Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 13 DEC, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

100m

10.48 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Jönköping 23.6
10.52 Tony Darkwah 86 Hellas Göteborg/U 3.7
10.55 Nil de Oliveira 86 Tureberg Helsingborg 11.7
10.55 Edmund Yeboah 88 Hässelby Walnut, CA 17.4
10.57 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 8.8
10.62 Oskar Åberg 89 Solna Sävedalen 6.6
10.63 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Stockholm/S 6.8
10.68 Emil Zail 87 Spårvägen Sävedalen 6.6
10.68 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sundsvall 8.8
10.70 Daniel Persson 82 Malmö Karlskrona 19.6
10.74 Odain Rose 92 IFK Umeå Mannheim, GER 3.7
10.75 Philip Nossmy 82 Malmö Sundsvall 8.8
10.80 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Karlstad 13.8
10.81 Erik Karlsson 87 Växjö Sävedalen 6.6
10.83 Darko Sarovic 90 Ymer Kragujevac, SRB 24.7
10.84 Mathias Dufournier 90 IF Göta Stockholm/S 31.8
10.86 Patrik Andersson 91 Kville Sundsvall 8.8
10.88 David Kallebäck 89 Varberg Täby 5.6
10.90 Carl Armfelt 84 Tureberg Stockholm/S 6.8
10.91 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm/S 6.8
10.91 David Sennung 91 Ullevi Sundsvall 8.8
10.93 André Brännström 87 Skellefteå Skellefteå 24.5
10.97 Nasser Sebabi 82 Falun Helsingborg 11.7
10.97 Andreas Andersson 91 Hässleholm Hässleholm 31.7
10.99 Jonathan Wulff 94 Hammarby Uppsala 11.7
10.99 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/U 3.7
okänd vind
10.67 Odain Rose 92 IFK Umeå Akureyri, ISL 28.8
10.75 David Sennung 91 Ullevi Akureyri, ISL 28.8
medvind
10.30 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Jönköping 23.6
10.51 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Jönköping 23.6
10.52 Oskar Åberg 89 Solna Jönköping 23.6
10.66 Odain Rose 92 IFK Umeå Gävle 16.7
10.67 Erik Karlsson 87 Växjö Sävedalen 6.6
10.80 Maximus Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 6.6
10.81 Per Strandquist 87 Malmö Boise, ID 1.5
10.81 André Brännström 87 Skellefteå Sundsvall 8.8
10.83 Dan Englesson 88 Tjalve Uppsala 11.7
10.83 Patrik Andersson 91 Kville Halmstad 18.7
10.86 Carl Armfelt 84 Tureberg Sundsvall 8.8
10.90 Morgan Ohlström 91 Rånäs Uppsala 11.7
10.90 Nasser Sebabi 82 Falun Gävle 16.7
10.93 Andreas Andersson 91 Hässleholm Sävedalen 6.6
10.93 Carl Dahllöf 88 Ullevi Sävedalen 6.6
10.96 Osasumwen Efosa 92 Ullevi Sävedalen 6.6
10.97 Alexander Sennerteg 91 Ymer Halmstad 18.7

200m

20.76 Johan Wissman 82 Helsingborg Budapest, HUN 20.6
21.01 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Donnas, ITA 10.7
21.05 Nil de Oliveira 86 Tureberg Sundsvall 8.8
21.18 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sundsvall 8.8
21.37 Oskar Åberg 89 Solna Jönköping 23.6
21.41 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Karlstad 15.8
21.47 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Falun 22.8
21.71 Odain Rose 92 IFK Umeå Karlstad 15.8
21.72 Emil Zail 87 Spårvägen Sundsvall 8.8
21.75 Patrik Andersson 91 Kville Göteborg/U 4.7
21.79 Niklas Larsson 85 Hässelby Sundsvall 8.8
21.95 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Helsingborg 10.7
22.03 Erik Karlsson 87 Växjö Helsingborg 10.7
22.03 Anton Gustavsson 92 Arboga Göteborg/U 4.7
22.08 Carl Armfelt 84 Tureberg Falun 22.8
22.11 Filip Lööv 92 Kil Huddinge 20.6
22.14 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 3.8
22.15 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm/S 29.6
22.18 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Göteborg/S 10.8
22.18 Dan Englesson 88 Tjalve Karlstad 15.8
22.23 Maximus Fröjd 90 Strömstad Göteborg/U 4.7
22.25 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm/S 31.8
22.26 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Karlstad 14.8
22.27 David Sennung 91 Ullevi Stockholm/S 31.8
22.29 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sollentuna 13.6
22.29 Per Strandquist 87 Malmö Ruston, LA 14.5
22.29 Niclas Åkerström 88 Växjö Karlskrona 20.6
medvind
21.39 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Helsinki, FIN 28.8
21.56 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Västerås 31.7
21.74 Maximus Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 5.6
21.82 Carl Armfelt 84 Tureberg Västerås 31.7
21.88 Dan Englesson 88 Tjalve Västerås 31.7
21.99 Erik Karlsson 87 Växjö Växjö 13.6
22.00 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Kortrijk, BEL 11.7
22.15 Edmund Yeboah 88 Hässelby Austin, TX 1.5
22.26 Morgan Ohlström 91 Rånäs Uppsala 10.7

