Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M

Årsbästa M 2001

[MÄN] [KVINNOR] [P18] [F18] [P16] [F16] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 9 DEC, 2001
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda utomhus 2001.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

100m

10.30 Peter Häggström 76 Ymer Uddevalla 28.7
10.32 Patrik Lövgren 75 Malmö Malmö 20.8
10.47 Mikael Ahl 78 Ullevi Huddinge 16.8
10.47 Erik Wahn 80 Helsingborg Huddinge 16.8
10.48 Johan Engberg 81 IF Göta Borås 10.8
10.51 Christofer Sandin 79 Mölndal Vaasa, FIN 23.6
10.58 Philip Nossmy 82 Malmö Stockholm 14.9
10.61 Niclas Broström 77 IF Göta Uddevalla 28.7
10.62 Nasser Sebabi 82 Hofors Stockholm 14.9
10.66 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Halmstad 14.7
10.66 Daniel Persson 82 Malmö Halmstad 14.7
10.73 Jimisola Laursen 77 Malmö Vellinge 3.6
10.73 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 20.8
10.73 Lenny Martinez 78 Huddinge Kuortane, FIN 17.6
10.77 Johan Wissman 82 Helsingborg Växjö 24.8
10.77 Daniel Nunez 78 Ullevi Jönköping 20.6
10.78 Johan Hed 80 Mölndal Jönköping 20.6
10.79 Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne Borås 10.8
10.84 Peter Ahl 80 Ullevi Uddevalla 28.7
10.84 Matias Ghansah 74 Malmö Halmstad 14.7
10.84 Berhane Haile 69 Tureberg Huddinge 16.8
10.85 Peter Johansson 81 Ullevi Uddevalla 28.7
10.89 Henrik Olausson 73 Ymer Irvine, CA 6.5
10.90 Rafael Askros 81 Ullevi Uddevalla 28.7
10.91 Linus Malmborg 74 Heleneholm Malmö 20.8
okänd vind
10.80 Henrik Olausson 73 Ymer Eagle Rock, CA 12.5
medvind
10.32 Patrik Lövgren 75 Malmö Karlskrona 4.8
10.46 Johan Engberg 81 IF Göta Lillehammer, NOR 19.8
10.54 Lenny Martinez 78 Huddinge Gävle 24.6
10.57 Daniel Persson 82 Malmö Lund 19.6
10.60 Nasser Sebabi 82 Hofors Gävle 24.6
10.62 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Vasteras 5.8
10.74 Daniel Nunez 78 Ullevi Karlskrona 4.8
10.75 Peter Johansson 81 Ullevi Karlskrona 4.8
10.76 Matias Ghansah 74 Malmö Karlskrona 4.8
10.78 Peter Ahl 80 Ullevi Uddevalla 28.7
10.80 Fredrik Fransson 71 Hellas Vasteras 5.8
10.81 Magnus Norberg 79 Huddinge Enskede 12.6
10.82 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Enskede 12.6
10.89 Linus Malmborg 74 Heleneholm Lund 19.6
10.91 Torbjörn Eriksson 71 Falun Gävle 24.6
10.91 Alexander Lakhanpal 79 Linnéa Baton Rouge, LA 14.4
10.91 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Krokom 4.8

200m

20.81 Johan Wissman 82 Helsingborg Växjö 26.8
20.88 Johan Engberg 81 IF Göta Lillehammer, NOR 18.8
20.92 Erik Wahn 80 Helsingborg Växjö 26.8
21.17 Jimisola Laursen 77 Malmö Växjö 25.8
21.22 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 1.7
21.36 Anders Hansson 74 Heleneholm Växjö 26.8
21.53 Torbjörn Eriksson 71 Falun Kvarnsveden 16.6
21.57 Nasser Sebabi 82 Hofors Göteborg 1.7
21.58 Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne Göteborg 1.7
21.63 Johan Hed 80 Mölndal Jönköping 20.6
21.71 Mikael Jakobsson 81 Örebro Örebro 19.8
21.71 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Sundsvall 29.7
21.78 Philip Nossmy 82 Malmö Staffanstorp 16.6
21.79 Johan Lannefors 76 Västerås Göteborg 1.7
21.82 Magnus Norberg 78 Huddinge Fribourg, SUI 24.6
21.85 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Växjö 25.8
21.88 Peter Johansson 81 Ullevi Uddevalla 29.7
21.91 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Huddinge 21.8
21.96 Daniel Nunez 78 Ullevi Jönköping 20.6
22.00 Martin Hajdu 83 Malmö Göteborg 2.9
22.00 Alexander Lakhanpal 79 Linnéa Baton Rouge, LA 14.4
22.10 Elvir Rakovic 79 Ullevi Jönköping 20.6
22.10 Peter Ahl 80 Ullevi Uddevalla 28.7
22.12 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 2.9
22.15 Nilton Oliveira 80 Alingsås Uddevalla 28.7
okänd vind
medvind
21.21 Mikael Ahl 78 Ullevi Huddinge 16.8
21.36 Johan Lannefors 76 Västerås College Station, TX 10.5
21.50 Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne Kvarnsveden 24.5
21.69 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Västerås 4.8
22.05 Daniel Almgren 79 Vallentuna Västerås 4.8
22.06 Berhane Haile 69 Tureberg Huddinge 16.8
Manuell tidtagning

