Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 NOV, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.42 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Sollentuna 28.6
10.48 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Vellinge 26.8
10.60 David Sennung 91 Ullevi Vellinge 26.8
10.61 Mathias Dufournier 90 IF Göta Vellinge 26.8
10.65 Oskar Åberg 89 Huddinge Sollentuna 28.6
10.67 Alexander Brorsson 90 Växjö Vellinge 26.8
10.72 Patrik Andersson 91 Kville Jönköping 22.6
10.75 André Drummond 90 Spårvägen Vellinge 26.8
10.76 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 28.6
10.80 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 4.6
10.89 Andreas Andersson 91 Hässleholm Vellinge 26.8
10.92 Adam Andersson 91 Hässelby Umeå 11.6
10.93 Morgan Ohlström 91 IF Göta Vellinge 26.8
10.95 David Kallebäck 89 Varberg Ostrava, CZE 14.7
10.96 Taulant Dautaj 90 IF Göta Karlstad 2.8
10.97 Petter Olson 91 Malmö Sipoo, FIN 18.6
10.99 Adam Chiguer 91 Huddinge Huddinge 11.6
11.00 Björn Skoglund 91 Bollnäs Sundsvall 31.7
11.00 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 31.7
11.13 Alexander Håkansson 91 Umedalen Umeå 11.6
okänd vind
10.57 David Sennung 91 Ullevi Sollentuna 22.6
medvind
10.47 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sundsvall 31.7
10.59 Mathias Dufournier 90 IF Göta Vellinge 26.8
10.64 Hamza Kamara 90 Tjalve Sollentuna 22.5
10.64 Alexander Brorsson 90 Växjö Vellinge 26.8
10.80 Morgan Ohlström 91 IF Göta Vellinge 26.8
10.83 Andreas Andersson 91 Hässleholm Sävedalen 30.6
10.88 Adam Andersson 91 Hässelby Skellefteå 18.6
10.98 Alexander Håkansson 91 Umedalen Skellefteå 18.6
11.03 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Vellinge 26.8
11.06 Erik Lindahl 90 Kville Sävedalen 30.6
11.09 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Bressanone, ITA 2.7

200m

21.03 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Vellinge 28.8
21.15 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Vellinge 28.8
21.43 Mathias Dufournier 90 IF Göta Vellinge 28.8
21.44 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Ängelholm 4.6
21.53 Oskar Åberg 89 Huddinge Västerås 6.8
21.76 Joel Groth 91 Bollnäs Vellinge 28.8
21.82 Patrik Andersson 91 Kville Göteborg/U 10.7
22.04 Petter Olson 91 Malmö Karlstad 2.8
22.05 Felix Francois 90 Örgryte Skara 10.9
22.06 David Sennung 91 Ullevi Mölndal 18.6
22.08 Alexander Brorsson 90 Växjö Helsingborg 2.7
22.13 Morgan Ohlström 91 IF Göta Vellinge 28.8
22.18 Darko Sarovic 90 Ymer Beogard, SRB 28.5
22.22 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Jönköping 26.5
22.23 Jonathan Carbe 90 Örgryte Karlstad 2.8
22.33 David Kallebäck 89 Varberg Ängelholm 4.6
22.42 Andreas Andersson 91 Hässleholm Hässleholm 30.7
22.52 Erik Lindahl 90 Kville Mölndal 18.6
22.54 Björn Skoglund 91 Bollnäs Bollnäs 2.7
22.56 Niclas Ragneberg 91 Trollhättans FIK Skara 10.9
medvind
21.02 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Gävle 14.8
21.29 Mathias Dufournier 90 IF Göta Gävle 14.8
21.43 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Helsingborg 2.7
21.44 Oskar Åberg 89 Huddinge Hässleholm 12.6
21.65 David Sennung 91 Ullevi Sollentuna 22.6
21.73 Patrik Andersson 91 Kville Gävle 14.8
21.89 Alexander Brorsson 90 Växjö Högby 17.7
22.45 Mikael Storm 91 Eksjö Södra Halmstad 23.7
22.52 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lawrenceville, NJ 8.5

