Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 inne 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 30 APR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2010/2011.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.82 Amber Helminski 96 Rigor Huddinge 19.2
7.85 Adriana Janic 96 Malmö Malmö 29.1
7.88 Linnea Sandell 96 Kronan Malmö 29.1
7.89 Emilia Kjellberg 96 Sunne Örebro 26.3
7.93 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Göteborg 5.12
7.95 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Karlstad 12.2
7.96 Emma Gällstedt 96 Gefle Falun/L 13.3
7.97 Sara Jacobsson 96 Malmö Malmö 4.12
8.00 Yasmine Jelassi 96 Hammarby Huddinge 19.2
8.01 Mikaela Johannesson 96 Heros Västerås 20.11
8.01 Julia Strömberg 96 Sundsvall Bollnäs 8.1
8.02 Linnéa Hård 96 Karlskoga Huddinge 19.2
8.02 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 5.3
8.03 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 5.12
8.03 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sätra 5.2
8.04 Klara Skyvell 96 Helsingborg Malmö 4.12
8.05 Amanda Lindh 96 Huddinge Sätra 29.1
8.06 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Göteborg 5.3
8.09 Amanda Jansson 96 Örbyhus Falun 4.12
8.10 Johanna Elfving 96 Örebro Örebro 26.3

200m

26.01 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Göteborg 4.12
26.09 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Huddinge 20.2
26.10 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Göteborg 5.2
26.18 Emilia Kjellberg 96 Sunne Örebro 27.3
26.20 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 6.3
26.22 Mikaela Johannesson 96 Heros Huddinge 20.2
26.27 Amanda Lindh 96 Huddinge Huddinge 20.2
26.39 Sara Jacobsson 96 Malmö Malmö 29.1
26.45 Julia Strömberg 96 Sundsvall Ås 29.1
26.63 Tove Ågren 96 Falun Falun 30.1
26.68 Sanna Oscarsson 96 Ymer Göteborg 21.11
26.68 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 30.1
26.98 Linnéa Hård 96 Karlskoga Örebro 15.1
26.98 Frida Grindheim 96 Helsingborg Huddinge 20.2
27.17 Alexandra Jensen 96 Huddinge Nyköping 26.3
27.20 Johanna Elfving 96 Örebro Örebro 15.1
27.25 Amanda Löfström 96 Ullevi Huddinge 19.2
27.33 Sofia Wickström 96 Huddinge Huddinge 19.2
27.35 Julia Axelsson Svärd 96 Ängelholm Huddinge 19.2
27.37 Emma Gällstedt 96 Gefle Bollnäs 9.1

1000m

2:57.66 Linn Söderholm 96 Sävedalen Göteborg 6.2
2:58.55 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg 20.11
3:02.85 Julia Ivehammar 96 Linköping Huddinge 20.2
3:03.68 Matilda Andersson 96 Sävedalen Huddinge 20.2
3:03.71 Isabelle Brauer 96 Åkersberga Huddinge 20.2
3:08.41 Moa Rothman 96 Västerås Huddinge 20.2
3:11.49 Alma Pihlblad 96 Högbo GIF Huddinge 19.2
3:15.65 Felicia Svensson 96 Mölndal Göteborg 5.12
3:15.70 Elvira Erixon 96 Mölndal Göteborg 6.2
3:15.93 Jill Höstman 96 Lerum Göteborg 5.3
3:16.20 Nicole Sörensen 96 Falun Västerås 23.1
3:17.72 My Sänneskog 96 Helsingborg Göteborg 6.2
3:17.73 Anna Dahlsjö 96 Mölndal Göteborg 5.3
3:17.81 Sofia Frohm 96 Hellas Sätra 5.2
3:18.47 Jessica Backman 96 Piteå Huddinge 19.2
3:18.77 Johanna Högardh 96 Halmstad Huddinge 19.2
3:18.90 Johanna Andersson 96 Mölndal Göteborg 13.2
3:19.24 Linnea Karlsson 96 Varberg Göteborg 6.2
3:19.68 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Huddinge 19.2
3:20.53 Agnes Jansson 96 Upsala Västerås 23.1

