Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 31 OKT, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.90 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sundsvall 31.7
11.01 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Vellinge 26.8
11.06 Emil Thessén 94 Västerås Sundsvall 31.7
11.14 Adam Denguir 94 Lomma Vellinge 26.8
11.14 Erik Annerfalk 94 Hagen Vellinge 26.8
11.15 Niklas Pålsson 94 Mölndal Göteborg/U 9.7
11.18 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Vellinge 26.8
11.23 Marcus Bergstrand 94 Öresund Helsingborg 3.7
11.31 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Bernhausen, GER 4.6
11.37 David Andersson 94 Skellefteå Växjö 16.9
11.37 Philip Sjöberg 94 Tureberg Vellinge 26.8
11.39 Victor Ivarsson 94 Växjö Växjö 16.9
11.40 Tim Jonsson 94 Hässelby Gävle 23.7
11.41 Nils Thornberg 94 Bollnäs Bollnäs 2.7
11.51 Jesper Lundberg 94 Alvesta Halmstad 24.7
11.53 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Torsby 28.5
11.59 Edwin Råsberg 94 Hässelby Huddinge 10.6
11.59 Johan Taléus 94 Eskilstuna Gävle 23.7
11.59 Robin Skärström 94 Tanum Helsingborg 3.7
11.60 Carlos Sandell 94 Rånäs Norrtälje 14.5
okänd vind
10.87 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sollentuna 22.6
medvind
11.07 Erik Annerfalk 94 Hagen Vellinge 26.8
11.14 David Andersson 94 Skellefteå Skellefteå 18.6
11.26 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Stockholm/S 24.5
11.29 Philip Sjöberg 94 Tureberg Sollentuna 22.5
11.43 Mattias Qvarfordt 94 Hammarby Trollbäcken 6.6
11.45 Trolle Olson 94 Spårvägen Vellinge 26.8
11.45 Jesper Lundberg 94 Alvesta Kalmar 28.5
11.51 Jacob Rhan 94 Glanshammar Vellinge 26.8
11.55 Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 6.6
11.59 Samy Ahmed 94 Hammarby Sollentuna 21.5

200m

22.19 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sollentuna 22.5
22.24 Erik Annerfalk 94 Hagen Leppävaara, FIN 10.9
22.33 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Leppävaara, FIN 10.9
22.58 Niklas Pålsson 94 Mölndal Göteborg/U 10.7
22.62 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 10.7
22.86 Marcus Bergstrand 94 Öresund Göteborg/U 10.7
23.00 Tim Jonsson 94 Hässelby Gävle 23.7
23.11 Jesper Lundberg 94 Alvesta Helsingborg 2.7
23.19 Jacob Rhan 94 Glanshammar Göteborg/U 10.7
23.21 Robin Skärström 94 Tanum Helsingborg 2.7
23.26 Pontus Ahlstedt 94 Lerum Göteborg/U 10.7
23.29 Nils Thornberg 94 Bollnäs Vellinge 27.8
23.39 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 6.8
23.42 Adam Denguir 94 Lomma Trelleborg 4.6
23.49 Martin Lindén 94 Hanviken Vellinge 27.8
23.51 Adrian Hansson 94 Lomma Stockholm/S 31.7
23.54 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Göteborg/U 10.7
23.59 Emil Thessén 94 Västerås Göteborg/U 10.7
23.68 Eric Bergvall 94 Hässelby Sollentuna 21.5
23.71 Alex Torgersson 94 Hammarby Huddinge 17.8
medvind
21.98 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Vellinge 28.8
22.10 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sollentuna 22.6
22.10 Erik Annerfalk 94 Hagen Vellinge 28.8
22.17 Niklas Pålsson 94 Mölndal Vellinge 28.8
22.68 Marcus Bergstrand 94 Öresund Vellinge 28.8
22.89 Tim Jonsson 94 Hässelby Västerås 6.8
23.02 Nils Thornberg 94 Bollnäs Vellinge 28.8
23.03 Jesper Lundberg 94 Alvesta Helsingborg 2.7
23.29 Emil Thessén 94 Västerås Västerås 6.8
23.32 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 6.8

