Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 ute 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 10 NOV, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2010.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1988-1990, P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.82 Saad Alsaudi 96 Kristianstad Eksjö 4.9
11.85 Markus Holmström 96 Hagen Sävedalen 5.6
11.89 Gustav Kjell 96 Tureberg Huddinge 11.9
11.95 Hugo Forsberg 96 Sävedalen Sävedalen 5.6
12.08 Charles Mitala 96 Malmö Göteborg/U 3.7
12.09 Felix So 96 IFK Göteborg Eksjö 4.9
12.14 Daniel Eriksson 96 Vingarna Gävle 17.7
12.14 Artur Engström 96 Ymer Eksjö 4.9
12.19 Joakim Stenström 96 Hinden Eksjö 4.9
12.20 Alexander Thunberg 96 Stål Västerås 1.8
12.20 Martin Björnsson 96 Sköldinge Huddinge 11.9
12.24 Teddy Edlund 96 Umedalen Sundsvall 11.9
12.28 Rasmus Allansson 96 Hinden Göteborg/U 3.7
12.30 Jakob Fornman 96 Finish Ystad 20.6
12.32 Elias Kortesaari 96 Sollefteå Sundsvall 11.9
12.35 Anton Johansson 96 Örebro Huddinge 11.9
12.35 Erik Hermelin 96 Lidingö Huddinge 11.9
12.38 Emil Nilsson 96 Mölndal Sävedalen 5.6
12.39 Andreas Pettersson 96 Umedalen Stockholm/S 7.8
12.40 Axel Sherlock 96 Väsby Sätra 22.5
medvind
11.70 Markus Holmström 96 Hagen Borås 12.6
11.94 Martin Björnsson 96 Sköldinge Katrineholm 29.8
11.95 Rasmus Allansson 96 Hinden Växjö 13.6
12.10 Alexander Thunberg 96 Stål Uppsala 10.7
12.10 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Sollentuna 12.6
12.19 Thobias Nilsson Montler 96 Kronan Landskrona 25.9
12.21 Jakob Fornman 96 Finish Ystad 20.6
12.24 Albin Lager 96 Örebro Örebro 24.6
12.29 Emil Nilsson 96 Mölndal Borås 12.6
12.34 Emil Nordback 96 Upsala Uppsala 10.7
12.35 Alexander Lundskog 96 Rigor Borås 12.6
12.38 Isak Stenberg 96 Hulån Sunne 10.7

300m

37.85 Martin Björnsson 96 Sköldinge Huddinge 12.9
38.38 Hugo Forsberg 96 Sävedalen Kungälv 27.6
38.55 Gustav Kjell 96 Tureberg Huddinge 12.9
38.81 Elias Kortesaari 96 Sollefteå Sundsvall 12.9
38.83 Jakob Fornman 96 Finish Eksjö 5.9
38.90 Felix So 96 IFK Göteborg Göteborg/U 4.7
39.02 Erik Hermelin 96 Lidingö Stockholm/S 8.8
39.15 Noah Elliott 96 Ullevi Eksjö 5.9
39.19 Daniel Eriksson 96 Vingarna Stockholm/S 8.8
39.41 Teddy Edlund 96 Umedalen Sundsvall 12.9
39.41 Isak Andersson 96 Upsala Stockholm/S 8.8
39.57 Axel Sherlock 96 Väsby Täby 21.8
39.66 Alexander Lundskog 96 Rigor Angered 19.6
39.91 Joakim Stenström 96 Hinden Karlskrona 20.6
40.02 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Täby 21.8
40.04 Viktor Fingal 96 Sävedalen Eksjö 5.9
40.15 Albin Lager 96 Örebro Västerås 1.8
40.18 Joakim Bäckman 96 Varberg Eksjö 5.9
40.19 Florian Plathe 96 Brattås Göteborg/U 4.7
40.56 Filip Wendelin 96 Sala Täby 21.8

