Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 NOV, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.75 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Karlstad 2.8
11.96 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Genève, SUI 28.5
11.99 Linnea Alstermark 92 Hammarby Vellinge 26.8
12.05 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Stockholm/S 31.7
12.11 Freja Jernstig 92 Tanum Kil 6.6
12.15 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Vellinge 26.8
12.16 Daniella Busk 93 Malmö Mannheim, GER 2.7
12.19 Matilda Hellqvist 93 Orient Växjö 16.9
12.29 Isabel Annerfalk 93 Hagen Göteborg/U 9.7
12.32 Ida Hansen 93 Arvika Växjö 16.9
12.35 Rebecka Nilsson 93 Ullevi Skara 6.6
12.36 Jessica Östlund 93 Hässelby Sollentuna 22.5
12.39 Jenny Melin 93 Strand Söderhamn 31.5
12.40 Lisa Skagersten 92 Varberg Stockholm/S 31.7
12.40 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 9.7
12.41 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Vellinge 26.8
12.46 Sara Kviberg 93 Hellas Huddinge 10.6
12.52 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Jönköping 22.6
12.52 Mary Ann Andreasson 92 IF Göta Gävle 23.7
12.54 Lisa Duffy 93 Bromma Göteborg/U 9.7
medvind
11.60 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Vellinge 26.8
11.72 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Kalmar 28.5
11.79 Linnea Alstermark 92 Hammarby Vellinge 26.8
11.85 Daniella Busk 93 Malmö Sundsvall 31.7
11.94 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Vellinge 26.8
12.21 Jessica Östlund 93 Hässelby Vellinge 26.8
12.28 Isabel Annerfalk 93 Hagen Vellinge 26.8
12.37 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Vellinge 26.8
12.38 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Vellinge 26.8

200m

24.15 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Helsinki, FIN 10.9
24.28 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Trelleborg 4.6
24.73 Daniella Busk 93 Malmö Sundsvall 31.7
24.86 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sollentuna 21.5
24.92 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Sollentuna 28.6
24.98 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 10.7
25.10 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Köbenhavn, DEN 4.9
25.27 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Vellinge 27.8
25.33 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg/U 10.7
25.35 Matilda Hellqvist 93 Orient Vellinge 27.8
25.39 Ida Hansen 93 Arvika Sunne 16.7
25.52 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Göteborg/U 10.7
25.57 Olivia Klüft 92 Växjö Göteborg/U 10.7
25.62 Lisa Skagersten 92 Varberg Göteborg/U 10.7
25.62 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 21.5
25.66 Freja Jernstig 92 Tanum Kil 6.6
25.73 Frida Hogstrand 93 Täby Sollentuna 21.5
25.75 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 21.5
25.78 Linnea Alstermark 92 Hammarby Huddinge 17.8
25.83 Malin Trollsås 93 Danderyd Stockholm/S 29.6
medvind
23.99 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Gävle 14.8
24.60 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Vellinge 28.8
24.64 Daniella Busk 93 Malmö Vellinge 28.8
24.66 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Vellinge 28.8
24.96 Angelica Karlsson 93 Tanum Vellinge 27.8
24.96 Sandra Knezevic 92 Huddinge Västerås 6.8
24.97 Linnea Killander 93 Malmö Karlskrona 19.6
25.24 Matilda Hellqvist 93 Orient Vellinge 28.8
25.51 Lisa Skagersten 92 Varberg Villstad 13.8
25.66 Linda Frödin 93 Gefle Gävle 2.6

400m

56.13 Therese Jernbeck 92 Lidingö Vellinge 27.8
56.77 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Gävle 13.8
57.63 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 7.8
58.31 Linda Frödin 93 Gefle Vellinge 27.8
58.39 Sara Rönnby 93 Enhörna Vellinge 27.8
58.42 Sandra Wagner 92 Örebro Täby 15.5
58.44 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Stockholm/S 5.7
58.67 Caroline Andersson 92 IF Göta Västerås 7.8
58.68 Jasmin Sabir 92 Hammarby Sollentuna 22.5
58.70 Caroline Högardh 92 Halmstad Halmstad 24.7
58.82 Sofie Näslund 92 Vingarna Umeå 20.8
58.89 Jessica Bloodworth 93 Tranås Motala 22.5
59.20 Malin Trollsås 93 Danderyd Huddinge 11.6
59.20 Åsa Söderlund 93 Västerås Göteborg/S 29.5
59.36 Linnea Harrysson 92 Ullevi Vellinge 26.8
59.57 Josefine Gabrielsson 92 Oskarshamn Nässjö 6.8
59.64 Emelie Bley 93 Tjalve Vellinge 26.8
59.93 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Huddinge 11.6
60.14 Ida Holm 93 Lerum Lerum 21.8
60.64 Malin Lignell 92 Stocksäter Karlstad 3.9