400m

49.22 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 9.7
49.89 Edwin Råsberg 94 Hässelby Göteborg/U 9.7
50.39 Alex Torgersson 94 Hammarby Huddinge 20.8
50.60 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Villeneuve d'Ascq, FRA 6.7
51.41 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Göteborg/U 9.7
51.46 Tim Jonsson 94 Hässelby Huddinge 11.6
51.54 Jonathan Wulff 94 Hammarby Växjö 18.9
51.88 Adrian Hansson 94 Lomma Göteborg/U 9.7
52.01 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Karlshamn 12.6
52.21 Robin Forsell 94 Örebro Sollentuna 22.5
52.37 Max Gålnander 94 Upsala Huddinge 11.6
52.39 Alexander Bernhardsson 94 Ullevi Vellinge 26.8
52.39 Gustav Schölin 94 Finspång Vellinge 26.8
52.39 Robin Skärström 94 Tanum Vellinge 26.8
52.51 Younes Jilali 94 Fredrikshof Göteborg/U 9.7
52.65 Hampus Börjesson 94 Sävedalen Göteborg/U 9.7
52.69 Johan Kullberg 94 Helsingborg Karlskrona 6.8
52.76 Petter Berner Wik 94 Upsala Sollentuna 21.5
53.43 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Huddinge 20.8
53.44 Gabriel Eriksson 94 Ullevi Kungsbacka 11.9
Manuell tidtagning
52.1m Gustav Sandström 94 Udd Karlshamn 28.6

800m

1:54.12 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Göteborg/S 11.6
1:54.81 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Leppävaara, FIN 10.9
1:56.89 Younes Jilali 94 Fredrikshof Göteborg/U 8.7
1:57.89 Fredrik Finstad 94 Ekshärad Göteborg/U 8.7
1:57.93 Jesper Bokefors 94 Upsala Vellinge 28.8
1:58.01 Hampus Börjesson 94 Ullevi Mölndal 3.9
1:58.27 Simon Spencer 94 Strömstad LK Vellinge 28.8
1:58.29 Alex Torgersson 94 Hammarby Stockholm/S 31.7
1:59.51 Joel Durén 94 Hässelby Stockholm/S 31.7
1:59.92 Jens Petrusson 94 Ullevi Mölndal 3.9
2:00.2m Gustav Sandström 94 Udd Karlshamn 27.6
2:00.67 Mattias Ohlsson 94 Öresund Vellinge 28.8
2:00.77 Christopher Nilsson 94 Ullevi Karlstad 2.8
2:01.30 Joel Zachrisson 94 Ullevi Mölndal 3.9
2:01.33 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 22.5
2:01.59 Pontus Johansson 94 Växjö Vellinge 27.8
2:01.94 Erik Laggren 94 Alingsås Växjö 18.9
2:02.68 Matz Larsson 94 Mölndal Mölndal 3.9
2:03.40 Erik Tholén 94 Ununge Huddinge 17.8
2:03.76 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Huddinge 17.8

1500m

3:59.65 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Stockholm/S 29.7
4:02.19 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 6.9
4:05.68 Jens Petrusson 94 Ullevi Leppävaara, FIN 10.9
4:05.68 Oliver Lämber 94 Hälle Växjö 16.9
4:08.2m Gustav Sandström 94 Udd Kristianstad 13.7
4:08.36 Jesper Bokefors 94 Upsala Vellinge 27.8
4:10.27 Simon Spencer 94 Strömstad LK Växjö 16.9
4:11.46 Joel Durén 94 Hässelby Stockholm/S 30.7
4:12.18 Hampus Börjesson 94 Ullevi Stockholm/S 30.7
4:12.83 Joel Zackrisson 94 Ullevi Vellinge 27.8
4:14.98 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Växjö 16.9
4:15.70 Mattias Ohlsson 94 Öresund Växjö 16.9
4:16.92 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Stockholm/S 30.7
4:18.07 Erik Tholén 94 Ununge Stockholm/S 30.7
4:18.30 Pontus Johansson 94 Växjö Växjö 16.9
4:19.42 Otto Kingstedt 94 Huddinge Stockholm/S 30.7
4:19.54 Christopher Nilsson 94 Ullevi Stockholm/S 30.7
4:20.16 Rickard Lindoff 94 Hässelby Vellinge 27.8
4:20.63 Matz Larsson 94 Mölndal Vellinge 27.8
4:22.99 Younes Jilali 94 Huddinge Huddinge 14.5

