Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 25 augusti 2016

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 23 DEC, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

100m

11.67 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 9.9
11.75 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Karlstad 2.8
11.75 Erica Jarder 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 6.8
11.78 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/S 11.6
11.78 Julia Skugge 88 Glanshammar Sundsvall 31.7
11.82 Erica Pettersson 90 IF Göta Vellinge 26.8
11.86 Irene Ekelund 97 Kil Kil 13.8
11.96 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Genève, SUI 28.5
11.98 Elise Malmberg 95 Hässleholm Ystad 26.8
11.99 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/S 11.6
11.99 Elin Östlund 91 Örebro Vellinge 26.8
11.99 Linnea Alstermark 92 Hammarby Vellinge 26.8
12.01 Elina Palmquist 91 IF Göta Vellinge 26.8
12.02 Elin Backman 88 Helsingborg Karlstad 2.8
12.02 Petra Larsson 90 Gefle Vellinge 26.8
12.05 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Stockholm/S 31.7
12.08 Gladys Bamane 89 Spårvägen Göteborg/U 9.7
12.10 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/U 9.7
12.11 Freja Jernstig 92 Tanum Kil 6.6
12.15 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Vellinge 26.8
12.16 Daniella Busk 93 Malmö Mannheim, GER 2.7
12.16 Josefin Magnusson 89 Malmö Göteborg/U 9.7
12.17 Isabelle Eurenius 89 Falun Lillehammer, NOR 26.6
12.18 Farydah Inoussa 94 Hässelby Leppävaara, FIN 10.9
12.18 Fatima Makakala 89 Hammarby Göteborg/U 9.7
medvind
11.60 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Vellinge 26.8
11.72 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Kalmar 28.5
11.78 Erica Pettersson 90 IF Göta Sundsvall 31.7
11.79 Linnea Alstermark 92 Hammarby Vellinge 26.8
11.85 Daniella Busk 93 Malmö Sundsvall 31.7
11.86 Elin Östlund 91 Örebro Sundsvall 31.7
11.87 Elin Backman 88 Helsingborg Sundsvall 31.7
11.92 Stephanie Olsson 91 KA2 Sundsvall 31.7
11.94 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Vellinge 26.8
11.98 Elina Palmquist 91 IF Göta Vellinge 26.8
12.05 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sollentuna 20.5
12.08 Isabelle Eurenius 89 Falun Sollentuna 22.5
12.11 Sandra Törnros 95 Gefle Sundsvall 31.7

200m

23.20 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Ostrava, CZE 16.7
24.03 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 17.9
24.11 Irene Ekelund 97 Kil Kil 14.8
24.15 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Helsinki, FIN 10.9
24.28 Elin Backman 88 Helsingborg Weinheim, GER 28.5
24.28 Pernilla Nilsson 92 Trelleborg Trelleborg 4.6
24.34 Erica Pettersson 90 IF Göta Göteborg/U 10.7
24.45 Josefin Magnusson 89 Malmö Donnas, ITA 3.7
24.50 Elise Malmberg 95 Hässleholm Ystad 28.8
24.52 Rebecca Högberg 84 Hammarby Göteborg/U 10.7
24.67 Elin Östlund 91 Örebro Sundsvall 31.7
24.73 Daniella Busk 93 Malmö Sundsvall 31.7
24.75 Lena Berntsson 78 Ullevi Mölndal 3.9
24.76 Sofie Persson 87 Hammarby Sollentuna 28.6
24.77 *Stine M Tomb 86 Hammarby Sundsvall 31.7
24.78 Julia Hässel 94 Tureberg Leppävaara, FIN 10.9
24.80 Elina Palmquist 91 IF Göta Sollentuna 28.6
24.84 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sollentuna 21.5
24.86 Therese Jernbeck 92 Lidingö Sollentuna 21.5
24.92 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Sollentuna 28.6
24.98 Angelica Karlsson 93 Tanum Göteborg/U 10.7
25.01 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sundsvall 31.7
25.04 Fatima Makakala 89 Hammarby Tempe, AZ 9.4
25.07 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Sundsvall 31.7
25.10 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Köbenhavn, DEN 4.9
medvind
23.16 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Gävle 14.8
23.85 Erica Pettersson 90 IF Göta Vellinge 28.8
23.99 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Gävle 14.8
24.11 Elin Backman 88 Helsingborg Gävle 14.8
24.21 Elin Östlund 91 Örebro Vellinge 28.8
24.21 Josefin Magnusson 89 Malmö Vellinge 28.8
24.37 Lena Berntsson 78 Ullevi Gävle 14.8
24.60 Marie Sönnerfors 93 Spårvägen Vellinge 28.8
24.64 Daniella Busk 93 Malmö Vellinge 28.8
24.66 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Vellinge 28.8
24.81 Isabelle Eurenius 89 Falun Sollentuna 22.5
24.88 Stephanie Olsson 91 KA2 Vellinge 28.8
24.89 Fatima Makakala 89 Hammarby Sollentuna 22.6
24.93 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Helsingborg 2.7
24.96 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sollentuna 22.6
24.96 Angelica Karlsson 93 Tanum Vellinge 27.8
24.96 Sandra Knezevic 92 Huddinge Västerås 6.8
24.97 Linnea Killander 93 Malmö Karlskrona 19.6

