Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M INNE 2002

Årsbästa M 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 25 MAR, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2001/2002.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

60m

6.62 Patrik Lövgren 75 Malmö Piréas, GRE 20.2
6.77 Niclas Broström 77 IF Göta Göteborg 9.2
6.78 Lenny Martinez 78 Huddinge Sätra 3.2
6.79 Peter Häggström 76 Ymer Malmö 26.1
6.79 Torbjörn Eriksson 71 Falun Malmö 16.2
6.79 Daniel Persson 82 Malmö Göteborg 24.2
6.81 Christofer Ohlsson 78 Växjö Malmö 24.2
6.83 Nasser Sebabi 82 Hofors Bollnäs 2.2
6.85 Erik Wahn 80 Helsingborg Mustasaari, FIN 9.2
6.85 Johan Engberg 81 IF Göta Malmö 19.1
6.87 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg 24.2
6.87 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg 2.2
6.92 Robert Fält 77 Gefle Malmö 16.2
6.93 Linus Malmborg 74 Heleneholm Lund 10.2
6.94 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Sätra 9.2
6.94 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 19.1
6.96 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Östersund 20.1
6.97 Robert Kronberg 76 Kville Malmö 19.1
6.97 Conny Malm 75 Gefle Malmö 19.1
6.98 Daniel Nunez 78 Ullevi Göteborg 9.2
6.99 John Lundvik 83 Växjö Växjö 3.2
6.99 Peter Johansson 81 Ullevi Göteborg 24.2
7.01 Klas Ringdahl 77 Huddinge Göteborg 9.2
7.02 Magnus Linder 81 Nyköping Sätra 9.2
7.03 Joakim Blaschke 77 KA2 Malmö 26.1
7.03 Fredrik Fransson 71 Hellas Sätra 3.2

200m

20.85 Johan Wissman 82 Helsingborg Glasgow, GBR 9.3
20.95 Johan Engberg 81 IF Göta Wien, AUT 1.3
21.14 Jimisola Laursen 77 Malmö Malmö 23.2
21.51 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 20.1
21.60 Torbjörn Eriksson 71 Falun Malmö 17.2
21.74 Klas Ringdahl 77 Huddinge Göteborg 9.2
21.77 Mikael Jakobsson 81 Örebro Minneapolis, MN 23.2
21.91 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 3.3
21.92 Lenny Martinez 78 Huddinge Göteborg 9.2
21.99 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Göteborg 9.2
22.06 Daniel Almgren 79 Vallentuna Malmö 16.2
22.12 Martin Hajdu 83 Malmö Göteborg 9.2
22.18 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Malmö 27.1
22.26 Magnus Norberg 78 Huddinge Malmö 27.1
22.27 Nasser Sebabi 82 Hofors Bollnäs 2.2
22.29 Fredrik Sturesson 82 Helsingborg Göteborg 9.2
22.37 Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne Sätra 3.2
22.42 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg 19.1
22.51 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 26.1
22.52 Yannick Suhard 78 Huddinge Sätra 27.1
22.58 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sätra 13.1
22.60 *Aristide Bamane 82 Spårvägen Sätra 9.2
22.60 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 27.1
22.65 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Malmö 16.2
22.66 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Malmö 20.1
Manuell tidtagning

400m

45.59 Jimisola Laursen 77 Malmö Wien, AUT 3.3
47.46 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Göteborg 9.2
48.04 Mikael Jakobsson 81 Örebro Minneapolis, MN 23.2
48.29 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 24.2
48.56 Jon Andersson 80 Falun Göteborg 24.2
48.76 Magnus Norberg 79 Huddinge Sätra 3.2
49.20 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Malmö 16.2
49.24 Martin Theander 77 Lidingö Malmö 16.2
49.25 Peter Andersson 76 Täby Malmö 16.2
49.56 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg 23.2
49.60 Albin Johansson 81 Hässelby Göteborg 24.2
49.81 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Göteborg 24.2
49.84 Johan Hed 80 Mölndal Houston, TX 15.2
49.91 Tom Gatsinzi 82 Spårvägen Göteborg 23.2
49.96 Johan Klinteskog 81 Hammarby Sätra 26.1
50.05 Anders Wistam 75 Hellas Sätra 26.1
50.12 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 26.1
50.33 Daniel Karakas 84 Angered Göteborg 23.2
50.38 Staffan Bylund 83 Brännan Göteborg 24.2
50.47 Anders Andersson 76 Orient Malmö 16.2
50.52 Anders Leinås 83 Täby Göteborg 23.2
50.72 Joakim Lagergren 81 Tiwaz Göteborg 23.2
50.74 Erik Folke 86 Halmstad Västerås 10.3
50.76 John Lindström 83 Härlöv Göteborg 23.2
50.84 *Mateusz Stec 79 Hässelby Sätra 3.2

