Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1987-1989, P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.39 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Stockholm/S 1.8
11.41 David Andersson 94 Skellefteå Växjö 14.8
11.53 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Högby 12.7
11.53 Emil Thessén 94 Västerås Norrköping 30.5
11.64 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Kalmar 26.9
11.67 André Ilve 94 Pallas Göteborg/U 27.6
11.71 Erik Annerfalk 94 Hagen Skara 29.8
11.71 Simon Karlén 94 Arvika Karlstad 5.9
11.72 Axel Lönegren 94 Upsala Högby 12.7
11.73 Jacob Shatohin 94 Gotland Kalmar 26.9
11.78 Jonathan Wulff 94 Hammarby Växjö 14.8
11.78 Gustav Schölin 94 Finspång Norrköping 30.5
11.79 Anton Nordback 94 Upsala Bålsta 13.6
11.79 Mattias Backman 94 Råby-Rekarne Göteborg/U 27.6
11.81 Niklas Pålsson 94 Mölndal Växjö 14.8
11.82 Eric Bergvall 94 Hässelby Göteborg/U 27.6
11.83 Alexander Larsson 94 Karlskoga Stockholm/S 1.8
11.83 Viktor Lundberg 94 Solna Bålsta 13.6
11.85 Oskar Nilsson 94 Bålsta Bålsta 19.9
11.92 Carl Bergström 94 Örbyhus Gävle 18.7
medvind
11.06 David Andersson 94 Skellefteå Växjö 14.8
11.32 Emil Thessén 94 Västerås Växjö 14.8
11.49 Jonathan Wulff 94 Hammarby Växjö 14.8
11.62 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Kalmar 26.9
11.63 Erik Annerfalk 94 Hagen Växjö 14.8
11.66 Mattias Backman 94 Råby-Rekarne Växjö 14.8
11.69 Jacob Shatohin 94 Gotland Kalmar 26.9
11.70 Niklas Pålsson 94 Mölndal Växjö 14.8
11.78 Viktor Lundberg 94 Solna Sollentuna 6.6
11.78 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Skellefteå 8.8

300m

37.03 Mattias Backman 94 Råby-Rekarne Västerås 12.9
37.10 Viktor Lundberg 94 Solna Stockholm/S 2.8
37.14 Adrian Hansson 94 Lomma Göteborg/U 28.6
37.36 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Västerås 12.9
37.38 Jonathan Wulff 94 Hammarby Stockholm/S 2.8
37.47 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Arvika 25.7
37.61 Robin Forsell 94 Örebro Växjö 15.8
37.61 Emil Thessén 94 Västerås Göteborg/U 28.6
37.75 Alexander Larsson 94 Karlskoga Stockholm/S 2.8
37.76 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Lerum 9.8
37.84 Niklas Pålsson 94 Mölndal Göteborg/U 28.6
37.96 Jesper Lundberg 94 Alvesta Halmstad 19.7
38.01 Jacob Shatohin 94 Gotland Kalmar 26.9
38.18 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Halmstad 19.7
38.22 Eric Bergvall 94 Hässelby Gävle 18.7
38.27 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Västerås 12.9
38.28 Gustav Schölin 94 Finspång Västerås 9.8
38.43 Robin Skärström 94 Tanum Kil 9.8
38.63 Tim Jonsson 94 Hässelby Växjö 15.8
38.77 Anton E Larsson 94 Ullevi Göteborg/U 28.6