400m

51.58 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Gävle 13.8
53.78 Josefin Magnusson 89 Malmö Genève, SUI 28.5
54.69 Sofie Persson 87 Hammarby Sollentuna 22.6
54.94 Elin Moraiti 91 Falun Helsinki, FIN 10.9
55.17 Rebecca Högberg 84 Hammarby Göteborg/U 9.7
55.66 Betty Strandberg 95 Gefle Ystad 27.8
55.84 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Memphis, TN 19.3
56.03 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Umeå 20.8
56.13 Therese Jernbeck 92 Lidingö Vellinge 27.8
56.39 Sara Bley 91 Tjalve Vellinge 27.8
56.61 Pernilla Tornemark 85 Malmö Gävle 13.8
56.63 Josefin la Fleur 94 Ystad Göteborg/U 9.7
56.67 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Umeå 20.8
56.73 Emilia Granqvist 90 Östersund Bollnäs 2.7
56.77 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Gävle 13.8
56.83 Lynette Morgan 91 Hammarby Germiston, RSA 26.3
56.92 Linnea Collin 89 Malmö Gävle 12.8
56.92 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Gävle 13.8
57.51 Erica Pettersson 90 IF Göta Sollentuna 22.6
57.61 Elise Malmberg 95 Hässleholm Karlshamn 9.8
57.63 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Alingsås 21.8
57.63 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 7.8
57.67 Elsa Skagersten 94 Varberg Halmstad 24.7
57.76 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Stockholm/S 29.7
57.83 Ellen Mattsson 94 Stocksäter Göteborg/U 9.7

800m

2:03.69 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Karlstad 2.8
2:03.93 Sofia Öberg 90 Lidingö Karlstad 2.8
2:07.63 Elin Moraiti 91 Falun Göteborg/S 11.6
2:07.68 Lovisa Lindh 91 Ullevi Helsinki, FIN 9.9
2:08.04 Lisa Forsberg 89 Falun Göteborg/S 11.6
2:08.56 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stockholm/S 29.7
2:08.68 Mary Alenbratt 90 Ullevi Göteborg/S 11.6
2:08.74 Sofie Näslund 92 Vingarna Celle Ligure, ITA 5.7
2:08.83 Betty Strandberg 95 Gefle Göteborg/S 11.6
2:09.20 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg New Haven, CT 14.5
2:09.25 Josefine Koskinen 89 Enhörna San Diego, CZ 19.3
2:09.27 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Mannheim, GER 3.7
2:09.62 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 18.9
2:09.72 Fanny Ek 82 Tjust Jönköping 22.6
2:10.06 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/U 10.7
2:10.62 Caroline Högardh 92 Halmstad Jönköping 22.6
2:10.77 Linn Söderholm 96 Sävedalen Eskilstuna 18.8
2:11.43 Rebecca Högberg 84 Hammarby Sollentuna 22.5
2:11.49 Ida Holm 93 Lerum Stockholm/S 7.6
2:11.68 Sara Rönnby 93 Enhörna Stockholm/S 7.6
2:11.93 Maria Westher 90 Karlskoga Västerås 5.8
2:12.41 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/U 10.7
2:12.41 Jenny Håland 93 Tumba Stockholm/S 7.6
2:12.93 Emmy Koskinen 89 Enhörna Tempe, AZ 19.3
2:13.28 Hanna Nilsson 88 Ullevi Walnut, CA 15.4

1500m

4:15.62 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Sollentuna 28.6
4:17.72 Sofia Öberg 90 Lidingö Sollentuna 28.6
4:19.32 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stretford, GBR 23.7
4:19.82 *Meraf Bahta 89 Hälle Sollentuna 28.6
4:20.43 Mary Alenbratt 90 Ullevi Ostrava, CZE 16.7
4:22.29 Fanny Ek 82 Tjust Sollentuna 28.6
4:22.60 Linn Nilsson 90 Hälle Uden, NED 2.7
4:24.17 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Sollentuna 28.6
4:27.56 Maria Westher 90 Karlskoga Mölndal 3.9
4:28.89 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Oslo, NOR 9.6
4:29.92 Elin Borglund 91 Sävedalen Sollentuna 28.6
4:30.35 Lisa Forsberg 89 Falun Gävle 13.8
4:30.69 Lovisa Lindh 91 Ullevi Vellinge 27.8
4:31.71 Beata Falk 89 Norrköping Vellinge 27.8
4:31.82 Klara Bodinson 90 Lidingö Walnut, CA 15.4
4:32.00 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Sollentuna 22.6
4:33.12 Sanna Mustonen 91 Enhörna Norwalk, CA 16.4
4:33.17 Caroline Högardh 92 Halmstad Gävle 13.8
4:33.67 Ida Holm 93 Lerum Köbenhavn, DEN 4.9
4:34.37 Josefine Koskinen 89 Enhörna La Jolla, CA 23.4
4:34.40 Hanna Bartholomew 83 Studenterna Stockholm/S 6.9
4:34.73 *Alem Tesfaye 95 Sundbyberg Gävle 24.7
4:35.48 *Jeri Emeru 89 Skellefteå Gävle 24.7
4:38.32 Agnes Sjöström 94 Westmannia Göteborg/U 9.7
4:38.79 Lena Örn 88 Spårvägen Jönköping 26.5

