Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 APR, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2010/2011.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.66 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 20.11
7.76 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Sätra 19.2
7.82 Hanna Kober 94 Lund Sätra 19.2
7.82 Linnea Björninger 94 Ymer Sätra 19.2
7.83 Josefin Palm 94 Gefle Sätra 5.2
7.84 Julia Hässel 94 Tureberg Sätra 19.2
7.84 Farydah Inoussa 94 Hässelby Göteborg 26.2
7.86 Amanda Odesjö 94 Alingsås Uddevalla 15.1
7.87 Sofia Andersson 94 Örbyhus Sätra 22.1
7.93 Elin Larsson 94 Falkenberg Borås 22.1
7.96 Anna Backlund 94 Lund Sätra 19.2
7.98 Fanny Lindström 94 Athlet Malmö 29.1
8.02 Rebecca Larsson 94 Bromma Norrköping 29.1
8.03 Maja Svensson 94 Malmö Lund 15.1
8.12 Hanna Arvidsson 94 Istrum Örebro 26.3
8.14 Elsa Skagersten 94 Varberg Göteborg 5.2
8.14 Malin Ramnewall 94 Falkenberg Göteborg 5.2
8.16 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Malmö 22.1
8.16 Kajsa Jönsson 94 Malmö Malmö 22.1
8.16 Mia Border 94 Hanviken Örebro 26.3

400m

57.96 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Örebro 15.1
58.51 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Norrköping 29.1
58.56 Nikita Burton 94 Eskilstuna Eskilstuna 5.2
58.65 Josefin la Fleur 94 Ystad Sätra 20.2
59.84 Ellen Mattsson 94 Stocksäter Sätra 20.2
60.03 Sofia Johnsson 94 Hässelby Västerås 23.1
60.32 Linnea Ivarsson 94 Lerum Göteborg 6.2
60.39 Elsa Skagersten 94 Varberg Göteborg 6.3
60.72 Erica Johansson 94 Tanum Göteborg 6.3
61.07 Maria Larsson 94 Ullevi Göteborg 6.2
61.48 Stina M Jansson 94 Gefle Sätra 19.2
61.52 Mathilda Boethius 94 Östersund Ås 30.1
61.81 Matilda Lago 94 Göteborgs KIK Göteborg 13.2
62.01 Emma Larsson 94 Västerås Västerås 23.1
62.12 Lovisa Hammarlund 94 Göteborgs KIK Göteborg 13.2
62.40 Lisa Grönlund 94 Norrköping Norrköping 29.1
63.02 Alice Andersson 94 Sävedalen Göteborg 4.12
63.04 Felicia Höglund 94 Göteborgs KIK Sätra 19.2
63.20 Emma Forss 94 Hammarby Sätra 6.2
63.32 Ellen Narfgren 94 Hammarby Sätra 6.2
Manuell tidtagning
59.9m Agnes Sjöström 94 Westmannia Örebro 15.1
60.0m Sofia Granander 94 Kil Örebro 15.1
61.4m Mathilda Boethius 94 Östersund Ås 10.2

1500m

4:40.67 Agnes Sjöström 94 Westmannia Stockholm/G 22.2
4:49.04 Maria Larsson 94 Ullevi Norrköping 29.1
4:57.90 Isabelle Carlsson Pallin 94 Mosjö Sätra 20.2
5:00.63 Sophia Geirup 94 Ullevi Sätra 20.2
5:06.14 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Göteborg 5.12
5:08.51 Alice Kristiansen 94 Tanum Uddevalla 15.1
5:09.73 Alice Andersson 94 Sävedalen Norrköping 29.1
5:17.52 Emma Löf Hagström 94 Spårvägen Sätra 5.2
5:18.18 Josefine Malmborg 94 Habo Sätra 20.2
5:20.02 Sofia Dahl 94 Akele Sätra 20.2
5:20.65 Malin Cederqvist 94 Göteborgs KIK Malmö 29.1
5:23.00 Fanny Sundqvist 94 Åhus Karlskrona 15.1
5:36.12 Stina Åberg 94 Hammarby Sätra 29.1
5:37.17 Sofie Tornström 94 Lerum Göteborg 5.12

