Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 inne 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 AUG, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2010/2011.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.44 Austin Hamilton 97 Öresund Uddevalla 12.3
7.66 Casper Ahlbin 97 Eslöv Uddevalla 12.3
7.70 Adrian Appelgren 97 Mölndal Uddevalla 12.3
7.77 Andreas Bergström 97 Skellefteå Luleå 19.3
7.80 Fredrik Wall 97 Riviera Luleå 19.3
7.81 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Huddinge 16.1
7.84 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Örebro 20.3
7.87 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 4.12
7.89 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Uddevalla 12.3
7.90 Filip Jonsson 97 Istrum Uddevalla 12.3
7.91 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Örebro 26.3
7.98 Alfred Martinsson 98 Trollhättans FIK Uddevalla 12.3
7.99 Elias Larsson 97 Malmö Uddevalla 12.3
8.01 Joakim Askebjer 97 Åkersberga Örebro 20.3
8.04 Josef Bergström Raouf 97 Upsala Örebro 20.3
8.04 Joel K Lundqvist 97 Mölndal Göteborg 21.11
8.04 Oscar Jacobsson 97 Västerås Eskilstuna 22.4
8.05 Jonatan Åsman 98 Öresund Uddevalla 12.3
8.07 Filip Schwartz 98 Mölndal Uddevalla 12.3
8.07 Tobias Johansson 97 Viking Karlstad 23.1
8.07 Oscar Mårtensson 97 Sundsvall Ås 29.1

200m

24.37 Austin Hamilton 97 Öresund Uddevalla 13.3
25.14 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Karlstad 12.2
25.22 Adrian Appelgren 97 Mölndal Uddevalla 13.3
25.53 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 31.12
25.65 Andreas Bergström 97 Skellefteå Sätra 12.12
25.66 Casper Ahlbin 97 Eslöv Malmö 13.2
25.70 Elias Larsson 97 Malmö Malmö 13.2
25.71 Filip Jonsson 97 Istrum Uddevalla 13.3
25.74 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Örebro 19.3
25.80 Josef Bergström Raouf 97 Upsala Västerås 23.1
25.89 William Gunnarsson 97 Örebro Norrköping 30.1
25.90 Gustav Olsson 97 Sävedalen Göteborg 13.2
26.03 Jonatan Åsman 98 Öresund Uddevalla 13.3
26.13 Hjalmar Åhman 97 Lidingö Örebro 19.3
26.18 Filip la Fleur 97 Ystad Malmö 13.2
26.23 Elias Tholén 97 Ununge Örebro 19.3
26.26 Henning André 97 Nyköping Örebro 19.3
26.37 Gustav Borg 98 Nyköping Örebro 19.3
26.38 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 6.2
26.50 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Örebro 27.3

1000m

2:51.21 Gustav Olsson 97 Sävedalen Uddevalla 13.3
2:51.81 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg 6.3
2:51.89 Andreas Kramer 97 Sävedalen Göteborg 5.12
2:52.21 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Malmö 23.1
2:52.94 Simon Wallenlind 97 Mölndal Uddevalla 13.3
2:53.60 Anton Wretström 97 Graal Uddevalla 13.3
2:55.85 Isac Larsson 97 Sävedalen Uddevalla 13.3
2:56.20 Elias Tholén 97 Ununge Västerås 29.1
2:57.53 Filip Wadman 97 Mölndal Uddevalla 13.3
2:57.56 Anton Roos 97 Huddinge Sätra 30.1
2:57.70 Dennis Olsson 97 Hellas Sätra 12.2
2:58.53 Simon Hector 97 Huddinge Sätra 30.1
2:59.93 Daniel Eriksson 97 Mölndal Uddevalla 12.3
3:00.34 Edwin Andersson 97 Hässelby Göteborg 6.3
3:01.23 Jacob Eriksson Viklund 97 Sundbyberg Sätra 30.1
3:01.85 David Jansson 97 Falun Örebro 20.3
3:03.16 Oscar Jacobson 97 Istrum Uddevalla 12.3
3:04.79 Marcus Nilsson 97 Luleå Haparanda 12.2
3:05.31 Jacob Lidman 97 Hälle Uddevalla 12.3
3:05.56 Andreas Bergström 97 Skellefteå Haparanda 12.2