400m

47.36 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Vellinge 27.8
48.28 Felix Francois 90 Örgryte Gävle 13.8
48.36 Petter Olson 91 Malmö Ostrava, CZE 14.7
49.00 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Bressanone, ITA 2.7
49.00 Erik Smedhs 91 Mora Göteborg/U 9.7
49.05 Johan Svensson 89 Spårvägen Helsingborg 3.7
49.33 Johan Henningsson 90 Bollnäs Bollnäs 2.7
49.64 Markus Johansson 90 Ume FI Vellinge 27.8
49.65 Jonathan Carbe 90 Örgryte Västerås 7.8
49.77 David Kallebäck 89 Varberg Sipoo, FIN 18.6
49.77 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Alingsås 21.8
49.81 Oskar Borbos 91 Gefle Sollentuna 22.5
49.81 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 6.5
50.04 Daniel Norgren 90 Örgryte Mölndal 18.6
50.08 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Motala 22.5
50.09 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Princeton, NJ 13.5
50.15 Douglas Stenberg 90 IF Göta Sipoo, FIN 18.6
50.37 Oskar Åberg 89 Huddinge Eslöv 10.9
50.41 Tomas Hultgren 91 Ludvika Vellinge 27.8
50.42 Mattias Berglund 90 Örgryte Halmstad 24.7

800m

1:48.26 Johan Svensson 89 Spårvägen Sollentuna 28.6
1:50.30 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Mölndal 3.9
1:51.71 Johan Henningsson 90 Bollnäs Sollentuna 28.6
1:52.31 Martin Nilson 89 Malmö Karlstad 2.8
1:52.32 Jonas Leandersson 91 Malmö Eskilstuna 18.8
1:52.53 Anton Wåhlin 91 Malmö Karlstad 2.8
1:52.62 Staffan Ek 91 Björnstorp Göteborg/U 10.7
1:53.16 Erik Smedhs 91 Mora Sollentuna 28.6
1:53.21 Victor Hedin 91 Huddinge Sollentuna 28.6
1:53.36 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/U 10.7
1:53.45 Klas Persson 91 Tureberg Stockholm/S 29.7
1:53.59 Mikael Röjerås 90 Västerås Tempe, AZ 19.3
1:53.84 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Karlstad 2.8
1:54.04 Alexander Persson 89 Hammarby Sollentuna 28.6
1:54.94 James Finucane 89 Philadelphia, PA 2.4
1:55.20 Tim Sundström 89 Örebro Göteborg/S 11.6
1:55.35 Grälls-Johan Kvarnström 91 Falun Karlstad 2.8
1:55.90 Tomas Hultgren 91 Ludvika Göteborg/U 10.7
1:56.01 Johan Samuelsson 89 Falun Lillehammer, NOR 26.6
1:56.10 Robin Lindgren 90 Örgryte Varberg 20.8

1500m

3:43.66 Erik Johansson 89 Hässelby Sollentuna 28.6
3:43.86 Johan Hydén 89 Akele Sollentuna 28.6
3:44.98 Staffan Ek 91 Björnstorp Stretford, GBR 23.7
3:46.09 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg/U 9.7
3:46.27 Jonas Leandersson 91 Malmö Mölndal 3.9
3:47.49 James Finucane 89 Fairfax, VA 9.4
3:47.81 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/U 9.7
3:49.00 Kalle Johansson 89 Hässelby Jönköping 26.5
3:49.07 Anton Wåhlin 91 Malmö Göteborg/U 9.7
3:50.90 Anton Danielson 90 Tjalve Göteborg/U 9.7
3:52.88 Robin Lindgren 90 Örgryte Stockholm/S 29.7
3:53.53 Viktor Ekelund 89 Malmö Stretford, GBR 23.7
3:54.30 Victor Hedin 91 Huddinge Stockholm/S 5.7
3:55.84 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Göteborg/U 9.7
3:56.39 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Gävle 12.8
3:56.76 Sean Pohorence 91 Williamsburg, VA 1.4
3:58.03 Gustaf Altin 90 Kvarnsveden Sollentuna 28.6
3:58.61 Mikael Röjerås 90 Västerås Ewing, NJ 30.4
3:59.75 Klas Persson 91 Tureberg Västerås 7.8
4:01.29 Andreas Åkesson 90 Örgryte Mölndal 3.9