400m

46.25 Johan Wissman 82 Helsingborg Budapest, HUN 19.6
46.98 Nil de Oliveira 86 Tureberg Helsinki, FIN 27.8
47.33 Fredrik Johansson 86 IF Göta Nivelles, BEL 26.6
47.74 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 11.6
47.99 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Karlstad 14.8
48.09 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Falun 21.8
48.25 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Stockholm/S 6.8
48.34 Daniel Almgren 79 Hässelby Barcelona, ESP 28.7
48.43 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sollentuna 1.7
48.50 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg/U 3.7
48.53 David Kallebäck 89 Varberg Helsingborg 11.7
48.61 Oskar Åberg 89 Solna Malmö/S 3.8
48.74 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Barcelona, ESP 28.7
48.77 Anton Asplund 90 Ume FI Skellefteå 19.6
48.86 Anton Gustavsson 92 Arboga Göteborg/U 3.7
48.87 Mattias Claesson 86 Hässelby Stockholm/S 31.8
48.87 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Stockholm/S 6.8
48.91 Joni Jaako 86 Tjalve Norrköping 15.6
48.91 Jonathan Carbe 90 Örgryte Stockholm/S 6.8
49.03 Douglas Stenberg 90 IF Göta Falun 20.8
49.04 Erik Smedhs 91 Mora Västerås 1.8
49.10 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 3.7
49.13 Tor Pöllänen 87 Hässelby Stockholm/S 6.8
49.20 Johan Eriksson 88 Tureberg Stockholm/S 6.8
49.21 Petter Olson 91 Malmö Huddinge 4.9

800m

1:47.36 Mattias Claesson 86 Hässelby Sollentuna 1.7
1:47.36 Joni Jaako 86 Tjalve Karlstad 15.7
1:47.94 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Göteborg/S 10.8
1:48.12 Anton Asplund 90 Ume FI Karlstad 15.7
1:48.72 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Sollentuna 1.7
1:48.78 Johan Walldén 87 Gefle Karlstad 15.7
1:49.49 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 6.8
1:49.52 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Göteborg/U 4.7
1:49.52 Håkan Runvik 89 Lund Stockholm/S 6.8
1:49.79 Rizak Dirshe 72 Malmö Doha, QAT 14.5
1:49.99 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Söderhamn 4.9
1:50.02 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Heusden-Zolder, BEL 10.7
1:50.31 Johan Svensson 89 Spårvägen Watford, GBR 12.6
1:50.51 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Köbenhavn, DEN 12.8
1:51.73 Jonas Leandersson 91 Malmö Göteborg/U 4.7
1:51.81 Viktor Ekelund 89 Malmö Stockholm/S 6.8
1:51.94 Rickard Pell 79 Hammarby Sollentuna 1.7
1:52.09 Mikael Röjerås 90 Västerås Uden, NED 3.7
1:52.15 Johan Henningsson 90 Bollnäs Sollentuna 1.7
1:52.16 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/S 10.8
1:52.34 William Taudien 88 Tureberg San Antonio, TX 10.4
1:52.49 Albin Johansson 81 Hässelby Falun 21.8
1:52.83 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/S 10.8
1:52.85 Philip Aagaard 82 Spårvägen Sollentuna 12.6
1:52.93 John Eliasson 89 Sävedalen Sävedalen 6.6

1500m

3:40.55 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Sollentuna 1.7
3:40.60 Rizak Dirshe 72 Malmö Wattenscheid, GER 26.6
3:43.54 Joel Bodén 83 Hälle Heusden-Zolder, BEL 10.7
3:43.65 Jonas Leandersson 91 Malmö Göteborg/S 10.8
3:44.08 Oskar Käck 82 Hälle Göteborg/S 10.8
3:47.68 Martin Nilson 89 Malmö Stockholm/S 6.8
3:48.42 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 6.8
3:48.58 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg/U 3.7
3:48.68 Johan Walldén 87 Gefle Helsinki, FIN 27.8
3:48.74 Johan Bagge 84 Ume FI Celle Ligure, ITA 8.7
3:49.12 Kalle Johansson 89 Hässelby Karlstad 15.7
3:49.25 Per Jacobsen 77 IF Göta Göteborg/U 3.7
3:50.38 Elmar Engholm 92 Hässelby Merksem, BEL 28.8
3:50.72 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Söderhamn 5.9
3:50.76 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg/S 10.8
3:50.93 Per Sjögren 79 Örebro Sollentuna 13.6
3:51.00 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Stockholm/S 6.8
3:51.18 Daniel Lundgren 85 Tureberg Sollentuna 1.7
3:51.49 Albin Olausson 92 Örebro Watford, GBR 12.6
3:51.56 Viktor Ekelund 89 Malmö Malmö/S 3.8
3:51.64 Marcus Hallbäck 92 Hässelby Göteborg/U 3.7
3:51.86 Erik Johansson 89 Hässelby Falun 21.8
3:51.91 Håkan Runvik 89 Lund Sollentuna 13.6
3:52.06 Staffan Ek 91 Björnstorp Malmö/S 3.8
3:52.24 John Laselle 79 Tureberg Stockholm/S 6.8

