Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2012
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.80 Erik Hagberg 95 Upsala Huddinge 11.6
11.03 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Ystad 26.8
11.18 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Ystad 26.8
11.23 Henrik Malmberg 95 Huddinge Ystad 26.8
11.26 Abdi Aziz Warsame 95 Eskilstuna Växjö 16.9
11.30 Filip Sjövall 95 Lomma Helsingborg 3.7
11.31 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 31.7
11.33 Eddy Meyerdierks 95 Hagen Sävedalen 11.6
11.36 Daniel Erkas 95 Huddinge Sollentuna 21.5
11.37 Fabian Revilla 95 Rånäs Ystad 26.8
11.50 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Ystad 26.8
11.51 Kevin Fankl 95 Ullevi Sävedalen 11.6
11.56 Gustav Magnusson 95 Orient Uddevalla 18.6
11.56 Martin Andersson 95 Ymer Ystad 26.8
11.59 Oscar Staafgård 95 Malmö Halmstad 24.7
11.64 Dennis Forsman 95 Sävedalen Lerum 23.6
11.65 Noak Ringman 95 Norrköping Högby 17.7
11.65 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 9.8
11.67 Gabriel Heen 95 Huddinge Sätra 29.5
11.67 Philip Monien 95 Lund Helsingborg 3.7
medvind
10.74 Erik Hagberg 95 Upsala Sollentuna 21.5
11.06 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Eskilstuna 18.8
11.28 Abdi Aziz Warsame 95 Eskilstuna Huddinge 10.6
11.50 Noak Ringman 95 Norrköping Högby 17.7
11.64 Philip Monien 95 Lund Helsingborg 3.7
11.65 Mattias Hjelm 95 Helsingborg Helsingborg 3.7

200m

22.08 Erik Hagberg 95 Upsala Sollentuna 22.5
22.53 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå Ystad 28.8
22.55 Henrik Malmberg 95 Huddinge Sollentuna 22.5
22.78 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Göteborg/U 10.7
22.79 Abdi Aziz Warsame 95 Eskilstuna Göteborg/U 10.7
22.88 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 9.8
22.99 Dennis Forsman 95 Sävedalen Göteborg/U 10.7
23.04 Fabian Revilla 95 Rånäs Norrköping 21.8
23.05 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 31.7
23.13 Eddy Meyerdierks 95 Hagen Ystad 28.8
23.21 Jakob Lindbom 95 KA2 Ystad 27.8
23.26 Filip Sjövall 95 Lomma Ystad 27.8
23.35 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 10.7
23.39 Oscar Staafgård 95 Malmö Ystad 27.8
23.46 Mattias Hjelm 95 Helsingborg Ystad 27.8
23.65 Sami Gassan 95 Eskilstuna Huddinge 12.6
23.65 Noak Ringman 95 Norrköping Norrköping 21.8
23.73 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 12.6
23.87 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Gävle 23.7
23.88 Philip Monien 95 Lund Ystad 27.8
medvind
22.97 Dennis Forsman 95 Sävedalen Sävedalen 12.6
23.25 Filip Sjövall 95 Lomma Helsingborg 2.7
23.86 Kevin Fankl 95 Ullevi Sävedalen 12.6

400m

48.33 Andreas Almgren 95 Tureberg Gävle 13.8
49.00 Marcus Mårtensson 95 Lidingö Leppävaara, FIN 10.9
50.19 Henrik Malmberg 95 Huddinge Sollentuna 22.6
50.20 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/U 9.7
51.53 Abdi Aziz Warsame 95 Eskilstuna Göteborg/U 9.7
52.22 Adrian Almquist 95 Hakarpspojkarna Ystad 27.8
52.51 Eddy Meyerdierks 95 Hagen Göteborg/U 9.7
52.83 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Halmstad 24.7
52.86 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Stockholm/S 6.9
53.30 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Ystad 26.8
53.44 Rasmus Lennartsson 95 Orient Växjö 18.9
53.56 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Oskarshamn 6.7
53.59 Gustav Magnusson 95 Orient Högby 12.6
53.85 Jakob Lindbom 95 KA2 Ystad 26.8
54.52 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Göteborg/U 9.7
54.59 Ken Slättengren 95 Högby Oskarshamn 6.7
54.63 Sami Gassan 95 Eskilstuna Sollentuna 21.5
54.67 Max Andersson 95 Tierp Norrtälje 17.8
54.67 Jacob Öman 95 Danderyd Ystad 26.8
54.86 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Göteborg/U 9.7
Manuell tidtagning
53.0m Jakob Lindbom 95 KA2 Karlshamn 28.6

