Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2012

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2012.

100m

10.35 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Helsinki, FIN 27.6
10.36 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Göteborg/U 1.9
10.37 Alexander Brorsson 90 Växjö Uppsala 28.7
10.49 Odain Rose 92 IFK Umeå Göteborg/U 7.7
10.56 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Florö, NOR 2.6
10.58 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Oslo, NOR 24.5
10.59 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 10.8
10.60 *Sulayman Bah 86 Ullevi Jönköping 20.6
10.61 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 28.7
10.64 Johan Wissman 82 Helsingborg Sundsvall 12.8
10.65 Carl Armfelt 84 Spårvägen Uppsala 28.7
10.65 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.66 Mathias Dufournier 90 IF Göta Stockholm/S 24.8
10.70 Patrik Andersson 91 Kville Lerum 12.6
10.70 Oskar Åberg 89 Huddinge Oslo, NOR 24.5
10.74 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 10.8
10.74 Jesper Lang 92 Öresund Köbenhavn, DEN 18.8
10.75 *Stephen Dunlop 90 Upsala Huddinge 16.6
10.75 Jonathan Wulff 94 Hammarby Göteborg/U 7.7
10.76 Shahbaz Safdar 92 Kville Göteborg/U 7.7
10.78 Nasser Sebabi 82 Kville Lerum 12.6
10.78 Adam Denguir 94 Lomma Lund 2.9
10.82 Tony Darkwah 86 Hellas Göteborg/U 7.7
10.86 André Drummond 90 Spårvägen Sollentuna 10.8
10.89 Andreas Engwall 92 Hammarby Sollentuna 10.8
10.89 Darko Sarovic 90 Ymer Göteborg/U 7.7
medvind
10.47 Odain Rose 92 IFK Umeå Jessheim, NOR 21.7
10.71 André Drummond 90 Spårvägen Västerås 5.8
10.85 Andreas Engwall 92 Hammarby Sundsvall 17.6
10.89 André Brännström 87 Skellefteå Sundsvall 17.6

200m

20.57 Johan Wissman 82 Helsingborg Los Angeles, CA 12.5
20.62 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Karlstad 19.7
21.29 Alexander Brorsson 90 Växjö Sollentuna 11.8
21.37 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 11.8
21.39 Patrik Andersson 91 Kville Jessheim, NOR 22.7
21.41 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Weinheim, GER 26.5
21.43 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Stockholm/S 26.8
21.48 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Göteborg/U 8.7
21.53 Oskar Åberg 89 Huddinge Stockholm/S 25.8
21.55 Mathias Dufournier 90 IF Göta Sollentuna 11.8
21.58 Carl Armfelt 84 Spårvägen Stockholm/S 26.7
21.63 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg/U 8.7
21.65 Odain Rose 92 IFK Umeå Jessheim, NOR 22.7
21.65 *Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg/U 8.7
21.74 Sunday Ojuri 93 Hammarby Mannheim, GER 24.6
21.76 Jesper Lang 92 Öresund Stockholm/S 26.8
21.80 Joel Groth 91 Bollnäs Sollentuna 11.8
21.82 David Sennung 91 Ullevi Göteborg/U 8.7
21.86 Hampus Forsberg 89 Öresund Stockholm/S 26.8
21.98 Jonathan Wulff 94 Hammarby Sollentuna 10.6
21.99 Darko Sarovic 90 Ymer Göteborg/U 8.7
22.00 Emmanuel Amoh 92 Malmö Sollentuna 11.8
22.01 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 12.8
22.02 Robin Nordkvist 93 Huddinge Mannheim, GER 24.6
22.04 Erik Annerfalk 94 Mariestad Jönköping 9.9
medvind
20.97 Alexander Brorsson 90 Växjö Sollentuna 12.8
21.54 Jan Wocalewski 93 Huddinge Växjö 19.8
21.61 Sunday Ojuri 93 Hammarby Västerås 4.8
21.69 Joel Groth 91 Bollnäs Sollentuna 12.8
21.73 Dennis Forsman 95 Ullevi Sävedalen 3.6
21.93 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Växjö 19.8
21.95 Hamza Kamara 90 Tjalve Norrköping 26.8
21.95 Jonathan Wulff 94 Hammarby Västerås 4.8
22.01 Erik Lindahl 90 Ullevi Sävedalen 2.6