3000m

8:07.62 Johan Wallerstein 78 Lund Sopot, POL 18.7
8:07.68 Erik Johansson 89 Hässelby Oslo, NOR 19.5
8:07.69 Eric Senorski 89 Örgryte Oslo, NOR 19.5
8:11.82 Per Jacobsen 77 IF Göta Oslo, NOR 19.5
8:14.15 Fredrik Johansson 86 Växjö Malmö/S 3.8
8:15.50 Mats Granström 83 Spårvägen Malmö/S 3.8
8:18.37 Oskar Käck 82 Hälle Sollentuna 1.7
8:19.03 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sollentuna 1.7
8:20.60 Dan-Eric Archer 84 Sävedalen Malmö/S 3.8
8:22.15 Henry Gross 85 Hässelby Trollhättan 29.5
8:22.78 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Oslo, NOR 19.5
8:23.05 Johan Walldén 87 Gefle Norrköping 2.10
8:23.42 Anton Danielson 90 Norrköping Norrköping 2.10
8:23.80 Fredrik Johansson 85 Ullevi Oslo, NOR 19.5
8:27.52 Erik Widing 87 Tureberg Sollentuna 11.6
8:29.63 Peter Gross 85 Hässelby Trollhättan 29.5
8:29.68 Staffan Ek 91 Björnstorp Norrköping 2.10
8:30.13 David Nilsson 87 Högby Tempe, AZ 20.3
8:31.40 Mathias Borg 85 Ullevi Göteborg/S 1.6
8:33.01 Johan Lindberg 80 Upsala Sollentuna 11.6
8:33.07 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Sollentuna 11.6
8:33.16 Kalle Johansson 89 Hässelby Uddevalla 13.6
8:34.80 Linus Nilsson 83 Enhörna Oslo, NOR 14.8
8:34.80 Patrik Andersson 86 Hälle Malmö/S 3.8
8:36.16 Filip Johansson 92 Sävedalen Göteborg/S 1.6

5000m

13:45.58 Oskar Käck 82 Hälle Sollentuna 1.7
13:45.67 Johan Wallerstein 78 Lund Sollentuna 1.7
14:04.96 Mustafa Mohamed 79 Hälle Helsinki, FIN 27.8
14:05.71 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 22.4
14:06.08 Eric Senorski 89 Örgryte Heusden-Zolder, BEL 10.7
14:08.14 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Merksem, BEL 28.8
14:13.71 Mats Granström 83 Spårvägen Stockholm/S 22.6
14:16.04 Kalle Johansson 89 Hässelby Stockholm/S 22.6
14:16.86 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Söderhamn 4.9
14:18.49 Henry Gross 85 Hässelby Stockholm/S 31.8
14:23.11 Erik Widing 87 Tureberg Stockholm/S 22.6
14:26.88 Fredrik Johansson 85 Ullevi Watford, GBR 12.6
14:29.19 Anton Danielson 90 Norrköping Watford, GBR 12.6
14:30.26 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sollentuna 1.7
14:30.71 Per Jacobsen 77 IF Göta Stockholm/S 31.8
14:31.07 Peter Gross 85 Hässelby Stockholm/S 22.6
14:37.31 Johan Hydén 89 Akele Watford, GBR 12.6
14:38.32 *Brandon Bartholomew 82 Studenterna Stockholm/S 1.9
14:39.19 Mathias Borg 85 Ullevi Sävedalen 6.6
14:40.40 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Stockholm/S 1.9
14:43.74 Olle Kalered 90 Norrköping Karlstad 13.8
14:44.28 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 22.6
14:45.18 Erik Johansson 89 Hässelby Karlstad 13.8
14:48.42 Erik Petersson 80 Mölndal Falun 22.8
14:49.33 Oskar Landin 87 Spårvägen Stockholm/S 22.6

10000m

29:04.56 Oskar Käck 82 Hälle Helsinki, FIN 28.8
29:07.24 Mats Granström 83 Spårvägen Helsinki, FIN 28.8
29:58.18 Mustafa Mohamed 79 Hälle Falun 20.8
30:00.47 Peter Gross 85 Hässelby Kerava, FIN 23.5
30:02.22 Erik Petersson 80 Mölndal Helsinki, FIN 28.8
30:06.68 Henry Gross 85 Hässelby Kerava, FIN 23.5
30:27.71 David Nilsson 87 Högby Stockholm/S 10.8
30:33.51 *Brandon Bartholomew 82 Studenterna Stockholm/K 4.10
30:45.05 Fredrik Johansson 85 Ullevi Falun 20.8
30:54.41 Daniel Woldu 89 Spårvägen Falun 20.8
30:55.51 Patrik Andersson 86 Hälle Falun 20.8
30:56.18 Linus Nilsson 83 Enhörna Falun 20.8
31:08.02 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm/S 10.8
31:20.80 Andreas Åhwall 89 Hässelby Falun 20.8
31:21.94 Mikael Lindberg 84 Edsbyn Falun 20.8
31:23.43 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/K 4.10
31:27.28 Henrik Löfås 83 Upsala Stockholm/K 4.10
31:29.56 Lars Södergård 83 Vallentuna Stockholm/K 4.10
31:33.33 Petter Eriksson 88 Stockholm/S 10.8
31:41.22 Oskar Landin 87 Spårvägen Falun 20.8
31:48.03 Tobias Lustig 88 Ume FI Falun 20.8
32:03.00 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Falun 20.8
32:07.45 Erik Anfält 76 Örebro AIK Hallsberg 11.8
32:09.94 Jonas Holmberg 82 Hemlingby Sandviken 1.9
32:14.47 Olle Kalered 90 Norrköping Falun 20.8