800m

1:51.79 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 21.5
1:58.72 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Ystad 28.8
1:58.97 Alexander Nilsson 95 Mölndal Stockholm/S 31.7
1:59.36 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Växjö 18.9
1:59.56 Nigusu Solomon 95 Huddinge Huddinge 17.8
1:59.79 Mohamed Bile 95 Villstad Västerås 5.8
1:59.94 Axel Lewén Broberg 95 Ystad Karlstad 2.8
2:00.14 Martin Hammar 95 Rånäs Växjö 18.9
2:00.84 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Skara 10.9
2:01.28 Ken Slättengren 95 Högby Ystad 27.8
2:02.38 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Stockholm/S 31.7
2:02.68 Benjamin Akyol 95 Ullevi Mölndal 3.9
2:04.29 Axel Kindmo 95 Trelleborg Göteborg/U 8.7
2:04.39 Daniel Strandberg 95 Malmö Stockholm/S 31.7
2:04.61 David Elvingsson 95 Kristianstad Växjö 18.9
2:05.84 David Kastö 95 Stenungsund Mölndal 3.9
2:06.39 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Norrköping 21.8
2:06.67 Christian Runge Wildner 95 Täby Huddinge 17.8
2:07.26 Sebastian Gren 95 Trelleborg Köbenhavn, DEN 11.8
2:09.01 Axel James 95 Upsala Sätra 28.5

1500m

4:04.78 Yahan Faarax 95 Huddinge Ystad 27.8
4:05.71 Alexander Nilsson 95 Mölndal Ystad 27.8
4:10.59 Ken Slättengren 95 Högby Växjö 16.9
4:11.17 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Göteborg/U 9.7
4:13.66 Daniel Strandberg 95 Malmö Stockholm/S 30.7
4:15.82 Benjamin Akyol 95 Ullevi Växjö 16.9
4:17.28 Nigusu Solomon 95 Huddinge Ystad 27.8
4:20.23 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Huddinge 11.6
4:20.79 Martin Hammar 95 Rånäs Växjö 16.9
4:21.31 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Stockholm/S 30.7
4:21.47 Sebastian Gren 95 Trelleborg Ystad 27.8
4:25.82 Hugo Lindell 95 Rånäs Växjö 16.9
4:29.61 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Stockholm/S 30.7
4:29.88 Anton Olausson 95 Ymer Ystad 27.8
4:30.49 Axel James 95 Upsala Huddinge 11.6
4:30.52 Adam Andersson 95 Villstad Helsingborg 3.7
4:30.91 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Göteborg/U 9.7
4:32.01 Ludvig Danielson 95 Norrköping Norrköping 20.6
4:33.89 Linus Persson 95 Malmö Ystad 27.8
4:37.96 Tobias Karlsson 95 Sävedalen Sävedalen 30.6

3000m

8:59.88 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/U 10.7
9:04.79 Yahan Faarax 95 Huddinge Huddinge 17.8
9:11.26 Daniel Strandberg 95 Malmö Göteborg/U 10.7
9:22.66 Nigusu Solomon 95 Huddinge Göteborg/U 10.7
9:26.23 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Huddinge 12.6
9:26.90 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Huddinge 12.6
9:28.1m Abel Seleman 95 Wärnamo Halmstad 24.7
9:29.40 Ken Slättengren 95 Högby Växjö 18.9
9:30.27 Hugo Lindell 95 Rånäs Huddinge 17.8
9:30.92 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Göteborg/U 10.7
9:31.04 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Ystad 26.8
9:43.42 Sebastian Gren 95 Trelleborg Hässleholm 31.7
9:46.68 Adam Andersson 95 Villstad Helsingborg 1.7
9:46.81 Elliot Fransson 95 Hagen Skövde 17.5
9:46.85 Ludvig Danielson 95 Norrköping Göteborg/U 10.7
9:47.12 Axel James 95 Upsala Märsta 22.6
9:51.2m Robert Seleman 95 Wärnamo Halmstad 24.7

