Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2013

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 DEC, 2013
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bo Nordin och omfattar resultat gjorda utomhus 2013.

100m

10.26 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Skara 6.6
10.30 Alexander Brorsson 90 Växjö Skara 6.6
10.35 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Trondheim, NOR 1.7
10.42 Erik Hagberg 95 Upsala Rieti, ITA 18.7
10.47 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Skara 6.6
10.48 *Sulayman Bah 86 Ullevi Oslo, NOR 16.8
10.49 Christopher Brusenback 93 Clovis, CA 27.4
10.49 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Skara 6.6
10.54 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.54 Odain Rose 92 IFK Umeå Sollentuna 7.6
10.59 Adam Denguir 94 Lund Västerås 9.8
10.65 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sundsvall 28.7
10.65 Björn Skoglund 91 Bollnäs Bollnäs 6.7
10.67 Austin Hamilton 97 Malmö Borås 30.8
10.68 Jan Wocalewski 93 Huddinge Skara 6.6
10.68 Shahbaz Safdar 92 Kville Skara 6.6
10.72 Emmanuel Amoh 92 Malmö Borås 30.8
10.73 Dennis Forsman 95 Ullevi Västerås 9.8
10.73 Jonathan Wulff 94 Hammarby Västerås 9.8
10.74 Tony Darkwah 86 Hammarby Borås 30.8
10.79 Mathias Dufournier 90 IF Göta Göteborg/U 29.6
10.79 Carl Armfelt 84 Spårvägen Skara 6.6
10.80 Jonathan Waltersson 85 Bollnäs Bollnäs 6.7
10.81 Maximus Fröjd 90 Ullevi Skara 6.6
10.83 Robin Nordkvist 93 Huddinge Göteborg/U 29.6
medvind
10.42 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Umeå 18.8
10.50 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 28.7
10.54 Björn Skoglund 91 Bollnäs Västerås 9.8
10.65 Carl Armfelt 84 Spårvägen Helsingborg 18.5
10.66 Shahbaz Safdar 92 Kville Göteborg/S 14.6
10.68 Emmanuel Amoh 92 Malmö Västerås 9.8
10.71 Patrik Andersson 91 Ullevi Västerås 9.8
10.73 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Sundsvall 28.7
10.77 Emil von Barth 96 Ullevi Västerås 9.8
10.78 Nasser Sebabi 82 Kville Göteborg/S 14.6
10.80 Andreas Engwall 92 Hammarby Sundsvall 28.7

200m

20.53 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Sollentuna 27.6
20.75 Johan Wissman 82 Hässelby Skara 6.6
20.87 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Stockholm/S 8.9
21.21 Joel Groth 91 Bollnäs Västerås 11.8
21.21 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Tampere, FIN 12.7
21.21 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Borås 31.8
21.52 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 27.6
21.53 Dennis Forsman 95 Ullevi Västerås 11.8
21.53 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sollentuna 27.6
21.62 *Sulayman Bah 86 Ullevi Mölndal 3.8
21.66 Patrik Andersson 91 Ullevi Västerås 11.8
21.68 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 27.6
21.69 Carl Armfelt 84 Spårvägen Skara 6.6
21.72 Emil Lyrberg 93 Ullevi Västerås 11.8
21.74 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg/U 30.6
21.79 Petter Olson 91 Hässelby Sollentuna 27.6
21.80 Adam Denguir 94 Lund Mölndal 3.8
21.83 David Sennung 91 Ullevi Alphen a d R, NED 9.6
21.84 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Trollbäcken 6.6
21.85 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Stockholm/S 8.9
21.91 Dennis Karanda 89 Öresund Borås 31.8
21.93 Emmanuel Amoh 92 Malmö Västerås 11.8
21.94 Mathias Dufournier 90 IF Göta Göteborg/U 30.6
21.95 Maximus Fröjd 90 Ullevi Borås 31.8
21.95 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Skara 6.6
medvind
20.59 Johan Wissman 82 Hässelby Sundsvall 28.7
20.75 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sundsvall 28.7
21.32 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 28.7
21.54 Austin Hamilton 97 Malmö Habo 1.6
21.59 Mathias Dufournier 90 IF Göta Göteborg/U 30.6
21.66 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 9.6
21.68 Felix Francois 90 Örgryte Habo 1.6
21.85 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Göteborg/U 30.6
21.86 Hampus Forsberg 89 Öresund Vellinge 15.6

