Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1987-1989, P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.36 Tobias Block 93 Mölndal Borås 13.6
11.44 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Västerås 11.9
11.46 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Västerås 11.9
11.47 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Västerås 11.9
11.48 Oscar Olausson 93 Kristianstad Stockholm/S 1.8
11.48 Robin Nordkvist 93 Huddinge Stockholm/S 1.8
11.54 Simon Knuters 93 Bromma Västerås 11.9
11.59 Hector Falk 93 Nyköping Stockholm/S 1.8
11.59 Filip Hjorth 93 Säter Leksand 8.8
11.63 Hampus Andersson 93 Ystad Ystad 21.5
11.70 Simon Tofft 93 Gnistan Karlskrona 6.8
11.71 Christopher Bengtsson 93 Hässelby Västerås 11.9
11.74 Viktor Ageskär 93 Östersund Krokom 22.8
11.79 David Sundström 93 Hellas Västerås 11.9
11.81 Tobias Nilsson 93 Ullevi Växjö 14.8
11.81 Carl Lychou 93 Habo Habo 19.9
11.86 Patrik Mohlin 93 Gefle Gävle 10.5
11.87 Daniel Nordmark 93 Västerås Stockholm/S 1.8
11.87 Truls Axelson 93 Västerås 11.9
11.88 Alexander Lesser 93 Sävedalen Stockholm/S 1.8
medvind
11.35 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Vellinge 9.8
11.64 Jonathan Petersson 93 Contact Olofström 23.6
11.73 Adrian Ravenell 93 Ärla Eskilstuna 22.8
11.75 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Växjö 6.6
11.76 Jonathan Lindholm 93 Skellefteå Skellefteå 8.8
11.79 Oskar Norström 93 Stocksäter Hallsberg 14.6
11.79 David Sundström 93 Hellas Enskede 16.6

200m

22.73 Tobias Block 93 Mölndal Lerum 18.6
22.81 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Växjö 16.8
22.81 Robin Nordkvist 93 Huddinge Växjö 16.8
23.04 Oscar Olausson 93 Kristianstad Stockholm/S 2.8
23.16 Hector Falk 93 Nyköping Växjö 15.8
23.25 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Göteborg/U 28.6
23.26 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Göteborg/U 28.6
23.43 Tobias Nilsson 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
23.62 Alexander Lesser 93 Sävedalen Göteborg/U 28.6
23.65 Kevin Perera 93 Helsingborg Helsingborg 11.7
23.71 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Stockholm/S 2.8
23.78 Erik Holmberg 93 Rånäs Stockholm/S 2.8
23.81 Jonathan Petersson 93 Contact Olofström 21.5
23.84 Fredrik Åström 93 Täby Stockholm/S 2.8
23.93 Oskar Persson 93 Ullevi Sävedalen 31.5
24.04 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 18.7
24.05 Simon Knuters 93 Bromma Stockholm/S 2.8
24.07 Simon Tofft 93 Gnistan Växjö 15.8
24.07 Christopher Bengtsson 93 Hässelby Gävle 18.7
24.13 Niklas Cederlöf 93 Sundbyberg Stockholm/S 23.6
medvind
23.58 Fredrik Åström 93 Täby Huddinge 9.8
23.62 Simon Knuters 93 Bromma Huddinge 9.8
23.74 Jonathan Petersson 93 Contact Karlshamn 9.5
23.84 Hampus Andersson 93 Ystad Ystad 19.9
23.98 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Huddinge 9.8

400m

49.45 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 27.6
51.07 Hector Falk 93 Nyköping Växjö 15.8
51.08 Simon Knuters 93 Bromma Västerås 13.9
51.83 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Huddinge 8.8
51.98 Marcus Hawkins 93 Rånäs Växjö 14.8
52.21 Alexander Lesser 93 Sävedalen Göteborg/U 27.6
52.28 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Växjö 15.8
52.64 Fredrik Åström 93 Täby Växjö 15.8
52.77 Oscar Larsson 93 Rånäs Norrtälje 24.6
52.99 Jakob Rockmyr 93 Lerum Växjö 15.8
53.19 Robin Nordkvist 93 Huddinge Västerås 12.9
53.26 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Falun 23.8
53.28 Rasmus Fristedt 93 Helsingborg Växjö 14.8
53.28 Hilding Dahlström 93 Falun Falun 23.8
53.45 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Sätra 14.6
53.51 Olle Forslin 93 Hässelby Västerås 12.9
53.59 Alexander Lötvall 93 Mölndal Falun 23.8
53.75 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Kalmar 15.7
53.98 Truls Axelson 93 Västerås 12.9
54.39 Philip Bäck 93 Hammarby Växjö 14.8
Manuell tidtagning
53.3m Filip Gärdefors 93 Örebro Örebro 29.8

