Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 APR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2010/2011.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.73 Susanne Schüssler 95 IF Göta Göteborg 26.2
7.74 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg 5.3
7.83 Sandra Törnros 95 Gefle Huddinge 20.2
7.87 Elin Lindell 95 Hammarby Sätra 13.2
7.88 Hedvig Nykvist 95 Tranås Växjö 5.2
7.93 Erika Löke 95 Falun Bollnäs 5.2
7.94 Alice Petersson 95 Kalmarsund Växjö 5.2
7.95 Karolina Nikamo 95 Märsta Huddinge 20.2
7.95 Elin Andersson 95 Växjö Malmö 29.1
7.95 Malin Samuelsson 95 Växjö Malmö 29.1
7.96 Fanny Panboon 95 Skellefteå Skellefteå 16.1
7.96 Wilma Kroon 95 Malmö Huddinge 20.2
7.99 Felicia Olsson 95 Rånäs Bollnäs 5.2
8.06 Johanna Helgesson 95 Huddinge Falun/L 13.3
8.06 Alina Lindqvist 95 Väsby Sätra 22.1
8.06 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Västerås 29.1
8.07 Michelle Tyborn 95 Alingsås Göteborg 12.2
8.10 Sofia Nilsson 95 Gefle Sätra 5.2
8.11 Hanna Hermansson 95 Kil Norrköping 29.1
8.11 Emilie Orosz 95 Ljungby Växjö 5.2

400m

57.47 Betty Strandberg 95 Gefle Huddinge 20.2
58.32 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg 6.3
58.70 Sofia Linde 95 Täby Huddinge 20.2
58.85 Ida Jansson 95 Rånäs Huddinge 20.2
59.17 Rakel Rosshagen 95 Täby Sätra 18.1
59.98 Elin Andersson 95 Växjö Karlskrona 15.1
60.63 Sofia Nilsson 95 Linköping Norrköping 29.1
60.85 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Malmö 13.2
61.10 Elin Eriksson 95 Falun Huddinge 19.2
61.23 Siri Lindén 95 Falun Bollnäs 5.2
61.71 Minda Langmoen 95 Ullevi Norrköping 29.1
62.03 Sofia Persson 95 Klippan Malmö 23.1
62.17 Michaela Lindegran 95 Mölndal Göteborg 4.12
62.21 Eveliina Hiltunen 95 Ullevi Norrköping 29.1
62.66 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Västerås 30.1
62.66 Nike Alfredsson 95 Rånäs Västerås 30.1
62.73 Stina Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg 6.3
63.22 Evelina Landstedt 95 Falun Falun 31.12
63.23 Ragnhild Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg 6.3
63.37 Felicia Young 95 Solna Sätra 5.2

1500m

4:43.44 Sarah Lahti 95 Klippan Göteborg 12.2
4:48.39 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Huddinge 20.2
4:54.05 Emilia Elofsson 95 Lidköping Huddinge 20.2
4:58.13 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Huddinge 20.2
5:00.49 Jenny Biesèrt 95 Graal Huddinge 20.2
5:02.42 Amanda Trense 95 Östersund Huddinge 20.2
5:03.49 Emma Fogelqvist 95 Spårvägen Huddinge 20.2
5:10.59 Lisa Jerpenfeldt 95 Sävedalen Norrköping 29.1
5:11.26 Sofia Nilsson 95 Linköping Huddinge 15.1
5:11.59 Sophia Persson 95 Huddinge Huddinge 20.2
5:12.53 Evelina Landstedt 95 Falun Huddinge 20.2
5:14.91 Julia Schytzer 95 IF Göta Karlstad 22.1
5:17.50 Nike Alfredsson 95 Rånäs Huddinge 20.2
5:25.06 Emelie Svensson 95 Mora Huddinge 20.2
5:26.34 Jennifer Hemström 95 Märsta Västerås 29.1
5:28.84 Hanna Karlsson 95 Rånäs Huddinge 20.2
5:29.61 Kristina Sundström 95 Sävedalen Göteborg 5.12
5:39.59 Hanne Gustafsson 95 IF Göta Örebro 16.1