2000m hinder/91.4

6:22.12 Nigusu Solomon 95 Huddinge Göteborg/U 8.7
6:38.51 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Ystad 28.8
6:39.61 Ken Slättengren 95 Högby Växjö 17.9
6:44.32 Benjamin Akyol 95 Ullevi Växjö 17.9
6:44.60 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Ystad 28.8
6:49.36 Hugo Lindell 95 Rånäs Ystad 28.8
7:00.35 Adam Andersson 95 Villstad Växjö 17.9

110m häck/91.4

14.51 Gustav Magnusson 95 Orient Ystad 28.8
14.68 Linus Boyer 95 Nyköping Ystad 28.8
14.72 Andreas Almlöf 95 Hammarby Växjö 17.9
14.73 Johan Lilja 95 Sundsvall Falun 6.8
14.93 Fabian Revilla 95 Rånäs Växjö 17.9
15.09 Niclas Svärdling 95 Täby Ystad 28.8
15.11 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 10.7
15.12 Noak Ringman 95 Norrköping Helsingborg 2.7
15.54 Karl Persson 95 Wärnamo Växjö 17.9
15.61 Wilhelm Wegendal Rundström 95 Täby Täby 3.9
15.84 Marcus Löfgren 95 Luleå Ystad 28.8
15.88 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 10.7
15.88 Kevin Fankl 95 Ullevi Falun 6.8
15.99 Felix Norén 95 Katrineholm Uppsala 3.7
16.20 Filip Danielsson 95 Växjö Växjö 17.9
16.61 Johan Knutsson 95 Malmö Växjö 17.9
16.68 Andreas Carlsson 95 Ymer Falun 6.8
16.69 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Växjö 17.9
17.00 Oscar Staafgård 95 Malmö Nässjö 6.8
17.29 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Växjö 17.9
17.29 Harry Pihl 95 Piteå Umeå 21.8
medvind
14.71 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 24.7
15.11 Noak Ringman 95 Norrköping Helsingborg 2.7
15.75 Kevin Fankl 95 Ullevi Uddevalla 16.7
16.68 André Andersson 95 Brattås Uddevalla 16.7

300m häck/84.0

38.43 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 8.7
39.35 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ystad 28.8
39.77 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Ystad 28.8
39.91 Niclas Svärdling 95 Täby Ystad 28.8
40.27 Linus Boyer 95 Nyköping Stockholm/S 30.7
40.31 Andreas Almlöf 95 Hammarby Stockholm/S 30.7
40.64 Sami Gassan 95 Eskilstuna Ystad 28.8
40.65 Kevin Fankl 95 Ullevi Växjö 18.9
40.87 Eskil Grahn 95 Tranås Ystad 27.8
41.87 Oskar Greilert 95 Hanviken Ystad 27.8
42.01 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Växjö 18.9
42.37 Harry Pihl 95 Piteå Ystad 27.8
42.52 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Jyväskylä, FIN 1.7
42.58 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Huddinge 20.8
42.79 Fabian Revilla 95 Rånäs Märsta 22.6
43.16 Elias Odell 95 Trelleborg Göteborg/U 8.7
43.19 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Stockholm/S 30.7
43.47 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 24.7
43.89 Philip Ingvason 95 Ullevi Borås 11.6
44.82 Emil Carlsson 95 Tyresö Huddinge 10.6

