Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 februari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 21 DEC, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.52 Irene Ekelund 97 Malmö Sollentuna 26.6
12.06 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 29.5
12.12 Hanna Hoff 97 Växjö Gävle 8.8
12.41 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 28.6
12.41 Louise Liljeblad 97 Mölndal Gävle 8.8
12.44 Malin Andersson 97 Gefle Gävle 8.8
12.53 Sandra Hentschel 97 Hammarby Sollentuna 7.6
12.53 Binai Ahmad 97 KA2 Gävle 8.8
12.58 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 19.7
12.59 Amanda Sundstedt 97 Västerås Sollentuna 7.6
12.60 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Habo 14.6
12.70 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/U 28.6
12.71 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/S 31.5
12.71 Linnea Agefjäll 97 Linköping Gävle 8.8
12.72 Amanda Wiik 97 Varberg Halmstad 12.7
12.77 Malin Olsson 97 Malmö Vellinge 6.6
12.79 Clara Josefsson 97 Örebro Göteborg/U 28.6
12.83 Therese Bjureby 97 Linköping Habo 14.6
12.85 Johanna Dyremark 97 Tumba Västerås 3.8
12.87 Ella Frödin 97 Västerås Sollentuna 7.6
medvind
12.30 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Skara 6.6
12.50 Sandra Hentschel 97 Hammarby Sollentuna 7.6
12.55 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 6.6
12.84 Kirti Lickfett 97 Lidingö Sollentuna 15.5
12.86 Ella Frödin 97 Västerås Gävle 8.8

200m

23.26 Irene Ekelund 97 Malmö Zürich, SUI 14.8
24.78 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 29.5
25.14 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Skara 6.6
25.17 Hanna Hoff 97 Växjö Halmstad 13.7
25.47 Lovisa Östervall 97 Tumba Kópavogur, ISL 7.6
25.48 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/U 29.6
25.49 Johanna Dyremark 97 Tumba Kópavogur, ISL 7.6
25.56 Linnéa Tebelius 97 Lerum Göteborg/S 1.6
25.65 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 6.6
25.88 Clara Josefsson 97 Örebro Göteborg/U 29.6
26.04 Alice Svantesson 97 Sävedalen Lerum 18.6
26.15 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Jönköping 13.9
26.25 Emma Jansson 97 Falun Falun 31.5
26.33 Amanda Wiik 97 Varberg Halmstad 13.7
26.33 Sandra Hentschel 97 Hammarby Uppsala 6.7
26.37 Amanda Sundstedt 97 Västerås Uppsala 6.7
26.42 Rebecka Sellberg 97 Mölndal Borås 15.6
26.48 Maria Valenzuela 97 Ullevi Göteborg/S 1.6
26.52 Therese Bjureby 97 Linköping Göteborg/U 29.6
26.57 Linnea Agefjäll 97 Linköping Västerås 2.8
medvind
22.97 Irene Ekelund 97 Malmö Eugene, OR 24.7
24.63 Johanna Gustafsson 97 Motala Gävle 10.8
25.01 Hanna Hoff 97 Växjö Växjö 19.8
25.54 Alice Svantesson 97 Sävedalen Gävle 10.8
26.23 Rebecka Sellberg 97 Mölndal Kungälv 22.6
26.31 Amanda Sundstedt 97 Västerås Gävle 10.8
26.32 Therese Bjureby 97 Linköping Gävle 10.8
26.38 Binai Ahmad 97 KA2 Gävle 10.8

400m

56.27 Johanna Gustafsson 97 Motala Gävle 9.8
56.91 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Gävle 9.8
57.28 Alice Svantesson 97 Sävedalen Skara 6.6
57.53 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Göteborg/U 28.6
59.13 Patricia Striner 97 Malmö Halmstad 12.7
59.24 Malin Persson 97 Bollnäs Huddinge 20.9
59.52 Linnéa Tebelius 97 Lerum Gävle 9.8
59.54 Johanna Dyremark 97 Tumba Västerås 3.8
59.72 Elin Brink 97 Mölndal Tanumshede 16.8
59.93 Sofia Hultgren 97 Ludvika Gävle 9.8
59.96 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sollentuna 6.6
60.16 Sharon Lopez 97 Västerås Leksand 27.7
60.59 Tove Öhlander 97 Söderhamn Hudiksvall 24.6
60.64 Emelie Öberg 97 Linköping Linköping 1.6
61.04 Maria Svedberg 97 Hakarpspojkarna Jönköping 13.9
61.18 Lisa Svensson 97 Linköping Jönköping 15.6
61.40 Linn Bengtsson 97 Växjö Tanumshede 16.8
61.48 Alice Ljungblad 97 Örebro Göteborg/U 28.6
61.82 Karin Johansson 97 Falkenberg Habo 29.5
61.91 Julia Törnblad 97 Mölndal Varberg 3.8