800m

1:49.08 Khaled Azerkan 73 Tiwaz Göteborg 9.2
1:49.46 Rickard Pell 79 Hammarby Stockholm 6.2
1:50.21 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Eskilstuna 19.1
1:50.71 Jon Andersson 80 Falun Göteborg 9.2
1:50.74 Birger Ohlsson 68 Råby-Rekarne New York, NY 4.1
1:50.99 Jan Olszowy 82 Spårvägen Malmö 17.2
1:51.30 Mikael Gren 80 Hälle Göteborg 9.2
1:51.99 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Malmö 17.2
1:52.00 Karl Borgö 80 Ymer Göteborg 9.2
1:52.70 John Lindström 83 Härlöv Malmö 27.1
1:52.87 Thomas Byrberg 79 Tureberg Stockholm 6.2
1:53.90 *Abel Nzimbi 77 Kvarnsveden Falun 1.12
1:54.27 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 2.2
1:54.36 Stefan Johansson 80 Falköping Lincoln, NE 1.2
1:54.50 Albin Johansson 81 Hässelby Stockholm 6.2
1:54.60 Johan Klinteskog 81 Hammarby Sätra 27.1
1:54.85 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Reno, NV 22.2
1:54.95 Joakim Daun 82 Gotland Fayetteville, AR 1.2
1:55.11 Ahmed Mohamed 76 Malmö Malmö 23.2
1:55.31 Thomas Johansson 81 Sävedalen Göteborg 2.2
1:55.32 *Said Smahi 78 Spårvägen Stockholm 6.2
1:55.40 Anders Leinås 83 Täby Stockholm 6.2
1:55.44 Fredrik Rohlén 75 Falun Falun 19.1
1:55.59 Martin Theander 77 Lidingö Sätra 27.1
1:55.90 Joakim Lagergren 81 Tiwaz Malmö 16.2
överlång bana
1:52.42 Stefan Johansson 80 Falköping Ames, IA 9.2
1:53.39 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Ames, IA 9.2

1500m

3:48.46 Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 2.2
3:48.71 Mattias Norling 77 Tureberg Sätra 3.2
3:49.81 John Lindström 83 Härlöv Sätra 3.2
3:49.85 Jörgen Zaki 72 Malmö Malmö 17.2
3:50.26 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Sätra 3.2
3:50.78 Per Jacobsen 77 IF Göta Malmö 17.2
3:53.21 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Malmö 17.2
3:55.00 Thomas Johansson 81 Sävedalen Göteborg 24.2
3:56.16 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg 24.2
3:56.54 Martin Öhman 81 Hässelby Göteborg 24.2
3:56.79 John Laselle 79 Tureberg Sätra 26.1
3:57.7m Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm 6.2
3:57.99 Karl Borgö 80 Ymer Göteborg 24.2
3:58.19 Johan Olehäll 79 Hälle Malmö 26.1
3:58.21 Niklas Österberg 73 Rånäs Sätra 26.1
3:58.44 Rickard Andersson 73 Malmö Malmö 12.1
3:58.87 Olof Olsson 80 Hammarby Göteborg 24.2
3:59.32 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Sätra 12.1
3:59.49 Johan Lindberg 80 Upsala Göteborg 24.2
3:59.94 Fredrik Rohlén 75 Falun Sätra 12.1
4:00.66 Jonas Henriksson 78 Malmö Malmö 16.2
4:01.00 Henrik Nyström 82 Västerås Göteborg 24.2
4:03.39 Tim Kerro 84 Barsele Umeå 23.1
4:03.76 Daniel Westerberg 82 Åsjön Umeå 23.1
4:04.47 John Olsson 72 Helsingborg Malmö 26.1

