Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F15 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.23 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 9.7
12.56 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Halmstad 23.7
12.57 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Sollentuna 21.5
12.59 Sara Jacobsson 96 Malmö Ystad 26.8
12.60 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Kungsbacka 10.9
12.60 Mikaela Johannesson 96 Falun Ystad 26.8
12.66 Adriana Janic 96 Malmö Göteborg/U 9.7
12.69 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Sävedalen 11.6
12.73 Linnea Sandell 96 Kronan Ystad 19.6
12.78 Emma Gällstedt 96 Gefle Sollentuna 21.5
12.79 Amber Helminski 96 Rigor Ysstad 26.8
12.80 Sanna Oscarson 96 Ymer Halmstad 23.7
12.85 Emma Stenlöf 96 Västerås Stockholm/S 29.6
12.86 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Sävedalen 11.6
12.88 Emelie Nilsson 96 Ystad Ystad 19.6
12.95 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Växjö 18.9
12.98 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sollentuna 21.5
12.99 Klara Skyvell 96 Helsingborg Ängelholm 5.6
13.00 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 23.7
13.00 Sofia Andersson 96 Växjö Halmstad 23.7
13.00 Johanna Elfving 96 Örebro Ystad 26.8
medvind
12.23 Emilia Kjellberg 96 Sunne Torsby 28.5
12.55 Linnea Sandell 96 Kronan Ystad 19.6
12.60 Mikaela Johannesson 96 Falun Sollentuna 21.5
12.77 Emma Gällstedt 96 Gefle Huddinge 11.6
12.80 Emelie Nilsson 96 Ystad Karlshamn 12.6
12.80 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sollentuna 22.5
12.82 Klara Zetterberg 96 Upsala Sollentuna 21.5
12.90 Moa Ullgren 96 Tjalve Sollentuna 22.5
13.00 Sofia Lindfors 96 Hellas Huddinge 11.6

300m

40.11 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg/U 10.7
40.22 Alexandra Everett 96 Malmö Göteborg/U 10.7
40.56 Mikaela Johannesson 96 Falun Ystad 28.8
41.37 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Ystad 28.8
42.27 Magdalena Mosell 96 Söderhamn Västerås 7.8
42.31 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Sävedalen 12.6
42.38 Emelie Nilsson 96 Ystad Göteborg/U 10.7
42.49 Sara Jacobsson 96 Malmö Ystad 27.8
42.74 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Villstad 13.8
42.89 Sofia Andersson 96 Växjö Halmstad 224.7
42.93 Frida Grindheim 96 Helsingborg Ängelholm 4.6
42.99 Sofia Wickström 96 Huddinge Huddinge 12.6
43.19 Sofia Lindfors 96 Hellas Ysstad 27.8
43.50 Emma Bouw 96 Upsala Göteborg/U 10.7
43.61 Nicci Laidler 96 Ystad Lund 3.9
43.63 Lilly Andersson 96 Eslöv Ängelholm 4.6
43.72 Stina Gustafsson 96 Ärla Växjö 17.9
43.76 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Sävedalen 12.6
43.82 Johanna Elfving 96 Örebro Ystad 27.8
43.87 Julia Axelsson Svärd 96 Helsingborg Ystad 27.8