800m

1:50.92 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Bressanone, ITA 11.7
1:54.78 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Huddinge 9.8
1:58.41 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Umeå 30.5
1:59.36 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Växjö 16.8
1:59.37 Oscar Larsson 93 Rånäs Växjö 16.8
2:00.10 Alexander Lötvall 93 Mölndal Växjö 16.8
2:00.89 Fredrik Eråker 93 IF Göta Karlstad 5.9
2:02.22 Alexander Björnberg 93 Huddinge Gävle 19.7
2:02.91 Robin Johansson 93 Tingberg Sävedalen 30.5
2:02.98 Alexander Lesser 93 Sävedalen Sävedalen 30.5
2:03.07 Erik Filipovic 93 Klippan Halmstad 19.7
2:04.04 Niklas Könberg 93 Spårvägen Sollentuna 6.6
2:04.16 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Västerås 12.9
2:04.39 Erik Norrbom 93 Tureberg Stockholm/S 2.8
2:04.46 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Huddinge 9.8
2:04.98 Albin Sjöblom 93 Rånäs Stockholm/S 2.8
2:05.14 Sebastian Robertsson 93 Klippan Ängelholm 7.6
2:05.51 Kristoffer Holm 93 Huddinge Huddinge 9.8
2:05.59 Viktor Björnberg 93 Huddinge Sätra 31.5
2:05.77 Marcus Hawkins 93 Rånäs Uppsala 20.8

1500m

3:50.19 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/S 22.8
4:03.16 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Västerås 11.9
4:07.1m Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Umeå 6.6
4:14.33 Fredrik Eråker 93 IF Göta Stockholm/S 1.8
4:14.95 Erik Filipovic 93 Klippan Växjö 15.8
4:16.04 Erik Norrbom 93 Tureberg Stockholm/S 1.8
4:17.17 Kristoffer Holm 93 Huddinge Stockholm/S 1.8
4:17.60 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Västerås 11.9
4:17.97 Albin Sjöblom 93 Rånäs Stockholm/S 1.8
4:19.33 Alexander Thysell 93 Ärla Stockholm/S 1.8
4:19.37 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Stockholm/S 1.8
4:19.78 Niklas Könberg 93 Spårvägen Växjö 15.8
4:20.78 Sebastian Robertsson 93 Klippan Ängelholm 6.6
4:23.32 Christoffer Rydstedt 93 Ärla Västerås 11.9
4:26.38 Adam Lindström 93 Hässelby Stockholm/S 1.8
4:29.99 Måns Aboreslan 93 Hässelby Växjö 14.8
4:34.99 Alexander Björnberg 93 Huddinge Bollnäs 11.7
4:36.57 Ludvig von Polgar 93 Rånäs Sollentuna 7.6
4:36.64 Joel Kerro 93 Barsele Västerås 11.9
4:36.86 Markus Pettersson 93 Oskarshamn Nässjö 8.8

3000m

8:43.30 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 29.8
9:01.42 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Växjö 14.8
9:10.61 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Växjö 14.8
9:15.60 Fredrik Eråker 93 IF Göta Falun 23.8
9:27.74 Erik Filipovic 93 Klippan Hässleholm 26.7
9:27.83 Alexander Thysell 93 Ärla Västerås 13.9
9:30.90 Adam Lindström 93 Hässelby Växjö 14.8
9:32.54 Sebastian Robertsson 93 Klippan Växjö 14.8
9:33.22 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Växjö 14.8
9:35.55 Albin Sjöblom 93 Rånäs Västerås 13.9
9:37.13 Alexander Palm 93 Norrköping Sollentuna 6.6
9:37.19 Erik Norrbom 93 Tureberg Göteborg/U 28.6
9:39.29 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Västerås 13.9
9:57.74 Carl Senorski 93 Örgryte Växjö 14.8
9:59.53 Ludvig von Polgar 93 Rånäs Växjö 14.8

