Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 APR, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2009/2010.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.86 Amber Helminski 96 Rigor Göteborg 21.11
7.92 Lisa Brorsson 96 Wilske Göteborg 6.12
7.94 Irene Ekelund 97 Kil Karlstad 21.3
7.96 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 13.2
7.99 Adriana Janic 96 Malmö Karlskrona 13.3
7.99 Linnea Sandell 96 Kronan Malmö 30.1
8.00 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 23.1
8.01 Mikaela Johannesson 96 Heros Falun 5.12
8.05 Amanda Jansson 96 Örbyhus Västerås 30.1
8.07 Yasmine Jelassi 96 Väsby Karlstad 21.3
8.07 Amanda Lindh 96 Huddinge Sätra 30.1
8.11 Linnéa Hård 96 Karlskoga Örebro 27.3
8.12 Sara Jacobsson 96 Malmö Malmö 30.1
8.12 Emma Gällstedt 96 Gefle Bollnäs 6.2
8.13 Anna Westher 97 Örebro Örebro 27.3
8.16 Anna Samuelsson 96 Åhus Malmö 30.1
8.18 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Lerum 16.1
8.19 Lisa Aronsson 97 Hovslätt Karlskrona 13.3
8.19 Alexandra Jensen 96 Huddinge Huddinge 16.1
8.19 Johanna Gustafsson 97 Motala Örebro 27.3

200m

25.79 Irene Ekelund 97 Kil Karlstad 20.3
26.06 Amanda Lindh 96 Huddinge Huddinge 13.2
26.16 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 20.3
26.23 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Karlskrona 14.3
26.45 Gabriella Wehlander 96 Göteborgs KIK Karlskrona 14.3
26.53 Adriana Janic 96 Malmö Karlskrona 14.3
26.57 Sofia Wickström 96 Huddinge Sätra 24.1
26.62 Julia Strömberg 96 Sundsvall Bollnäs 6.2
26.63 Amber Helminski 96 Rigor Karlskrona 14.3
26.80 Mikaela Johannesson 96 Heros Västerås 24.1
26.89 Linnéa Hård 96 Karlskoga Karlstad 20.3
26.94 Linnea Sandell 96 Kronan Malmö 17.1
26.99 Sofia Eklund 97 Mölndal Göteborg 6.12
27.05 Alexandra Jensen 96 Huddinge Karlstad 20.3
27.05 Anna Westher 97 Örebro Karlstad 20.3
27.06 Sara Jacobsson 96 Malmö Karlskrona 14.3
27.21 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 24.1
27.22 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Karlskrona 14.3
27.25 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 14.2
27.30 Lisa Brorsson 96 Wilske Karlskrona 14.3

1000m

3:02.09 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Karlskrona 14.3
3:05.33 Linn Söderholm 96 Rigor Karlskrona 14.3
3:06.51 Julia Wide 96 Bromma Huddinge 14.2
3:07.96 Isabelle Brauer 96 Åkersberga Huddinge 14.2
3:08.14 Jaqueline Larsson 96 IF Göta Karlstad 21.3
3:10.52 Julia Ivehammar 96 Linköping Karlskrona 14.3
3:11.11 Felicia Svensson 96 Mölndal Karlskrona 13.3
3:11.25 Frida Grindheim 96 Helsingborg Karlskrona 13.3
3:11.29 Linnea Nikolouzos 96 Göteborgs KIK Karlskrona 13.3
3:11.54 Matilda Andersson 96 Sävedalen Göteborg 6.3
3:12.28 Sofia Wickström 96 Huddinge Huddinge 17.1
3:15.48 Agnes Jansson 96 Upsala Karlstad 21.3
3:15.69 Karin Wendeberg 96 Göteborgs KIK Karlskrona 13.3
3:17.12 Hanna Gustafsson 96 Luleå Haparanda 20.2
3:17.41 Alma Pihlblad 96 Högbo GIF Umeå 13.3
3:19.99 Lisa Emilsson 96 Skeninge Karlskrona 13.3
3:20.12 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Umeå 13.3
3:21.13 Johanna Högardh 96 Halmstad Karlskrona 13.3
3:21.70 Moa Rothman 96 Västerås Västerås 24.1
3:22.49 Emilia Jacobsson 96 Märsta Västerås 30.1