60m häck/76.2

8.71 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 19.2
8.76 Jenny Carlson 95 Ullevi Huddinge 19.2
8.76 Sofia Linde 95 Täby Huddinge 19.2
8.79 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg 5.2
8.93 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 22.1
8.97 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Huddinge 19.2
8.97 Sofia Mossberg 95 Falun Bollnäs 5.2
8.98 Malin Skogström 95 Täby Sätra 29.1
9.10 Emelie Larsson 95 Mölndal Göteborg 5.2
9.13 Erika Löke 95 Falun Falun 22.1
9.14 Hanna Hermansson 95 Kil Karlstad 22.1
9.17 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Göteborg 4.12
9.19 Elin Lindell 95 Hammarby Huddinge 19.2
9.21 Elin Andersson 95 Växjö Växjö 23.1
9.21 Fanny Anonsen 95 Gefle Sätra 6.2
9.26 Frida Jansson 95 Växjö Malmö 30.1
9.29 Hanna Hultemark 95 Växjö Malmö 30.1
9.30 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg 4.12
9.32 Elin Lindeblad 95 Kalmarsund Karlskrona 13.2
9.35 Matilda Svensson 95 Ullevi Malmö 30.1

Höjd

1.72 Erika Löke 95 Falun Falun 30.1
1.71 Molly Bergvall 95 Växjö Huddinge 20.2
1.71 Elin Andersson 95 Växjö Växjö 23.1
1.69 Sofia Linde 95 Täby Norrköping 12.2
1.69 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg 6.3
1.64 Marie Fransson 95 Falköpings AIK Örebro 27.3
1.63 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Norrköping 12.2
1.63 Frida Jansson 95 Växjö Malmö 29.1
1.63 Alina Lindqvist 95 Väsby Sätra 30.1
1.63 Eva-Mari Vikström 95 Haparanda SKT Haparanda 4.12
1.63 Louise Österberg 95 Söderhamn Bollnäs 9.1
1.62 Malin Skogström 95 Täby Sätra 12.3
1.62 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg 20.11
1.61 Hanna Jansson 95 Falun Huddinge 14.1
1.59 Emma Schack 95 Åhus Huddinge 20.2
1.59 Sofia Mossberg 95 Falun Huddinge 20.2
1.59 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 22.1
1.59 Jenny Axelsson 95 Båstad Malmö 22.1
1.59 Klara Helander 95 Upsala Sätra 6.2
1.59 Linda Skantze 95 Lidingö Sätra 6.2

Stav

3.70 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Malmö 30.1
3.65 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg/N 11.1
3.46 Hanna Jansson 95 Falun Falun/L 13.3
3.24 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Huddinge 19.2
3.03 Nellie Becke 95 Malmö Huddinge 19.2
3.03 Denise Eriksson 95 Gefle Västerås 23.1
2.88 Ina Westin 95 Haparanda SKT Luleå 19.3
2.80 Sanna Ericsson 95 Falun Falun 4.12
2.80 Sofia Johansson 95 Tranås Växjö 6.2
2.60 Alexandra Bartee 95 Gefle Bollnäs 8.1
2.47 Sara Larsson 95 IF Göta Karlstad 6.2
2.45 Hanna Johansson 95 Säter Huddinge 19.2
2.43 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Sätra 29.1
2.42 Elin Kjellström 95 Upsala Västerås 29.1
2.37 Frida Norlund 95 Skellefteå Luleå 19.3
2.22 Emma Ronquist 95 Glanshammar Örebro 5.3
2.20 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Sätra 22.1
2.16 Siri Lindén 95 Falun Falun 18.12
2.01 Sofia Mossberg 95 Falun Falun 18.12

Längd

6.02 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 19.2
5.88 Sandra Törnros 95 Gefle Huddinge 19.2
5.83 Erika Löke 95 Falun Huddinge 16.1
5.72 Fanny Anonsen 95 Gefle Huddinge 19.2
5.71 Sofia Nilsson 95 Gefle Huddinge 19.2
5.58 Alina Lindqvist 95 Väsby Sätra 30.1
5.55 Matilda Matthys 95 Tjalve Huddinge 19.2
5.52 Sofia Linde 95 Täby Norrköping 12.2
5.49 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 6.2
5.48 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Huddinge 19.2
5.39 Elin Andersson 95 Växjö Karlskrona 15.1
5.37 Alice Petersson 95 Kalmarsund Växjö 6.2
5.36 Ellinor Bill 95 Hammarby Huddinge 19.2
5.32 Hannah Svensson 95 Huddinge Sätra 22.1
5.28 Malin Samuelsson 95 Växjö Huddinge 16.1
5.26 Nathalie Erlingcarl 95 Hässelby Västerås 23.1
5.26 Sofia Wiberg 95 Växjö Växjö 6.2
5.24 Malin Skogström 95 Täby Sätra 30.1
5.22 Sofia Mossberg 95 Falun Huddinge 19.2
5.22 Elin Lindell 95 Hammarby Malmö 30.1
5.22 Hanna Hultemark 95 Växjö Växjö 6.2

