Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 inne 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 8 JUL, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2010/2011.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.74 Irene Ekelund 97 Kil Örebro 20.3
7.95 Lisa Aronsson 97 Hovslätt Uddevalla 12.3
8.04 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Malmö 29.1
8.07 Johanna Gustafsson 97 Motala Uddevalla 12.3
8.07 Linnea Rosman 97 Istrum Uddevalla 12.3
8.10 Maria José Valenzuela 97 Ullevi Göteborg 5.12
8.10 Louise Liljeblad 97 Varberg Göteborg 6.2
8.14 Kajsa Olsson 97 Öresund Uddevalla 12.3
8.16 Hanna Hoff 97 Växjö Uddevalla 12.3
8.19 Ida Nilsson 98 Hovslätt Uddevalla 12.3
8.20 Alice Svantesson 97 Istrum Uddevalla 12.3
8.20 Anna Westher 97 Örebro Eskilstuna 6.1
8.24 Matilda Lindberg 97 Huddinge Sätra 5.2
8.24 Shabnam Jamalinejad 97 Sundbyberg Sätra 5.2
8.25 Elin Bohman 97 Tureberg Eskilstuna 5.2
8.26 Miranda Uttgren 98 Tanum Uddevalla 12.3
8.26 Claudia Payton 98 IF Göta Örebro 16.1
8.26 Lovisa Östervall 97 Tumba Örebro 26.3
8.27 Clara Bogfors 97 Hallen Ås 30.1
8.27 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Växjö 5.2

200m

25.23 Irene Ekelund 97 Kil Örebro 19.3
26.01 Linnea Rosman 97 Istrum Örebro 27.3
26.20 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Uddevalla 13.3
26.33 Maria José Valenzuela 97 Ullevi Göteborg 21.11
26.37 Kajsa Olsson 97 Öresund Malmö 13.2
26.76 Johanna Gustavsson 97 Motala Örebro 27.3
26.79 Anna Westher 97 Örebro Eskilstuna 6.1
26.80 Elin Bohman 97 Tureberg Sätra 29.1
26.89 Ebba Svantesson 97 Istrum Uddevalla 13.3
26.96 Lovisa Östervall 97 Tumba Örebro 27.3
26.96 Alice Svantesson 97 Istrum Örebro 28.11
27.01 Shabnam Jamalinejad 97 Sundbyberg Sätra 29.1
27.14 Hanna Mir 97 Tureberg Eskilstuna 5.2
27.15 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Norrköping 30.1
27.25 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 5.12
27.27 Linnea Broström 98 Linköping Norrköping 30.1
27.42 Miranda Uttgren 98 Tanum Örebro 27.3
27.44 Tove Öhlander 97 Söderhamn Bollnäs 5.2
27.49 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 5.2
27.52 Olivia Björklund 97 Huddinge Sätra 29.1

1000m

3:02.36 Julia Ringdahl 97 Tjalve Uddevalla 13.3
3:02.36 Mathilda Rydin 97 Sävedalen Uddevalla 13.3
3:02.46 Astrid Rosvall 97 Hässelby Sätra 30.1
3:02.76 Linnea Broström 98 Linköping Motala 13.2
3:03.48 Lisa Svensson 97 Linköping Uddevalla 13.3
3:03.53 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Uddevalla 13.3
3:04.14 Isabella Andersson 97 Tureberg Örebro 20.3
3:04.57 Emelia Jacobs 97 Sävedalen Göteborg 4.12
3:05.95 Linn Bengtsson 97 Växjö Uddevalla 13.3
3:06.07 Hanna Mir 97 Tureberg Västerås 23.1
3:07.11 Ella Sjödin 97 IF Göta Örebro 20.3
3:07.29 Emma Gustafsson 97 Upsala Göteborg 5.3
3:07.76 Klara Henriksson 97 Åkersberga Örebro 20.3
3:08.89 Emelie Öberg 97 Linköping Motala 13.2
3:09.60 Elin Brink 97 Markaryd Göteborg 5.3
3:12.31 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Göteborg 6.2
3:14.45 Tove Öhlander 97 Söderhamn Haparanda 12.2
3:17.22 Patricia Striner 97 Malmö Malmö 23.1
3:17.47 Maja Sjöblom 97 Upsala Västerås 23.1
3:18.65 Moa Ellmarker 97 Orient Uddevalla 12.3