3000m

8:32.22 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 20.5
8:49.79 Joel Durén 94 Hässelby Vellinge 28.8
8:52.00 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Huddinge 12.6
8:52.86 Jens Petrusson 94 Ullevi Vellinge 28.8
8:56.99 Oliver Lämber 94 Hälle Vellinge 28.8
9:04.25 Pontus Johansson 94 Växjö Göteborg/U 10.7
9:08.01 Joel Zackrisson 94 Ullevi Vellinge 28.8
9:08.82 Simon Spencer 94 Strömstad LK Göteborg/U 10.7
9:14.17 Otto Kingstedt 94 Huddinge Vellinge 28.8
9:14.80 Benjamin Ahlbäck 94 IF Göta Vellinge 28.8
9:16.41 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Vellinge 28.8
9:20.11 Erik Söderlund 94 Bore Växjö 18.9
9:21.69 Philip Lundh 94 Eksjö Södra Göteborg/U 10.7
9:26.73 Marcus Ruus 94 Spring Väst Karlstad 17.8
9:35.4m Matz Larsson 94 Mölndal Halmstad 24.7
9:36.04 Sam Salehian 94 Hammarby Göteborg/U 10.7
9:38.25 Emil Särnehed 94 Motala Göteborg/U 10.7
9:46.14 Rickard Lindoff 94 Hässelby Vellinge 28.8
9:46.34 Ali Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Göteborg/U 10.7
9:46.90 Patrik Claesson 94 Enhörna Göteborg/U 10.7

2000m hinder/91.4

6:02.94 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Huddinge 10.6
6:14.03 Gustav Sandström 94 Udd Göteborg/U 8.7
6:20.26 Younes Jilali 94 Fredrikshof Huddinge 10.6
6:22.55 Emanuel Örtengren 94 Lidingö Gävle 22.7
6:24.92 Jens Petrusson 94 Ullevi Växjö 17.9
6:29.80 Erik Tholén 94 Ununge Vellinge 26.8
6:40.37 Erik Söderlund 94 Bore Växjö 17.9
6:42.82 Rickard Lindoff 94 Hässelby Huddinge 10.6
6:58.49 Philip Örnborg 94 Danderyd Vellinge 26.8
7:03.92 Emil Särnehed 94 Motala Göteborg/U 8.7
7:10.76 Sebastian Stöckemann 94 Växjö Vellinge 26.8
7:19.19 Lucas Grönborg 94 Hellas Vellinge 26.8
7:21.36 Jacob Hjalmarsson 94 Hovslätt Växjö 17.9

110m häck/91.4

13.91 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Vellinge 28.8
14.06 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Vellinge 28.8
14.35 Jesper Lundberg 94 Alvesta Leppävaara, FIN 10.9
14.55 Anton Nordback 94 Upsala Kvarnsveden 11.6
14.60 Rickard Willman 94 Västerås Vellinge 28.8
14.69 Victor Ivarsson 94 Växjö Sipoo, FIN 18.6
14.80 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Växjö 17.9
15.13 Wiktor Åstrand 94 Ymer Helsingborg 2.7
15.21 Eric Bergvall 94 Hässelby Västerås 5.8
15.27 Simon Pettersson 94 Örbyhus Falun 6.8
15.43 Erik Grundberg 94 Hammarby Växjö 17.9
15.49 Ayad Shaker 94 Eskilstuna Växjö 17.9
15.53 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Sundsvall 21.5
15.57 Jack Johansson 94 Laholm Nässjö 6.8
15.71 Simon Söderlund 94 Upsala Växjö 17.9
15.85 Martin Lindén 94 Hanviken Täby 14.5
15.85 Jonathan Holm 94 Strand Bollnäs 2.7
16.14 Micael Fagö 94 Kalmarsund Växjö 17.9
16.24 Patrik Birgersson 94 Laholm Göteborg/U 10.7
16.26 Kim Fransson 94 Halmstad Falun 6.8
okänd vind
15.41 Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 18.9
medvind
14.29 Jesper Lundberg 94 Alvesta Helsingborg 2.7
14.81 Eric Bergvall 94 Hässelby Sollentuna 20.5
16.01 Kim Fransson 94 Halmstad Helsingborg 2.7