800m

1:58.59 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Karlstad 5.9
2:00.57 Adrian Hansson 94 Lomma Stockholm/S 2.8
2:00.95 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Stockholm/S 2.8
2:01.38 Jens Petrusson 94 Ullevi Göteborg/S 29.8
2:01.78 Joel Durén 94 Hässelby Växjö 15.8
2:03.00 David Roos 94 Eslöv Västerås 12.9
2:03.41 Oscar Johansson 94 Klippan Helsingborg 12.7
2:04.66 Younes Jilali 94 Huddinge Göteborg/S 29.8
2:05.26 Hampus Börjesson 94 Sävedalen Västerås 12.9
2:05.38 Gustav Sandström 94 Udd Karlskrona 6.8
2:06.39 Pontus Johansson 94 Växjö Växjö 14.8
2:06.60 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Sävedalen 30.5
2:06.95 Petter Kroon 94 Örebro Gävle 19.7
2:06.96 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Stockholm/S 23.6
2:07.09 Viktor Johansson 94 Spårvägen Huddinge 8.8
2:08.96 Petter Engdahl 94 Domnarvet Västerås 12.9
2:09.16 Napoleon Asmerom 94 Fredrikshof Sätra 31.5
2:09.43 Simon Spencer 94 Strömstad LK Växjö 14.8
2:09.63 Jesper Bokefors 94 Upsala Uppsala 28.6
2:10.44 Erik Backman 94 Helsingborg Ängelholm 7.6

2000m

5:52.01 Jens Petrusson 94 Ullevi Göteborg/U 28.6
5:54.76 Napoleon Asmerom 94 Fredrikshof Västerås 13.9
5:56.71 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Växjö 16.8
5:59.00 Younes Jilali 94 Huddinge Huddinge 9.8
6:02.88 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Huddinge 9.8
6:04.68 Jesper Bokefors 94 Upsala Huddinge 9.8
6:05.96 Viktor Johansson 94 Spårvägen Växjö 16.8
6:07.9m Petter Kroon 94 Örebro Örebro 29.8
6:08.32 Bilal Cadimi 94 Tureberg Växjö 16.8
6:09.03 Gustav Sandström 94 Udd Växjö 16.8
6:09.97 Joel Durén 94 Hässelby Stockholm/S 25.8
6:12.83 Simon Spencer 94 Strömstad LK Växjö 16.8
6:13.06 Erik Tholén 94 Ununge Gävle 19.7
6:13.13 Pontus Johansson 94 Växjö Hässleholm 26.7
6:14.59 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Växjö 16.8
6:17.10 David Roos 94 Eslöv Göteborg/U 28.6
6:17.26 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Mölndal 23.8
6:17.80 Matz Larsson 94 Mölndal Sävedalen 31.5
6:18.31 Adam Wendelin 94 Sala Gävle 19.7
6:21.97 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Göteborg/U 28.6

1500m hinder/76.2

4:31.27 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Västerås 11.9
4:36.39 Younes Jilali 94 Huddinge Huddinge 7.8
4:38.96 Gustav Sandström 94 Udd Växjö 14.8
4:41.03 Napoleon Asmerom 94 Fredrikshof Växjö 14.8
4:41.83 Erik Tholén 94 Ununge Huddinge 7.8
4:47.26 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Gävle 17.7
4:48.12 David Roos 94 Eslöv Göteborg/U 26.6
4:50.15 Adam Wendelin 94 Sala Gävle 17.7
4:52.70 Petter Kroon 94 Örebro Västerås 16.6
4:56.14 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Västerås 11.9
4:59.87 David Fridell 94 Stensjön Växjö 14.8
5:22.66 Anders Hagström 94 Trångsviken Växjö 14.8

100m häck/84.0

13.28 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Göteborg/U 28.6
13.61 Jesper Lundberg 94 Alvesta Växjö 16.8
13.62 Eric Bergvall 94 Hässelby Göteborg/U 28.6
13.75 Richard Willman 94 Västerås Göteborg/U 28.6
13.89 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Västerås 11.9
14.05 Wiktor Åstrand 94 Ymer Stockholm/S 2.8
14.25 Jacob Shatohin 94 Gotland Växjö 16.8
14.36 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Växjö 16.8
14.36 Ali Tepe 94 Skade Järvsö 19.9
14.43 Ayad Shaker 94 Eskilstuna Växjö 16.8
14.44 Anton Nordback 94 Upsala Stockholm/S 2.8
14.45 Carl Bergström 94 Örbyhus Norrtälje 30.5
14.48 Victor Ivarsson 94 Växjö Växjö 16.8
14.68 Gustav Schölin 94 Finspång Stockholm/S 2.8
14.71 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Järvsö 19.9
14.79 Max Lexert 94 Växjö Jönköping 30.5
14.92 Jack Johansson 94 Laholm Ängelholm 6.6
14.93 Oliver Karlsson 94 Västerås Västerås 7.8
14.94 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Göteborg/S 29.8
14.94 Hampus Corneliusson 94 Lerum Eskilstuna 5.9
medvind
13.57 Jesper Lundberg 94 Alvesta Växjö 16.8
14.36 Victor Ivarsson 94 Växjö Växjö 16.8
14.94 Hampus Corneliusson 94 Lerum Växjö 16.8