400m

46.24 Johan Wissman 82 Helsingborg Oslo, NOR 7.6
47.30 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Göteborg/S 14.6
47.63 Felix Francois 90 Örgryte Stockholm/S 25.8
48.24 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Sollentuna 11.8
48.37 Petter Olson 91 Malmö Manhattan, KS 11.5
48.44 Dennis Forsman 95 Ullevi Mannheim, GER 23.6
48.54 Hampus Forsberg 89 Öresund Stockholm/S 25.8
48.58 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 25.8
48.58 Anton Asplund 90 Tureberg Stockholm/S 4.9
48.75 Elias Amado 86 Falun Göteborg/U 7.7
48.83 Markus Johansson 90 IFK Umeå Oulu, FIN 22.7
48.92 Johan Svensson 89 Spårvägen Mölndal 4.8
48.93 Martin Bengtsson 92 Ullevi Göteborg/U 7.7
48.97 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Uppsala 28.7
49.01 Patrik Sjöö 92 Hässelby Sollentuna 11.8
49.10 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Göteborg/U 7.7
49.12 Erik Martinsson 96 Gefle Upplands Väsby 11.8
49.13 Oskar Åberg 89 Huddinge Enskede 20.5
49.16 Oliwer Åstrand 92 Ymer Göteborg/U 7.7
49.26 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Huddinge 15.9
49.27 Desmond Manu 92 Sävedalen Sollentuna 11.8
49.38 Filip Nilsson 92 Kalmarsund Högby 29.7
49.38 Anton Nilsson 92 Huddinge Stockholm/S 4.9
49.43 Edwin Råsberg 94 Hässelby Sollentuna 11.8
49.58 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Huddinge 15.9

800m

1:47.31 Johan Svensson 89 Spårvägen Oslo, NOR 7.6
1:47.51 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 17.8
1:48.97 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Göteborg/S 14.6
1:49.12 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Stockholm/S 9.6
1:49.13 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Sollentuna 5.7
1:49.16 Anton Asplund 90 Tureberg Stockholm/S 17.8
1:49.69 Elmar Engholm 92 Hässelby Stockholm/S 9.6
1:49.93 Johan Walldén 87 Gefle Karlstad 19.7
1:49.95 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Oordegem, BEL 26.5
1:50.45 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 17.8
1:50.52 Mattias Claesson 86 Hässelby Stockholm/S 9.6
1:50.59 Christoffer Olsson 93 Umedalen Karlstad 19.7
1:51.01 Mikael Röjerås 90 Västerås Lawrenceville, NJ 6.5
1:51.36 Staffan Ek 91 Björnstorp Göteborg/U 8.7
1:51.50 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Norwalk, CA 21.4
1:52.47 Albin Johansson 81 Hässelby Göteborg/U 8.7
1:52.49 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/U 8.7
1:52.75 Håkan Runvik 89 Malmö Stockholm/S 25.8
1:52.77 William Taudien 88 Tureberg San Marcos, TX 7.4
1:52.91 Erik Smedhs 91 Mora Donnas, ITA 14.7
1:52.99 Desmond Manu 92 Sävedalen Karlstad 19.7
1:53.01 Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/S 24.7
1:53.48 Klas Persson 91 Tureberg Stockholm/S 17.8
1:53.52 William Levay 96 Danderyds FF Stockholm/S 25.8
1:53.68 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Solihull, GBR 21.7

1500m

3:36.84 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Oslo, NOR 7.6
3:42.72 Johan Walldén 87 Gefle Ninove, BEL 21.7
3:43.83 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 17.8
3:44.33 Elmar Engholm 92 Hässelby Stockholm/S 17.8
3:45.35 Staffan Ek 91 Björnstorp Göteborg/S 14.6
3:45.82 Martin Nilson 89 Malmö Göteborg/S 14.6
3:46.74 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Manchester, GBR 19.5
3:47.83 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 17.8
3:49.68 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Mankato, MN 2.5
3:49.93 Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/U 7.7
3:50.09 Anton Danielson 90 Tjalve Hässleholm 6.6
3:50.65 Erik Widing 87 Tureberg Stockholm/S 17.8
3:51.62 Emil Blomberg 92 Hässelby Norwalk, CA 21.4
3:52.6m Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm/S 17.8
3:52.90 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Göteborg/U 7.7
3:53.04 Sean Pohorence 91 Cambridge, MA 14.4
3:53.48 William Levay 96 Danderyds FF Stockholm/S 17.8
3:53.84 Viktor Ekelund 89 Malmö Jönköping 29.5
3:53.84 Albin Olausson 92 Örebro Sollentuna 5.7
3:54.99 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm/S 17.8
3:55.74 Fredrik Björklund 86 Hälle Göteborg/U 7.7
3:55.76 Mikael Röjerås 90 Västerås Piscataway, NJ 14.4
3:55.79 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Jönköping 29.5
3:56.63 Jonas Legernes 91 Ullevi Göteborg/U 7.7
3:56.97 Johan Samuelsson 89 Falun Göteborg/U 7.7