400m

45.54 Jimisola Laursen 77 Malmö Edmonton, CAN 4.8
46.40 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg 1.9
47.11 Mikael Jakobsson 81 Örebro Göteborg 1.9
47.12 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Sollentuna 3.6
47.61 Johan Lannefors 76 Västerås Västerås 3.7
47.75 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Warszawa, POL 17.6
48.04 Thomas Byrberg 79 Tureberg Sollentuna 3.6
48.44 Magnus Norberg 79 Huddinge Sollentuna 3.6
48.48 Martin Hajdu 83 Malmö Göteborg 1.9
48.52 Anders Svanholm 79 Brännan Växjö 25.8
48.55 Jon Andersson 80 Falun Sollentuna 3.6
48.61 Ruben Norlin 77 Riviera Sollentuna 3.6
48.61 Jan Olszowy 82 Spårvägen Vasteras 5.8
48.64 Anders Hansson 74 Heleneholm Alingsås 5.8
48.75 Nilton Oliveira 80 Alingsås Alingsås 5.8
48.82 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 10.7
48.83 Andrus Klaar 75 Spårvägen Ried, AUT 30.6
48.99 Peter Andersson 76 Täby Stockholm 20.6
49.04 Johan Klinteskog 81 Hammarby Göteborg 30.6
49.08 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg 1.9
49.14 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg 30.6
49.16 Albin Johansson 81 Hammarby Vasteras 5.8
49.18 Göran Olofsson 77 Eslöv Göteborg 30.6
49.25 Martin Svensson 81 Högby Växjö 25.8
49.33 Felipe Padilla 82 Ludvika Ludvika 27.6
49.33 Khaled Azerkan 73 Tiwaz Alingsås 5.8

800m

1:47.31 Rizak Dirshe 72 Malmö Ludvika 27.6
1:47.40 Rickard Pell 79 Hammarby Ludvika 27.6
1:48.70 Mattias Norling 77 Tureberg Växjö 25.8
1:48.77 Birger Ohlsson 68 Hässelby Växjö 25.8
1:48.90 Khaled Azerkan 73 Tiwaz Norrkoping 1.8
1:49.20 Thomas Byrberg 79 Tureberg Ludvika 27.6
1:49.25 Patrik Johansson 72 Spårvägen Ludvika 27.6
1:49.82 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Ludvika 27.6
1:50.15 Jan Olszowy 82 Spårvägen Ludvika 27.6
1:50.21 Johan Klinteskog 81 Hammarby Ludvika 27.6
1:50.31 Philip Aagaard 82 Söderköping Oslo, NOR 13.7
1:50.36 Joakim Daun 82 Gotland Arnhem, NED 4.7
1:50.65 Jon Andersson 80 Falun Fana, NOR 7.6
1:50.67 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Västerås 3.7
1:50.69 Stefan Johansson 80 Falköping Terre Haute, IN 19.5
1:51.15 Göran Olofsson 77 Eslöv Växjö 24.8
1:51.19 John Laselle 79 Tureberg Lappeenranta, FIN 15.7
1:51.23 Håkan Jansson 75 Rånäs Stockholm 17.7
1:51.77 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sollentuna 2.6
1:51.79 *Said Smahi 78 Spårvägen Stockholm 17.7
1:51.87 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Karlstad 29.8
1:51.94 Joel Bodén 83 Skellefteå Stockholm 17.7
1:51.99 Mikael Gren 80 Hälle Karlstad 29.8
1:52.08 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Göteborg 11.9
1:52.14 Jörgen Zaki 72 Malmö Västerås 3.7

