Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2011

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 30 DEC, 2011
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bosse Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2011.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1989-1991, P19/F19: Födda 1992-93, P17/F17: Födda 1994, P16/F16: Födda 1995, P15/F15: Födda 1996, P14/F14: Födda 1997 - plus ev 98:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.55 Odain Rose 92 IFK Umeå Sundsvall 31.7
10.71 Jan Wocalewski 93 Huddinge Huddinge 10.6
10.73 Shahbaz Safdar 92 Kville Sävedalen 30.6
10.81 Sunday Ojuri 93 Hammarby Vellinge 26.8
10.84 Andreas Engwall 92 Bromma Gävle 23.7
10.94 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Sollentuna 20.5
11.00 Jesper Lang 92 Malmö Vellinge 26.8
11.01 Simon Gyllensten 92 Örgryte Göteborg/U 9.7
11.02 Oscar Johansson 92 Spårvägen Gävle 23.7
11.06 Robin Nordkvist 93 Huddinge Vellinge 26.8
11.09 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne Gävle 23.7
11.10 Filip Lööv 92 Kil Göteborg/U 9.7
11.14 Niklas Johansson 92 Stenungsund Lerum 21.8
11.15 Hampus Widlund 93 Växjö Vellinge 26.8
11.17 Martin Astner 93 Ullevi Vellinge 26.8
11.19 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Göteborg/U 9.7
11.20 Hector Falk 93 Nyköping Sollentuna 28.6
11.20 Johan Forsberg 92 Lidingö Sollentuna 28.6
11.25 Cedric Ullberg 92 Ymer Göteborg/S 24.5
11.25 Daniel Nordmark 93 Västerås Vellinge 26.8
medvind
10.54 Odain Rose 92 IFK Umeå Skellefteå 18.6
10.67 Shahbaz Safdar 92 Kville Sävedalen 30.6
10.80 Sunday Ojuri 93 Hammarby Vellinge 26.8
10.85 Cedric Ullberg 92 Ymer Halmstad 24.7
10.87 Filip Lööv 92 Kil Vellinge 26.8
10.96 Jesper Lang 92 Malmö Vellinge 26.8
11.07 Niklas Johansson 92 Stenungsund Sävedalen 12.6
11.09 Rasmus Karlsson 92 Orient Vellinge 26.8
11.18 Martin Astner 93 Ullevi Villstad 13.8
11.25 Emmanuel Amoh 92 Malmö Helsingborg 3.7

200m

21.87 Sunday Ojuri 93 Hammarby Göteborg/U 10.7
21.89 Shahbaz Safdar 92 Kville Göteborg/U 10.7
21.89 Odain Rose 92 IFK Umeå Sollentuna 21.5
22.11 Filip Lööv 92 Kil Sollentuna 21.5
22.18 Robin Nordkvist 93 Huddinge Göteborg/U 10.7
22.19 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Göteborg/U 10.7
22.22 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne Vellinge 28.8
22.27 Simon Gyllensten 92 Örgryte Göteborg/U 10.7
22.31 Hector Falk 93 Nyköping Göteborg/U 10.7
22.38 Alexander Lesser 93 Ullevi Vellinge 28.8
22.43 Andreas Engwall 92 Bromma Vellinge 28.8
22.47 Jan Wocalewski 93 Huddinge Mannheim, GER 3.7
22.51 Hampus Widlund 93 Växjö Jönköping 26.5
22.53 Oscar Johansson 92 Spårvägen Gävle 23.7
22.56 Hannes Skugghall 92 Hammarby Stockholm/S 7.6
22.61 Patrik Sjöö 92 Hässelby Göteborg/U 10.7
22.68 Erik Holmberg 93 Rånäs Göteborg/U 10.7
22.68 Niklas Johansson 92 Stenungsund Vellinge 28.8
22.74 Jesper Lang 92 Malmö Genève, SUI 28.5
22.74 Olle Forslin 93 Hässelby Västerås 6.8
medvind
21.42 Sunday Ojuri 93 Hammarby Vellinge 28.8
21.55 Jan Wocalewski 93 Huddinge Vellinge 28.8
21.58 Odain Rose 92 IFK Umeå Vellinge 28.8
21.95 Simon Gyllensten 92 Örgryte Vellinge 28.8
21.96 Viktor Jönsson 92 Råby-Rekarne Vellinge 28.8
22.06 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Vellinge 28.8
22.25 Hampus Widlund 93 Växjö Västerås 6.8
22.33 Martin Astner 93 Ullevi Villstad 13.8
22.72 Olle Forslin 93 Hässelby Vellinge 28.8