2000m hinder/91.4

6:24.56 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Gävle 17.7
6:24.97 Fredrik Eråker 93 IF Göta Växjö 16.8
6:39.30 Alexander Thysell 93 Ärla Växjö 16.8
6:41.77 Alexander Björnberg 93 Huddinge Västerås 12.9
6:43.43 Sebastian Robertsson 93 Klippan Västerås 12.9
6:43.99 Christoffer Rydstedt 93 Ärla Västerås 12.9
6:50.55 Carl Senorski 93 Örgryte Växjö 16.8
7:10.49 Adam Lindström 93 Hässelby Växjö 16.8
7:14.67 Torsten Kymmer 93 Sävedalen Sävedalen 30.5
7:26.66 Viktor Björnberg 93 Huddinge Västerås 12.9

110m häck/91.4

14.83 Lucas Persson 93 Mölndal Göteborg/U 28.6
14.90 Filip Hjorth 93 Säter Eskilstuna 5.9
14.95 Tobias Block 93 Mölndal Lerum 18.6
15.06 Kevin Perera 93 Helsingborg Göteborg/U 28.6
15.12 Niclas Rickardsson 93 Gefle Växjö 16.8
15.24 Hampus Widlund 93 Växjö Kalmar 15.7
15.38 Philip Green 93 Hammarby Eskilstuna 5.9
15.39 Filip Gärdefors 93 Örebro Växjö 16.8
15.63 Daniel Pils 93 Linköping Växjö 16.8
15.72 Patric Hjort 93 Västerås Västerås 7.8
15.74 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 16.8
15.78 Gunnar Odenman 93 Hammarby Göteborg/U 28.6
15.92 Robin Nordkvist 93 Huddinge Eskilstuna 5.9
15.95 Marcus Hawkins 93 Rånäs Eskilstuna 5.9
15.97 Melker Zetterman 93 Lomma Göteborg/U 28.6
16.04 Jonne Hautala 93 Västerås Västerås 7.8
16.20 Björn Bamane 93 Spårvägen Sollentuna 7.6
16.47 Anton Öberg 93 Hammarby Växjö 16.8
16.58 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Enköping 25.7
16.59 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Kalmar 15.7
okänd vind
16.53 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Eskilstuna 22.8
medvind
14.82 Niclas Rickardsson 93 Gefle Västerås 12.9
15.26 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Västerås 12.9
15.48 Gunnar Odenman 93 Hammarby Västerås 12.9
15.68 Martin Rydenborg 93 Växjö Västerås 12.9
16.07 Martin Astner 93 Ullevi Kungsbacka 13.9
16.24 Philip Bäck 93 Hammarby Eskilstuna 5.9
16.32 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Högby 12.7
16.51 Simon Gunnarsson 93 Västerås Eskilstuna 5.9

300m häck/84.0

39.07 Tobias Block 93 Mölndal Borås 13.6
39.81 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Västerås 13.9
40.16 Marcus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 1.8
40.43 Filip Gärdefors 93 Örebro Växjö 16.8
40.54 Philip Green 93 Hammarby Växjö 16.8
41.04 Fredrik Åström 93 Täby Växjö 16.8
41.29 Oskar Persson 93 Ullevi Borås 13.6
41.40 Rasmus Fristedt 93 Helsingborg Växjö 16.8
41.53 Hampus Widlund 93 Växjö Karlskrona 13.6
41.58 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Västerås 13.9
41.82 Robin Nordkvist 93 Huddinge Huddinge 7.8
42.04 Kevin Perera 93 Helsingborg Vellinge 14.6
42.10 Gunnar Odenman 93 Hammarby Växjö 15.8
42.11 Jessin Zigaf 93 Eslöv Växjö 15.8
42.32 Lucas Persson 93 Mölndal Borås 13.6
42.53 Martin Rydenborg 93 Växjö Västerås 13.9
43.10 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Växjö 6.6
43.11 Jonne Hautala 93 Västerås Västerås 13.9
43.23 Patric Hjort 93 Västerås Stockholm/S 1.8
43.63 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Villstad 24.5