1500m

3:40.87 Mattias Norling 77 Tureberg Malmö 20.8
3:42.11 Patrik Johansson 72 Spårvägen Lappeenranta, FIN 15.7
3:43.13 Jörgen Zaki 72 Malmö Malmö 20.8
3:43.15 Rickard Pell 79 Hammarby Princeton, NJ 21.4
3:44.80 Henrik Skoog 79 Spårvägen Sollentuna 9.8
3:45.93 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 29.8
3:46.56 John Laselle 79 Tureberg Sollentuna 9.8
3:46.95 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 30.6
3:48.14 Claes Nyberg 71 IF Göta Uddevalla 28.7
3:48.60 Philip Aagaard 82 Söderköping Uppsala 12.6
3:48.93 Daniel Norberg 78 Hammarby Sollentuna 9.8
3:48.94 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Göteborg 30.6
3:49.07 Per-Henrik Sundell 79 Hammerdal Uddevalla 28.7
3:49.11 Joel Bodén 83 Skellefteå Växjö 25.8
3:49.21 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg 30.6
3:49.35 Gustav Svedbrant 81 Spårvägen Malmö 20.8
3:49.37 Marcus Ståhlberg 77 Tureberg Sollentuna 3.6
3:49.67 Erik Emilsson 82 Malmö Göteborg 30.6
3:49.70 Niklas Österberg 73 Rånäs Malmö 20.8
3:51.37 Birger Ohlsson 68 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.8
3:51.45 Michael Öhman 79 Bollebygd Växjö 26.8
3:51.64 Oskar Käck 82 Skövde Sollentuna 3.6
3:51.65 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Tempe, AZ 5.5
3:51.76 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Norrkoping 1.8
3:51.84 *Rachid Benjira 74 Hammarby Sollentuna 3.6
obekräftat
3:47.56 Birger Ohlsson 68 Råby-Rekarne Tampere, FIN 22.8

5000m

13:40.82 Claes Nyberg 71 IF Göta Heusden-Zolder, BEL 14.7
13:49.13 Henrik Skoog 79 Spårvägen Malmö 20.8
13:58.80 Kent Claesson 71 Skillingaryd Fana, NOR 7.6
13:59.04 Mustafa Mohamed 79 Hälle Malmö 20.8
13:59.35 Joakim Johansson 76 Hälle Fana, NOR 7.6
14:04.61 Björn Bergström 79 Vingarna Philadelphia, PA 26.4
14:10.99 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Malmö 20.8
14:28.40 Stefan Lungström 70 IF Göta Växjö 26.8
14:28.92 Gustav Svedbrant 81 Spårvägen Ludvika 27.6
14:31.0m *Alfred Shemweta 70 Flemingsberg Göteborg 1.9
14:31.98 Erik Petersson 80 Mölndal Des Moines, IA 26.4
14:48.76 Mattias Persson 75 Spårvägen Ludvika 27.6
14:48.77 Anders Szalkai 70 Spårvägen Ludvika 27.6
14:49.83 Mats Granström 83 Eksjö Södra Ludvika 27.6
14:51.06 Olof Olsson 80 Hammarby Ludvika 27.6
14:53.66 *Simon Gutierrez 66 Hässelby Kvarnsveden 24.5
14:57.19 Henrik Nyström 82 Västerås Lillehammar, NOR 18.8
14:59.5m Kristian Algers 75 Kvarnsveden Norrtälje 20.5
15:00.49 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Växjö 26.8
15:01.63 Oskar Käck 82 Skövde Borås 12.8
15:03.73 Anders Soovik 76 Mölndal Helsingborg 6.7
15:04.0m Rizak Dirshe 72 Malmö Tyringe 13.9
15:04.44 Tony Berglund 75 IFK Umeå Skellefteå 17.6
15:05.1m Rickard Andersson 73 Malmö Tyringe 13.9
15:05.46 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Skellefteå 17.6

10000m

28:38.88 Claes Nyberg 71 IF Göta Göteborg 1.9
29:08.47 Mustafa Mohamed 79 Hälle Växjö 24.8
29:18.01 *Alfred Shemweta 70 Flemingsberg Göteborg 1.9
29:21.51 Kent Claesson 71 Skillingaryd Barakaldo, ESP 7.4
29:23.81 Joakim Johansson 76 Hälle Norrtälje 20.5
29:43.82 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Barakaldo, ESP 7.4
30:23.13 Stefan Lungström 70 IF Göta Växjö 24.8
30:28.16 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Växjö 24.8
30:35.69 Kristian Algers 75 Kvarnsveden Norrtälje 20.5
30:48.3m Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 5.9
30:56.81 Johan Bergström 79 Vingarna Philadelphia, PA 26.4
31:07.98 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Växjö 24.8
31:10.51 Runar Höiom 67 Alingsås Växjö 24.8
31:11.9m Rickard Andersson 73 Malmö Tyringe 20.9
31:14.75 Ludvig Edman 67 IFK Umeå Växjö 24.8
31:19.3m Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 18.9
31:21.36 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Växjö 24.8
31:21.8m Håkan Stenberg 66 Skellefteå Skellefteå 5.9
31:27.58 Martin Rappe 72 Hammarby Växjö 24.8
31:29.79 Clas Björling 78 Mora Norrtälje 20.5
31:33.0m Andreas Hårrskog 69 Mora Ludvika 20.8
31:37.06 Erik Petersson 80 Mölndal Arlington, TX 12.5
31:40.0m Claes Jansson 82 Kvarnsveden Ludvika 20.8
31:42.3m Jonas Hagelin 74 Mölndal Göteborg 18.9
31:43.77 Idris Ibrahim 65 Hässelby Växjö 24.8