60m häck/76.2

8.99 Irene Ekelund 97 Kil Karlstad 23.1
9.13 Johanna Gustafsson 97 Motala Örebro 27.3
9.18 Johanna Dyremark 97 Tumba Örebro 27.3
9.28 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Uddevalla 13.3
9.28 Linnea Rosman 97 Istrum Örebro 27.3
9.28 Lovisa Östervall 97 Tumba Örebro 27.3
9.31 Sandra Östby 97 Tumba Sätra 6.2
9.36 Emilia Karlsson 97 Nyköping Örebro 19.3
9.38 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 27.3
9.42 Elin Bohman 97 Tureberg Eskilstuna 5.2
9.46 Linn Bengtsson 97 Växjö Uddevalla 13.3
9.50 Elice Vähäkuopos 97 Östhammar Örebro 19.3
9.58 Mimmi Nordén 97 Tumba Sätra 6.2
9.59 Fanny Sandberg 97 Mölndal Uddevalla 13.3
9.64 Nicole Berner 97 Huddinge Nyköping 26.3
9.65 Isabelle Nilsson 97 Piteå Haparanda 23.1
9.66 Tove Öhlander 97 Söderhamn Bollnäs 5-2
9.67 Klara Pettersson 97 Västerås Nyköping 26.3
9.70 Klara Holmqvist 97 Hakarpspojkarna Uddevalla 13.3
9.71 Linnea Gustafsson 97 Hammarby Västerås 16.4
9.71 Sarah Nordin 97 Trollhättans FIK Göteborg 4.12

Höjd

1.66 Lovisa Östervall 97 Tumba Örebro 27.3
1.63 Johanna Gustafsson 97 Motala Norrköping 30.1
1.62 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 20.11
1.62 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 5.2
1.62 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg 6.3
1.61 Elin Bohman 97 Tureberg Huddinge 15.1
1.61 Sol Grip Röst 98 Båstad Malmö 23.1
1.60 Linnea Lindbom 98 KA2 Uddevalla 12.3
1.60 Elin Johansson 98 Kristinehamn Karlstad 22.1
1.60 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Norrköping 30.1
1.60 Malin Olsson 97 Södra Sandby Vellinge 5.2
1.60 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Karlstad 6.2
1.59 Sanna Lundqvist 97 Ymer Göteborg 6.3
1.57 Emelie Fasth 97 KA2 Karlskrona 13.2
1.57 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 16.1
1.57 Emilia Stenström 97 Huddinge Sätra 5.2
1.57 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 5.3
1.57 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Karlstad 6.2
1.56 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 12.3
1.56 Emma Persson 97 Ystad Uddevalla 12.3
1.56 Melinda Hedstig 97 Luleå Haparanda 13.2
1.56 Rebecka Svedberg 98 Linköping Eskilstuna 27.11
1.56 Caroline Skillt 97 Åkersberga Sätra 30.1
1.56 Bianca Salming 98 Täby Sätra 5.2

Stav

3.10 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Malmö 30.1
2.75 Ellienor Werner 98 Hässelby Sätra 30.1
2.60 Nellie Fransson 97 Lerum Uddevalla 13.3
2.60 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Västerås 23.1
2.60 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 6.2
2.57 Helena Kolte 98 Täby Örebro 20.3
2.55 Sofia Jansson Meuller 97 Örgryte Göteborg/N 11.1
2.51 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 12.2
2.50 Ellen Olsson 97 Wärnamo Uddevalla 13.3
2.50 Lina Larsson 97 Ymer Uddevalla 13.3
2.45 Alexia Lillhav 98 Växjö Uddevalla 13.3
2.42 Sharon Lopez 97 Västerås Örebro 20.3
2.39 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Västerås 16.4
2.34 Emilia Andersson 98 Stocksäter Örebro 26.3
2.31 Vendela Omberg 97 Bålsta Sätra 12.2
2.30 Emily Engelholm 97 Kalmar Karlskrona 13.2
2.30 Hilda Petersson 97 Kalmar Uddevalla 13.3
2.25 Ellinore Eriksson 97 Lerum Göteborg/N 11.1
2.24 Ella Strömfelt 98 Hammarby Västerås 16.4
2.24 Elin Domberg 98 Örebro Örebro 26.3
2.24 Hanna Johansson 97 IF Göta Örebro 26.3
2.24 Johanna Dyremark 97 Tumba Örebro 26.3