400m

46.26 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Göteborg/S 15.6
46.56 Johan Wissman 82 Hässelby Stockholm/S 7.9
47.07 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Dublin, IRL 22.6
47.15 Dennis Forsman 95 Ullevi Rieti, ITA 18.7
47.70 Erik Martinsson 96 Gefle Donetsk, UKR 10.7
47.76 Felix Francois 90 Örgryte Oslo, NOR 18.8
47.98 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 29.6
48.17 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
48.52 Mattias Claesson 86 Hässelby Huddinge 15.6
48.53 Elias Amado 86 Falun Göteborg/U 29.6
48.61 Anton Asplund 90 Tureberg Stockholm/S 22.8
48.67 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Borås 31.8
48.68 Johan Svensson 89 Spårvägen Oskarshamn 3.7
48.70 Niclas Åkerström 88 Växjö Ängelholm 18.8
48.72 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Leppävaara, FIN 17.8
48.77 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Göteborg/S 15.6
48.78 Patrik Sjöö 92 Hässelby Göteborg/S 15.6
48.79 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg/U 29.6
48.80 Hampus Widlund 93 Växjö Västerås 10.8
48.91 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg/U 29.6
48.92 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 14.9
49.06 Christopher Brusenback 93 Las Vegas, NV 13.4
49.12 Hampus Forsberg 89 Öresund Helsingborg 7.7
49.17 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 7.6
49.26 Filip Nilsson 92 Kalmar Västerås 10.8

800m

1:47.15 Johan Svensson 89 Spårvägen Karlstad 23.7
1:47.24 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Merksem, BEL 24.8
1:47.51 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Karlstad 23.7
1:48.21 Joni Jaako 86 Hammarby Heusden-Z, BEL 13.7
1:49.18 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Karlstad 23.7
1:49.26 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Borås 1.9
1:49.46 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 8.9
1:49.76 Anton Asplund 90 Tureberg Kortrijk, BEL 14.7
1:49.83 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlstad 23.7
1:50.60 Mikael Röjerås 90 Västerås Princeton, NJ 19.4
1:51.04 Klas Persson 91 Tureberg Karlstad 23.7
1:51.54 Johan Hydén 89 Hammarby Göteborg/S 15.6
1:51.98 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 25.8
1:52.04 Viktor Ekelund 89 Malmö Karlstad 23.7
1:52.31 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Karlstad 23.7
1:52.38 Johan Eriksson 88 Tureberg Karlstad 23.7
1:52.53 Warsame Hassan 98 Malmö Köbenhavn, DEN 1.8
1:52.89 *Ahmed Tahir 92 Malmö Köbenhavn, DEN 1.8
1:52.93 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Mölndal 3.8
1:53.23 Alex Torgersson 94 Hammarby Hässelby 25.6
1:53.34 Elmar Engholm 92 Hässelby Air F Academy, CO 12.4
1:53.34 Kalle Berglund 96 Contact Stockholm/S 8.9
1:53.48 Joel Durén 94 Hässelby Mölndal 3.8
1:53.67 Bienvenue Musore 90 Tyresö Sollentuna 27.6
1:53.80 Tobias Åberg 89 Hälle Mölndal 3.8

1500m

3:43.63 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Sollentuna 27.6
3:43.69 Johan Hydén 89 Hammarby Oslo, NOR 13.6
3:44.79 Joni Jaako 86 Hammarby Stockholm/S 22.8
3:45.43 Elmar Engholm 92 Hässelby Azusa, CA 19.4
3:45.82 Staffan Ek 91 Björnstorp Heusden-Z, BEL 13.7
3:46.34 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stretford, GBR 17.8
3:46.41 Jonas Leandersson 91 Malmö Stockholm/S 22.8
3:48.12 William Levay 96 Spårvägen Borås 31.8
3:48.50 *Ababa Lama 93 Hälle Hoorn, NED 18.5
3:50.13 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Västerås 10.8
3:50.91 Martin Nilson 89 Malmö Uppsala 16.6
3:51.00 Jonas Wahl Sjöman 93 Bromma Stockholm/S 22.8
3:51.14 Klas Persson 91 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7
3:51.34 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Borås 31.8
3:52.47 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 22.8
3:52.99 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Sollentuna 27.6
3:53.45 Daniel Gleimar 92 Tureberg Sollentuna 27.6
3:53.59 Viktor Ekelund 89 Malmö Uppsala 16.6
3:53.63 Mikael Röjerås 90 Västerås Mahwah, NJ 13.4
3:53.66 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 22.8
3:53.78 Joel Durén 94 Hässelby Borås 31.8
3:53.84 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 22.8
3:53.98 John Foitzik 91 Spårvägen Stockholm/S 22.8
3:54.00 Fredrik Johansson 86 Växjö Stockholm/S 22.8
3:54.78 Albin Sjöblom 93 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7

