Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 20 oktober 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 1 JAN, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.16 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
12.21 Lisa Warfvinge 98 Varberg Halmstad 12.7
12.38 Josefin Persson 98 Sävedalen Halmstad 12.7
12.41 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 12.7
12.49 Fanny Ernestam 98 Örebro Halmstad 12.7
12.49 Hedda Ringman 98 Norrköping Halmstad 12.7
12.51 Alexandra Larsson 98 IF Göta Sollentuna 7.6
12.52 Rebecka Svedberg 98 Linköping Motala 29.5
12.55 Ida Nilsson 98 Hovslätt Habo 14.6
12.62 Minna Svärd 98 IF Göta Torsby 17.5
12.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Arvika 26.7
12.63 Kaiza Karlén 98 Arvika Hallsberg 29.5
12.66 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Sollentuna 7.6
12.68 Mathilda Eriksson 98 Tumba Stockholm/S 24.8
12.73 Vanja Blomberg 98 Klippan Eslöv 25.5
12.77 Hanna Kapell 98 Hammarby Söderhamn 8.8
12.83 Sofie Borssén 98 Kalmar Skruv 17.5
12.83 Sophia Hofer 98 Malmö Vellinge 6.6
12.84 Linnea Frobe 98 Täby Danderyd 18.5
12.84 Tove Olsson 98 Tumba Sollentuna 7.6
medvind
12.10 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 13.6
12.34 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 17.5
12.37 Fanny Ernestam 98 Örebro Halmstad 12.7
12.41 Alexandra Larsson 98 IF Göta Sollentuna 7.6
12.56 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Kramfors 6.9
12.64 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Helsingborg 17.5
12.65 Hanna Kapell 98 Hammarby Tanumshede 16.8
12.73 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Helsingborg 17.5

200m

24.78 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6
24.97 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/S 1.6
25.13 Minna Svärd 98 IF Göta Torsby 17.5
25.28 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 29.6
25.41 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 13.7
25.69 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Söderhamn 17.5
25.79 Rebecka Svedberg 98 Linköping Jönköping 15.6
25.87 Vanja Blomberg 98 Klippan Söderhamn 9.8
25.88 Hanna Kapell 98 Hammarby Västerås 2.8
25.98 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 29.6
26.08 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 1.6
26.15 Emelie Rantzow 98 Ymer Uddevalla 19.7
26.19 Fanny Ernestam 98 Örebro Uppsala 29.5
26.22 Hedda Ringman 98 Norrköping Västerås 2.8
26.24 Tove Olsson 98 Tumba Sollentuna 8.6
26.34 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 29.6
26.41 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 7.9
26.43 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Skara 6.6
26.52 Maria Södergren 98 Täby Huddinge 19.8
26.66 Mathilda Eriksson 98 Tumba Göteborg/U 29.6
medvind
25.13 Moa Mattisson 98 Helsingborg Söderhamn 9.8
25.48 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Söderhamn 9.8
25.77 Hedda Ringman 98 Norrköping Söderhamn 9.8
25.95 Emelie Rantzow 98 Ymer Söderhamn 9.8
26.21 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Söderhamn 9.8
26.33 Ida Nilsson 98 Hovslätt Skara 23.8

400m

56.40 Josefin Persson 98 Sävedalen Söderhamn 9.8
56.43 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 28.6
56.60 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
57.50 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 28.6
57.59 Minna Svärd 98 IF Göta Tanumshede 16.8
59.05 Marina Janhunen 98 Hammarby Tanumshede 16.8
59.27 Tove Olsson 98 Tumba Uppsala 29.5
59.33 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
59.52 Amanda Holmberg 98 Lidköping Skara 6.6
60.41 Hanna Aabakken 98 Västerås Gävle 20.7
61.34 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Huddinge 20.9
61.47 Frida Andersson 98 Eslöv Söderhamn 9.8
61.54 Isa Teglund 98 Udd Helsingborg 6.7
61.64 Matilda Brännström 98 Umedalen Huddinge 20.9
62.16 Julia Kanerva 98 Lerum Lerum 18.6
62.18 Sara Overgaard 98 Kville Kungsbacka 30.8
62.44 Olivia Kempi 98 Helsingborg Halmstad 12.7
62.47 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg/S 1.6
63.19 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Söderhamn 8.8
63.55 Lydia Håkansson 98 Östersund Östersund 14.9
63.55 Lovisa Genlid 98 Söderhamn Söderhamn 8.8