800m

2:08.74 Sofie Näslund 92 Vingarna Celle Ligure, ITA 5.7
2:09.27 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Mannheim, GER 3.7
2:10.62 Caroline Högardh 92 Halmstad Jönköping 22.6
2:11.49 Ida Holm 93 Lerum Stockholm/S 7.6
2:11.68 Sara Rönnby 93 Enhörna Stockholm/S 7.6
2:12.41 Jenny Håland 93 Tumba Stockholm/S 7.6
2:15.83 Jessica Bloodworth 93 Tranås Lerum 29.5
2:16.86 Rebecka Öberg 92 Lidingö Stockholm/S 29.7
2:17.16 Lova Wåhlin 92 Hammarby Västerås 5.8
2:18.88 Julia Forsmark 93 Stål Göteborg/U 10.7
2:19.24 Frida Kristiansson 92 Ymer Villstad 13.8
2:19.65 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sipoo, FIN 19.6
2:20.56 Malin Trollsås 93 Danderyd Stockholm/S 29.6
2:20.71 Emilia Ohlin 93 Contact Olofström 5.6
2:21.03 Anna Silvander 93 Danderyd Stockholm/S 7.6
2:21.85 Caroline Andersson 92 IF Göta Sollentuna 22.6
2:22.25 Therese Moberg 93 Sundsvall Göteborg/U 10.7
2:23.73 Sofie Wilhelmsson 93 Västerås Sollentuna 21.5
2:23.82 Linnea Eriksson 92 Västerås Gävle 23.7
2:23.95 Charlotta Carlsson 93 Norrköping Västerås 5.8

1500m

4:24.17 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Sollentuna 28.6
4:33.17 Caroline Högardh 92 Halmstad Gävle 13.8
4:33.67 Ida Holm 93 Lerum Köbenhavn, DEN 4.9
4:41.78 Rebecka Öberg 92 Lidingö Gävle 13.8
4:43.06 Julia Nilsson 92 Öresund Göteborg/U 9.7
4:44.40 Frida Kristiansson 92 Ymer Vellinge 27.8
4:45.93 Julia Forsmark 93 Stål Växjö 16.9
4:46.18 Emilia Ohlin 93 Contact Helsingborg 3.7
4:46.73 Amelie Andersson 93 Villstad Helsingborg 3.7
4:49.04 Tilda Helgesson 92 Åhus Kristianstad 13.7
4:52.00 Josefin Eriksson 92 Huddinge Huddinge 14.5
4:52.43 Malin Strand 93 Istrum Göteborg/U 9.7
4:54.38 Therese Moberg 93 Sundsvall Gävle 24.7
4:56.18 Alva Sandström 92 Upsala Uppsala 3.7
4:57.24 Jenny Eriksson 93 Falun Sollentuna 22.5
4:57.95 Erica Wesström 92 Upsala Jönköping 26.5
4:59.45 Linnea Brickman Eriksson 92 Västerås Vellinge 27.8
5:00.98 Johanna Lindström 93 Spårvägen Sollentuna 20.5
5:01.37 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Stockholm/S 31.7
5:01.43 Anna Silvander 93 Danderyd Göteborg/U 9.7