3000m

7:53.01 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Oslo, NOR 24.5
7:58.35 Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm/S 17.8
8:02.51 *Ababa Lama 93 Sundbyberg Mölndal 4.8
8:02.69 Staffan Ek 91 Björnstorp Karlstad 19.7
8:04.94 Eric Senorski 89 Örgryte Karlstad 19.7
8:08.86 Anton Danielson 90 Tjalve Karlstad 19.7
8:15.01 Daniel Lundgren 85 Tureberg Karlstad 19.7
8:17.51 Erik Widing 87 Tureberg Karlstad 19.7
8:23.54 Patrik Andersson 86 Hälle Karlstad 19.7
8:23.99 *Haben Idris 87 Hässelby Sollentuna 5.7
8:26.43 Andreas Åhwall 89 Hässelby Karlstad 19.7
8:27.48 Fredrik Johansson 86 Växjö Karlstad 19.7
8:27.63 Olle Kalered 90 Tjalve Sollentuna 8.6
8:30.06 Albin Olausson 92 Örebro Mölndal 4.8
8:32.10 Jonas Legernes 91 Ullevi Oslo, NOR 24.5
8:33.03 Alexander Palm 93 Norrköping Karlstad 19.7
8:34.47 Oliver Lämber 94 Hälle Karlstad 19.7
8:34.79 Jerker Lysell 89 Rehn Sollentuna 5.7
8:34.97 Simon Toper 89 Sävedalen Karlstad 19.7
8:35.83 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Karlstad 19.7
8:37.60 Henry Gross 85 Hässelby Kungälv 24.6
8:37.79 Elmar Engholm 92 Hässelby Oslo, NOR 24.5
8:38.40 Peter Gross 85 Hässelby Kungälv 24.6
8:39.19 John Kingstedt 92 Hammarby Norrköping 8.5
8:40.05 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 26.8

5000m

13:33.47 Adil Bouafif 78 Hässelby Göteborg/S 14.6
13:42.17 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Göteborg/S 14.6
13:43.97 Olle Walleräng 85 Spårvägen Ninove, BEL 21.7
13:56.33 Eric Senorski 89 Örgryte Heusden-Z, BEL 7.7
14:10.06 Anton Danielson 90 Tjalve Göteborg/S 14.6
14:11.20 Erik Widing 87 Tureberg Göteborg/S 14.6
14:11.28 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 26.4
14:12.31 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm/S 26.6
14:12.93 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 14.6
14:13.36 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 26.8
14:14.36 *Ababa Lama 93 Sundbyberg Sollentuna 5.7
14:16.45 Jerker Lysell 89 Rehn Sollentuna 5.7
14:23.95 Lars Södergård 83 Vallentuna Sollentuna 5.7
14:28.27 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/S 14.6
14:31.64 Patrik Andersson 86 Hälle Göteborg/S 14.6
14:32.61 Sean Pohorence 91 Princeton, NJ 20.4
14:34.04 Robin Lindgren 90 Örgryte Sollentuna 10.8
14:37.51 Oskar Käck 82 Hälle Lerum 21.6
14:38.14 Olle Kalered 90 Tjalve Sollentuna 5.7
14:38.45 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Ninove, BEL 21.7
14:39.89 Emil Lerdahl 82 Hammarby Stockholm/S 26.8
14:41.11 Filip Johansson 92 Sävedalen Sollentuna 10.8
14:42.28 Staffan Ek 91 Björnstorp Stockholm/S 26.8
14:46.97 Fredrik Johansson 86 Växjö Sollentuna 5.7
14:48.86 Henry Gross 85 Hässelby Lerum 21.6

10000m

28:40.71 Mustafa Mohamed 79 Hälle Bilbao, ESP 3.6
28:53.05 Adil Bouafif 78 Hässelby Lisboa, POR 24.3
29:09.35 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Palo Alto, CA 6.4
29:12.20 *Ababa Lama 93 Sundbyberg Stockholm/S 22.9
29:14.31 *Musael Temesghen 82 Hälle Stockholm/S 24.8
29:38.95 *Scott Fraser 86 Enhörna Stockholm/S 24.8
29:41.45 Eric Senorski 89 Örgryte Bilbao, ESP 3.6
29:47.86 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm/S 24.8
29:49.34 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Bilbao, ESP 3.6
29:52.14 Emil Lerdahl 82 Hammarby Göteborg/U 1.9
29:52.75 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Köbenhavn, DEN 19.5
29:57.60 Johan Larsson 83 Lund Stockholm/S 24.8
30:24.70 Andreas Åhwall 89 Hässelby Köbenhavn, DEN 19.5
30:25.09 Jonas Leandersson 90 Enhörna Stockholm/S 9.8
30:30.20 Patrik Andersson 86 Hälle Stockholm/S 24.8
30:34.02 Andreas Svensson 81 Studenterna Stockholm/S 9.8
30:41.8m Anders Kleist 80 Akele Linköping 5.9
30:43.61 Erik Petersson 80 Mölndal Stockholm/S 24.8
30:48.75 Patrik Engström 77 Studenterna Stockholm/S 24.8
30:50.39 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 22.9
30:51.27 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Stockholm/S 24.8
31:12.19 Henrik Löfås 83 Upsala Stockholm/S 24.8
31:20.29 Petter Eriksson 88 Ärla Stockholm/S 24.8
31:41.72 Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm/S 24.8
31:44.47 Mirza Nalic 80 Vilsta Stockholm/S 9.8