Halvmarathon

1:04.20 Oskar Käck 82 Hälle Venlo, NED 21.3
1:04.22 Erik Petersson 80 Mölndal Venlo, NED 21.3
1:05.20 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Den Haag, NED 14.3
1:06.12 Henry Gross 85 Hässelby Den Haag, NED 14.3
1:06.17 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Den Haag, NED 14.3
1:06.22 Adil Bouafif 78 Hässelby Stockholm 11.9
1:06.48 Lars Johansson 85 Enhörna Göteborg 22.5
1:06.55 Peter Gross 85 Hässelby Den Haag, NED 14.3
1:07.35 Rachid Benjira 74 Hässelby Den Haag, NED 14.3
1:07.41 Mats Granström 83 Spårvägen Stockholm 11.9
1:08.13 Mathias Borg 85 Ullevi Stockholm 11.9
1:08.13 *Brandon Bartholomew 82 Studenterna Boulogne-Billancourt, FRA 14.11
1:08.25 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Stockholm 5.6
1:08.38 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Den Haag, NED 14.3
1:08.43 Andreas Åhwall 89 Hässelby Stockholm 11.9
1:08.45 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå London, GBR 25.4
1:08.55 Linus Nilsson 83 Enhörna Oslo, NOR 26.9
1:08.58 Johan Larsson 83 Lund Stockholm 11.9
1:08.58 Said Regragui 74 Hässelby Stockholm 5.6
1:09.32 Pär-Johan Lif 73 Lyngby, DEN 25.4
1:09.41 David Nilsson 87 Högby Veberöd 11.9
1:09.46 Jacob Gustafsson 84 Ullevi New York, NY 21.3
1:10.05 Jonas Buud 74 Mora Berlin, GER 26.9
1:10.06 Marcus Petersson 75 Jogg.se Göteborg 9.10
1:10.14 Göran Sander 67 Solvikingarna Göteborg 9.10
Broloppet
1:05.34 David Nilsson 87 Högby Kastrup-Limhamn 12.6

Marathon

2:17.33 Lars Johansson 85 Enhörna Sevilla, ESP 14.2
2:20.00 Adil Bouafif 78 Hässelby Frankfurt, GER 31.10
2:20.06 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå London, GBR 25.4
2:21.20 Rachid Benjira 74 Hässelby Rotterdam, NED 11.4
2:23.14 Kristian Algers 75 Enhörna Firenze, ITA 28.11
2:23.37 Patrik Engström 77 Studenterna Treviso, ITA 14.3
2:23.42 Linus Nilsson 83 Enhörna Frankfurt, GER 31.10
2:23.46 Erik Petersson 80 Mölndal Stockholm 5.6
2:24.43 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Frankfurt, GER 31.10
2:24.53 Emil Lerdahl 82 Hammarby New York, NY 7.11
2:26.19 Henry Gross 85 Hässelby Firenze, ITA 28.11
2:26.40 Jonas Buud 74 Mora Berlin, GER 26.9
2:26.51 Anders Szalkai 70 Spårvägen Stockholm 5.6
2:27.47 Magnus Hansson 76 Trelleborg San Sebastian, ESP 28.11
2:28.58 Johan Olsson 77 Spårvägen Paris, FRA 11.4
2:29.38 Göran Sander 67 Solvikingarna Frankfurt, GER 31.10
2:32.42 Michael Mustaniemi 87 Bålsta Berlin, GER 26.9
2:34.03 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Shanghai, CHN 5.12
2:34.15 *Brian Buchtrup Nielsen 76 Fredrikshof Hamburg, GER 25.4
2:34.26 Olof Thunegard 68 Gotland Stockholm 5.6
2:34.30 Anders Marcusson 77 Rånäs Hamburg, GER 25.4
2:35.16 Johan Dahl 71 Högbo AIK Stockholm 5.6
2:35.21 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm 5.6
2:35.56 Tomas Kallin 81 Dalsjöfors Göteborg 9.10
2:36.21 Erik Anfält 76 Örebro AIK Mariehamn, FIN 31.10