60m häck/84.0

8.84 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 4.12
8.98 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Örebro 19.3
9.16 Elias Martinsson 97 Brattås Uddevalla 13.3
9.19 Gustav Jacobson 97 Istrum Örebro 27.3
9.35 Eric Axtelius 97 Enköping Västerås 16.4
9.38 Viktor Johansson 97 Ullevi Uddevalla 13.3
9.41 Oskar Lundqvist 97 Upsala Örebro 19.3
9.42 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Örebro 19.3
9.42 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sätra 29.1
9.52 Gustav Larsson 97 Mölndal Uddevalla 13.3
9.60 Elias Högström 97 Sundsvall Bollnäs 22.1
9.60 Henning André 97 Nyköping Eskilstuna 6.2
9.62 Oscar Hjerm 97 Västerås Västerås 11.12
9.63 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö 23.1
9.64 Oscar Jacobson 97 Istrum Örebro 27.3
9.67 Anton Hördell 97 Hammarby Sätra 6.2
9.68 Edwin Sahlin 97 Råby-Rekarne Örebro 16.1
9.71 Albin Johansson 97 Högbo GIF Bollnäs 5.2
9.82 Daniel Lundborg 97 Växjö Uddevalla 13.3
9.82 Filip Augustsson 97 Brattås Uddevalla 13.3

Höjd

1.80 Oskar Lundqvist 97 Upsala Västerås 30.1
1.76 Andreas Gustafsson 97 Falun Örebro 20.3
1.72 Jonathan Gilkes 97 Ymer Borås 23.1
1.71 Richard Martin 97 Danderyd Sätra 5.2
1.70 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Göteborg 5.12
1.69 Gustav Jacobson 97 Istrum Borås 23.1
1.68 Eric Axtelius 97 Enköping Västerås 16.4
1.67 Andreas Bergström 97 Skellefteå Haparanda 13.2
1.66 Simon Andersson 97 Träff Borås 23.1
1.65 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö 23.1
1.65 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö 23.1
1.65 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Huddinge 3.4
1.64 Henning André 97 Nyköping Örebro 20.3
1.63 Elias Martinsson 97 Brattås Uddevalla 16.4
1.62 Anton Edvardsson 97 Viking Karlstad 22.1
1.61 Alex Appelgren 97 Tyresö Örebro 20.3
1.61 Simon von Sydow 97 Mölndal Göteborg 5.3
1.60 Edwin Sahlin 97 Råby-Rekarne Örebro 15.1
1.60 William Gunnarsson 97 Örebro Örebro 15.1
1.60 Kevin Duvert 98 Märsta Västerås 22.1
1.60 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg 6.3
skoltävling
1.67 Martin Bohlin 97 Nyköping 12.11
1.64 Henning André 97 Nyköping Nyköping 12.11
1.64 Oscar Gustavsson 97 Nyköping Nyköping 12.11
intern klubbtävling
1.66 Henning André 97 Nyköping Nyköping 12.12

Stav

3.30 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Sätra 5.2
3.02 Edwin Sahlin 97 Västerås Örebro 5.3
3.01 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 18.12
2.94 Alex Appelgren 97 Tyresö Huddinge 15.3
2.87 Andrée Nilsson 97 Bore Karlstad 6.2
2.82 Nils Eriksson 97 Rånäs Örebro 19.3
2.82 Oscar Lundqvist 97 Upsala Örebro 19.3
2.80 Niklas Svanberg 97 Stenungsund Uddevalla 12.3
2.80 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Göteborg 20.11
2.75 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Huddinge 22.3
2.70 Daniel Lundborg 97 Växjö Uddevalla 12.3
2.70 Tim Olsson 97 Ystad Uddevalla 12.3
2.63 Anton Sjöström 97 Ume FI Luleå 19.3
2.62 Tim Licke 97 Nyköping Örebro 19.3
2.60 Oscar Bálint Palmgren 97 Udd Karlskrona 12.2
2.60 Magnus Herstedt 98 Öresund Uddevalla 12.3
2.53 Jens Westin 97 Haparanda SKT Luleå 19.3
2.50 Axel Truedsson 97 Udd Uddevalla 12.3
2.50 Filip Augustsson 97 Brattås Uddevalla 12.3
2.50 Viktor Kjellsson 98 Växjö Uddevalla 12.3
2.50 Örn Östenberg 98 Växjö Uddevalla 12.3