60m häck/76.2

8.78 Amber Helminski 96 Rigor Göteborg 6.3
8.85 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sätra 30.1
8.86 Julia Strömberg 96 Sundsvall Norrköping 12.2
8.95 Adriana Janic 96 Malmö Norrköping 12.2
9.07 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 16.4
9.07 Linnéa Hård 96 Karlskoga Karlstad 22.1
9.08 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 21.11
9.08 Linnea Sandell 96 Kronan Göteborg 4.12
9.19 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg 4.12
9.21 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 13.2
9.26 Sara Cannmo 96 Hovslätt Malmö 30.1
9.37 Fanny Holgersson 96 Gnistan Huddinge 20.2
9.37 Sofia Andersson 96 Växjö Göteborg 4.12
9.37 Ellinor Persson 96 Täby Sätra 6.2
9.38 Ylva Engdahl 96 Danderyd Sätra 30.1
9.42 Daniela Karlsson 96 Västerås Västerås 11.12
9.42 Alice Eriksson 96 Lidingö Norrköping 12.2
9.42 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Huddinge 20.2
9.43 Elin Forsberg 96 Hammarby Karlstad 22.1
9.44 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Göteborg 21.11

Höjd

1.70 Adriana Janic 96 Malmö Malmö 29.1
1.70 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Malmö 29.1
1.69 Ylva Engdahl 96 Danderyd Huddinge 16.1
1.68 Fanny Källgren 96 Norrköping Norrköping 29.1
1.67 Signe Svensén 96 Kristianstad Malmö 29.1
1.66 Emma Stenlöf 96 Västerås Norrköping 12.2
1.66 Emilia Kjellberg 96 Sunne Huddinge 20.2
1.65 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlskrona 16.1
1.63 Jonna Lindéen 96 Kalmarsund Karlskrona 16.1
1.63 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Göteborg 20.11
1.61 Anna Stickler 96 Sundsvall Västerås 23.1
1.60 Nadja Ohrsell 96 Luleå Luleå 15.1
1.60 Alexandra Hansson 96 Lund Dortmund, GER 19.3
1.60 Jill Höstman 96 Lerum Göteborg 20.11
1.60 Emma Wernung 96 Sävedalen Göteborg 6.3
1.60 Julia Strömberg 96 Sundsvall Bollnäs 8.1
1.59 Elin Karlsson 96 Örbyhus Huddinge 20.2
1.59 Ellinor Persson 96 Täby Falun 4.12
1.59 Frida Wikenstedt 96 Strömstad Göteborg 6.2
1.58 Isabel Alexandrie 96 Strängnäs Örebro 27.3

Stav

3.40 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Karlskrona 16.1
3.32 Emma Stenlöf 96 Västerås Huddinge 19.2
3.20 Malin Antonsson 96 Örgryte Malmö 30.1
3.14 Sandra Bergenulf 96 Falun Falun 20.1
3.11 Ylva Engdahl 96 Danderyd Huddinge 19.2
3.06 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Falun 29.1
3.05 Sara Cannmo 96 Hovslätt Huddinge 19.2
2.90 Malin Smetana 96 Lerum Malmö 30.1
2.83 Nadja Ohrsell 96 Luleå Piteå 21.11
2.81 Agnes Moberg 96 Tyresö Huddinge 26.4
2.80 Tove Ågren 96 Falun Huddinge 14.1
2.65 Alida Sterner 96 Tureberg Huddinge 19.2
2.61 Josefine Lohman 96 Skellefteå Haparanda 13.2
2.57 Frida Werner 96 Hässelby Sätra 5.2
2.50 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Göteborg 13.2
2.47 Annika Jönsson 96 Helsingborg Huddinge 19.2
2.32 Linn Forevärn 96 Rånäs Västerås 29.1
2.31 Elin Helgesson 96 Tumba Sätra 12.2
2.30 Sigrid Forsberg 96 Lerum Lerum 27.12
2.30 Helene Ask Uggla 96 Växjö Växjö 6.2

Längd

5.67 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Stockholm/G 22.2
5.54 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 12.2
5.51 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Huddinge 19.2
5.50 Ellinor Persson 96 Täby Huddinge 20.2
5.45 Alice Eriksson 96 Lidingö Sätra 6.2
5.41 Julia Strömberg 96 Sundsvall Huddinge 19.2
5.38 Lilly Andersson 96 Eslöv Huddinge 20.2
5.35 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Karlskrona 15.1
5.34 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 5.12
5.30 Emma Stenlöf 96 Västerås Huddinge 19.2
5.27 Adriana Janic 96 Malmö Huddinge 20.2
5.25 Klara Zetterberg 96 Upsala Sätra 6.2
5.20 Desirée Eriksson 96 Linköping Huddinge 15.1
5.20 Amber Helminski 96 Rigor Göteborg 21.11
5.13 Hanna Johnsson 96 Sundbyberg Sätra 12.12
5.12 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Huddinge 19.2
5.12 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sätra 23.1
5.12 Emma Gällstedt 96 Gefle Sätra 6.2
5.10 Moa Ullgren 96 Tjalve Örebro 5.3
5.09 Klara Skyvell 96 Helsingborg Malmö 4.12