300m häck/76.2

39.95 Jacob Shatohin 94 Gotland Västerås 13.9
40.32 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Växjö 15.8
40.66 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 8.8
40.93 Jesper Lundberg 94 Alvesta Växjö 14.8
41.41 Eric Bergvall 94 Hässelby Sollentuna 6.6
42.62 Gustav Schölin 94 Finspång Växjö 15.8
44.02 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Huddinge 8.8
45.01 Eric Zetterman 94 Huddinge Huddinge 8.8
45.40 Gabriel Eriksson 94 Sävedalen Stockholm/S 1.8
45.42 Johan Collin 94 Sävedalen Västerås 13.9
45.48 Anton Persson 94 Högby Alvesta 7.6
45.81 Victor Hemby 94 Malmö Malmö/He 17.6
46.25 Johan Kullberg 94 Helsingborg Hässleholm 25.7
46.27 Ali Tepe 94 Skade Gävle 17.6
46.55 Ayad Shaker 94 Eskilstuna Växjö 14.8
46.70 Henric Erntoft 94 Stensjön Alvesta 7.6
47.22§ Pontus Ahlstedt 94 Lerum Lerum 18.6
47.47 Pierre Strand 94 Filipstad Strömstad 11.7
47.67 Martin Ström 94 Strand Bollnäs 8.9
48.03 Hampus Larsson 94 Orient Uddevalla 13.6
Manuell tidtagning
44.0m Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 3.7

Höjd

2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 19.7
1.93 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Umeå 6.6
1.89 Wiktor Åstrand 94 Ymer Växjö 15.8
1.87 Samuel Dahlqvist 94 Habo Växjö 15.8
1.84 Olle Willsund 94 Högby Växjö 6.6
1.83 Ali Tepe 94 Skade Gävle 10.5
1.82 Mattias de Graaf 94 Kalmarsund Skruv 16.5
1.82 Isac Persson 94 Enköping Västerås 7.8
1.82 Viktor Eriksson 94 Gillberga-Lista Västerås 7.8
1.80 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Nässjö 23.8
1.78 Jack Johansson 94 Laholm Helsingborg 11.7
1.78 Simon Karlén 94 Arvika Arvika 19.9
1.78 Fredrik Löfgren 94 Lund Hässleholm 25.7
1.77 Johan Taléus 94 Råby-Rekarne Eskilstuna 13.6
1.76 Johannes Hilding 94 Motala Helsingborg 11.7
1.76 Samuel Grip 94 Brattås Strömstad 11.7
1.76 Marcus Saarela 94 Trollhättans FIK Kungsbacka 13.9
1.76 Kim Fransson 94 Halmstad Göteborg/U 27.6
1.76 Martin Lindén 94 Hanviken Göteborg/U 27.6
1.76 Oliver Karlsson 94 Västerås Glanshammar 31.5
1.76 Erik Grundberg 94 Hammarby Sätra 31.5
1.76 Jonas Nilsson 94 Habo Jönköping 9.5