Höjd

1.89 Anton Krutov 93 Helsingborg Växjö 14.8
1.89 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Växjö 14.8
1.89 Oskar Norström 93 Stocksäter Växjö 14.8
1.88 Erik Liberg 93 Sävedalen Västerås 12.9
1.88 Anton Lossev 93 Hovslätt Finspång 21.5
1.87 Marcus Hawkins 93 Rånäs Växjö 14.8
1.87 Sebastian Andersson 93 Hakarpspojkarna Växjö 14.8
1.86 Robin Nordkvist 93 Huddinge Stockholm/S 1.8
1.86 Filip Persson 93 Lund Göteborg/U 27.6
1.85 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 19.9
1.83 Mattias Jällrud 93 Rånäs Gävle 19.7
1.83 Hampus Widlund 93 Växjö Göteborg/U 27.6
1.83 Jakob Sandman 93 Helsingborg Göteborg/U 27.6
1.82 Adrian Ravenell 93 Ärla Eskilstuna 13.6
1.82 Nils Carlsson 93 Riviera Växjö 14.8
1.82 Pär Karlberg 93 Sävsjö Växjö 14.8
1.80 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Järvsö 19.9
1.80 Magnus Almegius 93 Brattås Trollhättan 24.5
1.79 Daniel Pils 93 Linköping Stockholm/S 1.8
1.79 Hampus Larsson 93 Katrineholm Stockholm/S 1.8
1.79 Oskar Persson 93 Ullevi Falun 23.8
1.79 Johannes Nilsson 93 Mölndal Göteborg/U 27.6

Stav

4.72 Andreas Duplantis 93 Stål Monroe, LA 29.4
4.55 Oskar Norström 93 Stocksäter Gävle 17.7
4.53 Carl Sténson 93 Hellas Växjö 16.8
4.35 Filip Hjorth 93 Säter Västerås 12.9
4.11 Viktor Moen 93 Ullevi Göteborg/U 27.6
4.10 Axel Frisén 93 Stocksäter Växjö 16.8
4.08 Johan Ehlinger 93 Örgryte Halmstad 19.7
4.03 Simon Gunnarsson 93 Västerås Gävle 17.7
3.90 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 8.8
3.80 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Habo 19.9
3.70 Gustav Fridh 93 Huddinge Huddinge 8.8
3.62 Henrik Hansson 93 Hanviken Trollbäcken 6.6
3.50 Tom Tuvhag 93 Växjö Växjö 16.8
3.50 Robin Nordkvist 93 Huddinge Enköping 25.7
3.36 Niclas Rickardsson 93 Gefle Eskilstuna 5.9
3.11 Johannes Persson 93 IF Göta Karlstad 5.9
3.05 Philip Bäck 93 Hammarby Stockholm/S 1.8
3.00 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Habo 19.9
2.96 John Plate 93 Orient Eskilstuna 5.9
2.91 Adrian Ravenell 93 Ärla Eskilstuna 23.8

Längd

6.94 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 20.9
6.76 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 18.7
6.46 Daniel Pils 93 Linköping Växjö 15.8
6.39 Gustav Fridh 93 Huddinge Växjö 15.8
6.33 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 8.8
6.24 Anton Berg 93 Udd Västerås 13.9
6.24 Carl Sténson 93 Spårvägen Sätra 31.5
6.23 David Sundström 93 Hellas Huddinge 8.8
6.22 Björn Bamane 93 Spårvägen Växjö 15.8
6.22 Oskar Persson 93 Ullevi Göteborg/S 26.5
6.19 Erik Östergren 93 IK Sisu Jönköping 9.5
6.18 Jonne Hautala 93 Västerås Växjö 15.8
6.17 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 19.9
6.12 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Kalmar 15.7
6.12 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 28.6
6.10 Robin Nordkvist 93 Huddinge Västerås 13.9
6.04 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 15.8
6.04 Philip Bäck 93 Hammarby Växjö 15.8
6.04 Marcus Hawkins 93 Rånäs Gävle 18.7
6.01 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Västerås 13.9
medvind
6.58 Gustav Fridh 93 Huddinge Växjö 15.8
6.34 Carl Sténson 93 Hellas Växjö 15.8
6.33 David Sundström 93 Hellas Täby 29.8
6.13 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Gävle 18.7
6.08 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Gävle 18.7
6.06 Fredrik Åström 93 Täby Täby 29.8
6.06 Nils Carlsson 93 Riviera Boden 6.6
6.02 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Högby 12.7