3000m

9:15.54 *Jeri Emeru 89 Sundbyberg Eskilstuna 18.8
9:18.46 *Meraf Bahta 89 Hälle Karlstad 2.8
9:24.86 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Stockholm/S 18.6
9:31.34 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Sollentuna 20.5
9:46.01 Louise Wiker 79 Hässelby Eskilstuna 18.8
9:49.25 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 8.7
9:49.42 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Karlstad 2.8
9:49.76 Linn Nilsson 90 Hälle Karlstad 2.8
9:53.77 Frida Lundén 84 Studenterna Sollentuna 28.6
9:55.79 *Alem Tesfaye 95 Sundbyberg Eskilstuna 18.8
9:56.23 Nina Persson 91 Örgryte Göteborg/U 8.7
9:58.96 Frida Kristiansson 92 Ymer Köbenhavn, DEN 3.9
10:01.41 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Göteborg/U 8.7
10:02.98 Elina Johansson 89 Spårvägen Göteborg/U 8.7
10:06.50 Isabellah Andersson 80 Hässelby Helsinki, FIN 10.9
10:07.56 Emilia Ohlin 93 Contact Köbenhavn, DEN 3.9
10:07.86 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Sollentuna 28.6
10:09.19 Sarah Lahti 95 Klippan Helsingborg 1.7
10:11.43 Maria Sandström 90 Malmö Hässleholm 31.7
10:13.35 Maria Borglund 91 Sävedalen Karlstad 2.8
10:14.10 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Karlstad 2.8
10:14.65 Rebecka Törner 86 Studenterna Stockholm/S 29.6
10:15.09 Amanda Lönnquist 94 Ystad Leppävaara, FIN 10.9
10:16.32 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Eskilstuna 18.8
10:20.18 Amelie Andersson 93 Villstad Helsingborg 1.7

5000m

16:20.35 Isabellah Andersson 80 Hässelby Helsinki, FIN 10.9
16:23.31 *Jeri Emeru 89 Skellefteå Sollentuna 28.6
16:27.07 Frida Lundén 84 Studenterna Sollentuna 28.6
16:28.40 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm/S 19.6
16:29.08 *Meraf Bahta 89 Hälle Helsinki, FIN 10.9
16:40.08 Louise Wiker 79 Hässelby Gävle 14.8
16:50.68 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Sollentuna 28.6
16:52.39 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Gävle 14.8
17:07.00 Beata Falk 89 Norrköping Vellinge 28.8
17:07.15 Hanna Bartholomew 83 Studenterna Gävle 14.8
17:11.68 Nina Persson 91 Örgryte Gävle 14.8
17:12.13 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/S 11.6
17:12.76 Maria Sandström 90 Malmö Göteborg/S 11.6
17:14.61 Linn Nilsson 90 Hälle Vellinge 28.8
17:20.63 Fanny Ek 82 Tjust Gävle 14.8
17:22.11 Cecilia Kleist 82 Akele Gävle 14.8
17:22.50 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Harstad, NOR 31.7
17:25.62 Elina Johansson 89 Spårvägen Göteborg/S 11.6
17:29.57 Louise Nilsson 86 Malmö Eslöv 31.8
17:36.71 Anna von Schenck 73 Hässelby Sollentuna 22.6
17:40.40 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Lerum 23.6
17:40.61 Maria Borglund 91 Sävedalen Vellinge 28.8
17:44.92 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Gävle 14.8
17:46.72 Elisabet Clausén 90 Tväråselet Vellinge 28.8
17:48.85 Anna Lindh 74 Rånäs Stockholm/S 6.9

10000m

32:55.09 *Jeri Emeru 89 Sundbyberg Stockholm/S 23.8
34:12.1m Frida Lundén 84 Studenterna Södertälje 22.6
34:12.84 Isabellah Andersson 80 Hässelby Helsinki, FIN 9.9
34:26.47 Louise Wiker 79 Hässelby Helsinki, FIN 9.9
34:29.01 Susanne Grimfors 77 Studenterna Helsinki, FIN 9.9
35:33.77 Anna von Schenck 73 Hässelby Gävle 12.8
36:00.5m Cecilia Kleist 82 Akele Stockholm/S 23.8
36:02.46 Charlotte Karlsson 84 Tumba Gävle 12.8
36:06.99 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Visby 10.8
36:07.8m Rebecka Törner 86 Studenterna Stockholm/S 23.8
36:17.05 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Gävle 12.8
36:28.03 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Gävle 12.8
36:41.5m Louise Nilsson 86 Malmö Lund 17.9
37:15.36 Nina Persson 91 Örgryte Selfoss, ISL 22.5
37:28.75 Cecilia Fager 75 Hässelby Gävle 12.8
37:40.6m Hanna Lindholm 79 Studenterna Stockholm/S 23.8
38:05.2m Jessica Wetterborg 80 Studenterna Stockholm/S 23.8
38:06.4m Ann Björklund 71 Spårvägen Stockholm/S 23.8
38:12.47 Lotta Lennartsson 69 Start Glanshammar 10.8
38:26.90 Malin Skoog 88 IFK Umeå Skellefteå 28.6
38:39.75 Nina Lintzén 78 Årsunda Gävle 30.8
38:40.2m Christina Greis 75 Hässelby Stockholm/S 23.8
39:06.81 Karin Schön 62 Kville Skellefteå 7.8
39:14.95 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Glanshammar 10.8
39:15.9m Karin Nilsson 82 Ullevi Mölndal 12.9