3000m

9:58.96 Frida Kristiansson 92 Ymer Köbenhavn, DEN 3.9
10:01.41 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Göteborg/U 8.7
10:07.56 Emilia Ohlin 93 Contact Köbenhavn, DEN 3.9
10:20.18 Amelie Andersson 93 Villstad Helsingborg 1.7
10:35.15 Julia Nilsson 92 Pallas Vellinge 28.8
10:35.78 Malin Strand 93 Istrum Sävedalen 12.6
10:38.27 Tilda Helgesson 92 Åhus Göteborg/U 8.7
10:41.00 Rebecka Öberg 92 Lidingö Täby 15.5
10:43.44 Julia Forsmark 93 Stål Karlstad 2.8
10:45.60 Josefin Eriksson 92 Huddinge Vellinge 28.8
10:50.49 Linnea Brickman Eriksson 92 Västerås Vellinge 28.8
10:52.26 Rebecka Andersson 93 Strömstad LK Uddevalla 23.7
11:05.21 Karin Olsson 92 Ludvika Huddinge 17.8
11:10.39 Therese Moberg 93 Ånge Växjö 18.9
11:18.14 Johanna Nissén Karlsson 93 Lidköping Växjö 18.9
11:25.66 Emma Högberg 92 Västerås Sollentuna 22.6
11:32.49 Helen Andreasson 93 Orient Uddevalla 19.6
11:33.73 Maja Falk 93 Torsby 28.5
11:42.02 Victoria Rehn 92 Högbo GIF Göteborg/U 8.7
11:43.10 Stina Nilsson 93 Torsby 28.5

2000m hinder/76.2

6:52.3m Frida Kristiansson 92 Ymer Köbenhavn, DEN 4.9
6:55.6m Caroline Högardh 92 Halmstad Göteborg/S 4.8
7:30.29 Malin Strand 93 Istrum Lidköping 13.8
7:37.08 Julia Forsmark 93 Stål Gävle 22.7
7:48.39 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Vellinge 26.8

100m häck/84.0

14.29 Ida Hansen 93 Arvika Vellinge 28.8
14.38 Charlotte Skogström 93 Täby Vellinge 28.8
14.58 Mary Ann Andreasson 92 IF Göta Eskilstuna 18.8
14.75 Madeleine Eriksson 93 Gefle Eskilstuna 18.8
14.81 Michaela Meijer 93 Örgryte Vellinge 28.8
14.82 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 28.5
14.86 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sipoo, FIN 18.6
14.99 Mergime Jashari 92 Westmannia Vellinge 28.8
15.06 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 21.7
15.14 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Lerum 28.5
15.41 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Stockholm/S 7.6
15.50 Julia Wigren 93 Gefle Stockholm/S 30.7
15.55 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Nässjö 6.8
15.62 Elin Sångberg 92 Strand Söderhamn 31.5
15.73 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 26.5
15.78 Jessica Bloodworth 93 Tranås Högby 12.6
16.22 Victoria Johansson 92 Tranås Motala 22.5
16.26 Anna Olsson 92 Lund Helsingborg 2.7
16.28 Ellen Hjort 93 Örebro Göteborg/U 10.7
16.87 Lisa Sernbrandt 93 Huddinge Huddinge 12.6
okänd vind
15.90 Lovisa Grönros 93 Hammarby Mankato, MN 10.5
medvind
14.51 Lina Marcussen 93 Lerum Jönköping 22.5
15.03 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Sollentuna 22.5
15.35 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Växjö 17.9

300m häck/76.2

42.86 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Vellinge 28.8
43.63 Madeleine Eriksson 93 Gefle Stockholm/S 31.7
44.07 Jasmin Sabir 92 Hammarby Stockholm/S 31.7
44.29 Ida Hansen 93 Arvika Växjö 18.9
44.53 Linnea Killander 93 Malmö Vellinge 28.8
44.59 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Vellinge 28.8
45.49 Lova Wåhlin 92 Hammarby Göteborg/U 8.7
45.54 Lovisa Grönros 93 Hammarby Vellinge 28.8
45.95 Emma Ehrlin 93 Ärla Västerås 6.8
46.26 Johanna Bromark 93 Gefle Stockholm/S 16.8
46.36 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Växjö 18.9
46.40 Hanna Edvardsson 93 Västerås Västerås 6.8
46.44 Therese Jernbeck 92 Lidingö Stockholm/S 31.7
46.59 Malin Lignell 92 Stocksäter Göteborg/U 8.7
46.69 Malin Trollsås 93 Danderyd Huddinge 10.6
47.77 Mathilda Olsson 92 Athlet Vellinge 27.8
47.78 Josefine Norstedt 93 Helsingborg Vellinge 12.6
47.96 Josefin Edwall 93 Bromma Hallsberg 29.5
48.28 Åsa Söderlund 93 Västerås Stockholm/S 31.7
48.44 Felicia Zackrisson 93 Ullevi Stockholm/S 31.7