Halvmarathon

1:02.40 Mustafa Mohamed 79 Hälle Venlo, NED 25.3
1:04.14 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Den Haag, NED 11.3
1:05.06 Adil Bouafif 78 Hässelby Göteborg 12.5
1:05.48 Patrik Andersson 86 Hälle Roma-Ostia, ITA 26.2
1:05.57 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm 15.9
1:06.18 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Venlo, NED 25.3
1:06.21 *Daniel Woldu 89 Hammarby Den Haag, NED 26.2
1:06.53 Anders Kleist 80 Akele Göteborg 12.5
1:06.54 Johan Larsson 83 Lund Göteborg 12.5
1:07.22 Fredrik Johansson 85 Ullevi Den Haag, NED 11.3
1:07.28 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Venlo, NED 25.3
1:08.11 Emil Lerdahl 82 Hammarby Göteborg 12.5
1:08.11 David Nilsson 87 Högby Stockholm 15.9
1:08.29 *Janne Holmén 77 Rånäs Stockholm 15.9
1:08.39 Andreas Fahlén 81 IFK Umeå Göteborg 12.5
1:09.06 Tobias Lustig 88 IFK Umeå Luleå 26.5
1:09.24 Linus Nilsson 83 Enhörna Den Haag, NED 11.3
1:09.28 Mikael Lundkvist 90 Ärla Göteborg 12.5
1:09.42 Oskar Majling 86 Hässelby Göteborg 12.5
1:09.57 Hans Brolund 81 Enhörna Den Haag, NED 11.3
1:10.06 Anders Grahl 87 Enhörna Örebro 13.10
1:10.09 Erik Anfält 76 Örebro AIK Örebro 13.10
1:10.11 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Den Haag, NED 11.3
1:10.14 Oskar Carlsson 91 Apladalen Göteborg 12.5
1:10.28 Anders Dahl 64 Högbo AIK Örebro 13.10

Marathon

2:12.28 Mustafa Mohamed 79 Hälle Hamburg, GER 29.4
2:18.30 *Daniel Woldu 89 Hammarby Barcelona, ESP 25.3
2:20.55 Emil Lerdahl 82 Hammarby Amsterdam, NED 21.10
2:21.04 David Nilsson 87 Högby Pisa, ITA 16.12
2:25.09 Fredrik Johansson 85 Ullevi Frankfurt, GER 28.10
2:25.21 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Pyongyang, PRK 8.4
2:27.26 Henrik Löfås 83 Upsala Frankfurt, GER 28.10
2:27.30 Fernando Dinis 71 Hälle Rotterdam, NED 15.4
2:27.38 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Oslo, NOR 22.9
2:28.26 Anders Österlund 73 Västerås SOK Frankfurt, GER 28.10
2:29.32 Carl Fredrik Danielson 83 Berlin, GER 30.9
2:29.56 Patrik Engström 77 Studenterna Stockholm 2.6
2:30.04 Linus Nilsson 83 Enhörna Pyongyang, PRK 8.4
2:30.39 Erik Öhlund 80 Hälle Amsterdam, NED 21.10
2:30.49 Jakob Jansson 79 Fredrikshof Frankfurt, GER 28.10
2:30.59 Fredrik Berglund 82 Enhörna Frankfurt, GER 28.10
2:31.24 Carl Wistedt 80 Huddinge Berlin, GER 30.9
2:31.33 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Hanam, KOR 8.4
2:31.37 Hans Brolund 81 Enhörna Frankfurt, GER 28.10
2:31.51 *Colm O'Callaghan 73 Huddinge Paris, FRA 15.4
2:32.28 Michael Mustaniemi 87 Bålsta Bromölla 10.11
2:32.58 Anders Dahlman 81 Trasten Stockholm 2.6
2:33.43 *Paul Krochak 75 Studenterna Amsterdam, NED 21.10
2:33.48 Niklas Andersson 78 Hässelby Odense, DEN 23.9
2:33.59 *Bennet Hägg 85 Enhörna Long Branch, NJ 6.5

3000m hinder/91.4

8:39.97 Eric Senorski 89 Örgryte Stockholm/S 25.8
8:53.50 Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/U 9.7
8:55.88 Daniel Lundgren 85 Tureberg Regensburg, GER 2.6
8:57.28 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm/S 25.8
9:01.16 Elmar Engholm 92 Hässelby Göteborg/U 9.7
9:02.17 Emil Blomberg 92 Hässelby Walnut, CA 19.4
9:03.30 Albin Olausson 92 Örebro Göteborg/U 9.7
9:14.28 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 25.8
9:15.05 Andreas Åhwall 89 Hässelby Stockholm/S 25.8
9:19.17 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm/S 25.8
9:21.78 Jonas Legernes 91 Ullevi Uppsala 30.6
9:24.77 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Stockholm/S 25.8
9:34.40 Niklas Jonsson 92 Hammarby Stockholm/S 25.8
9:34.74 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Stockholm/S 25.8
9:36.03 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Stockholm/S 25.8
9:38.96 Joakim Johansson 88 Örgryte Göteborg/U 9.7
9:43.21 Gustav Milesson 92 Högby Jönköping 3.6
9:43.74 Erik Norrbom 93 Tureberg Växjö 19.8
9:55.7m Rasmus Grelsson 88 Rödön Krokom 20.9
9:57.35 Fredrik Sohlberg 72 Vallentuna Göteborg/U 9.7
9:58.47 Carl Senorski 93 Örgryte Växjö 19.8
10:02.90 Muntadhar Saleh 92 Heleneholm Hässleholm 27.7
10:03.19 Max-Peter Bejmer 92 Hässelby Columbia, SC 24.3
10:06.98 Erik Framme 73 Hälle Zgorzelec, POL 20.8
10:10.28 *Mussie Tesfemarime 83 IFK Umeå Oulu, FIN 22.7
fel höjd på vattengravshindret
9:08.37 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/S 20.6