Halvmarathon

1:11.07 Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 17.9
1:17.04 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Stockholm 17.9
1:17.30 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 17.9
1:17.40 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Stockholm 17.9
1:18.04 Frida Lundén 84 Studenterna Riga, LAT 22.5
1:18.24 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Stockholm 17.9
1:18.26 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Stockholm 17.9
1:18.44 Charlotte Karlsson 84 Tumba Stockholm 17.9
1:18.53 Anna von Schenck 73 Hässelby Stockholm 7.5
1:18.56 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 17.9
1:19.39 Johanna Ottosson 76 Southport, AUS 3.7
1:19.43 Therese Nordström 77 Ullevi Göteborg 21.5
1:19.55 Marie Eriksson 86 Tväråselet Luleå 21.5
1:20.05 Lena Gavelin 74 Trångsviken Stockholm 28.5
1:20.09 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Stockholm 28.5
1:21.04 Katarina Lilja 80 Linnéa Amsterdam, NED 16.10
1:21.39 Therése Olin 82 Göteborg 8.10
1:21.56 Heléne Willix 74 Spårvägen Göteborg 21.5
1:22.03 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 25.9
1:22.11 Johanna Eriksson 81 Motala Stockholm 17.9
1:22.27 Petra Skiöld 75 Ryssberget Jämjö 12.11
1:22.31 Rebecka Törner 86 Studenterna Göteborg 21.5
1:22.32 Annelie Johansson 78 Göteborg 21.5
1:22.57 Sara Holmgren 90 Sävedalen Göteborg 21.5
1:23.29 Ida Bladh Johansson 83 Graal Göteborg 21.5

Marathon

2:23.41 Isabellah Andersson 80 Hässelby Dubai, UAE 21.1
2:42.20 Lena Gavelin 74 Trångsviken Stockholm 28.5
2:43.40 Anna von Schenck 73 Hässelby Stockholm 28.5
2:44.26 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Stockholm 28.5
2:45.31 Josephine Ambjörnsson 83 Villstad Barcelona, ESP 6.3
2:46.05 Johanna Ottosson 76 New York, NY 6.11
2:46.55 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 5.11
2:47.11 *Inga Kazlauskaite 77 Rånäs Frankfurt, GER 30.10
2:47.42 Therese Nordström 77 Ullevi Castellón, ESP 11.12
2:51.11 Jenny Jansson 76 IFK Umeå Stockholm 28.5
2:51.33 Frida Södermark 78 Tjalve Leipzig, GER 17.4
2:52.38 Heléne Willix 74 Spårvägen Rio de Janeiro, BRA 17.7
2:53.21 Johanna Bohlin 90 Hässelby Stockholm 28.5
2:53.31 Ida Bladh Johansson 83 Graal Växjö 15.10
2:53.55 Cecilia Fager 75 Hässelby Stockholm 5.11
2:53.57 Josefin Gerdevåg 81 Start Stockholm 28.5
2:55.17 Jessica Gunnarsson 76 Amsterdam, NED 16.10
2:55.37 Birgitta Karlsson 69 Skövde Stockholm 28.5
2:56.17 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 28.5
2:57.17 Annika Eiremo 85 Istanbul, TUR 16.10
2:57.28 Petra Kindlund 85 Huddinge Stockholm 28.5
2:57.31 Emma Berntsson 86 Elmhult Stockholm 28.5
2:57.45 Petra Skiöld 75 Ryssberget Amsterdam, NED 16.10
2:57.52 Charlotte Karlsson 84 Tumba Stockholm 28.5
2:58.07 Annika Eriksson 80 Skillingaryd Stockholm 28.5

3000m hinder/76.2

10:06.63 Klara Bodinson 90 Lidingö Walnut, CA 14.4
10:09.05 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Regensburg, GER 4.6
10:22.26 Lena Örn 88 Spårvägen Hässleholm 12.6
10:38.25 Maria Borglund 91 Sävedalen Helsinki, FIN 9.9
10:44.62 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Gävle 22.7
10:50.54 Emma Dahl 91 Örgryte Gävle 13.8
11:01.32 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Gävle 22.7
11:02.81 Emma Jansson 91 Ludvika Gävle 13.8
11:11.58 Erika Svanborg 91 Bromma Gävle 13.8
12:28.04 Cecilia Instebö 87 Tureberg Santa Barbara, CA 25.3
12:29.24 Caroline Hjalmarsson 93 Hovslätt Göteborg/U 8.7