3000m hinder/91.4

8:22.98 Mustafa Mohamed 79 Hälle Saint Denis, FRA 16.7
8:39.07 Per Jacobsen 77 IF Göta Leppävaara, FIN 30.6
8:45.39 Eric Senorski 89 Örgryte Söderhamn 5.9
8:46.56 Daniel Lundgren 85 Tureberg Falun 21.8
8:50.30 Fredrik Johansson 86 Växjö Falun 21.8
9:00.73 Mathias Borg 85 Ullevi Falun 21.8
9:06.07 Andreas Åhwall 89 Hässelby Söderhamn 5.9
9:11.43 Jonas Legernes 91 Ullevi Valbonne, FRA 5.6
9:12.32 Johan Lindberg 80 Upsala Falun 21.8
9:19.26 Johan Bagge 84 Ume FI Falun 21.8
9:27.02 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/S 31.8
9:31.09 Andreas Lundqvist 79 IK Sisu Jönköping 18.9
9:37.99 Joakim Johansson 88 Örgryte Göteborg/U 2.7
9:38.67 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Boden 25.7
9:40.65 Tomas Jennerstål 74 Vallentuna Falun 21.8
9:52.23 Jörgen Ekdahl 86 Lerum Memphis, TN 20.3
9:52.59 Markus Liwing 89 Gefle Enskede 16.5
9:53.57 Marcus Åberg 88 Norrköping Motala 16.5
9:53.93 Fredrik Sohlberg 72 Vallentuna Stockholm/S 29.6
9:55.43 Peter Hinsell 69 IS Göta Högby 7.8
9:56.28 Henrik Jacobsson 88 Rånäs Sätra 6.6
9:56.45 Henrik Jansson 85 Hakarpspojkarna Jönköping 18.9
10:01.69 John Eliasson 89 Sävedalen Motala 16.5
10:06.2m Gustav Milesson 92 Högby Jönköping 18.9
10:07.00 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm/S 29.6

110m häck/106.7

13.56 Philip Nossmy 82 Malmö Sävedalen 6.6
13.84 Robert Kronberg 76 Kville Mölndal 14.7
14.21 Rafael Askros 81 Falun Uddevalla 25.7
14.26 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Jönköping 23.6
14.59 Marvin Tay 90 Malmö Falun 22.8
14.63 Nicklas Nilsson 87 Bromma Göteborg/U 4.7
14.67 Markus Sparrman 89 Ymer Borås 13.6
14.68 Amir Shaker 89 Eskilstuna Falun 22.8
14.80 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Karlstad 15.7
14.94 Josua Gustafsson 88 Ullevi Borås 12.6
14.94 Henrik Encke 84 Hässelby Stockholm/S 31.8
14.99 Dennis Acson 81 Hammarby Enskede 16.5
15.02 Anton Forsberg 91 Tureberg Falun 22.8
15.11 Björn Johansson 88 Västerås Buffalo, NY 14.5
15.23 Marcus Persson 89 Ullevi Uddevalla 25.7
15.26 Adam Chiguer 91 Huddinge Falun 22.8
15.27 Marcus Nilsson 91 Högby Tallinn, EST 27.6
15.29 Niklas Karlsson 90 Bålsta Bernhausen, GER 23.5
15.29 Daniel Almgren 79 Hässelby Barcelona, ESP 29.7
15.36 Hampus Widlund 93 Växjö Stockholm/S 31.8
15.40 Petter Olson 91 Malmö Götzis, AUT 30.5
15.44 Douglas Stenberg 90 IF Göta Stockholm/S 31.8
15.47 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Stockholm/S 11.8
15.94 Arvid Berglund 91 Tranås Jönköping 23.6
15.95 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Huddinge 5.9
medvind
13.83 Robert Kronberg 76 Kville Lapinlahti, FIN 18.7
14.24 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Karlskrona 19.6
14.44 Marvin Tay 90 Malmö Malmö/S 3.8
14.67 Petter Olson 91 Malmö Karlskrona 19.6
14.70 Dennis Acson 81 Hammarby Sävedalen 6.6
14.79 Josua Gustafsson 88 Ullevi Sävedalen 6.6
15.05 Björn Johansson 88 Västerås Columbus, OH 1.5
15.51 Erik Larsson 80 Gotland Karlskrona 19.6
15.78 Julius Haight 89 Örgryte Sävedalen 6.6

400m häck/91.4

51.47 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Falun 21.8
51.75 Niklas Larsson 85 Hässelby Falun 21.8
52.28 Marcus Nilsson 91 Högby Falun 21.8
52.44 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg/U 2.7
52.49 Jim Christensson 89 Mölndal Falun 21.8
52.93 Henrik Encke 84 Hässelby Köbenhavn, DEN 4.6
53.05 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Falun 21.8
54.02 Jonathan Carbe 90 Örgryte Karlstad 15.8
54.08 Anton Forsberg 91 Tureberg Akureyri, ISL 28.8
54.15 Niklas Liberg 86 Lund Berkeley, CA 23.4
54.23 Tobias Ohlsson 86 Växjö Helsingborg 9.7
54.26 Erik Lindahl 90 Kville Falun 20.8
54.39 Markus Johansson 90 Ume FI Falun 20.8
54.63 Johan Edvinsson 88 Upsala Karlstad 15.8
54.89 Johan Eriksson 88 Tureberg Enskede 16.5
55.30 Anton Nilsson 92 Huddinge Eskilstuna 8.6
56.24 Per Johnsson 84 Söderhamn Söderhamn 7.8
56.34 Jonathan Waern 86 Örebro Falun 20.8
56.66 *James Parker 80 Helsingborg Ängelholm 5.6
56.76 Oliver Willskytt 92 Ullevi Uddevalla 24.7
56.82 Fredrik Linansky 89 Klippan Uddevalla 24.7
56.91 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Göteborg/U 2.7
57.86 Adam Björling 90 Tjalve Växjö 16.5
57.88 Philip Green 93 Hammarby Stockholm/S 29.6
57.96 Sebastian Axell 91 Lerum Hässleholm 19.6
Manuell tidtagning
56.5m *James Parker 80 Helsingborg Karlshamn 19.6