800m

2:15.45 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/S 22.7
2:17.64 Sara Overgaard 98 Kville Lerum 7.9
2:20.54 Anna Engelin 98 Östersund Gävle 19.7
2:20.77 Maria Freij 98 Öresund Helsingborg 4.7
2:20.91 Thea Boström 98 Tjalve Norrköping 18.6
2:21.18 Olivia Kempi 98 Helsingborg Norrköping 29.5
2:21.20 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Göteborg/S 31.5
2:22.01 Sofia Johansson 98 Tranås Jönköping 15.6
2:22.22 Frida Andersson 98 Eslöv Göteborg/U 27.6
2:23.96 Sofie Reimers 98 Hässelby Danderyd 18.5
2:24.69 Julia Kanerva 98 Lerum Göteborg/S 31.5
2:24.79 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Halmstad 13.7
2:26.02 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Varberg 2.8
2:26.52 Isabelle Haugen 98 Hellas Söderhamn 10.8
2:26.69 Isabelle Melin 98 Kville Kungsbacka 31.8
2:26.90 Bianca Salming 98 Täby Upplands Väsby 7.9
2:27.87 Isa Teglund 98 Udd Göteborg/U 27.6
2:28.39 Helena Kolte 98 Täby Upplands Väsby 7.9
2:28.75 Lovisa Linde 98 Täby Upplands Väsby 7.9
2:28.89 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Stockholm/S 9.9

1500m

4:40.44 Thea Boström 98 Tjalve Göteborg/U 28.6
4:43.29 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Söderhamn 9.8
4:58.69 Sofia Johansson 98 Tranås Jönköping 15.6
4:59.62 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Kvarnsveden 7.6
5:00.71 Linnea Isaksson 98 Falkenberg Söderhamn 9.8
5:02.88 Sofi Reimers 98 Hässelby Västerås 3.8
5:04.00 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg/U 28.6
5:07.09 Maria Freij 98 Öresund Helsingborg 6.7
5:08.23 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Huddinge 14.6
5:09.06 Alice Greberg 98 Mölndal Huddinge 14.6
5:13.90 Julia Kanerva 98 Lerum Motala 29.5
5:17.97 Matilda Brännström 98 Umedalen Tornio, FIN 16.8
5:18.80 Julia Arvidsson 98 Växjö Växjö 19.8
5:23.83 Helena Thim 98 Upsala Västerås 3.8
5:23.98 Lydia Håkansson 98 Östersund Tornio, FIN 16.8
5:25.59 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Huddinge 19.9
5:29.32 Moa Carlsson 98 Sävedalen Göteborg/U 28.6
5:37.23 Linda Skoglund 98 Gefle Norrköping 29.5
5:37.87 Sandra Vallin 98 Brattås Kalmar 15.6
intern klubbtävling
5:34.4m Emma Jansson 98 Westmannia Köping 17.9

3000m

9:58.30 Thea Boström 98 Tjalve Sollentuna 6.6
10:22.04 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Göteborg/S 1.6
10:56.01 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg/S 1.6
10:57.99 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/S 1.6
11:07.05 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/S 1.6
11:10.70 Emma Larsson 98 Kvarnsveden Mora 6.9
11:11.24 Nelly Höglund 98 Kvarnsveden Söderhamn 8.8
11:14.41 Beatrice Svensson 98 Linköping Söderhamn 8.8
11:24.63 Julia Arvidsson 98 Växjö Oskarshamn 11.5
11:39.30 Sofi Reimers 98 Hässelby Tanumshede 16.8
11:50.97 Helena Thim 98 Upsala Märsta 16.8
12:08.22 Magdalena Pölder 98 Sala Högby 12.7