1 mile

4:09.16 Philip Aagaard 82 Söderköping Gainesville, FL 10.2
4:14.04 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Pocatello, ID 23.2
4:15.52 Erik Emilsson 82 Malmö Fayetteville, AR 1.2
4:18.24 Oskar Käck 82 Skövde Norman, OK 2.2
4:25.60 Erik Petersson 80 Mölndal Norman, OK 2.2
4:26.53 Christopher Andersson 79 Södertälje IF Reno, NV 23.2

3000m

7:55.06 Joakim Johansson 76 Hälle Stockholm 6.2
8:09.58 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm 6.2
8:13.43 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Malmö 16.2
8:21.10 Per Jacobsen 77 IF Göta Eskilstuna 19.1
8:21.57 Niklas Österberg 73 Rånäs Malmö 16.2
8:23.95 Olof Olsson 80 Hammarby Malmö 16.2
8:25.05 Erik Emilsson 82 Malmö Gainesville, FL 10.2
8:25.69 Johan Olehäll 79 Hälle Eskilstuna 19.1
8:31.92 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Pocatello, ID 23.2
8:34.45 Erik Petersson 80 Mölndal Houston, TX 19.1
8:36.99 Oskar Käck 82 Skövde Houston, TX 19.1
8:37.23 Rickard Andersson 73 Malmö Malmö 23.2
8:40.15 Magnus Ohlsson 82 Högby Malmö 16.2
8:42.54 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 9.2
8:45.36 Johan Lindberg 80 Upsala Sätra 9.2
8:46.96 Tomas Johnsson 77 Tureberg Sätra 27.1
8:48.03 Johan Wettergren 75 Kville Göteborg 9.2
8:51.25 *Said Regragui 74 Tiwaz Malmö 16.2
8:51.44 Johan Lindgren 79 FK013 Göteborg 9.2
8:54.30 Anders Soovik 76 Mölndal Göteborg 2.2
8:54.82 *Mahmoud A J Hassan 82 Malmö Malmö 23.2
8:56.74 Tim Kerro 84 Barsele Umeå 12.1
8:56.88 Mikael Larsson 79 Sävedalen Baton Rouge, LA 26.1
8:57.03 Daniel Westerberg 82 Åsjön Umeå 12.1
8:59.46 Martin Gidewall 76 Tumba Sätra 9.2
överlång bana
8:17.42 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Ames, IA 9.2

5000m

14:48.05 Erik Petersson 80 Mölndal Houston, TX 15.2

60m häck/106.7

7.65 Robert Kronberg 76 Kville Glasgow, GBR 9.3
7.84 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 27.1
7.93 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 9.2
8.06 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 9.2
8.18 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Göteborg 23.2
8.22 Magnus Norberg 79 Huddinge Malmö 27.1
8.22 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 23.2
8.23 Michael Hoffer 72 Väsby Sätra 3.3
8.28 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Göteborg 23.2
8.40 Jimmy Palm 79 Helsingborg Malmö 17.2
8.40 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Sätra 3.3
8.45 Anders Wistam 75 Hellas Sätra 3.2
8.45 Urban Gustafsson 69 Upsala Sätra 27.1
8.47 Magnus Wallberg 78 Hässelby Malmö 17.2
8.50 Magnus Lönqvist 80 Ullevi Göteborg 9.2
8.50 Christer Göransson 78 Ragunda Umeå 6.2
8.52 Patrik Melin 71 Gefle Malmö 17.2
8.56 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Sätra 3.3
8.59 Alen Rakovic 82 Ullevi Göteborg 23.2
8.63 David Johansson 82 Ljungby Växjö 3.2
8.67 Per Nordlund 69 Upsala Sätra 9.2
8.69 Oskar Nordquist 80 Bromma Sätra 9.2
8.69 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 2.2
8.70 Anders Söderberg 83 Hälle Göteborg 9.2
8.71 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Roxbury, MA 1.3