800m

2:08.97 Patricia Striner 97 Malmö Oordegem, BEL 5.7
2:15.07 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Uddevalla 26.7
2:15.43 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/U 27.6
2:15.57 Astrid Rosvall 97 Hässelby Uppsala 23.8
2:15.94 Isabella Andersson 97 Tureberg Stockholm/S 24.8
2:16.14 Linn Bengtsson 97 Växjö Gävle 10.8
2:19.68 Lovisa Östervall 97 Tumba Kópavogur, ISL 8.6
2:20.00 Johanna Dyremark 97 Tumba Kópavogur, ISL 8.6
2:21.69 Sharon Lopez 97 Västerås Västerås 29.5
2:22.51 Malin Persson 97 Bollnäs Ljusdal 17.6
2:22.90 Sara Salomonsson 97 Ängelholm Ängelholm 24.8
2:23.03 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 23.8
2:23.11 Lisa Svensson 97 Linköping Göteborg/U 27.6
2:23.32 Maja Sjöblom 97 Hässelby Göteborg/U 27.6
2:24.32 Emma Gustafsson 97 Hässelby Sollentuna 7.6
2:24.34 Moa Ellmarker 97 Orient Skara 23.8
2:25.18 Frida Hansson 97 Stenungsund Uddevalla 26.7
2:25.89 Hilda Hardell 97 Hässelby Västerås 2.8
2:26.54 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/S 22.7
2:26.58 Alexandra Brackman 97 Rigor Kungsbacka 31.8

1500m

4:35.94 Isabella Andersson 97 Tureberg Stockholm/S 21.8
4:39.58 Astrid Rosvall 97 Hässelby Helsinki, FIN 30.8
4:42.54 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Göteborg/U 28.6
4:43.21 Patricia Striner 97 Malmö Karlstad 16.7
4:48.77 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg/U 28.6
4:54.30 Lisa Svensson 97 Linköping Gävle 9.8
4:58.12 Malin Persson 97 Bollnäs Gävle 9.8
4:58.25 Emma Gustafsson 97 Hässelby Stockholm/S 23.8
4:58.32 Maja Sjöblom 97 Hässelby Göteborg/U 28.6
5:00.16 Hanna Bergström 97 Huddinge Göteborg/U 28.6
5:02.00 Hilda Hardell 97 Hässelby Västerås 3.8
5:03.70 Alexandra Brackmann 97 Rigor Göteborg/U 28.6
5:06.97 Olivia Weslien 97 IF Göta Gävle 9.8
5:12.29 Ida Kjellström 97 Gotland Gävle 20.7
5:12.47 Clara Brogren 97 Växjö Jönköping 3.6
5:13.34 Freya Orban 97 Lund Ängelholm 24.8
5:15.12 Moa Ellmarker 97 Orient Halmstad 12.7
5:18.93 Ebba Simensen 97 Brännan Sollentuna 8.6
5:20.55 Martha Engström Boij 97 Akele Göteborg/U 28.6
5:25.70 Hanna Södergren 97 Gnistan Halmstad 15.6

3000m

9:41.39 Ebba Andersson 97 Sollefteå Helsinki, FIN 31.8
10:15.70 Astrid Rosvall 97 Hässelby Helsinki, FIN 31.8
10:57.07 Ida Kellström 97 Gotland Gävle 10.8
10:57.54 Sara Christiansson 97 Trollhättans FIK Helsingborg 4.7
11:00.59 Emma Gustafsson 97 Hässelby Gävle 10.8
11:20.55 Klara Mellqvist 97 Sävedalen Göteborg/S 1.6
11:24.53 Elina Andersson 97 Frövi Torsby 17.5
11:29.47 Ebba Björkqvist 97 Sävedalen Göteborg/U 27.6
11:31.99 Ebba Simensen 97 Brännan Sundsvall 15.6
11:37.77 Clara Brogren 97 Växjö Tanumshede 16.8
11:40.43 Hilda Hardell 97 Hässelby Gävle 10.8