Stav

4.75 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Västerås 12.9
4.41 Anders Andreasson 94 Örgryte Göteborg/S 19.8
4.18 Trolle Olson 94 Malmö Halmstad 19.7
3.76 Micael Fagö 94 Kalmarsund Eskilstuna 5.9
3.53 Tim Wunger 94 Enköping Gävle 17.7
3.50 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Enköping 25.7
3.47 Jonathan Wulff 94 Hammarby Huddinge 9.8
3.36 Hampus Corneliusson 94 Lerum Växjö 14.8
3.36 Simon Pettersson 94 Örbyhus Eskilstuna 5.9
3.20 Rasmus Elfgaard 94 Habo Habo 22.8
3.18 Simon Söderlund 94 Upsala Växjö 14.8
3.17 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Huddinge 9.8
3.10 Joakim Sällberg 94 Rigor Kungsbacka 13.9
3.10 André Lundin 94 Örgryte Lübeck, GER 30.5
3.10 Victor Ivarsson 94 Växjö Eksjö 9.8
3.05 Oliver Karlsson 94 Västerås Stockholm/S 1.8
3.05 Oliver Malm 94 Örgryte Göteborg/S 19.8
3.05 Johan Berggren 94 Eslöv Hässleholm 25.7
2.91 Zef Kolaj 94 Högby Alvesta 7.6
2.86 Felix Jeske-Magnusson 94 Sävedalen Eskilstuna 5.9

Längd

7.12 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 11.9
6.73 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 15.8
6.52 Richard Willman 94 Västerås Göteborg/S 29.8
6.51 Johan Taléus 94 Råby-Rekarne Växjö 15.8
6.29 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Gävle 18.7
6.25 Ali Tepe 94 Skade Järvsö 20.9
6.24 Simon Pettersson 94 Örbyhus Göteborg/S 29.8
6.23 Carl Bergström 94 Örbyhus Göteborg/S 29.8
6.23 Jack Johansson 94 Laholm Varberg 9.8
6.18 Eric Bergvall 94 Hässelby Växjö 15.8
6.12 Max Lexert 94 Växjö Jönköping 30.5
6.12 Isac Persson 94 Enköping Västerås 8.8
6.09 André Ilve 94 Pallas Trelleborg 7.6
6.04 Kim Fransson 94 Halmstad Stenungsund 5.7
5.98 Samuel Grip 94 Brattås Strömstad 12.7
5.98 Erik Kullberg 94 Helsingborg Hässleholm 26.7
5.97 Martin Lindén 94 Hanviken Sätra 19.9
5.97 Victor Ivarsson 94 Växjö Eskilstuna 6.9
5.90 Jesper Svensson 94 Tibro Alingsås 8.8
5.89 Yann Palm 94 Lund Lund 22.8
5.89 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Göteborg/S 29.8
5.89 Olle Willsund 94 Högby Alvesta 7.6

Tresteg

14.39 Simon Karlén 94 Arvika Arvika 25.7
13.55 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 16.8
13.23 Samuel Grip 94 Brattås Västerås 13.9
13.22 Simon Pettersson 94 Örbyhus Växjö 16.8
13.11 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Gävle 17.7
13.06 Jack Johansson 94 Laholm Västerås 13.9
12.62 Fredrik Löfgren 94 Lund Hässleholm 25.7
12.56 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Kil 9.8
12.55 Tim Wunger 94 Enköping Växjö 16.8
12.12 Olle Willsund 94 Högby Växjö 27.8
12.10 Erik Grundberg 94 Hammarby Växjö 16.8
12.05 Patrik Birgersson 94 Laholm Växjö 16.8
12.05 Ali Tepe 94 Skade Järvsö 19.9
12.05 Rickard Willman 94 Västerås Falun 23.8
11.99 Isac Persson 94 Enköping Märsta 5.9
11.80 Felix Jeske Magnusson 94 Sävedalen Varberg 9.8
11.53 Pierre Strand 94 Filipstad Arvika 25.7
11.42 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Östersund 31.5
11.22 Pierre Savela 94 Ärla Gävle 17.7
11.21 Andreas Karlstrand 94 Trångsviken Krokom 23.8
okänd vind
12.06 Johan Taléus 94 Råby-Rekarne Eskilstuna 27.8
11.67 Pierre Savela 94 Ärla Eskilstuna 27.8
medvind
14.65 Simon Karlén 94 Arvika Växjö 16.8
13.90 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 16.8
13.40 Simon Pettersson 94 Örbyhus Västerås 13.9
13.20 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Gävle 17.7
13.07 Jack Johansson 94 Laholm Varberg 9.8
12.84 Fredrik Löfgren 94 Lund Hässleholm 25.7
12.48 Isac Persson 94 Enköping Märsta 5.9
12.34 Olle Willsund 94 Högby Växjö 27.8
12.32 Erik Grundberg 94 Hammarby Växjö 16.8
11.99 Pierre Savela 94 Ärla Växjö 16.8
11.83 Felix Jeske Magnusson 94 Sävedalen Varberg 9.8
11.67 Pierre Strand 94 Filipstad Västerås 13.9