Höjd

2.07 Isak Persson 95 Spårvägen Växjö 17.9
2.00 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 11.6
1.99 Jonathan Kruse 95 Upsala Stockholm/S 30.7
1.96 Marcus Löfgren 95 Luleå Göteborg/U 9.7
1.96 Max Andersson 95 Tierp Göteborg/U 9.7
1.94 Filip Danielsson 95 Växjö Ystad 26.8
1.89 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 21.5
1.88 Erik Bryngelsson 95 Orient Växjö 17.9
1.87 Staffan Åkesson 95 Hammarby Eslöv 11.9
1.86 Philip Andersson 95 Träff Kil 6.6
1.85 Gustav Liberg 95 Ullevi Sävedalen 12.6
1.85 Gabriel Heen 95 Huddinge Växjö 17.9
1.83 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 9.7
1.79 Olov Roos 95 Trångsviken Krokom 6.8
1.78 Kevin Fankl 95 Ullevi Uddevalla 17.7
1.77 Oskar Greilert 95 Hanviken Trollbäcken 1.10
1.77 Carl Lindman 95 Östersund Östersund 28.5
1.76 Niklas Alsing 95 Östersund Krokom 6.8
1.75 Isac Enetjärn 95 Ume FI Umeå 28.5
1.73 Fredrik Dahlman 95 Gefle Huddinge 20.8
1.73 Philip Capobianco 95 Örebro Örebro 3.9

Stav

4.31 David Kappelin 95 Örgryte Ystad 28.8
4.26 Andreas Carlsson 95 Ymer Kungsbacka 10.9
4.25 Magnus Jomyr 95 Örgryte Växjö 17.9
4.00 Anton Evertsson 95 Habo Lerum 5.6
3.95 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 6.8
3.76 Christian Lundström 95 Tureberg Stockholm/S 30.7
3.70 Patric Rodås 95 Ullevi Göteborg/S 16.8
3.61 Johan Knutsson 95 Malmö Ystad 28.8
3.53 Gustav Magnusson 95 Orient Uddevalla 16.7
3.45 Johan Lilja 95 Sundsvall Falun 6.8
3.40 Johan Brännmo 95 Lund Växjö 17.9
3.36 Linus Boyer 95 Nyköping Järvsö 25.9
3.22 Kevin Fankl 95 Ullevi Lerum 28.5
3.13 Emil Quick 95 Kalmarsund Ystad 28.8
3.10 Staffan Åkesson 95 Hammarby Eslöv 10.9
3.06 Daniel Folkesson 95 Luleå Piteå 12.8
3.06 Fabian Revilla 95 Rånäs Täby 14.5
3.03 Gustav Liberg 95 Ullevi Uddevalla 16.7
3.01 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 2.10
2.85 Andreas Almlöf 95 Hammarby Falun 6.8
2.85 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Falun 6.8

Längd

6.73 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 8.7
6.70 Christopher Swenning 95 Malmö Göteborg/U 8.7
6.63 Max Andersson 95 Tierp Göteborg/U 8.7
6.51 Theodor Barrdahl 95 Kristianstad Göteborg/U 8.7
6.46 Mattias Hjelm 95 Helsingborg Göteborg/U 8.7
6.41 Fabian Revilla 95 Rånäs Göteborg/U 8.7
6.37 Johan Lilja 95 Sundsvall Falun 7.8
6.36 Noak Ringman 95 Norrköping Norrköping 11.7
6.31 Kevin Fankl 95 Ullevi Sävedalen 12.6
6.31 Linus Boyer 95 Nyköping Järvsö 25.9
6.30 Adrian Almquist 95 Hakarpspojkarna Jönköping 26.5
6.25 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 7.8
6.20 Isak Persson 95 Spårvägen Stockholm/S 31.7
6.19 Gustav Magnusson 95 Orient Lerum 23.6
6.19 Henrik Malmberg 95 Huddinge Uppsala 3.7
6.19 Karl Persson 95 Wärnamo Göteborg/U 8.7
6.13 Marcus Juhlin 95 Kalmarsund Kalmar 28.5
6.13 Johan Meckbach 95 Täby Västerås 6.8
6.12 Andreas Almlöf 95 Hammarby Göteborg/U 8.7
6.08 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/U 8.7
medvind
6.84 Andreas Carlsson 95 Ymer Helsingborg 2.7
6.51 Theodor Barrdahl 95 Kristianstad Helsingborg 2.7
6.50 Kevin Fankl 95 Ullevi Sävedalen 12.6
6.48 Karl Persson 95 Wärnamo Ystad 26.8
6.47 Fabian Revilla 95 Rånäs Göteborg/U 8.7
6.46 Linus Boyer 95 Nyköping Visby 19.6
6.42 Noak Ringman 95 Norrköping Helsingborg 2.7
6.22 Johan Meckbach 95 Täby Täby 3.9