Höjd

1.78 Johanna Hellgren 92 Bålsta Falun 6.8
1.75 Caroline Andersson 93 Gefle Köbenhavn, DEN 4.9
1.74 Lisa Thelander 93 Halmstad Halmstad 22.5
1.73 Erika Chytraeus 92 Huddinge Stockholm/S 31.7
1.72 Sofie Björklund 93 Båstad Varberg 20.8
1.72 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Kil 6.6
1.71 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Bernhausen, GER 4.6
1.69 Felicia Berglind 93 Hellas Eskilstuna 18.8
1.69 Caroline Gyllenbern 93 Tureberg Stockholm/S 7.6
1.67 Sofie Finnander 93 Wärnamo Vellinge 28.8
1.66 Alexandra Hjorth 93 Upsala Uppsala 17.5
1.66 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 21.7
1.65 Erika Eskilsson 93 Malmö Helsingborg 3.7
1.63 Isabel Annerfalk 93 Hagen Lidköping 13.8
1.61 Mathilda Sjödin 93 Skellefteå Skellefteå 9.6
1.60 Antonia Wijkström 92 Lidköping Lidköping 13.8
1.59 Hanna Edvardsson 93 Västerås Stockholm/S 31.7
1.59 Lina Löfqvist 93 Tierp Västerås 6.8
1.58 Mergime Jashari 92 Westmannia Täby 14.5
1.58 Pia Liedholm 92 Falköpings AIK Skövde 17.5

Stav

4.57 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Tallinn, EST 23.7
4.26 Michaela Meijer 93 Örgryte Köbenhavn, DEN 3.9
3.65 Sophie Jensen 92 Spårvägen Köbenhavn, DEN 3.9
3.53 Lisa Lantz 92 Växjö Halmstad 24.7
3.41 Theresia Nyberg 92 Örgryte Vellinge 26.8
3.33 Anna Jacobsson 92 Lidingö Vellinge 26.8
3.10 Emmy Bärjegård 93 Kvarnsveden Falun 28.5
3.01 Madeleine Rodås 92 Ullevi Stockholm/S 31.7
3.00 Erika Nyström 93 Motala Högby 12.6
2.97 Jenny Jansson 93 Östhammar Växjö 17.9
2.72 Sana Rehman 92 Tumba Huddinge 17.8
2.48 Teresia Tollstern-Landin 93 Örebro Örebro 29.5
2.40 Alexandra Hjorth 93 Upsala Uppsala 17.5
2.40 Camilla Sandström 93 Hanviken Trollbäcken 6.6
2.10 Avalon Ernstsson 93 Halmstad Karlshamn 12.6

Längd

5.86 Sara Kviberg 93 Hellas Göteborg/U 9.7
5.73 Olivia Klüft 92 Växjö Göteborg/U 9.7
5.72 Matilda Holm 93 Ullevi Gävle 13.8
5.69 Frida McCabe 92 Lund Lund 3.9
5.68 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Göteborg/U 9.7
5.66 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Lerum 12.6
5.66 Julia Wigren 93 Gefle Gävle 13.8
5.64 Elin Sångberg 92 Strand Gävle 13.8
5.64 Matilda Hellqvist 93 Orient Växjö 17.9
5.64 Emma Ehrlin 93 Ärla Vellinge 27.8
5.58 Tina Runesson 92 Gnistan Helsingborg 3.7
5.58 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Falun 7.8
5.56 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Gävle 13.8
5.55 Charlotte Skogström 93 Täby Stockholm/S 29.6
5.49 Frida Lüppert Thomsson 92 Hammarby Sollentuna 22.5
5.46 Stina Ek 93 Klippan Vellinge 26.8
5.46 Erika Eskilsson 93 Malmö Hässleholm 31.7
5.44 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Falun 7.8
5.43 Ida Hansen 93 Arvika Växjö 17.9
5.42 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 22.7
medvind
5.80 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 6.8
5.59 Mergime Jashari 92 Westmannia Uppsala 2.7
5.49 Therese Jernbeck 92 Lidingö Göteborg/U 9.7
obekräftat
5.78 Matilda Holm 93 Ullevi Sävedalen 12.6