60m häck/76.2

8.69 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Sätra 20.2
8.77 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Sätra 20.2
8.86 Sofia Andersson 94 Örbyhus Sätra 8.1
8.87 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 20.2
8.89 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Sätra 8.1
8.91 Pauline Munters 94 Falun Sätra 20.2
8.91 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sätra 6.2
9.19 Anna Birgersson 94 Karlskoga Sätra 20.2
9.36 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 12.2
9.38 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Haparanda 23.1
9.39 Josefine Sandelius 94 Hammarby Sätra 6.2
9.43 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 22.1
9.49 Mia Border 94 Hanviken Örebro 27.3
9.70 Jonna Kowalski 94 Tjalve Örebro 15.1
9.72 Mathilda Boethius 94 Östersund Ås 5.2
9.73 Caroline Jansson 94 Örbyhus Bollnäs 5.2
9.76 Angelica Öhrn 94 Örebro Örebro 27.3
9.77 Sandra Håkansson 94 Huddinge Falun/L 13.3
9.77 Ellen Runesson 94 Contact Växjö 23.1
9.84 Stina Petersson 94 Ljungby Växjö 6.2

Höjd

1.78 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Norrköping 29.1
1.75 Lisa Engman 94 Kil Sätra 19.2
1.70 Amanda Bills 94 Hässelby Huddinge 14.1
1.69 Emmy Olson 94 Gefle Sätra 19.2
1.63 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 12.2
1.63 Nina Lundell 94 Mölndal Göteborg 13.2
1.62 Alicia Ekström 94 Ymer Göteborg 20.11
1.61 Petra Levtshuk 94 Örebro Örebro 27.3
1.60 Farydah Inoussa 94 Hässelby Norrköping 12.2
1.60 Martina Borgler 94 Bore Norrköping 12.2
1.60 Esmeralda Hansson 94 Ystad Malmö 29.1
1.59 Emma Gunnarsson 94 KA2 Karlskrona 15.1
1.58 Lisa Carlsson 94 Falun Falun 22.1
1.57 Ellen Steneryd 94 Falkenberg Borås 22.1
1.56 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Haparanda 12.2
1.56 Jennifer Genborg 94 Östhammar Örebro 16.1
1.55 Aina Griksaite 94 Hellas Sätra 11.12
1.55 Vera Persson Holm 94 Athlet Malmö 13.2
1.55 Sara Ericsson 94 Hammarby Sätra 19.2
1.54 Malin Stenmark 94 Sundsvall Ås 29.1

Stav

4.10 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Göteborg 27.2
3.45 Olivia Axell 94 Lerum Göteborg/N 11.1
3.41 Emma Norss 94 Hammarby Sätra 13.2
3.34 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Falun 20.1
3.19 Emma Bengtsson 94 Örebro Örebro 26.3
3.17 Malin Gillman 94 Stocksäter Sätra 20.2
2.95 Malin Linder 94 Bore Karlstad 22.1
2.85 Moa Bylund 94 Huddinge Sätra 20.2
2.80 Amy Alphonce 94 Örgryte Göteborg 6.2
2.70 Johanna Greger 94 Ullevi Göteborg 6.2
2.50 Anna Hermansson 94 Hovslätt Malmö 30.1
2.39 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Piteå 6.2
2.32 Lisa Anstey 94 Upsala Västerås 29.1
2.30 Sofie Nyman 94 Upsala Örebro 15.1
2.29 Johanna Pettersson 94 Örebro Örebro 26.3
2.10 Amanda Geraldsson 94 Treby Kristianstad 9.1