Tresteg

14.02 Isak Persson 95 Spårvägen Ystad 28.8
13.69 Andreas Carlsson 95 Ymer Kungsbacka 11.9
13.58 Noak Ringman 95 Norrköping Västerås 5.8
13.43 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ystad 28.8
13.27 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/U 10.7
13.15 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/U 10.7
12.76 Jakob Flisak 95 Ullevi Ystad 28.8
12.57 Niklas Alsing 95 Östersund Göteborg/U 10.7
12.56 Karl Persson 95 Wärnamo Växjö 17.9
12.50 Oscar Holst 95 Halmstad Halmstad 23.7
12.50 Maximillian D'Alessandro 95 Örgryte Málaga, ESP 8.1
12.44 Mattias Hjelm 95 Helsingborg Högby 12.6
12.41 Jesper Norén 95 Gefle Gävle 22.7
12.41 Linus Boyer 95 Nyköping Järvsö 24.9
12.23 Johan Stenvall 95 Boden Ystad 28.8
12.04 Isak Sundström 95 Bromma Huddinge 10.6
12.00 Fabian Revilla 95 Rånäs Uppsala 11.8
11.92 Filip Danielsson 95 Växjö Huddinge 20.8
11.91 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 10.6
11.89 Eskil Grahn 95 Tranås Kalmar 24.7
medvind
13.90 Noak Ringman 95 Norrköping Norrköping 21.6
12.72 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 22.7
12.27 Isak Sundström 95 Bromma Uppsala 3.7
11.95 Henrik Edström Larsson 95 Östersund Göteborg/U 10.7

Kula/5.0

19.56 Viktor Gardenkrans 95 Öresund Malmö/S-K 16.7
16.17 Emil Widén 95 Gefle Bollnäs 2.7
14.76 Gabriel Heen 95 Huddinge Sätra 29.5
14.69 Gustav Liberg 95 Ullevi Kungsbacka 10.9
14.59 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 2.10
14.55 Johan Lilja 95 Sundsvall Bollnäs 2.7
14.42 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 17.5
13.74 Quincy Andersson 95 Eslöv Hässleholm 30.7
13.51 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 7.8
13.36 Jimmy Wikström 95 Örbyhus Uppsala 3.7
13.35 Alexander Persson 95 Huddinge Växjö 18.9
13.23 Marcus Juhlin 95 Kalmarsund Kalmar 13.7
13.00 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Gävle 24.7
12.68 Fabian Revilla 95 Rånäs Norrtälje 17,8
12.51 Philip Andersson 95 Träff Alingsås 21.8
12.28 Kevin Fankl 95 Ullevi Kungälv 26.6
12.05 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Umeå 20.8
11.82 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Märsta 24.9
11.69 Andreas Almlöf 95 Hammarby Enskede 8.10
11.46 Martin Löfblom 95 Hanviken Göteborg/U 9.7