3000m

7:59.53 *Ababa Lama 93 Hälle Karlstad 23.7
8:09.29 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Brandbu, NOR 22.5
8:12.37 Adil Bouafif 78 Hässelby Göteborg/S 15.6
8:12.51 *Musael Temesghen 82 Hälle Karlstad 23.7
8:13.04 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Mölndal 3.8
8:15.22 Olle Walleräng 85 Spårvägen Sollentuna 27.6
8:15.31 Staffan Ek 91 Björnstorp Karlstad 23.7
8:17.23 Erik Widing 87 Tureberg Karlstad 23.7
8:18.08 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sollentuna 7.6
8:18.75 Lars Södergård 83 Vallentuna Sollentuna 7.6
8:22.82 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 7.6
8:23.52 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Sollentuna 7.6
8:24.25 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Sollentuna 7.6
8:24.62 William Levay 96 Spårvägen Mölndal 3.8
8:25.41 Fredrik Johansson 86 Växjö Mölndal 3.8
8:25.6m Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/S 20.8
8:27.05 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Sollentuna 7.6
8:27.42 Alexander Palm 93 Spårvägen Mölndal 3.8
8:31.45 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Mölndal 3.8
8:31.47 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Karlstad 23.7
8:31.67 Anders Grahl 87 Enhörna Karlstad 23.7
8:32.4m Johan Strand 87 Ullevi Göteborg/S 20.8
8:32.55 Sean Pohorence 91 New Haven, CT 13.4
8:32.84 Andreas Jansson 96 Hässelby Karlstad 23.7
8:34.11 Andreas Åhwall 89 Hässelby Mölndal 3.8

5000m

13:34.74 Olle Walleräng 85 Spårvägen Ninove, BEL 27.7
13:38.04 *Ababa Lama 93 Hälle Sollentuna 27.6
13:52.22 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 15.6
13:55.18 Adil Bouafif 78 Hässelby Sollentuna 27.6
14:04.19 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Heusden-Z, BEL 13.7
14:20.41 *Musael Temesghen 82 Hälle Borås 1.9
14:22.11 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Portland, OR 8.6
14:23.28 Johan Hydén 89 Hammarby Stockholm/S 8.9
14:25.72 Erik Widing 87 Tureberg Heusden-Z, BEL 13.7
14:34.00 Lars Södergård 83 Vallentuna Sollentuna 27.6
14:35.11 Fredrik Johansson 86 Växjö Sollentuna 27.6
14:40.35 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Göteborg/U 28.6
14:40.72 John Kingstedt 92 Hammarby Sollentuna 27.6
14:41.23 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 6.8
14:42.72 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Stockholm/S 6.8
14:45.69 Fredrik Johansson 85 Ullevi Stockholm/S 6.8
14:48.82 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Halmstad 6.7
14:52.97 Andreas Fahlén 81 IFK Umeå Krokom 25.8
14:53.57 *Haben Idris 87 Hässelby Borås 1.9
14:53.82 Olle Kalered 90 Tjalve Halmstad 6.7
14:55.32 Johan Strand 87 Ullevi Halmstad 6.7
14:57.26 Emil Blomberg 92 Hässelby Arlington, TX 23.3
14:57.29 Daniel Lund 83 Hälle Stockholm/S 6.8
14:58.34 Alexander Palm 93 Spårvägen Västerås 9.8
14:59.97 Hans Larsson 81 Malmö Borås 1.9

10000m

28:55.87 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Pravets, BUL 8.6
29:11.26 Adil Bouafif 78 Hässelby Borås 30.8
29:11.52 *Musael Temesghen 82 Hälle Borås 30.8
29:11.79 *Ababa Lama 93 Hälle Borås 30.8
29:31.44 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Palo Alto, CA 28.4
29:37.85 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Borås 30.8
29:43.06 Lars Södergård 83 Vallentuna Borås 30.8
29:44.28 Johan Larsson 83 Strömstad LK Borås 30.8
30:16.49 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm/S 21.9
30:18.49 David Nilsson 87 Högby Stockholm/S 18.6
30:35.1m Andreas Fahlén 81 IFK Umeå Södertälje 14.8
30:36.91 Johan Strand 87 Ullevi Borås 30.8
30:41.40 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sandviken 4.5
30:54.99 *Haben Idris 87 Hässelby Borås 30.8
30:57.31 Henry Gross 85 Hässelby Borås 30.8
30:57.82 Carl Wistedt 80 Huddinge Borås 30.8
30:57.98 Oscar Carlsson 91 Apladalen Borås 30.8
31:03.7m Patrik Engström 77 Studenterna Södertälje 14.8
31:09.56 Martin Öhman 81 Hässelby Stockholm/S 18.6
31:11.20 Anders Grahl 87 Enhörna Stockholm/S 18.6
31:13.4m John Kingstedt 92 Hammarby Södertälje 14.8
31:14.2m Daniel Lund 83 Hälle Södertälje 14.8
31:15.70 Martin Stjernlöf 87 Eskilstuna Borås 30.8
31:21.58 Henrik Löfås 83 Upsala Borås 30.8
31:42.47 *Jens Nielsen 83 Spårvägen Borås 30.8