1500m hinder/76.2

4:55.34 Linn Bengtsson 97 Växjö Gävle 8.8
5:05.86 Astrid Rosvall 97 Hässelby Gävle 8.8
5:13.49 Elin Brink 97 Mölndal Gävle 8.8
5:25.26 Lisa Svensson 97 Linköping Gävle 8.8
5:25.66 Olivia Weslien 97 IF Göta Västerås 29.5
5:26.63 Hanna Bergström 97 Huddinge Göteborg/U 27.6
5:28.21 Emma Gustafsson 97 Hässelby Huddinge 20.9

100m häck/76.2

14.04 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg/U 29.6
14.13 Clara Bogfors 97 Hallen Östersund 1.6
14.13 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Habo 14.6
14.31 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 29.6
14.79 Emma Jansson 97 Falun Sollentuna 8.6
14.83 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Stockholm/S 23.8
14.86 Beatrice Lantz 97 Växjö Uddevalla 19.7
15.01 Fanny Sandberg 97 Mölndal Habo 14.6
15.05 Therese Bjureby 97 Linköping Göteborg/U 29.6
15.10 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg/U 29.6
15.30 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Gävle 9.8
15.61 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sollentuna 8.6
15.62 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Upplands Väsby 6.9
15.63 Frida Hansson 97 Stenungsund Gävle 9.8
15.83 Maja Sörebro 97 Kristinehamn Gävle 9.8
15.92 Alva Wästerby 97 Skellefteå Umeå 29.6
16.13 Emilia Stenström 97 Huddinge Upplands Väsby 6.9
oklar/okänd vind
14.92 Madeleine Dalberg 97 Piteå Skellefteå 27.7
medvind
14.89 Fanny Sandberg 97 Mölndal Skara 6.6
15.29 Frida Hansson 97 Stenungsund Skara 6.6

300m häck/76.2

42.09 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 27.6
43.07 Hanna Hoff 97 Växjö Göteborg/U 27.6
43.16 Lovisa Östervall 97 Tumba Göteborg/U 27.6
45.15 Karin Ytterberg 97 Ymer Gävle 9.8
45.31 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Stockholm/S 24.8
45.70 Emelie Öberg 97 Linköping Göteborg/U 27.6
46.60 Frida Hansson 97 Stenungsund Gävle 10.8
46.89 Lisa Olsson 97 Hellas Gävle 9.8
47.20 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Arvika 26.7
47.38 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Huddinge 21.9
48.04 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Arvika 26.7
48.32 Maja Sörebro 97 Kristinehamn Gävle 9.8
48.48 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 4.7
49.65 Melinda Hedstig 97 Luleå Boden 14.6
Manuell tidtagning
45.3m Emelie Öberg 97 Linköping Borås 14.6
46.6m Frida Hansson 97 Stenungsund Borås 14.6
47.6m Maja Sörebro 97 Kristinehamn Borås 14.6
47.8m Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Borås 14.6

Höjd

1.79 Lovisa Östervall 97 Tumba Mannheim, GER 6.7
1.77 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 8.8
1.75 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 17.5
1.68 Johanna Gustafsson 97 Motala Motala 4.9
1.66 Elina Lanndalen 97 Ymer Borås 14.6
1.66 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Sätra 17.5
1.65 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Gävle 20.7
1.64 Beatrice Lantz 97 Växjö Uddevalla 19.7
1.63 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Borås 14.6
1.63 Emilia Stenström 97 Huddinge Stockholm/S 24.8
1.63 Madeleine Dalberg 97 Piteå Skellefteå 26.7
1.61 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Jönköping 10.5
1.61 Svea Hagrydh 97 Trollhättans FIK Habo 29.5
1.61 Amanda Engman 97 Upsala Gävle 8.8
1.61 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Gävle 8.8
1.58 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Jönköping 10.5
1.58 Frida Hansson 97 Stenungsund Stenungsund 10.5
1.58 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Tanumshede 16.8
1.58 Louise Cronstedt 97 Öresund Leksand 26.7
1.57 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Märsta 17.8

Stav

3.95 Klara Mattsson 97 Orient Göteborg/U 28.6
3.61 Ellen Olsson 97 Wärnamo Gävle 9.8
3.50 Anna Larsson 97 Varberg Mölndal 24.7
3.34 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Borås 15.6
3.33 Andrietta Grentzmann 97 Malmö Gävle 9.8
3.21 Erica Edström 97 Kristinehamn Örebro 1.6
3.00 Hanna Schiefer 97 Kalmar Kalmar 9.7
2.50 Stina Bäcklin 97 Gefle Gävle 18.6
2.30 Julia Ringdahl 97 Tjalve Norrköping 29.5