800m

2:00.31 William Levay 96 Danderyd Athl Stockholm/S 8.8
2:02.03 Johan Slagbrand 96 Märsta Stockholm/S 8.8
2:04.99 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Varberg 21.8
2:06.50 Anton Persson 96 Hässelby Huddinge 11.9
2:08.00 Noah Elliott 96 Ullevi Sävedalen 6.6
2:10.27 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Stockholm/S 8.8
2:10.57 Karl Berglund 96 Contact Stockholm/S 8.8
2:11.06 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Stockholm/S 8.8
2:11.56 Daniel Bucht 96 Sävedalen Stockholm/S 8.8
2:12.2m Erik Hermelin 96 Lidingö Stockholm/S 22.6
2:12.4m Isak Hampel Klang 96 Hässelby Hässelby 29.6
2:12.50 Archie Casteel 96 Hellas Täby 22.8
2:12.5m Erland Simonsson 96 Sundbyberg Uppsala 28.8
2:12.8m Alexander Lundskog 96 Rigor Uppsala 28.8
2:13.30 Isak Andersson 96 Upsala Västerås 30.7
2:13.8m Alexander Quick 96 Lund Uppsala 28.8
2:13.95 Viggo Granlund 96 Danderyd Athl Huddinge 11.9
2:13.99 Elias Kortesaari 96 Sollefteå Sundsvall 11.9
2:14.02 Karl Wallén 96 Istrum Skara 28.8
2:14.45 Daniel Tapia 96 Huddinge Enskede 4.9

2000m

5:44.96 William Levay 96 Danderyd Örebro 4.9
5:47.35 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Alingsås 14.8
6:08.61 Archie Casteel 96 Hellas Huddinge 12.9
6:10.68 Daniel Tapia 96 Huddinge Huddinge 12.9
6:11.88 Oscar Lindqvist 96 Sävedalen Eksjö 5.9
6:12.14 Karl Wallén 96 Istrum Eksjö 5.9
6:12.17 Andreas Jansson 96 Oxelösund Katrineholm 28.8
6:14.05 Daniel Bucht 96 Sävedalen Kungsbacka 12.9
6:21.88 Johan Lindgren 96 Mölndal Eksjö 5.9
6:22.42 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Eksjö 5.9
6:24.38 Erland Simonsson 96 Sundbyberg Huddinge 12.9
6:24.38 Anton Persson 96 Hässelby Huddinge 20.6
6:25.29 Maximilian Markl 96 Westmannia Göteborg/U 4.7
6:31.39 Oscar Carlsson 96 Kongahälla Kungälv 27.6
6:31.60 Viktor Palm 96 Norrköping Linköping 19.8
6:32.69 Joakim Ekström 96 Ärla Huddinge 12.9
6:33.16 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Göteborg/U 4.7
6:34.25 Marcus Nilsson 97 Luleå Stockholm/S 8.8
6:35.12 Carl Valjus 96 Glanshammar Huddinge 12.9
6:36.59 Philip Wackendal 96 Huddinge Huddinge 20.6

1500m hinder/76.2

4:35.03 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Lerum 9.9
4:49.34 Daniel Tapia 96 Huddinge Huddinge 11.9
4:53.00 Karl Wallén 96 Istrum Sävedalen 12.7
4:54.45 Maximilian Markl 96 Westmannia Huddinge 11.9
4:54.49 Erland Simonsson 96 Sundbyberg Huddinge 11.9
5:03.69 Oskar Lindqvist 96 Sävedalen Eksjö 4.9
5:05.75 Isak Andersson 96 Upsala Märsta 19.9
5:09.11 Santiago Wilkman 96 Sundbyberg Huddinge 11.9
5:09.49 Nils Jarlöv 96 Huddinge Huddinge 11.9
5:11.44 Johan Lindgren 96 Mölndal Lerum 9.9
5:24.83 Joakim Ekström 96 Ärla Gävle 16.7
5:25.6m Max Novak 96 Trångsviken Krokom 18.9
5:30.82 Anton Wijk 96 Upsala Huddinge 11.9
5:33.23 Björn Seifert 96 Upsala Huddinge 11.9
5:33.61 Viktor Poucette 96 Lidköping Eksjö 4.9
5:55.70 Felix Nilsson 96 Ystad Eksjö 4.9