400m

47.04 Axel Bergrahm 92 IFK Göteborg Gävle 13.8
49.07 Alexander Lesser 93 Ullevi Köbenhavn, DEN 3.9
49.37 Patrik Sjöö 92 Hässelby Sollentuna 28.6
49.42 Joakim Andersson 92 Trelleborg Göteborg/U 9.7
49.72 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Vellinge 27.8
49.85 Erik Holmberg 93 Rånäs Göteborg/U 9.7
50.16 Desmond Manu 92 Sävedalen Göteborg/U 9.7
50.23 Martin Bengtsson 92 Klippan Varberg 21.8
50.37 Fredrik Åström 93 Täby Huddinge 17.8
50.39 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Vellinge 26.8
50.43 Adam Danielsson 93 Halmstad Göteborg/U 9.7
50.45 Marcus Hawkins 93 Rånäs Göteborg/U 9.7
50.46 Jonatan A Ceder 92 Ume FI Umeå 20.8
50.54 Hector Falk 93 Nyköping Gävle 12.8
50.80 *Ahmed Tahir 92 Falun Gävle 24.7
51.02 Alexander Björnberg 93 Huddinge Stockholm/S 6.9
51.07 Oliver Willskytt 92 Ullevi Halmstad 24.7
51.11 Anton Nilsson 92 Huddinge Sollentuna 20.5
51.13 Olle Forslin 93 Hässelby Göteborg/U 9.7
51.30 Daniel Gleimar 92 Tureberg Gävle 24.7

800m

1:47.18 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Sollentuna 28.6
1:50.30 Elmar Engholm 92 Hässelby Eskilstuna 18.8
1:51.37 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Stockholm/S 29.7
1:52.76 Daniel Gleimar 92 Tureberg Uden, NED 2.7
1:53.25 Marcus Hallbäck 92 Hässelby Göteborg/U 10.7
1:53.61 Desmond Manu 92 Sävedalen Karlstad 2.8
1:53.92 *Ahmed Tahir 92 Falun Göteborg/U 10.7
1:54.78 Emil Blomberg 92 Hässelby Sollentuna 21.5
1:55.57 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Umeå 21.8
1:56.58 Axel Andersson 92 Mölndal Göteborg/U 10.7
1:57.00 Erik Filipovic 93 Klippan Hässleholm 31.7
1:58.52 Joakim Eriksson 92 Estuna Uppsala 2.7
1:58.75 Axel Danielsson Meiling 92 Arvika Vellinge 27.8
1:59.07 Christopher Ljung 92 Hammarby Vellinge 27.8
1:59.51 Alexander Lötvall 93 Mölndal Göteborg/U 10.7
2:00.15 Adam Lindström 93 Hässelby Sollentuna 28.6
2:00.46 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn Göteborg/U 10.7
2:00.69 Niklas Jonsson 92 Hammarby Huddinge 12.6
2:00.97 Carl Rapp 92 IFK Linköping Sollentuna 21.5
2:01.09 Ken Braesch Andersen 93 Hammarby Huddinge 12.6