Höjd

2.30 Linus Thörnblad 85 Malmö Randall's Island, NY 12.6
2.21 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Mannheim, GER 4.7
2.20 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Göteborg/U 3.7
2.18 Emil Svensson 89 Växjö Göteborg/U 3.7
2.16 Joel Spolén 83 Örgryte Málaga, ESP 29.5
2.13 Jakob Thorvaldsson 88 Råby-Rekarne Karlstad 15.8
2.11 Philip Frifelt-Lundqvist 89 IF Göta Karlstad 15.8
2.10 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 4.7
2.09 Marcus Lundquist 91 Rånäs Falun 22.8
2.08 Alexander Håkansson 91 Umedalen Kil 5.6
2.06 Carl Rönnow 90 Athletique Stockholm/S 23.7
2.04 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Barcelona, ESP 28.7
2.03 Staffan Strand 76 Hässelby Stockholm/S 31.8
2.02 Arlind Shaluni 92 Norrköping Karlstad 13.8
2.02 Adam Chiguer 91 Huddinge Huddinge 4.9
2.01 Alexander Tengner 87 Ullevi Helsingborg 10.7
2.01 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 18.7
2.00 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Kil 13.8
2.00 Fredrik Sangberg 90 Trollhättans FIK Uddevalla 24.7
2.00 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu Villstad 28.8
2.00 Petter Olson 91 Malmö Götzis, AUT 29.5
1.99 Anton Forsberg 91 Tureberg Karlstad 13.8
1.98 Erik Liberg 93 Ullevi Karlstad 13.8
1.97 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 24.7
1.97 Jonathan Lyttbacka 91 Umedalen Skellefteå 7.7

Stav

5.51 Oscar Janson 75 Ullevi Stockholm/S 31.8
5.22 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Örebro 29.5
5.21 Björn Johansson 88 Västerås Austin, TX 1.4
5.11 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Göteborg/U 3.7
5.03 Andreas Duplantis 93 Stål Albuquerque, NM 5.6
5.00 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg/S 10.8
5.00 Robert Warensjö 90 Nyköping Loughborough, GBR 26.5
4.94 Rasmus Nim 89 Gäddede Göteborg/U 2.7
4.93 Simon Gyllensten 92 Örgryte Falun 20.8
4.92 Petter Olson 91 Malmö Karlstad 14.8
4.85 Anders Andreasson 94 Örgryte Falun 20.8
4.80 Rasmus Carlsson 88 Falun Falun 22.5
4.74 Carl Sténson 93 Hellas Karlstad 15.8
4.73 Deniz Mahshid 80 Örgryte Falun 20.8
4.73 Viktor Fröberg 90 Kville Falun 20.8
4.67 Simon Assarsson 91 IK Sisu Karlstad 14.8
4.64 Pawel Szczyrba 81 Malmö Helsingborg 10.7
4.63 Klas Persson 79 Spårvägen Västerås 31.7
4.62 Arvid Lindahl 92 KA2 Karlstad 14.8
4.61 Joakim Norman 84 Mölndal Falun 20.8
4.60 Marcus Nilsson 91 Högby Moncton, CAN 21.7
4.60 Elias Palo 81 Haparanda SKT Boden 25.7
4.60 Reine Eklund 77 Örgryte Örebro 29.5
4.58 Henrik Brus 91 Falun Göteborg/U 2.7
4.51 Jonathan Jansson 91 Östhammar Karlstad 14.8
provisorisk bana
5.33 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Recklinghausen, GER 4.6
5.05 Robert Warensjö 90 Nyköping London, GBR 6.8

Längd

8.12 Michel Tornéus 86 Tumba Barcelona, ESP 30.7
7.67 Andreas Otterling 86 Örebro Falun 21.8
7.65 David Frykholm 80 IF Göta Sierra Nevada, ESP 10.7
7.57 Björn Wilson 90 Orient Falun 21.8
7.55 Robert Bagge 82 Mölndal Sierra Nevada, ESP 10.7
7.55 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Falun 21.8
7.51 Alexander Wittlock 91 Hanviken Karlstad 14.8
7.47 Simon Karlén 94 Arvika Göteborg/U 2.7
7.44 Patrik Holmberg 90 Huddinge Karlstad 14.8
7.44 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg/U 3.7
7.41 Adam Johansson 91 Hakarpspojkarna Växjö 13.6
7.35 Adam Chiguer 91 Huddinge Falun 20.8
7.30 Filip Hjorth 93 Gefle Göteborg/U 3.7
7.29 Daniel Almgren 79 Hässelby Barcelona, ESP 28.7
7.27 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Göteborg/U 3.7
7.24 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Karlstad 14.8
7.24 Erik Larsson 80 Gotland Tallinn, EST 26.6
7.22 Emil Bergqvist 91 Westmannia Västerås 30.7
7.21 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Barcelona, ESP 28.7
7.19 Erik Nordström 86 Hammarby Falun 20.8
7.15 Hugo Jansson 92 Glanshammar Falun 20.8
7.11 Moteba Mohamed 90 Alingsås Karlstad 14.8
7.11 Vuk Djekic 88 Malmö Halmstad 18.7
7.07 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Falun 20.8
7.07 Mattias Abulu 91 Ullevi Lerum 24.6
medvind
8.21 Michel Tornéus 86 Tumba Lapinlahti, FIN 18.7
7.63 Robert Bagge 82 Mölndal Falun 21.8
7.57 Björn Wilson 90 Orient Sierra Nevada, ESP 10.7
7.29 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Barcelona, ESP 28.7
7.23 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg/U 3.7
7.22 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 3.7
7.22 Hugo Jansson 92 Glanshammar Göteborg/U 3.7
7.14 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö/S 3.8
7.13 Petter Olson 91 Malmö Akureyri, ISL 28.8