5000m

14:03.11 Eric Senorski 89 Örgryte Manchester, GBR 28.5
14:07.64 Erik Johansson 89 Hässelby Merksem, BEL 27.8
14:08.36 Anton Danielson 90 Tjalve Manchester, GBR 28.5
14:11.15 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Manchester, GBR 28.5
14:24.54 Andreas Åhwall 89 Hässelby Vellinge 28.8
14:26.96 Kalle Johansson 89 Hässelby Lokeren, BEL 29.5
14:35.48 Staffan Ek 91 Björnstorp Vellinge 28.8
14:42.65 Olle Kalered 90 Norrköping Vellinge 28.8
14:43.25 Robin Lindgren 90 Örgryte Vellinge 28.8
15:23.35 Alexander Liss 91 Tureberg Vellinge 28.8
15:24.54 Andreas Åkesson 90 Örgryte Vellinge 28.8
15:38.34 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Göteborg/U 8.7
15:47.50 Patrik Nilsson 91 Hammarby Stockholm/S 29.6
15:49.81 Oscar Carlsson 91 Apladalen Vellinge 28.8
15:51.88 Jonatan Alvaeus 90 Upsala Stockholm/S 6.9
15:54.22 Rickard Emilsson 89 Hakarpspojkarna Jönköping 22.6
15:58.6m Jonathan Björnberg 89 KA2 Karlshamn 27.6
16:00.78 Fredrik Grimborg 90 Linden Göteborg/U 8.7
16:01.21 André Rangelind 91 IF Göta Karlstad 8.6
16:02.49 Filip Segerberg 90 Hammarby Göteborg/U 8.7

2000m hinder/91.4

5:40.80 Eric Senorski 89 Örgryte Vellinge 26.8
5:50.11 Jonas Legernes 91 Ullevi Pliezhausen, GER 22.5
5:52.89 Robin Lindgren 90 Örgryte Vellinge 26.8
6:01.78 Andreas Åhwall 89 Hässelby Vellinge 26.8
6:16.07 Aleksander Liss 91 Tureberg Vellinge 26.8
6:19.47 Markus Liwing 89 Gefle Vellinge 26.8
6:19.65 Elias Arshi 89 Tjalve Vellinge 26.8
6:23.2m Anders Pettersson 89 Klippan Göteborg/S 4.8
6:35.23 Andreas Åkesson 90 Örgryte Vellinge 26.8
6:36.8m Marcus Waerme 91 Ullevi Göteborg/S 4.8
7:06.4m Nicklas Österlund 91 Ymer Göteborg/S 4.8

110m häck/106.7

14.08 Alexander Brorsson 90 Växjö Helsinki, FIN 10.9
14.12 Amir Shaker 89 Eskilstuna Sundsvall 31.7
14.27 Marvin Tay 90 Spårvägen Sollentuna 22.6
14.59 Martin Kallur 91 Falun Göteborg/U 10.7
14.72 Petter Olson 91 Malmö Sollentuna 28.6
14.92 Marcus Persson 89 Ullevi Borås 11.6
15.09 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
15.24 Markus Sparrman 89 Ymer Borås 11.6
15.32 Erik Ehrlin 90 Ärla Stockholm/S 5.7
15.38 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 13.5
15.47 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/U 10.7
15.51 Adam Chiguer 91 Huddinge Sollentuna 22.6
15.55 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Tempe, AZ 19.3
15.60 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 7.8
15.92 Arvid Berglund 91 Tranås Nässjö 6.8
16.16 Adam Björling 90 Tjalve Falun 7.8
16.25 Markus Johansson 90 Ume FI Harstad, NOR 31.7
16.39 David Kallebäck 89 Varberg Varberg 30.6
17.08 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 22.5
17.35 Oskar Åberg 89 Huddinge Eslöv 11.9

400m häck/91.4

52.59 Petter Olson 91 Malmö Gävle 13.8
52.75 Erik Lindahl 90 Kville Helsinki, FIN 9.9
53.40 Jim Christensson 89 Mölndal Mölndal 18.6
53.55 Jonathan Carbe 90 Örgryte Gävle 12.8
53.87 Markus Johansson 90 Ume FI Gävle 23.7
53.99 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Gävle 12.8
54.04 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Vellinge 28.8
54.40 Anton Forsberg 91 Tureberg Hässleholm 12.6
55.82 Fredrik Linansky 89 Helsingborg Gävle 12.8
56.08 Arvid Berglund 91 Tranås Nässjö 21.8
57.16 Alexander Persson 89 Hammarby Stockholm/S 7.6
57.73 Viktor Ekelund 91 Malmö Varberg 20.8
57.94 Anton Wåhlin 91 Malmö Varberg 20.8
58.43 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Ängelholm 4.6
59.41 Christoffer van Woensel 90 Gnistan Hässleholm 29.7
60.29 Markus Sparrman 89 Ymer Lerum 12.6
60.92 Andreas Efverström 91 Gefle Sollentuna 22.5
61.46 Michael Skalenius 90 Kville Hässleholm 29.7
62.24 Martin Pettersson 90 IFK Göteborg Göteborg/U 8.7