1500m

3:45.60 Elmar Engholm 92 Hässelby Rovereto, ITA 13.9
3:45.95 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 18.6
3:46.97 Marcus Hallbäck 92 Hässelby Sollentuna 28.6
3:50.29 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Mannheim, GER 2.7
3:53.96 Albin Olausson 92 Örebro Stockholm/S 5.7
3:59.26 Daniel Gleimar 92 Tureberg Sollentuna 28.6
4:00.41 Filip Johansson 92 Sävedalen Gävle 12.8
4:00.61 Emil Blomberg 92 Hässelby Göteborg/U 9.7
4:03.19 Adam Lindström 93 Hässelby Stockholm/S 30.7
4:04.19 John Kingstedt 92 Huddinge Stockholm/S 30.7
4:05.48 Joakim Eriksson 92 Estuna Vellinge 27.8
4:07.05 Erik Norrbom 93 Tureberg Stockholm/S 30.7
4:07.49 Erik Filipovic 93 Klippan Vellinge 27.8
4:08.64 Albin Sjöblom 93 Rånäs Sollentuna 28.6
4:09.40 Alexander Palm 93 Norrköping Norrköping 20.6
4:10.03 Christopher Ljung 92 Hammarby Stockholm/S 5.7
4:10.47 Marcus Petersson 93 Högby Kalmar 28.5
4:10.50 Linus Rosdal 92 Örebro Västerås 7.8
4:13.07 Henrik Petersson 93 Malmö Vellinge 27.8
4:13.52 Carl Senorski 93 Örgryte Stockholm/S 30.7

5000m

15:04.61 Filip Johansson 92 Sävedalen Vellinge 28.8
15:14.44 John Kingstedt 92 Huddinge Vellinge 28.8
15:16.13 Gustav Milesson 92 Högby Vellinge 28.8
15:26.44 Emil Blomberg 92 Hässelby Vellinge 28.8
15:26.70 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Vellinge 28.8
15:29.60 Alexander Palm 93 Norrköping Stockholm/S 29.6
15:34.59 Carl Senorski 93 Örgryte Vellinge 28.8
15:35.51 Albin Olausson 92 Örebro Glanshammar 22.6
15:37.34 Erik Norrbom 93 Tureberg Stockholm/S 29.6
15:38.44 Martin Regborn 92 Örebro Vellinge 28.8
15:42.43 Niklas Jonsson 92 Hammarby Vellinge 28.8
15:49.54 Björn Hammar 92 Sävedalen Vellinge 28.8
15:54.15 Christopher Ljung 92 Hammarby Göteborg/U 8.7
16:01.36 Linus Wirén 93 Ymer Vellinge 28.8
16:12.64 Joakim Eriksson 92 Estuna Vellinge 28.8
16:25.68 Erik Cederquist 92 IS Göta Vellinge 28.8
16:28.76 Linus Rosdahl 92 Glanshammar 22.6
16:36.5m Rasmus Söderberg 93 Enhörna Södertälje 5.8
16:41.91 Sirak Amanuel Belay 92 Åhus Vellinge 28.8
16:47.00 Marcus Petersson 93 Högby Högby 17.7

2000m hinder/91.4

6:06.85 Axel Danielsson Meiling 92 Arvika Göteborg/U 8.7
6:10.56 Marcus Hallbäck 92 Hässelby Vellinge 26.8
6:11.3m Björn Hammar 92 Sävedalen Göteborg/S 4.8
6:12.03 Emil Blomberg 92 Hässelby Vellinge 26.8
6:12.69 Niklas Jonsson 92 Hammarby Vellinge 26.8
6:14.72 Erik Norrbom 93 Tureberg Göteborg/U 8.7
6:23.94 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Växjö 17.9
6:24.10 Carl Senorski 93 Örgryte Vellinge 26.8
6:38.57 Emil Pettersson 92 Högby Göteborg/U 8.7
6:39.38 David Sjögren 92 Växjö 17.9
6:45.38 Sirak Amanuel Belay 92 Åhus Hässleholm 29.7
6:46.05 Alexander Holm 92 Tjalve Varberg 21.8
6:52.10 Albin Jonsson 93 Högbo GIF Växjö 17.9
6:56.73 Niklas Könberg 93 Spårvägen Växjö 17.9
7:01.11 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Vellinge 26.8