300m häck/84.0

38.32 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Göteborg/U 8.7
39.81 Jack Johansson 94 Laholm Vellinge 28.8
40.84 Jacob Shatohin 94 Gotland Vellinge 28.8
40.91 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Vellinge 28.8
41.25 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Huddinge 20.8
41.54 Micael Fagö 94 Kalmarsund Vellinge 28.8
41.81 John Collin 94 Ullevi Vellinge 28.8
41.99 Edwin Råsberg 94 Hässelby Stockholm/S 30.7
43.01 Patrik Birgersson 94 Laholm Stockholm/S 30.7
43.10 Simon Söderlund 94 Upsala Huddinge 20.8
43.10 Johan Kullberg 94 Helsingborg Vellinge 27.8

Höjd

2.08 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sollentuna 22.5
2.03 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Växjö 16.9
2.02 Fredrik Löfgren 94 Lund Vellinge 27.8
1.92 Edvin Heggemann 94 Örebro Göteborg/U 10.7
1.92 Jonas Nilsson 94 Habo Habo 18.6
1.91 Isac Persson 94 Enköping Uppsala 3.7
1.89 Oliver Karlsson 94 Västerås Vellinge 27.8
1.89 Simon Pettersson 94 Örbyhus Danderyd 8.5
1.87 Jonathan Holm 94 Strand Bollnäs 2.7
1.86 Adam Lindhe 94 Lidingö Vellinge 27.8
1.86 Marcus Saarela 94 Trollhättans FIK Helsingborg 3.7
1.85 Martin Ström 94 Strand Bollnäs 17.7
1.85 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 29.5
1.84 Nils Thornberg 94 Bollnäs Bollnäs 2.7
1.84 Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 6.6
1.82 Mattias de Graaf 94 Kalmarsund Växjö 16.9
1.82 Simon Söderlund 94 Upsala Växjö 16.9
1.82 Erik Grundberg 94 Hammarby Sätra 28.5
1.81 Martin Sundgren 94 Finspång Göteborg/U 10.7
1.81 Philip Ejenstam 94 Sundsvall Bollnäs 2.7

Stav

5.15 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Villeneuve d'Ascq, FRA 10.7
4.80 Anders Andreasson 94 Örgryte Karlskrona 19.6
4.52 Trolle Olson 94 Spårvägen Göteborg/U 9.7
4.35 Micael Fagö 94 Kalmarsund Falun 6.8
4.15 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Falun 6.8
4.15 Simon Pettersson 94 Örbyhus Falun 6.8
3.90 Kim Fransson 94 Halmstad Göteborg/U 9.7
3.65 Victor Ivarsson 94 Växjö Sipoo, FIN 18.6
3.56 Tim Wunger 94 Enköping Täby 14.5
3.40 Rasmus Elfgaard 94 Habo Högby 17.7
3.20 Johan Berggren 94 Eslöv Eslöv 10.9
3.20 Zef Kolaj 94 Högby Högby 12.6
2.93 Rikard Westin 94 Märsta Märsta 8.8
2.70 Jesper Lundberg 94 Alvesta Alvesta 2.10
2.53 Marcus Johansson 94 Tanum Uddevalla 16.7
2.40 Christoffer Nilsson 94 Åhus Lerum 12.6
2.30 Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 6.6
provisorisk bana
5.33 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Recklinghausen, GER 3.6