Längd

6.07 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 14.6
5.90 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 19.7
5.79 Hanna Hoff 97 Växjö Ystad 8.6
5.69 Emma Jansson 97 Falun Västerås 29.5
5.64 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg/S 1.6
5.63 Clara Bogfors 97 Hallen Östersund 31.5
5.49 Malin Olsson 97 Malmö Helsingborg 6.7
5.48 Beatrice Lantz 97 Växjö Helsingborg 6.7
5.39 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 19.7
5.36 Madeleine Dalberg 97 Piteå Skellefteå 26.7
5.29 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Gävle 9.8
5.26 Fanny Sandberg 97 Mölndal Norrköping 29.5
5.22 Emmie Johansson 97 Kongahälla Huddinge 20.9
5.22 Sarah Nordin 97 Trollhättans FIK Kungsbacka 31.8
5.21 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Upplands Väsby 7.9
5.19 Hanna Agrell Gustafsson 97 Contact Lund 30.8
5.16 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Gävle 9.8
5.15 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Jönköping 10.5
5.13 Paulina Toresäter 97 Upsala Uppsala 5.7
5.12 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Märsta 16.8
5.12 Sandra Skogström 97 Hässelby Västerås 3.8
medvind
6.14 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 28.6
5.95 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 19.7
5.60 Malin Olsson 97 Malmö Helsingborg 6.7
5.43 Louise Ekman 97 Gefle Gävle 10.8
5.25 Paulina Toresäter 97 Upsala Uppsala 29.5

Tresteg

12.24 Hanna Hoff 97 Växjö Gävle 8.8
12.00 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 8.8
11.67 Elsa Herlitz 97 Upsala Göteborg/U 29.6
11.66 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Jönköping 13.9
11.65 Johanna Dyremark 97 Tumba Huddinge 21.9
11.22 Sara Ezra 97 Upsala Göteborg/U 29.6
10.96 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 5.7
10.87 Lisa Olsson 97 Hellas Gävle 8.8
10.84 Viktoria Kemborn 97 Stenungsund Huddinge 21.9
10.79 Klara Pedersen 97 Upsala Gävle 8.8
10.46 Hanne Karlsson 97 Kristinehamn Huddinge 21.9
10.39 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg/U 29.6
10.30 Alva Wästerby 97 Skellefteå Skellefteå 17.6
10.29 Veronica Nordin 97 Gefle Gävle 20.7
10.28 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Kungsbacka 30.8
10.25 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Norrköping 31.5
10.19 Elina Lanndalen 97 Ymer Tanumshede 16.8
10.19 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Kungälv 22.6
10.16 Nosimo Sjögren 97 Ullevi Angered 8.6
medvind
12.33 Hanna Hoff 97 Växjö Tanumshede 16.8
11.50 Sara Ezra 97 Upsala Uppsala 23.8
11.28 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Angered 8.6
10.54 Alva Wästerby 97 Skellefteå Umeå 29.6
10.35 Veronica Nordin 97 Gefle Uppsala 6.7
10.20 Hedvig Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 6.7

Kula/3.0

15.94 Agnes Larsson 97 IF Göta Göteborg/S 1.6
14.92 Emma Harrysson 97 Brattås Kungälv 22.6
13.95 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Boden 15.6
13.76 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Bålsta 24.5
13.73 Beatrice Lantz 97 Växjö Upplands Väsby 6.9
13.72 Ebba Olsson 97 Brattås Göteborg/U 29.6
13.16 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Västerås 3.8
13.00 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Gävle 20.7
12.94 Emma Thor 97 Tureberg Västerås 3.8
12.56 Frida Bååth 97 Timrå Huddinge 21.9
12.40 Amanda Engbe 97 Öresund Hässleholm 27.7
12.34 Klara Pettersson 97 Västerås Bålsta 24.5
12.32 Emilia Stenström 97 Huddinge Upplands Väsby 6.9
12.26 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Sollentuna/E 14.9
12.08 Melinda Hedstig 97 Luleå Torsby 17.5
11.93 Frida Drakes 97 Säter Göteborg/U 29.6
11.92 Lovisa Östervall 97 Tumba Upplands Väsby 6.9
11.63 Felicia Lindberg 97 Hammarby Danderyd 18.5
11.54 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Torsby 17.5
11.51 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 3.5