Halvmarathon

1:05.20 Anders Kleist 80 Akele Kalmar 29.6
1:05.55 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Philadelphia, PA 15.9
1:06.09 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 18.5
1:06.27 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Granollers, ESP 3.2
1:06.28 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm 14.9
1:06.45 *Daniel Woldu 89 Hammarby Hamburg, GER 21.4
1:06.53 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Den Haag, NED 10.3
1:06.56 David Nilsson 87 Högby Oslo, NOR 21.9
1:07.03 Fredrik Johansson 85 Ullevi Den Haag, NED 10.3
1:07.07 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Örebro 12.10
1:07.08 Emil Lerdahl 82 Hammarby Den Haag, NED 10.3
1:07.08 Adil Bouafif 78 Hässelby Stockholm 14.9
1:07.14 *Musael Temesghen 82 Hälle Göteborg 18.5
1:07.21 Andreas Åhwall 89 Hässelby Berlin, GER 7.4
1:07.46 Mustafa Mohamed 79 Hälle Moskva, RUS 17.8
1:08.13 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Stockholm 14.9
1:08.20 Magnus Hansson 76 Trelleborg Praha, CZE 6.4
1:08.25 *Meberhatom Yamana 92 Spårvägen Stockholm 14.9
1:08.28 Henry Gross 85 Hässelby Stockholm 14.9
1:08.55 Henrik Löfås 83 Upsala Den Haag, NED 10.3
1:09.00 Anders Grahl 87 Enhörna Den Haag, NED 10.3
1:09.01 *Brian B Nielsen 76 Fredrikshof Den Haag, NED 10.3
1:09.10 Lars Johansson 85 Enhörna Halmstad 17.8
1:09.29 Johan Strand 87 Ullevi Den Haag, NED 10.3

Marathon

2:16.42 *Daniel Woldu 89 Hammarby Hamburg, GER 21.4
2:17.09 Mustafa Mohamed 79 Hälle Moskva, RUS 17.8
2:21.42 Patrik Engström 77 Studenterna Valencia, ESP 17.11
2:25.27 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm 1.6
2:25.35 Jonas Buud 74 Mora Stockholm 9.11
2:25.45 David Nilsson 87 Högby Stockholm 1.6
2:25.53 Michael Mustaniemi 87 Bålsta Dubai, UAE 25.1
2:25.55 Anders Österlund 73 Västerås SOK Düsseldorf, GER 28.4
2:26.09 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Tromsö, NOR 22.6
2:26.29 Fredrik Johansson 85 Ullevi Stockholm 1.6
2:26.40 *Janne Holmén 77 Rånäs Stockholm 1.6
2:27.16 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Tokyo, JPN 24.2
2:27.34 Andreas McConville 81 Studenterna Göteborg 12.10
2:27.58 *Brian B Nielsen 76 Fredrikshof Manchester, GBR 28.4
2:28.41 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle Frankfurt, GER 27.10
2:28.41 Erik Anfält 76 Örebro AIK Berlin, GER 29.9
2:28.52 Fernando Dinis 71 Hälle Rotterdam, NED 14.4
2:28.55 Henrik Löfås 83 Upsala New York, NY 3.11
2:29.31 Emil Lerdahl 82 Hammarby Stockholm 1.6
2:29.32 Patrik Eklund 82 Studenterna Berlin, GER 29.9
2:29.57 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Stockholm 1.6
2:30.16 *Mark Hobbs 77 Studenterna Frankfurt, GER 27.10
2:31.27 Carl Wistedt 80 Huddinge Frankfurt, GER 27.10
2:31.51 Henrik Jannborg 80 Bangkok, THA 17.11
2:32.11 Niklas Sydow 80 Fredrikshof Stockholm 9.11