Tresteg

17.41 Christian Olsson 80 Örgryte London, GBR 13.8
16.21 Andreas Otterling 86 Örebro Falun 22.8
16.01 Mathias Ström 87 Örgryte Falun 22.8
15.81 Anton Andersson 81 Örgryte Sollentuna 1.7
15.80 Moteba Mohamed 90 Alingsås Göteborg/S 10.8
15.80 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Falun 22.8
15.30 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 6.6
15.24 Mattias Karlsson 92 Enköping Falun 22.8
15.23 Erik Ehrlin 90 Ärla Falun 22.8
15.21 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 11.9
15.08 Sebastian Ekstrand 86 Finish Falun 22.8
14.96 Emil Bergqvist 91 Westmannia Málaga, ESP 29.5
14.93 Johan Attersand 74 Hammarby Stockholm/S 11.8
14.79 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg/S 1.6
14.77 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Falun 22.8
14.76 David Frykholm 80 IF Göta Stockholm/S 31.8
14.64 Mattias Olander 92 Högby Karlstad 15.8
14.52 Jimmie Johnsson 85 Finish Hong Kong, HKG 14.3
14.51 Daniel Almgren 79 Hässelby Stockholm/S 31.8
14.41 Mattias Brunström 88 IFK Umeå Falun 22.8
14.35 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Skellefteå 19.6
14.28 Johan Lindqvist 90 KA2 Mission Viejo, CA 15.5
14.15 Simon Pettersson 94 Örbyhus Kil 15.8
14.12 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Gävle 4.9
14.10 Andreas Hemström 92 Örbyhus Västerås 10.9
medvind
17.62 Christian Olsson 80 Örgryte Randall's Island, NY 12.6
15.59 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 6.6
15.34 Mattias Karlsson 92 Enköping Falun 22.8
14.67 Dastid Selmani 92 Lund Helsingborg 10.7
14.49 Jonathan Söderling 88 Hammarby Sätra 5.6

Kula/7.26

19.75 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Göteborg/S 10.8
18.86 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Karlstad/ST 14.7
18.70 Jimmy Nordin 79 Gefle Gävle 3.8
18.66 Mats Olsson 86 Hässelby Falun/FT 19.8
18.13 Robert Melin 82 Bottnaryd Falun/FT 19.8
17.83 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Bottnaryd 3.7
16.57 Arwid Koskinen 92 Huddinge Falun/FT 19.8
16.26 Marcus Mattisson 88 Kristianstad Malmö/He 22.8
16.26 Yngve Wahlander 58 Broddetorp Sävedalen 6.6
16.09 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Nyköping 29.5
15.84 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 31.7
15.79 Ulf Ankarling 88 IF Göta Stockholm/S 31.8
15.78 Anders Holmström 78 Örebro Örebro 2.9
15.58 Nicklas Eriksson 87 Hellas Stockholm/Ö 23.7
15.50 Jonas Meyer 90 Strömstad Göteborg/S 13.5
15.29 Ibro Ribic 86 Falun Eskilstuna 8.6
15.26 Torbjörn Karlsson 83 Broddetorp Falun/FT 19.8
15.21 Magnus Lohse 84 Mölndal Växjö 16.5
15.19 Bengt Pettersson 61 Huddinge Stockholm/Ö 11.8
14.86 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Barcelona, ESP 28.7
14.84 Martin Gren 89 Ullevi Falköping 22.8
14.82 Oscar Vestlund 93 Kil Karlstad/M 10.10
14.80 Philip Åman 77 Kville Göteborg/S 13.5
14.80 Erik Larsson 80 Gotland Karlskrona 19.6
14.75 Vittorio Gabrielli 77 Eskilstuna Eskilstuna 2.10