Diskus/1.0

45.38 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Göteborg/U 29.6
39.42 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 29.6
38.53 Amanda Engbe 97 Öresund Göteborg/U 29.6
37.84 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Gävle 19.7
37.31 Clara Holmquist 97 Hakarpspojkarna Uddevalla 29.5
37.28 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 13.9
37.13 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 13.9
35.65 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Uppsala 7.9
34.37 Emma Thor 97 Tureberg Uppsala 13.9
33.32 Sabine Steen 97 Kristinehamn Torsby 17.5
31.55 Elvira Nilsson 97 Varberg Varberg/H 26.8
31.12 Amanda Nordin 97 Skellefteå Gävle 19.7
30.55 Linnea Agefjäll 97 Linköping Sandviken 8.8
30.45 Marika Kiviniemi 97 Södertälje Sandviken 8.8
30.37 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Torsby 17.9
29.51 Elin Edgren 97 Bore Torsby 17.9
29.27 Ebba Olsson 97 Brattås Herrljunga 24.8
29.18 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 19.10
28.87 Lovisa Östervall 97 Tumba Tumba 27.9
28.48 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Sundsvall 15.6

Slägga/3.0

66.63 Linn Forssell 97 Motala Gävle 10.8
66.00 Emma Thor 97 Tureberg Gävle 10.8
64.76 Frida Bååth 97 Timrå Huddinge/J 20.9
59.59 Ebba Olsson 97 Brattås Gävle 10.8
58.71 Mathilda Björklund 97 Bålsta Gävle 10.8
58.43 Lina Hallberger 97 Ymer Gävle 10.8
57.37 Sabine Steen 97 Kristinehamn Gävle 10.8
55.62 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 21.12
52.93 Amanda Landegren 97 Växjö Gävle 10.8
52.51 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Huddinge/J 20.9
50.87 Simone Himmerlid 97 Sundsvall Gävle 18.7
50.41 Helena Åhlén 97 Bore Gävle 10.8
48.98 Elin Edgren 97 Bore Kil 7.6
48.80 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Sundsvall 15.6
48.71 Fanny Leandersson 97 Ullevi Gävle 10.8
46.06 Lovisa Snygg 97 Ullevi Göteborg/S 1.6
44.29 Amanda Melby 97 Varberg Varberg/H 6.7
43.13 Daniela Gherman 97 Kristianstad Ängelholm 24.8
42.87 Elvira Nilsson 97 Varberg Varberg/H 6.7
40.04 Ida Lindberg 97 Öresund Ängelholm 28.7

Spjut/500

49.80 Linn Peura 97 Flen Eskilstuna 14.6
45.36 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg/U 27.6
45.26 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 9.8
43.88 Emma Harrysson 97 Brattås Gävle 9.8
42.39 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Mora 6.9
38.85 Marika Kiviniemi 97 Södertälje Södertälje 6.6
38.77 Lovisa Östervall 97 Tumba Hässleholm 27.7
38.61 Matilda Rydin 97 Sävedalen Gävle 9.8
38.33 Melinda Hedstig 97 Luleå Leiria, POR 25.4
38.26 Louise Cronstedt 97 Öresund Gävle 9.8
37.23 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Upplands Väsby 7.9
36.42 Emilia Stenström 97 Huddinge Gävle 20.7
35.17 Charlott Danko 97 Hanviken Sollentuna 7.6
34.53 Felicia Lindberg 97 Hammarby Västerås 3.8
34.31 Hanna Hammar 97 Rigor Borås 14.6
34.23 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 18.5
34.10 Amanda Engman 97 Upsala Gävle 9.8
33.99 Frida Drakes 97 Säter Kvarnsveden 7.6
33.17 Elin Johansson 97 Lerum Hässleholm 27.7
33.02 Evelinn Hammarström 97 Kalmar Kalmar 9.7

Sjukamp/F17

5.480 Lovisa Östervall 97 Tumba Kópavogur, ISL 8.6
5.436 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 18.5
5.109 Beatrice Lantz 97 Växjö Uddevalla 20.7
4.915 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Upplands Väsby 7.9
4.241 Emilia Stenström 97 Huddinge Upplands Väsby 7.9
3.849 Frida Hansson 97 Stenungsund Uddevalla 20.7