3000m hinder/91.4

8:49.66 Elmar Engholm 92 Hässelby Austin, TX 24.5
8:51.36 Emil Blomberg 92 Hässelby Austin, TX 24.5
8:57.36 *Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Borås 31.8
8:58.25 Daniel Lundgren 85 Tureberg Borås 31.8
9:00.36 Fredrik Johansson 86 Växjö Kazan, RUS 8.7
9:02.03 Jonas Legernes 91 Ullevi Palo Alto, CA 29.3
9:08.66 Vidar Johansson 96 Sävedalen Borås 31.8
9:09.84 Robin Lindgren 90 Örgryte Borås 31.8
9:11.90 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Sollentuna 27.6
9:22.17 Johan Lindberg 80 Upsala Borås 31.8
9:23.73 Mathias Borg 85 Ullevi Halmstad 6.7
9:23.77 Andreas Åhwall 89 Hässelby Borås 31.8
9:24.53 Andreas Jansson 96 Hässelby Borås 31.8
9:29.61 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Leppävaara, FIN 18.8
9:31.01 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 27.6
9:31.78 Niklas Jonsson 92 Hammarby Halmstad 6.7
9:33.99 Albin Olausson 92 Örebro Enskede 12.5
9:34.05 Rasmus Grelsson 88 Trångsviken Krokom 14.9
9:34.49 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Leppävaara, FIN 18.8
9:35.58 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Borås 31.8
9:37.46 Erik Widing 87 Tureberg Stockholm/S 30.7
9:42.33 Albin Sjöblom 93 Tureberg Borås 31.8
9:49.42 Fredrik Sohlberg 72 Vallentuna Gävle 17.8
9:50.12 Muntadhar Saleh 92 Malmö Göteborg/U 28.6
9:53.00 Johan Lindgren 96 Mölndal Borås 12.5

110m häck/106.7

13.49 Philip Nossmy 82 Malmö Sundsvall 28.7
13.80 ^Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Sundsvall 28.7
14.00 Marvin Tay 90 Spårvägen Borås 31.8
14.07 Alexander Brorsson 90 Växjö Regensburg, GER 8.6
14.18 Anton Levin 92 Helsingborg Borås 31.8
14.23 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Borås 31.8
14.31 Martin Kallur 91 Falun Västerås 11.8
14.33 Filip Lööv 92 IF Göta Genève, SUI 1.6
14.36 Hampus Widlund 93 Växjö Borås 31.8
14.38 Petter Olson 91 Hässelby Halmstad 6.7
14.47 Hannes Kvist Wirdmo 94 Växjö Borås 31.8
14.58 Björn Barrefors 87 Hammarby Columbus, OH 11.5
14.74 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
14.76 Charles Mitala 96 Malmö Mölndal 3.8
14.77 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Halmstad 6.7
14.80 Anders Leifsson 92 Orient Skara 6.6
14.97 Andreas Andersson 87 Hässelby Sundsvall 28.7
14.97 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Borås 31.8
15.02 Henrik Encke 84 Hässelby Borås 31.8
15.14 Marcus Persson 89 Ullevi Göteborg/U 30.6
15.20 Rafael Askros 81 Lidingö Sollentuna 18.5
15.27 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Nottwil, SUI 29.6
15.30 Markus Sparrman 89 Ymer Borås 31.8
15.46 Dennis Eriksson 93 Falun Västerås 11.8
15.47 Björn Johansson 88 Västerås Athens, OH 13.4
medvind
13.97 Alexander Brorsson 90 Växjö Kazan, RUS 11.7
14.82 Marcus Persson 89 Ullevi Göteborg/S 1.6
15.46 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 10.5

400m häck/91.4

51.42 Niclas Åkerström 88 Växjö Dublin, IRL 22.6
51.69 Jonathan Carbe 90 Örgryte Borås 1.9
51.93 Petter Olson 91 Hässelby Västerås 11.8
52.14 Erik Lindahl 90 Ullevi Oslo, NOR 13.6
52.47 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Västerås 11.8
53.21 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Västerås 11.8
53.22 Anton Nilsson 92 Huddinge Tampere, FIN 25.8
53.99 Tobias Nilsson 92 Alvesta Västerås 11.8
54.35 Philip Green 93 Hammarby Västerås 10.8
54.63 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Göteborg/U 28.6
54.90 Niklas Larsson 85 Hässelby Halmstad 6.7
55.07 Jim Christensson 89 Mölndal Borås 31.8
55.21 Marcus Nilsson 91 Högby Helsingborg 24.8
55.59 Isak Andersson 96 Upsala Sollentuna 18.5
55.60 Adam Björling 90 Tjalve Halmstad 6.7
55.66 Markus Johansson 90 IFK Umeå Uppsala 16.6
56.04 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 18.5
56.05 Arvid Berglund 91 Tranås Borås 31.8
56.06 Eric Bergvall 94 Hässelby Leppävaara, FIN 17.8
57.07 Fredrik Linansky 89 Helsingborg Motala 1.6
57.13 Dennis Eriksson 93 Falun Enskede 12.5
57.13 Andreas Almlöf 95 Hammarby Leppävaara, FIN 17.8
57.17 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Tranås 17.8
57.20 Hampus Forsberg 89 Öresund Motala 1.6
57.24 Jonathan Waern 86 Örebro Enskede 12.5