60m häck/76.2

8.86 Amber Helminski 96 Rigor Göteborg 5.12
9.03 Alexandra Jensen 96 Huddinge Karlstad 20.3
9.03 Linnea Sandell 96 Kronan Göteborg 5.12
9.06 Julia Strömberg 96 Sundsvall Ås 30.1
9.13 Jill Höstman 96 Lerum Göteborg 5.12
9.30 Linnéa Hård 96 Karlskoga Karlstad 20.3
9.30 Irene Ekelund 97 Kil Göteborg 7.3
9.32 Adriana Janic 96 Malmö Malmö 24.1
9.40 Mathilda Andersson 96 Åhus Karlskrona 14.3
9.45 Moa Engström 96 KA2 Karlskrona 14.3
9.47 Emma Stenlöf 96 Västerås Karlstad 20.3
9.48 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 22.11
9.49 Sara Cannmo 96 Hovslätt Göteborg 7.3
9.50 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 6.2
9.51 Sofia Lindfors 96 Hellas Karlstad 20.3
9.52 Klara Zetterberg 96 Upsala Göteborg 7.3
9.57 Hanna Jonsson 96 Sundbyberg Karlstad 20.3
9.59 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlskrona 14.3
9.60 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg 22.11
9.61 Elin Forsberg 96 Hammarby Karlstad 20.3

Höjd

1.68 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 20.3
1.66 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Karlskrona 13.3
1.66 Ylva Engdahl 96 Danderyd Västerås 17.4
1.66 Adriana Janic 96 Malmö Malmö 5.12
1.65 Jill Höstman 96 Lerum Göteborg 14.2
1.64 Linnea Sandell 96 Kronan Malmö 17.1
1.63 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 7.2
1.62 Fanny Holgersson 96 Gnistan Malmö 31.1
1.60 Julia Strömberg 96 Sundsvall Bollnäs 6.2
1.60 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 7.2
1.59 Fanny Källgren 96 Norrköping Karlskrona 13.3
1.59 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 17.10
1.58 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Umeå 13.3
1.58 Amanda Karlsson 96 Huddinge Karlstad 20.3
1.58 Ellinor Persson 96 Täby Karlstad 20.3
1.58 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 5.12
1.57 Johanna Gustafsson 97 Motala Örebro 28.3
1.57 Nadja Ohrsell 96 Luleå Haparanda 5.12
1.56 Alexandra Hansson 96 Lund Karlskrona 13.3
1.56 Elin Bohman 97 Tureberg Karlstad 20.3

Stav

3.13 Emma Stenlöf 96 Västerås Karlstad 21.3
3.03 Sandra Bergenulf 96 Falun Karlstad 21.3
3.00 Ida Björklund 96 Växjö Göteborg/N 23.1
2.85 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Malmö 31.1
2.85 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Malmö 31.1
2.80 Malin Antonsson 96 Örgryte Karlskrona 14.3
2.80 Nadja Ohrsell 96 Luleå Luleå 16.1
2.64 Frida Werner 96 Hässelby Västerås 17.4
2.64 Ylva Engdahl 96 Danderyd Västerås 17.4
2.63 Tove Ågren 96 Falun Karlstad 21.3
2.60 Malin Smetana 96 Lerum Karlskrona 14.3
2.55 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Falun 30.1
2.50 Linnea Sandell 96 Kronan Malmö 24.1
2.50 Sara Cannmo 96 Hovslätt Göteborg 6.12
2.42 Alida Sterner 96 Tureberg Huddinge 13.2
2.40 Karolina Martinsson 96 IK Sisu Göteborg 6.12
2.35 Elin Gustavsson 96 Färjestaden Karlskrona 14.2
2.33 Josephine Tens 97 Västerås Karlstad 21.3
2.30 Nellie Fransson 97 Lerum Lerum 1.3
2.30 Beatrice Lantz 97 Växjö Karlskrona 14.3
2.30 Patricia Striner 97 Malmö Karlskrona 14.3
2.30 Emelie Svensson 96 Ljungby Växjö 17.1
2.30 Elin Helgesson 96 Tumba Örebro 27.3