Kula/4.0

17.07 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 13.9
16.83 Simon Pettersson 94 Örbyhus Stockholm/Ktg 30.7
16.15 Robert Nilsson 94 Oskarshamn Kalmar 26.9
15.29 Tim Wunger 94 Enköping Bålsta 13.6
14.92 Emil Sjödin 94 Kovland Hudiksvall 4.7
14.66 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 7.8
14.24 Emil Thessén 94 Västerås Göteborg/S 28.8
14.01 Axel Lönegren 94 Upsala Högby 12.7
13.83 Jonas Hansson-Bergén 94 Huddinge Huddinge 7.8
13.62 Frederick Svensbergh 94 Kalmarsund Stockholm/S 1.8
13.62 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 26.9
13.47 Jonatan Jardelid 94 Bore Växjö 16.8
13.45 Wiktor Åstrand 94 Ymer Uddevalla 25.7
13.42 Johan Berggren 94 Eslöv Växjö 16.8
13.23 Victor Ivarsson 94 Växjö Eskilstuna 6.9
13.19 Andreas Eriksson 94 Heros Västerås 13.9
13.16 Alfred Rahm 94 Habo Västerås 13.9
13.05 Mattias Pettersson 94 IF Göta Arvika 25.7
13.00 Robin Forsell 94 Örebro Göteborg/U 26.6
12.60 Albin Vastersson 94 Varberg Varberg 9.8
skoltävling
12.84 Gustav Wik 94 Rånäs Norrtälje 16.9

Diskus/1.0

55.76 Simon Pettersson 94 Örbyhus Eskilstuna 5.9
50.47 Lowe Litzell 94 Östersund Strömsund 5.8
49.55 Tim Wunger 94 Enköping Sollentuna 6.6
49.43 Jonas Hansson-Bergén 94 Huddinge Västerås/Ap 11.9
46.81 Victor Ivarsson 94 Växjö Västerås/Ap 11.9
44.95 Axel Lönegren 94 Upsala Märsta 26.9
44.06 Albin Vastersson 94 Varberg Växjö 15.8
43.29 Alfred Rahm 94 Habo Västerås/Ap 11.9
41.63 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 6.9
41.17 Anders Eriksson 94 Hovslätt Växjö 15.8
40.01 Emil Thessén 94 Västerås Västerås/Ap 11.9
39.91 Jesper Kärkki 94 Haparanda SKT Piteå 9.8
39.29 Kim Fransson 94 Halmstad Eskilstuna 5.9
38.74 Micael Fagö 94 Kalmar Västerås/Ap 11.9
38.22 Johan Askmar 94 IF Göta Karlstad/M 27.7
37.72 Mattias Pettersson 94 IF Göta Torsby 30.5
37.23 Albin Johansson 94 Halmstad Ängelholm 6.6
37.20 Philip Krieg 94 Stensjön Stensjön 11.10
36.89 Jonas Nilsson 94 Habo Växjö 15.8
36.24 Martin Paulsson 94 Ängelholm Hässleholm 26.7