Höjd

2.15 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Kil 3.8
2.14 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Halmstad 13.7
2.13 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 27.6
2.13 Marcus Lundquist 91 Rånäs Sollentuna 27.6
2.13 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
2.13 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Stockholm/S 7.9
2.11 Jesper Borg 93 Ullevi Västerås 11.8
2.10 Erik Liberg 93 Ullevi Borås 8.6
2.09 Henrik Thoms 96 Hanviken Donetsk, UKR 11.7
2.09 Oskar Lundqvist 97 Upsala Donetsk, UKR 11.7
2.08 Fabian Delryd 96 Täby Sandviken 1.6
2.08 Fredrik Löfgren 94 Lund Västerås 9.8
2.07 Jonathan Kruse 95 Upsala Uppsala 16.6
2.06 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Västerås 11.8
2.05 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Habo 1.6
2.05 Nils Carlsson 93 Riviera Skellefteå 13.7
2.05 Carl Rönnow 90 Athletique Sollentuna 27.6
2.05 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 8.6
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Rieti, ITA 20.7
2.01 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
2.01 Arlind Shaluni 92 Norrköping Sollentuna 8.6
2.00 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8
2.00 Viktor Husmark 92 Ullevi Västerås 11.8
2.00 Fredrik Sangberg 90 Kville Borås 12.5
2.00 Kristian Olofsson 90 Ymer Göteborg/S 15.6
2.00 Ali Tepe 94 Gefle Gävle 19.6
2.00 Rasmus Carlsson 88 Örebro Huddinge 8.6

Stav

5.65 Alhaji Jeng 81 Örgryte Moskva, RUS 12.8
5.50 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Rieti, ITA 5.7
5.36 Andreas Duplantis 93 Stål Austin, TX 29.3
5.20 Arvid Lindahl 92 KA2 Göteborg/U 30.6
5.20 Rasmus Carlsson 88 Örebro Nottwil, SUI 30.6
5.16 Carl Sténson 93 Hellas Stockholm/S 8.9
5.10 Robert Warensjö 90 Nyköping Las Vegas, NV 11.5
5.10 Elias Palo 81 Haparanda SKT Kemi, FIN 17.8
5.06 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Halmstad 6.7
5.01 Filip Gyllensten 92 Kville Göteborg/U 28.6
4.97 Petter Olson 91 Hässelby Västerås 10.8
4.96 Björn Barrefors 87 Hammarby Halmstad 6.7
4.95 Simon Assarsson 91 Växjö Göteborg/S 14.6
4.92 Björn Johansson 88 Västerås Athens, OH 12.4
4.91 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Västerås 10.8
4.86 Per Drageryd 91 Örebro Enskede 12.5
4.85 Simon Gyllensten 92 Kville Göteborg/S 14.6
4.83 Magnus Jomyr 95 Örgryte Västerås 9.8
4.80 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/U 29.6
4.80 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
4.71 Jonas Asplund 73 Märsta Bålsta 25.8
4.70 Stefan Jeppsson 75 Vittsjö Hässleholm 28.7
4.70 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg/U 30.6
4.67 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/U 28.6
4.66 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 21.8

Längd

8.00 Michel Tornéus 86 Hammarby Göteborg/S 15.6
7.65 Johan Taléus 94 Eskilstuna Stockholm/S 7.9
7.58 Andreas Otterling 86 Örebro Enskede 12.5
7.52 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 11.7
7.52 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 29.6
7.45 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
7.43 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg/S 14.6
7.40 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Halmstad 6.7
7.37 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Donetsk, UKR 10.7
7.26 Ritchie Moba 90 Tumba Borås 1.9
7.25 Adam Ståhlberg 91 Örebro Gävle 19.7
7.25 Adam Denguir 94 Lund Göteborg/U 29.6
7.24 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Lawrenceville, NJ 4.5
7.23 Simon Karlén 94 Arvika Västerås 9.8
7.22 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Västerås 10.8
7.20 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg/S 30.7
7.19 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 8.6
7.16 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 14.9
7.13 Filip Hjorth 93 Falun Västerås 10.8
7.07 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg/S 20.8
7.06 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg/S 14.6
7.06 Rickard Willman 94 Västerås Leppävaara, FIN 17.8
7.06 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 18.5
7.01 Björn Barrefors 87 Hammarby Nottwil, SUI 29.6
7.01 Love Fältström 91 Hammarby Borås 31.8
medvind
8.12 Michel Tornéus 86 Hammarby Göteborg/S 15.6
7.67 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/S 15.6
7.63 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 29.6
7.53 Adam Chiguer 91 Huddinge Málaga, ESP 1.6
7.48 Mattias Abulu 91 Ullevi Helsingborg 7.7
7.15 Björn Barrefors 87 Hammarby Columbus, OH 10.5
7.14 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 5.6
7.09 Rickard Willman 94 Västerås Göteborg/U 29.6
7.01 Olof Östenberg 97 Växjö Eskilstuna 10.8