Diskus/2.0

63.87 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Falun 21.8
61.92 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Chula Vista, CA 29.4
58.53 Axel Härstedt 87 Malmö Helsingborg 8.7
57.70 Ulf Ankarling 88 IF Göta Sävedalen 6.6
56.65 Robert Melin 82 Bottnaryd Falun 21.8
55.42 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 6.8
52.32 *Magnus Hallgrimsson 76 Lund Helsingborg 11.7
51.02 Staffan Jönsson 81 Hässelby Stockholm/S 31.8
50.60 Linus Bernhult 75 Örebro Trosa 9.8
50.32 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Falun 21.8
50.19 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 11.8
48.43 Micael Ljungberg 92 Nyköping Falun 21.8
48.30 Erik Schenström 91 Nyköping Nyköping 24.6
47.78 Pontus Thomée 87 Lerum Tempe, AZ 10.4
47.32 Mats Olsson 86 Hässelby Gävle 3.8
47.01 Eric Svensson 87 Växjö Göteborg/S 13.5
46.56 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 10.4
46.49 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 22.5
45.98 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 11.7
45.78 Axel Bernhult 71 Huddinge Trosa 9.8
45.39 Erik Larsson 80 Gotland Täby 6.6
44.97 Philip Åman 77 Kville Göteborg/S 13.5
44.37 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 26.9
44.24 Adam Petersson 85 Alvesta Högby 11.7
44.03 Johan Persson 80 Falun Enskede 16.5

Slägga/7.26

74.76 Mattias Jons 82 Hässelby Järvsö 24.6
69.28 Markus Johansson 90 Säffle Arvika 1.8
66.48 Stefan Kvist 87 Alvesta Helsinki, FIN 27.8
66.24 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta Falun 20.8
63.23 Hans Eriksson 86 Bore Orlando, FL 14.5
62.80 Daniel Nyman 87 Växjö Växjö 16.5
62.77 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Albuquerque, NM 14.5
60.14 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 3.10
58.74 Kristian Nyman 90 Svenljunga Bottnaryd 4.7
58.68 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/T 15.7
58.63 Tommy Larsson 90 Bore Arvika 1.8
58.49 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Bottnaryd 4.7
56.57 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 11.8
55.86 Robert Melin 82 Bottnaryd Adelaide, AUS 27.2
55.56 Tony Settle 75 Eskilstuna Huddinge/J 5.6
55.38 Mikael Leindahl 65 Tjalve Norrköping 14.6
55.05 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 4.9
54.92 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Skellefteå 25.9
54.14 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping/T 17.6
53.62 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 6.9
53.10 Erik Romberg 90 Högby Karlstad 14.8
53.07 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Umeå/C 25.9
52.86 Christian Hansson Bergén 90 Huddinge Huddinge/J 20.6
52.69 Daniel Korhonen 76 Kville Lerum 8.8
52.66 Anders Constantin 82 Orient Riverdale, NY 2.10

Spjut/800

78.31 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Karlstad 15.7
77.81 Kim Amb 90 Bålsta Helsinki, FIN 28.8
76.57 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Falun 22.8
73.60 Pontus Thomée 87 Lerum Eugene, OR 10.6
71.14 Ingmar Veinberg 82 Spårvägen Nyköping 29.5
70.40 Olof Hansson 86 KA2 Falun 22.8
70.30 Marcus Persson 87 IF Göta Karlstad 15.7
68.14 Markus Hayden 86 Hässelby Falun 22.8
67.92 Andreas Wulff 80 Växjö Bottnaryd 4.7
67.74 Richard Olsson 89 IF Göta Torsby 22.5
67.58 Alexander Ottosson 87 Klippan Habo 20.6
66.34 *Timo Moorast 86 Hammarby Bålsta 8.5
65.56 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Tranås 26.9
65.41 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 4.9
64.91 Joni Kaartinen 89 Ullevi Sävedalen 5.6
64.51 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Vallentuna 2.6
62.72 Adam Petersson 85 Alvesta Karlshamn 29.6
61.93 Johan Carlqvist 92 Falun Karlstad 15.8
61.88 Joachim Ivarsson 89 Växjö Växjö 16.5
61.76 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Huddinge 20.6
61.63 Carl Ström 91 Sävedalen Sävedalen 5.6
61.43 David Johansson 91 Åhus Karlstad 15.8
60.53 Björn Johansson 88 Västerås Buffalo, NY 13.5
60.25 Henrik Sjöstrand 90 Östersund Strömsund 19.6
59.93 Elias Ericsson 82 Kalmarsund Kalmar 25.9

Tiokamp/M

7.663 Daniel Almgren 79 Hässelby Barcelona, ESP 29.7
7.470 Petter Olson 91 Malmö Tallinn, EST 27.6
7.432 Björn Johansson 88 Västerås Azusa, CA 15.4
7.318 Marcus Nilsson 91 Högby Tallinn, EST 27.6
7.184 Rasmus Carlsson 88 Falun Täby 6.6
7.051 Erik Larsson 80 Gotland Tallinn, EST 27.6
6.894 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge 5.9
6.847 Douglas Stenberg 90 IF Göta Randers, DEN 13.6
6.788 Niklas Karlsson 90 Bålsta Randers, DEN 13.6
6.778 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Täby 6.6
6.698 Adam Björling 90 Tjalve Randers, DEN 13.6
6.395 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Philadelphia, PA 21.4
6.249 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Huddinge 5.9
6.009 Jonas Elgered 87 Hammarby Enköping 25.7
5.856 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 10.10
5.288 David Linde 86 Täby Täby 16.5
5.284 Adam Pettersson 85 Alvesta Alvesta 3.10
5.175 Fredric Linansky 89 Klippan Eslöv 19.9
5.059 Ritchie Moba 90 Tumba Gävle 26.9
5.036 Jonathan Gren 88 Örgryte Lerum 30.5