Tresteg

13.33 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 17.7
13.25 Gustav Fridh 93 Huddinge Göteborg/U 28.6
13.14 Viktor Warg 93 Arvika Kil 9.8
13.06 Gunnar Odenman 93 Hammarby Växjö 16.8
12.99 Axel Engvall 93 Ullevi Växjö 16.8
12.80 Anton Berg 93 Udd Västerås 12.9
12.80 Oskar Persson 93 Ullevi Växjö 16.8
12.71 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Gävle 17.7
12.63 Daniel Flisak 93 Ullevi Mölndal 23.8
12.46 Mattias Jällrud 93 Rånäs Växjö 16.8
12.42 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Sollentuna 5.6
12.31 Rasmus Fristedt 93 Helsingborg Halmstad 18.7
12.22 Hampus Widlund 93 Växjö Kalmar 15.7
12.10 Oskar Eriksson 93 Stensjön Eksjö 9.8
12.04 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Eksjö 9.8
12.01 Rasmus Jeppsson 93 Athlet Vellinge 14.6
11.99 Daniel Pils 93 Linköping Göteborg/U 28.6
11.95 Joakim Wirén 93 Gnistan Olofström 21.5
11.84 Pär Karlberg 93 Sävsjö Växjö 16.8
11.81 Anton Larsson 93 Järvsö Järvsö 19.9
medvind
13.22 Viktor Warg 93 Arvika Växjö 16.8
13.05 Anton Berg 93 Udd Växjö 16.8
12.80 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Gävle 17.7
12.15 Rasmus Jeppsson 93 Athlet Helsingborg 10.7
12.04 Pär Karlberg 93 Sävsjö Växjö 16.8

Kula/5.0

18.21 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Växjö 16.8
17.66 Oscar Vestlund 93 Kil Kil 8.8
14.93 Anders Pettersson 93 Säffle Göteborg/U 27.6
14.46 Adrian Ravenell 93 Ärla Hässleholm 25.7
14.33 David Sundström 93 Hellas Västerås 13.9
14.27 Sebastian Thörngren 93 Bore Kil 8.8
13.82 Mattias Åkerström 93 Huddinge Västerås 13.9
13.67 Robert Granström 93 Märsta Växjö 16.8
13.56 Niclas Rickardsson 93 Gefle Järvsö 19.9
13.46 John Plate 93 Orient Växjö 16.8
13.43 Anton Larsson 93 Järvsö Växjö 16.8
13.10 Alexander Hase 93 Helsingborg Tårnby, DEN 3.5
13.06 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Bollnäs 8.9
12.87 Marcus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 1.8
12.79 John Malm 93 Istrum Skara 29.8
12.72 Mattias Carlsson 93 Lekeryd-Svarttorp Lekeryd §.7
12.55 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 19.9
12.54 Kristoffer Spehar 93 Malmö Malmö/S-K 18.5
12.22 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Karlskrona 6.8
12.20 Tobias Blomquist 93 Linköping Linköping 20.9

Diskus/1.5

50.21 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Västerås/Ap 11.9
48.95 Anders Pettersson 93 Säffle Västerås/Ap 11.9
48.70 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF Södertälje 12.7
47.20 Johannes Henriksson 93 IF Göta Hässelby 10.7
44.90 John Plate 93 Orient Växjö 14.8
43.88 Oskar Vestlund 93 Kil Västerås/Ap 11.9
43.66 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Bålsta 16.5
42.47 Rasmus Gunnervald 93 Svenljunga Svenljunga 4.10
41.81 Sebastian Thörngren 93 Bore Göteborg/U 28.6
39.48 Filip Hjorth 93 Säter Växjö 14.8
38.63 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Kalmar 15.7
37.90 Mattias Carlsson 93 Lekeryd-Svarttorp Nässjö 8.8
37.09 Erik Liberg 93 Sävedalen Sävedalen 30.6
36.95 Niclas Rickardsson 93 Gefle Falun 23.8
36.93 Daniel Zäll 93 Ullevi Uddevalla 25.7
36.74 Philip Bäck 93 Hammarby Eskilstuna 5.9
35.61 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Västerås/Ap 11.9
35.09 Marcus Hawkins 93 Rånäs Gävle 18.7
35.06 David Sundström 93 Hellas Hallunda 22.8
34.97 Mattias Åkerström 93 Huddinge Västerås/Ap 11.9