110m häck/100.0

13.99 Filip Lööv 92 Kil Mannheim, GER 3.7
14.30 Anders Leifsson 92 Orient Borås 11.6
14.44 Anton Levin 92 Helsingborg Göteborg/U 10.7
14.66 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 17.9
14.66 Hampus Widlund 93 Växjö Växjö 17.9
14.71 Anton Nilsson 92 Huddinge Västerås 5.8
14.79 Oliwer Åstrand 92 Ymer Mannheim, GER 2.7
14.92 Mahyar Noghani 92 Ullevi Borås 11.6
15.16 Oscar Törnros 92 Sala Gävle 24.7
15.17 Viktor Husmark 92 Falun Lerum 29.5
15.24 Filip Hjorth 93 Gefle Göteborg/U 10.7
15.38 Gunnar Odenman 93 Hammarby Växjö 17.9
15.70 Tobias Nilsson 92 Alvesta Stockholm/S 31.7
15.96 Martin Astner 93 Ullevi Vellinge 28.8
15.96 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Lerum 29.5
16.04 Simon Gunnarsson 93 Västerås Gävle 24.7
16.18 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Sipoo, FIN 19.6
16.39 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Växjö 17.9
16.40 Anton Öberg 93 Hammarby Vellinge 28.8
16.77§ Mattias Olander 92 Högby Högby 12.6
medvind
14.25 Anton Levin 92 Helsingborg Vellinge 28.8
14.45 Hampus Widlund 93 Växjö Vellinge 28.8
15.04 Viktor Husmark 92 Falun Sollentuna 20.5
15.14 Mattias Karlsson 92 Västerås Sollentuna 20.5
15.37 Simon Gunnarsson 93 Västerås Sollentuna 20.5
15.39 Mattias Olander 92 Högby Vellinge 28.8
15.58 Tobias Nilsson 92 Alvesta Vellinge 28.8
16.38 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Sollentuna 20.5

300m häck/91.4

37.30 Anton Nilsson 92 Huddinge Vellinge 28.8
38.00 Hampus Widlund 93 Växjö Vellinge 28.8
38.21 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Vellinge 28.8
38.24 Fredrik Åström 93 Täby Vellinge 28.8
38.75 Oliwer Åstrand 92 Ymer Vellinge 27.8
38.84 Oliver Willskytt 92 Ullevi Vellinge 27.8
38.99 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 18.9
39.19 Anton Levin 92 Helsingborg Hässleholm 29.7
39.40 Philip Green 93 Hammarby Vellinge 27.8
39.47 Tobias Nilsson 92 Alvesta Vellinge 27.8
40.01 Marcus Hawkins 93 Rånäs Vellinge 27.8
40.22 Gunnar Odenman 93 Hammarby Vellinge 27.8
41.28 Simon Gunnarsson 93 Västerås Gävle 24.7
41.74 Alexander Rahm Johansson 92 Orient Göteborg/U 8.7
41.87 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Göteborg/U 8.7
42.22 Jonathan Andersson Ceder 92 Ume FI Vellinge 27.8
42.23 Anton Öberg 93 Hammarby Göteborg/U 8.7
42.90 Filip Rubin 93 Hovslätt Vellinge 27.8
44.35 Anton Johansson 93 Huddinge Växjö 18.9
44.63 David Liljedahl 93 Udd Göteborg/U 8.7