1500m hinder/76.2

5:05.97 Cornelia Karlsson 98 Sävedalen Söderhamn 10.8
5:23.87 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg/U 27.6
5:33.52 Malin Svärdling 98 Täby Söderhamn 10.8
5:41.14 Julia Arvidsson 98 Växjö Söderhamn 10.8
5:49.98 Alice Greberg 98 Mölndal Huddinge 13.6
5:50.02 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Huddinge 13.6
5:54.04 Helena Thim 98 Upsala Söderhamn 10.8

100m häck/76.2

14.42 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Stockholm/S 23.8
14.43 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 29.6
14.47 Mathilda Eriksson 98 Tumba Stockholm/S 23.8
14.48 Minna Svärd 98 IF Göta Göteborg/U 29.6
14.62 Maria Södergren 98 Täby Stockholm/S 23.8
14.68 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Stockholm/S 23.8
14.72 Helena Kolte 98 Täby Göteborg/U 29.6
14.78 Isa Andersson 98 Helsingborg Stockholm/S 23.8
14.92 Hanna Kapell 98 Hammarby Stockholm/S 23.8
14.94 Emelie Rantzow 98 Ymer Stockholm/S 23.8
14.98 Tove Olsson 98 Tumba Sätra 17.5
14.98 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg/U 29.6
15.08 Bianca Salming 98 Täby Göteborg/U 29.6
15.17 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 29.6
15.23 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Stockholm/S 23.8
15.43 Marina Janhunen 98 Hammarby Täby 7.9
15.51 Ellen Eklund 98 Piteå Göteborg/U 29.6
15.55 Sara Sjögren 98 Stenungsund Borås 15.6
15.78 Filippa Fernström 98 Malmö Hässleholm 26.7
15.86 Jennie Sandgren 98 Sundsvall Huddinge 20.9
15.86 Anna Engelin 98 Östersund Sollentuna 8.6
oklar/okänd vind
15.04 Ellen Eklund 98 Piteå Skellefteå 27.7
medvind
14.21 Amanda Holmberg 98 Lidköping Skara 6.6
14.42 Minna Svärd 98 IF Göta Tanumshede 16.8
14.61 Hanna Kapell 98 Hammarby Tanumshede 16.8
15.17 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Uppsala 6.7
15.38 Anna Engelin 98 Östersund Krokom 30.8
15.44 Filippa Fernström 98 Malmö Tanumshede 16.8

300m häck/76.2

42.65 Minna Svärd 98 IF Göta Söderhamn 10.8
43.71 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 27.6
43.93 Amanda Holmberg 98 Lidköping Söderhamn 9.8
44.08 Anna Engelin 98 Östersund Stockholm/S 24.8
44.28 Tove Olsson 98 Tumba Huddinge 13.6
44.53 Marina Janhunen 98 Hammarby Stockholm/S 24.8
44.56 Hanna Kapell 98 Hammarby Huddinge 21.9
44.68 Helena Kolte 98 Täby Söderhamn 10.8
45.14 Maria Södergren 98 Täby Söderhamn 9.8
45.39 Lovisa Linde 98 Täby Söderhamn 10.8
45.47 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 4.7
45.90 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Stockholm/S 24.8
45.96 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Stockholm/S 24.8
46.14 Emelie Rantzow 98 Ymer Stockholm/S 24.8
46.15 Isa Andersson 98 Helsingborg Helsingborg 4.7
46.52 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
46.61 Ellen Eklund 98 Piteå Söderhamn 9.8
46.74 Sara Overgaard 98 Kville Göteborg/S 31.5
47.18 Alice Jungerup 98 Udd Göteborg/U 27.6
47.48 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Söderhamn 9.8

