8
75.02 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Berlin, GER 20.8
73.92 Ingmar Veinberg 82 Spårvägen Eskilstuna 13.6
72.97 Andreas Wulff 80 Växjö Köbenhavn, DEN 6.8
72.93 Pontus Thomée 87 Lerum Eugene, OR 29.5
72.07 *Timo Moorast 86 Hammarby Enskede 26.9
71.10 Marcus Persson 87 IF Göta Uddevalla 26.7
69.44 Markus Hayden 86 Hässelby Sollentuna 5.6
68.65 Olof Hansson 86 KA2 Skruv 16.5
67.21 Richard Olsson 89 IF Göta Karlskrona 14.8
66.33 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Karlskrona 14.8
66.06 Kim Amb 90 Bålsta Göteborg/U 26.6
65.70 Joni Kaartinen 89 Ullevi Habo 22.8
64.51 Alexander Ottosson 87 Klippan Helsingborg 11.7
64.17 Tobias Wallström 83 Skellefteå Skellefteå 8.8
64.05 Daniel Almgren 79 Hässelby Rakvere, EST 7.6
63.65 Erik Smiding 85 KA2 Kalmar 26.9
63.50 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Göteborg/U 26.6
62.90 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge/J 11.7
62.54 Joel Thorén 87 Hässelby Enskede 3.10
62.08 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 28.6
61.62 Elias Ericsson 82 Kalmarsund Kalmar 15.7

Tiokamp/M

8.406 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Berlin, GER 20.8
7.803 Daniel Almgren 79 Hässelby Berlin, GER 20.8
7.689 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 11.6
7.320 Petter Olson 91 Malmö Eskilstuna 6.9
7.216 Björn Johansson 88 Västerås Szczecin, POL 28.6
7.079 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Gävle 20.9
6.980 Erik Larsson 80 Gotland Eskilstuna 6.9
6.948 Rasmus Carlsson 88 Falun Eskilstuna 6.9
6.938 David Kallebäck 89 Varberg Eskilstuna 6.9
6.920 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Täby 17.5
6.798 Josua Gustafsson 88 Ullevi Kópavogur, ISL 14.6
6.250 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Gävle 20.9
5.863 Johnny Ulinder 84 Ume FI Enköping 26.7
5.504 Rasmus Ersson 90 Gefle Gävle 20.9
5.421 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 27.9
5.070 David Linde 86 Täby Gävle 20.9
4.917 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Gävle 20.9
4.782 Simon Rasmussen 86 Rånäs Gävle 20.9
4.770 Markus Liwing 89 Gefle Gävle 20.9
4.739 Adam Pettersson 85 Alvesta Alvesta 4.10
4.630 Niklas Berg 74 Väsby Eskilstuna 6.9
4.615 Daniel Fagerström 89 Tumba Enköping 26.7
4.595 Mattias Karlsson 89 Spårvägen Gävle 20.9
4.582 Joacim Andersson 89 Väsby Gävle 20.9