Höjd

2.07 Erik Liberg 93 Ullevi Köbenhavn, DEN 3.9
2.04 Arlind Shaluni 92 Norrköping Vellinge 28.8
2.01 Filip Persson 93 Lund Göteborg/U 9.7
1.97 Valdemar Karlsson 93 Hammarby Vellinge 28.8
1.95 Jakob Sandman 93 Helsingborg Motala 22.5
1.95 Viktor Husmark 92 Falun Gävle 24.7
1.94 Jesper Borg 93 Lerum Gävle 13.8
1.94 Nils Carlsson 93 Riviera Gävle 22.7
1.94 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Vellinge 28.8
1.91 Anton Levin 92 Helsingborg Eslöv 10.9
1.91 Magnus Almegius 93 Brattås Sävedalen 12.6
1.91 Filip Hjorth 93 Gefle Täby 14.5
1.90 Fredrik Wahlgren 92 Öresund Vellinge 12.6
1.86 Robin Nordkvist 93 Huddinge Växjö 16.9
1.86 Johannes Nilsson 93 Mölndal Kil 6.6
1.85 Hampus Larsson 93 Katrineholm Katrineholm 12.6
1.85 Anton Lossev 93 Hovslätt Nässjö 21.8
1.85 Cedric Ullberg 92 Ymer Jönköping 22.5
1.85 Hampus Månefjord 92 Hovslätt Jönköping 22.5
1.85 Kevin Vaseghi 92 Gefle Gjövik, NOR 7.7

Stav

5.23 Andreas Duplantis 93 Stål Austin, TX 8.4
5.20 Simon Gyllensten 92 Örgryte Mannheim, GER 3.7
5.00 Carl Sténson 93 Hellas Karlskrona 19.6
4.95 Arvid Lindahl 92 KA2 Hässleholm 31.7
4.72 Philip Eliasson 92 Huddinge Örebro 29.5
4.63 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Örebro 21.6
4.57 Filip Gyllensten 92 Örgryte Vellinge 26.8
4.55 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 22.7
4.20 Samuel Wiktorsson 92 Trångsviken Krokom 7.8
4.12 Viktor Husmark 92 Falun Lerum 29.5
4.00 Oscar Törnros 92 Sala Bernhausen, GER 5.6
3.93 Axel Frisén 93 Stocksäter Karlstad 3.9
3.85 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Sipoo, FIN 19.6
3.85 Simon Gunnarsson 93 Västerås Falun 7.8
3.70 Axel Danielsson-Meiling 92 Arvika Arvika 10.9
3.70 Henrik Hansson 93 Hanviken Trollbäcken 6.6
3.70 Kristoffer Persson 92 Tyresö Trollbäcken 6.6
3.62 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Lerum 29.5
3.47 John Plate 93 Orient Uddevalla 23.7
3.20 Anton Levin 92 Helsingborg Eslöv 11.9
3.20 Erik Liberg 93 Ullevi Uddevalla 17.7

Längd

7.17 Filip Hjorth 93 Gefle Vellinge 27.8
7.12 Andreas Andersson 92 Bollnäs Köbenhavn, DEN 3.9
7.12 Hugo Jansson 92 Glanshammar Göteborg/U 9.7
6.99 Patric Hjort 93 Västerås Göteborg/U 9.7
6.98 Simon Gyllensten 92 Örgryte Vellinge 27.8
6.86 Cedric Borglund Janson 92 Ullevi Mölndal 30.7
6.83 Björn Bamane 93 Spårvägen Göteborg/U 9.7
6.82 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Gävle 23.7
6.81 Mahyar Noghani 92 Ullevi Göteborg/U 9.7
6.77 Filip Gyllensten 92 Örgryte Lerum 21.8
6.71 Gunnar Odenman 93 Hammarby Vellinge 27.8
6.66 Viktor Warg 93 Arvika Västerås 6.8
6.64 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Högby 12.6
6.56 Hampus Widlund 93 Växjö Stockholm/S 31.7
6.55 Gustav Fridh 93 Huddinge Huddinge 17.8
6.55 Arlind Shaluni 92 Norrköping Norrköping 28.5
6.51 Philip Green 93 Hammarby Vellinge 26.8
6.49 Simon Gunnarsson 93 Västerås Gävle 23.7
6.49 Richard Berg 92 Halmstad Göteborg/U 9.7
6.48 Carl Sténson 93 Hellas Huddinge 17.8
medvind
7.41 Andreas Andersson 92 Bollnäs Gävle 12.8
7.21 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 23.7
6.78 Filip Gyllensten 92 Örgryte Lerum 21.8
6.76 Gustav Fridh 93 Huddinge Vellinge 26.8
6.74 Viktor Warg 93 Arvika Västerås 6.8
6.63 Robin Nordkvist 93 Huddinge Växjö 17.9
6.48 David Sundström 93 Hellas Uppsala 2.7