800m

2:10.77 Linn Söderholm 96 Sävedalen Eskilstuna 18.8
2:17.32 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Eskilstuna 18.8
2:20.68 Julia Ivehammar 96 Linköping Stockholm/S 30.7
2:21.64 Matilda Andersson 96 Sävedalen Ystad 27.8
2:22.27 Jill Höstman 96 Lerum Ystad 27.8
2:24.55 Sofia Andersson 96 Växjö Falun 10.9
2:25.63 Isabelle Brauer 96 Åkersberga Täby 3.9
2:26.18 Moa Rothman 96 Västerås Falun 10.9
2:26.30 Anna Dahlsjö 96 Mölndal Varberg 21.8
2:26.32 Malin Börjesjö 96 Sundbyberg Stockholm/S 30.7
2:26.37 Nicole Sörensen 96 Falun Göteborg/U 8.7
2:27.16 Alexandra Andersson 96 Mälarhöjden Huddinge 11.6
2:27.45 Malin Jonson 96 Sävedalen Göteborg/S 11.6
2:28.17 Elvira Erixon 96 Mölndal Kungälv 26.6
2:28.18 Alma Pihlblad 96 Högbo GIF Stockholm/S 30.7
2:28.32 Amelie Svensson 96 Varberg Kungsbacka 10.9
2:28.67 Hanna Karlsson 96 Nora Karlstad 3.9
2:28.80 Hedda Hedenskog 96 Hässelby Huddinge 20.8
2:29.17 Johanna Andersson 96 Mölndal Göteborg/U 8.7
2:29.43 Sofia Wickström 96 Huddinge Täby 3.9

2000m

6:25.03 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sävedalen 12.6
6:46.86 Moa Rothman 96 Västerås Göteborg/U 10.7
6:55.2m Matilda Andersson 96 Sävedalen Hässleholm 30.7
6:55.53 Malin Börjesjö 96 Sundbyberg Huddinge 12.6
6:56.54 Alma Pihlblad 96 Högbo GIF Huddinge 12.6
7:00.19 Julia Ivehammar 96 Linköping Göteborg/U 10.7
7:07.22 Jill Höstman 96 Lerum Kungsbacka 11.9
7:08.18 Malin Jonson 96 Sävedalen Varberg 20.8
7:18.29 Anna Dahlsjö 96 Mölndal Göteborg/U 10.7
7:30.71 Johanna Andersson 96 Mölndal Ystad 28.8
7:33.86 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Ystad 28.8
7:44.51 Ida Jackalin 96 Högbo GIF Gävle 22.7
7:44.87 Emelie Ring 96 Akele Ystad 28.8

1500m hinder/76.2

5:00.0m Linn Söderholm 96 Sävedalen Ystad 26.8
5:15.92 Moa Rothman 96 Västerås Växjö 17.9
5:23.46 Malin Börjesjö 96 Sundbyberg Växjö 17.9
5:36.58 Sofia Frohm 96 Hellas Göteborg/U 8.7
5:38.86 Nicole Sörensen 96 Falun Ystad 26.8
5:40.3m Matilda Andersson 96 Sävedalen Göteborg/S 4.8
6:04.56 Jonna Skogh 96 Hässelby Huddinge 20.8

80m häck/76.2

11.54 Amber Helminski 96 Rigor Helsingborg 2.7
11.78 Emma Stenlöf 96 Västerås Stockholm/S 30.7
11.80 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Uddevalla 16.7
11.80 Linnea Sandell 96 Kronan Stockholm/S 30.7
11.85 Julia Strömberg 96 Sundsvall Falun 11.9
11.90 Alexandra Jensen 96 Huddinge Sollentuna 22.5
11.94 Daniela Karlsson 96 Västerås Falun 11.9
12.01 Adriana Janic 96 Malmö Göteborg/U 8.7
12.06 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Jönköping 4.9
12.08 Ellinor Persson 96 Täby Sollentuna 22.5
12.15 Sara Cannmo 96 Hovslätt Jönköping 4.9
12.20 Sofia Andersson 96 Växjö Ystad 28.8
12.43 Mathilda Andersson 96 Åhus Ystad 28.8
12.43 Moa Ullgren 96 Tjalve Ystad 28.8
12.44 My Petersson Dahlbeck 96 Malmö Göteborg/U 8.7
12.45 Amanda Öberg 96 Ymer Ystad 28.8
12.47 Ellinor Englundh 96 Säter Söderhamn 20.8
12.53 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlskrona 10.9
12.57 Malin Ekblad 96 Upsala Falun 11.9
12.58 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Sävedalen 11.6
12.58 Stina Hedvall 96 Växjö Falun 11.9
okänd vind
12.13 Ellinor Englundh 96 Säter Järvsö 24.9
medvind
11.78 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Ystad 28.8
11.88 Daniela Karlsson 96 Västerås Ystad 28.8
12.08 Sofia Andersson 96 Växjö Halmstad 24.7
12.17 Amanda Öberg 96 Ymer Halmstad 24.7