Tresteg

12.51 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Göteborg/U 10.7
12.44 Jasmin Sabir 92 Hammarby Göteborg/U 10.7
12.28 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 10.7
11.75 Emma Ehrlin 93 Ärla Eskilstuna 18.8
11.71 Elina Rapp 93 IK Sisu Kalmar 28.5
11.66 Josefin Thompson 92 Göteborgs KIK Lerum 23.6
11.59 Olivia Klüft 92 Växjö Göteborg/S 29.5
11.48 Louise Nyberg 92 Öresund Vellinge 28.8
11.48 Louise Thornander 92 Upsala Sätra 29.5
11.22 Rebecka Andersson 93 Örebro Täby 15.5
11.09 Elisabeth Bäckman 93 Bollnäs Söderhamn 31.5
10.90 Linda Nilsson 93 Södertälje IF Göteborg/U 10.7
10.90 Annie Johansson 93 IFK Umeå Harstad, NOR 31.7
10.86 Susanna Bäcker 93 Malmö Växjö 18.9
10.81 Stina Karlsson 93 Sundbyberg Sätra 29.5
10.78 Sabina Hedhag 92 Ullevi Göteborg/U 10.7
10.61 Sofie Hallman 92 Sävedalen Sävedalen 12.6
10.47 Ellen Darrell 93 Göteborgs KIK Halmstad 23.7
10.40 Anna Höög 92 Udd Karlskrona 6.8
10.31 Ellen Isaksson 92 Åhus Högby 12.6
medvind
12.46 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Helsingborg 2.7
11.99 Emma Ehrlin 93 Ärla Göteborg/U 10.7
11.95 Olivia Klüft 92 Växjö Göteborg/S 29.5
10.79 Sofie Hallman 92 Sävedalen Sävedalen 12.6
10.50 Anna Höög 92 Udd Karlskrona 6.8

Kula/4.0

13.95 Johanna Larsson 92 Filipstad Köbenhavn, DEN 4.9
13.07 Hanna Bengtson 92 Öresund Eskilstuna 4.6
13.00 Moa Eskilsson 93 Villstad Vellinge 28.8
12.91 Julia Wiberg 92 Contact Karlshamn 7.5
12.88 Heidi Schmidt 93 Täby Huddinge 11.6
12.80 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 21.7
12.30 Frida Tunemar 93 Motala Motala 15.5
12.04 Emelie Bjuremo 93 Bore Växjö 18.9
11.87 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Eskilstuna 4.6
11.82 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Jönköping 22.6
11.61 Victoria Johansson 92 Tranås Motala 22.5
11.50 Elina Rapp 93 IK Sisu Helsingborg 3.7
11.47 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 22.5
11.20 Anna Hall 93 Tjalve Linköping/F 12.6
10.88 Theresia Nyberg 92 Örgryte Göteborg/S-K 25.9
10.85 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 24.7
10.84 Matilda Elfgaard 92 Habo Högby 17.7
10.51 Mergime Jashari 92 Westmannia Täby 14.5
10.51 Eleni Larsson 93 Huddinge Huddinge/J 2.10
10.35 Hanna Sjögren 93 Kalmarsund Oskarshamn 14.5