Slägga/5.0

61.88 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Växjö 16.8
60.19 Oscar Vestlund 93 Kil Västerås/Ap 13.9
59.34 Rikard Karlsson 93 Alingsås Växjö 16.8
59.12 Sebastian Thörngren 93 Bore Västerås/Ap 13.9
55.19 Anders Pettersson 93 Säffle Göteborg/U-U 27.6
52.73 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sätra 3.5
45.27 John Plate 93 Orient Växjö 16.8
41.07 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Västerås/Ap 13.9
39.49 Mattias Grundström 93 Ängelholm Växjö 16.8
37.98 Tobias Blomquist 93 Linköping Linköping 7.6
36.91 Karl Härlebo 93 Eksjö Södra Alvesta 7.6
35.46 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Tranås 27.9
35.39 Philip Bäck 93 Hammarby Enskede 3.10
34.97 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 9.6
34.25 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 20.9
33.33 Theodor Thor 93 Örebro Västerås/Ap 7.8
32.07 Alexander Thysell 93 Ärla Ärla 19.9
31.18 Oskar Eriksson 93 Stensjön Eksjö 9.8
30.40§ Johannes Henriksson 93 IF Göta Karlstad/M 15.9
29.40 Erik Liberg 93 Sävedalen Halmstad 19.7

Spjut/700

64.42 Johannes Henriksson 93 IF Göta Växjö 15.8
63.00 Sebastian Thörngren 93 Bore Torsby 30.5
60.45 Theodor Thor 93 Örebro Karlstad 5.9
59.46 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Pihtipudas, FIN 25.6
53.63 David Sundström 93 Spårvägen Sollentuna 6.6
53.06 Jonathan Harley 93 Rydö Lund 23.8
52.74 Linus Uddh 93 Mölndal Sävedalen 30.5
52.30 Anton Larsson 93 Järvsö Järvsö 1.7
52.13 Niclas Rickardsson 93 Gefle Sollentuna 6.6
51.57 Filip Hjorth 93 Säter Eskilstuna 5.9
50.80 Marcus Larsson 93 Vittsjö Hässleholm 25.7
48.58 Rikard Karlsson 93 Alingsås Alingsås 8.8
48.25 Gunnar Henriksson 93 Ärla Eskilstuna 13.6
47.97 Mattias Åkerström 93 Huddinge Huddinge/J 9.8
46.80 Erik Liberg 93 Sävedalen Göteborg/U 26.6
46.78 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Hallunda 19.9
46.37 Oscar Vestlund 93 Kil Västerås 12.9
46.21 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Falun 23.8
45.95§ Anders Johansson 93 Orient Uddevalla 14.6
45.76 Philip Green 93 Hammarby Huddinge/J 9.8

Tiokamp/P17

6.713 Filip Hjorth 93 Säter Eskilstuna 6.9
6.112 Niclas Rickardsson 93 Gefle Eskilstuna 6.9
5.994 Philip Green 93 Hammarby Eskilstuna 6.9
5.816 Simon Gunnarsson 93 Västerås Eskilstuna 6.9
5.773 Philip Bäck 93 Hammarby Eskilstuna 6.9
5.687 Marcus Hawkins 93 Rånäs Eskilstuna 6.9
5.567 Robin Nordkvist 93 Huddinge Enköping 26.7
5.118 Gustav Fridh 93 Huddinge Enköping 26.7
5.092 John Plate 93 Orient Eskilstuna 6.9
4.979 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Enköping 26.7
4.677 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 24.5
4.575 Erik Liberg 93 Sävedalen Stenungsund 5.7
4.523 Jessin Zigaf 93 Eslöv Eslöv 27.9
4.372 Magnus Almegius 93 Brattås Stenungsund 5.7
fel grenordning
4.424 Jonathan Luttner 93 Tumba Gävle 20.9

>