300m häck/76.2

44.83 Julia Strömberg 96 Sundsvall Stockholm/S 31.7
44.92 Sofia Andersson 96 Växjö Hässleholm 29.7
45.05 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg/U 8.7
45.63 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Ystad 27.8
46.49 Daniela Karlsson 96 Västerås Stockholm/S 16.8
46.66 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Kungsbacka 10.9
46.72 Ylva Engdahl 96 Danderyd Stockholm/S 16.8
47.37 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Ystad 27.8
48.04 Sara Jacobsson 96 Malmö Eksjö 7.8
48.27 Jill Höstman 96 Lerum Göteborg/U 8.7
48.38 Hanna Johnsson 96 Sundbyberg Huddinge 10.6
48.59 Sofia Lindfors 96 Hellas Huddinge 10.6
48.80 Emma Bouw 96 Upsala Uppsala 3.7
49.20 Louise Hellberg 96 Huddinge Huddinge 20.8
49.72 Lydia Liljeqvist 96 Tureberg Ystad 26.8
49.90 Sara Derelöv 96 Motala Norrköping 17.9
49.94 Nicole Sörensen 96 Falun Västerås 6.8
49.98 Alida Sterner 96 Tureberg Stockholm/S 31.7
50.11 Linnea Hård 96 Karlskoga Växjö 17.9
50.33 Felicia Ascard 96 Lund Ystad 26.8

Höjd

1.70 Emma Stenlöf 96 Västerås Falun 11.9
1.70 Adriana Janic 96 Malmö Ystad 27.8
1.65 Nadja Ohrsell 96 Luleå Göteborg/U 10.7
1.64 Emilia Kjellberg 96 Sunne Kil 14.8
1.64 Isabel Alexandrie 96 Strängnäs Uppsala 2.7
1.64 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Ystad 27.8
1.64 Signe Svensén 96 Kristianstad Ystad 27.8
1.64 Jonna Lindéen 96 Kalmarsund Oskarshamn 6.7
1.63 Anna Stickler 96 Sundsvall Huddinge 10.6
1.63 Ellinor Persson 96 Täby Danderyd 8.5
1.63 Ylva Engdahl 96 Danderyd Danderyd 8.5
1.62 Frida Wikenstedt 96 Strömstad Sävedalen 11.6
1.62 Fanny Källgren 96 Norrköping Högby 17.7
1.62 Elin Karlsson 96 Örbyhus Sandviken 4.6
1.61 Ellen Ekholm 96 Ullevi Stockholm/S 31.7
1.60 Alexandra Hansson 96 Lund Ystad 19.6
1.60 Jill Höstman 96 Lerum Kungälv 26.6
1.59 Amanda Mattsson 96 Orient Göteborg/U 10.7
1.59 Vilma Öhrman 96 Lund Göteborg/U 10.7
1.58 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Falun 11.9
1.58 Julia Strömberg 96 Sundsvall Falun 11.9
1.58 Annika Jönsson 96 Helsingborg Ystad 27.8
1.58 Filippa Karlsson 96 Varberg Ystad 27.8