Diskus/1.0

49.68 Julia Wiberg 92 Contact Nyköping 28.5
49.14 Heidi Schmidt 93 Täby Vellinge 27.8
47.99 Moa Eskilsson 93 Villstad Göteborg/U 10.7
45.37 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 28.5
41.37 Maria Wennlund 93 Filipstad Västerås 6.8
40.92 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Jönköping 26.5
39.70 Therese Nilsson 92 Hässelby Vellinge 27.8
39.51 Rebecka Johansson 93 Mariestad Växjö/V-K 17.9
37.65 Felicia Thomsson 92 Hässelby Vellinge 27.8
37.64 Nicole Kvist 93 Helsingborg Göteborg/U 10.7
34.59 Malin Andersson 93 Öresund Göteborg/U 10.7
34.25 Lina Ögren 93 Tjalve Norrköping 21.8
33.22 Gabriella Nykvist 92 Tranås Motala 22.5
33.06 Marielle Bengtsson 93 Trollhättans FIK Vellinge 27.8
32.50 Maria Söderqvist 93 Heleneholm Växjö/V-K 17.9
31.62 Linn Jonsson 92 Strömsund Umeå 24.9
31.30 Frida Engström 92 Upsala Uppsala 17.7
30.81 Frida Tunemar 93 Motala Norrköping 20.6
30.63 Eleni Larsson 93 Huddinge Huddinge/J 2.10
30.57 Ellen Isaksson 92 Åhus Högby 12.6

Slägga/4.0

60.76 Malin Johansson 92 Strömsund Torsby 28.5
59.42 Eleni Larsson 93 Huddinge Sätra/K 7.5
58.96 Linn Jonsson 92 Strömsund Bottnaryd 3.7
56.32 Amanda Rydberg 93 Västerås Bottnaryd 3.7
53.31 Maria Söderqvist 93 Öresund Bottnaryd 3.7
52.74 Johanna Larsson 92 Filipstad Torsby 28.5
48.15 Charlotta Hyvönen 92 IFK Umeå Sundsvall 22.5
44.81 Sofia Lundgren 92 Rigor Herrljunga 19.6
44.25 Ida Thörngren 93 Bore Vellinge 26.8
43.51 Emelie Henningsson 93 Bollnäs Västerås 5.8
43.46 Stephanie Ericson 93 Ullevi Göteborg/S-K 11.6
43.18 Hanna Bengtson 92 Heleneholm Malmö/S-K 1.10
42.82 Josefine Larsson 93 Huddinge Huddinge/J 12.6
42.43 Maria Wennlund 93 Filipstad Växjö/V-K 17.9
41.88 Felicia Hast 93 Lomma Malmö/S-K 24.8
38.83 Jennie Ekström 93 Ärla Västerås 5.8
38.67 Karolina Wäli Arvidsson 93 Ullevi Borås 22.1
38.60 Emelie Bjuremo 93 Bore Torsby 27.9
37.85 Saga Thornberg 92 Bollnäs Bollnäs 7.5
36.99 Cornelia Wikström 93 Ängelholm Ängelholm 24.9

Spjut/600

47.41 Matilda Elfgaard 92 Habo Gävle 14.8
46.76 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Vellinge 28.8
42.53 Malin Andersson 93 Öresund Malmö/S-K 17.8
42.17 Emelie Bjuremo 93 Bore Vellinge 28.8
41.85 Emilia Amb 92 Bålsta Bålsta 14.5
40.72 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 22.7
40.66 Mergime Jashari 92 Westmannia Köping 11.6
39.42 Annie Johansson 93 IFK Umeå Harstad, NOR 30.7
39.17 Sophie Jensen 92 Spårvägen Varberg 21.8
38.50 Emma Haaranen 93 Gefle Bollnäs 2.7
38.50 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Falun 28.5
38.41 Yuselin Greek 92 Filipstad Torsby 28.5
37.28 Alexandra Mrak 93 Råby-Rekarne Gävle 24.7
36.73 Cecilia Möller 93 Huddinge Växjö 16.9
36.36 Frida Tunemar 93 Motala Högby 12.6
34.48 Josefine Hagström 93 Istrum Habo 18.6
32.40 Charlotte Skogström 93 Täby Gävle 24.7
32.21 Izabella Jensen 92 Trollhättans FIK Uddevalla 24.7
32.20 Feilica Thomsson 92 Kungsängen Hässelby 14.9
32.02 Amanda Murua 93 Hässelby Sätra 29.5

Sjukamp/K

5.324 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 22.7
4.766 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sipoo, FIN 19.6
4.466 Jessica Bloodworth 93 Tranås Lerum 29.5
4.428 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Falun 7.8
4.016 Johanna Hellgren 92 Bålsta Falun 7.8
3.928 Mergime Jashari 92 Westmannia Täby 15.5

>