Höjd

2.35 Staffan Strand 76 Hässelby Stockholm 6.2
2.32 Stefan Holm 76 Kil Lodz, POL 2.2
2.28 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg 9.2
2.18 Ola Carlsson 75 Örgryte Sevilla, ESP 10.2
2.11 Thomas Bipella 84 Örgryte Malmö 26.1
2.11 Erik Sikström 80 Lidingö Malmö 17.2
2.10 Peter Blom 79 Lidingö Göteborg 9.2
2.10 Carl Thörnblad 85 Lund Västerås 9.3
2.08 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Malmö 26.1
2.08 Martin Eriksson 83 Örgryte Malmö 26.1
2.08 Per Nordlund 69 Upsala Sätra 26.1
2.07 Ronny Hansson 78 Finish Malmö 12.1
2.07 Mattias Grundberg 75 Ullevi Göteborg 9.2
2.05 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Sätra 12.1
2.04 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Göteborg 9.2
2.04 Ousainou Mbye 80 Örgryte Malmö 12.1
2.04 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Sätra 2.3
2.03 Oscar Karlsson 83 Alingsås Göteborg 24.2
2.03 David Fridell 83 Linnéa Sätra 12.1
2.03 Mattias Ekman 79 Kil Malmö 17.2
2.02 Per-Olof Malmqvist 80 KA2 Växjö 6.1
2.01 Christer Johansson 82 Örgryte Göteborg 23.2
2.01 Daniel Hansson 83 Rånäs Sätra 2.3
2.01 Michael Hoffer 72 Väsby Sätra 2.3
2.00 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 1.12
2.00 Daniel Jarl 79 Lund Lund 10.2
2.00 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 19.1
2.00 Tobias Svensson 77 Wärnamo Växjö 3.2
2.00 Per-Ola Andersson 80 Gnistan Göteborg 9.2
skoltävling

Stav

5.75 Patrik Kristiansson 77 KA2 Wien, AUT 2.3
5.55 Martin Eriksson 71 Hässelby Malmö 23.2
5.45 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg 5.3
5.38 Alhaji Jeng 81 Örgryte Malmö 16.2
5.30 *Pawel Szczyrba 81 Heleneholm Malmö 23.2
5.23 Henrik Hallenbo 78 Lerum Göteborg 2.2
5.20 Håkan Jedhammar 81 Växjö Malmö 26.1
5.08 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Malmö 16.2
5.08 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Malmö 16.2
5.08 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Malmö 16.2
5.05 Alexander Igelström 74 Ullevi Malmö 19.1
5.00 Mikael Tapio 76 Ullevi Malmö 23.2
4.93 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Malmö 16.2
4.93 Rickard Nygårds 73 Gefle Malmö 16.2
4.92 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sätra 27.1
4.81 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 12.1
4.81 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sätra 3.2
4.80 Klas Persson 79 Lidingö Sätra 18.2
4.78 Reine Eklund 77 Örgryte Malmö 16.2
4.78 Stefan Jeppsson 75 Vittsjö Malmö 16.2
4.76 Michael Hoffer 72 Väsby Sätra 3.3
4.75 Deniz Mahshid 80 Örgryte Malmö 19.1
4.63 Jesper Fritz 85 Malmö Västerås 10.3
4.60 Johan Papas 81 Solna Sätra 12.2
4.60 Henrik Weisbach 79 Örgryte Malmö 23.2
i skiljehopp

Längd

7.59 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Sätra 27.1
7.48 Magnus Åhlén 78 IF Göta Riverdale, NY 16.2
7.42 Linus Malmborg 74 Heleneholm Malmö 17.2
7.41 David Frykholm 80 IF Göta Göteborg 9.2
7.30 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Malmö 17.2
7.22 Anton Andersson 81 Halmstad Malmö 27.1
7.19 Michael Hoffer 72 Väsby Sätra 2.3
7.14 Erik Henrysson 79 Örebro Göteborg 9.2
7.07 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Göteborg 24.2
7.05 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 23.2
7.05 Dan Alfredsson 79 Hässelby Eskilstuna 19.1
7.03 Christer Göransson 78 Ragunda Umeå 23.1
7.02 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Göteborg 23.2
7.01 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Sätra 2.3
6.93 Andreas Hedström 81 Hässelby Sätra 27.1
6.85 Marcus Dahlberg 83 Finish Malmö 17.2
6.84 Daniel Almgren 79 Vallentuna Eskilstuna 19.1
6.84 Alexander Arlbrant 84 Ullevi Göteborg 9.2
6.78 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 9.2
6.75 Per Nordlund 69 Upsala Sätra 2.3
6.71 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 24.2
6.70 Erik Larsson 80 Gotland Göteborg 24.2
6.67 Per Strandquist 87 Malmö Västerås 10.3
6.67 Andreas Otterling 86 Örebro Västerås 20.1
6.67 Daniel Hansson 83 Rånäs Sätra 2.3
skoltävling