Höjd

1.77 Bianca Salming 98 Täby Kópavogur, ISL 7.6
1.72 Rebecka Svedberg 98 Linköping Göteborg/U 28.6
1.71 Louise Estberg 98 Malmö Söderhamn 8.8
1.69 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Söderhamn 8.8
1.68 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Stockholm/S 24.8
1.68 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Göteborg/U 28.6
1.65 Ida Nilsson 98 Hovslätt Huddinge 20.9
1.64 Jenny Lestander 98 Linköping Göteborg/U 28.6
1.63 Amanda Holmberg 98 Lidköping Upplands Väsby 6.9
1.62 Elin Johansson 98 Kristinehamn Sollentuna 7.6
1.61 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Habo 29.5
1.60 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Lerum 18.6
1.60 Helena Kolte 98 Täby Upplands Väsby 6.9
1.60 Maria Södergren 98 Täby Upplands Väsby 6.9
1.59 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/U 28.6
1.57 Sara Sjödahl Wennergren 98 Falun Kvarnsveden 7.6
1.56 Linnea Anonsen 98 Gefle Huddinge 20.9
1.55 Julia Petersson 98 Ullevi Kungälv 22.6
1.54 Lovisa Linde 98 Täby Täby 10.5
1.54 Mathilda Eriksson 98 Tumba Täby 10.5

Stav

4.20 Elienor Werner 98 Hässelby Göteborg/U 29.6
3.82 Josefin Herstedt 98 Hammarby Sollentuna 8.6
3.75 Minna Svärd 98 IF Göta Halmstad 12.7
3.41 Emma Kuutti 98 Örgryte Söderhamn 10.8
3.27 Elin Domberg 98 Örebro Söderhamn 10.8
3.12 Frida Jonsson 98 Östersund Sollentuna 8.6
2.92 Rebecca Pettersson 98 Ullevi Söderhamn 10.8
2.91 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Kungsbacka 30.8
2.80 Alexia Lillhav 98 Växjö Karlskrona 15.6
2.62 Vilma Styrman 98 Haparanda Huddinge 20.9
2.60 Amanda Bjersér 98 Lidingö Västerås 29.5
2.40 Mathilda Eriksson 98 Tumba Uppsala 29.5
2.40 Salsabil Omar 98 Haparanda Piteå 6.9
2.18 Frida Deltin 98 Wärnamo Värnamo 15.6
2.17 Felicia Engberg 98 Leksand Järvsö 21.9

Längd

5.97 Kaiza Karlén 98 Arvika Arvika 26.7
5.76 Lisa Warfvinge 98 Varberg Söderhamn 9.8
5.72 Fanny Ernestam 98 Örebro Göteborg/U 28.6
5.62 Bianca Salming 98 Täby Göteborg/U-U 27.6
5.57 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 24.8
5.53 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 31.8
5.53 Emelie Rantzow 98 Ymer Söderhamn 9.8
5.46 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Söderhamn 9.8
5.44 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 1.6
5.44 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Helsingborg 6.7
5.43 Sophia Hofer 98 Malmö Kalmar 15.6
5.42 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U-U 27.6
5.41 Alexandra Larsson 98 IF Göta Göteborg/U 28.6
5.35 Anna Karlsson 98 Motala Jönköping 15.6
5.35 Jenny Lestander 98 Linköping Jönköping 15.6
5.35 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 18.5
5.35 Isa Andersson 98 Helsingborg Helsingborg 6.7
5.33 Amanda Holmberg 98 Lidköping Huddinge 14.6
5.33 Helena Kolte 98 Täby Söderhamn 8.8
5.32 Amanda Seger 98 Gefle Söderhamn 9.8
medvind
5.97 Kaiza Karlén 98 Arvika Hallsberg 29.5
5.96 Lisa Warfvinge 98 Varberg Söderhamn 9.8
5.67 Bianca Salming 98 Täby Göteborg/U 28.6
5.62 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Söderhamn 9.8
5.44 Mathilda Eriksson 98 Tumba Västerås 3.8