Längd

6.21 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 26.2
5.90 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg 26.2
5.82 Sofia Andersson 94 Örbyhus Sätra 20.2
5.73 Caroline Taxén 94 Enköping Västerås 23.1
5.69 Elin Larsson 94 Falkenberg Göteborg 12.2
5.59 Josefin Palm 94 Gefle Västerås 23.1
5.59 Hanna Kober 94 Lund Malmö 30.1
5.53 Farydah Inoussa 94 Hässelby Norrköping 12.2
5.41 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 29.12
5.38 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Göteborg 5.2
5.35 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 29.1
5.30 Johanna Gunne 94 Mora Falun 30.1
5.26 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 23.1
5.23 Sofia Johnsson 94 Hässelby Västerås 23.1
5.22 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Örebro 15.1
5.22 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg 5.3
5.20 Jonna Kowalski 94 Tjalve Örebro 15.1
5.19 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Sätra 20.2
5.19 Pauline Munters 94 Falun Falun 30.1
5.11 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Malmö 23.1

Tresteg

13.34 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 27.2
13.20 Lynn Johnson 94 Ullevi Tampere, FIN 5.2
11.73 Rebecka Abrahamsson 94 Udd Sätra 19.2
11.30 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Göteborg 13.2
11.14 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 19.2
11.09 Aina Griksaite 94 Hellas Sätra 19.2
10.98 Fanny Lindström 94 Athlet Sätra 19.2
10.78 Tea Svensson 94 Lund Malmö 22.1
10.64 Johanna Pettersson 94 Örebro Örebro 16.1
10.64 Amanda Fransson 94 Kongahälla Göteborg 5.2
10.59 Emma Bengtsson 94 Örebro Norrköping 29.1
10.55 Julia Gustafsson 94 Örebro Norrköping 29.1
10.33 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 30.1
10.32 Sara Angelmyr 94 Örebro Örebro 5.3
10.23 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Örebro 16.1
10.15 Linnéa Samuelsson 94 Hakarpspojkarna Norrköping 29.1
10.10 Sara Jonasson 94 Laholm Borås 22.1
10.09 Lovisa Hammarlund 94 Göteborgs KIK Malmö 29.1
10.02 Jonna Nilsson 94 Contact Karlskrona 16.1

Kula/3.0

14.66 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 13.3
14.13 Lisa Carlsson 94 Falun Sätra 20.2
14.09 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö 9.2
13.72 Stina Petersson 94 Ljungby Sätra 20.2
13.62 Emma Ljungberg 94 Nyköping Växjö 13.3
13.46 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Växjö 13.3
13.33 Malin Stenmark 94 Sundsvall Bollnäs 5.2
12.28 Martina Borgler 94 Bore Norrköping 12.2
12.26 Mia Border 94 Hanviken Sätra 20.2
12.11 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 20.11
12.05 Frida Arnhög 94 Varberg Göteborg 5.12
11.77 Sara Sandström 94 Luleå Luleå 15.1
11.70 Julia Gustafsson 94 Örebro Örebro 27.3
11.66 Johanna Ivarson 94 Ymer Göteborg 5.12
11.57 Farydah Inoussa 94 Hässelby Huddinge 16.1
11.39 Jonna Nilsson 94 Contact Karlskrona 16.1
11.26 Ida Sundkvist 94 Westmannia Örebro 5.3
11.06 Evelina Johansson 94 Norrköping Norrköping 6.1
11.05 Moa Bylund 94 Huddinge Huddinge 2.4
11.04 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 12.2

Vikt/9.08

14.42 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Sätra 19.2
13.14 Astrid Molander 94 Tumba Sätra 19.2
12.93 Anna-Clara Rydberg 94 Bore Sätra 19.2
12.85 Madelene Östblom 94 Gefle Västerås 23.1
12.36 Lina Bengtson 94 Öresund Sätra 19.2
11.82 Freja Liljedahl 94 Gefle Sätra 19.2
11.03 Malin Stenmark 94 Sundsvall Sätra 19.2
10.33 Malin Linder 94 Bore Sätra 19.2

Femkamp/F15-17

3.631 Farydah Inoussa 94 Hässelby Norrköping 12.2
3.531 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 12.2
3.445 Martina Borgler 94 Bore Norrköping 12.2
3.407 Sofia Johnsson 94 Hässelby Norrköping 12.2
3.193 Stina Petersson 94 Ljungby Norrköping 12.2
2.850 Lisa Carlsson 94 Falun Falun 22.1

>