3000m hinder

8:30.32 Henrik Skoog 79 Spårvägen Ostrava, CZE 31.5
8:46.35 Per Jacobsen 77 IF Göta Växjö 25.8
8:47.08 Erik Emilsson 82 Malmö Växjö 25.8
8:53.82 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Walnut, CA 20.4
9:04.70 Johan Olehäll 79 Hälle Ludvika 27.6
9:18.65 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Ludvika 27.6
9:18.80 Marcus Ståhlberg 77 Tureberg Ludvika 27.6
9:18.81 Jan Amnéus 79 Väsby Växjö 25.8
9:19.09 Johan Wettergren 75 Kville Ludvika 27.6
9:19.43 Erik Petersson 80 Mölndal Arlington, TX 13.5
9:19.87 Johan Lindberg 80 Upsala Uppsala 1.7
9:22.19 Christopher Andersson 79 Södertälje IF Tuscaloosa, AL 24.3
9:24.51 Joel Johansson 72 Malmö Växjö 25.8
9:27.39 Ulf Nilsson 81 Hälle Växjö 25.8
9:29.81 John Olsson 72 Helsingborg Huddinge 16.8
9:37.45 Mats Granström 83 Eksjö Södra Nässjö 19.8
9:40.30 David Lindh 83 FK013 Ludvika 27.6
9:41.1m Andreas Svanebo 83 Indals-Liden Sundsvall 25.7
9:42.0m Mikael Forsling 66 Edsbyn Sundsvall 25.7
9:43.14 John Gustafsson 75 Ullevi Huddinge 16.8
9:43.68 Björn Gustafsson 79 Hammarby Enskede 13.6
9:43.96 Runar Höiom 67 Alingsås Alingsås 5.8
9:50.63 Anders Soovik 76 Mölndal Sävedalen 24.5
9:52.05 Martin Gidewall 76 Tumba Uppsala 1.7
9:53.56 Karl Stavenberg 81 Tureberg Huddinge 16.8

110m häck/106.7

13.35 Robert Kronberg 76 Kville Lausanne, SUI 4.7
13.65 Philip Nossmy 82 Malmö Växjö 24.8
14.18 Henrik Värendh 69 Spårvägen Göteborg 2.9
14.27 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 1.7
14.49 Stefan Heinås 75 Riviera Pudasjärvi, FIN 21.6
14.68 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Walnut, CA 5.5
14.71 Erik Svensson 79 Vittsjö Växjö 24.8
14.77 Joakim Blaschke 77 KA2 Växjö 24.8
14.81 Michael Hoffer 72 Väsby Enskede 13.6
14.86 Magnus Norberg 79 Huddinge Huddinge 16.8
14.87 Anders Karlsson 75 Spårvägen Gävle 24.6
14.88 Magnus Wallberg 78 Hässelby Ludvika 27.6
14.94 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Huddinge 17.6
14.95 Urban Gustafsson 69 Upsala Växjö 24.8
14.96 Jakob Falkbring 77 Mölndal Borås 19.5
15.00 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Huddinge 16.8
15.13 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 20.7
15.16 Oscar Hed 79 Mölndal Malmö 20.8
15.19 Martin Burrows 73 Hälle Göteborg 1.7
15.23 Andrus Klaar 75 Spårvägen Växjö 24.8
15.31 Linus Malmborg 74 Heleneholm Karlskrona 24.5
15.35 Magnus Lönqvist 80 Habo Göteborg 1.7
15.38 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Tempe, AZ 24.3
15.41 Oscar Janson 75 Ullevi Värnamo 9.9
15.42 Erik Larsson 80 Gotland Douglas, GBR 12.7
okänd vind
14.5m Rajne Svenssohn 78 IF Göta Tucson, AZ 17.2
15.4m Patric Lindahl 71 Pallas Halmstad 24.5
medvind
14.62 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Sacramento, CA 19.5
14.80 Urban Gustafsson 69 Upsala Kvarnsveden 24.5
15.14 Martin Burrows 73 Hälle Sävedalen 4.6
15.22 Per Bergman 79 Tureberg Västerås 3.7
15.22 Jimmy Palm 79 Helsingborg Karlskrona 4.8
15.27 Erik Larsson 80 Gotland Borås 11.8
obekräftat
14.30 Stefan Heinås 75 Riviera Keuruu, FIN 22.6
Manuell tidtagning
14.5m Rajne Svenssohn 78 IF Göta Tucson, AZ 17.2
15.4m Patric Lindahl 71 Pallas Halmstad 24.5