Tresteg

12.38 Sofia Nilsson 95 Gefle Huddinge 20.2
12.18 Ellinor Bill 95 Hammarby Huddinge 20.2
12.09 Fanny Anonsen 95 Gefle Huddinge 20.2
11.67 Malin Samuelsson 95 Växjö Malmö 29.1
11.45 Frida Johansson 95 IF Göta Huddinge 20.2
11.43 Elise Malmberg 95 Hässleholm Huddinge 20.2
11.36 Hannah Svensson 95 Huddinge Huddinge 20.2
11.23 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Malmö 29.1
11.19 Emelie Larsson 95 Mölndal Göteborg 13.2
10.96 Alexandra Bartee 95 Gefle Huddinge 20.2
10.80 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg 4.12
10.80 Olivia Wiktorsson 95 Östersund Ås 5.2
10.79 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Huddinge 20.2
10.62 Agnes Johansson 95 Trollhättans FIK Borås 23.1
10.58 Hedvig Palm 95 Duvbo Sätra 5.2
10.49 Alice Petersson 95 Kalmarsund Karlskrona 16.1
10.45 Linnéa Carlsson 95 Ärla Huddinge 20.2
10.39 Hanna Fors 95 Piteå Haparanda 12.2
10.39 Anna Holmin 95 Upsala Västerås 23.1
10.39 Lovisa Frykholm 95 Glanshammar Örebro 5.3

Kula/3.0

14.98 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö 13.3
13.63 Sofia Linde 95 Täby Norrköping 12.2
12.84 Marinda Petersson 95 Hässleholm Malmö 22.1
12.73 Maria Nilsson 95 Orient Göteborg 20.11
12.24 Malin Skogström 95 Täby Sätra 8.1
12.12 Sofi Flinck 95 Västerås Huddinge 19.2
11.89 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Växjö 13.3
11.80 Emma Kullin 95 Huddinge Sätra 13.2
11.73 Fanny Öhrn-Selahn 95 Sundbyberg Sätra 8.1
11.70 Jennie Walfridson 95 Athlet Malmö 22.1
11.69 Jennifer Björklund 95 Enköping Huddinge 2.4
11.46 Frida Jansson 95 Växjö Växjö 23.1
11.44 Elin Jonsson 95 Ymer Huddinge 19.2
11.39 Julia Ljung 95 Hovslätt Malmö 30.1
11.37 Elise Malmberg 95 Hässleholm Växjö 23.1
11.35 Frida Johansson 95 IF Göta Norrköping 12.2
11.30 Nathalie Erlingcarl 95 Hässelby Huddinge 16.1
11.12 Jenny Landberg 95 Tjalve Norrköping 6.1
10.89 Lovisa Helmius 95 Lund Malmö 22.1
10.87 Caroline Ljungström 95 Täby Sätra 5.2

Vikt/9.08

14.43 Alessandra Wall 95 Ullevi Huddinge 20.2
13.47 Matilda Åström 95 Gefle Huddinge 20.2
13.41 Marinda Petersson 95 Hässleholm Malmö 16.2
12.90 Fanny Roos 95 Ljungby Huddinge 20.2
12.24 Julia Karlsson 95 IF Göta Huddinge 20.2
11.82 Josefina Frenander 95 Lund Huddinge 20.2
11.40 Lovisa Helmius 95 Lund Huddinge 20.2
10.84 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Huddinge 20.2
10.78 Malin Jönsson 95 Lund Malmö 16.2
10.68 Cornelia Hansson 95 Gotland Huddinge 20.2

Femkamp/F15-17

3.997 Sofia Linde 95 Täby Norrköping 12.2
3.949 Elise Malmberg 95 Hässleholm Norrköping 12.2
3.468 Malin Skogström 95 Täby Norrköping 12.2
3.456 Frida Johansson 95 IF Göta Norrköping 12.2
3.439 Isabelle Pauksens 95 Rånäs Norrköping 12.2
3.434 Erika Löke 95 Falun Falun 22.1
3.389 Frida Jansson 95 Växjö Norrköping 12.2
3.289 Sofia Mossberg 95 Falun Falun 22.1
3.273 Hanna Jansson 95 Falun Falun 22.1
3.025 Matilda Matthys 95 Tjalve Norrköping 12.2
2.689 Sabine Hofmann 95 Lerum Norrköping 12.2
2.681 Linn Samuelsson 95 Tranås Norrköping 12.2
2.668 Jenny Landberg 95 Tjalve Norrköping 12.2
överlång bana
3.598 Elin Andersson 95 Växjö Växjö 23.1
3.512 Frida Jansson 95 Växjö Växjö 23.1
2.769 Malin Samuelsson 95 Växjö Växjö 23.1

>