Stav

3.25 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg/U 10.7
3.23 Emma Stenlöf 96 Västerås Ystad 26.8
3.15 Sara Cannmo 96 Hovslätt Växjö 16.9
3.12 Agnes Moberg 96 Tyresö Trollbäcken 31.8
3.11 Annika Jönsson 96 Helsingborg Ystad 26.8
3.11 Malin Antonsson 96 Örgryte Ystad 26.8
3.08 Sandra Bergenulf 96 Falun Örebro 29.5
3.04 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Falun 14.6
2.93 Ylva Engdahl 96 Danderyd Sollentuna 21.5
2.70 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Lerum 5.6
2.70 Alida Sterner 96 Tureberg Stockholm/S 7.6
2.66 Malin Smetana 96 Lerum Ystad 26.8
2.65 Frida Werner 96 Hässelby Huddinge 20.8
2.65 Nadja Ohrsell 96 Luleå Luleå 28.5
2.60 Olivia Maunsbach 96 Lund Göteborg/S 29.5
2.57 Ida Björklund 96 Växjö Huddinge 20.8
2.40 Mathilda Andersson 96 Åhus Motala 22.5
2.36 Sigrid Forsberg 96 Lerum Ystad 26.8
2.30 Fanny Holgersson 96 Gnistan Karlshamn 12.6
2.30 Lotta Stenmark 96 Sundsvall Sundsvall 22.5

Längd

5.81 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 8.7
5.73 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U 8.7
5.59 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 8.7
5.48 Amber Helminski 96 Rigor Falun 10.9
5.45 Julia Strömberg 96 Sundsvall Gävle 23.7
5.42 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Växjö 16.9
5.38 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Sävedalen 11.6
5.38 Mikaela Johannesson 96 Falun Järvsö 24.9
5.25 Ellinor Persson 96 Täby Huddinge 20.8
5.25 Matilde Andersson 96 Östhammar Göteborg/U 8.7
5.23 Izabelle Kjellberg 96 IF Göta Göteborg/U 8.7
5.19 Anna Stickler 96 Sundsvall Huddinge 12.6
5.18 Moa Ullgren 96 Tjalve Stockholm/S 30.7
5.17 Fanny Källgren 96 Norrköping Högby 17.7
5.17 Olivia Jurcola 96 Huddinge Täby 4.9
5.15 Jonna Lindéen 96 Kalmarsund Värnamo 11.9
5.14 Amanda Öberg 96 Ymer Falun 10.9
5.14 Joline Jansson 96 Östhammar Uppsala 2.7
5.13 Sofia Wickström 96 Huddinge Falun 10.9
5.12 Linnea Sandell 96 Kronan Göteborg/U 8.7
okänd vind
5.16 Linnea Sandell 96 Kronan Ängelholm 24.9
medvind
5.30 Fanny Källgren 96 Norrköping Högby 17.7
5.18 Desirée Ericsson 96 Linköping Linköping/C 11.6
5.18 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Sävedalen 11.6
5.17 Joline Jansson 96 Östhammar Bålsta 28.5

Tresteg

11.68 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Halmstad 23.7
11.48 Emilia Kjellberg 96 Sunne Växjö 17.9
11.47 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U-U 9.7
11.22 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Sävedalen 12.6
10.96 Linnea Ahlstedt 96 Lerum Halmstad 23.7
10.79 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Mölndal 30.7
10.65 Alice Eriksson 96 Lidingö Ystad 28.8
10.59 Frida Grindheim 96 Helsingborg Göteborg/S 29.5
10.59 Matilde Andersson 96 Östhammar Göteborg/U-U 9.7
10.42 Emma Westerlund 96 Ullevi Ystad 28.8
10.38 Ellinor Persson 96 Täby Täby 15.5
10.32 Elin Karlsson 96 Örbyhus Gävle 22.7
10.29 Louise Waldemarsson 96 Kronan Hässleholm 30.7
10.19 Thilda Särnevång 96 Udd Helsingborg 1.7
10.17 Sara Pernbrink 96 Hammarby Göteborg/U-U 9.7
10.13 Clara Pethö 96 Gefle Huddinge 11.6
10.13 Martina Appel 96 IF Göta Karlskoga 19.6
10.12 Alva Regnell 96 Göteborgs KIK Sävedalen 12.6
10.12 Agnes Ritzer 96 Norrköping Norrköping 17.9
10.11 Emma Bouw 96 Upsala Göteborg/U-U 9.7
medvind
11.59 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U-U 9.7
11.23 Hanna Bengtsson 96 Sävedalen Sävedalen 12.6
11.10 Linnea Ahlstedt 96 Lerum Göteborg/U-U 9.7
10.76 Matilde Andersson 96 Östhammar Uppsala 3.7
10.69 Elin Karlsson 96 Örbyhus Uppsala 3.7
10.47 Louise Waldemarsson 96 Kronan Göteborg/U-U 9.7
10.30 Thilda Särnevång 96 Udd Helsingborg 1.7
10.11 Madeleine Borg 96 Contact Karlshamn 7.5