Tresteg

12.43 Fanny Ernestam 98 Örebro Halmstad 12.7
12.00 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Tornio, FIN 16.8
11.63 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6
11.42 Sara Sjögren 98 Stenungsund Söderhamn 10.8
11.34 Pernilla Hansson 98 Hammarby Söderhamn 10.8
11.19 Jenny Lestander 98 Linköping Söderhamn 10.8
10.96 Judith Wagersten 98 Falkenberg Varberg 2.8
10.83 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Norrköping 29.5
10.80 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Uppsala 6.7
10.77 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Söderhamn 10.8
10.70 Jenni Sandgren 98 Sundsvall Huddinge 19.9
10.66 My Samuelsson 98 Hammarby Uppsala 6.7
10.35 Stina Westin 98 Östersund Östersund 1.6
10.34 Felicia Engberg 98 Leksand Stockholm/S 23.8
10.14 Sandra Höglund 98 Högbo GIF Stockholm/S 23.8
10.02 Linnea Anonsen 98 Gefle Uppsala 6.7
medvind
11.77 Pernilla Hansson 98 Hammarby Söderhamn 10.8
11.46 Maria Södergren 98 Täby Västerås 29.5
11.17 Judith Wagersten 98 Falkenberg Söderhamn 10.8
10.81 Ylva Jakobsson 98 Hammarby Söderhamn 10.8
10.61 Alexandra Larsson 98 IF Göta Tanumshede 16.8
10.42 Anna Karlsson 98 Motala Motala 4.5
10.16 Sandra Höglund 98 Högbo GIF Söderhamn 10.8
10.02 Ellen Viberg 98 Höör Lund 31.8

Kula/3.0

15.38 Bianca Salming 98 Täby Täby 10.5
14.13 Amanda Malmehed 98 Linköping Söderhamn 10.8
13.76 Amanda Holmberg 98 Lidköping Helsingborg 6.7
13.36 Mathilda Eriksson 98 Tumba Tumba 1.10
12.91 Nina Björkman 98 Västerås Söderhamn 10.8
12.84 Linnea Frobe 98 Täby Danderyd 18.5
12.77 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 17.5
12.68 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 20.7
12.50 Anna Karlsson 98 Motala Norrköping 17.8
12.28 Jennifer Rudberg 98 Ymer Varberg 2.8
11.93 Helena Kolte 98 Täby Upplands Väsby 6.9
11.86 Jessica Mattsson 98 Tierp Söderhamn 10.8
11.58 Sabina Forsberg 98 Glanshammar Hallsberg 29.5
11.41 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 1.6
11.34 Rebecca Edberg 98 Westmannia Huddinge 19.9
11.33 Annika Svensson 98 Hagen Skara 23.8
11.27 Agnes Jansdotter 98 Åhus Åhus 29.7
11.13 Linnéa Carpenter 98 Östersund Sollentuna 8.6
11.04 Maja Gustavsson 98 Västerås Linköping 1.6
10.96 Maja Lovén 98 Luleå Tornio, FIN 17.8

Diskus/1.0

43.16 Amanda Holmberg 98 Lidköping Söderhamn 9.8
42.93 Anna Karlsson 98 Motala Stockholm/S 23.8
42.68 Mathilda Eriksson 98 Tumba Söderhamn 9.8
35.66 Grete Ahlberg 98 Hammarby Tanumshede 16.8
33.93 Mikaela Linnér 98 Växjö Växjö/V-K 27.8
31.21 Nina Björkman 98 Västerås Uppsala 5.7
30.48 Emily Berghäll 98 Hammarby Märsta 20.9
29.63 Jessica Mattsson 98 Tierp Sätra 3.5
29.46 Emma Hultström 98 Hammarby Söderhamn 9.8
29.14 Agnes Ulfwinger 98 Ängelholm Ängelholm 17.7
29.01 Moa Nääs 98 Söderhamn Mora 6.9
28.42 Jennifer Rudberg 98 Ymer Tanumshede 16.8
28.36 Elin Ånger 98 Söderhamn Falun 10.9
27.94 Johanna Edgren 98 Bore Gävle 19.7
27.09 Erica Karlström 98 Åhus Söderhamn 9.8
26.88 Emma Jonasson 98 Wärnamo Nässjö 2.8
26.11 Emilia Andersson 98 Varberg Varberg 21.7
26.05 Rebecca Edberg 98 Westmannia Västerås 2.8
25.78 Mikaela Arousell 98 Iggesund Bollnäs 27.5
25.73 Lovisa Wallman 98 Varberg Varberg 2.8
tvivelaktigt resultat
32.98 Emma Hultström 98 Hammarby Uppsala 5.7

