Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 APR, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2012/2013.

60m

6.62 Odain Rose 92 IFK Umeå Göteborg/Sc 2.3
6.67 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Göteborg/Sc 2.3
6.73 Alexander Brorsson 90 Växjö Örebro 13.1
6.73 *Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg 2.2
6.73 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Göteborg/Sc 2.3
6.80 David Sennung 91 Ullevi Wien, AUT 9.2
6.83 Erik Hagberg 95 Upsala Sätra 9.2
6.89 Austin Hamilton 97 Malmö Norrköping 16.2
6.92 Nasser Sebabi 82 Kville Malmö 26.1
6.93 Oskar Åberg 89 Huddinge Norrköping 16.2
6.93 Björn Skoglund 91 Bollnäs Uddevalla 24.2
6.94 Emmanuel Amoh 92 Malmö Norrköping 16.2
6.95 Patrik Andersson 91 Ullevi Växjö 19.1
6.95 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Uddevalla 24.2
6.96 Maximus Fröjd 90 Ullevi Göteborg 2.2
6.96 Shahbaz Safdar 92 Kville Malmö 26.1
6.96 Adam Denguir 94 Lund Malmö 9.2
6.97 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Malmö 26.1
6.98 Jan Wocalewski 93 Huddinge Norrköping 16.2
6.98 Petter Olson 91 Hässelby Göteborg/Sc 2.3
6.99 Tobias Karlsson 91 Ullevi Göteborg 2.2
6.99 Hannes Kvist-Wirdmo 94 Växjö Malmö 26.1
7.00 Fabian Revilla 95 Rånäs Norrköping 16.2
7.00 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/Sc 2.3
7.00 Andreas Engwall 92 Hammarby Sätra 26.1
7.00 André Drummond 90 Spårvägen Sätra 9.2

200m

21.14 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Norrköping 17.2
21.31 Johan Wissman 82 Hässelby Birmingham, GBR 3.2
21.58 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Växjö 20.1
21.61 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Växjö 9.2
21.92 Patrik Andersson 91 Ullevi Växjö 20.1
22.04 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Norrköping 17.2
22.08 Niclas Åkerström 88 Växjö Växjö 20.1
22.13 Austin Hamilton 97 Malmö Växjö 20.1
22.17 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg 2.2
22.20 Hampus Forsberg 89 Öresund Malmö 27.1
22.25 Dennis Forsman 95 Ullevi Växjö 20.1
22.27 Oskar Åberg 89 Huddinge Norrköping 16.2
22.28 Jonathan Carbe 90 Örgryte Malmö 27.1
22.32 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Norrköping 17.2
22.34 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Karlskrona 10.2
22.37 Fabian Revilla 95 Rånäs Norrköping 17.2
22.48 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sätra 3.2
22.49 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Norrköping 16.2
22.51 Carl Armfelt 84 Spårvägen Växjö 20.1
22.52 Alexander Lundskog 96 Ullevi Malmö 27.1
22.54 Henrik Malmberg 95 Huddinge Norrköping 16.2
22.54 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Norrköping 6.1
22.61 Hannes Skugghall 92 Hammarby Sätra 27.1
22.63 Emil Lyrberg 93 Ullevi Göteborg 2.2
22.65 Hamza Kamara 90 Tjalve Norrköping 16.2

400m

46.85 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Norrköping 17.2
47.41 Felix Francois 90 Örgryte Norrköping 17.2
48.44 Dennis Forsman 95 Ullevi Norrköping 17.2
48.75 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Norrköping 16.2
48.75 Jonathan Carbe 90 Örgryte Wien, AUT 9.2
48.80 Johan Wissman 82 Helsingborg Norrköping 16.2
48.83 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Sätra 9.2
49.04 Niclas Åkerström 88 Växjö Göteborg 2.2
49.28 Erik Martinsson 96 Gefle Norrköping 16.2
49.35 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Uddevalla 24.2
49.40 Patrik Sjöö 92 Hässelby Uddevalla 24.2
49.51 Tobias Åberg 89 Hälle Göteborg/Sc 28.2
49.58 Petter Olson 91 Hässelby Norrköping 16.2
49.60 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Uddevalla 24.2
49.74 Hampus Forsberg 89 Öresund Malmö 26.1
49.80 Elias Amado 86 Falun Stockholm/G 21.2
49.93 Erik Lindahl 90 Ullevi Norrköping 16.2
50.04 Anton Nilsson 92 Huddinge Uddevalla 24.2
50.11 Alexander Lundskog 96 Ullevi Malmö 26.1
50.20 Johan Svensson 89 Spårvägen Norrköping 26.1
50.25 Philip Green 93 Hammarby Norrköping 16.2
50.29 Jim Christensson 89 Mölndal Wien, AUT 9.2
50.40 Alexander Lesser 93 Ullevi Uddevalla 24.2
50.44 Joni Jaako 86 Hammarby Norrköping 26.1
50.48 Alex Torgersson 94 Hammarby Uddevalla 24.2