Tresteg

16.27 Mathias Ström 87 Örgryte Stockholm/S 8.9
16.08 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Stockholm/S 8.9
15.96 Moteba Mohamed 90 Hässelby Stockholm/S 8.9
15.10 Mattias Karlsson 92 Västerås Uppsala 16.6
14.98 Erik Ehrlin 90 Ärla Enskede 6.8
14.79 Isak Persson 95 Spårvägen Västerås 11.8
14.68 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Halmstad 6.7
14.50 Dastid Selmani 92 Lund Uppsala 16.6
14.48 Simon Karlén 94 IF Göta Göteborg/U 30.6
14.44 Adam Ståhlberg 91 Örebro Västerås 11.8
14.43 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Göteborg/U 30.6
14.31 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8
14.31 Jonas Arbinge 93 Hellas Västerås 11.8
14.26 Erik Liberg 93 Ullevi Västerås 11.8
14.25 Fredrik Löfgren 94 Lund Mölndal 3.8
14.22 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 30.6
14.17 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Stockholm/S 7.9
14.09 Jonathan Söderling 88 Hammarby Halmstad 6.7
13.95 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 11.8
13.88 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Västerås 11.8
13.86 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/U 30.6
13.85 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Eskilstuna 11.8
13.85 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Borås 12.5
13.85 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Sollentuna 18.5
13.80 Gustav Fridh 93 Huddinge Västerås 11.8
medvind
14.52 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Västerås 11.8
14.36 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 11.8

Kula/7.26

20.50 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Hässleholm 27.7
19.57 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Stockholm/S 8.9
18.78 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Västerås 10.8
18.57 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Katrineholm 9.6
17.71 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 15.5
17.13 Ulf Ankarling 88 IF Göta Enskede 12.5
16.95 Arwid Koskinen 92 Huddinge Enskede 12.5
16.44 Robert Melin 82 Bottnaryd Melbourne, AUS 12.12
16.29 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Västerås 10.8
16.17 Jonas Meyer 90 Orient Motala 1.6
15.77 Jeffrey Ige 83 Huddinge Huddinge/J 9.7
15.64 Martin Gren 89 Ullevi Göteborg/S 19.8
15.61 Anders Lundell 88 Ullevi Arvika 27.7
15.50 Henrik Wennberg 66 Upsala Boerne, TX 5.10
15.43 Marcus Nilsson 91 Högby San Marcos, TX 23.3
15.39 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Varberg 24.8
15.29 Bengt Pettersson 61 Huddinge Hässelby 25.6
14.98 David Kallebäck 89 Varberg Växjö/V-K 2.7
14.94 Per Rosell 87 Ullevi Göteborg/S 19.8
14.89 Niklas Trennéus 72 Ymer Borås 12.5
14.68 Linus Bernhult 75 Örebro Enskede 12.5
14.52 Simon Pettersson 94 Upsala Uppsala 16.6
14.50 Erik Larsson 80 Gotland Tingstäde 23.6
14.47 Stefan Blomqvist 65 Örgryte Boerne, TX 19.10
14.38 Björn Barrefors 87 Hammarby Fayetteville, AR 30.3

Diskus/2.0

64.46 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 27.7
63.09 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 25.9
61.66 Axel Härstedt 87 Malmö Halle, GER 25.5
61.29 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Tampere, FIN 13.7
59.03 Ulf Ankarling 88 IF Göta Kil 3.8
58.29 Johnny Karlsson 89 Strömsund Umeå/V 6.5
55.65 Per Rosell 87 Ullevi Göteborg/S 19.8
55.58 Robert Melin 82 Bottnaryd Sydney, AUS 13.4
54.74 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tempe, AZ 27.4
51.16 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 24.8
50.39 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Mölndal 3.8
49.71 Simon Pettersson 94 Upsala Borås 31.8
48.72 Erik Schenström 91 Nyköping Nyköping 1.6
48.71 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Södertälje 6.6
48.24 Pontus Thomée 87 Ullevi Kungälv/S 8.6
48.19 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
48.07 Linus Bernhult 75 Örebro Enskede 12.5
47.77 Niklas Trennéus 72 Ymer Borås 8.6
47.50 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 15.5
46.54 Björn Johansson 88 Västerås Austin, TX 28.3
46.38 Erik Larsson 80 Gotland Tingstäde 23.6
46.02 Robert Alneroth 84 Gefle Östhammar 14.9
45.65 Andreas Grahn 92 Västerås Nyköping 1.6
45.37 Anton Larsson 93 Järvsö Göteborg/U 30.6
45.30 Oscar Törnros 92 Sala Falun 15.5