100m häck/84.0

13.43 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Sundsvall 31.7
13.59 Fatima Makakala 89 Hammarby Provo, UT 4.5
13.77 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Daegu, KOR 29.8
13.83 Caroline Lundahl 91 KA2 Helsinki, FIN 10.9
13.85 Ellinore Hallin 87 Växjö Helsinki, FIN 10.9
14.27 Maja Rogemyr 91 IF Göta Sundsvall 31.7
14.29 Ida Hansen 93 Arvika Vellinge 28.8
14.35 Elina Palmquist 91 IF Göta Karlstad 2.8
14.38 Charlotte Skogström 93 Täby Vellinge 28.8
14.44 Lisa Linnell 91 Ljungby Bressanone, ITA 2.7
14.48 Josephine Rohr 91 Bålsta Göteborg/U 10.7
14.48 Caroline Tegel 90 IF Göta Kil 6.6
14.52 Sofia Linde 95 Täby Gävle 14.8
14.54 Ellen Sääw 90 Falun Göteborg/U 10.7
14.55 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Sollentuna 22.6
14.58 Mary Ann Andreasson 92 IF Göta Eskilstuna 18.8
14.59 Angelica Engberg 89 Hässelby Sollentuna 22.6
14.66 Isabelle Eurenius 89 Falun Falun 28.5
14.68 Malin Eriksson 91 Örebro Vellinge 28.8
14.75 Madeleine Eriksson 93 Gefle Eskilstuna 18.8
14.81 Michaela Meijer 93 Örgryte Vellinge 28.8
14.82 Lina Marcussen 93 Lerum Lerum 28.5
14.86 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sipoo, FIN 18.6
14.93 Josefin Svensson 89 Växjö Sipoo, FIN 18.6
14.95 Elise Malmberg 95 Hässleholm Hässleholm 30.7
medvind
13.42 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Köbenhavn, DEN 4.6
13.78 Ellinore Hallin 87 Växjö Gävle 14.8
13.80 Caroline Lundahl 91 KA2 Gävle 14.8
14.15 Sofia Linde 95 Täby Gävle 14.8
14.25 Ellen Sääw 90 Falun Sollentuna 20.5
14.25 Josephine Rohr 91 Bålsta Seinäjoki, FIN 4.6
14.28 Elina Palmquist 91 IF Göta Sollentuna 20.5
14.28 Lisa Linnell 91 Ljungby Seinäjoki, FIN 4.6
14.51 Lina Marcussen 93 Lerum Jönköping 22.5
14.52 Isabelle Eurenius 89 Falun Gävle 14.8
14.77 Elise Malmberg 95 Hässleholm Jönköping 22.5
14.83 Lisa Nyström 89 Kalmarsund Karlskrona 18.6

400m häck/76.2

56.54 *Stine M Tomb 86 Hammarby Karlstad 2.8
57.56 Sofie Persson 87 Hammarby Des Moines, IA 30.4
59.85 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Helsinki, FIN 9.9
59.90 Sofia Hellberg Jonsén 89 Hammarby Oxford, MS 9.4
60.19 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Karlstad 2.8
60.25 Emilia Granqvist 90 Östersund Stockholm/S 7.6
60.30 Sara Bley 91 Tjalve Vellinge 28.8
60.32 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Gävle 13.8
60.81 Therese Jernbeck 92 Lidingö Gävle 13.8
60.82 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Gävle 13.8
61.20 Evelin Hindrikes 91 Kvarnsveden Hässleholm 12.6
61.63 Malin Lindblom 91 Gefle Vellinge 28.8
61.94 Louise Martin 87 Hässelby Gävle 13.8
63.07 Jessica Bloodworth 93 Tranås Stockholm/S 7.6
63.34 Madeleine Eriksson 93 Gefle Gävle 12.8
63.43 Gabriella Levi 91 Helsingborg Ängelholm 4.6
63.84 Jasmine Sabir 92 Hammarby Sollentuna 22.5
64.31 Sofie Näslund 92 Vingarna Umeå 11.6
64.43 Sara Svensson 91 Åhus Vellinge 28.8
64.96 Alexandra Axell 89 Lerum Göteborg/U 8.7
65.51 Emma Lagerqvist 89 Växjö Göteborg/S 29.5
65.99 Rakel Rosshagen 95 Täby Bar, MNE 1.5
66.00 Frida McCabe 92 Lund Göteborg/S 29.5
66.51 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Nässjö 21.8
66.80 Hanna Edvardsson 93 Västerås Göteborg/S 29.5

Höjd

1.95 Emma Green Tregaro 84 Örgryte Daegu, KOR 1.9
1.94 Ebba Jungmark 87 Mölndal Zagreb, CRO 13.9
1.84 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Eskilstuna 18.8
1.84 Erika Wiklund 88 Trångsviken Karlstad 2.8
1.80 Ida Virdebrant 94 Växjö Leppävaara, FIN 10.9
1.80 Ellen Björklund 90 Lund Sollentuna 28.6
1.79 My Nordström 90 Norrköping Norrköping 21.8
1.78 Lisa Engman 94 Kil Leppävaara, FIN 10.9
1.78 Johanna Hellgren 92 Bålsta Falun 6.8
1.78 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Falun 6.8
1.76 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Seinäjoki, FIN 4.6
1.75 Caroline Andersson 93 Gefle Köbenhavn, DEN 4.9
1.74 Lisa Thelander 93 Halmstad Halmstad 22.5
1.74 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Kil 6.6
1.74 Daniella Eriksson 87 Västerås Stockholm/S 7.6
1.73 Lovisa Östervall 97 Tumba Täby 14.5
1.73 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 16.7
1.73 Erika Chytraeus 92 Huddinge Stockholm/S 31.7
1.72 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK New Haven, CT 14.5
1.72 Jenny Isgren 81 Spårvägen Stockholm/S 14.7
1.72 Sofie Björklund 93 Båstad Varberg 20.8
1.72 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Helsingborg 3.7
1.72 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Kil 6.6
1.72 Sofia Linde 95 Täby Villeneuve d'Ascq, FRA 8.7
1.71 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Bernhausen, GER 4.6
1.71 Sofie Skoog 90 IF Göta Västerås 6.8
1.71 Molly Bergvall 95 Växjö Göteborg/U 9.7