800m

1:48.51 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/G 21.2
1:50.27 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Stockholm/G 21.2
1:50.67 Johan Svensson 89 Spårvägen Sätra 3.2
1:51.00 Mikael Röjerås 90 Västerås New York, NY 23.2
1:51.14 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/G 21.2
1:51.27 Joni Jaako 86 Hammarby Wien, AUT 29.1
1:53.31 Anton Asplund 90 Tureberg Norrköping 16.2
1:53.60 Klas Persson 91 Tureberg Stockholm/G 21.2
1:53.93 *Ahmed Tahir 92 Malmö Stockholm/G 21.2
1:54.44 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Minneapolis, MN 15.2
1:54.46 Johan Eriksson 88 Tureberg Norrköping 17.2
1:54.92 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Sätra 3.2
1:55.07 Desmond Manu 92 Sävedalen Stockholm/G 21.2
1:55.31 Håkan Runvik 89 Malmö Malmö 10.2
1:55.52 ^Nick Ekelund Arenander 89 Malmö Malmö 27.1
1:55.55 Viktor Ekelund 89 Malmö Malmö 10.2
1:55.74 Albert Mollén 85 Sävedalen Norrköping 6.1
1:56.10 Tim Sundström 89 Örebro Stockholm/G 21.2
1:56.17 Christian Tunek 89 Akele Norrköping 27.1
1:56.65 John Foitzik 91 Spårvägen Stockholm/G 21.2
1:56.81 Martin Hammar 95 Rånäs Stockholm/G 21.2
1:56.93 Warsame Hassan 98 Malmö Malmö 10.2
1:57.21 Mattias Ohlsson 94 Öresund Växjö 20.1
1:57.31 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Eskilstuna 2.2
1:57.35 Bienvenue Musore 90 Tyresö Örebro 23.3

1500m

3:44.99 *Lotfi Chebli 88 Hässelby Sätra 3.2
3:45.72 Johan Hydén 89 Hammarby Wien, AUT 29.1
3:50.18 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Norrköping 17.2
3:51.72 Staffan Ek 91 Björnstorp Växjö 9.2
3:54.80 Adil Bouafif 78 Hässelby Norrköping 17.2
3:54.90 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sätra 9.2
3:57.0m Olle Walleräng 85 Spårvägen Stockholm 21.2
3:57.97 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Uddevalla 24.2
3:58.75 Klas Persson 91 Tureberg Uddevalla 24.2
3:58.83 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Sätra 9.2
3:59.47 Albin Sjöblom 93 Tureberg Sätra 3.2
3:59.51 Vidar Johansson 96 Sävedalen Uddevalla 24.2
3:59.81 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Uddevalla 24.2
4:00.67 John Foitzik 91 Spårvägen Uddevalla 24.2
4:01.42 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Huddinge 20.1
4:01.91 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Sätra 3.2
4:02.67 Albert Mollén 85 Sävedalen Göteborg/Sc 28.2
4:03.14 Fredrik Johansson 86 Växjö Norrköping 17.2
4:03.77 Anders Grahl 87 Enhörna Sätra 9.2
4:03.84 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Sätra 9.2
4:04.25 Joel Durén 94 Hässelby Sätra 9.2
4:04.32 Daniel Gleimar 92 Tureberg Uddevalla 24.2
4:04.58 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Sätra 27.1
4:04.68 Andreas Almgren 95 Tureberg Uddevalla 24.2
4:05.02 Linus Rosdal 92 Örebro Linköping 8.2

1 mile

4:11.68 Mikael Röjerås 90 Västerås New York, NY 15.2
4:13.20 Sean Pohorence 91 Cambridge, MA 23.2
4:16.77 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Mankato, MN 23.2
4:20.63 Emil Blomberg 92 Hässelby Albuquerque, NM 23.2
överlång bana
4:12.06 Emil Blomberg 92 Hässelby Ames, IA 26.1