Kula/3.0

13.93 Julia Axelsson Svärd 96 Helsingborg Ystad 28.8
13.78 Lisa Einarsson 96 Ed Göteborg/U 8.7
13.29 Hanna Gustavsson 96 Motala Norrköping 18.9
12.50 Alma Sundin 96 Mora Torsby 28.5
12.42 Lilly Andersson 96 Eslöv Göteborg/U 8.7
12.41 Sara Lennman 96 Katrineholm Nyköping 3.9
12.19 Linn Hessler 96 Ullevi Kungälv 26.6
11.95 Emma Wernung 96 Sävedalen Växjö 18.9
11.90 Linnea Hård 96 Karlskoga Glanshammar 2.6
11.75 Jessika Lowe 96 Helsingborg Malmö/S-K 16.7
11.51 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 24.7
11.46 Sigrid Karlsson 96 Malmö Göteborg/U 8.7
11.36 Ellinor Englundh 96 Säter Växjö 18.9
11.33 Julia Marklund 96 Bore Växjö 18.9
11.26 Michaela Nitz 96 Märsta Bålsta 14.5
11.05 Alexandra Jensen 96 Huddinge Enskede 6.6
10.98 Amanda Karlsson 96 Huddinge Märsta 24.9
10.95 Anna Wetterlin 96 Öresund Hässleholm 31.7
10.85 Maria Olsson 96 Järvsö Stockholm/S 31.7
10.82 Lisa Johansson 96 Kalmarsund Karlskrona 10.9
10.82 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 24.9

Diskus/0.6

45.93 Linn Hessler 96 Ullevi Växjö/V-K 16.9
43.13 Julia Marklund 96 Bore Växjö/V-K 18.9
42.83 Alma Sundin 96 Mora Västerås 6.8
42.72 Jessika Lowe 96 Helsingborg Malmö/S-K 18.9
42.39 Hanna Gustavsson 96 Motala Norrköping 18.9
40.59 Sara Rosén Andersson 96 Ljungby Växjö 14.9
39.80 Linnea Hård 96 Karlskoga Växjö/V-K 16.9
38.26 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Varberg 20.8
36.81 Emma Wernung 96 Sävedalen Kungsbacka 11.9
35.83 Erica Berntsson 96 Gnistan Karlshamn 27.6
35.42 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 24.9
35.00 Maria Olsson 96 Järvsö Ystad 27.8
34.43 Michaela Nitz 96 Märsta Nyköping 28.5
33.86 Lina Riddarström 96 Motala Halmstad 23.7
33.26 Agnes Jansson 96 Upsala Uppsala 17.7
32.59 Linnéa Holmstedt 96 Nyköping Nyköping 16.10
32.52 Emely Zakariasen 96 Kristinehamn Karlstad/M 3.9
32.47 Helene Ask Uggla 96 Växjö Växjö 12.6
32.22 Lotta Stenmark 96 Sundsvall Timrå 13.8
31.94 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Växjö/V-K 16.9