Stav

4.57 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Tallinn, EST 23.7
4.36 Malin Dahlström 89 Ullevi Göteborg/S 11.6
4.26 Michaela Meijer 93 Örgryte Köbenhavn, DEN 3.9
4.20 Alissa Söderberg 94 Spårvägen Vellinge 26.8
4.01 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Vellinge 27.8
4.00 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Göteborg/S 11.6
3.82 Sara Eriksson 91 Ullevi Vellinge 27.8
3.81 Klara Vegerfors 80 Spårvägen Stockholm/S 5.7
3.76 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Växjö 16.9
3.75 Lisa Wälitalo 82 KA2 Hässleholm 12.6
3.71 Petra Olsen 90 Malmö Athens, GA 14.5
3.71 Nathalie Busk 91 Malmö El Paso, TX 16.4
3.65 Sophie Jensen 92 Spårvägen Köbenhavn, DEN 3.9
3.62 Linda Carlsson 90 Ymer Gävle 13.8
3.60 Hanna Jansson 95 Falun Mora 3.9
3.53 Lisa Lantz 92 Växjö Halmstad 24.7
3.42 Emma Norss 94 Hammarby Stockholm/S 31.7
3.41 Theresia Nyberg 92 Örgryte Vellinge 26.8
3.40 Olivia Axell 94 Lerum Lerum 5.6
3.33 Linnéa Neldemo 91 Kvarnsveden Kvarnsveden 11.6
3.33 Anna Jacobsson 92 Lidingö Vellinge 26.8
3.25 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg/U 10.7
3.25 Ellienor Werner 98 Hässelby Köping 17.9
3.23 Emma Stenlöf 96 Västerås Ystad 26.8
3.22 Louise Staffas 90 Ullevi Borås 12.6
3.22 Louise Gabrielsson 95 Huddinge Huddinge 17.8

Längd

6.73 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm/S 19.6
6.42 Erica Jarder 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 7.8
6.32 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Falun 7.8
6.25 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Ratingen, GER 17.7
6.22 Malin Marmbrandt 85 Västerås Göteborg/U 6.8
6.12 Malin Olsson 90 Malmö Philadelphia, PA 28.4
6.12 Elise Malmberg 95 Hässleholm Falun 7.8
6.11 Linda Bergh 89 Hässelby Göteborg/U 9.7
6.10 Linda Berntsson 87 Mölndal Göteborg/U 6.8
6.09 Sofia Lund 86 Hässelby Göteborg/U 9.7
6.08 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
6.07 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 23.7
5.96 Kim McCabe 90 Lund Vellinge 28.8
5.95 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 14.8
5.93 Sofie Sandberg 85 Gefle Gävle 13.8
5.91 Jasmine Andersson 88 Tjalve Gävle 14.8
5.91 Elin Larsson 94 Falkenberg Habo 18.6
5.89 Kristin Franke Björkman 91 IF Göta Lilleström, NOR 4.7
5.88 Hanna Kober 94 Lund Göteborg/U 9.7
5.87 Johanna Nilsson 90 Mölndal Gävle 13.8
5.86 Johanna Aalto 89 Kville Göteborg/U 9.7
5.86 Sara Kviberg 93 Hellas Göteborg/U 9.7
5.82 Johanna Froode 90 Örgryte Helsingborg 3.7
5.82 Lisa Linnell 91 Ljungby Göteborg/U 9.7
5.81 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 8.7
medvind
6.74 Carolina Klüft 83 Växjö Gävle 14.8
6.43 Erica Jarder 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 7.8
6.35 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gävle 14.8
6.21 Malin Olsson 90 Malmö Vellinge 28.8
6.12 Jasmine Andersson 88 Tjalve Gävle 14.8
6.01 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 14.8
5.93 Elin Larsson 94 Falkenberg Sävedalen 12.6
5.92 Lisa Linnell 91 Ljungby Seinäjoki, FIN 5.6
5.87 Johanna Aalto 89 Kville Göteborg/U 9.7
5.86 Johanna Froode 90 Örgryte Gävle 13.8