Slägga/7.26

76.43 Markus Johansson 90 IF Göta Karlstad/M 24.8
76.39 Mattias Jons 82 Hässelby Stockholm/S 7.9
67.09 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Bottnaryd 30.6
65.63 Stefan Kvist 87 Alvesta Bottnaryd 30.6
65.50 Elias Håkansson 92 Spårvägen Columbia, MO 9.5
62.36 Alexander Larsson 94 Upsala Sollentuna 18.5
61.57 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 20.9
60.85 Daniel Nyman 87 Växjö Borås 1.9
60.76 Hans Eriksson 86 Västerås Västerås/Ap 14.9
59.83 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 21.9
59.11 Anders Eriksson 94 Hovslätt Bottnaryd 30.6
57.19 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Borås/R 22.9
57.06 Tommy Larsson 90 IF Göta Bottnaryd 30.6
56.54 Karl-Erik Ludvigsson 88 Spårvägen Torsby 29.3
56.30 Mikael Larsson 92 IF Göta Västerås 10.8
56.24 Joakim Axelsson 86 Nyköping Bålsta 19.5
55.95 Emil Olars 91 Södertälje Södertälje 29.5
55.73 Robert Melin 82 Bottnaryd Ringwood, AUS 20.10
54.92 Anders Eriksson 89 Udd Tårnby, DEN 5.5
54.91 Johan Björnstad 90 Ullevi Bottnaryd 30.6
53.65 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/R-K 13.10
53.27 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 13.9
52.60 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 12.6
52.34 Christian Hansson Bergén 90 Lidingö Sollentuna 18.5
51.87 Torbjörn Julin 89 Ullevi Göteborg/S-K 24.8

Spjut/800

84.61 Kim Amb 90 Bålsta Zagreb, CRO 3.9
83.23 Gabriel Wallin 81 Södertälje Hässelby 25.6
78.59 Jiannis Smalios 87 Örebro Stockholm/S 8.9
77.19 Jonas Lohse 87 Mölndal Borås 12.5
72.53 Richard Olsson 89 IF Göta El Paso, TX 13.4
72.08 Sebastian Thörngren 93 Växjö Borås 12.5
72.02 Olof Hansson 86 Hässelby Hässelby 25.6
70.86 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Umeå 18.8
69.33 Johan Carlqvist 92 Falun Västerås 9.8
69.26 Joachim Ivarsson 89 Spårvägen Bålsta 19.5
69.14 Theodor Thor 93 Örebro Eskilstuna 15.6
68.33 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Nottwil, SUI 30.6
68.12 Quincy Andersson 95 Malmö Leppävaara, FIN 18.8
67.99 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Bålsta 19.5
66.68 Johan Harlestedt 85 N 88 Umeå 9.6
66.03 Axel Lönegren 94 Upsala Västerås 11.8
64.64 David Johansson 91 Åhus Austin, TX 25.5
64.50 Pontus Thomée 87 Ullevi Halmstad 6.7
63.67 Jens Frisk 86 N 88 Umeå 28.7
63.16 Johan Holmberg 88 Huddinge Bålsta 19.5
62.30 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå 28.7
62.22 Johannes Henriksson 93 IF Göta Arvika 28.7
61.99 Ingmar Veinberg 82 Spårvägen Huddinge/J 10.9
61.79 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 14.7
61.54 Henrik Sjöstrand 90 Castor Krokom 15.9
61.54 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge 9.6

Tiokamp/M

8.104 Marcus Nilsson 91 Högby Eugene, OR 6.6
7.738 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 12.7
7.678 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Nottwil, SUI 30.6
7.643 Petter Olson 91 Hässelby Kalmar 15.9
7.526 Rasmus Carlsson 88 Örebro Huddinge 9.6
7.369 Björn Barrefors 87 Hammarby Columbus, OH 11.5
7.182 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 10.5
6.937 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Princeton, NJ 11.5
6.904 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge 9.6
6.855 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Kalmar 15.9
6.854 Adam Björling 90 Tjalve Huddinge 9.6
5.773 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Kalmar 29.9
4.744 Henrik Johansson 85 Gnistan Kalmar 29.9