Slägga/3.0

64.45 Grete Ahlberg 98 Hammarby Västerås/Ap 30.12
56.61 Anna Karlsson 98 Motala Söderhamn 8.8
53.11 Emily Berghäll 98 Hammarby Söderhamn 8.8
51.52 Jessica Mattsson 98 Tierp Uppsala 6.7
45.20 Johanna Edgren 98 Bore Halmstad 12.7
45.10 Johanna Hansen 98 Ullevi Lerum 7.9
43.86 Hanna Larsson 98 Trelleborg Göteborg/U-U 28.6
43.74 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge/J 15.6
41.86 Josefine Larsson 98 Glanshammar Huddinge/J 20.9
41.38 Linnea Alm 98 Ljungby Ljungby 2.10
41.14 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Bollnäs 5.7
40.27 Lovisa Wallman 98 Varberg Söderhamn 8.8
38.95 Nina Björkman 98 Västerås Västerås/Ap 30.12
38.21 Jessica Preiman 98 Haparanda Huddinge/J 20.9
37.34 Anna Johansson 98 Nedre Soppero Huddinge/J 20.9
37.33 Agnes Ulfwinger 98 Ängelholm Ängelholm 17.7
36.61 Linnéa Carpenter 98 Östersund Göteborg/U 28.6
34.36 Helena Thim 98 Upsala Huddinge/J 20.9
34.21 Emilia Andersson 98 Varberg Varberg/H 26.8
33.19 Mikaela Linnér 98 Växjö Växjö/V-K 27.8

Spjut/500

50.24 Caroline Näslund 98 Bore Söderhamn 10.8
49.35 Isabella Kvist 98 Helsingborg Söderhamn 10.8
46.03 Bianca Salming 98 Täby Göteborg/U 27.6
43.57 Maja Gustavsson 98 Västerås Söderhamn 10.8
42.04 Amanda Holmberg 98 Lidköping Sätra 18.5
40.97 Lovisa Linde 98 Täby Söderhamn 10.8
39.36 Jessica Mattsson 98 Tierp Söderhamn 12.7
39.19 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Tanumshede 16.8
39.00 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
36.88 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 18.5
35.05 Elin Ånger 98 Söderhamn Söderhamn 10.8
34.76 Jenni Sandgren 98 Sundsvall Gävle 20.7
33.51 Lina Mickelat 98 Udd Skruv 17.5
32.71 Johanna Edgren 98 Bore Bålsta 24.5
32.65 Emelie Rantzow 98 Ymer Halmstad 12.7
31.93 Maja Lovén 98 Luleå Tornio, FIN 16.8
31.54 Eunice Nilsson 98 Örebro Örebro 31.5
30.74 Nathalie Gutsch 98 Österhaninge Söderhamn 10.8
30.37 Moa Hansson 98 IF Göta Upplands Väsby 7.9
30.23§ Emelie Hammarström 98 Falun Falun 10.9

Sjukamp/F17

5.372 Bianca Salming 98 Täby Upplands Väsby 7.9
5.034 Amanda Holmberg 98 Lidköping Upplands Väsby 7.9
4.867 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Upplands Väsby 7.9
4.815 Lovisa Linde 98 Täby Upplands Väsby 7.9
4.319 Emelie Rantzow 98 Ymer Uddevalla 20.7
4.199 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 18.5
4.196 Helena Kolte 98 Täby Upplands Väsby 7.9
4.187 Maria Södergren 98 Täby Sätra 18.5
4.097 Tove Olsson 98 Tumba Sätra 18.5
3.772 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Varberg 21.9
3.477 Malin Svärdling 98 Täby Täby 11.5
3.469 Moa Hansson 98 IF Göta Upplands Väsby 7.9
3.314 Eunice Nilsson 98 Örebro Upplands Väsby 7.9

>