Slägga/4.0

63.56 Jonas Hansson-Bergén 94 Huddinge Växjö 14.8
57.43 Lowe Litzell 94 Östersund Växjö 14.8
54.04 Anders Eriksson 94 Hovslätt Lekeryd 11.10
53.68 Albin Johansson 94 Halmstad Västerås/Ap 12.9
51.15 Tim Wunger 94 Enköping Västerås/Ap 12.9
49.92 Jonatan Jardelid 94 Bore Torsby 30.5
46.48 Simon Pettersson 94 Örbyhus Västerås/Ap 12.9
40.32 Johan Askmar 94 IF Göta Karlstad/M 24.9
38.96 Patrik Thiman 94 Lund Malmö/S-K 10.8
38.50 Micael Fagö 94 Kalmarsund Nybro 4.10
35.41 Casper Varis Algård 94 Huddinge Sätra 20.9
33.06 Philip Krieg 94 Stensjön Tranås 27.9
32.44 Alfred Rahm 94 Habo Tranås 17.5
32.29 Emil Bryngelsson 94 Ängebo Järvsö 20.9
31.87 Tobias Westman 94 Rånäs Växjö 14.8
30.74 Andreas Eriksson 94 Heros Märsta 26.9
30.58 Johan Berggren 94 Eslöv Hässleholm 24.7
30.31 Sebastian Eriksson 94 Skellefteå Skellefteå 9.8
29.96 Anton Persson 94 Högby Kalmar 17.5
29.14 Jesper Kärkki 94 Haparanda SKT Piteå 9.8

Spjut/600

60.38 Axel Lönegren 94 Upsala Märsta 26.9
57.20 Emil Sjödin 94 Kovland Växjö 16.8
56.83 Simon Pettersson 94 Örbyhus Eskilstuna 5.9
52.01 Lukas Kvist 94 Helsingborg Hässleholm 25.7
50.91 Vidar Petersson 94 Kalmarsund Kalmar 26.9
49.81 Lowe Litzell 94 Östersund Krokom 22.8
49.72 Markus Vaarala 94 Ullevi Växjö 16.8
49.15 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 13.9
48.00 Victor Ivarsson 94 Växjö Växjö 16.8
47.86 Alfred Rahm 94 Habo Västerås 13.9
47.81 Kim Fransson 94 Halmstad Stenungsund 4.7
47.30 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge/J 9.8
46.73 Jonatan Elfviksson 94 Märsta Huddinge/J 9.8
46.67 Gustav Wik 94 Rånäs Sollentuna 7.6
46.21 Anders Eriksson 94 Hovslätt Habo 22.8
45.85 Oliver Karlsson 94 Västerås Västerås 9.8
45.20 Anton Ohlsson 94 Tullinge-Tumba Trollbäcken 13.9
45.03 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Huddinge/J 9.8
44.56 Christian Hämäläinen 94 Råby-Rekarne Hallsberg 14.6
44.29 Max Lexert 94 Växjö Jönköping 30.5

Åttakamp/P15

7.133 Simon Pettersson 94 Örbyhus Eskilstuna 6.9
6.712 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Enköping 26.7
6.375 Victor Ivarsson 94 Växjö Eskilstuna 6.9
6.137 Tim Wunger 94 Enköping Eskilstuna 6.9
5.895 Kim Fransson 94 Halmstad Eskilstuna 6.9
5.689 Micael Fagö 94 Kalmarsund Eskilstuna 6.9
5.380 Hampus Corneliusson 94 Lerum Eskilstuna 6.9
5.269 Jacob Shatohin 94 Gotland Lerum 24.5
5.191 Samuel Grip 94 Brattås Lerum 24.5
5.079 Felix Jeske-Magnusson 94 Sävedalen Eskilstuna 6.9
4.988 Teodor Aleksejev 94 Hanviken Täby 17.5
4.718 Tobias Westman 94 Rånäs Eskilstuna 6.9
4.654 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Villstad 14.6
4.276 Mattias de Graaf 94 Kalmarsund Lerum 24.5

>