Höjd

2.16 Emil Svensson 89 Örgryte Göteborg/U 9.7
2.13 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 9.7
2.11 Marcus Lundquist 91 Rånäs Kil 6.6
2.10 Philip Frifelt-Lundqvist 89 IF Göta Genève, SUI 28.5
2.09 Carl Rönnow 90 Athletique Uppsala 3.7
2.06 Alexander Håkansson 91 Umedalen Vellinge 28.8
2.05 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Helsingborg 2.7
2.04 Oskar Rybo 89 Kville Gävle 14.8
2.02 Fredrik Sangberg 90 Kville Vellinge 28.8
2.02 Kristian Olofsson 90 Ymer Vellinge 28.8
2.00 David Kallebäck 89 Varberg Varberg 20.8
1.98 Anton Forsberg 91 Tureberg Vellinge 28.8
1.96 Erik Olsson 89 Bore Västerås 5.8
1.96 Petter Olson 91 Malmö Falun 7.8
1.94 Oskar Åberg 89 Huddinge Eslöv 10.9
1.94 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Piscataway, NJ 15.4
1.91 Martin Kallur 91 Falun Mora 3.9
1.91 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Seinäjoki, FIN 4.6
1.89 Marcus Nilsson 91 Högby Bressanone, ITA 2.7
1.88 David Östling 90 Rånäs Gävle 22.7

Stav

5.25 Robert Warensjö 90 Nyköping Hendon, GBR 9.7
5.00 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Helsinki, FIN 9.9
4.81 Per Drageryd 91 Örebro Eskilstuna 18.8
4.75 Simon Assarsson 91 IK Sisu Nässjö 21.8
4.75 Petter Olson 91 Malmö Malmö/S 5.6
4.70 Viktor Fröberg 90 Kville Karlskrona 6.8
4.61 Björn Andersson 91 Bålsta Trollbäcken 11.9
4.45 David Kallebäck 89 Varberg Hässleholm 12.6
4.45 Jonathan Jansson 91 Östhammar Gävle 22.7
4.42 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 7.5
4.34 Rasmus Nim 89 Gäddede Falun 18.8
4.30 Henrik Brus 91 Falun Göteborg/U 10.7
4.13 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/U 10.7
4.13 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
4.11 Jens Boström 90 Huddinge Trollbäcken 2.10
4.10 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Princeton, NJ 14.5
3.90 Fredric Linansky 89 Klippan Högby 12.6
3.90 Adam Diffner 90 Kvarnsveden Falun 28.5
3.80 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 22.5
3.75 Adam Björling 90 Tjalve Falun 7.8
3.75 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 7.8

Längd

7.59 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 9.7
7.54 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Gävle 13.8
7.46 Björn Wilson 90 Orient Mölndal 3.9
7.37 Patrik Holmberg 90 Huddinge Uppsala 2.7
7.35 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Bressanone, ITA 2.7
7.29 Adam Johansson 91 Mölndal Mölndal 3.9
7.19 Mattias Abulu 91 Ullevi Sollentuna 22.6
7.15 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Stockholm/S 7.6
7.09 Petter Olson 91 Malmö Ostrava, CZE 14.7
7.06 Emil Bergqvist 91 Westmannia Vellinge 27.8
7.06 David Kallebäck 89 Varberg Falun 6.8
7.06 Ritchie Moba 90 Tumba Göteborg/U 9.7
6.99 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/U 9.7
6.97 Erik Ehrlin 90 Ärla Göteborg/U 9.7
6.91 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Lerum 12.6
6.90 David Östling 90 Rånäs Göteborg/U 9.7
6.86 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Västerås 5.8
6.85 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 13.5
6.81 Adam Björling 90 Tjalve Högby 27.7
6.78 Fredrik Sangberg 90 Kville Helsingborg 3.7
medvind
7.58 Björn Wilson 90 Orient Göteborg/U 9.7
7.49 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 28.5
7.36 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Uppsala 2.7
7.22 Mattias Abulu 91 Ullevi Sollentuna 22.6
7.22 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/U 9.7
7.14 Petter Olson 91 Malmö Falun 6.8
7.11 Ritchie Moba 90 Tumba Gävle 22.7
6.83 Fredrik Sangberg 90 Kville Helsingborg 3.7
6.78 Erik Olsson 89 Örgryte Halmstad 24.7