Längd

5.55 Andreas Gustafsson 97 Falun Örebro 19.3
5.48 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Karlstad 23.1
5.40 Elias Martinsson 97 Brattås Uddevalla 12.3
5.40 Viktor Johansson 97 Ullevi Uddevalla 12.3
5.38 Henning André 97 Nyköping Nyköping 26.3
5.37 Gustav Jacobson 97 Istrum Uddevalla 12.3
5.37 Michael Welsapar 97 Enköping Örebro 19.3
5.35 Josef Bergström Raouf 97 Upsala Örebro 19.3
5.33 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Karlstad 23.1
5.32 Filip Jonsson 97 Istrum Falköping 29.1
5.30 William Gunnarsson 97 Örebro Örebro 15.1
5.28 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Borås 23.1
5.23 Anton Hördell 97 Hammarby Örebro 19.3
5.22 Anton Petersson 97 Växjö Uddevalla 12.3
5.18 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 5.2
5.15 Elias Högström 97 Sundsvall Haparanda 12.2
5.14 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Huddinge 15.1
5.14 Lip Tueaprakhon 97 Spårvägen Sätra 29.1
5.13 Daniel Eriksson 97 Mölndal Uddevalla 12.3
5.13 Joakim Karlsson 97 Västerås Västerås 16.4

Tresteg

11.66 Viktor Johansson 97 Ullevi Uddevalla 13.3
11.66 Henning André 97 Nyköping Örebro 20.3
11.59 Oscar Lundqvist 97 Upsala Örebro 20.3
11.36 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Örebro 20.3
11.16 Jonathan Gilkes 97 Ymer Uddevalla 13.3
11.15 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Örebro 20.3
11.11 Daniel Bohlin 97 Ullevi Uddevalla 13.3
11.09 Gustav Jacobsson 97 Istrum Uddevalla 13.3
10.99 Daniel Eriksson 97 Mölndal Uddevalla 13.3
10.99 Pontus Quick 97 Lund Uddevalla 13.3
10.85 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Uddevalla 13.3
10.79 Michael Welsapar 97 Enköping Västerås 30.1
10.77 Eric Axtelius 97 Enköping Västerås 30.1
10.74 Daniel Lundborg 97 Växjö Karlskrona 16.1
10.71 William Gunnarsson 97 Örebro Örebro 28.11
10.71 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 6.2
10.68 Jesper Rask 97 Bollnäs Bollnäs 9.1
10.63 Johan Sundkvist 97 Riviera Piteå 6.2
10.53 Nils Eickhoff 97 Ymer Uddevalla 13.3
10.52 Filip Bolö 97 Växjö Göteborg 5.12

Kula/4.0

15.84 Wictor Petersson 98 Hässleholm Halmstad 5.3
13.43 Jakob Gardenkrans 97 Öresund Malmö 22.1
12.19 Josef Bergström Raouf 97 Upsala Västerås 23.1
12.18 Simon Henriksson 97 Eslöv Malmö 12.2
12.14 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö 23.1
11.97 Casper Ahlbin 97 Eslöv Uddevalla 13.3
11.77 Roger Wahlander 97 Broddetorp Falköping 29.1
11.60 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Örebro 20.3
11.59 Filip la Fleur 97 Ystad Malmö 12.2
11.59 Jan Jakoubek 97 Hinden Nybro 6.1
11.43 Sebastian Ruthström 97 Danderyd Sätra 6.2
11.09 Elias Högström 97 Sundsvall Ås 30.1
11.01 Simon Litzell 97 Östersund Ås 5.2
10.76 Erik Frandsen 97 Träff Borås 23.1
10.56 Jesper Arbinge 97 Huddinge Huddinge 19.4
10.53 David Nilsson 97 Väsby Örebro 20.3
10.45 Emil Holmberg 97 Lidköping Uddevalla 13.3
10.45 Albin Johansson 97 Högbo GIF Örebro 26.3
10.28 Andreas Bergström 97 Skellefteå Haparanda 13.2
10.26 Oliver Tered 97 Hässelby Örebro 20.3

Vikt/9.08

12.42 Jakob Gardenkrans 97 Öresund Malmö 16.2

Sjukamp/P15

2.868 Edwin Sahlin 97 Råby-Rekarne Västerås 9.1
överlång bana
3.171 Olof Östenberg 97 Växjö Växjö 23.1
3.150 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö 23.1

>