3000m

7:52.07 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Stockholm/G 21.2
7:58.29 Adil Bouafif 78 Hässelby Göteborg/Sc 1.3
8:02.20 Johan Hydén 89 Hammarby Göteborg/Sc 1.3
8:04.12 Olle Walleräng 85 Spårvägen Växjö 9.2
8:10.15 *Scott Fraser 86 Enhörna Norrköping 16.2
8:20.80 Lars Södergård 83 Vallentuna Norrköping 16.2
8:22.03 Andreas Åhwall 89 Hässelby Norrköping 16.2
8:25.23 Sean Pohorence 91 Allston, MA 26.1
8:26.06 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Norrköping 16.2
8:28.33 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Norrköping 16.2
8:28.48 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Stockholm/G 21.2
8:29.96 Jonas Legernes 91 Ullevi Fayetteville, AR 26.1
8:32.77 Anders Grahl 87 Enhörna Norrköping 16.2
8:32.86 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Norrköping 16.2
8:32.95 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Norrköping 16.2
8:34.89 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Stockholm/G 21.2
8:35.97 John Kingstedt 92 Hammarby Bloomington, IN 8.2
8:37.83 Andreas Jansson 96 Hässelby Norrköping 26.1
8:38.46 Oliver Lämber 94 Hälle Norrköping 16.2
8:39.03 Patrik Sällstedt 81 Enhörna Norrköping 16.2
8:39.41 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Stockholm/G 21.2
8:39.86 *Haben Idris 87 Hässelby Norrköping 16.2
8:42.16 Linus Rosdal 92 Örebro Norrköping 16.2
8:42.57 Carl Wistedt 89 Huddinge Norrköping 16.2
8:45.24 Fredrik Johansson 86 Lidingö Sätra 8.2
överlång bana
8:18.20 Jonas Legernes 91 Ullevi Seattle, WA 23.2

5000m


60m häck/106.7

7.73 Alexander Brorsson 90 Växjö Malmö 27.1
7.76 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg/Sc 1.3
7.87 Filip Lööv 92 IF Göta Norrköping 17.2
7.90 Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Uddevalla 23.2
8.04 Anton Levin 92 Helsingborg Uddevalla 23.2
8.08 Dennis Acson 81 Hammarby Norrköping 17.2
8.09 Martin Kallur 91 Falun Hanover, NH 2.2
8.10 Anders Leifsson 92 Orient Göteborg 2.2
8.11 Marvin Tay 90 Spårvägen Sätra 27.1
8.11 Petter Olson 91 Hässelby Göteborg/Sc 3.3
8.17 Björn Barrefors 87 Hammarby Lincoln, NE 11.1
8.22 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Karlskrona 3.2
8.23 Andreas Andersson 87 Hässelby Sätra 3.2
8.24 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Växjö 10.2
8.27 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 26.2
8.30 Jonathan Eklund 88 Hammarby Sätra 10.2
8.37 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås New York, NY 15.2
8.39 Marcus Persson 89 Ullevi Wien, AUT 9.2
8.45 Marcus Nilsson 91 Högby Seattle, WA 23.2
8.49 Björn Johansson 88 Västerås Ypsilanti, MI 23.2
8.62 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Malmö 27.1
8.70 Oscar Törnros 92 Sala Bollnäs 2.2
8.73 Rasmus Carlsson 88 Örebro Örebro 12.1
8.73 Adam Björling 90 Tjalve Norrköping 26.1
8.78 Adam Chiguer 91 Huddinge Växjö 10.2

Höjd

2.17 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/Sc 28.2
2.15 Philip Frifelt-Lundqvist 89 IF Göta Växjö 20.1
2.14 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 9.12
2.13 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg 12.3
2.12 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Norrköping 16.2
2.12 Fredrik Löfgren 94 Lund Uddevalla 23.2
2.12 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Sätra 3.2
2.12 Carl Rönnow 90 Athletique Sätra 8.2
2.10 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sätra 3.2
2.10 Jesper Borg 93 Ullevi Göteborg 9.12
2.09 Kristian Olofsson 90 Ymer Göteborg 2.2
2.09 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 9.2
2.05 Marcus Lundquist 91 Rånäs Örebro 12.1
2.05 Fabian Delryd 96 Täby Göteborg 2.2
2.05 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Karlskrona 3.2
2.04 Oskar Lundqvist 97 Upsala Sätra 10.2
2.03 Adam Chiguer 91 Huddinge Huddinge 19.1
2.03 Nils Carlsson 93 Riviera Uddevalla 23.2
2.03 David Kallebäck 89 Varberg Växjö 9.2
2.02 Kevin Vaseghi 92 Gefle Kenosha, WI 1.3
2.02 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/Sc 2.3
2.02 Petter Olson 91 Hässelby Göteborg/Sc 2.3
2.01 Henrik Thoms 96 Hanviken Karlstad 27.1
2.00 Jonathan Kruse 95 Upsala Västerås 2.2
2.00 Ali Tepe 94 Gefle Bollnäs 5.1
2.00 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Växjö 9.2