100m häck/84.0

13.78 Charles Mitala 96 Malmö Göteborg/U 4.7
14.18 Alexander Lundskog 96 Rigor Göteborg/U 4.7
14.56 Joakim Stenström 96 Hinden Stockholm/S 8.8
14.64 Alexander Thunberg 96 Stål Huddinge 12.9
14.68 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 29.8
14.75 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Huddinge 20.6
14.83 Victor Björklund 96 Upsala Huddinge 12.9
14.96 Artur Engström 96 Ymer Eksjö 5.9
15.09 Jakob Johansson 96 Tureberg Huddinge 12.9
15.34 Marcus Rostmark 96 Märsta Västerås 19.6
15.39 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Eslöv 18.9
15.42 Isak Andersson 96 Upsala Huddinge 12.9
15.49 Hannes Burman 96 Skellefteå Stockholm/S 8.8
15.59 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Huddinge 12.9
15.64 Erik Sorcini 96 Huddinge Enskede 5.9
15.67 Erik Hermelin 96 Lidingö Huddinge 12.9
15.75 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/U 4.7
15.84 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Huddinge 12.9
16.29 Jakob Mast-Larsson 97 IF Göta Uppsala 29.8
16.38 Teodor Krona 96 Rigor Mariehamn, FIN 10.7
16.38 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Järvsö 18.9
medvind
15.88 Florian Plathe 96 Brattås Sävedalen 6.6
oreglementsenliga häckar
14.73 Victor Björklund 96 Upsala Järvsö 18.9
15.45 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Järvsö 18.9

300m häck/76.2

41.29 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Huddinge 11.9
41.52 Alexander Lundskog 96 Rigor Eksjö 4.9
42.86 Isak Andersson 96 Upsala Stockholm/S 7.8
43.05 Joakim Stenström 96 Hinden Eksjö 4.9
43.11 Victor Fingal 96 Sävedalen Eksjö 4.9
44.25 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Huddinge 11.9
44.39 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Huddinge 11.9
44.59 Artur Engström 96 Ymer Stockholm/S 7.8
44.79 Noah Elliot 96 Ullevi Borås 12.6
45.39 Emil Jönsson 96 Lund Vellinge 7.8
45.99 Gustav Burman 96 Skellefteå Sundsvall 11.9
46.00 Richard Pettersson 96 Alingsås Eksjö 4.9
46.26 Melker Karlsson 96 Ullevi Lerum 8.8
46.42 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Sundsvall 11.9
46.42 Markel Hagman 96 Malmö Göteborg/U 2.7
46.67 Andreas Pettersson 96 Umedalen Stockholm/S 7.8
46.99 Axel Ohlson 96 Hässelby Enskede 4.9
47.32 Anton Wijk 96 Upsala Märsta 19.9
47.60 Tobias Marshall Heyman 96 Danderyd Huddinge 11.9
47.61 Emil von Barth 96 Ullevi Lerum 8.8

Höjd

1.96 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Helsingborg 9.7
1.77 Johannes Svensson 96 Stenungsund Uddevalla 25.7
1.76 Jakob Johansson 96 Tureberg Sollentuna 13.6
1.76 Thobias Nilsson Montler 96 Kronan Landskrona 25.9
1.74 Fabian Delryd 96 Täby Huddinge 19.6
1.74 Andreas Gustafsson 97 Falun Stockholm/S 7.8
1.73 Henrik Thoms 96 Hanviken Trollbäcken 25.9
1.72 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Hedemora 20.6
1.72 Linus Falck 96 Hökensås Falköping 22.8
1.72 Oskar Lundqvist 97 Upsala Stockholm/S 7.8
1.71 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Skellefteå 20.6
1.69 Hampus Edqvist 96 Örebro Örebro 4.9
1.68 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Karlstad 5.9
1.67 Alexander Thunberg 96 Stål Järvsö 18.9
1.67 Artur Engström 96 Ymer Varberg 19.9
1.67 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Sävedalen 5.6
1.65 Jakob Lindström 96 Östersund Krokom 7.8
1.64 Andreas Bergström 97 Skellefteå Sundsvall 11.9
1.64 Joar Husmark 96 Falun Uppsala 28.8
1.64 Jonathan Gilkes 97 Ymer Eksjö 5.9
1.64 William Ullberg 96 Riviera Stockholm/S 7.8
1.64 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Helsingborg 9.7