Längd

7.51 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/U 6.8
7.34 Simon Karlén 94 Arvika Villeneuve d'Ascq, FRA 7.7
7.06 Richard Willman 94 Västerås Västerås 5.8
7.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Villeneuve d'Ascq, FRA 6.7
6.96 Adam Denguir 94 Lomma Vellinge 28.8
6.79 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Växjö 17.9
6.67 Simon Pettersson 94 Örbyhus Falun 7.8
6.59 Victor Ivarsson 94 Växjö Lerum 29.5
6.56 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Växjö 17.9
6.49 Edwin Råsberg 94 Bromma Täby 3.9
6.45 Karl Teiffel 94 Mölndal Mölndal 16.6
6.36 Erik Mårtensson 94 Sundsvall Göteborg/U 8.7
6.34 Martin Lindén 94 Hanviken Trollbäcken 18.9
6.32 Jack Johansson 94 Laholm Halmstad 24.7
6.32 Kim Fransson 94 Halmstad Falun 7.8
6.26 Fredrik Löfgren 94 Lund Lund 3.9
6.25 Jonathan Holm 94 Strand Hudiksvall 21.6
6.21 Issa Nduwimana 94 Brännan Hudiksvall 9.7
6.19 Erik Grundberg 94 Hammarby Täby 3.9
6.14 Martin Ström 94 Strand Bollnäs 17.7
medvind
6.67 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Harstad, NOR 30.7
6.50 Kim Fransson 94 Halmstad Varberg 21.8
6.47 Karl Teiffel 94 Mölndal Mölndal 30.7

Tresteg

15.55 Simon Karlén 94 Arvika Leppävaara, FIN 10.9
14.40 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Vellinge 26.8
14.32 Simon Pettersson 94 Örbyhus Vellinge 26.8
13.92 Fredrik Löfgren 94 Lund Vellinge 26.8
13.90 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 20.8
13.88 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Sollentuna 22.6
13.27 Erik Grundberg 94 Hammarby Vellinge 26.8
13.03 Martin Ström 94 Strand Gävle 22.7
13.01 Samuel Grip 94 Orient Lerum 23.6
12.90 Edwin Råsberg 94 Hässelby Växjö 16.9
12.65 Pierre Savela 94 Ärla Västerås 5.8
12.60 Gustav Nyberg 94 Strand Göteborg/U 10.7
12.50 Jesper Svensson 94 Tibro Borås 11.6
12.40 Adam Lindhe 94 Lidingö Sätra 28.5
12.31 Jonas Nilsson 94 Habo Tranås 25.9
12.27 Simon Söderlund 94 Upsala Uppsala 27.6
12.26 Olle Willsund 94 Högby Kalmar 29.5
12.06 Jonatan Holm 94 Strand Söderhamn 31.5
11.89 Patrik Birgersson 94 Laholm Göteborg/U 10.7
11.65 John Nilsson 94 Ystad Simrishamn 21.6
medvind
14.39 Simon Pettersson 94 Örbyhus Växjö 16.9
13.94 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Göteborg/U 10.7
13.85 Edwin Råsberg 94 Hässelby Växjö 16.9
13.24 Jonatan Holm 94 Strand Vellinge 26.8
12.58 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg/S 29.5

Kula/5.0

17.71 Simon Pettersson 94 Örbyhus Växjö 16.9
17.23 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 1.10
16.89 Robert Nilsson 94 Oskarshamn Oskarshamn 6.7
16.68 Tim Wunger 94 Enköping Växjö 16.9
15.62 Simon Karlén 94 Arvika Växjö 16.9
15.62 Johan Berggren 94 Eslöv Vellinge 28.8
14.52 Victor Ivarsson 94 Växjö Sipoo, FIN 19.6
14.38 Robin Bergqvist 94 IFK Umeå Torsby 28.5
14.22 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 27.6
14.20 Andreas Eriksson 94 Heros Gävle 24.7
14.13 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Falun 7.8
13.92 Emil Sjödin 94 Hässelby Härnösand 16.7
13.91 Edwin Råsberg 94 Hässelby Krokom 6.8
13.68 Alfred Rahm 94 Habo Nässjö 6.8
13.50 Anders Eriksson 94 Hovslätt Nässjö 6.8
13.03 Wiktor Åstrand 94 Ymer Halmstad 23.7
12.80 Philip Ejenstam 94 Sundsvall Gävle 24.7
12.76 Albin Vastersson 94 Varberg Halmstad 23.7
12.61 Emil Larsson 94 Lund Halmstad 23.7
12.37 Kim Fransson 94 Halmstad Halmstad 23.7