Stav

5.62 Alhaji Jeng 81 Örgryte Rouen, FRA 26.1
5.50 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Göteborg/Sc 2.3
5.42 Andreas Duplantis 93 Stål Fayetteville, AR 24.2
5.21 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Sätra 3.2
5.15 Arvid Lindahl 92 KA2 Norrköping 17.2
5.15 Carl Sténson 93 Hellas Växjö 9.2
5.12 Rasmus Carlsson 88 Örebro Växjö 10.2
5.05 Robert Warensjö 90 Nyköping Nampa, ID 23.2
5.02 Per Drageryd 91 Örebro Stockholm/G 21.2
5.01 Simon Assarsson 91 Växjö Växjö 20.1
5.00 Björn Johansson 88 Västerås Ypsilanti, MI 23.2
5.00 Simon Gyllensten 92 Kville Malmö 26.1
4.91 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Örebro 13.1
4.91 Filip Gyllensten 92 Kville Göteborg/Sc 28.2
4.90 Magnus Jomyr 95 Örgryte Göteborg/N 19.1
4.86 Petter Olson 91 Hässelby Sätra 3.2
4.83 Anders Andreasson 94 Kville Aubière, FRA 12.1
4.80 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/Sc 3.3
4.75 Jonathan Eklund 88 Hammarby Norrköping 17.2
4.75 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/N 19.1
4.75 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Roxbury, MA 2.3
4.73 David Kappelin 95 Örgryte Uddevalla 24.2
4.70 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/N 20.1
4.70 Stefan Jeppsson 75 Vittsjö San Sebastian, ESP 21.3
4.62 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 10.2

Längd

8.29 Michel Tornéus 86 Hammarby Göteborg/Sc 3.3
7.65 Andreas Otterling 86 Örebro Västerås 27.1
7.59 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 3.2
7.53 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/Sc 2.3
7.41 Adam Denguir 94 Lund Norrköping 17.2
7.38 Adam Chiguer 91 Huddinge Tampere, FIN 3.2
7.32 Johan Taléus 94 Eskilstuna Uddevalla 24.2
7.28 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås New York, NY 15.2
7.18 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Växjö 20.1
7.14 Ritchie Moba 90 Tumba Norrköping 16.2
7.11 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 8.12
7.10 Mattias Abulu 91 Ullevi Wien, AUT 9.2
7.07 Richard Willman 94 Västerås Västerås 2.2
7.07 Petter Olson 91 Hässelby Växjö 9.2
7.06 Vuk Djekic 88 Hässelby Norrköping 16.2
7.04 Adam Ståhlberg 91 Örebro Örebro 13.1
6.94 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Växjö 9.2
6.87 Rasmus Carlsson 88 Örebro Växjö 9.2
6.86 Artur Engström 96 Ullevi Göteborg 2.2
6.85 Adam Björling 90 Tjalve Norrköping 3.3
6.83 Marcus Nilsson 91 Högby Fresno, CA 17.2
6.83 Milan Jovanovic 90 Huddinge Huddinge 18.1
6.82 Hugo Jansson 92 Glanshammar Uddevalla 24.2
6.81 Erik Ehrlin 90 Ärla Sätra 8.2
6.79 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg 10.2
6.79 Oskar Åberg 89 Huddinge Växjö 9.2

Tresteg

16.06 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg 2.2
15.93 Moteba Mohamed 90 Hässelby Växjö 19.1
15.29 Erik Ehrlin 90 Ärla Norrköping 16.2
15.27 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Norrköping 16.2
15.25 Anton Andersson 81 Örgryte Norrköping 16.2
15.17 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Norrköping 16.2
14.85 Mattias Karlsson 92 Västerås Sätra 3.2
14.73 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Karlskrona 10.2
14.47 Fredrik Löfgren 94 Lund Uddevalla 23.2
14.22 Erik Martinsson 96 Gefle Uddevalla 23.2
14.15 Andreas Carlsson 95 Ymer Malmö 26.1
14.11 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Örebro 12.1
14.02 Jesper Hellström 95 Hässelby Uddevalla 23.2
13.96 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg 2.2
13.91 Erik Liberg 93 Ullevi Uddevalla 23.2
13.90 Adam Chiguer 91 Huddinge Uddevalla 23.2
13.75 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Uddevalla 23.2
13.55 Richard Berg 92 Halmstad Uddevalla 23.2
13.51 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg 10.2
13.48 Richard Olsson 89 IF Göta Birmingham, AL 24.2
13.41 Adam Lindhe 94 Lidingö Uddevalla 23.2
13.40 Gustav Norén 96 Upsala Västerås 3.2
13.36 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Uddevalla 23.2
13.33 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Växjö 19.1
13.19 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Malmö 9.3