Tresteg

15.63 Moteba Mohamed 90 Alingsås Köbenhavn, DEN 4.6
15.42 Erik Ehrlin 90 Ärla Vellinge 26.8
14.11 Erik Olsson 89 Örgryte Halmstad 23.7
14.08 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Göteborg/U 10.7
13.97 Björn Wilson 90 Orient Högby 12.6
13.86 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Nässjö 21.8
13.74 Milan Jovanovic 90 Huddinge Sollentuna 22.6
13.62 Love Fältström 91 Hammarby Sollentuna 22.5
12.89 Karl Schenström 91 Nyköping Vellinge 26.8
12.83 Alexander Håkansson 91 Umedalen Umeå 20.8
12.82 Anton Gyllensten 90 Kville Göteborg/S 29.5
12.82 David Sunnemar 91 Örgryte Sävedalen 30.6
12.74 Johannes Bergkvist 89 Trångsviken Krokom 6.8
12.58 Elias Arshi 89 Tjalve Sollentuna 22.5
12.42 Joakim Ericson 91 Istrum Uddevalla 24.7
12.28 Aligul Erkisi 91 Falun Sollentuna 22.5
medvind
15.65 Moteba Mohamed 90 Alingsås Gävle 14.8
15.56 Erik Ehrlin 90 Ärla Vellinge 26.8
14.49 Emil Svensson 89 Örgryte Vellinge 26.8
14.41 Emil Bergqvist 91 Westmannia Eskilstuna 18.8
14.20 Erik Olsson 89 Örgryte Vellinge 26.8
14.15 Milan Jovanovic 90 Huddinge Vellinge 26.8
13.26 David Sunnemar 91 Örgryte Sävedalen 30.6

Kula/7.26

17.03 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Katrineholm 12.6
16.29 Jonas Meyer 90 Strömstad Göteborg/S 14.5
15.38 Martin Gren 89 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
14.56 Pontus Rabe 90 Bålsta Vellinge 27.8
14.38 David Kallebäck 89 Varberg Vellinge 27.8
14.25 Oskar Åberg 89 Huddinge Eslöv 10.9
13.80 Martin Jönsson 90 Ullevi Vellinge 27.8
13.66 Erik Schenström 91 Nyköping Vellinge 27.8
13.60 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 6.5
13.39 Petter Olson 91 Malmö Sipoo, FIN 18.6
12.84 Niklas Karlsson 90 Bålsta Uppsala 2.7
12.65 Adam Björling 90 Tjalve Norrköping 4.9
12.55 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Lerum 12.6
12.54 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Seinäjoki, FIN 4.6
12.44 David Johansson 91 Åhus Kristianstad 13.7
12.29 Douglas Stenberg 90 IF Göta Sipoo, FIN 18.6
12.23 Emil Svensson 89 Örgryte Göteborg/S-K 30.9
12.22 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 20.6
12.14 Erik Romberg 90 Högby Nässjö 21.8
12.13 Erik Markusson 89 Bore Torsby 21.10

Diskus/2.0

57.58 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 22.6
50.84 Robin Birgersson 90 Strömsund Strömsund 22.6
50.23 Erik Schenström 91 Nyköping Vellinge 28.8
46.59 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Katrineholm 12.6
45.08 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 20.7
44.97 Marcus Nilsson 91 Högby Vellinge 28.8
44.56 Martin Gren 89 Ullevi Vellinge 28.8
43.64 Stefan Sundler 91 Bore Torsby 28.5
40.92 Erik Markusson 89 Bore Torsby 21.10
40.54 Petter Olson 91 Malmö Ostrava, CZE 15.7
40.42 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 20.6
40.33 Torbjörn Julin 89 Kville Borås 16.4
40.21 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Linköping/C 11.6
40.04 David Johansson 90 Åhus Hässleholm 31.7
39.76 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Harstad, NOR 30.7
39.40 Christian Hansson Bergén 90 Huddinge Vellinge 28.8
38.90 Robin Hägg 90 Eslöv Vellinge 11.6
38.78 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Palisades Park, NJ 9.4
38.64 Erik Romberg 90 Högby Motala 22.5
38.57 Martin Jönsson 89 Ullevi Göteborg/S-K 12.9