Stav

3.85 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Göteborg/U 3.7
3.70 Carl Ivarsson 96 Lerum Eksjö 5.9
3.64 Charles Mitala 96 Malmö Halmstad 17.7
3.51 Hannes Burman 96 Skellefteå Sundsvall 11.9
3.51 Jens Roslund 96 Stocksäter Hallsberg 19.9
3.50 Jacob Staaf 96 Bålsta Örebro 4.9
3.45 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg/S 24.6
3.40 Jonatan Nordh 96 Sävedalen Eksjö 5.9
3.30 Victor Fingal 96 Sävedalen Göteborg/S 24.6
3.29 Antoine Duplantis 96 Stål Göteborg/U 3.7
3.27 Jakob Johansson 96 Tureberg Huddinge 11.9
3.17 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Huddinge 11.9
3.11 Chris Arnoldsson 96 Märsta Märsta 19.9
3.10 André Zune 96 Motala Norrköping 28.8
3.07 Hannes Gidlöf 96 Gefle Sundsvall 11.9
3.06 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Uddevalla 24.7
3.00 Carl Thunberg 96 Örgryte Göteborg/S 28.8
2.90 Artur Engström 96 Ymer Varberg 18.9
2.85 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Västerås 19.6
2.82 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Huddinge 12.9

Längd

6.57 Charles Mitala 96 Malmö Göteborg/U 2.7
6.31 Thobias Nilsson Montler 96 Kronan Göteborg/U 2.7
5.94 Albin Lager 96 Örebro Göteborg/U 2.7
5.86 Artur Engström 96 Ymer Eksjö 4.9
5.83 Felix So 96 IFK Göteborg Stockholm/S 8.8
5.80 Alexander Thunberg 96 Stål Huddinge 11.9
5.78 Marcus Rostmark 96 Märsta Märsta 19.9
5.74 Noah Elliott 96 Ullevi Eksjö 4.9
5.70 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Göteborg/U 2.7
5.64 Florian Plathe 96 Brattås Göteborg/U 2.7
5.64 William Bergenarp 96 Glanshammar Stockholm/S 8.8
5.62 Anton Johansson 96 Örebro Göteborg/U 2.7
5.59 Daniel Eriksson 96 Vingarna Sundsvall 11.9
5.59 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Stockholm/S 8.8
5.57 Chris Arnoldsson 96 Märsta Sollentuna 13.6
5.57 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Enskede 5.9
5.50 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Västerås 19.6
5.46 Isak Stenberg 96 Hulån Göteborg/U 2.7
5.43 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Eslöv 19.9
5.42 Andreas Gustafsson 97 Falun Uppsala 29.8
okänd vind
5.67 Daniel Eriksson 96 Vingarna Örnsköldsvik 4.9
medvind
5.98 Albin Lager 96 Örebro Göteborg/U 2.7
5.97 Chris Arnoldsson 96 Märsta Bålsta 29.5
5.89 Artur Engström 96 Ymer Göteborg/U 2.7
5.82 Marcus Rostmark 96 Märsta Märsta 19.9
5.76 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Helsingborg 11.7
5.76 Isak Stenberg 96 Hulån Göteborg/U 2.7
5.72 William Bergenarp 96 Glanshammar Västerås 31.7
5.60 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Lerum 30.5
5.46 Antoine Duplantis 96 Stål Uppsala 10.7
5.43 Jakob Fornman 96 Finish Malmö/He 21.8
skoltävling
5.75 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Norrtälje 15.9