Tresteg

14.85 Dastid Selmani 92 Lund Köbenhavn, DEN 4.9
14.71 Mattias Karlsson 92 Västerås Sollentuna 28.6
14.65 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Mölndal 30.7
14.26 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Göteborg/U 10.7
13.94 Viktor Warg 93 Arvika Göteborg/U 10.7
13.49 Richard Berg 92 Halmstad Växjö 16.9
13.23 Gustav Fridh 93 Huddinge Vellinge 28.8
13.01 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/U 10.7
12.89 Simon Gunnarsson 93 Västerås Täby 15.5
12.88 Hampus Widlund 93 Växjö Göteborg/S 29.5
12.86 Filip Hjorth 93 Gefle Växjö 16.9
12.59 Oskar Wahlqvist 93 Örgryte Göteborg/U 6.8
12.50 Joakim Wirén 93 Gnistan Hässleholm 30.7
12.45 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Växjö 16.9
12.40 Andreas Norström 92 Ullevi Kungsbacka 11.9
12.38 Anton Berg 93 Udd Halmstad 22.5
12.33 Filip Rubin 93 Hovslätt Habo 18.6
12.31 Samuel Wiktorsson 92 Trångsviken Östersund 30.8
12.28 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Kalmar 29.5
12.26 Martin Mohebbi 92 Gefle Sollentuna 22.5
okänd vind
12.94 Oliver Fouda 93 Bangkok, THA 19.4
medvind
14.71 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Mölndal 30.7
14.33 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Falun 28.5
13.97 Viktor Warg 93 Arvika Kil 6.6
13.71 Gustav Fridh 93 Huddinge Växjö 16.9
13.39 Filip Hjorth 93 Gefle Växjö 16.9
12.72 Oskar Wahlqvist 93 Örgryte Göteborg/U 6.8
12.55 Andreas Norström 92 Ullevi Kungsbacka 11.9
12.49 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Växjö 16.9
12.31 Jonatan Lilja 92 Hovslätt Jönköping 22.5

Kula/6.0

18.42 Arwid Koskinen 92 Huddinge Vellinge 28.8
18.40 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Mannheim, GER 2.7
18.07 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Hässelby 6.7
16.98 Oscar Vestlund 93 Kil Stockholm/Ktg 28.7
15.18 Micael Ljungberg 92 Nyköping Vellinge 28.8
15.06 Anton Larsson 93 Järvsö Gävle 24.7
14.44 Oscar Törnros 92 Sala Gävle 24.7
14.34 Johan Carlqvist 92 Falun Gävle 24.7
14.21 Anders Pettersson 93 Säffle Växjö 16.9
14.17 David Sundström 93 Hellas Vellinge 28.8
13.89 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Växjö 16.9
13.37 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 24.7
13.17§ Elias Håkansson 92 Halmstad Karlshamn 12.6
13.15 Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge Vellinge 28.8
13.01 Filip Hjorth 93 Gefle Sätra 7.5
12.99 Sebastian Thörngren 93 Bore Växjö 16.9
12.98 Adrian Ravenell 93 Ärla Katrineholm 12.6
12.96 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 28.5
12.74 Daniel Zäll 93 Ullevi Göteborg/S 14.5
12.55§ Anton Levin 92 Helsingborg Eslöv 10.9