110m häck/106.7

13.47 Philip Nossmy 82 Malmö Helsinki, FIN 1.7
13.98 Alexander Brorsson 90 Växjö Stockholm/S 26.8
14.15 Marvin Tay 90 Spårvägen Stockholm/S 26.8
14.21 Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Göteborg/U 2.9
14.35 Anton Levin 92 Helsingborg Stockholm/S 26.8
14.46 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 12.5
14.49 Petter Olson 91 Malmö Austin, TX 29.3
14.72 Jonathan Eklund 88 Hammarby Sundsvall 12.8
14.75 Andreas Andersson 87 Hässelby Stockholm/S 26.8
14.75 Hampus Widlund 93 Växjö Stockholm/S 26.8
14.80 Dennis Acson 81 Hammarby Stockholm/S 26.8
14.88 Martin Kallur 91 Falun Täby 12.5
14.89 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.5
14.92 Anders Leifsson 92 Orient Lerum 20.5
15.11 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Sandnes, NOR 16.6
15.18 Anton Forsberg 91 Tureberg Stockholm/S 7.8
15.19 Erik Ehrlin 90 Ärla Sollentuna 8.6
15.27 Joakim Blaschke 77 Spårvägen Göteborg/S 20.6
15.35 Douglas Stenberg 90 IF Göta Göteborg/S 20.6
15.43 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 20.5
15.76 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Mahwah, NJ 7.4
15.85 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Gävle 20.7
15.92 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/S 20.6
15.92 Adam Björling 90 Tjalve Sollentuna 5.7
16.07 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 20.5
medvind
13.81 Alexander Brorsson 90 Växjö Uppsala 28.7
14.07 Marvin Tay 90 Spårvägen Uppsala 28.7
14.53 Andreas Andersson 87 Hässelby Uppsala 28.7
14.74 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Viljandi, EST 3.6
14.79 Anders Leifsson 92 Orient Sundsvall 17.6
14.91 Anton Forsberg 91 Tureberg Uppsala 28.7
15.43 Adam Björling 90 Tjalve Viljandi, EST 3.6
15.84 Markus Sparrman 89 Ymer Uddevalla 9.6
16.00 Rasmus Carlsson 88 Örebro Viljandi, EST 3.6
16.01 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Uddevalla 9.6

400m häck/91.4

51.27 Petter Olson 91 Malmö Göteborg/U 2.9
52.29 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg/U 9.7
52.44 Erik Lindahl 90 Ullevi Göteborg/U 9.7
52.87 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg/U 9.7
53.08 Henrik Encke 84 Hässelby Sollentuna 9.6
53.29 Niclas Åkerström 88 Växjö Stockholm/S 25.8
53.30 Jim Christensson 89 Mölndal Stockholm/S 24.8
53.32 Anton Nilsson 92 Huddinge Stockholm/S 25.8
53.64 Oliwer Åstrand 92 Ymer Stockholm/S 25.8
54.43 Markus Johansson 90 IFK Umeå Göteborg/U 9.7
54.59 Tobias Nilsson 92 Alvesta Göteborg/U 9.7
54.76 Marcus Nilsson 91 Högby Westwood, CA 24.3
54.79 Fredrik Linansky 89 Helsingborg Göteborg/U 9.7
55.22 Jonathan Waern 86 Örebro Göteborg/U 9.7
55.28 Philip Green 93 Hammarby Stockholm/S 24.8
55.44 Adam Björling 90 Tjalve Sollentuna 12.8
55.72 Arvid Berglund 91 Tranås Göteborg/U 9.7
55.85 Fredrik Åström 93 Täby Stockholm/S 26.7
56.21 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Stockholm/S 26.7
57.14 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Eagle Rock, CA 5.5
57.31 Johan Eriksson 88 Tureberg Enskede 20.5
58.05 Gunnar Odenman 93 Hammarby Göteborg/S 20.6
58.07 Truls Axelsson 93 Lund Lerum 20.5
58.12 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Söderhamn 19.5
58.29 Jonatan A Ceder 92 Ume FI Oulu, FIN 21.7