Tresteg

17.80 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg 5.3
16.39 Anton Andersson 81 Halmstad Malmö 16.2
15.38 Elvir Rakovic 79 Ullevi Malmö 16.2
15.04 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg 9.2
14.88 Erik Eriksson 80 Örbyhus Malmö 16.2
14.86 Sebastian Lindén 83 Falun Göteborg 24.2
14.66 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 3.2
14.53 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 2.2
14.51 Henrik Sahlström 77 Gefle Sätra 9.2
14.50 Conny Malm 75 Gefle Malmö 16.2
14.45 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 24.2
14.42 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Umeå 23.1
14.38 Johan Malm 84 Örgryte Göteborg 24.2
14.28 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 24.2
14.16 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sätra 12.1
14.07 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg 2.3
13.95 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Västerås 10.3
13.95 Patrik Bagge 85 Brattås Västerås 10.3
13.74 Andreas Daun 80 Spårvägen Sätra 26.1
13.73 Christer Johansson 82 Örgryte Malmö 26.1
13.64 Allan Carlsson 79 Gillberga-Lista Örebro 26.1
13.61 Tommy Nygren 69 Trollhättans SK Göteborg 9.2
13.59 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Växjö 6.1
13.46 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Malmö 26.1
13.33 Sebastian Ekstrand 86 Finish Västerås 10.3

Kula/7.26

19.87 Jimmy Nordin 79 Malmö Tampere, FIN 4.2
18.22 Kristian Pettersson 71 Växjö Växjö 22.12
18.20 Sören Tallhem 64 Spårvägen Malmö 16.2
17.95 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Lubbock, TX 1.12
17.80 Andreas Gustafsson 75 Hagen Malmö 16.2
17.60 Anders Holmström 78 Heleneholm Malmö 19.1
17.48 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Göteborg 9.2
16.56 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Air Force Academy, CO 23.2
16.07 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 2.2
16.02 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg 9.2
15.85 David Johansson 80 Ludvika Falun 2.12
15.72 Johan Persson 80 Falun Göteborg 23.2
15.69 Tobias Melin 78 Bottnaryd Johnson City, TN 2.3
15.16 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Eskilstuna 14.3
15.07 Robert Melin 82 Bottnaryd Göteborg 23.2
14.98 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Nyköping 2.2
14.72 Patrik Melin 71 Gefle Sätra 2.3
14.61 Anders Constantin 82 Orient Karlstad 12.1
14.60 Erik Larsson 80 Gotland Göteborg 23.2
14.30 Michael Hoffer 72 Väsby Reno, NV 9.2
14.27 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 16.2
14.21 Christer Björkander 83 Lerum Göteborg 9.2
14.05 Stellan Back 75 Söderhamn Bollnäs 2.2
13.98 Philip Åman 77 Kville Göteborg 2.2
13.98 Per Östlund 61 Hässelby Sätra 12.1

Sjukamp/M

5.614 Michael Hoffer 72 Väsby Sätra 3.3
5.243 Oscar Janson 75 Ullevi Sätra 3.3
5.138 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Sätra 3.3
4.920 Per Nordlund 69 Upsala Sätra 3.3
4.900 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Sätra 3.3
4.813 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 3.3
4.765 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Sätra 3.3
4.750 Stellan Back 75 Söderhamn Sätra 3.3
4.714 Klas Persson 79 Lidingö Sätra 3.3
4.644 Björn Lundin 82 Växjö Sätra 3.3
4.644 Björn Lundin 82 Växjö Sätra 3.3
4.564 Gustav Andhill 79 Alingsås Sätra 3.3
4.499 Henrik Weisbach 79 Örgryte Sätra 3.3
4.383 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Sätra 3.3
3.595 Erik Spjut 65 Danderyd Athl Sätra 3.3