Tresteg

12.76 Thobias Nilsson Montler 96 Kronan Eksjö 5.9
12.28 Artur Engström 96 Ymer Eksjö 5.9
12.01 Felix So 96 IFK Göteborg Halmstad 18.7
11.74 Alexander Thunberg 96 Stål Huddinge 12.9
11.59 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Huddinge 12.9
11.58 Hannes Burman 96 Skellefteå Sundsvall 12.9
11.57 Anton Johansson 96 Örebro Huddinge 12.9
11.41 Daniel Eriksson 96 Vingarna Sundsvall 12.9
11.36 Emil Jönsson 96 Lund Malmö/He 22.8
11.29 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Göteborg/U-U 3.7
11.24 Eric Hallquist 96 Östersund Sundsvall 12.9
11.05 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Eksjö 5.9
11.01 Jonatan Nordh 96 Sävedalen Mölndal 29.8
10.95 Henning André 97 Nyköping Uppsala 11.7
10.91 Emil von Barth 96 Ullevi Eksjö 5.9
10.90 Alfred Englund 96 Ullevi Eksjö 5.9
10.89 Gustav Norén 96 Örbyhus Göteborg/U-U 3.7
10.87 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Huddinge 12.9
10.73 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Skellefteå 19.6
10.54 Andreas Movin 96 Lidingö Huddinge 12.9
medvind
12.35 Artur Engström 96 Ymer Göteborg/U-U 3.7
11.22 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Mölndal 29.8
11.21 Henning André 97 Nyköping Uppsala 11.7
11.16 Isak Stenberg 96 Hulån Sunne 10.7
10.83 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/U-U 3.7

Kula/4.0

13.78 Axel Ohlson 96 Hässelby Märsta 25.9
13.74 Albin Lager 96 Örebro Göteborg/U 4.7
13.26 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Järvsö 18.9
13.17 Johannes Svensson 96 Stenungsund Eksjö 4.9
13.08 Chris Arnoldsson 96 Märsta Trollbäcken 30.5
12.92 Martin Gustafsson 96 Sunne Arvika 31.7
12.74 Hannes Burman 96 Skellefteå Skellefteå 25.9
12.69 William Ullberg 96 Riviera Gävle 18.7
12.62 Anton Johansson 96 Örebro Stockholm/S 7.8
12.58 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Göteborg/S 13.5
12.51 Victor Björklund 96 Upsala Uppsala 28.8
12.49 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Eslöv 19.9
12.46 Isak Oskarsson 96 Stensjön Motala 19.9
12.41 Gustav Kjell 96 Tureberg Huddinge 11.9
12.19 Emil Berggren 96 Eslöv Lund 28.8
12.02 Isak Wikström 96 Brännan Hudiksvall 3.7
11.96 Olof Östenberg 97 Södra Vi Villstad 28.8
11.94 Tobias Hagström 96 Istrum Eksjö 4.9
11.88 Jakob Gardenkrans 97 Heleneholm Vellinge 7.8
11.85 Tobias Jonsson 96 Dals Södra Eksjö 4.9

Diskus/1.0

45.34 Chris Arnoldsson 96 Märsta Märsta 25.9
44.61 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Eslöv 18.9
43.67 Axel Ohlson 96 Hässelby Huddinge 11.9
43.19 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Göteborg/S 13.5
41.82 Martin Gustafsson 96 Sunne Huddinge 11.9
41.54 Tobias Hagström 96 Istrum Jönköping 8.5
40.67 Isak Oskarsson 96 Stensjön Villstad 29.8
39.50 Emil Berggren 96 Eslöv Hässleholm 1.8
39.07 Jakob Gardenkrans 97 Heleneholm Malmö/S-K 18.9
38.82 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Krokom 7.8
38.23 William Ullberg 96 Riviera Skellefteå 19.6
37.17 Olof Östenberg 97 Södra Vi Nässjö 7.8
36.77 Florian Plathe 96 Brattås Varberg 18.9
36.77 Johannes Svensson 96 Stenungsund Eksjö 4.9
35.85 Alexander Quick 96 Lund Eksjö 4.9
35.82 Simon Botvidsson 96 Athlet Vellinge 13.6
35.09 Fredrik Larsson 96 Vingarna Sundsvall 11.9
34.77 Simon Lundstedt 96 Trångsviken Sundsvall 11.9
34.60 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Hässelby 22.9
34.41 Kamil Kaminski 96 Linköping Eksjö 4.9