Längd

5.36 Hanna Hoff 97 Växjö Uddevalla 12.3
5.34 Linnea Rosman 97 Istrum Uddevalla 12.3
5.32 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Karlskrona 13.2
5.30 Clara Bogfors 97 Hallen Ås 5.2
5.24 Lovisa Östervall 97 Tumba Örebro 26.3
5.10 Olivia Björklund 97 Huddinge Sätra 30.1
5.10 Stina Rosenberg 97 Huddinge Sätra 30.1
5.09 Moa Ugglin 97 Malmö Uddevalla 12.3
5.06 Elin Bohman 97 Tureberg Sätra 8.1
5.03 Mathilda Eriksson 98 Tumba Västerås 23.1
4.99 Paulina Toresäter 97 Enköping Västerås 29.1
4.98 Mikaela Waernulf 97 Västerås Västerås 13.11
4.97 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 5.2
4.96 Louise Liljeblad 97 Varberg Borås 22.1
4.96 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 30.1
4.92 Matilda Grundström 97 Huddinge Örebro 20.3
4.92 Nikolina Nordkvist 97 Hammarby Karlstad 22.1
4.91 Isabelle Nilsson 97 Piteå Haparanda 12.2
4.90 Linnea Gustafsson 97 Hammarby Västerås 16.4
4.89 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 6.2
4.89 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 6.2

Tresteg

11.18 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg 4.12
11.02 Hanna Agrell-Gustafsson 97 Contact Uddevalla 13.3
11.02 Linnea Rosman 97 Istrum Uddevalla 13.3
10.89 Lovisa Östervall 97 Tumba Västerås 16.4
10.77 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 16.1
10.74 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 5.2
10.46 Johanna Dyremark 97 Tumba Västerås 23.1
10.35 Alice Håkansson 97 Göteborgs KIK Göteborg 20.11
10.34 Elienor Werner 98 Hässelby Västerås 23.1
10.29 Matilda Grundström 97 Huddinge Sätra 29.1
10.25 Jennifer Laurits 97 Hakarpspojkarna Uddevalla 13.3
10.19 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Uddevalla 13.3
10.17 Mikaela Waernulf 97 Västerås Örebro 28.11
10.15 Beatrice Lantz 97 Växjö Uddevalla 13.3
10.15 Ellen Olsson 97 Wärnamo Växjö 5.2
10.10 Sandra Östby 97 Tumba Sätra 29.1
10.08 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Piteå 6.2
10.03 Paulina Toresäter 97 Enköping Västerås 30.1
10.02 Amanda Sundstedt 97 Västerås Västerås 30.1
10.01 Frida Hansson 97 Stenungsund Uddevalla 13.3

Kula/3.0

12.88 Agnes Larsson 97 IF Göta Örebro 15.1
12.80 Lovisa Sjöstrand 97 Östersund Växjö 12.3
11.35 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg 5.3
11.22 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 13.2
11.19 Anna Olsson 97 Kil Örebro 19.3
10.49 Matilda Lindberg 97 Huddinge Eskilstuna 22.4
10.47 Mathilda Eriksson 98 Tumba Örebro 5.3
10.45 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Haparanda 13.2
10.42 Sandra Skogström 97 Täby Sätra 30.1
10.41 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Örebro 27.3
10.36 Emma Thor 97 Märsta Eskilstuna 27.11
10.34 Anna Tufuga Karlsson 97 Bore Örebro 19.3
10.30 Helena Åhlén 97 Bore Karlstad 6.2
10.22 Beatrice Lantz 97 Växjö Uddevalla 13.3
10.20 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg 5.2
10.03 Karin Ytterberg 97 Ymer Borås 23.1
9.96 Rebecka Carlsson 97 Stenungsund Göteborg 5.2
9.90 Julia Åström 97 Trosa Nyköping 26.3
9.90 Elin Bohman 97 Tureberg Örebro 27.3
9.80 Felicia Johansson 97 Bore Örebro 19.3

Vikt/7.26

11.27 Michaela Norrbelius 97 Gefle Bollnäs 8.1
10.42 Lina Hallberger 97 Svenljunga Göteborg/Sh 6.2

Femkamp/F15-17

3.045 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 12.3
3.040 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 12.3
2.332 Ella Frödin 97 Västerås Västerås 9.1
överlång bana
2.845 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 23.1
2.763 Linn Bengtsson 97 Växjö Växjö 23.1
2.720 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Växjö 23.1
2.691 Emmy Andersson 97 Färjestaden Växjö 23.1
2.536 Beatrice Lantz 97 Växjö Växjö 23.1
2.459 Lina Samuelsson 97 Växjö Växjö 23.1

>