Tresteg

13.65 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Vellinge 26.8
13.28 Lynn Johnson 94 Ullevi Helsinki, FIN 9.9
13.06 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Göteborg/S 11.6
12.98 Angelica Ström 81 Gefle Sandviken 22.6
12.92 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 8.4
12.77 Izehi Ileso 89 Ullevi Knoxville, TN 15.4
12.53 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 12.8
12.51 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Göteborg/U 10.7
12.44 Jasmin Sabir 92 Hammarby Göteborg/U 10.7
12.42 Erika Wiklund 88 Trångsviken Göteborg/U 10.7
12.35 Malin Marmbrandt 85 Västerås Göteborg/S 29.5
12.28 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Göteborg/U 10.7
12.21 Angelica Engberg 89 Hässelby Vellinge 26.8
12.14 Sofie Sandberg 85 Gefle Gävle 12.8
12.08 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Växjö 18.9
11.98 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 12.8
11.95 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 22.7
11.93 Frida Johansson 95 IF Göta Karlstad 2.8
11.86 Frida Lindström 90 Huddinge Stockholm/S 7.6
11.85 Diana Nilsson 91 Varberg Vellinge 26.8
11.85 Malin Olsson 90 Malmö Lawrenceville, NJ 8.5
11.84 Elise Malmberg 95 Hässleholm Hässleholm 30.7
11.83 Adiam Thedros Rasmussen 82 Örgryte Mölndal 30.7
11.82 Caroline Taxén 94 Enköping Leppävaara, FIN 10.9
11.75 Emma Ehrlin 93 Ärla Eskilstuna 18.8
okänd vind
12.96 Izehi Ileso 89 Ullevi Hutchinson, KS 20.5
11.88 Diana Nilsson 91 Varberg Angered 6.6
medvind
13.86 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Karlstad 2.8
13.29 Maria Augutis 90 Ullevi Athens, GA 15.5
13.14 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 22.7
12.50 Erika Wiklund 88 Trångsviken Göteborg/U 10.7
12.46 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Helsingborg 2.7
12.37 Mikaela Lindqvist 91 Falun Gävle 22.7
12.18 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg/S 29.5
12.03 Diana Nilsson 91 Varberg Göteborg/U 10.7
12.00 Caroline Taxén 94 Enköping Vellinge 26.8
11.99 Emma Ehrlin 93 Ärla Göteborg/U 10.7
11.95 Olivia Klüft 92 Växjö Göteborg/S 29.5
11.81 Madeleine Nilsson 91 Gefle Vellinge 26.8

Kula/4.0

17.82 Helena Engman 76 Riviera Sävedalen 12.6
16.48 Catarina Andersson 77 Hässelby Helsingborg 3.7
15.12 Frida Åkerström 90 Huddinge Villanova, PA 7.5
14.96 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Sollentuna 28.6
14.44 Anna Wikström 87 Tumba Helsinki, FIN 10.9
13.95 Carolina Hjelt 86 Huddinge Nyköping 28.5
13.95 Johanna Larsson 92 Filipstad Köbenhavn, DEN 4.9
13.94 Fanny Roos 95 Ljungby Villeneuve d'Ascq, FRA 6.7
13.54 Jenny-Lee Angbah 90 Ullevi Växjö 3.8
13.16 Maria Bengtsson 88 Gnistan Karlshamn 12.6
13.07 Hanna Bengtson 92 Öresund Eskilstuna 4.6
13.05 Ida Storm 91 Malmö Los Angeles, CA 1.5
13.00 Moa Eskilsson 93 Villstad Vellinge 28.8
12.91 Julia Wiberg 92 Contact Karlshamn 7.5
12.90 Karin Olsson 75 Helsingborg Göteborg/S 29.5
12.88 Heidi Schmidt 93 Täby Huddinge 11.6
12.80 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 21.7
12.72 Josephine Rohr 91 Bålsta Täby 14.5
12.71 Ellinore Hallin 87 Växjö Göteborg/S 29.5
12.68 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Sävedalen 12.6
12.50 Nadja Casadei 83 Lidingö Täby 15.5
12.42 Frida Linde 90 Täby Mölndal 30.7
12.38 Lina Bengtson 94 Öresund Malmö/S-K 24.9
12.31 Kim McCabe 90 Lund Göteborg/S 29.5
12.30 Frida Tunemar 93 Motala Motala 15.5

Diskus/1.0

56.92 Sofia Larsson 88 IF Göta Göteborg/S 24.5
51.53 Sandra Andersson 90 Ullevi Hallsberg 29.5
51.40 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås 4.6
51.21 Anna Wikström 87 Tumba Södertälje 6.6
50.05 Anna Söderberg 73 Ullevi Gävle 12.8
49.81 Elinor Forssander 88 Ullevi Bottnaryd 2.7
49.68 Julia Wiberg 92 Contact Nyköping 28.5
49.14 Heidi Schmidt 93 Täby Vellinge 27.8
47.99 Moa Eskilsson 93 Villstad Göteborg/U 10.7
46.95 Catarina Andersson 77 Hässelby Malmö/S-K 18.9
46.28 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Gävle 12.8
45.37 Hanna Bengtson 92 Öresund Malmö/S-K 28.5
45.23 Camilla Norr-Ericson 91 Tjalve Vellinge 28.8
45.13 Lena Björk 76 Hofors Gävle 23.7
44.74 Emma Ljungberg 94 Nyköping Nyköping 28.5
44.66 Karin Cronstedt 67 Heleneholm Malmö/S-K 17.8
44.41 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Växjö 20.7
44.40 Fanny Roos 95 Ljungby Ystad 26.8
43.23 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Trosa 18.6
43.08 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Göteborg/S 14.5
42.73 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta San Luis Obispo, CA 18.3
42.52 Ida Storm 91 Malmö Los Angeles, CA 1.5
41.77 Emma Swärd 89 Södertälje IF Södertälje 21.8
41.43 Erica Larsson 90 Falkenberg Ängelholm 4.6
41.41 Nadja Shirafkan Nejad 95 IF Göta Göteborg/U 10.7