400m häck/91.4

49.94 Mikael Jakobsson 81 Örebro Växjö 26.8
50.86 Magnus Norberg 79 Huddinge Stockholm 17.7
50.87 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Växjö 26.8
51.08 Peter Andersson 76 Täby Växjö 26.8
51.26 Fredrik Lindberg 73 Östersund Växjö 26.8
52.91 Anders Wistam 75 Hellas Enskede 14.6
53.87 Jimmy Palm 79 Helsingborg Borås 12.8
53.92 Martin Burrows 73 Hälle Göteborg 29.6
54.04 Joachim Ögren 81 Östersund Borås 12.8
54.23 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Östersund 17.6
54.31 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Lillehammer, NOR 18.8
54.66 Fredrik Wållgren 70 Mölndal Sävedalen 24.5
54.83 Marko Granat 66 Tureberg Huddinge 16.8
55.13 Björn Norén 75 IF Göta Växjö 25.8
55.64 Konstantinos Koutalas 70 Spårvägen Sollentuna 2.6
55.85 Joel Blid 83 IF Göta Helsingborg 6.7
56.36 Fredrik Simonson 80 Lidköping Göteborg 29.6
56.39 Magnus Niklasson 80 Hälle Borås 11.8
56.49 Nicklas Dackheden 82 Malmö Göteborg 29.6
56.51 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Enskede 11.9
56.65 Andreas Persson 75 Lund Karlskrona 24.5
57.17 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Helsingborg 6.7
57.18 Johan Flygare 75 Contact Karlskrona 3.8
57.40 Daniel Berg 82 Upsala Vasteras 4.8
57.40 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 13.5
Manuell tidtagning
56.9m Johan Flygare 75 Contact Klippan 19.8

Höjd

2.33 Stefan Holm 76 Kil Brisbane, AUS 7.9
2.30 Staffan Strand 76 Hässelby Sevilla, ESP 8.6
2.21 Christian Olsson 80 Örgryte Växjö 25.8
2.17 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 1.9
2.13 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Eskilstuna 15.8
2.12 Thomas Bipella 84 Örgryte Stockholm 14.9
2.11 Peter Blom 79 Lidingö Borås 12.8
2.10 Per Nordlund 69 Upsala Uppsala 1.7
2.10 Yannick Tregaro 78 Örgryte Västerås 3.7
2.08 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 2.9
2.07 Patrik Stenström 72 Gotland Douglas, GBR 8.7
2.06 Carl Thörnblad 85 Lund Helsingborg 6.7
2.06 Mattias Grundberg 75 Ullevi Uddevalla 28.7
2.06 Max Lundin 82 Heleneholm Karlskrona 24.5
2.04 Christer Johansson 82 Örgryte Göteborg 30.6
2.04 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg 30.6
2.03 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Uddevalla 28.7
2.02 Martin Eriksson 83 Örgryte Sävedalen 3.6
2.02 Daniel Jarl 79 Lund Lund 19.6
2.02 Henrik Ögren 77 Östersund Sollentuna 2.6
2.01 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Göteborg 29.6
2.01 Tommy Nygren 69 Trollhättans SK Trollhättan 16.6
2.00 Anton Ekman 85 Finish Glostrup, DEN 19.5
2.00 David Fridell 83 Linnéa Danderyd 30.8
2.00 Emil Belfrage 82 Ullevi Kungälv 24.6
2.00 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Enköping 7.7
2.00 Johan Redborg 81 Tureberg Helsingborg 8.7
2.00 Andreas L Nilsson 80 Finish Helsingborg 8.7
2.00 Fredrik van Speyck 79 Klippan Halmstad 24.5
provisorisk bana
2.31 Staffan Strand 76 Hässelby Båstad 1.7

Stav

5.83 Patrik Kristiansson 77 KA2 Vaasa, FIN 24.6
5.70 Martin Eriksson 71 Hässelby Edmonton, CAN 7.8
5.62 Oscar Janson 75 Ullevi Uddevalla 28.7
5.49 Alhaji Jeng 81 Örgryte Växjö 26.8
5.20 *Pawel Szczyrba 81 Heleneholm Malmö 10.7
5.20 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Lyngby, DEN 9.6
5.20 Henrik Hallenbo 78 Lerum Lyngby, DEN 9.6
5.19 Håkan Jedhammar 81 Växjö Växjö 26.8
5.12 Deniz Mahshid 80 Örgryte Borås 11.8
5.10 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Lübeck, GER 4.6
4.95 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Göteborg 1.7
4.95 Alexander Igelström 74 Ullevi Göteborg 1.7
4.85 Reine Eklund 77 Örgryte Halmstad 15.7
4.85 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Halmstad 15.7
4.83 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Helsingborg 7.7
4.80 Johan Carlsson 85 Malmö Murcia, ESP 26.7
4.80 Marcus Lindh 76 Spårvägen Uddevalla 28.7
4.80 Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg Växjö 25.8
4.80 Mikael Tapio 76 Ullevi Oslo, NOR 5.8
4.68 Nikos Efstathiadis 69 Tureberg Huddinge 16.8
4.65 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 24.6
4.65 Stefan Jeppsson 75 Vittsjö Halmstad 15.7
4.64 Staffan Eliasson 84 Malmö Göteborg 30.6
4.64 Rickard Nygårds 73 Gefle Kvarnsveden 24.5
4.60 Erik Svensson 79 Vittsjö Växjö 26.5
provisorisk bana
5.00 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Malmö 27.5