Slägga/4.0

57.70 Chris Arnoldsson 96 Märsta Västerås 19.6
40.94 Simon Lundstedt 96 Trångsviken Östersund 30.8
40.10 Axel Ohlson 96 Hässelby Enskede 5.9
39.79 Arvid Petersson 96 Hässleholm Eksjö 5.9
37.18 Fredrik Gerdsdorff 96 Sundsvall Järvsö 19.9
37.12 Isak Oskarsson 96 Stensjön Eksjö 5.9
35.67 Tobias Hagström 96 Istrum Kungsbacka 12.9
35.47 Marcus Rostmark 96 Märsta Västerås 19.6
34.49 Fredrik Larsson 96 Vingarna Sundsvall 12.9
34.25 Karl Branzell 97 Alingsås Alingsås 14.8
33.64 Martin Gustafsson 96 Sunne Torsby 22.5
33.19 Simon Botvidsson 96 Athlet Eksjö 5.9
32.31 Emil Berggren 96 Eslöv Eksjö 5.9
31.48 Andreas Pettersson 96 Umedalen Örnsköldsvik 4.9
31.10 Anton Andersson 96 Umedalen Sundsvall 12.9
31.04 Mattias Nilsson 96 Luleå Luleå 29.8
31.02 Andreas Holmgren 96 Bore Torsby 22.5
29.09 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Nässjö 10.10
28.84 Isak Wikström 96 Brännan Sundsvall 12.9
28.81 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Hässelby 22.9

Spjut/600

52.08 Isak Oskarsson 96 Stensjön Motala 19.9
48.75 Chris Arnoldsson 96 Märsta Märsta 25.9
47.43 Kamil Kaminski 96 Linköping Motala 19.9
47.18 Alexander Thunberg 96 Stål Göteborg/U 3.7
46.43 Axel Ohlson 96 Hässelby Stockholm/S 8.8
44.70 Gustav Kjell 96 Tureberg Sollentuna 13.6
43.65 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Skara 28.8
43.40 Simon Litzell 97 Östersund Gävle 18.7
43.08 Ramon Navarro Marttinen 96 Tullinge-Tumba Enskede 5.9
42.60 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Lerum 29.5
42.15 Florian Plathe 96 Brattås Göteborg/U 3.7
42.09 Albin Lager 96 Örebro Hallsberg 5.6
41.69 Gustav Burman 96 Skellefteå Stockholm/S 8.8
41.67 Johannes Svensson 96 Stenungsund Göteborg/U 3.7
41.49 Joar Husmark 96 Falun Järvsö 19.9
41.36 Tobias Hagström 96 Istrum Skara 28.8
41.03 Hannes Burman 96 Skellefteå Gävle 18.7
40.67 Martin Gustavsson 96 Sunne Huddinge 12.9
40.56 Theodor Krona 96 Rigor Göteborg/U 3.7
39.92 Jan Jakoubek 97 Hinden Värnamo 19.9

Åttakamp/P15

6.197 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Eslöv 19.9
5.305 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Hässelby 29.6
5.199 Florian Plathe 96 Brattås Varberg 19.9
5.198 Artur Engström 96 Ymer Varberg 19.9
5.046 Axel Ohlson 96 Hässelby Täby 16.5
4.379 Johannes Svensson 96 Stenungsund Uddevalla 11.7
4.236 Jakob Johansson 96 Tureberg Täby 16.5
4.218 Jakob Fornman 96 Finish Eslöv 19.9
3.842 Rasmus Bergman 96 Sundbyberg Täby 16.5
3.831 Henrik Thoms 96 Hanviken Täby 16.5

>