Slägga/4.0

68.61 Tracey Andersson 84 Ullevi Gävle 14.8
65.39 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Karlstad/M 3.9
65.29 Emma Johannesson 84 Ullevi Leiria, POR 23.4
63.72 Ida Storm 91 Malmö Tucson, AZ 13.5
62.39 Karolina Pedersen 87 Ullevi Bottnaryd 3.7
60.76 Malin Johansson 92 Strömsund Torsby 28.5
60.74 Josefin Berg 85 IF Göta Karlstad/M 3.9
60.20 Karin Engström 83 Spårvägen Sollentuna 22.6
59.42 Eleni Larsson 93 Huddinge Sätra/K 7.5
58.96 Linn Jonsson 92 Strömsund Bottnaryd 3.7
57.84 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Fort Collins, CO 13.5
57.48 Catarina Andersson 77 Hässelby Malmö/S-K 18.9
56.98 Rebecka Kvist 83 Alvesta Nybro 21.8
56.62 Johanna Rydberg 88 Västerås Gävle 13.8
56.32 Amanda Rydberg 93 Västerås Bottnaryd 3.7
56.01 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Gävle 2.6
55.59 Petra Öberg 89 Nyköping Västerås 4.6
53.45 Anna Hedström 90 Bore Torsby 24.9
53.31 Maria Söderqvist 93 Öresund Bottnaryd 3.7
53.16 Marinda Petersson 95 Hässleholm Ystad 28.8
52.95 Amanda Eriksson 90 Bore Torsby 24.9
52.94 Frida Åkerström 90 Huddinge Villanova, PA 6.5
52.74 Johanna Larsson 92 Filipstad Torsby 28.5
52.18 Elinor Forssander 88 Ullevi Göteborg/S 24.5
51.85 Matilda Åström 95 Gefle Ystad 28.8

Spjut/600

57.09 Anna Wessman 89 Växjö Helsinki, FIN 10.9
54.83 Sofi Flinck 95 Västerås Gävle 24.7
54.47 Annika Petersson 79 Gefle Hässleholm 12.6
49.52 Emelie Larsson 91 Ullevi Göteborg/U 8.7
49.39 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Halle, GER 22.5
47.43 Marie Barenfeld 85 Ullevi Gävle 14.8
47.41 Matilda Elfgaard 92 Habo Gävle 14.8
46.76 Gabriella Sundin 92 Hovslätt Vellinge 28.8
46.64 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 17.9
46.03 *Satu Tossavainen 95 Södertälje IF Växjö 17.9
44.77 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Gävle 14.8
44.68 Jenny Carlson 95 Ullevi Angered 14.5
44.22 Anna Pihlgren 82 Örebro Gävle 14.8
44.02 Frida Olsson 94 Bore Bålsta 14.5
43.97 Isabell Gradin 88 Hässelby Gävle 14.8
43.75 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
43.22 Frida Linde 90 Täby Mölndal 30.7
42.73 Lisa Carlsson 94 Falun Vellinge 27.8
42.53 Malin Andersson 93 Öresund Malmö/S-K 17.8
42.17 Emelie Bjuremo 93 Bore Vellinge 28.8
42.09 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö 20.7
41.85 Emilia Amb 92 Bålsta Bålsta 14.5
41.69 Alexandra Johansson 94 Örebro Leppävaara, FIN 10.9
41.54 Karolina Martinsson 96 IK Sisu Tranås 25.9
41.40 Jennifer Björklund 95 Enköping Ystad 27.8

Sjukamp/K

6.182 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Talence, FRA 18.9
5.640 Ellinor Rosenquist 89 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
5.383 Lisa Linnell 91 Ljungby Seinäjoki, FIN 5.6
5.324 Therese Jernbeck 92 Lidingö Tallinn, EST 22.7
5.287 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Falun 7.8
5.143 Josefin Svensson 89 Växjö Sipoo, FIN 19.6
5.000 Josephine Rohr 91 Bålsta Seinäjoki, FIN 5.6
4.766 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Sipoo, FIN 19.6
4.466 Jessica Bloodworth 93 Tranås Lerum 29.5
4.428 Jennifer Czerapowicz 93 Ullevi Falun 7.8
4.016 Johanna Hellgren 92 Bålsta Falun 7.8
3.928 Mergime Jashari 92 Westmannia Täby 15.5
3.703 Saga Kullenbäck 91 Ullevi Falun 7.8
3.395 Johanna Enqvist 91 Eslöv Eslöv 11.9
3.375 Caroline Ivarsson 85 Ystad Varberg 18.9
Manuellt
4.856 Andrea Nybäck 90 IF Göta Piscataway, NJ 16.4