Längd

8.03 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Visby 3.6
7.95 Peter Häggström 76 Ymer Uppsala 12.6
7.53 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Östersund 17.6
7.48 Robert Fält 77 Gefle Gävle 20.7
7.45 Anton Andersson 81 Halmstad Lillehammer, NOR 18.8
7.44 Linus Malmborg 74 Heleneholm Växjö 25.8
7.43 David Frykholm 80 IF Göta Huddinge 16.8
7.42 Mathias Lageskog 73 Ullevi Växjö 25.8
7.34 Nebez Kurban 72 Lidingö Växjö 25.8
7.21 Erik Henrysson 79 Örebro Vasteras 3.8
7.18 Andreas Hedström 81 Falun Lillehammer, NOR 18.8
7.18 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Östersund 17.6
7.18 Håkan Johansson 74 Sollefteå Bollnäs 14.7
7.17 Magnus Åhlén 78 IF Göta Princeton, NJ 19.5
7.06 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Stockholm 15.9
7.05 Robert Bagge 82 Brattås Sävedalen 4.6
7.03 Anders Sjöström 83 Mölndal Borås 12.8
7.00 Daniel Almgren 79 Vallentuna Visby 19.7
6.97 Daniel Hansson 83 Rånäs Gavle 4.8
6.97 Michael Hoffer 72 Väsby Enskede 14.6
6.97 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Gavle 4.8
6.94 Christer Göransson 78 Ragunda Umeå 30.8
6.92 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Oskarshamn 4.7
6.90 Patrik Melin 71 Gefle Gavle 4.8
6.89 Klas Ringdahl 77 Huddinge Huddinge 21.8
okänd vind
7.40 Magnus Åhlén 78 IF Göta Princeton, NJ ??.4
7.07 Michael Hoffer 72 Lidingö Palo Alto, CA 31.3
6.90 Patrik Stenström 72 Gotland Douglas, GBR 9.7
medvind
8.15 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Visby 19.7
7.71 Anton Andersson 81 Halmstad Halmstad 15.7
7.52 David Frykholm 80 IF Göta Huddinge 16.8
7.48 Nebez Kurban 72 Lidingö Bollnäs 14.7
7.30 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Gävle 24.6
7.27 Daniel Almgren 79 Vallentuna Visby 19.7
7.20 Andreas Hedström 81 Falun Västerås 3.7
7.13 Robert Bagge 82 Brattås Uddevalla 28.7
7.09 Andrus Klaar 75 Spårvägen Lerum 19.5
7.08 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Stockholm 15.9
7.04 Erik Larsson 80 Gotland Lerum 19.5
7.04 Christer Göransson 78 Ragunda Lerum 19.5
6.99 Fotios Makrostergios 75 Huddinge Vasteras 3.8
6.93 Per Nordlund 69 Upsala Lerum 19.5

Tresteg

17.49 Christian Olsson 80 Örgryte Rethymno, GRE 1.7
16.14 Anton Andersson 81 Halmstad Lillehammer, NOR 19.8
15.54 Elvir Rakovic 79 Ullevi Växjö 26.8
15.34 Johan Attersand 74 Hammarby Örebro 19.8
15.27 Conny Malm 75 Ullevi Sävedalen 3.6
15.20 Magnus Skoglund 75 Örgryte Växjö 26.8
15.11 Ousainou Mbye 80 Örgryte Växjö 25.8
15.00 Yannick Tregaro 78 Örgryte Kil 27.5
14.93 Lars Hedman 67 Ullevi Växjö 25.8
14.79 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 1.9
14.77 Anders Sjöström 83 Mölndal Borås 11.8
14.70 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Växjö 26.8
14.58 Sebastian Lindén 83 Falun Växjö 25.8
14.57 David Frykholm 80 IF Göta Huddinge 16.8
14.42 Erik Eriksson 80 Örbyhus Växjö 25.8
14.29 Andreas Hedström 81 Falun Växjö 25.8
14.12 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Sävedalen 3.6
14.07 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Sollefteå 7.7
13.89 Robert Bagge 82 Brattås Uddevalla 29.7
13.89 Henrik Munthe 74 Huddinge Huddinge 16.8
13.85 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Piteå 14.7
13.84 Johan Malm 84 Örgryte Stockholm 14.9
13.83 Sebastian Hukari 78 Tureberg Huddinge 16.8
13.80 Andreas Daun 80 Spårvägen Göteborg 1.7
13.77 Daniel Bergin 75 Enköping Enköping 27.6
13.77 *Alen Rakovic 82 Ullevi Sävedalen 21.8
okänd vind
medvind
15.12 Yannick Tregaro 78 Örgryte Sävedalen 3.6
14.79 Erik Eriksson 80 Örbyhus Borås 12.8
14.25 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Sävedalen 24.5
14.19 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Sundsvall 27.5
13.88 Christer Johansson 82 Örgryte Borås 12.8
13.86 *Alen Rakovic 82 Ullevi Borås 12.8
13.77 Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne Borås 12.8