Slägga/7.26

72.40 Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad/M 13.6
61.73 Tommy Larsson 90 Bore Bottnaryd 3.7
60.17 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Vellinge 27.8
58.57 Erik Romberg 90 Högby Bottnaryd 3.7
56.03 Robin Birgersson 90 Strömsund Östersund 28.5
52.44 Johan Björnstad 90 Ullevi Vellinge 27.8
52.22 Christian Hansson Bergén 90 Huddinge Huddinge/J 1.5
52.14 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 21.6
51.79 Anders Eriksson 89 Udd Ängelholm 5.6
47.20 Martin Jönsson 90 Ullevi Göteborg/S 14.5
46.26 Fredric Andersson 90 Bollnäs Bollnäs 6.9
45.70 Torbjörn Julin 89 Kville Borås 16.4
45.03 David Johansson 91 Åhus Vellinge 27.8
42.89 Kevin Blomé 91 Gnistan Hässleholm 29.7
41.22 Viktor Nilsson 91 Bore Torsby 28.5
40.12 Anders Johansson 89 Kil Kil 1.10
39.29 Robin Hägg 90 Eslöv Hässleholm 29.7
38.09 Emil Svensson 89 Örgryte Göteborg/S-K 30.9
37.69 Marcus Karlsson 89 Gnesta Gnesta 24.9
37.52 Erik Markusson 89 Bore Torsby 21.10

Spjut/800

80.09 Kim Amb 90 Bålsta Gävle 13.8
69.26 Richard Olsson 89 IF Göta El Paso, TX 16.4
66.52 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Bottnaryd 3.7
64.90 Joachim Ivarsson 89 Växjö Högby 17.7
61.78 David Johansson 91 Åhus Göteborg/U 8.7
59.93 Marcus Nilsson 91 Högby Tucson, AZ 13.5
58.08 Niklas Stjerndorff 90 Eslöv Eslöv 15.5
57.86 David Kallebäck 89 Varberg Varberg 30.6
57.57 Benjamin Hyvönen 90 IFK Umeå Umeå 21.8
57.23 Douglas Stenberg 90 IF Göta Lerum 29.5
57.09 Henrik Sjöstrand 90 Östersund Krokom 7.8
56.11 Jaakko Laakkonen 91 Haparanda SKT Piteå 12.8
55.41 Adam Björling 90 Tjalve Norrköping 4.9
55.31 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Katrineholm 12.6
54.89 Björn Brink 91 Hanviken Huddinge/J 12.6
54.12 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Sollentuna 22.6
52.42 Fredrik Jansson 90 Södertälje IF Vellinge 26.8
51.36 Petter Olson 91 Malmö Sipoo, FIN 19.6
51.19 Niklas Karlsson 90 Bålsta Uppsala 3.7
50.97 Emil Bergqvist 91 Westmannia Västerås 5.8

Tiokamp/M

7.724 Petter Olson 91 Malmö Ostrava, CZE 15.7
7.417 David Kallebäck 89 Varberg Varberg 30.6
7.400 Marcus Nilsson 91 Högby Bressanone, ITA 3.7
7.282 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Seinäjoki, FIN 5.6
6.897 Douglas Stenberg 90 IF Göta Sipoo, FIN 19.6
6.496 Adam Björling 90 Tjalve Falun 7.8
6.408 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Princeton, NJ 14.5
6.397 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 7.8
6.138 Oskar Åberg 89 Huddinge Eslöv 11.9
5.431 Fredrik Sangberg 90 Kville Uddevalla 17.7
5.289 Darko Sarovic 90 Ymer Novi Sad, SRB 22.5
4.754 Oskar Rybo 89 Kville Uddevalla 17.7
Manuellt
6.525 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Piscataway, NJ 16.4

>