Diskus/1.5

53.35 Simon Pettersson 94 Örbyhus Huddinge 17.8
49.70 Victor Ivarsson 94 Växjö Växjö 12.6
48.43 Lowe Litzell 94 Östersund Västerås 4.6
46.98 Tim Wunger 94 Enköping Vellinge 26.8
46.58 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 15.8
46.31 Anders Eriksson 94 Hovslätt Vellinge 26.8
45.59 Alfred Rahm 94 Habo Jönköping 4.9
45.26 Kim Fransson 94 Halmstad Hässleholm 31.7
44.35 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 23.8
41.47 Albin Vastersson 94 Varberg Göteborg/U 10.7
40.59 Andreas Eriksson 94 Heros Bålsta 14.5
39.79 Robin Bergqvist 94 IFK Umeå Växjö/V-K 17.9
38.41 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Huddinge 20.8
38.37 Philip Krieg 94 Stensjön Björköby 23.7
36.53 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 27.7
35.91 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö/V-K 17.9
35.88 Micael Fagö 94 Kalmarsund Kalmar 29.5
35.73 Edvin Råsberg 94 Hässelby Krokom 6.8
35.59 Jesper Kärki 94 Haparanda SKT Gävle 23.7
35.10 Robert Nilsson 94 Oskarshamn Kalmar 24.9

Slägga/5.0

70.32 Anders Eriksson 94 Hovslätt Villeneuve d'Ascq, FRA 7.7
66.59 Lowe Litzell 94 Östersund Göteborg/U-U 9.7
65.29 Jonas Hansson Bergén 94 Huddinge Huddinge/J 12.6
64.35 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala 15.10
51.32 Tim Wunger 94 Enköping Uppsala 15.10
50.81 Simon Pettersson 94 Örbyhus Växjö/V-K 18.9
48.32 Johan Askmar 94 IF Göta Karlskoga 11.9
45.98 Andreas Magnusson 94 Gnistan Kalmar 24.9
44.75 Kim Fransson 94 Halmstad Kungsbacka 10.9
42.97 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 1.10
39.36 Andreas Eriksson 94 Heros Gävle 22.7
38.50 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 27.7
36.91 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö/V-K 18.9
36.46 Jesper Kärki 94 Haparanda SKT Skellefteå 18.6
35.19 Micael Fagö 94 Kalmarsund Kalmar 24.7
35.00 Philip Krieg 94 Stensjön Björköby 23.7

Spjut/700

69.48 Axel Lönegren 94 Upsala Vellinge 27.8
63.30 Lukas Kvist 94 Helsingborg Växjö 18.9
62.82 Emil Sjödin 94 Hässelby Vellinge 27.8
60.48 Lowe Litzell 94 Östersund Torsby 28.5
60.28 Simon Pettersson 94 Örbyhus Vellinge 27.8
56.56 Anders Eriksson 94 Hovslätt Hässleholm 30.7
56.52 Victor Ivarsson 94 Växjö Vellinge 27.8
53.73§ Vidar Peterson 94 Högby Nässjö 21.8
52.45 Kim Fransson 94 Halmstad Vellinge 27.8
50.73 Alfred Rahm 94 Habo Växjö 20.7
50.06 Fredrik Lundgren 94 Gefle Gävle 22.10
49.23 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Falun 6.8
48.57 Johan Berggren 94 Eslöv Vellinge 12.6
46.83 Jesper Kärki 94 Haparanda SKT Gävle 24.7
46.31 Jakob Bergström 94 Katrineholm Nyköping 3.9
46.22 Edwin Råsberg 94 Hässelby Uppsala 3.7
45.77 Axel Milvén 94 Åhus Helsingborg 3.7
45.74 Rasmus Elfgaard 94 Habo Växjö 18.9
45.40 Jesper Svenson 94 Tibro Borås 11.6
45.24 Christoffer Johansson 94 Brattås Lerum 21.8

Tiokamp/P17

7.294 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Falun 7.8
7.200 Simon Pettersson 94 Örbyhus Falun 7.8
6.997 Victor Ivarsson 94 Växjö Sipoo, FIN 19.6
6.239 Kim Fransson 94 Halmstad Falun 7.8
5.888 Tim Wunger 94 Enköping Lerum 29.5
5.577 Micael Fagö 94 Kalmarsund Falun 7.8
4.961 Martin Lindén 94 Hanviken Täby 15.5

>