Kula/7.26

19.92 Jimmy Nordin 79 Malmö Ingolstadt, GER 27.5
19.57 Sören Tallhem 64 Spårvägen Väddö 1.9
19.00 Stefan Blomqvist 65 Örgryte Abilene, TX 10.5
18.56 Kristian Pettersson 71 Helsingborg Magglingen, SUI 9.6
18.51 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Växjö 24.8
18.43 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Abilene, TX 10.5
18.38 Henrik Wennberg 66 Tureberg Uppsala 15.9
18.13 Andreas Gustafsson 75 Heleneholm Bottnaryd 1.7
18.04 Anders Holmström 78 Heleneholm Ludvika 27.6
17.55 Håkan Andersson 76 Ullevi Sollentuna 3.6
17.18 Kent Larsson 63 Upsala Väddö 1.9
17.01 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Mountain View, UT 22.9
16.91 Mattias Eriksson 74 Bollnäs West Lafayette, IN .10
16.56 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Mountain View, UT 22.9
16.25 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 27.5
16.18 Mats Laamanen 72 Sävedalen San Francisco, CA 11.5
15.90 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Eskilstuna 13.6
15.73 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 29.9
15.39 Linus Bernhult 75 Huddinge Huddinge 8.9
15.37 Anders Sundström 67 Nyköping Nyköping 6.8
15.32 David Johansson 80 Ludvika Växjö 24.8
15.20 Patrik Melin 71 Gefle Gavle 4.8
15.12 Anders Skärvstrand 60 Vittsjö Karlskrona 24.5
15.11 Robert Melin 82 Bottnaryd Herrljunga 17.6
15.00 Johan Persson 80 Falun Växjö 24.8

Diskus/2.0

61.36 Kristian Pettersson 71 Helsingborg Helsingborg 8.7
60.38 Mattias Borrman 72 Västerås Modesto, CA 12.5
59.13 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Halmstad 15.7
58.53 Henrik Wennberg 66 Tureberg San Marcos, TX 29.9
57.23 Linus Bernhult 75 Huddinge Västerås 3.7
56.53 Dag Solhaug 64 IF Göta Huddinge 16.8
56.02 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Mountain View, UT 30.10
55.73 Tobias Melin 78 Bottnaryd Marietta, GA 20.5
54.77 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Huddinge 29.7
53.95 Anders Holmström 78 Heleneholm Århus, DEN 7.7
52.86 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Malmö 19.5
52.68 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Greenfield, IN .10
51.79 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Abilene, TX 15.9
51.66 Mats Laamanen 72 Sävedalen La Jolla, CA 14.4
50.75 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 1.7
50.55 Niklas Uhlin 70 Upsala Uppsala 15.9
50.20 Johan Persson 80 Falun Västerås 3.7
49.88 Anders Larsson 66 Gefle Gävle 20.6
49.07 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 8.9
48.57 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 20.6
48.11 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 6.9
47.42 Håkan Öberg 61 Nyköping Eskilstuna 3.8
46.98 Philip Åman 77 Kville Karlskrona 24.5
46.41 Niklas Trennéus 72 Ymer Sävedalen 24.5
46.06 Richard Shanwell 70 Linnéa Uppsala 20.5
obekräftat