Tresteg

11.70 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Malmö 29.1
11.52 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Karlstad 23.1
11.17 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Göteborg 5.2
11.08 Jennifer Karlsson 96 Tanum Göteborg 20.11
11.00 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg 5.3
10.96 Lilly Andersson 96 Eslöv Huddinge 19.2
10.85 Alice Eriksson 96 Lidingö Huddinge 19.2
10.71 Matilde Andersson 96 Östhammar Huddinge 19.2
10.66 Linnea Ahlstedt 96 Lerum Göteborg 5.2
10.64 Ylva Engdahl 96 Danderyd Sätra 30.1
10.51 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Falköping 29.1
10.49 Ellinor Persson 96 Täby Sätra 30.1
10.41 Frida Grindheim 96 Helsingborg Malmö 29.1
10.41 Louise Waldemarsson 96 Kronan Göteborg 4.12
10.35 Julia Nygård 96 Nora Örebro 28.11
10.30 Emelie Mårtensson 96 Wilske Göteborg 20.11
10.27 Hedda Hanner 96 Lidingö Sätra 30.1
10.25 Ulrika Pedersen 96 IFK Göteborg Göteborg 5.3
10.17 Emma Westerlund 96 Ullevi Malmö 29.1
10.12 Madelene Stedt 96 Tväråselet Piteå 21.11

Kula/3.0

13.70 Julia Axelsson Svärd 96 Ängelholm Malmö 22.1
13.46 Lisa Einarsson 96 Ed Huddinge 19.2
12.53 Lilly Andersson 96 Eslöv Huddinge 19.2
12.47 Linn Hessler 96 Ullevi Göteborg 5.2
12.34 Hanna Gustavsson 96 Motala Motala 13.2
12.06 Linnea Hård 96 Karlskoga Huddinge 19.2
11.85 Amanda Karlsson 96 Huddinge Huddinge 19.2
11.70 Emma Wernung 96 Sävedalen Göteborg 5.3
11.57 Sigrid Karlsson 96 Malmö Malmö 22.1
11.57 Karolina Martinsson 96 IK Sisu Göteborg 5.12
11.25 Sara Lennman 96 Katrineholm Örebro 15.1
11.06 Moa Ullgren 96 Tjalve Örebro 27.3
11.00 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 2.4
10.92 Anna Wetterlin 96 Öresund Malmö 4.12
10.82 Julia Strömberg 96 Sundsvall Ås 30.1
10.80 Michaela Nitz 96 Märsta Växjö 23.1
10.74 Elin Helgesson 96 Tumba Sätra 29.1
10.73 Emma Stenlöf 96 Västerås Norrköping 12.2
10.70 Annika Jönsson 96 Helsingborg Malmö 22.1
10.67 Alexandra Jensen 96 Huddinge Nyköping 26.3

Vikt/7.26

14.61 Julia Marklund 96 Bore Huddinge 20.2
14.01 Lisa Einarsson 96 Ed Huddinge 20.2
13.90 Elin Rosén 96 Gefle Bollnäs 8.1
13.87 Amanda Karlsson 96 Huddinge Västerås 23.1
13.01 Jessika Lowe 96 Helsingborg Huddinge 20.2
11.92 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Huddinge 8.2
11.61 Linn Hessler 96 Ullevi Göteborg/Sh 6.2
11.58 Agnes Jansson 96 Upsala Bollnäs 5.2
10.66 Hanna Gustavsson 96 Motala Huddinge 20.2

Femkamp/F15-17

3.553 Emma Stenlöf 96 Västerås Norrköping 12.2
3.456 Adriana Janic 96 Malmö Norrköping 12.2
3.437 Lilly Andersson 96 Eslöv Norrköping 12.2
3.421 Julia Strömberg 96 Sundsvall Norrköping 12.2
3.346 Jennifer Karlsson 96 Tanum Norrköping 12.2
3.172 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Västerås 12.2
3.137 Linnea Hård 96 Karlskoga Norrköping 12.2
3.127 Ylva Engdahl 96 Danderyd Sätra 12.3
3.099 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Norrköping 12.2
2.988 Karolina Martinsson 96 IK Sisu Norrköping 12.2
2.951 Olivia Jurcola 96 Huddinge Sätra 12.3
2.892 Alice Eriksson 96 Lidingö Norrköping 12.2
2.857 Amanda Karlsson 96 Huddinge Norrköping 12.2
2.840 Jill Höstman 96 Lerum Norrköping 12.2
2.736 Fanny Holgersson 96 Gnistan Norrköping 12.2
2.724 Ellinor Englundh 96 Säter Falun 22.1
2.694 Daniela Karlsson 96 Västerås Västerås 9.1
2.534 Emma Bouw 96 Upsala Västerås 9.1

>