Höjd

2.19 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Göteborg/U 1.9
2.16 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Göteborg/S 20.6
2.14 Emil Svensson 89 Örgryte Göteborg/S 14.6
2.14 Stefan Holm 76 Kil Kil 14.7
2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 2.9
2.11 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 12.8
2.09 Fredrik Sangberg 90 Kville Sollentuna 10.8
2.09 Erik Liberg 93 Ullevi Växjö 18.8
2.08 Philip Frifelt-Lundqvist 89 IF Göta Stockholm/S 26.8
2.08 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Jönköping 9.9
2.07 Arlind Shaluni 92 Norrköping Sollentuna 10.8
2.06 Jonathan Kruse 95 Upsala Växjö 21.9
2.05 Adam Chiguer 91 Huddinge Sollentuna 10.8
2.05 Fredrik Löfgren 94 Lund Sollentuna 12.8
2.05 Marcus Lundquist 91 Rånäs Jessheim, NOR 21.7
2.05 Fabian Delryd 96 Täby Uppsala 28.7
2.04 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg/U 7.7
2.03 Filip Persson 93 Lund Lerum 20.5
2.03 Henrik Thoms 96 Hanviken Trollbäcken 29.9
2.03 Ola Carlsson 75 Örgryte Sierra Nevada, ESP 30.6
2.02 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 11.5
2.02 Marcus Löfgren 95 Luleå Luleå 20.5
2.02 David Kallebäck 89 Varberg Oskarshamn 20.5
2.02 Jesper Borg 93 Ullevi Växjö 21.9
2.02 Filip Danielsson 95 Växjö Hässleholm 28.7
2.02 Marcus Nilsson 91 Högby Des Moines, IA 6.6

Stav

5.72 Alhaji Jeng 81 Örgryte Heusden-Z, BEL 7.7
5.48 Melker Svärd-Jacobsson 94 Malmö Göteborg/U 2.9
5.32 Andreas Duplantis 93 Stål Jacksonville, FL 26.5
5.08 Simon Assarsson 91 Växjö Göteborg/U 2.9
5.07 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Stockholm/S 26.7
5.06 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 12.5
5.06 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Lerum 12.6
5.05 Carl Sténson 93 Hellas Karlskrona 17.6
5.05 Simon Gyllensten 92 Kville Karlskrona 4.8
5.03 Arvid Lindahl 92 KA2 Sollentuna 10.8
5.00 Elias Palo 81 Haparanda SKT Kemi, FIN 4.8
4.95 Per Drageryd 91 Örebro Halmstad 15.7
4.93 Rasmus Carlsson 88 Örebro Huddinge 16.9
4.90 Petter Olson 91 Malmö Austin, TX 21.4
4.90 Robert Warensjö 90 Nyköping El Paso, TX 24.3
4.89 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Stockholm/S 25.8
4.81 Jonathan Jansson 91 Östhammar Sollentuna 10.8
4.80 Marcus Nilsson 91 Högby Des Moines, IA 7.6
4.69 Jonathan Eklund 88 Hammarby Stockholm/S 25.8
4.66 Magnus Jomyr 95 Örgryte Göteborg/S 24.7
4.65 Philip Eliasson 92 Huddinge Trollbäcken 22.7
4.64 *Johan Westö 85 Örgryte Helsingborg 30.6
4.64 David Kappelin 95 Örgryte Helsingborg 30.6
4.63 Björn Andersson 91 Bålsta Huddinge 15.6
4.62 Andreas Carlsson 95 Ymer Huddinge 15.9

Längd

8.22 Michel Tornéus 86 Hammarby Kuortane, FIN 22.7
8.03 Andreas Otterling 86 Örebro Lerum 12.6
7.78 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 7.7
7.61 Alexander Wittlock 91 Hanviken Sollentuna 11.8
7.60 Johan Taléus 94 Eskilstuna Helsingborg 1.7
7.57 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 11.5
7.51 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Viljandi, EST 2.6
7.42 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg/U 7.7
7.40 David Frykholm 80 IF Göta Sierra Nevada, ESP 14.7
7.23 Adam Denguir 94 Lomma Göteborg/U 7.7
7.20 Andreas Andersson 92 Bollnäs Göteborg/U 7.7
7.19 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 9.7
7.18 Ritchie Moba 90 Tumba Sollentuna 11.8
7.18 Vuk Djekic 88 Hässelby Göteborg/U 7.7
7.16 Richard Willman 94 Västerås Göteborg/U 7.7
7.14 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Lerum 21.6
7.12 Mattias Abulu 91 Ullevi Sollentuna 11.8
7.11 Erik Ehrlin 90 Ärla Göteborg/U 7.7
7.09 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 2.9
7.05 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Täby 30.6
7.04 Petter Olson 91 Malmö Helsinki, FIN 27.6
7.03 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 10.8
7.01 Hugo Jansson 92 Glanshammar Stockholm/S 24.8
7.00 Victor Ivarsson 94 Växjö Sandnes, NOR 16.6
7.00 Adam Björling 90 Tjalve Viljandi, EST 2.6
medvind
7.66 Alexander Wittlock 91 Hanviken Göteborg/U 1-9
7.54 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Viljandi, EST 2.6
7.33 Ritchie Moba 90 Tumba Uppsala 28.7
7.25 Adam Denguir 94 Lomma Vellinge 1.8
7.25 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 9.7
7.24 Richard Willman 94 Västerås Västerås 5.8
7.23 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg/U 2.9
7.13 Marcus Nilsson 91 Högby Azusa, CA 18.4
7.13 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 28.7
7.12 Petter Olson 91 Malmö Austin, TX 28.3
7.12 Mattias Abulu 91 Ullevi Sävedalen 3.6