Diskus/1.75

60.85 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Bålsta 14.5
54.81 Micael Ljungberg 92 Nyköping Södertälje 6.6
51.33 Andreas Grahn 92 Västerås Västerås 6.8
50.59 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF Södertälje 3.8
50.23 Oscar Vestlund 93 Kil Växjö/V-K 18.9
48.59 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Torsby 28.5
48.11 Anders Pettersson 93 Säffle Vellinge 27.8
47.21 Arwid Koskinen 92 Huddinge Huddinge/J 2.10
46.23 Anton Larsson 93 Järvsö Falun 28.5
44.62 Oscar Törnros 92 Sala Falun 18.8
43.65 John Plate 93 Orient Göteborg/S 14.5
42.68 Daniel Zäll 93 Ullevi Göteborg/S 14.5
42.17 David Hammarling 92 Upsala Uppsala 1.10
42.15 Anton Hilmersson 92 Ullevi Göteborg/S 24.5
40.07 Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge Vellinge 27.8
39.74 Filip Hjorth 93 Gefle Gävle 23.7
39.45 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Oskarshamn 14.5
38.64 Viktor Berggren 92 Eslöv Helsingborg 3.7
37.81 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Katrineholm 12.6
37.69§ Anton Levin 92 Helsingborg Eslöv 11.9

Slägga/6.0

74.99 Elias Håkansson 92 Halmstad Tallinn, EST 22.7
70.38 Oscar Vestlund 93 Kil Torsby 29.5
63.23 Mattias Hansson Bergén 92 Huddinge Nyköping/T 21.5
62.55 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Bottnaryd 3.7
61.66 Mikael Larsson 92 Bore Vellinge 26.8
59.94 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Torsby 28.5
56.12 Sebastian Thörngren 93 Bore Växjö/V-K 16.9
55.52 David Nyman 92 Östhammar Sätra/K 7.5
51.87 Oscar Arlestrand 92 Sunne Torsby 28.5
51.10 Pontus Lundstedt 92 Trångsviken Östersund 17.5
49.22 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Huddinge/J 23.10
49.16 Jonathan Laack 92 Bore Arvika 24.7
47.36 Anders Pettersson 93 Säffle Växjö/V-K 16.9
45.28 Daniel Larsson 92 Lekeryd-Svarttorp Lekeryd 9.10
42.59 Mattias Grundström 93 Ängelholm Göteborg/S 14.5
41.58§ Micael Ljungberg 92 Nyköping Trosa 24.9
37.81§ Jacob Lindh 92 Hovslätt Jönköping 14.9
36.94§ John Plate 93 Orient Motala 22.5
36.05 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Bollnäs 2.8
33.93§ Theodor Thor 93 Örebro Örebro 25.9

Spjut/800

69.06 Sebastian Thörngren 93 Bore Gävle 13.8
67.53 Johan Carlqvist 92 Falun Vellinge 28.8
62.60 Jonathan Harley 93 Rydö Sävedalen 12.6
62.57 Theodor Thor 93 Örebro Sollentuna 21.5
60.10 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Vellinge 28.8
54.84 Albin Olsson 93 Ullevi Sollentuna 22.6
54.55 Fredrik Persson 92 Riviera Bollnäs 2.7
53.76 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Katrineholm 12.6
52.19 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 29.5
50.85 Filip Hjorth 93 Gefle Täby 15.5
50.43 Linus Vainionpää 92 Trångsviken Söderhamn 21.5
50.33 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Södertälje 6.6
50.32 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/S-K 1.10
50.18 Anders Johansson 93 Orient Högby 12.6
49.35 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Motala 15.5
49.35 David Sundström 93 Hellas Sätra 7.5
48.25 Oscar Törnros 92 Sala Bernhausen, GER 5.6
47.57 Felix Andersson 93 Hammarby Sollentuna 21.5
47.57 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 24.7
46.97 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 24.7

Tiokamp/P19

6.901 Filip Hjorth 93 Gefle Falun 7.8
6.478 Oscar Törnros 92 Sala Bernhausen, GER 5.6
6.310 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Lerum 29.5
6.297§ Anton Levin 92 Helsingborg Eslöv 11.9
6.290 Viktor Husmark 92 Falun Lerum 29.5
6.123 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Lerum 29.5
5.920 Simon Gunnarsson 93 Västerås Falun 7.8
5.295§ Erik Liberg 93 Ullevi Uddevalla 17.7
4.463 Fredrik Wahlgren 92 Öresund Eslöv 11.9

>