Längd

5.49 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 20.3
5.45 Julia Strömberg 96 Sundsvall Ås 31.1
5.44 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 23.1
5.30 Klara Zetterberg 96 Upsala Göteborg 6.3
5.27 Adriana Janic 96 Malmö Karlskrona 13.3
5.20 Desirée Ericsson 96 Linköping Linköping 28.3
5.16 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 7.2
5.15 Amber Helminski 96 Rigor Halmstad 6.2
5.14 Moa Engström 96 KA2 Karlskrona 16.1
5.14 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 23.1
5.11 Emma Gällstedt 96 Gefle Örebro 27.3
5.11 Nadja Ohrsell 96 Luleå Skellefteå 6.2
5.10 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 14.11
5.05 Linn Forevärn 96 Rånäs Västerås 30.1
5.02 Mikaela Johannesson 96 Heros Falun 13.2
5.01 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Karlskrona 13.3
5.01 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Karlskrona 13.3
5.01 Matilde Andersson 96 Östhammar Västerås 30.1
4.99 Julia Nygård 96 Nora Karlstad 20.3
4.99 Johanna Samuelsson 96 Täby Sätra 30.1

Tresteg

11.41 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 21.3
10.97 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Karlskrona 14.3
10.88 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Karlskrona 14.3
10.83 Emma Gällstedt 96 Gefle Huddinge 13.2
10.79 Yasmin Jelassi 96 Väsby Huddinge 13.2
10.78 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 21.11
10.72 Frida Grindheim 96 Helsingborg Karlskrona 14.3
10.63 Sofia Lindfors 96 Hellas Karlstad 21.3
10.60 Linnea Ahlstedt 96 Lerum Karlskrona 14.3
10.57 Julia Nygård 96 Nora Karlstad 21.3
10.45 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Karlskrona 14.3
10.34 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 31.1
10.27 Amanda Löfström 96 Ullevi Karlskrona 14.3
10.26 Linnéa Hård 96 Karlskoga Karlstad 21.3
10.24 Emma Westerlund 96 Ullevi Malmö 30.1
10.18 Jenny Haage 96 Lidköping Göteborg 5.12
10.17 Jennifer Karlsson 96 Norrköping Norrköping 30.1
10.14 Linn Forevärn 96 Rånäs Karlstad 21.3
10.07 Matilde Andersson 96 Östhammar Västerås 31.1
9.95 Emma Jackobsson 96 Svenljunga Göteborg 5.12

Kula/3.0

12.42 Julia Axelsson Svärd 96 Ängelholm Karlskrona 14.3
12.13 Lisa Einarsson 96 Ed Göteborg 6.3
12.10 Lisa Nilsson 96 Tjalve Norrköping 31.1
11.65 Lilly Andersson 96 Eslöv Vellinge 6.2
11.51 Amanda Karlsson 96 Huddinge Örebro 10.1
11.04 Hanna Gustavsson 96 Motala Motala 14.2
10.91 Sara Lennman 96 Katrineholm Nyköping 7.2
10.58 Emma Wernung 96 Sävedalen Göteborg 6.3
10.56 Anna Wetterlin 96 Heleneholm Malmö 10.2
10.55 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 20.3
10.53 Matilda Aronsson 96 Ljungby Malmö 31.1
10.51 Elin Helgesson 96 Tumba Karlstad 20.3
10.48 Sigrid Karlsson 96 Malmö Malmö 23.1
10.46 Linn Hessler 96 Majorna Göteborg 6.3
10.41 Jessica Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 10.4
10.38 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 17.4
10.37 Irma Ekmecic 96 Högby Karlskrona 14.3
10.28 Denise Petersson 96 Ljungby Göteborg 6.12
10.08 Jenny Nilsson 96 Fjugesta Örebro 5.12
10.06 Agnes Larsson 97 IF Göta Örebro 28.3

Femkamp/F15-17

3.692 Linnea Hård 96 Karlskoga Linköping 23.1
3.526 Ylva Engdahl 96 Danderyd Linköping 23.1
3.299 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 10.1
3.112 Johanna Samuelsson 96 Täby Sätra 17.3
3.066 Matilda Tamm 96 Huddinge Sätra 17.3
2.989 Olivia Jurcola 96 Huddinge Sätra 17.3
2.871 Julia Ivehammar 96 Linköping Linköping 23.1
2.856 Ellinor Persson 96 Täby Sätra 17.3
överlång bana
3.526 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Växjö 7.2
3.256 Matilda Andersson 96 Åhus Växjö 7.2
3.246 Fanny Holgersson 96 Gnistan Växjö 7.2
3.120 Irma Ekmecic 96 Högby Växjö 7.2

>