Tresteg

15.95 Simon Karlén 94 Arvika Barcelona, ESP 13.7
15.90 Michel Tornéus 86 Hammarby Stockholm/S 26.8
15.79 Moteba Mohamed 90 Alingsås Stockholm/S 26.8
15.76 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Bedford, GBR 10.6
15.76 Anton Andersson 81 Örgryte Mölndal 4.8
15.71 Mathias Ström 87 Örgryte Halmstad 15.7
15.26 Sebastian Ekstrand 86 Öresund Göteborg/U 8.7
15.14 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg/U 8.7
15.06 Erik Ehrlin 90 Ärla Göteborg/U 8.7
15.00 Dastid Selmani 92 Lund Stockholm/S 26.8
14.38 Adam Denguir 94 Lomma Sollentuna 12.8
14.30 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Oulu, FIN 22.7
14.27 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Sävedalen 3.6
14.24 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Göteborg/S 20.6
14.23 Erik Persson 89 Lund Kristianstad 11.7
14.22 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 12.8
14.16 Adam Chiguer 91 Huddinge Sollentuna 10.8
14.15 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 8.7
14.06 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg/S 20.6
14.06 Viktor Warg 93 Arvika Göteborg/U 8.7
14.05 Andreas Carlsson 95 Ymer Sollentuna 12.8
14.01 Fredrik Löfgren 94 Lund Sollentuna 12.8
13.95 Erik Olsson 89 Örgryte Lerum 21.6
13.91 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Göteborg/U 8.7
13.88 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Jönköping 9.9
medvind
15.78 Anton Andersson 81 Örgryte Stockholm/S 26.8
15.10 Erik Ehrlin 90 Ärla Stockholm/S 25.6
14.66 Andreas Carlsson 95 Ymer Växjö 21.9
14.40 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Sävedalen 3.6

Kula/7.26

20.03 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Stockholm/S 24.8
19.43 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 4.8
18.76 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Uppsala 28.7
18.15 Mats Olsson 86 Hässelby Uppsala 28.7
17.32 Marcus Mattisson 88 Kristianstad Kristianstad 11.7
17.19 Arwid Koskinen 92 Huddinge Sätra/K 15.7
16.75 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 26.7
16.73 Jonas Meyer 90 Orient Sollentuna 10.8
16.27 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg/S 20.6
15.96 Pontus Rabe 90 Bålsta Nyköping 26.5
15.59 Jeffrey Ige 83 Huddinge Stockholm/Ö 26.7
15.52 Thomas Hammarsten 66 Ume FI Kil 3.8
15.24 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Hässelby 9.7
15.20 Tim Wunger 94 Enköping Hässelby 3.7
15.15 Henrik Wennberg 66 Upsala Ystad 9.6
15.05 Martin Gren 89 Ullevi Bottnaryd 16.6
14.90 Bengt Pettersson 61 Huddinge Sätra 5.5
14.77 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Desenzano, ITA 5.5
14.57 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 18.9
14.48 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Jönköping 20.5
14.44 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 5.5
14.41 Micael Ljungberg 92 Nyköping Sollentuna 10.8
14.38 Linus Bernhult 75 Örebro Örebro 17.10
14.24 Erik Larsson 80 Gotland Visby 26.9
14.15 Philip Åman 77 Kville Lerum 19.8

Diskus/2.0

64.69 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Helsingborg 17.6
62.78 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Sollentuna 5.7
62.16 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Stockholm/S 25.8
61.57 Axel Härstedt 87 Malmö Vellinge 10.6
60.72 Ulf Ankarling 88 IF Göta Stockholm/S 7.8
57.43 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå/V 13.5
54.74 Robert Melin 82 Bottnaryd Melbourne, AUS 14.4
53.87 Per Rosell 87 Ullevi Göteborg/S 24.7
52.32 Micael Ljungberg 92 Nyköping Göteborg/S 24.7
50.50 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 2.9
47.76 Tommy Kristiansen 86 Bore Högby 13.7
47.75 Magnus Hallgrimsson 76 Lund Helsingborg 1.7
47.72 Christian Ehrenborg 83 Lund Tårnby, DEN 5.5
46.95 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje IF Södertälje 23.9
46.49 Mats Olsson 86 Hässelby Göteborg/S 20.6
46.27 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 12.5
46.13 Linus Bernhult 75 Örebro Örebro 17.10
45.98 Pontus Thomée 87 Lerum Göteborg/S 24.7
45.57 Erik Larsson 80 Gotland Visby 9.4
45.40 David Hammarling 92 Upsala Uppsala 15.5
45.01 Andreas Grahn 92 Västerås Glanshammar 17.5
44.54 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge/J 29.5
44.38 Erik Schenström 91 Nyköping Nyköping 16.9
44.26 Marcus Nilsson 91 Högby Högby 13.7
44.23 Arwid Koskinen 92 Huddinge Sätra/K 15.7