Slägga/3.0

47.27 Julia Marklund 96 Bore Karlstad/M 3.9
46.95 Erica Berntsson 96 Gnistan Ängelholm 5.6
45.57 Elin Rosén 96 Gefle Ystad 26.8
45.47 Lisa Einarsson 96 Ed Ystad 26.8
43.52 Amanda Karlsson 96 Huddinge Ystad 26.8
42.24 Sara Rosén Andersson 96 Ljungby Göteborg/U-U 9.7
42.11 Jessika Lowe 96 Helsingborg Malmö/S-K 17.8
40.99 Linn Hessler 96 Ullevi Växjö/V-K 16.9
40.49 Agnes Jansson 96 Upsala Märsta 5.9
38.17 Maria Johansson 96 Åhus Ystad 26.8
35.82 Michaela Nitz 96 Märsta Nyköping/T 28.5
35.36 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Växjö/V-K 16.9
35.07 Hanna Gustavsson 96 Motala Norrköping 17.9
34.82 Maria Olsson 96 Järvsö Järvsö 25.9
34.57 Linn Riddarström 96 Motala Norrköping 17.9
34.05 Annika Larsson 96 Upsala Uppsala 1.10
31.37 Emma Wernung 96 Sävedalen Göteborg/S-K 11.6
31.24 Elin Helgesson 96 Tumba Järvsö 25.9
30.04 Evelyn Wahlberg 96 Oxelösund Märsta 24.9
28.78 Cajsa Jönsson 96 Udd Kalmar 24.9

Spjut/400

46.78 Julia Marklund 96 Bore Ystad 28.8
44.32 Karolina Martinsson 96 IK Sisu Ystad 28.8
42.11 Lilly Andersson 96 Eslöv Göteborg/U 9.7
41.37 Ellinor Englundh 96 Säter Söderhamn 20.8
41.02 Linn Hessler 96 Ullevi Lerum 29.5
40.63 Olivia Hultman 96 Tibro Borås 11.6
40.33 Vanille Cousyn Johansson 96 Helsingborg Helsingborg 27.7
40.17 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Stockholm/S 30.7
36.99 Annika Jönsson 96 Helsingborg Helsingborg 24.9
36.77 Lotta Stenmark 96 Sundsvall Gävle 24.7
36.04 Maria Olsson 96 Järvsö Ystad 28.8
35.89 Frida Carlsson 96 Hanviken Uppsala 2.7
35.84 Emely Zakariasen 96 Kristinehamn Karlskoga 11.9
35.72 Ebba Andersson 96 Söderhamn Växjö 17.9
35.43 Hanna Gustavsson 96 Motala Norrköping 17.9
35.04 Sara Kuutti 96 Tingberg Lerum 23.6
34.51 Sara Thor 96 Huddinge Huddinge/J 25.9
34.43 Linn Riddarström 96 Motala Nyköping 28.5
33.94 Kim Ander 96 Hässelby Falun 10.9
33.02 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Angered 6.6

Sexkamp/F15

3.955 Emma Stenlöf 96 Västerås Falun 7.8
3.840 Julia Strömberg 96 Sundsvall Falun 7.8
3.659 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Alvesta 2.10
3.555 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Varberg 18.9
3.552 Ellinor Englundh 96 Säter Falun 7.8
3.340 Moa Ullgren 96 Tjalve Falun 7.8
3.283 Linn Hessler 96 Ullevi Lerum 29.5
3.153 Alice Eriksson 96 Lidingö Falun 7.8
3.030 Emma Bouw 96 Upsala Falun 7.8
2.977 Jill Höstman 96 Lerum Lerum 29.5
2.924 Vilma Öhrman 96 Lund Eslöv 11.9
2.913 Hanna Gustavsson 96 Motala Falun 7.8
2.889 Sanna Oscarsson 96 Ymer Uddevalla 17.7
2.850 Matilda Andersson 96 Åhus Eslöv 11.9
2.772 Felicia Ascard 96 Lund Eslöv 11.9
2.769 Jenny Haage 96 Lidköping Varberg 18.9
2.676 Filippa Karlsson 96 Varberg Varberg 18.9

>