Kula/7.26

20.29 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Köbenhavn, DEN 13.2
19.77 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Norrköping 17.2
18.62 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Uddevalla 24.2
17.75 Mats Olsson 86 Hässelby Norrköping 17.2
17.42 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad 26.1
17.07 Jonas Meyer 90 Orient Uddevalla 1.12
16.97 Arwid Koskinen 92 Huddinge Uddevalla 24.2
16.15 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Norrköping 17.2
16.02 Marcus Nilsson 91 Högby Fresno, CA 17.2
15.16 Jeffrey Ige 83 Huddinge Istanbul, TUR 17.3
15.02 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 19.1
14.88 David Kallebäck 89 Varberg Norrköping 26.1
14.80 Tim Wunger 94 Falun Sätra 3.2
14.67 Bengt Pettersson 61 Huddinge Sätra 3.2
14.44 Björn Barrefors 87 Hammarby Lincoln, NE 15.2
14.40 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 9.2
14.33 Anton Larsson 93 Järvsö Falun 15.12
14.13 Björn Johansson 88 Västerås Ypsilanti, MI 22.2
14.01 Oskar Åberg 89 Huddinge Växjö 9.2
14.00 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Malmö 27.1
13.92 Rasmus Carlsson 88 Örebro Norrköping 26.1
13.91 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sätra 4.4
13.86 Magnus Håkansson 70 Valbo Örebro 25.11
13.77 Niklas Trennéus 72 Ymer Borås 2.1
13.75 Oscar Törnros 92 Sala Västerås 27.1

Vikt/15.88

23.18 Mattias Jons 82 Hässelby Norrköping 15.2
21.44 Markus Johansson 90 IF Göta Norrköping 15.2
20.58 Elias Håkansson 92 Spårvägen Baton Rouge, LA 1.3
19.94 Hans Eriksson 86 Västerås Västerås 27.1
18.64 Robert Alneroth 84 Gefle Bollnäs 5.1
18.48 Alexander Larsson 94 Upsala Norrköping 15.2
18.16 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Sätra 3.2
16.83 David Nyman 92 Östhammar Huddinge 19.1
16.13 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 2.2
16.08 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 15.2
15.50 Mikael Leindahl 65 Tjalve Huddinge 8.1
15.36 David Johansson 91 Åhus Charleston, IL 23.2
15.10 Lennie Helander 75 Ullevi Göteborg 2.2
15.01 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 29.12
14.94 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 23.2
14.83 Stefan Alneroth 81 Gefle Bollnäs 5.1
14.77 Tim Wunger 94 Falun Uddevalla 23.2
14.58 Thomas Edvinsson 77 Herrljunga Borås 12.1
14.42 Jörgen Viksell 79 Västerås Västerås 16.12
14.40 Johan Björnstad 90 Ullevi Göteborg 2.2
14.22 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 27.1
14.21 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Sätra 8.2
13.83 Fredric Folkeson 68 Hälle Uddevalla 29.12
13.68 Fredric Andersson 90 Bollnäs Bollnäs 5.1
13.57 Alexander Persson 95 Huddinge Uddevalla 23.2

Sjukamp/M

5.979 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/Sc 3.3
5.783 Petter Olson 91 Hässelby Växjö 10.2
5.454 Rasmus Carlsson 88 Örebro Växjö 10.2
5.404 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Roxbury, MA 2.3
5.386 Marcus Nilsson 91 Högby Fayetteville, AR 9.3
5.236 Björn Johansson 88 Västerås Ypsilanti, MI 23.2
4.994 Adam Chiguer 91 Huddinge Växjö 10.2
4.890 Oskar Åberg 89 Huddinge Växjö 10.2
4.691 Adam Björling 90 Tjalve Växjö 10.2
4.494 Oscar Törnros 92 Sala Växjö 10.2
överlång bana
5.670 Marcus Nilsson 91 Högby Seattle, WA 23.2
5.271 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 2.2