Slägga/7.26

76.12 Mattias Jons 82 Hässelby Moratalaz. ESP 7.7
73.33 Markus Johansson 90 IF Göta Uppsala 28.7
66.59 Stefan Kvist 87 Alvesta Alvesta 10.6
65.60 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Bottnaryd 17.6
64.65 Oscar Vestlund 93 Kil Trosa 27.5
64.11 Elias Håkansson 92 Spårvägen Alvesta 10.6
62.62 Hans Eriksson 86 Västerås Västerås/Ap 12.5
61.33 Anders Eriksson 94 Hovslätt Bottnaryd 17.6
60.64 Robert Alneroth 84 Gefle Bottnaryd 17.6
59.65 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping 20.9
59.41 Erik Romberg 90 Högby Bottnaryd 17.6
59.20 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 4.9
58.80 Lowe Litzell 94 Östersund Östersund 21.5
58.64 Alexander Larsson 94 Upsala Stockholm/S 24.8
58.40 Jonas Birgersson 83 Nyköping Trosa 14.8
57.93 Tommy Larsson 90 Bore Bottnaryd 17.6
57.41 Mikael Larsson 92 Bore Arvika 12.7
56.03 Stellan Kjellander 78 Öresund Ystad 9.6
55.97 Torbjörn Sörman 86 Örebro Västerås/Ap 4.8
55.91 Karl-Erik Ludvigsson 88 Spårvägen Sätra/K 23.9
55.00 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 4.7
54.98 Daniel Nyman 87 Växjö Lerum 20.5
54.95 Johan Björnstad 90 Ullevi Trosa 27.5
54.42 Robert Melin 82 Bottnaryd Adelaide, AUS 1.10
53.04 Emil Olars 91 Södertälje IF Huddinge 17.6

Spjut/800

81.84 Kim Amb 90 Bålsta Växjö 25.5
81.45 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Göteborg/S 14.6
78.88 Jonas Lohse 87 Mölndal Mölndal 5.5
78.85 Jiannis Smalios 87 Örebro Helsingborg 30.6
72.50 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Stockholm/S 26.8
71.68 Olof Hansson 86 Hässelby Mora 2.9
71.58 Richard Olsson 89 IF Göta El Paso, TX 24.3
70.49 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Linköping 20.5
68.45 Sebastian Thörngren 93 Bore Mannheim, GER 24.6
68.43 Alexander Ottosson 87 Klippan Habo 16.6
67.60 Marcus Persson 87 IF Göta Göteborg/S 20.6
66.33 Joachim Ivarsson 89 Växjö Stockholm/S 26.7
66.10 Johan Carlqvist 92 Falun Gävle 22.7
66.07 Theodor Thor 93 Örebro Bottnaryd 17.6
65.44 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Stockholm/S 25.6
65.36 Nicklas Wiberg 85 Kalmarsund Uddevalla 9.6
63.44 David Johansson 91 Åhus Claremont, CA 26.5
63.05 Johannes Henriksson 93 IF Göta Mölndal 5.5
62.94 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Viljandi, EST 3.6
62.73 Axel Lönegren 94 Upsala Huddinge/J 19.6
62.02 Henrik Sjöstrand 90 Castor Krokom 17.7
61.78 Ulf Petersson 84 Lerum Finspång 20.5
59.02 Jens Frisk 86 N 88 Sundsvall 16.6
58.99 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 24.9
58.07 Niklas Stjerndorff 90 Eslöv Göteborg/U 9.7

Tiokamp/M

7.897 Björn Barrefors 87 Hammarby Madison, WI 12.5
7.857 Petter Olson 91 Malmö Austin, TX 29.3
7.823 Marcus Nilsson 91 Högby Des Moines, IA 7.6
7.619 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Viljandi, EST 3.6
7.070 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Viljandi, EST 3.6
7.018 Rasmus Carlsson 88 Örebro Huddinge 16.9
6.910 Adam Björling 90 Tjalve Viljandi, EST 3.6
6.902 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Piscataway, NJ 14.4
6.345 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Huddinge 16.9
5.670 Erik Larsson 80 Gotland Huddinge 16.9
5.082 Niklas Bagge 87 Brattås Uddevalla 1.7