Diskus/1.5

61.80 Viktor Gardenkrans 95 Öresund Malmö/S-K 17.8
48.61 Gustav Liberg 95 Ullevi Västerås 4.6
43.05 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Ystad 26.8
41.28 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 23.7
41.11 Jean-Christian Zirignon 95 Piteå Umeå 21.8
41.10 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Kil 13.8
39.54 Viktor Hagren 95 Tureberg Bålsta 14.5
38.88 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Arvika 23.7
38.84 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Huddinge 17.8
38.39 Alexander Persson 95 Huddinge Växjö/V-K 16.9
37.92 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 1.10
35.34 André Nyman 95 Svenljunga Växjö/V-K 16.9
34.28 Andreas Almlöf 95 Hammarby Huddinge 11.6
33.77 Marcus Juhlin 95 Kalmarsund Kalmar 13.7
33.06 Kevin Fankl 95 Ullevi Kungälv/S 14.9
32.58 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Ystad 26.8
32.52 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 17.8
32.46 Daniel Folkesson 95 Luleå Ystad 26.8
31.07 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Gävle 23.7
30.73 Johan Green Pettersson 95 Orient Uddevalla 2.10

Slägga/5.0

59.54 Viktor Gardenkrans 95 Öresund Ystad 28.8
54.55 Simon Persson 95 Västerås Ystad 28.8
49.73 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Växjö/V-K 18.9
48.84 Johan Green Pettersson 95 Orient Ystad 28.8
47.18 Jakob Flisak 95 Ullevi Göteborg/S-K 11.6
46.56 André Nyman 95 Svenljunga Högby 17.7
44.30 Quincy Andersson 95 Eslöv Malmö/S-K 17.8
43.13 Alexander Persson 95 Huddinge Växjö/V-K 18.9
43.09 Christoffer Hagren 95 Tureberg Ystad 28.8
41.42 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö/V-K 18.9
36.66 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Karlstad/M 29.12
36.19 Marcus Juhlin 95 Kalmarsund Kalmar 29.5
33.44 Viktor Hagren 95 Tureberg Huddinge/J 12.6
32.99 Daniel Folkesson 95 Luleå Ystad 28.8
31.03 Andreas Almlöf 95 Hammarby Enskede 8.10
30.74 Harry Pihl 95 Piteå Umeå 20.8
29.72 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 28.9
28.59 Andreas Ringstam 95 Gefle Gävle 8.10
27.74 Mårten Waldmann 95 Helsingborg Ängelholm 24.9

Spjut/700

55.47 Quincy Andersson 95 Eslöv Eslöv 17.6
55.17 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Kil 14.8
54.01 Jacob Larsson 95 Vittsjö Hässleholm 30.7
52.13 Andreas Vinghed 95 Sundbyberg Trollbäcken 18.9
50.98 Gabriel Heen 95 Huddinge Stockholm/S 31.7
49.88 Mikael Jokiniva 95 Ymer Borås 11.6
49.67 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Stockholm/S 31.7
49.05 Kevin Fankl 95 Ullevi Växjö 17.9
49.04 Max Andersson 95 Tierp Växjö 17.9
48.88 Jacob Sjödin 95 Stensjön Högby 17.7
48.84 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamn Högby 17.7
48.80 Adam Maschel 95 Bore Torsby 28.5
47.88 Henrik Oscarsson Liebel 95 Kristianstad Ängelholm 5.6
47.44 Johan Lilja 95 Sundsvall Järvsö 25.9
46.97 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 1.10
46.90 Linus Boyer 95 Nyköping Järvsö 25.9
46.70 Emil Widén 95 Österfärnebo Falun 28.5
46.51 Marcus Birath 95 Träff Kil 6.6
45.17 Viktor Hagren 95 Tureberg Göteborg/U 8.7
45.14 Fabian Revilla 95 Rånäs Växjö 17.9

Tiokamp/P17

6.607 Johan Lilja 95 Sundsvall Falun 7.8
6.326 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Falun 7.8
5.892 Andreas Carlsson 95 Ymer Falun 7.8
5.885 Kevin Fankl 95 Ullevi Falun 7.8
5.635 Andreas Almlöf 95 Hammarby Falun 7.8
5.380 Gustav Magnusson 95 Orient Uddevalla 17.7
5.295 Staffan Åkesson 95 Hammarby Eslöv 11.9
4.893 Martin Löfblom 95 Hanviken Täby 15.5
4.447 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Eslöv 11.9

>