Slägga/7.26

76.32 Bengt Johansson 73 Västerås Magglingen, SUI 9.6
71.49 Per Karlsson 67 Växjö Göteborg 1.9
65.99 Tomas Sjöström 70 Ullevi Göteborg 1.9
64.38 Svante Söderlund 77 Bore Magglingen, SUI 9.6
63.94 Mattias Borrman 72 Västerås Växjö 25.8
61.93 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 29.7
61.66 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Nyköping 16.6
61.31 Peter Lindståhl 76 Lidingö Huddinge 27.5
61.27 Stellan Kjellander 78 Vittsjö Hassleholm 29.7
60.62 Fredric Folkeson 68 Hälle Uddevalla 29.7
59.34 Peter Andersson 78 Gnistan Växjö 24.8
58.14 Johan Pyrell 75 Växjö Bottnaryd 1.7
57.78 Mattias Jons 82 Järvsö Sollentuna 3.6
57.56 Sören Olsson 70 IF Göta Växjö 24.8
57.43 Mikael Nyström 71 Linnéa Stora Mossen 15.7
57.20 Mikael Leindahl 65 Tjalve Nyköping 6.8
57.02 Anton Leion 83 Växjö Bottnaryd 1.7
56.68 Mikael Holst 78 Bottnaryd Växjö 26.5
56.25 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 10.6
55.51 Tomas Pyka 79 Gnistan Karlskrona 5.8
54.41 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Piteå 14.7
53.58 Anders Constantin 82 Orient Stenungsund 27.5
53.02 Pär Järlebrant 84 Strömsund Strömsund 22.9
52.98 Henrik Wennberg 66 Tureberg San Marcos, TX 29.9
52.89 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 30.8

Spjut/800

77.34 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Växjö 25.8
75.38 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Nedre Soppero 28.7
73.80 Mattias Eriksson 80 Vännäs Växjö 25.8
70.96 Andreas Wulff 80 Växjö Florö, NOR 24.5
70.94 Rikard Krook 75 Lund Växjö 25.8
70.16 Richard Alneroth 80 Gefle Kvarnsveden 24.5
69.88 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Växjö 25.8
69.36 Lasse Haka 78 IF Göta Växjö 25.8
68.52 Jörgen Widarsson 69 Borensberg Västerås 3.7
68.24 Mikael Alsterbåge 72 Huddinge Sollentuna 2.6
67.89 Patrik Melin 71 Gefle Ried, AUT 1.7
67.11 Andreas Wågberg 76 Lidingö Norrköping 18.8
65.90 Daniel Gustafsson 76 Alingsås Alingsås 22.8
65.83 Henrik Hjalmarsson 81 Hagen Helsingborg 7.7
64.76 Johan Widèn 72 IF Göta Oslo, NOR 22.5
64.55 Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne Helsingborg 7.7
64.15 Kent Lennerfjäll 72 Bore Torsby 2.10
64.14 *Tapio Vuontisvaara 75 Örbyhus Uppsala 1.7
63.84 Magnus Arvidsson 83 KA2 Stockholm 16.9
63.62 Tobias Wallström 83 Skellefteå Piteå 15.7
63.36 Johan Bjellerman 82 Hässelby Borås 10.8
63.33 Martin Trnovsky 78 Lund Staffanstorp 17.6
63.19 Bengt Loo 62 Contact Olofström 24.5
62.90 Pasi Mäntylä 78 Västerås Norrköping 19.5
62.58 Peter Strömbäck 73 Tureberg Nynäshamn 11.8

Tiokamp/M

7.590 Patrik Melin 71 Gefle Ried, AUT 1.7
7.274 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Coolidge, AZ 2.3
7.130 Andrus Klaar 75 Spårvägen Ried, AUT 1.7
7.074 Erik Svensson 79 Vittsjö Tartu, EST 10.6
6.968 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Gavle 5.8
6.940 Oscar Janson 75 Ullevi Värnamo 9.9
6.842 Niklas Kleebinder 77 Hammarby Värnamo 9.9
6.839 Stellan Back 75 Söderhamn College Station, TX 16.3
6.831 Erik Larsson 80 Gotland Ried, AUT 1.7
6.786 Mikael Tapio 76 Ullevi Värnamo 9.9
6.669 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Gavle 5.8
6.526 Nils Pettersson 81 IF Göta Gavle 5.8
6.522 Daniel Hedström 73 Valbo Gavle 5.8
6.385 Christer Göransson 78 Ragunda Gavle 5.8
6.125 Gustav Andhill 79 Alingsås Gavle 5.8
5.800 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Enköping 8.7
5.692 Johan Wiklund 81 Luleå Enköping 8.7
5.558 Henrik Hamnebo 76 Kville Enköping 8.7
5.472 Patrik Hägg 72 Hälle Uddevalla 26.8
5.436 Daniel Bergin 75 Enköping Östhammar 10.6
5.303 Björn Lundin 82 Helsingborg Lerum 20.5
5.264 Magnus Niklasson 80 Hälle Uddevalla 26.8
4.922 Guido Ripke 71 Gefle Gävle 23.9
4.862 Jim Ekliden 80 Brattås Uddevalla 26.8
4.858 Anders Wikander 67 Helsingborg Värnamo 9.9